Gewijzigde wet op burgerrechten door Amerika's Senaat aanvaard Een jaar met aftrek geëist voor oplichting van twee antiquairs MORGEN ROOKT U Demmeniz Goedkeuring werpt echter meer vragen op dan zij beantwoordt Met een enkel woord Gerard Akkerhuis te Wassenaar concerteerde in Noordwijk-Zee Agenda DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Met ongedekte cheques betaald Israëlische vertaler voor de rechtbank De Officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gister middag twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van de ruim twee maanden preventieve hechtenis geëist tegen een 44-jarige vertaler, laatstelijk woonachtig te Londen, daarvoor in Brussel, wegens oplich ting van een tweetal antiquairs te Amsterdam. In mei j.l. kocht de vertaler, die de Israëlische nationaliteit heeft, achter eenvolgens voor f. 2500.en voor f. 4660.aan kostbare boeken bij een Amsterdams antiquariaat en leende van de directeur eerst f. 800.en daarna f. 900.Hij gaf voor deze be dragen tweemaal een cheque af op de Midland Bank in Londen. Later bleek dat deze cheques niet gedekt waren. Hetzelfde geschiedde enkele dagen later bij een andere Amsterdamse anti quair, waar de vertaler voor f. 5390 aan boeken kocht en een bedrag van f. 1065 leende. Ook hier betaalde hij met een ongedekte cheque. De vertaler had de antiquairs verteld, dat hij namens een comité in Brussel wetenschappelijke boeken kocht voor het inrichten van een bibliotheek. Hij liet papieren zien en noemde namen van hoogleraren. Toen later bleek dat de cheques, niet ge dekt waren en dat de Londense bank niet overging tot uitbetaling, werd de man op Schiphol gearresteerd, toen hij uit Brussel in ons land aankwam. De Officier van Justitie, mr. baron F. van der Feltz, zei, dat de man de Neder landse antiquairs heeft opgelicht voor een bedrag tussen de tien en twintig duizend gulden. De gekochte boeken zijn later in Brussel achterhaald, maar des ondanks bedraagt de schade enige dui zenden guldens. Verdachte ontkent de opzet tot oplichting, zo zei de Officier, omdat de vertaler op het moment dat hij de aankoop deed. niet geweten zou hebben, dat zijn bankrekening uitgeput was. De man rekende op geld uit Israël, doch hij had volgens de Officier moe ten weten dat het geld uit dat land nooit of eerst veel later zou worden ge stort. De Officier zei ook het Brussels comité, waarvoor verdachte boeken zou inkopen, een „duistere en dubieuze ge schiedenis" te vinden. Uit enkele andere landen zijn rapporten binnengekomen, waaruit blijkt dat de man zich ook daar aan strafbare feiten zou hebben schul dig gemaakt. Het psychiatrisch rapport sprak van een „chaotische persoonlijkheid, enorm begaafd, doch wereldvreemd". Hij heeft veel schade berokkent aan mensen in binnen- en buitenland en daarom achtte de Officier een niet geringe straf op haar plaats. De raadsman, mr. J. C. S. Warendorf, zei in zijn uitvoerig pleidooi, dat naar zijn mening het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. De rechtbank zal op 20 augustus as. uitspraak doen. PLANTADOR, een 22 ct. sigaar voor 16 ct. 50 stuks NOBILA f5,50 50 WILLEM II, extra Sen. miskleur f6,25 SIGARENHANDEL C. WALENKAMP vJl. H. WALENKAMP ZONEN Prinsessekade 1 - Leiden Ver. Naties gaan rapport over Hongarije bespreken Hongarije heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd, dat zij ernaar stre ven. dat het rapport van de Verenigde Naties over Hongarije zo spoedig moge lijk in de Algemene Vergadering van de wereldorganisatie wordt besproken om de Hongaarse regering niet de gelegen heid te geven stukken op te stellen, die bewijzen, dat de verklaringen in het rapport verzonnen zijn. Radio-Boedapest heeft woensdagavond een desbetreffende verklaring