Televisie, een belangrijke factor in de Westduitse verkiezingsrace lie geruchten doen de ronde irkelijk Leven FIERE TRICOLORE VERDWIJNT VOORGOED VAN EIFFELTOREN EX-NAZI-BONZEN SPELEN NU EERSTE VIOOL IN EGYPTE Toelichting op beursbegrippen )6ste jaargang Donderdag 8 augustus 1957 Derde blad no. 29207 Blijft 81-jarige Adenauer kanselier? (Van onze correspondent in West-Duitsland) 'ordt de 81 - jarige dr. Konrad Adenauer, de leider van de Chris- Democratische Unie (CDU) na de verkiezingen van 15 sep- er voor de derde maal Bondskanselier? Dit vraagstuk houdt thans tvolking van West-Duitsland bezig, meer dan veel Duitsers jhien zelf willen toegeven. En dat zal wel zo blijven, hoe meer de iezingsdag nadert, des te groter zal de spanning worden, ebt de Socialistische Partij (SPD) het van de CDU winnen helemaal niet uitgesloten is dan zal de hoofdaanvoerder van ocialisten Erich Ollenhauer wel de aangewezen man zijn om aan joofd van het nieuwe Bondskabinet komen te staan. |zonder opgetogen schijnt Ollenhauer, naar wij uit betrouwbare maties kunnen opmaken, over dit vooruitzicht niet te zijn. Maar ll het er zijn partij voor over moeten hebben. die nazityd dus meer van de wereld ge zien dan Adenauer, die pas een paar jaar geleden, toen hy al op het top punt van zijn macht was gekomen, aan het reizen is gegaan. ürich Ollenhauer, ekwaam politicus gmbt van bondskanselier brengt meer beslommeringen met zich dan het leiderschap van een U, al Is deze nog zo groot. Boven komen er veel sociale en repre- gtieve plichten by, die byna even- tijd in beslag nemen, ahauer, die uit arbeiderskringen it hij is in 1901 te Maagdenburg |e huidige Oostzone) als zoon van metselaar geboren is in zijn en zijn gedragingen altijd een- Bg gebleven en houdt er niet van telf onnodig op de voorgrond te gen. Is klein en vrij breed van postuur irom valt hij, als hij temidden van m bij een officiële gebeurtenis Üg is, doorgaans niet al te zeer lar hij is een uitmuntend rede- Dllenhauer heeft de gewoonte zijn i in korte stukken, van telkens {en paar woorden, te hakken. Tel- ioudt hij even op en geeft aldus iehoorders de gelegenheid alles p zich op te nemen en zijn ge il van het begin tot het eind te Hij spreekt nuchter en zakelijk, toe verheft hij zijn stem, maar hij lit zijn redevoeringen nooit met the vragen, met holle frasen of inantische tierlantijnen. Alles wat is bondig en „raak". 933 zat hü al, ondanks zijn be- ielijk jeugdige leeftijd, in het be- r van de S.P.D. Van 1933 tot 1945 t hij als politieke vluchteling in r, Parijs en Londen gewoond en |n NED. HERV. KERK ipen te Oosthulzen-Beets („De Zee- {emeente) (toez.) S. Rlemana. eme- red. te Zeist. KF.RKEN ONDERH. ART. K.O. En te Bunschoten-Spakenburg pred. voor West-Borneo) J. kand. te Roodeschool. CONGRES VRIJZINNIG CHRISTENDOM 9 tot en met 13 augustus 1958 zal cago 't zestiende congres van het lationaal Verbond voor Vrijzinnig indom en Geloofsvrijheid" gehou- ffden. P. M. HACK OVERLEDEN de ouderdom van 81 jaar is te reeen overleden de heer P. M. rustend godsdienstonderwijzer der ierv. Kerk. s godsdienstvrijheid in R.-K. landen fntrale commissie van de Wereld- an Kerken heeft een resolutie fd, waarin het bestuur wordt digd een onderzoek in te stellen let vraagstuk van de godsdienst- I in de R.-K. landen en elders". Dlutie was ingediend door de ischop van Canterbury, dr. Fisher i mening was „dat men op deze. ien rechtstreeks contact met de' terk kan krijgen ten aanzien van ukken, waarvoor zowel zij als wij tt geplaatst". dit onderwerp waren talrijke les ingediend, o.a. één door ds. 