Frans Malm wint Acht van Cliaam Vierduizend pad vindster s kamperen in eeuwenoude tuin Windsor Castle Stakingen in Indonesië door de nieuwe financiële maatregelen? Piet Steenvoorden winnaar in wedstrijd der amateurs Alle nationaliteiten door elkaar Scherpe kritiek op gewijzigd systeem voor in- en uitvoer Oplichter praatte halve ton los onder het motto „Helpt Ambon!*' DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Voorspellingen kwamen niet uit „Een rappe man zal hier kannen winnen" was de mening van de Belgische oud-wereldkampioen Brik Schotte voor de aanvang van de oudste klassieker, de Acht van Chaam. Schotte meende in zijn landgenoot Rik van Steenbergen de grote favoriet te zien voor deze koers. Er werden trouwens nog meer voorspellin gen gedaan voor de start. De een noemde Gerrit Schulte, de ander Wim van Est. Maar niemand daoht aan de snelle Amsterdammer Frans Mahn, die vorig jaar het wereldkampioenschap amateurs te Kopenhagen op zijn naam bracht. In deze zware Acht van Chaam over 160 km was Frans Mahn in puike conditie, zat over al waar slag geleverd werd en toen de kopgroep van 11 man na 160 km nog bijeen was, was hg het die alle voorspellingen belachelijk maakte. Met groot gemak wees hij de Brabander Leo van der Brand en de Zeeuw Bram van der Sluys terug. Zo kunnen de Amsterdammers in Waregem over tien dagen toch weer op de snelle Mahn rekenen als hij tenminste ook daar de afstand kan uitrijden. Het is een fraaie wedstrijd geworden, een hard wjelergevecht, dat al na onge veer 25 km begon met een vlucht van Toon van Oers, in gezelschap van Van der Sluys, Piet van Est en de Belg Mar cel Janssens. Er ontwikkelde zich een kopgroep van tien man, die behalve liit. de reeds genoemde bestond uit Van der Pluym, Van Wijchen, Hijzeldoom, De Bruy. Van der Broek en Wagtmans. In middels stond de Belgische wereldkam pioen Rik van Steenbergen met een lek bandje, maar kon spoedig weer in het peloton terug komen. Ook Marcel Jans» Koersen Duindigt sens werd de dupe van een lekke band en verdween later, na nogmaals plat te zijn gereden, uit de strijd. Zo verging het ook Jan Plantaz en veel later Wout Wagtmans en tal van buitenlandse cracks zoals de Italiaan Nino Defilippis. Na 76 km waren de vluchtelingen tot de orde geroepen. Toen viel de beslis sing met nog 72 km voor de boeg. Na dat de Oostenrijker Adolf Christian, door het publiek dat over het parkoers liep gehinderd, de strijd had verlaten vormde zich een kopgroep van 6 ren ners met Kersten, De Groot, Hamelink, Van der Brand. Van der Zande en Frans Mahn. Kersten viel door een lek ke band terug en ook Hamelink werd het slachtoffer van een lege tube. Van Steenbergen was intussen weer bij de kop gekomen, maar weer reed hij lek De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen en rennen luiden: r o Highwayman-pr(js: 1 Victor Hanover waardoor hij ln het. peioton kwam. Ger- (W. H. Geersen) (1.29.6); 2 Vina van rit Voorting deed nog een poging de Barke; 3. Riolette. Tot. w. f. 1.50 pi I kopgroep te bereiken, maar hij slaagde 'rnv' niet. Met 11 man aan kop werd de strijd in de sprinnt uitgevochten, een strijd, die dus door Frans Mahn werd gewon nen. f-1.20, f. 1.50, f. 2.10, gek. f. 4.20, cov. f. 3.60. O Lapize K-prijs: 1. Urban Hollandia (W. H. Geersen) (1.26.9); 2. Umber; 3. Skippy M. Tot. w. f. 2.20, pi. f. 1.30, f. 1.40, gek. f2.30. cov. f.3.—. Jonkerprijs: 1. Wim Hollandia (W. H. Geersen) (1.36.5); 2. Walter Hollandia; 3. Wings. Tot. w. f. 1.50, pl. f. 1.10, f. 1.10, gek. f. 2.20. cov. f. 3.10. Jofferprijs: 1. Walküre (N. J. Bloem- saat) (1.28.9); 2. Wala; 3. Wiebeline Wip Tot. w. f2.80, pl. f. 1.10, f.1.20, f. 1.10, gek. f7.10, cov. f3.70. Lord Maire-prijs: 1. Pearl Spencer (F. Ie Fèvre) (1.22.9); 2. Peter Spencer; 3. Rita Belwin. Tot. w. f. 5.30, pl. f. 2.10, f. 3.40, f. 1.40, gek. f.15.