van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgezonden. Volgens welingelichte kringen te New York is het „tamelijk zeker", dat de al- gemenevergadering de V.N. op 10 sep tember bijeenkomt om het rapport over Hongarije te bespreken. Koningin Elizabeth legt te veel „eerste stenen" (Van onze Londense correspondent) Burbidge, de man die Lord Altrincham dinsdagavond een klap in het gezicht gaf wegens „belediging der Koningin" is gisteren veroordeeld tot een boete van tien gulden. De rechter voegde aan zyn vonnis toe: „Zeker 95 procent van het Britse volk is met afschuw vervuld over wat Lord Altrincham heeft geschreven, maar ik denk dat 99.9 procent zou aar zelen U als zijn voorvechter te kiezen. U hebt een smakeloos voorval nog slechts „smakelozer gemaakt!" Lord Altrincham heeft tegen deze rechterlijke opmerking geprotesteerd. „Het is volkomen onjuist te zeggen dat 95 procent van het volk beledigd is over mijn artikel. Van de honderden brieven en telegrammen, die ik heb ontvangen, staat twee derde aan mijn kant en ik weet ook, dat de brieven, die door som mige kranten zijn ontvangen, lang niet voor 95 procent tegen my zijn". Een dezer bladen, de „Daily Mail" stelde vanmorgen Altrincham in dit opzicht in het gelijk. Maandag sprak slechts één procent der brievenschrijvers zich voor Lord Altrincham uit, dinsdag was dit percentage reeds gerezen tot vijftien procent en gisteren zelfs tot 45 procent. Hieruit blijkt dus. dat vele Engelsen in hun hart Altrincham niet helemaal on gelijk geven, al kunnen zij weinig waar dering hebben voor de onverbloemde wijze, waarop hij zijn grieven formu leerde. Het Labourblad „Daily Herald" drukt intussen een artikel af van de assistent hoofdredacteur van het humoristische blad „Punch" B. A. Young, waarin ge zegd wordt, dat Koningin Elizabeth te weinig aandacht besteedt aan cultuur en kunst. Young schrijft, dat de Konin gin in mei, juni en juli 34 maal in het openbaar verscheen en wel 26 maal voor het „leggen van eerste stenen en zo", vijf maal was zij voor haar plezier uit en slechts drie maal had het iets met cultuur te maken. Young meent, dat het byna absoluut negeren van de kunst door de Koninklijke familie een ernstig feit is, dat op de lange duur nadelige gevolgen voor het land zal hebben". VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond voor het eerst in meer dan tachtig Jaar een wetsontwerp inzake burgerrech ten aanvaard. Dit geschiedde met 72 tegen 18 stemmen. De doeltreffendheid ervan in de huidige vorm is echter scherp betwist, daar veranderingen in het oorspronkelijke ontwerp zijn aange bracht welke tegen de zin van president Eisenhower zijn en derhalve diens veto kunnen uitlokken. Het door de Senaat goedgekeurde ontwerp voorziet in de vorming van een afdeling voor burgerrechten in het ministerie van Justitie en van een commis sie van vertegenwoordigers van beide politieke partijen welke een onderzoek van twee jaar naar de problemen der burgerrechten moet instellen. Partijbelangen spreken een woordje mee BINNENLAND. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Monarch" 13 aug.; Australië: s.s. „Water man", 10 aug.; Brazilië: m.s. „Alcor", 13 aug.; Canada: m.sPrins Frederik Wil lem". 12 aug.; s.s. „Soestdijk",15 aug.; s.s. „Nieuw Amsterdam", 17 aug.; Indo nesië: s.s. ..Rhesus", 14 aug.; Ned. Antil len: m.s. „Daphnis", 12 aug.; Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Weltevreden", 15 aug.; Nieuw Zeeland: vla Engeland. 17 aug.; Suriname: s.s. „Boskoop". 14 aug.