'Her welke in zeer felle bewoor- aan het adres van de R.-K. Kerk steld. Deze resolutie werd echter pen, nadat dr. Westphall van de mde Kerk in Frankrijk had be- dat men het optreden van de Jerk in overwegend R.-K. landen Ig generaliseren. Zo werden, naar de protestanten in Frankrijk, in Italië, „geëerbiedigd", terwijl Ikomen vrijheid van godsdienst" lebat was begonnen naar aanlei- tn een resolutie over de moeilijk- waaronder de protestanten in het Columbia lijden. De Lutherse p van Hannover, Hans Lilje, die 1 bezoek aan Columbia heeft ge- verklaarde dat de bisschop- Ur van Bogota en de minister litenlandse Zaken van Columbia idden toegezegd, dat de verhou- Bssen de protestanten en de katholieken zal verbeteren. Mede Igatie van bisschop Lilje, die zei: 'illen helpen en niet'alleen be ien", werd alleen de resolutie aartsbisschop van Canterbury id. 10EP TOT ALLE CHRISTENEN centrale commissie die negen Ie New Haven in de Amerikaanse Connecticut bijeen ls geweest, laar zitting woensdag beëindigd oproep tot het aanknopen van banden tussen alle christenen, spreekt zij haar dankbaarheid T het feit. dat men thans bezig lelijke banden te smeden en dat Merschap tussen mensen van alle groeit. jn algemene resolutie wordt steun I aan alle leden-kerken die het [van de rassenscheiding trachten rijden. besloot een deskundige te benoe- be een reis moet maken door ge waar rassenproblemen bestaan met de kerken moet samenwer- b deze problemen op te lossen. om precies te weten te komen hoe de dames en heren van de partijen er uit zien en wat zij te vertellen en aan te bieden hebben. In West-Duitsland zijn op het ogen blik tegen de 890.000 televisie-toestellen in gebruik. Men neemt aan, dat het er in augustus ongeveer 950.000 zullen zijn. En aangezien er gewoonlijk voor ieder televisietoestel enkele mensen tegelijk te kijken zitten, zullen de kandidaten dus voor een publiek van een paar miljoen toeschouwers optreden. Ieder zal tussen de 5 en de 10 minuten aan het woord mogen zijn. De uitzendingen worden vijf keer in de week gehouden. De zendtijd wordt naar gelang van het bij de vorige verkiezingen (van september 1953) behaalde aantal stemmen verdeeld. De C.D.U. krijgt in het geheel 45 mi nuten, haar Beierse „filiaal" de C.S.U., 15 minuten, de socialisten 40 minuten, de vrije democraten 15 en de vluchte- lingenpartij en de Duitse party ieder 10 minuten. De politieke partyen schynen zich veel van die „televisie praatjes" voor te stellen. Adenauer nog fit Men hoort de laatste dagen beweren, dat zelfs wanneer de C.D.U. in septem ber als overwinnaar uit het verkiezings- strijdperk te voorschijn zou treden, Adenauer niet meer bondskanselier zal worden. Wij kunnen ons echter niet goed voorstellen, dat Adenauer, die tegen woordig weer bijzonder fit schijnt te zijn, vrijwillig afstand van dat hoge en buitengewoon verantwoordelijke ambt zou doen. De geruchten weten overigens ook al te zeggen, wie eventueel t.z.t. Adenauer's opvolger zal worden. De namen worden genoemd van de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken dr. Heinrich von Brentano, van de voormalige minis ter-president van de deelstaat Noord- rijnland-Westflen, Karl Arnold, beide van de C.D.U., en van de voorzitter van de Vrije Democratische Partij, dr. Rein- hold Maier, die minister-president van het Bondsland Baden-Württemberg is geweest. Dr. Maier zat dezer dagen op een lunch van de Buitenlandse Persvereni ging in Bonn tegenover ons aan