Franse premier heeft in feite liet doodvonnis van regering getekend WEERBERICHT Verhoging van lonen zou tot totale ruïne leiden, zegt 1>Ü Inwoner van Brooklyn was hoofd van Russische spionnage in Y.S. 96ste jaargang DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 No. 29207 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. w. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Marianne beperkt de bestedingen (Van onze Parijse correspondent) De Franse ministerraad is het gisteren voorlopig eens geworden over de 600 miljard bezuinigingen welke minister Gaillard, de minister van Financiën, van zijn collega's had geëist als een eerste stap op weg naar sanering van de staats begroting. He' tekort is thans teruggebracht - althans op papier - van 1450 mil jard tot 850 miljard francs. De gevolgen van de te nemen maatregelen znllen, in het kort samengevat, r-e volgende zjjn: Voor het einde van het jaar zullen ongeveer honderduizend dienstplichtigen en reservisten worden gedemobiliseerd en teruggegeven aan het economische leven. Nadrukkelijk is verklaard, dat deze vermindering van het effectief alleen betrek king heeft op het moederland en niet op de bestrijding van het nationalisme in Algerije; er zullen geen kredieten worden gegeven voor de bouw van de tunnel onder de Mont Blanc; de „France", het nieuwe passagiersschip voor de transat lantische vaart, zal niet worden gebouwd en de „Pasteur" dientengevolge niet aan Duitsland verkocht; het „Huis voor de Radio" te Parijs zal voorlopig niet worden afgebouwd, de werkzaamheden zijn thans tot de funderingen gevorderd; alle werkzaamheden tot verbetering van wegen en bruggen in Frankrijk zullen worden stopgezet; de uitvoer zal op alle mogelijke manieren worden bevorderd. Lenen bij Washington en Bonn uitgesloten Zowel Bourgès-Maunoury. de minister president, als de minister van Financiën hebben gisteren na het einde van de ka binetszitting verklaringen afgelegd, waaruit bleek dat de genomen maatre gelen nog slechts een eerste stap zijn en dat er nog vele zullen moeten volgen! Bourgès-Maunoury heeft in het bij zonder de nadruk gelegd op het feit, dat de regering onmogelijk aan de eisen tot verhoging van lonen tegemoet zal kun nen komen, omdat zulks „de totale ruïne" ten gevolge zou hebben. Hij heeft daarmede praktisch het doodvonnis van zijn bewind voor september getekend, want de leiders van de vakbonden heb ben reeds verscheidene malen laten we ten, dat zij bij de zogenaamde ontmoe ting van september met duidelijk om schreven eisen zullen komen, voor wel ke geen andere keuze bestaat. Hulp van particuliere Amerikaanse banken Minister Gaillard heeft aangekondigd, dat hij eind september naar Washing ton zal gaan ter bijwoning van de bij eenkomst van het Internationaal Mo netair Fonds. Men kan aannemen, dat 'hij vooral zal zoeken naar de mogelijk heid van het sluiten van een lening bij de particuliere Amerikaanse banken. Zo wel de mogelijkheid om te lenen bij Duitsland via het I.M.F. als bij de Ver. Staten schijnt voorlopig uitgesloten. De Duitsers hebben duidelijke tegen prestaties verlangd, o.a. snelle toepas sing van de verdragen van de Euro- markt en opheffing van de Franse in voerbeperkingen, twee punten waaraan Frankrijk geen gevolg kan geven. Het Congres van de Ver. Staten is daaren boven gekant tegen iedere toeneming van de fiscale lasten en deze zou het gevolg zijn van een directe hulp aan Frankrijk. De bank voor Internationale Betalingen leent bovendien alleen maar voor de financiering van dringend no dige invoeren of voor verbetering van de infrastructuur. Vandaar dat de particuliere Ameri kaanse banken de enige hoop uitmaken van de Franse minister van Financiën. Haar vertegenwoordigers hebben hem echter reeds duidelijk te verstaan gege ven, dat onderhandelingen alleen suc ces kunnen hebben, wanneer de plan ner tot herstel van de economische en financiële situatie van Frankrijk een werkelijke basis hebben en wanneer de koers van de franc overeenkomt met die, welke hy op de internationale valu tabeurzen heeft. Met andere woorden: wanneer bezui