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Ath- lone Castle", 17 aug.; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk. 17 aug. - Inlichtingen be treffende verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. Elk Jaar wordt in Ede. op de derde dinsdag van augustus (dit Jaar 20 aug.) een schapenmarkt gehouden. De schaaps kudde komt dan van de Ginkelse Heide naar Ede, waar 's morgens om half tien de markt begint. Voorts is er een spin- demonstratie, een breiwedstrijd en een ringrijderlj. Op 27 augustus zal in Den Haag worden aanbesteed het maken van een werkhaven aan de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep in de gemeente Willemstad. De werkhaven wordt aan gelegd voor uitvoering van het Delta plan. In de omgeving zal de Volkerak- dam worden gebouwd, die met de daarin komende scheepvaartsluizen omstreeks 1968 gereed zal zijn. De De Ruytertentoonstelling te Vlissingen, die op 3 juli werd geopend, verheugt zich in grote belangstelling. Gistermiddag noteerde men de tiendui zendste bezoeker, zodat de organisato ren verwachten het aantal bezoekers, dat te Amsterdam deze tentoonstelling be zocht. ten getale van 24.767, te kunnen overtreffen. De tienduizendste was de 11- jarlge Ad van den Broek uit Eindhoven. Hij ontving het gedenkboek over De Ruy- ter „Bestevaer Mlchlel", geschreven door P. van der Leeden. De studio van de Regionale Omroep Noord Oost te Groningen is geheel ver bouwd en gemoderniseerd en werd gis termiddag officieel overgedragen door de technische dienst van de Nederlandse Ra dio Unie aan de programmadlenst. Daar bij waren vele genodigden aanwezig. BUITENLAND. De bekende Italiaanse schrijver Italo Calvlno ls uit protest tegen het „dogma tisch conservatisme" van partijleider Togllatti uit de communistische partij ge treden. Om dezelfde reden trad onlangs het Jonge communistische parlementslid Carlo Muscett, een bekend literair cri ticus, uit de partij. Op Groenland zijn de eerste slacht offers van het Internationale Geofysische Jaar gevallen. Het zijn de Brit Michael Holland en de Deen Carsten Vllsbö. die op een onderzoekingstocht ln het Wes ten van Groenland door een storm over vallen en om het leven gekomen zijn. In Polen is voor het eerst sedert de oorlog een „Miss Polen" gekozen. De win nares. de 21-Jarige blonde Alicia Bo- browska, kreeg als prijs een reis van zes weken naar de Ver. Staten. De Oostenrijker dr. Otto Kremla heeft een systeem uitgevonden waarbij een telefonische verbinding tot stand ge bracht kan worden door gebruikmaking van een bestaande sterkstroomleiding binnen aan een transformator aangeslo ten kring en van de aardleldlng als retourleialng. Dit systeem zou kunnen dienen om afgelegen plaatsen, die voor een aparte telefoonleiding niet ln aan merking zouden komen, toch van tele foon te voorzien, aldus meldt de Oosten rijkse voorlichtingsdienst. Een tweemotorige „Neptune" van de Amerikaanse basis Hutchinson (Kansas) heeft gisteren een noodlanding op de rug gemaakt. De vier leden der beman ning bleven ongedeerd. Het toestel werd beschadigd, maar het vloog niet in brand. Binnenkort zal een Afrikaans-Zoeloe en Zoeloe-Afrikaans woordenboek het licht zien, dat in Nederland wordt ge drukt. De eerste oplage bedraagt 20.000 exemplaren. Het Poolse vakbewegingsblad „Glos Pracv" schrijft, dat in verband met het probleem van de werkloosheid van Poolse zeelieden en vissers, ruim tien Jonge Poolse officieren te werk zullen worden gesteld bij Nederlandse scheepvaartmaat schappijen. die op het Nabije en het Verre Oosten varen. Zes officieren zullen op schepen onder Indonesische vlag gaan varen. Ia overleg met Noorse zeelieden bonden is besloten, dat Poolse zeelieden en werktuigkundigen zullen gaan werken op Noorse schepen. Zuld-Afrika zal binnenkort kunnen beschikken over een net van Jeugdherber gen. dat vla het Afrikaanse net verbonden wordt met het Europese. In het afge lopen Jaar nam het aantal jeugdherber gen ln Zuld-Afrika