tafel. Hij verzekerde ons, dat hij niet van plan is naar Bonn te verhuizen (hij woont nog altijd in Stuttgart) en er niet aan denkt een ministerszetel in welke West duitse bondsregering dan ook te aan vaarden. Dat wil dus zeggen, dat hij ook geen Bondskanselier zou willen worden. Hij zeide trouwens tot dusver ook nog nooit met die mogelijkheid rekening te hebben gehouden. Andere geruchten verkondigen, dat Adenauer misschien bondspresident zou worden. In 1959 zal de tyd van het huidige Westduitse staatshoofd, prof. dr. Theodor Heuss, om zijn. Een president wordt hier voor de tyd van vyf jaar geïnstalleerd. Hij kan slechts één keer worden herkozen, en dat is al in 1954 geschied. Men zou eerst de Grondwet moeten wyzigen als men „Papa Heuss" die nu 73 jaar is, wederom vijf jaar aan het hoofd van de staat wilde laten blgven. Verkiezingspsychologie Uit wat voor een hoek komen die geruchten? Wy geloven, dat ze een factor vormen van het psychologische gedeelte van de felle verkiezingscam pagne. En dat ze komen van politieke tegenstanders van Adenauer, die de be volking nu al willen suggereren, dat Adenauer het bij de eerstvolgende ver kiezingen wellicht niet meer zal „halen", zulks in de hoop, dat andere partijen daardoor meer stemmen zullen krijgen. De politieke partyen kunnen er intus sen bij de komende verkiezingscampagne van profiteren, dat de televisie zo'n grote vlucht heeft genomen. Van 13 augustus tot en met 5 september kunnen zy hun voornaamste kandidaten op de beeldschermen van de televisietoestellen laten zien. De kiezers hoeven ditmaal dus niet eens meer naar vergaderingen te gaan Parijsenaars treuren Nieutve hoofdtooi van Marianne's top grote antenne in plaats van vlaggemast Combinatie een technische onmogelijkheid Pref. F. A. Eschauzier' gisteren overleden (Van onze correspondent) Op 68-jarige leeftyd is gisteren op zqn buiten „Zwanenburgh" te 's-Grave- land overleden prof. F. A. Eschauzier, buitengewoon hoogleraar in de decora tieve kunst aan de Technische hoge school te Delft. De overleden hoogleraar studeerde In Engeland en Wenen. Hij legde zich voor al toe op de inrichting van grote land huizen. Verder was hij verantwoordelijk voor de interieurs van schepen als de „Willem Ruys" en de „Nieuw Amster dam". Ook kerk-interieurs verzorgde prof. Eschauzier. Zijn laatste werk in deze was de inte rieur-verzorging van de Ned. Herv. kerk in Oosterbeek. Midden in zijn werk voor het provinciehuis in Assen is de inte rieur-verzorger van de verbouwing van het Rijksmuseum en van de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum - bei den in Amsterdam - overleden. De begrafenis zal plaats hebben op de begraafplaats Westerveld. nabij Veisen, morgen om half vier. Aanvaring bij Viaardingen Deskundigen van de „United States Lines" stellen op het ogenblik een on derzoek naar eventuele schade aan het 8453 brt. metende s.s. „American Trap per", welk schip vanochtend bij Viaar dingen een aanvaring heeft gehad met het Britse s.s. „Copsewood". De „American Trapper" was onder weg van Boston met stukgoed en is in middels in de Merwedehaven te Rotter dam aangekomen. Ook de „Copsewood", die met kolen onderweg was van Rot terdam naar Londen, heeft de reis ver volgd en bevindt zich reeds op de Noordzee, zodat, naar men aanneemt, dit schip weinig of geen schade heeft opgelopen. Kroesjtsjef in Oostduitse tweede Kamer De Sovjetrussische delegatie, die op het ogenblik in Oost-Berlijn is. heeft zich vanochtend naar de „Volkskammer", de Oostduitse Tweede Kamer