Geen eenstemmigheid in boezem SER over wettelijke regeling vakantie Geen afzonderlijke wet gemaakt Warmond moet zuinig zijn met leidingwater: niet sproeien Minstens twee weken voor de volwassenen; zo mogelijk drie weken voor de jeugdigen DINSDAG 8 AUGUSTUS 1957 Minima Hebben de minister van Justitie en de Staatssecretaris van Sociale Zaken op 12 september 1955 de Sociaal-Economische Raad verzocht een advies te verstrek ken met betrekking tot een tegelijkertijd verschenen voorontwerp van wet tot vettelyke regeling van de vakantie met behoud van loop, op 28 juni j.l. heeft de SER dit advies doen uitgaan, dat voorbereid was door een speciale sub-com missie van de sociale commissie, welke onder voorzitterschap stond van prof. A. van Oven. In het bijzonder heeft de sub-commissie nagegaan, hoe de vakantie-duur i.e. de aanspraken op vakantie in de verschillende collectieve arbeidsovereenkomsten en bindende loonregelingen is geregeld. Daar de aanspraak op vakantie is gebonden aan het bestaan van een arbeids overeenkomst, is geen afzonderlijke vakantiewet ontworpen, doch wordt voorge steld de wettelijke bepalingen vastgelegd in een twaalftal artikelen in te voegen in het Burgerlijk Wetboek en wel na artikel 1638aa. Een en ander is in overeenstemming met de aanbeveling no. 98 van de Inter nationale Arbeidsconferentie van juni '54. redigheid berekend. Tijdens de vakantie zo zegt het SER-advies blijft de aanspraak op loon behouden, behalve in die bedrijven, waar een stelsel van vakantiebonnen geldt, waarbij dus de aanspraak op loon in de waarde van de vakantiebonnen reeds is verdisconteerd. Een en ander zal dus burgerrechtelijk geregeld dienen te worden slechts enkele SER-leden verhieven hiertegen hun stem en wel door uitbreiding te geven aan de regeling van de verplich tingen, welke ingevolge het B.W. uit de arbeidsovereenkomst voortvloeien. Men verwacht niet, op grond van de ge groeide situatie en de organisatorische verhoudingen in het bedrijfsleven, dat dit tot moeilijkheden aanleiding zal geven. In het ontwerp is verder bepaald, dat in sommige gevallen by K.B. voor jeugdige arbeiders een kortere vakantie duur dan 18 werkdagen kan worden vastgesteld. De SER is hierbij echter van oordeel, dat de mogelijkheid aan wezig moet blijven bij CAO of verorde ning van een publiekrechtelijk lichaam een kortere vakantieduur voor jeug digen vast te stellen, met inachtneming van een minimum van 15 dagen. Het ontwerp bevat enkele mini mum bepalingen, in die zin, dat voor arbeiders, ouder dan 18 jaar, de va kantie per jaar tenminste 2 weken dient te bedragen en voor jongere arbeiders, voor zo ver technisch mo gelijk, tenminste 3 weken. Van deze vakantieduur die dus een privaat rechtelijk karakter draagt dient die voor de eerst genoemden ten minste één week aaneengesloten te zijn en die voor de jongeren ten minste tweemaal één week of een maal twee weken. De nadere vaststelling van de tijdstippen van de aaneengesloten vakantie en van de snipperdagen, behoort volgens de SER in organi satorisch overleg plaats te vinden. Burgerrechtelijke regeling In geval van een Onvolledige dienst betrekking wordt de vakantie naar even- STADSNIEUWS Brandjes deer onvoorzichtigheid De brandweer is gistermiddag twee maal uitgerukt voor kleine brandjes, die waren te wijten aan onvoorzichtigheid van de bewoners. Het eerst brandje brak tegen 2 uur uit in een perceel in de Frans van Mie