Coopvaert Recreatiegebied Panbos te Katwijk is voor liet publiek open gesteld Natuurreservaat van ca. 35 ha biedt zeer veel afwisseling DOUWE EGBERTS Leidse kinderen in de ban van liet poppenspel Loop der bevolldng te Lelden 96ste jaargang Woensdag 7 augustus 1957 Tweede blad no. 292Ü6 Publiek moet zich geschenk waardig tonen Reeds in 1954 slaagde de gemeente Katwijk er door aankoop in, de hand te leggen op het ruim 35 ha grote natuurreservaat „De Pan van Persijn", gelegen aan de westzijde van de Provincialeweg tussen Kat wijk aan den Rijn en Wassenaar, even ten zuiden van het Marine Vliegkamp Valkenburg. Het doel van deze aankoop was om eerlang dit terrein voor het publiek open te stellen om op deze wijze een be scheiden bijdrage te leveren tot de uitbreiding van de recreatiemoge lijkheden in het zo overbevolkte westen van het land. Naar men ons mededeelt is deze openstelling thans een feit geworden. Geïsoleerde ligging Zij die „Het Panbos", zoals het in de volksmond heet, wensen te bezoeken kunnen dit doen op vertoon van door het gemeentebestuur van Katwijk afge geven wandelkaarten. Deze zijn, voor zover het dagkaarten betreft, op het terrein bij de beheerder verkrijgbaar. Voorts zijn er nog week-, maand- en jaarkaarten, welke kunnen worden aan gevraagd ter gemeente-secretarie, afde ling algemene zaken. Om zoveel mogelijk recreatiezoeken- den in de gelegenheid te stellen in het natuurreservaat verpozing te zoeken, heeft men gemeend de prijzen der kaar ten zo laag mogelijk te stellen. Gezins leden kunnen gebruik maken van de kaart van het gezinshoofd, waarop te vens een beperkt aantal, niet tot het gezin van de kaarthouder behorende personen, worden toegelaten. Gevarieerde terreintypen Dat er veel natuurliefhebbers het nieuwe recreatiegebied zullen gaan bezoeken is wel zeker, omdat de zeer gevarieerde terreintypen, die men er aantreft het natuurreservaat tot een zeer aantrekkelijk geheel maken. „De Pan van Persijn" omvat pittoreske duinlandschappen, afgewisseld met fraaie bospartijen. Voorts is er een grote duinweide, die tezamen met een aantal voormalige ak kertjes volop gelegenheid biedt voor sport en spel. Ook planten- en dieren liefhebbers zullen in het Panbos een waar dorado vinden. Volgens een zeer globale schatting huizen er een kleine honderd vogelsoorten, waarvan ongeveer de helft broedvogels. Ook de flora .biedt zeer veel afwisseling en er komen ver scheidene zeldzame plantensoorten voor. Reconstructie De openstelling voor het publiek wil echter nog niet zeggen, dat „De Pan van Persijn" nu ook volledig geschikt is als recreatiegebied. Bij de aankoop bleek het geheel namelijk in zeer ver waarloosde toestand te verkeren, ter wijl de houtroof op grote schaal, welke in de bezettingsjaren heeft plaats ge vonden, de uitvoering van een zeer In „De Pan van Persijn" kan men o.m. dit prachtige doorkijkje vinden aan de zuidrand. omvangrijk herbebossingsplan noodza kelijk maakt. Voor de ontsluiting van het terrein zal nog een net van wandelwegen en -paden moeten worden aangelegd, welke het de bezoeker mogelijk zullen maken het gehele terrein te verkennen, zonder daarbij schade aan de waardevolle flora en fauna aan te brengen. Zonder twijfel zullen er nog jaren mee heengaan, voor de algehele reconstructie voltooid zal zijn. Niettemin heeft het gemeentebe stuur reeds thans gemeend tot openstel ling van het terrein te moeten overgaan, omdat de sterk groeiende gemeente, met haar vele zomergasten, dringend be hoefte heeft aan uitbreiding van de recreatiegelegenheid. Een moeilijkheid vormt ook nog de geïsoleerde ligging van het nieuwe recreatiegebied