begeven, waar zij een verklaring van premier Grotewohl beluisterde. Ook Kroesjtsjef zou het woord voe ren. De leden der „Volkskammer" juich ten Kroesjtsjef c.s. staande toe, toen zy de vergaderzaal betraden. De Russische gasten werden verwelkomd door voor zitter dr. Johannes Dieckmann. S.4 en SS-leiders in sleutelposities Vooral bij de staatsveiligheidsdienst (Van onze correspondent in West-Duitsland) Er is al eens meer op gewezen, dat Duitse nazi's, die onder Hitier vooraan staande posities bij de S.S. en de S.D. hebben bekleed, thans de eerste viool in Egypte spelen. De in Düsseldorf verschynende „All- gemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland" weet een hele reeks op te sommen. De opperbevelhebber van de Egypti sche staatsveiligheidsdienst, luitenant kolonel Al Nacher, is niemand anders dan de gewezen commandant van de S.D. in het „General-Gouvernement" Polen, die toen nog Leopold Glein heet te. Aan het hoofd van de afdeling „public relations" staat Hussa Nalisman. Achter die fraaie naam verbergt zich de gewezen S.S.-Gruppenführer Moser. Zijn naaste medewerker heet Amman en is de vroegere S.A.-Gruppenführer Buble. De afdeling, die voortdurend te gen de Joden ophitst, houdt er bureaux in Oost- en West-Berlijn. in Wenen. Stockholm, Helsinki, Milaan en Rome op na. Van de anti-semietische publikaties zou de Egyptische vertaling van Hitler's „Mein Kampf" het meeste succes heb ben. Een verkorte engeïllustreerde uitgave, die in 1956 is uitgekomen, zou nu namelijk al een oplage van 911.000 exemplaren hebben bereikt. De grootste afdeling van de Egypti sche staatsveiligheidsdienst, de geheime staatspolitie, staat onder leiding van luitenant-kolonel Hamid Sulleiman. Dit is een man. die wel over enige ervaring moet beschikken. Hij heette vroeger Heinrich Sellman en hij was hoofd van de Gestapo in Ulm en omgeving. De Egyptische informatiedienst res sorteert onder de geheime staatspolitie. De leider van de politieke afdeling er van is de gewezen S.S.-Sturmbann- führer Bender. wiens naam thans ook nog met „Ben" begint, want hij noemt zich Ben Salem. Ook hij heeft de rang van luitenant-kolonel. Tijdens de oorlog heeft hij aan het hoofd gestaan van een afdeling van de Gestapo, die tot taak had de Joodse verzetbewegingen in Nieuive emissieswat is majoreren? Het Parijse modehuis Brigitte is is met een deux-pièces uitgekomen dat ,,Phébus" gedoopt werd en uitgevoerd is in gele kleur. (Van onze Parijse correspondent) Op 31 maart 1889, des middags om twee uur, heeft ir. Gustave Eiffel, de schepper van de naar hem genoemde to ren, zelf aan de mast die zijn werk be kroonde een Franse vlag van zeven en een halve bij vier en een halve meter gehesen. Waar het in Frankrijk geen gewoonte is, de vlaggen des nachts bin nen te halen, heeft er sedertdien, tot voor enige weken een fiere driekleur van dit hoogste punt van Parys ge waaid. Met uitzondering dan van de jaren der vernedering, die van de Duitse bezet ting, toen het de hakenkruisvlag was, die van het driehonderd meter hoge bouwwerk wapperde. Op de dag zelf van de bevrijding van Parijs was er echter al een Fransman, die met levensgevaar de ijzeren treden beklom en het gehate dundoek door de vlag van Marianne verving. PRIJS VAN T.V. Vele Paryzenaars zijn thans diep be droefd, omdat de Franse vlag van de toren is verdwenen en er naar alle waar- schijnlijkheid niet meer zal terugkeren. De top van de toren, het gedeelte boven het hoogste balkon, is thans namelijk afgebroken om door een nieuwe te