—, cov. f. 11.60, De rennen: Nacibee-prys: 1. Col d'Or (A. Bur- rell); 2. Hykala; 3. Young Nicky. Tot. w. f. 26.90, pl. f. 2.40, f. 1.30, f. 1.50, gek. 1.17.cov. f. 4. 2e deel: 1. Roddelaar (M. Lips); 2. Princesse Martha; 3. Douce France. Tot. w f. 2.80, pl. f. 2.90, f. 1.50, f. 1.60, gek. f. 7.20, cov. f.5.—. Dianaprijs: 1. Wervelwind (F. Del- brassinne); 2. Monpti; 3. Csibez. Tot. w f. 1.70, pl. f. 1.10, f.1.20, gek. f6.30, cov. f. 3.50. Totalisator-omzet f. 68.486.50. VOLGORDE VAN VOORRANG De uitslag was: 1. Frans Mahn (Am sterdam) de 160 km in 3 uur 47 min. 16 sec., 2. Leo van der Brand (Schijndel), 3. Bram van der Sluys Vlissingen), 4. Martijn Wolffs (Vlijmen), 5. Daan de Groot (Amsterdam). 6. Leo van der Pluym (Dussen), 7. Kees van der Zande (Halsteren). 8. Michel Stolker (Utrecht) 9. Piet de Jognh (Made). 10. Gerrit Pos (Vreeland), 11. Theo v. Wychen (Goes) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 12. Van Borst (Etten) op 36 sec., 13. Rik van Steenbergen (Belg.) op 43 sec., 14. Van der Brand voert de kop groep aan in de klassieker „De Acht van Chaam". De winnaar, Frans Mahn, ligt in tweede positie. Nest Sterckx (Belg.) z.t„ 15. Piet van As (Roosendaal) z.t. De wedstrijd voor amateurs over 168 km had het volgende resultaat: 1. Steen voorden (Heemstede) 4 uur 7 min. 46 sec2. Schol ten (Den Haag). 3. Sythoff (IJsselmonde), 4. Swanefeld (Dordrecht), 5. Damen (Lieshout), 6. Van der Putten (Den Haag). 7. A. Roks (Sprundel). 8. Van Vliet (Rotterdam), 9. Van Egmond (Scheveningen). 10. Blauw (Arnhem). Allen in dezelfde tijd als de winnaar. ZWEMMEN KNZB bestelde plaatsen naar New York af De KNZB heeft gisteravond de reeds gereserveerde plaatsen in het vliegtuig voor New York afbesteld. Zoals bekend, had de KNZB verleden week een invitatie ontvangen om vijf zwemsters op kosten van de organisato ren te laten deelnemen aan de Ameri kaanse zwemkam pioenschappen voor dames, die van 12 t.m. 15 augustus in Houston (Texas) zullen worden gehou den. Nadat de zwembond de uitnodiging had aanvaard kwam uit New York het bericht, dat alle reiskosten voor Neder landse rekening zullen zijn. De sport- commissie van de KNZB heeft daarop in een telegram haar verwondering uit gesproken over deze merkwaardige wijze van onderhandelen. Men kon vanzelf sprekend niet ingaan op een „uitnodi ging", die de KNZB ruim dertigduizend gulden zou gaan kosten. De zwemsters hebben thans van de sportcommissie opdracht gekregen zich tot vrijdag a.s. gereed te houden. Gisteravond laat is by de sportcom missie van de KNZB een telegram uit New York binnengekomen, dat mis schien als voorloper van een oplossing kan worden beschouwd. De inhoud kwam er op neer, dat de organisatoren alle mogelijke moeite doen de overtocht te regelen. Een definitief antwoord zal vandaag worden gegeven. Voor ongeveer 8.000 toeschouwers is te Groningen een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de Groningse eredivisie club GVAV en de Berlijnse vereniging Union. GVAV won met 30. Bondswedstrijd van KNSB te Bodegraven Te Bodegraven is het schaaktoernooi om het open kampioenschap van Neder land voortgezet met het spelen van de partijen van de vierde ronde. De resultaten waren: Van Wezel Roessel 1-0, Diemer-Donk afgebr., Plok- kerBredewout 0-1, Beye-Hoogendoom afgebr., Quakkeler—Dries 1—0. Kloo6tra Van Perlo 01. De uitslagen van af gebroken partijen lulden: 2e ronde: Van WezelDiemer 10; 3e ronde: Diemer - Klootstra 10. DriesVan Perlo 01, De stand luidt thans: 1. Van Wezel 4 pnt., 2. Bredewout 2^ punt, 3/4 Diemer en Quakkeler beiden 2 pnt. plus 1 afge broken part., 5/6 Roessel en Van Perlo beiden 2 pnt., 7/8 Donk en Hoogendoorn beiden