ten opzichte van het dorpsdeel Katwijk aan Zee. Het water wingebied van de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij vormt namelijk een beletsel voor het totstandbrengen van een rechtstreekse verbinding met het zeedorp. De inwoners van Katwijk aan Zee, en niet te vergeten de badgasten, zijn thans nog gedwongen de grote omweg via Katwijk aan den Rijn te maken om het Panbos te bereiken. Ook voor dit probleem zal het gemeentebestuur nog een oplossing moeten trachten te vin den. Ondanks deze onvolkomendheden échter, mag de bevolking van Katwijk en omgeving zich gelukkig prijzen met dit stuk ongerepte natuur, waar men nog de rust kan vinden waaraan zovelen in deze tijd behoefte hebben. De over heid heeft hiervoor zware financiële offers moeten brengen en ook in de toekomst zullen nog grote uitgaven moe ten worden gedaan om het recreatiege bied volledig aan zijn doel te doen be antwoorden. Laat de bezoekers van hun kant blijk j geven dit „kostbare geschenk" te waarderen, door bij het zich bewegen in het terrein de grootst mogelijke zorgvuldigheid te betrachten en alles j te doen om te trachten dit natuur- i reservaat zo ongerept mogelijk te be- j waren. Alleen als het publiek volledig meewerkt zal het mogelijk blijken om „De Pan van Persijn" als recreatie gebied te handhaven. Onderscheiding aan Papoea's uitgereikt Vanochtend heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Mokmer op Blak aan de drie moedigste redders bij de ramp met de „Neutron" de gisteren aangekondigde koninklijke onderschei dingen uitgereikt. In de kampong waren de Nederlandse vlaggen uitgestoken en op het schoolerf stond een erewacht opgesteld van de al gemene politie. De plechtigheid werd bijgewoond door de leden van de parle mentaire missie, een delegatie van de Kon. Marine, waarin alle dienstvakken en de Mariniers waren vertegehwoor- digd, verscheidene vertegenwoordigers van het gouvernement en hoofden van kampongs uit de omgeving. In zijn in het Maleis gehouden toe spraak bracht de gouverneur de moedi ge daad van de redders in herinnering. Hij zeide, dat H.M. de Koningin hem drie onderscheidingen ter uitreiking had toegezonden om daarin haar war me dank voor de betoonde hulp tot uit drukking te brengen. Dr. v. Baal speldde vervolgens de ko ninklijke onderscheidingen op de borst van de gedecoreerden, waarna hij de bijbehorende oorkonde uitreikte. Namens de president-directeur van de KLM overhandigde de vertegenwoordi ger op Biak armbandhorloges. Ook aan negen andere Papoea's, die zich even eens verdienstelijk hebben gemaakt bij het reddingswerk. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus, gezongen door een school- koor, waarbij de erewacht het geweer presenteerde. de ideale zachte baaitabak in de verpakking die U wenst! Kindercorso zaterdag in Van der Werfpark Ruim dertig deelnemers Na het zo uitnemend geslaagde bloe mencorso krijgt Leiden zaterdag al weer een corso. In samenwerking met de Winkeliersvereniging van de Doe- zastraat bereidt 't comité „Romantiek en Bloemen" thans een kindercorso voor, dat zaterdagmiddag en -avond door het Van der Werfpark zal trek ken. De heer G. J. Kiersch, wiens artistie ke prestaties als bloemsierkunstenaar jl. zaterdag in menig rijdend bloemstuk tot uitdrukking kwamen, heeft ook thans de hand in dit corso. Behalve enige kleine praalwagens, zullen ook versierde i fietsjes, poppenwagens, steps en drie- wielertjes in dit corso, waarvoor Rijns burg de bloemen gratis ter beschikking stelt, mederijden. Evenals bij een echt corso wordt ook nu voor een muzikale omlijsting gezorgd. Het is de Doeza- straat-jeugd, die