wor den vervangen. De zend-antennes van de Parijse tele visie, die daar, hoog boven Parys, waren gemonteerd, beantwoordden nameiy'k niet aan de eisen. HALSBREKENDE TOEREN Thans wordt op de toren een nieuwe top met nieuwe antennes gemonteerd. Het is een karwei, dat niet alleen veel tijd vraagt, maar ook veel behendigheid en voorzichtigheid van de elektriciens en de technici, die het verrichten. Ieder onderdeel moet met de lift drie honderd meter de Parijse hemel worden in ge hesen en dan, terwijl de werkers hals brekende toeren verrichtten, worden be vestigd. Veel van hetgeen erop moet ko men is er nog niet en de Eiffeltoren ziet er met zyn afgeplatte hoofd uit als nooit tevoren. De buitenlandse toeristen, die voor hun vakantie naar Parys zyn gekomen, geloven hun ogen dan ook niet, want de toren lijkt niet op de prentbriefkaar ten, welke zij er vroeger van hebben ge zien. Maar goed, die nieuwe bekroning zal er dus langzamerhand wel weer op verrijzen, hetgeen het stadsbeeld ten goed zal komen. Wat veel erger is in het oog van de patriotten: de vlag zal weg moeten blijven. TECHNISCHE BEZWAREN De nieuwe spits wordt toch al acht meter hoger dan de vorige en de inge nieurs achten het niet verantwoord er nog eens een meter of tien op te zetten om daaraan de vlag te kunnen hysen. By redelyke wind, zo zeggen zy, vormen de byna vijf en dertig vierkante meter vlaggedoek een te grote hefboom en die is van invloed op de beweging, die er in de toren zit. Deze wordt dan te groot en ze heeft tot gevolg dat de toe stellen van de meteorologische dienst, die ook al daar hoog boven Parys staan XXII Achtereenvolgens werden behandeld als van directe invloed op de beurskoers van een aandeel het stockdividend en de bonus. Ook de claim (voorkeurs recht) zal de koers drukken, maar al vorens hiervan nadere uitleg te geven, zal moeten worden nagegaan wanneer de claim tevoorschijn komt. Dit is het geval bij de uitgifte van nieuw kapitaal bij een vennootschap, dus bij een emissie. Obligatie-emissies kunnen plaats vin den door de staat, provincies, gemeen tenen andere publiekrechtelijke licha men en door naamloze vennootschap pen. Deze laatste bieden ook aandelen aan op de open markt, hetzij voor het eerst, hetzij bij vernieuwing, terwijl zy ook gegadigden zijn voor de uitgifte van obligaties. Pandbrieven worden meestal „over de toonbank" verkocht zoals men dit noemt, d.w.z. zij worden verkocht naar behoefte. Een introductie verschilt hierin met een emissie, dat het hierbij gaat om reeds vroeger geplaatste stukken, welke in bepaalde handen waren, maar die nu aan het publiek worden aangeboden te ken een vastgestelde koers of tegen een als resultante van vraag en aanbod te vinden koers. Een introductie vindt bijv. plaats als een familievennootschap zo danig is uitgegroeid dat zij met familie kapitaal niet meer te financieren is. De vennootschap wordt, zoals men dat noemt, dan open gemaakt doordat de aandelen, veelal na een herkapitalisa- tie. op de beurs worden gebracht. In familievennootschappen bevinden zich dikwijls zeer grote reserves, welke door de eigenaren zijn gevormd en waarop zij dus recht hebben. Een herkapitali satie (uitkering van een bonus, zie het vorig artikel) doet de intrinsieke waar de van. het aandeel en dus de koers dalen, zodat ze gemakkelijker kunnen worden geplaatst. Een emissie van nieuwe aandelen wordt in de regel voorbereid door een of meer bankiers, commissionairs in ef fecten. of door samenwerking van die beiden. Men weet dat een commission- nair