toe van 4 tot 25. Het aantal Jeugdherbergleden bedraagt thans 2000, een aantal.dat. naar men hoopt, nog voor het einde van dit Jaar verdubbeld zal worden. Over enkele maanden komen 15 nieuwe Jeugdherbergen gereed, waar door voor de jeugdherbergbeweging ln Zuid-Afrika 40 tehuizen beschikbaar zul len zijn. De Amerikaanse regering heeft de Hongaarse autoriteiten meegedeeld, dat er geen nieuwe Amerikaanse gezant in Boedapest zal worden benoemd. De Hon gaarse regering acht dit Amerikaanse be sluit „een onvriendelijke maatregel". De laatste Amerikaanse gezant in Hongarije, Walles, is in februari uit Boedapest ver trokken. Hij was in november aangeko men toen Nagy nog premier was, doch voor hij zijn geloofsbrieven kon overhan digen brachten de Russische troepen Nagy ten val. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Foster Dulles, heeft ln het Walter-Reed-hospitaal in Washing ton een uitgebreid medisch onderzoek on derzoek ondergaan, dat heeft aangetoond, dat zijn gezondheidstoestand normaal ls. In november jl. onderging Dulles een ope ratie. Naar het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, ls op de voltallige bijeenkomst van de Vereniging van schrij vers der Chinese communistische partij te Peking „een anti-partijkliek" ontmaskerd, waartoe o.a. mevrouw Ting Ling, vlce- voorzitster van de Vereniging van schrij vers, en de schrijver Tsjen Tsji Hsia be hoorden. Deze twee schrijvers hadden „stelselmatig de richtlijnen, die de partij ten aanzien van de letterkunde heeft uit gegeven. gesaboteerd en geijverd voor „het burgerlijke individualisme" en de „hel denverering". De premier van Buiten-Mongollë, Tsebendal. wordt op 27 augustus ln Joego slavië verwacht voor een officieel bezoek van v(jf dagen. Het zal het eerste directe contact tussen de regering van Joego slavië en Buiten-Mongolië zijn. Britse gevechtsvliegtuigen hebben aanvallen uitgevoerd op Jemenltische strijdkrachten uit Harlb, die de grens van Aden hadden geschonden en hoopten ln het Westadense gebied van Dzjebel SJoe- kair bezet houden. (Jemen eist Dzjebel SJoekalr als Jemenltlsch gebler op). Tijdens de achtste plenaire zitting van het centrale comité van de Verenigde Poolse arbeiderspartij, die in oktober is gehouden, is besloten tot een drastische inkrimping van het partijapparaat, zo meldt het Poolse persbureau. Sindsdien zijn 8669 politieke functionarissen ont slagen en thans werkzaam ln de industrie, dde handel of ln overheidsdienst; 1600 partijfunctionarissen studeren nu aan universiteiten en 300 zijn landbouwer ge worden. De administratieve staf van de vakbonden is, in de strijd tegen de bu reaucratie, sedert okteber met 2600 man, d.i. 45 procent van het totaal, inge krompen Acht landen hebben de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ver zocht de apartheidspolitiek in Zuld-Afrika te bespreken. Deze landen Bolivia. Costa Rica, Egypte, India, Indonesië, Li beria. Soendan en Uruguay deelden de secretaris-generaal van de Ver. Naties. Hammarskjöld. mee. dat zij de kwestie op de agenda van de zitting, die in septem ber begint, geplaatst wensen te zienn. Een professor aan het tandheelkun dig instituut van Tokio heeft bekend ge maakt, dat hij een methode heeft ont dekt om parels van een gewenste kleur roze, geel. groen of grijs te kweken. Daartoe moet men ln de schelp van de pareloester een klein stukje mineraal brengen, dat met de gewenste kleur cor respondeert. Bovendien moeten de oesters op een speciale wijze worden gekweekt. Volgens „North American Newspaper Alliancez ïjn er momenteel 4500 mannen en vrouwen in de V. S.. die honderd Jaar of ouder zijn. d.l. één op elke 37.000 in woners. Volgens de behandelende genees heren en andere verzorgers van deze oude