dit op originele wijze ter hand zal nemen. Wij wachten dus maar afNatuurlijk zijn er ook prij zen voor dit corso beschikbaar gesteld, o.a. door VVV, het Comité ..Romantiek en Bloemen" en de Winkeliersvereni ging. In totaal zijn er ruim dertig deelne mers, die 's middags om drie uur voor hun eerste rondwandeling door het park zullen starten. Later op de middag (cir ca 4.30 uur) volgt een reprise, waarna de laatste rondgang 's avonds om half acht nog eens wordt herhaald. AQUARIA IN PARK Dank zij de medewerking van het co mité „Aqua Hortus" heeft men een nieuwe attractie aan de expositie „Ro mantiek en Bloemen" kunnen toevoe gen. Met ingang van vandaag heeft een vijftal van de mooiste aquaria, afkom stig van „Aqua Hortus", in het park een plaatsje gevonden. 40.000STE BEZOEKER! De belangstelling voor de romantische bloemenpracht en de vele artistieke plekjes in het Van der Werfpark blijft groot, waarbij het opvalt, dat zich daar onder ook zovele vreemdelingen bevin den. Indien deze belangstelling blijft aanhouden wordt vanavond laat - en anders morgen zeker - reeds de 40.000 ste bezoeker verwacht. POLITIE IN DE BLOEMEN GEZET Het Rijnsburgse Corso-comité, dat van de gedachte: „voor wat, hoort wat" is uitgegaan, zorgde gisteren voor een bloemeninvasie in het Bureau van Poli tie. Ruim 120 boeketten gladiolen en an jers: voor ieder korpslid één, werden aan het bureau afgegeven. Een feeste lijke en kleurrijke dank voor de extra inspanning tijdens het bloemencorso. De winkeliersvereniging „Hogewoerd" die in het kader van dit bloemenfestijn zaterdag voor een aardige attractie zorgde, ""kon die dag twee gezinnen ge lukkig maken. Het waren de families Jansen uit het Juliana van Stolberghof te Leiden en Mekel uit Groningen, die haar vakantie in Leiden doorbracht; beide families wonnen een fruitmand. Eervol ontslag dr. G. I. Lieftinck ALS ONDER-BIBLIOTHECARIS UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Aan dr. G. I. Lieftinck, lector in de Middeleeuwse handschriftenkunde aan de Leidse Universiteit is eervol ontslag verleend als onder-bibliothecaris der Universiteitsbibliotheek, teneinde zich volledig aan zijn wetenschappelijke werkzaamheden te kunnen wijden. Dr. Lieftinck blijft echter belast met de leiding der afdeling Westerse hand schriften in de bibliotheek. Stichting Natuur en Jeugd gaat in Leiden actie voor jeugdnatuurwachters voeren Met het doel te komen tot oprichting van afdeling Tot nu toe hebben de pogingen om in Leiden te komen tot de oprichting van de Stichting „Natuur en Jeugd" weinig succes opgeleverd. Een enige geleden in de Professorenwijk genomen proef met een jeugdnatuurwachtbrigade bleek vrij wel geen resultaat af te werpen. Toch zou een jeugdnatuurwacht in Leiden, waar jaarlijks voor een bedrag van ruim f. 10.000 aan plantsoenbeplanting wordt vernield, zeker doeltreffend kun nen werken. Hiervan is ook de directeur van de Stichting, de heer C. H. Voorhoeve, overtuigd. In plaatsen en het zijn er circa 55 waar reeds een afdeling is gevestigd, lopen de beschadigingen aan alles wat leeft, groeit en bloeit sterk te rug. Helaas, aldus vertelde de heer Voor hoeve ons dezer dagen, zien vele kinde ren nog niet in wat de natuur hun biedt. Om te bereiken, dat ook deze kinderen onze mooie natuur leren kennen en daardoor liefhebben, moet hun belang stelling langs ongedwongen weg worden gewekt voor al het schone, waarmede de natuur ons in zoveel verscheidenheid omringt. Hierdoor bereikt men tevens, dat het vandalisme in bossen, heide, dui nen en natuurlijk ook in de parken en plantsoenen een vandalisme, dat ons land jaarlijks op plm. 40 