zich uitsluitend bezig houdt met de koop en verkoop van effecten en wat hiermee samenhangt, terwijl een ban kier in hoofdzaak bankzaken, daarnaast echter ook effectenzaken doet. De banken en'of effectenkantoren, die de emissie verzorgen, noemt men emittenten. Zij verenigen zich door gaans tot een consortium of een syndi caat en nemen dan van de uitgevende vennootschap het risico van de uitgifte over d.w.z. zij garanderen de plaatsing van het gevraagde kapitaal en genie ten daarvoor een provisie, welke in de meeste gevallen hierin bestaat dat zy de aandelen overnemen tegen een koers, welke een paar procent lager is dan die, waartegen zij aan de man worden ge bracht. Naarmate de uitgifte groter en riskanter is. is het aantal emittenten dikwijls ook groter. Het syndicaat wordt na de afhandeling van de emissie ont bonden. Slaagt de gegarandeerde emis sie niet ten volle, dan krijgen de leden van het syndicaat de stukken zoge naamd „thuis" en zullen zij trachten ze geleidelijk te slijten. Wensen de bemiddelingskantoren om de een of andere reden geen risico te lopen, dan stellen zij zich uitsluitend beschikbaar als kantoor van Inschrij ving. Dit is dan een gnichet-emissie en de betreffende kantoren noemt men dan guichet-kantoren. Zij krijgen dan een bepaalde provisie per inschrijving. De uitgevende vennootschap is dan de emittente en zij draagt dan ook het volle risico van het niet slagen der emissie. De aankondiging van een emissie gaat vergezeld van een uitvoerig prospectus, bij introducties ook wel Bericht ge- opgesteld, niet behooriyk meer kunnen functioneren. Bovendien is het gewicht van de nieuwe top toch reeds een paar ton zwaarder dan dat van de vorige, omdat de televisie-antennes groter in aantal en formaat zyn. noemd. waarin volgens de daarvoor vastgestelde regels door de Vereeniging voor den Effectenhandel allerlei mede delingen worden gedaan omtrent de uit gevende vennootschap. Men moet zich uit deze gegevens een volledig beeld kunnen vormen over de mérites van de aangeboden stukken. Aangezien opti misme een aangeboren eigenschap van prospectussen is. gebeurt het nog wel eens dat de verwachtingen daarin ge wekt. niet verwezenlijkt worden. In het algemeen echter zijn er zoveel waarbor gen voor de juistheid van de gegevens, dat boze opzet praktisch uitgesloten Is. terwijl de wet verder de benadeelde ln bewezen gevallen beschermt. Bij obligaties komt het dikwijls voor dat in gevallen, waarin men op zijn vin gers kan narekenen dat de emissie een groot succes zal worden en de koers na de uitgifte zich hoger zal stellen, men gaat inschrijven voor een veel groter bedrag dan dat, hetwelk men beschik baar heeft. Dit noemt men majoreren. Men doet dit om zoveel mogelijk stuk ken te bemachtigen, om zijn cliënten te grieven, of mogelijk ook te specule ren voor eigen rekening. Onder de cliënten bevindt zich dan een groot aantal zgn. premiejagers, wie het niet om belegging te doen is, maar enkel om een paar precent koerswinst te behalen. Dit betekent dan dat gedurende de eerste tijd na de inschrijving een on evenredig groot aanbod bestaat in deze stukken en de lening wat men noemt slecht geciasseerd is. d.w.z. dat zij zich voor een te groot deel in handen be vindt van hen. die er vroeg of laat - liefst vroeg - weer afwillen. Tegen het euvel van het majoreren vecht men al tientallen jaren op de beurs en nog niemand heeft hier de steen der wijzen gevonden. Serieuze in schrijvers worden veelal de dupe en voor emittenten is de toewijzing van de