IVi punt plus 1 afgebr. part.. 9. Plokker 1 pnt plus 1 afgebr. part., 10. Kloostra 1 pnt., 11. Beye pnt plus 3 afgebr. parL, 12. Dries 0 pnt. ZEILEN Nederlandse zeilers naar het buientland De Nederlandse zeiler G. van Wijk uit Woubrugge zal deelnemen aan de wedstrijden om het Europees kampioen schap in de Drakenklasse welke van 18 tot en met 25 augustus te Travemuende worden gehouden. Dit is echter een officieus kampioenschap, daar de wed strijden niet onder auspiciën van de International Yacht Racing Union wor den gehouden. De drakenzeiler Van Duyl zal van 27 augustus tot en met 7 september deel- TENNIS Kampioenschappen tennisleraren Te Noordwijk is het toernooi om de internationale kampioenschappen van Nederland voor tennisleraren voortge zet. De resultaten waren: Enkelspel. Ie ronde: Mustaq (Pakistan) versl. Schote (Ned.) 6-1. 6-2; Van der Bijl (Ned.) versl. Heemskerk (Ned.) 6-4 2-6, 6-2; Tweede ronde: Buvtelaar (N.) versl. Poot (Ned.) 6-2, 6-2; Sellier (Fr.) versl. Mustaq (Pakistan) 6-3. 13-15, 7-5, Mulder (Ned.) versl. Van der Bijl (N.) 6-2, 6-1; Grange (Zwits.) versl. War- menhoven (Ned.) 6-1, 6-0; derde ronde: Mulder (Ned.) w.o. wegens niet opko men van Specht (Oostenrijk); Dubbel spel: le ronde: Sellier en Grange (Fr./ Zwits.) versl. Lege en Kauling (Dld.N.) 6-3, 6-2; H. Hemmes en Mulder (N.) versl. Heemskerk en Th. Dekkers 'Ned.) 6-2, 6-0; Noor Ahmed Khan en Mustaq (Pakistan) versl. J. van der Torre en K. van der Torre (Ned.) 6-3, 6-3. Te Doetinchem werd de finale van het landentoemooi voor tennisleraren tussen Australië en Frankrijk gespeeld. Australië zegevierde met 3-0. De finale van de verliezersronde tus sen Oostenrijk en Groot-Brittannië. welke te Leidschendam werd gespeeld, is in een 2-1 overwinning voor Oostenrijk geëindigd. nemen aan wedstrijden in de Draken- klasse te Caiscas (Portugal). De eerste drie dagen wordt gezeild om het Portu gees kampioenschap, waarna de wed strijden van 1 tot en met 7 september gaan om de Coupe Vlrginie Heriot, Sportsplinters De Duitse atleet Manfred Germar heeft tijdens internationale wedstrijden in Ludwigshafen het Europese record 100 yards geëvenaard. Germar won de race in 9.6 seconde met een handbreed te verschil voor de Amerikaan Collymore die eveneens 9.6 sec. voor zich liet af drukken. Het Europees record staat op naam van de Brit Mac Donald Bailey. De Haagse eerste divisieclub Sche- veningen/Holland Sport heeft gisteren met 26 verloren van Wattenscheid '09, dat in de tweede liga west uitkomt. Voor 10.000 toeschouwers werd te Wuppertal een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tussen Wuppertaler SV en het Amsterdamse Ajax. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: 2—2. Het eerste doelpunt van de Amsterdammers werd gescoord door Michels, het tweede door Van der Kuil. In het Utrechtse stadion is gister avond een lichtwedstrijd gespeeld tussen DOS en Racing Club de Paris. De Fran sen wonnen de ontmoeting met 40. Op de banen van het Kennemer Lyceum te Overveen zijn de tenniswed strijden voor de oudere jeugd om de Kea Bouman Vaas en de Van Lennep- beker gehouden. Gistermiddag zijn de finalepartijen gespeeld .Joyce Marinkelle (Den Haag) legde beslag op de Kea Bouman Vaas; de Van Lennep-beker kwam in bezit van de Haagse tennisser Hans Biesheuvel. Een opvallend nét kamp Van onze speciale verslaggever) Windsor, woensdag „De jongens hun Jamboree, maar dan wij een wereldkamp"vond de chef van alle padvindsters ter wereld. Lady Olave Baden Powell, toen de organisatie voor de Jamboree te Sutton Coldfield begon. En dus kwam er een keurige linnen stad op de gladde grasvelden van de tuinen van Windsor Castle, die koningin Elizabeth ter beschikking stelde. Vierduizend meisjes uit zestig landen zijn hier