miljoen gul den komt te staan gaat wijken voor een groter verantwoordelijkheidsgevoel en beter begrip. De Stichting, welke dit doel thans tien jaar propageert en daar bij de medewerking ondervindt van ge- Leids student overleden NA AANRIJDING TE ALPHEN AAN DEN RIJN In de afgelopen nacht is in het Acad. Ziekenhuis overleden de 23-jarige Leidse student in de medicijnen de heer J. A. van der Meulen. Zoals bekend werd de heer Van der Meulen, die van Friese af komst is, j.l. vrijdag te Alphen aan den Rijn bij een aanrijding ernstig gewond. Ter hoogte van het vogelpark „Avifauna" reed hij met vrijwel onverminderde vaart tegen een bromfietser op. die plotseling, enkele meters vóór de motorrijder van rechts naar links de rijksstraatweg over stak. Onze stadgenoot, de heer J. H. Mul der, slaagde te Rotterdam voor de hoofd akte A. en B. De heer J. J. Jansen alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen M.O. (A) Frans. De Leidse jeugdvakantiebezigheden zijn nog in volle gang. Dagelijks trek ken de kinderen van de verschillende speeltuinverenigingen er in de periode van 29 juli tot en met 16 augustus on der goede leiding op uit hétzij naar strand of bos hetzij naar de bioscoop. Er is elke dag wel iets te doen voor de jongens en meisjes, waarvan sommigen deel uitmaken van het R.-K. Stedelijk Comité. De heer P. Flippo, die voorzit ter is van de Commissie voor de Jeugd vakantiebezigheden, heeft een wel bij zonder zware, maar dankbare taak op zich genomen. Dat bleek ook giste ren weer toen zowel in de morgen als in de middaguren ongeveer duizend kin deren naar het terrein van de speeltuin vereniging „Morskwartier" waren geko men om aldaar een poppenkastvoorstel ling van het kindertheaterbureau Carla Flink uit Den Haag bij te wonen. Volop hebben zij genoten van „De A van Abeltje" een spel in negen taferelen naar het gelijknamige boek van Annie M. G. Schmidt. Hoe groot de belangstelling voor deze aardige voorstelling is, welke onder auspiciën van de Leidse Bond v. Speel tuinverenigingen gegeven werd, is op deze foto duidelijk te zien. Zij nog ver meld, dat er dinsdagmiddag a.s. voor de Leidse jeugd een brandweerdemonstra tie op het Schuttersveld zal plaatsvin den. (Foto L.D./Van Vliet) meentebesturen en onderwijskrachten, is sinds 1950 actief bezig op het terrein der jeugdnatuurwachten. De leden van deze jeugdnatuurwachten, die geen contri butie behoeven te betalen, nemen de verplichting op zich zelf een goed voor beeld te geven en zich te onthouden van welke vorm van vernieling dan ook. Iedere leerling vanaf tien jaar kan lid worden van een plaatselijke jeugdna tuurwacht. De activiteiten van deze na- tuurwachten, waarbij zich ook leerlin gen van het M.O. kunnen aansluiten, bestaan uit het houden van excursies, het meedoen aan prijsvragen, het op kweken van planten voor tentoonstellin gen en het bewaken van plantsoenen, parken etc. De leden van een jeugd natuurwacht, kenbaar aan een door de Stichting beschikbaar gesteld insigne, genieten tevens faciliteiten in ons land. Zo hebben zij o.a. gratis toegang tot alle Horti Botanici en dierentuinen. Teneinde ook in Leiden in de toekomst te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeling worden van 9 tot 22 augustus tal van activiteiten ontwik keld. De stichting geniet daartoe gast vrijheid bij V. en D.. van welke N.V. de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff, zitting heeft in he aanbevelingscomité Van verdrinkingsdood gered Toen hedenochtend omstreeks 9 uur de heer D. Stokhuijzen, staande op een ladder, schilderwerkzaamheden verricht te aan de gevel van het perceel Heren gracht 