risstraat. De bewoners waren bezig 2 liter benzine over te gieten. Zij deden dit in de keuken in de buurt van het bran dende gasstel. De benzine vatte vlam, doch men kon de pannen met benzine nog naar buiten werpen. Een houten schutting, vatte daarop vlam en ver brandde gedeeltelijk. De brandweer was het vuur spoedig meester. Dit geval liep dus zeer goed af, maar het is weer eens een waarschuwing toch vooral voorzich tig te zijn met benzine. Bijna twee uur later ontstond brand in een woonkamer van een perceel aan de Hoge Rijndijk. Een der bewoners had een nog gloeiende lucifer in de papier bak geworpen, waardoor brand ontstond. De theetafel, een stoel en vitrage ver brandden. De schade bedraagt f. 450. De brandweer was het vuur spoedig meester. Vakantiebijslag Al mag het in het ontwerp geen be paling inzake een vakantiebijslag zijn opgenomen, de meerderheid van de SER acht het verstrekken van zulk een bijslag weliswaar belangrijk, doch volgens haar mening behoort dit facet van de arbeidsvoorwaarden niet uit het georganiseerde overleg te worden geëlimineerd, mede met het oog op een zo groot mogelijke eigen verant woordelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven, temeer daar het behoort tot de sfeer van het loon. Een bepaald deel van de SER stelt hiertegenover, dat een regeling van de vakantie als onderdeel der arbeids voorwaarden overgelaten kan worden aan het georganiseerd overleg in de onderscheiden bedrijfstakken. Op deze wijze is het ook mogelijk met de aard en de bijzonderheden van de bedrijfs takken rekening te houden, hetgeen met een collectieve wettelijke regeling, waarin dwingende bepalingen voorko men, niet mogelijk is. Gelet op de van verschillende zijden geuite wens, de vakantieregeling bij wet te regelen, meent dit deel van de SER, dat zulk een regeling toch niet onaanvaardbaar moet worden geacht, mits zij zich aan sluit bij hetgeen in het bedrijfsleven op het gebied van de vakantievoorzieningen in het algemeen gebruikelijk is. Enkele leden van de SER hebben echter overwegende bezwaren tegen een regeling bij de wet van vakantierechten, daar naar hun mening een wettelijk consolideren niets anders dan uitholling van de verantwoordelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven betekent om de arbeidsvoorwaarden zelf te rege len. Daarnevens hebben deze SER-leden grote bezwaren tegen een regeling van de vakantie by wege van dwingend recht. Uit een en ander kan afgeleid worden, dat over de inhoud van het onderhavige (principiële) ontwerp door de leden van de SER in sommige opzichten verschil lend wordt geoordeeld, in het byzonder met betrekking tot de artikelen, waarin de mogeiykheid dient te worden gescha pen, dat by C.A.O. of publiekrechtelijke regeling van de betrokken bepalingen kan worden afgeweken. Daarnevens is een bepaalde minder heid van de SER van oordeel dat een vakantie-b y s 1 a g ook wetteiyk dient ie worden vastgesteld (dubbel week loon). Ongewenst verschijnsel De SER acht het verder zo wordt opgemerkt een sociaal ongewenst verschijnsel, dat sommige werknemers tijdens hun vakantie arbeid bij derden verrichten. Een civielrechtelijke maat regel, welke dit euvel op bevredigende wijze zou kunnen ondervangen, wordt evenwel niet als een reële mogelijkheid gezien. De SER beveelt dan ook aan de regeling van deze materie over te laten aan het georganiseerde bedrijfs leven. Enkele SER-leden achten evenwel