bijeen. Iedere morgen om zeven uur precies klinkt er een eenvoudig fluitje in de tuinen van Windsor Castle. Van luidruchtig trompetgeschal houden de meisjes hier niet op de vroege morgen. Na een half uur is iedereen gewas sen en aangekleed. Rustig wandelen de padvindsters en gidsen naar één van de tachtig kamp-vlaggemasten, waar de wereldvlag wordt gehesen. „Een luxe-kamp" Geen enkele nationale vlag is er op dit wereldkamp voor meisjes te zien. De wereldvlag is blauw met een geel klaverblad, en dat gele klaverblad is ook te zien in het blauwe vriend schapsspeldje, dat de Engelse meisjes niet mogen ruilen, maar slechts weg geven. Honderd-en-veertig Nederland se meisjes hebben in dit wereldkamp onder de grijze muren van Windsor Castle een gastvrij onderdak gevon den. Zeventig van het Nederlandse Padvindsters Gilde (N.P.G.) en zeven tig van de Nederlandse Gidsen Bewe ging. Het grootste verschil tussen het wereldkamp van de meisjes en de Jam boree van de jongens is dat de meisjes niet in nationale kampen zijn ingedeeld, maar volkomen zijn vermengd met de padvindsters van andere nationaliteiten. Er zijn tachtig kampen en in vieren- kunt U Nederlandse Geval A: Bij het naar links of rechts afslaan op een kruising moet AL het tegemoet- en achteropkomend verkeer, voor zover dit rechtuit blijft rijden, voorrang worden verleend. Hierbij kan zich het geval voordoen dat ook bij het naar rechts afslaan aan tegemoetkomend verkeer voorrang moet worden verleend, nl. als daar een rijwiel pad ligt dat in twee richtingen wordt bereden. De ANWB raadt automobilisten aan: als u bij intensief rijwielverkeer, b.v. op een spitsuur, rechtsaf moet slaan, gaat dan tijdig uiterst rechts, dus dicht tegen de trottoirband, rijden. Wielrijders zijn dan genoodzaakt achter uw auto te blij ven of deze links te passeren. Geval B: Hier geldt de regel: rechts gaat voor, tenminste voor zover het ge lijkwaardig verkeer betreft, (langzaam verkeer moet echter wel voorrang geven aan snelverkeer, ook al komt dit van links). Het doet er in dit geval niet toe of degene die van rechts komt naar links of naar rechts afslaat, dan wel rechtdoor wil rijden. Deze regel geldt ook op een zogenaam de T-kruising, Ook dan heeft het gelijk waardige verkeer op de „doodlopende" weg voorrang indien het van rechts komt. De regel: „rechtuit heeft voorrang" heeft dus alleen betrekking op voertui gen die zich op de zelfde weg bevinden. Zal de regering de koers weer wijzigen? (Van onze correspondent in Djakarta) „Deze nieuwe regelingen blijken in de eerste fase reeds een mislukking te zijn en de mogelijkheid bestaat, dat zij een mislukking zullen blijven, waardoor er voor de regering geen andere weg open staat dan deze regelingen weer op te heffen". Aldus het sterpe oordeel van de heer M. Soebchan, algemeen voorzitter van de Indonesische Kamer van Koophandel (D.E.I.) over de nieuwe lm- en exportregeling, de invoering van de exportcertificaten (de B.E.'s) die de Indo nesische export door een hogere roepiah-opbrengst van de produkten moet stimuleren. De heer Soebchan staat in dit oordeel niet alleen. Want de voor- zittel van de Madjelis Industri Indonesia, de industriële raad, ir. Omar Toesin, zeide, dat door de verhoging van de exploitatie-kosten onder meer als gevolg van een stijging der lonen de nieuwe maatregel tenslotte als een boemerang op de regering zal terugslaan. Dit zijn twee beoordelingen van de nu ruim een maand geleden door de rege ring uitgevaardigde nieuwe maatregel, die in het kort samengevat de be doeling heeft de inflatoire tendenzen weg te nemen en de steeds slinkende deviezenvoorraad voor verdere inkrim ping te behoeden, slechts twee stemmen van de zeer vele, want men kan zeggen, dat er behalve dan uit de kringen van het Kabinet zelve praktisch geen woord over de B.E.jregeling is gezegd. Ernstige waarschuwing Zelfs de Sobsi, de communistisch ge oriënteerde vakcentrale, heeft zich ge dwongen gezien, haar ontevredenheid over de jongste monetaire maatregel tot uitdrukking te brengen. Zij deed dit in gematigde bewoordingen, in de lijn van de politiek der linksgerichten, die trouw hebben gezworen aan het door „burger" Soekarno gevormde Kabinet-Djoeanda. In een nota aan de regering wordt namelijk verzocht ten spoedigste het B.E.