stukken dikwijls een verschrikking als de lening, zoals men dat noemt. Polen en Rusland op te sporen. Bender zou ook aan het hoofd van de centrale staan, die de gevangenen van de staats veiligheidsdienst in een drijvende ge vangenis, een schip met 80 cellen, moet verhoren. Het besluit van de Egyptische rege ring van 26 januari 1956. dat ten doel heeft het Joodse vraagstuk radikaal op te lossen, zou overigens aan Ben Salem te danken zyn. Midden-Sumatra in drie provincies verdeeld OOK NIAS EIST AUTONOMIE Het Indonesische kabinet heeft gis teravond zyn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-noodwet tot verdeling van Midden-Sumatra in drie afzon- deriyke provincies, namelyk de pro vincies West-Sumatra, Riouw en Djambi. In Medan werd bericht ontvangen, dat het afgelegen eiland Nias, aan de westkust van Noord-Sumatra, zich heeft aangesloten by de eisen tot autonomie van de andere buitengewesten. De regentschapsraad van Nias heeft by de leden van de staatscommissie tot herindeling van de Indonesische ge biedsdelen. die kortgeleden een reis over Sumatra maakten, de eis ingediend dat Nias de status van provincie zal krijgen. De oosteiyke groep van de kleine Soenda-eilanden heeft het voorbeeld van Noord-Celebes en de Molukken ge volgd en is tot een zelfstandige barter- handel overgegaan. Dit werd in Makassar medegedeeld door de secretaris van de regionale jeugdbeweging, Lao, die vertelde dat Timor en Flores thans kopra en vee op barterbasis verhandelen voor de uitvoe ring van hun wederopbouwplannen. Voor drieduizend gulden aan sieraden gestolen Voor een waarde van drieduizend gulden aan sieraden is gisteravond ge stolen uit een flat aan de Berwaerde- weg te Den Haag. Tot de buit behoor den voornamelyk broches, hangers en oorclips. Tydens afwezigheid van de bewoners kwam men binnen door ope ning van een buitendeur aan de achter- zyde van de flat. Het gehele huis werd doorzocht. Directeur voetbalpool Caritas vrijgesproken Dc rechtbank te Maastricht heeft vanmorgen de directeur van de „Na tionale Voetbalpool Caritas", uit Heer len vrijgesproken. De Officier van Justitie had tegen de directeur, die ervan werd beschul digd een lotery te houden zonder wettelijke toestemming, tot vryspraak geconcludeerd. De directeur had ontkend, dat „Cari tas" een vereniging zou zijn waarvan iedereen boven de 18 jaar lid kon zijn. De Officier van Justitie had in zijn requisitoir erkend dat aangetoond was dat het hier een vereniging betrof, die niet voor iedereen openstond. Het kantongerecht te Heerlen had hem eveneens vrijgesproken, maar de Officier van Justitie was hiertegen in beroep gegaan. overtekend is. Het is duidelijk dat ma joreren altijd een riskante onderneming is omdat een lening als gevolg van on voorziene omstandigheden tegen alle verwachting in. ook niet kan slagen en men dan meer stukken toegewezen krijgt dan men kan betalen, terwijl in dat geval de beurskoers doorgaans be neden de koers van uitgifte daalt. Het komt dikwijls voor dat op de stor tingsdatum de nieuwe stukken nog niet gereed zijn. Men geeft dan voorlopige stukken af, recepissen. welke volledig de plaats van de definitieve stukken inne men en dus ook verhandelbaar zijn. La ter worden ze dan tegen de definitieve stukken verwisseld. Bij de uitgifte van nieuwe aandelen krijgen de oude aandeelhouders vaak een voorkeursrecht, claim geheten. Hierover een volgende maal. (De vorige artikelen in deze reeks ver schenen in onze nummers van 18 en 19 januari. 11. 12 en 13 februari. 1. 9. 