mensen is het opvalend, dat zeer velen van deze oudjes tot op hoge leeftijd werkzaam zijn gebleven en ook daarna een levendige belangstelling in de samenleving en hun omgeving hebben behouden. Boven de woestijn van Nevada ls woensdag een atoomwapen, dat aan een ballon 500 meter boven de aarde hing. tot ontploffing gebracht. De explosie had een kracht van 20.000 ton t.n.t. Het was de twaalfde ontploffing in de huidige reeks proeven. Carnegie Hall, sedert 1891 een kul- tureel centrum in New-York, zal in 1959 worden gesloopt om plaats te maken voor een vermllloenkleurige wolkenkrabber van 44 verdiepingen, welke 22 miljoen dollar zal kosten. Huis en Senaat gaan compromis zoeken Het hoofd van het ministerie van Justitie krijgt de bevoegdheid rechter lijke uitspraken tegen schendingen van het individuele stemrecht te verzoeken. Degenen die schuldig zijn aan ongehoor zaamheid jegens dergelijke uitspraken zullen worden berecht door jury's, welke ter plaatse worden gevormd, d.w.z. mees tal bestaande uit blanke burgers van het zuiden in het zuidelijke deel van de V.S., waartegen president Eisenhower bezwaar heeft met het oog op de garantie van de rechten der negers. De bepaling aangaande de jury's werd aanvaard na langdurige manoeuvres van de zuidelijke Senatoren. Het ontwerp van de Senaat gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden, dat eerder reeds een lezing heeft aanvaard, welke meer in overeenstemming is met de wensen van president Eisenhower. Er zal thans door beide Huizen van het Congres een gemeenschappelijk ontwerp moeten worden uitgewerkt. Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend; Wat nu De goedkeuring door de Amerikaanse Senaat van de wet inzake de burger rechten werpt meer vragen op dan zij beantwoordt. De lezing welke de Senaat van de wet geeft, is immers zo verwa terd, vergeleken met de wet. eerder door het Huis van Afgevaardigden aangeno men, dat de beide versies moeilijk met elkaar in overeenstemming zullen zijn te brengen, met het gevolg, dat er mis schien helemaal geen wet voor de bur gerrechten komt. De volgende ontwikkelingen zijn thans mogelijk. Het Huis kan de versie van de Senaat goedkeuren. Dit wordt echter onwaarschijnlijk geacht, gezien de sterke oppositie van de zijde van de president teden de door de Senaat ingevoerde amendementen. Indien het Huis de versie van de Senaat niet goedkeurt, zullen het Huis en de Senaat afgevaardigden benoemen om een compromis tussen de beide ver sies van de wet uit te werken, welke dan opnieuw door het Huis en de Senaat moeten wordeft goedgekeurd. Veel waar nemers vrezen, dat deze onderhandelin gen zoveel tijd in beslag zullen nemen, dat de wet niet meer van kracht kan worden gedurende deze zittingsperiode van het Congres. Doch zelfs indien de Senaat en het Huis tijdig zouden in stemmen met een compromis, is er toch nog de mogelijkheid van een presiden tieel veto, indien de wet nog bepalingen inzake de jury-rechtspraken zou bevat ten. Afgezien van de inhoud van de wet, zijn er belangrijke partijbelangen bij be trokken. Sommige Republikeinen zouden het graag de Democraten bij de verkie zingen van volgend jaar in de schoenen schuiven, dat zij een uitvoering van een werkelijk effectieve garantie van het stemrecht voor de negers hebben tegen gehouden! Zij zouden er niet voor terug deinzen om volgend jaar de hele zaak weer ter sprake te brengen, in de hoop negerstemmen te winnen door een dra matisering van de Democratische oppo sitie tegen de wet kort voor de verkie zingen. Andere Republikeinen zijn ech ter meer geïnteresseerd in het aanvaar den van een wet, zelfs indien deze min der effectief is dan de oorspronkelijke. De Republikeinse Senator Javits druk te deze mening uit, toen