-systeem te herzien, daar dit een prijsverhoging van de dagelijkse levens behoeften tot gevolg heeft. Scherper zei het de S.B.I.I., de Isla mitische vakbond, die er in een verkla ring op wees, dat de gevolgen van de nieuwe regeling een „geweldige stakings golf" kan veroorzaken. Zij liet deze waarschuwing vergezeld gaan van het dreigement, dat „indien op korte termen geen verbeteringen worden aangebracht, de S.B.I.I. voor bereidingen zal treffen om een mas sale actie te voeren ter verkrijging van hogere lonen". Dit dreigement is niet op losse gron den gebaseerd. Vrijwel over de gehele linie voltrekt zich een verhoging van de kosten van het levensonderhoud als ge volg van de stijging der prijzen, ook al tracht de regering dan door een prijs- stop voor de essentiële levensmiddelen en een limiet voor de herwaardering der in voorraad zijnde minder-essentiële goederen, de opwaartse beweging der prijzen in de hand te houden. Tot goed begrip mogen wij er aan herinneren, dat onder het nieuwe im- en exportsysteem de exporteur van de door hem gerealiseerde uitvoer een exportcertificaat (B.E. is Boekti Expor) ontvangt, dat de waarde ln buitenlandse valuta van de door hem geëxporteerde goederen heeft. De importeur, die bui- enlandse valuta nodig heeft om te kun nen importeren, kan de B.E.'s kopen op de vrije markt tegen de geldende koers. Hoe hoger die koers is, hoe meer roe- piah's dus de exporteur ontvangt voor zijn in buitenlandse valuta luidende exportcertificaten en dus voor zijn uitgevoerde produkten, maar hoe duur der ook de importgoederen zullen zyn. Op het ogenblik bedraagt de koers 210 tot 215Hetgeen dus betekent, dat de exporteur tweemaal zoveel roepiah's on- vangt als volgens de officiële koers van de vreemde valuta. Voor de Importeur komt op de prijs dan nog een bijzondere heffing, waarvan het percentage oploopt naar gelang van het meer of minder essentiële karakter der te importeren gpederen. In elk geval betaalt hij nu als regel meer dan hij vroeger voor dezelfde goederen moest neerleggen. In wezen devaluatie Al spreekt men dan ook niet over devaluatie, In wezen komt de nieuwe herwaardering van de roepiah, die ook wordt doorgetrokken in de sector der „invisibles" bijv. de transfer van sociale lasten en winsten daar dus wel op neer. De duurdere import raakt uiteraard het zwaarst de minder essentiële goe deren. Doch daar ook bijv. grondstoffen voor de industrie niet aan de maatregel ontsnappen en de regering de accijnzen op benzine, olie en suiker heeft ver hoogd. gaan gelijk een kettingreactie over een breed front de prijzen omhoog. Ook de kleine man ondervindt in zijn dagelijkse sobere maaltijd de gevolgen ervan. De regering heeft voor de eerste levensbehoeften zoals rijst, eieren, vlees en gezouten vis weliswaar een prjjsstop ingesteld, gebaseerd op de gemiddelde prijs tussen 10 en 12 juni. Een prijs verhoging kan men echter niet tegen houden, gezien de gestegen vervoers kosten, afgezien nog van het feit, dat het apparaat en de mensen ontbreken om op een zo wijd terrein als de levens middelenvoorziening een Intensieve prijscontrole uit te oefenen. Vicieuze cirkel twintig er van meisjes vinden. „De Engelsen zijn gewoon gek op fluitkoorden", zegt