nigingen, plannen tot economisch her stel en devaluatie een onverbrekelijk ge heel zullen vormen. Troepen van Sultan naderen Nizwa Eenheden van de Sultan van Muskate hebben woensdag op hun met Britse steun ondernomen veldtocht tegen de imam van Oman het dorp Izz zonder strijd bezet. Dit dorp ligt 24 kilometer van het ronde fort van Nizwa, het hoofdkwartier van de imam. De bevelhebber van de strijdkrachten van de Sultan en de Brits eeenheden, brigade-generaal Robertson, zei voor het begin van de operatie, dat Britse militairen geen enkele stad of dorp zul len binnentrekken. De expeditiemacht bestaat uit het legre van de Sultan met Britse officieren, Arabische eenheden van het Britse leger en mannen van een Schots regiment infanterie. De opmars door de steenachtige, boomloze woestijn werd gesteund door straaljagers van de Britse luchtmacht, die sterkten van de opstandelingen be schoten. Naar schatting bestaat de macht, die in de richting van Nizwa oprukt, uit 700 man, van wie er 200 over moderne wapens zouden beschikken. In 1944 heeft de knokploeg van Wörkum (Friesland) een overval op het Stadhuis gepleegd. Deze ge beurtenis werd weer in de herin nering gebracht door het hierbij afgebeelde tafereel in de optocht die gistermiddag ter gelegenheid van de viering van het 1050-jarig bestaan van Workum door de stra ten van het stadje trok. Vrij warm De Bilt verwacht: vanavond en van nacht enkele verspreide onweersbuien, morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuidoost. Vrij warm. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 AUGUSTUS Zon op: 5.16 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 19.20 uur; onder: 4.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.32 uur en 14.58 uur. Laagwater te 10.40 en 23.02 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Enige medeplichtigen waren leden van officiële Sovjetrnssische delegaties Een in Moskou geboren inwoner van de Amerikaanse stad Brooklyn, Rudolf Abel, is gisteren aangeklaagd wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Volgens Amerikaanse ambtenaren is Abel een kolonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunstenaar. De man zou aan het hoofd van de Russische spionage in de Ver. Staten hebben gestaan. Volgens de aanklacht heeft de 55-jarige Abel, die op 21 juni van dit jaar te New York werd gearresteerd, inlichtingen over de Amerikaanse defensie doorge geven aan de Sovjet-Unie. Hij zou in 1948 met de spionage zijn begonnen. Abel zou Jn zijn fotostudio in Brooklyn microfoto's van documenten hebben gemaakt en met de vier anderen munten, pennen, oorringen en andere voorwer pen hebben jitgehold om daarin de microfoto's te verzenden. Ook zou hij voor het verzenden van geheime inlichtingen een kortegolfzcnder gebruikt hebben. Ver. Naties als dekmantel In de aanklacht worden de namen van nog vier personen genoemd, die voor de Sovjet-Unie zouden hebben ge spioneerd. Tegen hen werd echter geen aanklacht ingediend. Het „State De partment" (het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft bekend gemaakt. dat een van Abels medeplich tigen. Mikhail Swirin. lid van de Sov- jetrussische delegatie bij de Ver. Naties is geweest en dat hij ook deel heeft uit gemaakt van het V.N.-secretariaat in New York. Swirin heeft in 1956 de Ver. Staten verlaten. Een tweede Russische employé die in de acte van beschuldi ging genoemd wordt, een zekere Korot- kof, schijnt nooit in de Ver. Staten ver toefd te hebben, aldus het ministerie. Als derde medeplichtige van Abel wordt Vitali Pawlow genoemd, die na de oorlog de atoomspionage vanuit de Sov- jetrussische ambassade in Ottawa leid de. De ontdekking van deze spionage leidde tot de arrestatie van de Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs en de te rechtstelling van Julius en Ethel Rosen berg in de Ver. Staten. Als vierde mede plichtige wordt een zekere Haynen ge noemd, die na een conferentie met Abel en Swirin in Moskou in de zomer van 1952 naar de Ver. Staten zou zijn gekomen. De Haagse bloemenkoningin en haar prinsessen hielden gistermid dag receptie op het