hy verklaarde: „Ik ben teleurgesteld over de wet, maar ik wil een wet en niet een verkiezings- strüdvraag". Zouden het Huis en de Senaat instem men met een wet, berustend op een compromis, dan zal ook president Eisenhower moeten besluiten of hij een wet wenst of een verkiezingsstrijd, door zijn veto-recht wel of niet te gebruiken. Muzikaal en technisch vaardig vakman In de Noordwükse Geref. Kerk concerteerde Gerard Akkerhuis, organist van de Zyllaankerk in Wassenaar. In hem leerden we een vakman kennen die muzikaal is, de stylen, beheerst en zich uitstekend uit de slag trekt. Want het orgel heeft maar beperkte mogelijkheden. Toch bleek het voor Franck, Reger, Widor en Vierne bruikbaar. Enige vul stemmen stonden ten dienste. 'J Met het jacht Bluebottlege zamenlijk eigendom van Koningin Elizabeth van Engeland en. haar ge maal Prins Philip, heeft de Prins deelgenomen aan een zeilwedstrijd in de 12-mijls drakenklasse bij Co- u'es, waarin 16 jachten uitkwamen. De kleine Prins Charles, die bij zijn vader in de boot zat, deed hier bij zijn eerste ervaring op het gebied van zeilen in een kleine boot op. De foto toont v.l.n.r.: de Her tog van Edinburgh aan de helm stok, de heer Uffa Fox, zeiladviseur van de Hertog; Prins Charles en commandant luitenant Alstair Easton, van de Britse marine, ka pitein van het jacht. Gemeente Rotterdam voor de rechter Een dwangsom van f. 10.000 per dag of een schadevergoeding van drie miljoen wordt van de gemeente Rot terdam geëist voor het geval zij een rechterlijk vonnis zou negeren, het welk uit zou maken, dat op de onbe bouwde grond tussen Hoogstraat en Blaak conform de eertijds gewekte verwachtingen flats, woonhuizen, kan toren en winkels in een juiste verhou ding behoren te komen. Eiseres in deze civiele procedure is één zaak, maar de dagvaarding laat doorschemeren, dat dit gebeurt met medeweten en goedkeuring van de an dere op de Hoogstraat gevestigde bedrij ven. De „loop" is uit de Hoogstraat, eertijds het centrum van winkelend Rotterdam. Welke factoren hier een rol spelen is moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat het op de Hoogstraat teruggekeerde winkelbedrijf ontevreden is. Wat is het geval? De firma's op de Hoogstraat zijn, zo zeggen zij, noodge dwongen ertoe over moeten gaan om hoge grondprijzen te betalen. Zij deden dit op grond van het gepubliceerde basisplan 1946, dat als kernplan 1951 slechts gering was gewijzigd. In deze plannen werd voorzien in een uitgebreid winkelkwartier ook rondom de gehele Hoogstraat. Dit kwartier kon leven in de brouwerij brengen. Zoals gezegd ligt tussen Hoogstraat en Blaak nog een groot terrein braak. Hier zou volgens de twee genoemde plannen eveneens winkelbebouwing ko men, met kantoren op de etages. Echter, op voorstel van B. en W. heeft de ge meenteraad in het begin van dit jaar aan dit terrein een geheel andere be stemming gegeven. Er moeten nu scholen komen, gymnastieklokalen en schoolsportvelden en ook zal er de oude St.-Domlnicuskerk worden herbouwd. Reeds is tegen dit raadsbesluit beroep aanhangig bij Gedeputeerde Staten, die echter nog geen beslissing hebben ge nomen. Eiseres stelt nu, dat zonder toestem ming van haar en de andere op de Hoogstraat gevestigde bedrijven de gemeente niet gerechtigd is eenzijdig het basisplan en het kernplan zo fun damenteel te wjjzigen. De eis komt in feite hierop neer, dat de gemeente het principe zal handhaven van een grote winkelwijk rondom de Hoog straat. Rood wildstand op de Nederveluwe te groot HONDERD HERTEN MOETEN STERVEN Ongeveer honderd herten in het vrije revier van de Nederveluwe zullen in de kortst mogelijke tijd afgeschoten moe ten worden. De schade, die het rood wild aan boerenakkers en aan bosaan- plantingen