Christine Catlender (15, uit Rotterdam). „Wij hebben al onze eigen koorden al geruild en zijn een hele middag bezig geweest voor onze Engelse vriendinnen koorden te vlech ten". Wat Christine het meest opmerkelijke van deze Jamboree vindt? „Het con tact met de buitenlanders. Vooral wij Nederlandse meisjes moeten de hele dag Engels en ook Frans en Duits praten. Wij hebben ook meisjes in de tent, die wij helemaal niet kunnen verstaan. Neem Swana nou, die komt uit IJsland. Mou, dat is moeilijk hoor! Haar Engels^ niet al te best. Sissel uit Noorwegen spreekt gelukkig een beetje Engels, zodat we met z'n tweeën Swana soms uit de taai-moeilijkheden kunnen helpen." „Dat willen we niet", zei een van de Engelse kampleidsters, „want we zijn bang dat het gras dan dood gaat." Zelfs de bagage in de tenten staat op schraagjes, om het gras niet te plet ten. Ieder meisje neemt voor zichzelf een grondzeiltje mee en het wordt overdag in de tent opgerold. Veel en hoog bezoek Bezoek komt er in het kamp met duizenden tegelijk. Zo zijn de meisjes met hun vijfhonderden op hun beurt al naar de Jamboree geweest, waar zij honend hebben toegekeken hoe de jon gens aan het koken waren, of, zoals zij het zeiden, „pogingen aanwendden om iets eetbaars klaar te maken". Gisteren waren er op het wereldkamp wel zestienduizend bezoekers, allemaal girl guides uit heel Engeland, die met honderden autobussen naar Windsor waren gekomen om hun zusters uit heel de wereld bijeen te zien. Lady Olave B P. is natuurlijk een vaak geziene gaste. Maar ook de Princess Royal, de zuster van George VI, komt nogal eens in haar jeep op bezoek, voor al als 's avonds op het toneel meisjes uit India, Zweden, Trinidad, Frankrijk, Noorwegen, Barbados, IJsland, Kenya, Jamaica en Mexico, maar ook uit Est land. Letland. Lithauen en de Oekraine (te weten vluchtelingen) hun nationale dansen ten beste geven. Voortreffelijk Keurige kampen Het tweede opvallende punt, is de grote netheid die in het meisjeskamp heerst. Hier niet de rommelige inter nationale sfeer van de Jamboree met wapperende vlaggen aan gepionierde masten. Het lijkt wel alsof ze hier heb ben gezegd: „We zijn allemaal meisjes onder elkaar. We houden het helemaal vrouwelijk." Alle kampen zijn volgens hetzelfde principe opgesteld, met de slaaptenten netjes en efficiënt op een rij, en de grote tent, waar je nog wat met elkaar kunt praten, er voor. Kampvuren worden wel gehouden, maar niet met echt vuur. Alleen het koken gaat op hout. Keurig tussen twee rijtjes stenen onder een zeiltje, zodat de regen de meisjes nooit kan verrassen. Het is allemaal even praktisch, maar toch niet zo romantisch als bij de Jon gens. Alles heeft een doel in het meis jeskamp. Het is niet zomaar", voor de pret van het maken zelf. Wat wij persoonlijk heel vreemd von den, was dat de tenten geen van allen een grondzeil hadden. De leidster van het Nederlandse con tingent is mej. M. Wilschut, uit Utrecht. ,JDe organisatie was werkelijk af", zei ze, „de meisjes arriveerden en konden meteen naar hun tenten, want het hele linnen dorp was al opgebouwd. We hoefden dus alleen maar de persoonlijke bagage mee te nemen. Zondag ben ik met andere leidsters voorgesteld aan Koningin Elizabeth en zij was heel vriendelijk". Anneke Vuist, uit Amsterdam, vindt het wereldkamp „enig - mieters". „Voor het kamp zijn we allemaal een week in een Engels gezin goweest, ook via de padvinderij natuurlijk. De eerste dagen was het niet geme/Ekelijk, maar toen raakten we gewead aan de taal en nu gaat het allemaal vanzelf. Jammer, want nu is het wereldkamp al weer bijna af gelopen. Morgen is het de laatste dag." Ria de Boer, een Haagse, zegt dat het gewoon een luxe-kamp is. „De leiding neemt ons veel uit handen. Corvee ls er niet veel bij. we genieten alleen maar. En het eten is best, compleet met room in de koffie". „Ik kan wel huilen", zei ze, helemaal niet padvinderlijk-stoer, „dat ik weer terug moet Er zijn verder nog enkele andere factoren dan deze prijsverhogende tendenz, die twijfel wekken of het B.E.