Plein voor het gebouw van de Hoge Raad. De Haagse burgerij werd in de gele genheid gesteld bloemen aan te bie den, die aan zieken en bejaarden geschonken zullen .worden. Mevr. LambertsKoopman 105 jaar) biedt de koningin haar bloemen aan Dr. Lahr weer terug naar Moskou West-Duitsland eist voor alles repatriëring Duitsers in Rusland Van groter belang dan handelsverdragen De leider van de Westduitse delegatie, die in Moskou onderhandelingen heeft gevoerd, Rolf Lahr, zou vandaag naar de Russische hoofdstad terug keren. Dit heeft een Westduitse woordvoerder gisteren gezegd. Lahr werd op 31 juli uit Moskou teruggeroepen. De Westduitse vertegenwoordigers zullen bij de hervatting van de besprekingen in Rusland eisen, dat de kwestie van de repatriëring van Duitsers, die in de Sovjet-Unie worden vastgehouden, op de agenda van de besprekingen blijft staan, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering in Bonn meegedeeld. 1\T^*« isische minister van Buitenlandse Zaken, J.NOt3 3311 vp10111YK.0 Gromyko, die op het ogenblik in Oost- J I Berlyn is, zal overhandigen, waarin de De Westduitse minister van Buiten- repatriëring van de Duitsers, die nog landse Zaken, Heinrich von Brentano, steeds in de Sovjet-Unie worden vast- heeft gisteravond op een verkiezingsver- gehouden, geëist wordt. De nota zal gadering van de C.D.U., die in Karlsruhe overhandigd worden door Rudolf Lahr. werd gehouden, verklaard, dat zijn Von Brentano verklaarde voorts, dat regering vandaag een nota aan de Rus- het lot van de Duitse mannen en vrou wen in de Sovjet-Unie van grotere be tekenis voor de Westduitse regering is dan de handelstransacties, die de Sov jet-Unie met West-Duitsland hoopt te sluiten. Als de besprekingen in Oost-Berlyn tussen Lahr en Gromyko op een dood punt komen, zal Lahr eerst naar Bonn terugkeren voor nader overleg vóór hy naar Moskou gaat. Von Brentano zei verder, dat de Westduitse regering een memorandum zal overhandigen aan de subcommissie voor ontwapening van de V.N., die op het ogenblik in Londen bijeen is, waarin het verzoek wordt ge daan de kwestie van de Duitse hereni ging bij de besprekingen aan de orde te stellen, daar de vrede in Europa afhangt van de hereniging van Duitsland. Evacuatie uit angst voor zeerovers Ongeveer 3.000 bewoners van de eilan den Berau, Derawan, Balikukup en Ta- lisan, ten oosten van Borneo, willen evacueren uit angst voor overvallen door zeerovers, aldus ambtenaren van het plaatselijk bestuur van Balikpapan, de hoofdplaats van Oost-Borneo. De eilandbewoners hebben het plaat selijk bestuur van hun verlangen in ken nis gesteld, nadat berichten waren binnengekomen over een bewapend pi- ratenschip, dat in de wateren rondom deze eilanden zou zijn waargenomen. In de laatste paar jaren werden de eilan den tweemaal aangevallen door zee rovers, die naar verluidt van de Philip- pijnen afkomstig zouden zijn. Een patrouillevaartuig van de politie, dat nabij Berau, eéh ongeidentificeerd bewapend vaartuig had" gesignaleerd, zette hierop koers naar Telukbajur, omdat de gezagvoearder de bewapening van zijn schip niet toereikend achtte om de strijd aan te binden. Indonesische dank voor grote gift Het onafhankelijke, in de Engelse taal verschijnende dagblad „Times of Indo nesia" heeft vandaag in een hoofdartikel de gift van het Nederlandsche Roode Kruis van 10.000 gulden ten behoeve van de overstromingsslachtoffers op Java, een „bijzonder gracieus en vriendelijk gebaar van het Nederlandse volk" ge noemd. Het blad noemt dit gebaar des te waardevoller, omdat de betrekkingen tussen de beide landen zo vertroebeld zyn. Als vertegenwoordigers van die Indo- nesiers, die zoals president Soekarno kortgeleden zeide wel aan de Neder landse politiek ten opzichte van West- Irian een hekel hebben, doch niet aan het Nederlandse volk, danken wij het Nederlandsche Roode Kruis voor haar zo van pas komende gift". Wilke deed poging tot zelfmoord In isolatiecel opgesloten (Van onze Haagse redactie) Een van de vorige week donderdag uit de strafgevangenis te Scheveningen ontsnapte Duitsers, de 20-jarige Lud- ger Johannes