23 en 25 maart. 1, 5. 18 en 20 april. 18 mei. 7 en 12 Juni. 8. 10. 13 en 27 juli, en 7 augustus). Vervaardiging van Westduitse postzegels bezorgt de minister vele moeilijkheden (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Sedert 1955 zyn in West-Duitsland bepaalde postzegels in omloop, die aan de achterkant van een pepermunt smaakje zyn voorzien. Als men er aan likt, kan men dit duidelyk proeven. Deze zegels zijn nogal „in de smaak" van het publiek gevallen, al hebben we tot dusver nog nooit iemand ont moet, die wanneer hy trek in een snoepje had, onmiddellyk naar een postzegelloket stapte. En het plan be staat nog meer zegels met andere smaakjes uit te geven, zodat de klan ten van de Duitse „Tante Pos" een wat uitgebreider keus zullen krygen. Tussen de uit elf leden bestaande commissie, die het Westduitse Post- ministerie van artistieke raad moet die nen, en de tegenwoordige minister voor de Posteryen. Ernst Lemmer, een ge wezen journalist, die een paar jaar ge leden nog hoofdredacteur van een West- beriyns dagblad was, botert het even wel niet erg. De commissie werd ln 1954 door Lem mers voorganger, ing. Balke (thans Atoom-minister) in het leven geroepen, zy wordt in de wandeling „Kunstbeirat" genoemd, maar de officiële naam luidt: „Beirat für die künstlerische Formgebung der amtlichen Graphik der Deutschen Bundespost" wat wel een beetje lang is. PROFESSOR De leden van de commissie, voor een deel bekende kunstenaars, die het al zo ver hebben gebracht dat zy de fraaie titel „professor" voor hun naam mogen zetten, beroemen zich er op dat minis ter Balke indertyd alles deed wat zy hem voorstelden. Minister Lemmer daarentegen, die de portefeuille acht maanden geleden heeft overgenomen, voelt er niet veel voor hun advies steeds klakkeloos te volgen. Ook in zyn nieuwe ambt moet hy nog vaak aan zyn oude beroep terugdenken. „Ik ben de verantwoordelyke redacteur voor de postzegels," zei hy kort geleden nog, en hij legde er de nadruk op, dat „een zegeluitgevery geen pedagogisch insti tuut" is! Men moet, zo redeneert minis ter Lemmer, ook rekening houden met de mensen, die de zegels kopen of ze verzamelen. Daarom nodigde hy twee vertegenwoordigers van de „Bund Deut- scher Philatelisten" uit aan een verga dering deel te nemen, waarop over het uiterlyk van nieuwe zegels zou worden gediscussiëerd. Het bleek, dat prof. Karl Kranz uit Hamburg, een van de heren van de „Kunstbeirat" het helemaal niet eens was met de minister. Want hy zei hardop, waar dr. Schmidt, een van de filatelisten, by was: „De filatelisten zyn vyand nummer één van de „Kunst beirat!" EIGEN WERK Minister Lemmer heeft thans, zonder de commissie zelfs om haar medewerking te verzoeken, een nieuwe postzegel laten verschynen, een zegel ter herinnering aan Paul Gerhardt, een van de meest bekende Duitse dichters van protes tantse kerkliederen, die in 1607 dat is dus precies drie-en-een-halve eeuw geleden het eerste wereldlicht heeft aanschouwd en tot 1676 heeft geleefd. Wy vinden dat deze zegel van 20 pfennig, die door Leon Schnell werd ontworpen en die een paarsig -roze tint heeft, er heel behooriyk uitziet. Maar nu zyn er weer mensen, die be weren, dat het gezicht van deze ze ventiende eeuwse dichter, die als pre dikant in Berlyn heeft gewerkt, niet vergeesteiykt genoeg is, dat het aan een bierdrinker doet denken en te norse trekken heeft. Zo zien we toch maar weer, dat het heel lastig is het alle mensen tegelyk naar hun zin te maken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7