5, werd zijn aandacht getrokken door enige jongens, die plotseling van de waterkant wegrenden. Zijn eerste indruk: ligt er soms een jongen in het water, bleek juist te zijn. Uit het water van de diepe gracht borrelden krin getjes omhoog. De heer Stokhuijzen, die zich geen ogenblik bedacht en gekleed te water sprong, mocht na enkele malen een duik genomen te hebben, een negen jarig jongetje, dat bij familie aan de Herengracht logeerde, aan de opper vlakte brengen. Wonder boven wonder mankeerde het kind niets. Een der familieleden bracht in de loop van de ochtend de grote dank dezer familie in tastbare vorm over. der Stichting. Gedurende deze periode zal in één der bedrijfsruimten van V. en D. een bloemen- en plantentuin worden ingericht, met vele opgezette dieren. Bovendien worden twee prijsvragen uit geschreven, t.w. een foto-wedstrijd, met als opgave het mooiste plekje van Lei den of omgeving te fotograferen en een wedstrijd, waarbij de jeugd zal worden getest op haar kennis op het terrein van de flora en de dierenwereld. In de jury voor de fotowedstrijd, waaraan personen van 14 t/m 21 jaar kunnen deelnemen, hebben zitting de chef van de Gem. Plantsoendienst, de heer A. Galjaard en de heren Voorhoeve en Kerckhoff. Voor de andere wedstrijd is de jury als volgt samengesteld: prof. dr, H. Moschma, directeur van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie, mevr. Mak,* presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, dr. S. J. van Oostrom, voorzitter van dé afdeling Leiden Van de Kon. Natuurhistorische Vereniging de heer Voorhoeve. Voor kleuters komen er bovendien voorstellingen van het mario nettentheater van de heer P. Onder water. Het ligt in de bedoeling, dat de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de tentoonstelling vrijdagmiddag opent. in de week van 25 t.m. 31 juli GEVESTIGD: A. J. Cornelissen en fam., exportleider, Rijnsburgerweg 104; K. Hoogesteger en fam., stempelmaker, Utrechtse Veer 27; H. Heule en fam., predikant, Morsweg 138; C. van Leeuwen en fam., serveerster, Narmstr. 33; H. Jager en fam., adm.- ambt.. Herman Gorterstr. 1; E. E. Lazer- son en fam., Rijnsburgerweg 163; D. Brands, Kagerstr. 24; L. van Wolde geb. Hoek, Nieuwe Rijn 50; H. Brussee, geb. Bakker, laborante, Calandstr. 44; J. M. Vreeswijk, zieken- en kraamverpleegster, Hooigr. 13; N. Baart, Nieuwe Rijn 9; M. B. H van der Steen, geb. Dassen, huis houdster, Breestr. 73a; C. G. Ciere, geb. Den Hollander, Grevenstr. 3a; C. P. M. Barning, kantoorbediende. Korevaarstr. 24a; B. s'Jacob, Stille Rijn 11; I. Raad, Boerhaavelaan 15; B. van der Kraats, geb. Schoneveld, Frans v. Mierisstr. 9; G. W. Wenneker, Lijsterstr. 8; E. Bruinsma, mi litair, Groenhazengr. 12; A. H. Buiskool, stuurman, Witte Rozenstr. 24; S. Draai- sma, Beijerincklaan 7; M. H. J. van der Wielen, buffetjuffrouw, Apothekersdljk 11a; E. W. Mahler, lerares N.O., Konin- ginnelaan 35; C. Goes, geb. Buis, Lee- mansstr. 53; L. Ligtvoet, arte. Witte Sin gel 79; M. C. Roosemalen, dienstbode, Zoeterwoudse Singel 91; G. W. M. van Hameren, kleuteronderwijzeres, v. d. Duijnstr. 28; A. Declemy, Loridanshof 5; L. B J. Keetels, horloger-juweller, Lo- rentzkade 22; G. Noort, machinevormer, Heerengr. 66; J. T. de Groot, chauffeur monteur, Beestenmarkt 3; G. Oldenhui- zing, timmerman, De Ruyterstr. 16; M. L. A. Houben, geb. Vollers, Stleltjesstr. 43; .J F. van der Meijden, hulp in de huish., Hooigracht 58; M. Giezen, geb. Dijkstra, Haarlemmerweg 45; E. F. van Klaveren, geb. De Bruin, Amstelstr. 4; B. M. de Visser, geb. Stout, Haagweg 54. VERTROKKEN: W. T. Doeveh en fam., van Hoflaan 105, naar Amsterdam, Valeriusstr. 