Wilke, heeft gisteren een niet-serieuze poging gedaan zich van het leven te beroven. Hij is in ver band hiermede overgebracht naar een isolatiecelwaar hij onder voortdurend toezicht staat. Evenals zijn mede-vluchteling Frese, was Wilke na zjjn vlucht in een ge wone cel ingesloten in plaats van in een straf cel, hetgeen betekent een- zame opsluiting. Er was reeds bekend, dat hjj een labiele figuur is, van wie een poging tot zelfmoord niet te ver wonderen valt. Hij had nog slechts vier maanden ge vangenisstraf voor de boeg. Op 30 no vember a.s. zou hij vrij zijn gekomen, Slachtoffers van verkeer en water Een groep van vijf jonge Nederlandse toeristen uit het Brabantse plaatsje Beers reed gisteren in België in de richting van Jalhay. Drie lieten zich door een vrachtauto voortrekken. Te Vervifontaine aangekomen versnelde het voertuig zijn vaart en de fietsers lieten los. De 20-jarige Petronella Peters verloor hierbij de macht over het stuur en kwam te vallen. Zy liep een schedelbreuk op, waaraan zij kort daarop bezweek. Gisteravond om half negen is een 23-jarige gehuwde bromfietser uit Udel, toen hij uit een zijweg de Geuzendijk bij Weert opreed, door een uit Weert komende dienstautobus overreden. De man was op slag dood. De 69-jarige Heemsteedse mevr. M. J. Mutsaerts, die maandagmorgen bij het oversteken van de Wagenweg te Haarlem door een auto werd aangereden en met een hersenschudding in het Diaconessenhuis werd opgenomen, is gistermiddag overleden. Gistermiddag is in het Stadszieken huis te Kampen ook G. van de Wetering overleden, die dinsdagavond zwaar ge wond raakte bij een verkeersongeluk op de Zwolseweg onder Wilsum. Hij zat op de duo van een motor, welke bestuurd werd door J. Weerdmeester, die zoals gemeld ook om het leven is gekomen. Beiden waren ongehuwd. Het driejarig zoontje van de familie Woldendorp te Oudezijl in Nieuweschans is gistermiddag in de Westerwoldse A terecht gekomen en verdronken. Na sluitingstijd vonden badmeesters van het gemeentelijk zwembad te Haar lem een pakje kleren in een der hokjes. Na enige tijd zoeken werd het lichaam van de 10-jarige B. van Klooster in het diepe gedeelte van het bad gevonden. Men weet niet, hoe hij daar terecht is gekomen. Hij kon niet zwemmen en was voor het eerst in het zwembad. Nederlands-Japanse luchtvaartonderhandelingen Gisteren zyn in Tokio onderhandelin gen geopend tussen Nederland en Japan over een herziening van de tussen beide landen gesloten luchtvaartovereenkomst. Het hoofd van de Nederlandse dele gatie is prof. mr. D. Goedhuis, burger- luchtvaartattaché van Nederland o.a. te Londen. Aan het hoofd van de Japanse delegatie staat Isjitaro Josjijoetti, on derstaatssecretaris van Vervoer. De be sprekingen zullen ongeveer een week duren. Oliver Hardy overleden Oliver Hardy, de „lijvige" helft van het Amerikaanse filmkomiekenpaar Laurel en Hardy, is gisteren in North Hollywood (Californië) overleden. Hardy is 65 jaar. Hij heeft in septem ber j.l. een beroerte gehad en is sinds dien bijna geheel verlamd gebleven. Het samenspel van Hardy en Laurel dateerde van 1927. Zij zyn in meer dan tweehonderd films opgetreden. maar de vier dagen, die hy na zyn ont snapping in vrijheid heeft doorgebracht, zullen bij zijn straftijd worden geteld, zodat hij nu op 4 december zal worden ontslagen. Zyn collega Frese komt om dezelfde reden ook vier dagen later vrij, namelijk op 2 juni 1958. Zy kregen hun straffen (één jaar en een jaar en zes maanden) wegens inbraken in het oos telijk deel van ons land. De verscherpte bewaking van de ge vangenis. waarover minister Samkalden vrydag j.l. in een persconferentie mede delingen deed. is inmiddels ingesteld. Alles wordt gedaan, om een nieuwe uit breekpoging te voorkomen. Naar ons ter ore kwam, is kort na de ontsnapping van „De Zwarte Rui ter" in april j.l. in de centrale peni tentiaire inrichting te Scheveningen een aantal werktuigen ontdekt (o.a. een stalen beugel), die dienst zouden kunen doen by een ontsnapping. Men is er nooit achter kunnen komen, wie ze had gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1