aanricht, is nl. de laatste maanden zo groot, dat deskundigen geen a: tere oplossing zien dan tot een rigou reuze afschot over te gaan. Tussen de gemeente Ede. die ongeveer 800 ha bos bezit, de N.V. Unitas, die tus sen Ede en Arnhem ongeveer 1600 ha in eigendom heeft (het landgoed planken wambuis) en de heer Schuitemaker, hoofd van de afdeling jacht- en wild- schade van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, is nl. een overeenkomst gesloten, die be helst, dat op het totaal van deze 2400 ha niet meer dan 50 herten in leven mogen blijven. Naar schatting bevinden zich op het ogenblik 150 herten op dit deel van de Veluwe. Honderd zullen er dus ge dood dienen te worden. Bach kwam vooraan met drie kordal- bewerkingen: 1. de overbekende uit Kan- tate 147, 2. „Nun freut euch" en 3. uit Kantate 140 „Wachet auf". In de eerste was' de sprekende stem niet zo aantrekke lijk en de laatste moest wat zwaar uitval len. Maar in de kerstzang „Nun freut euch" kon een heel passend register uitge trokken worden, dat de omspelingen als cimbelende guirlandes zou doen fluiten. Dit liet ook de trefzekere en vaste hand van de bespeler kennen. Een Vivaldi-concert, in transcriptie een Italiaans vioolconcert gedacht mag van Bach, bracht in de hoekdalen de frisse, juichende en royale klank, die bij worden, en deed in het volle werk van het kleine orgel luister aftralen. In het Presto bleek aan de technische voor- beschiktheid van de organist niet mfer te twijfelen, al waren toen nog remmin gen merkbaar, die echter spoedig werd weggewist. De g klein op het programma zal wel als G groot bedoeld zijn. Wesley, met een Air en Gavotte, vorm de een overgang tussen Vivaldi en Franck. Deze muziek dunkt ons veel meer geschikt voor een orkestje of voor clavecimbel dan voor orgel, waarop ze gauw speeldoosachtig wordt. Van Franck werd het Prélude. Fugue et Variation. Een aannemelijk getim- DONDERDAG. Hortus: Victoria Regla in bloei. 9-2-11 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG. V. en D. Opening tentoonstelling „Na tuur en Jeugd". 2.30 uur nam. Techn. School (Boerhaavelaan 44). Uit reiking diploma vakopleiding bouwbedrijf 8 uur nam. ZATERDAG. Gebouw Leldsch Dagblad: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Wassenaar. 2 uur nam. Zoeterwoudse Singel (by Sportterrein). Concert Leldse Accord.ver. D.V.V. 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je- hova'6 Getuigen. 5.30 uur nam. WOENSDAG Hortus: Victoria Regia in bloei. 911 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur: de wereld va/n het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober) Van der Werf park; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tydgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur .zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Rex: „Geintjes met geesten" (A en C) aile leeftijden. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Donderd agcyolus „De mooiste vrouw ter wereld". Trianon: „Het zondagskind" alle leeft, werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.16, 4.30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Mijn hart zingt voor Jou", alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 3.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Lokaas". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Mars door de hel" (A town lüke Alice) 18 jaar; dagelijks 7 en 9.15 uur; .,2x2 2" (Laurel en Hardy) allo leeft. Werkdagen 2.30 uur; zondag 2.30 en 4.45 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 10 augustus 8 uur waar genomen door apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BM reen gehoor oy Uw balsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. breerde vertolking van voorspelen varia tie bleek gelukkig mogelijk. Vervolgens zette Reger's Toccata und Fuge in d in, een proefstuk voor de organist, dat wel niet de monumentaliteit bezit van som mige machtige fantasieën van deze grote orgelmeester, maar toch de stuwing tot een fanatieke geladenheid in zich bergt. Het stuk bevat ook prachtige verstilde meditatieve delen. Reger is over de tijd heen een regelrechte Bach-leerling en het is een unicum, te bedenken dat ach ter deze obstinate bewerker van het pro testants koraal een Rooms-Kathollek schuilt. Daarna werd vuurwerk aangestoken! Allereerst in Vieme's „Allegro Vivace" uit de le orgelsymfonie, een boeiende en karakteristiek op kleur en effect ge richte compositie, die nog ver overtrof fen zou worden door de Toccata uit de 5e orgelsymfonie van Vierne's leermees ter Widor. Hier is welhaast van een romantische exces sprake, in de spranke ling van het feestgedruis. Een overdaad ook in lengte. De natuur van het kerk orgel wordt hier geweld aangedaan en een arrangement voor draaiorgel, har monie of accordeon is best denkbaar. De huidige orgelcultuur keert van der gelijke afzwervingen terug. Al kan men er anderzijds met volle teugen van ge nieten, maar dan in concertzalen! Akkerhuls beweest in ieder geval ln deze Widor ten overvloede dat hjj als technicus sterke troeven ln handen heeft en dat-hU een orgel weet te dwin gen hem te geven wat het ln zich heeft! V. Neil McElroy Amerikaans minister van Defensie President Eisenhower heeft gisteren Neil McElroy. president van een zeep- maatschappij (Proctor and Gamble) be noemd tot minister van Defensie. De huidige minister van Defensie Charles Wilson, heeft woensdag zijn ontslagaan vrage ingediend. De Senaat moet de benoeming van McElroy nog goedkeu ren. Eisenhowers perschef, Hagerty, deelde mede, dat Wilson McElroy deze maand zal inwerken. McElroy is 51 jaar, 15 jaar jonger dan Wilson. Hij heeft aan de universiteit van Harvard gestudeerd, waarna hy by de advertentie-afdeling van „proctor and Gamble" kwam. Hij klom op tot direc teur, met een salaris van 285.000 dollar per jaar, tien maal zoveel als het sala ris. dat hy als minister van Defensie zal krygen. Hy is in Washington geen onbekende figuur. In 1955 was hy voorzitter van een conferentie over onderwysvraag- stukken in het Witte Huis. Voorts was hy lid van de adviesraad van het mini sterie van Handel, waarin vooraanstaan de zakenlieden zitting hebben. McElroy is ook directeur van „Ge neral Electric" en de „Chrysler Corpo ration", die veel defensie-opdrachten uitvoeren. Noodkreet uit Zuid-Korea De regering van Zuid-Korea heeft een beroep op de wereld gedaan om onver wijld hulp te verstrekken ten behoeve van de slachtoffers van de overstromin gen in de vallei van de Naktong. De materiele schade en de dreiging van een hongersnood zijn zo groot, dat Zuid- Korea de moeiiykheden niet alleen kan oplossen. Het aantal doden, vermisten en gewonden bedraagt 650. Meer dan 285.000 personen zyn dakloos en hebben al hun bezittingen verloren. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) |?a fe3 C 3 8* C tt Cf! Stockholm onbewolkt 0 2 16 4 Kopenhagen onbewolkt 3 4 24 35 Aberdeen geh. bew. windstil 17 0 jonden zwaar bew. o 6 26 0.2 Amsterdam mist 0 2 22 0 Luxemburg regenbul no 2 23 0.1 Sarijs licht bew. ozo 4 27 1 Bordeaux mist windstil 30 7 Grenoble zwaar bew. windstil 31 0 Nice half bew. nnw 2 26 0 Beriyin 'Vankfort onbewolkt wnw 2 23 1 zwaar bew. windstil 27 0 Münohen onbewolkt windstil 24 6 Zürich zwaar bew. windstil 28 1 Senéve zwaar bew. windstil 30 0 Wenen licht bew. wnw 4 27 0 innsbruok regen wnw 2 28 0 Rome onbewolkt windstil 32 0 AJaccio half bew. windstil 29 0 Mallorea licht bew. n 3 33 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2