168 III; J. H. Blote en fam., van Van 't Hoffstr. 15, naar Den Helder, H. A. Lorentzstr. 200; G. Vermunt en fam., van Valdezstr. 13, naar Oegstgeest, P. Heinlaan 26; J. P. de Groot en fam., v. J. v. Stolberghof 51, naar Den Helder, v. Leeuwenhoekstr. 18; G. van Senden en fam., van Boerhaa velaan 20, naar Eindhoven, Boutensin 2; N. G. Peters en fam., van Maredijk 83, naar Almelo, Goedharthof 51; S. P. Dek ker en fam., van Zwarte Pad 16, naar Ape-1 doorn. Bachlaan 28; L. de Jong en fam., van 1ste Binnenvestgr. 23, naar Oegst- ;eest, H. Morsweg 154; H. J. Drossaart julofs en fam., van Merelstr. 23, naar Emmen, H. Boomstr. 12; J. v. Leeuwen, geb. v. Eijgen en fam., van Looierstr. 68. naar Oegstgeest, H. Morsweg 42; N. Tu- panwael en fam., van Os- en Paardenln 48, naar Utrecht, Blltstr. 186; L. van der Hammen en fam., van Herenstr. 118, naar Wassenaar, Hofcamplaan 9; A. B, Pouw en fa.m., van Oude Singel 68, naar War mond, Sweilandstr» 55| D. Rutoto, van Ra penburg 116, naar Italië: M. F. F. Amodio, van Korevaarstr. 35, naar Italië; M. van de Waller, van 1ste Binnenvestgrt 5, naar 's-Gravenhage, Kaapstr. 226; B. Planjer, van Lange Mare 59a, naar Hoogeveen, Coe- vordenstr. 21e; G. J. E. Flem, van Vol- lersgrt 43-45, naar 's-Gravenhage, La- rensestr. 1191; J. A. E. van Dijk, van Nieuwe Rijn 113, naar Vlissingen, Boule vard De Ruyter 4; T. M. van Vliet, van Rijnsburgerweg 86, naar Rotterdam, Hoofdweg 272; N. Amstelveen, van J. van Goyenkade 44, naar 's-Hertogenbosch, v. d. Weeghensingel 7; J. van der Hoek, van Noordeinde 2a, naar Katwijk. Wassenaar- seweg 75; L. J. J. M. Bosselaers. geb. Witkamp, van J. van Houtkade 29, naar Canada; H. de Ru. van Hogewoerd 171, naar Boskoop, Burg. Colijnstr. 71; R. W. Goudens van den Handel, van Zoeterw.- singel 52, naar Zandvoort. Dr. Gerkestr. 20; J. B. de Jong. van Franchimontlaan 16. naar Amsterdam, Apollolaan 89; A. Biesheuvel, van Zoeterw.weg 110. naar Wleringermeer, Westermiddenmeerweg 2; E. C. Rots, van Rijnsburgerweg 10, naar Utrecht. Catharijnesingel 101; G. H. Monsantofils, van Rijnsburgerweg 10. naar Dordrecht, Nassauweg 15 C rd; J. M. van Bemmelen, van Boerhaavelaan 34, n. Voor schoten, J. v. Stolbergln 72; J. H. J. Ver hoeven, van Langestr. 39. naar België; J. Verboom, van Irenestr. 10, naar Rotter dam, Constanzastr. 14 c; S. Cornelisse, van 4de Binnenvestgracht 38, naar 's-Graven hage, Warmoezlertr. 91; G. M. J. van Kempen, van Hogewoerd 71, naar Rotter dam, Schiedanmseweg 86b; W. P. Schel- tema, van Hogewoerd 84a, naar Amster dam, Vondelstr. 11 c; G. H. Room, van Veilingkade 54, naar Doetinchem, Sta tionsplein 6; L. Tielemans, van Utr. Jaag pad 19. naar Alkmaar, C. W. Bruinvisstr. 47; E. Lourens, van Thorbeckestr. 56, naar Rijswijk, Z.-H., Tulpstr. 16; J. W. M. van der Linden, van Lammenschansweg 57, naar Waalwijk Grootestr. 56a; W. E*. Thompson, van Druivenstr. 4, naar Ver Staten v. Amerika; A. Hesseling, Rijns burgerweg 86, naar Alphen a. d. Rijn P. fieinstraat 2; W. H. J. van Deventer a/b. Morssingel, naar Rotterdam. Treek 52; A. T. S. Geeraths, a/b. Maresingel t/o. 18, naar Meppel, Troelstraplein 88 boven. VARIA Het Japanse bureau voor geografisch onderzoek verricht nuttig werk. Het. is er dan toch maar weer achter gekomen, dat een zak aardappelen in noord-J"apan zwaarder weegt dan in het zuiden. Het verschil wordt toegeschreven aan de omwenteling van de aarde, waardoor de uitwer king van de zwaartekracht in gebie den die dichter bij de aardas liggen wordt geremd. Het klinkt wat ge leerd, maar daarom desteme r aan nemelijk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3