-systeem een stap op de weg uit de monetaire moeilijkheden ls. De daerah's de gebiedsdelen buiten Java hebben zich er tot dusver weinig enthousiast over getoond en weinig medewerking gegeven. Het aantal B.E.'s, dat uit de daerahs in Djakarta is binnengekomen, is nog maar gering. Dat betekent dus, dat een deel der gebiedsdelen hun eigen weg blijft gaan; zelf hun export rege len en de daarmee verkregen deviezen behouden of In bartelhandel zich de goederen verschaffen, die zij nodig hebben. Ook met het nieuwe systeem dreigt het economische leven van Indonesië nog steeds in de vicieuze cirkel te blijven, waaruit het zich ook door vorige monetaire en financiële maat regelen het getal daarvan zijn we vergeten niet heeft kunnen los maken. In hoger beroep voor Haags Gerechtshof (Van onze Haagse redactie) De geruchtmakende strafzaak te gen een 37-jarige schrijver en ex- journalist, die zich, zoals bekend, gedurende de jaren 1950-1956 heeft schuldig gemaakt aan het plegen van een serie bijzonder indrukwek kende oplichtingen ten nadele van de dochter van een oud-gouverneur van West-Java, heeft gistermiddag in hoger beroep gediend voor het Haagse Gerechtshof. Evenals destijds voor de rechtbank bekende verdachte dat hij de in Den Haag woonachtige 51-jarige vrouw heeft opgelicht voor een bedrag van meer dan f. 40.000. Hij had deze dame. die er zeer ex treme politieke denkbeelden op na hield, weten wijs te maken dat hij al dat geld gebruikte voor het organiseren van een pseudo-militaire actie ter be vrijding van Ambon. Via „ondergrondse kanalen" zouden vrijwilligers via Aus tralië naar de Republiek der Zuid-Mo- lukken gebracht worden, om Ambon te bevrijden. De verdachte vertelde de vrouw over deze fantastische en niet- bestaande plannen de meest ongeloof waardige verhalen, die door het slacht offer als zoete koek geslikt werden. Overigens - en dit bleek, behalve uit het pleidooi van de verdediger ook uit het requisitoir van de procureur-generaal - zou de Haagse gouvemeursdochter nooit zo geruïneerd kunnen zijn door de ver dachte, als zij zelf niet hem meteen fa natiek enthousiasme had opgezweept tot het nastreven van allerlei niet te ver wezenlijken politieke doelstellingen. De verdachte, die ook terechtstond terzake van het plegen van een ver duistering ten nadele van de stichting „Pro Patria" en voor het plegen van nog een andere oplichting, betuigde te genover het Hof zijn oprechte spijt over het gebeurde. In een psychiatrisch rap port werden de omstandigheden, die verdachte tot het plegen van de oplich tingen hadden gedreven, uitvoerig toe gelicht. De Haagse rechtbank had de schrijver op 9 mei j.l. veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar zonder aftrek van voorarrest, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijke gedeelte van de straftijd is inmiddels bijna om. De procureur-generaal eiste gistermiddag een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van 7 maanden voorarrest, waarvan 3 maanden voor waardelijk. met 3 jaar proeftijd en on der toezichtstelling. Na pleidooi van mr. A. G. Veldhuis bepaalde de president van 't Gerechts hof de uitspraak op 14 augustus a*s. De president zei tenslotte tot de schrijver: „Zelden heb ik iemand met Uw grote talenten voor dergelijke afkeurenswaar dige misdrijven terecht zien staan. Ik hoop dat 17 voortaan produktief zult zijn op een manier, U waardig". De ver dachte beloofde dit.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5