erkennend overigens de waarde van een zinvolle vakantie met betrek king tot deze materie een grote voor zichtigheid geboden, gelet op de vrij heid van de mens om naar eigen in zicht zijn vrije tijd te besteden. Zand voor ophoging en bestrating in „Oost" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Tonnv, zn van W. van Vliet en G. Fl- llppo; Elizabeth Helena, dr van M. Bol en J. J. N. Botermans; Tiemoteus Bar nardus Hubertus, zn van G. M. Mank en J. G. van Meus; Frans Jan, zn van A. van den Bogaard en N. A. Verhoeff; Hen- rlca Arnolda Gysbert, dr van W. L. Pas- schier en J. T. Vrijburg; Jacques Jean Marie, zn van J. W. J. A. Devilee en A. E. J. Hoogeveen; Gerbrand, zn van C. van Winkel en J. C. Ekelschot; Yvonne Clara Maria, dr van C. F. Straathof en T. C. J. van Diest; Johannes Petrus Maria, zn van H. Buskermolen en M. J. C. Wesselman; Pieter Marlnus, zn van M. S. Kreft en C. G. Kors; Elizabeth Maria, dr van H. J. van der Veer en A. J. Kemper; Maria Johanna, dr van J. Prins en E. C. J. van der Wijngaard; Leonardus, zn van G. M. Hoogeveen en A. Berkheijj Dirk, zn van C. Noort en N. van der Ferk; Florls, zn van C. Schaap en A. D. Durieux; Gerar- dus Rudl, zn van W. H. Pijnnaken en T. C. Schuurman; Theodorus Gerardus. zn van J. J. Does en M. A. Steenbergen; Jo hannes Franciscus Hendrlkus, zn van H. M. Hoogervorst en A. van der Ploeg; Ge rard, zn van J. J. Laarman en G. B. J. Visser; Hendrik, zn van H. de Boer en E. C. M. van Westbroek; Irma, dr van W. Moone en I. Spierenburg; Petrus Al- lardus, zn van J. A. Kruljer en A. H. Tuln; Maria Maartje, dr van L. Guljt en H. Vermeulen; Jacob Onno Erik Carlos, zn van J. Pijl en W. M. A. Hoppezak; Jo'sephus Gerardus, zn van G. M. Th. Visser en G. M. S. van Santen; Martine Petronella, dr van J. M. Schoneville en H. Klijn; Margaretha, dr van J. Heijmans en G. Tisseur; Hendrlkus, zn. van J. M. C. van den Broek en J. van Rijn; Andreas Maria, zn van A. Keereweer en C. A. M. van den Ing; Monique, dr van J. Guérln en J. Bonarius; Antonius Cornells Maria, zn van P. Paardekoper en H. P. G. Kes- sels: Johanna Frederlka Christina, dr van J. Berends en A. J. Winkel; Johannes Pieter, zn van H. J. Tolen en J. M. C. van der Meer; Dirk, zn van G. Minke en A. C. Broer; Cornells, zn van P. van der Bent en M. Krijgsman; Eduard Jacobus Marie, zn van C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp; Johannes, zn van J. Klein en M. C. van den Berg; Wilhelmus An tonius, zn van A. J. Verhage en J. Ammerlaan. ONDERTROUWD. B. J. Oosterman en J. G. Wyfje; E. J. van den Berg en H. A. van Puffelen; W. Freeke en M. H. van Tongeren; J. Bult en L. van der Sluis; P. J. Hviisman en H. N. Koek; H. Smit en J. M. Witsen- burg; H. Boeff en C. van Winkel; J. Wisse en M. F. J. van Llth; J. C. Lucas en C. C. Dechesne; H. C. van Wieringen en W. J. C. Prin6; M. P. Zijlstra en E. A. de Koning; Th. H. Vlootman en N. van der Meij; L. Barthen en A. P. M. Jansen; A. van Steenbergen en W. J. Langeveld. GETROUWD. H. C. Knoppers en M. J. Reltsma; J. C. Severiens en E. N. C. van Lutsenburg Maas; A. L. Serlle en A. van der Walle; R. de Vo6 en J.. Hillebrand. OVERLEDEN. W. C. Palm 80 Jr, weduwe van C. A. Rombouts; C. D. van der Linde 42 Jr, man; A. W. M. Foks 3 weken, dochter; A. M. Pijnacker 61 Jr, weduwe van L. P. v^n Hartevelt; M. H. Deenlk 79 jr., weduwe van J. Groot Huize; P. Souhoka 15 Jr, zoon; K. Millaard 69 Jr. man; M. J. M. van Steveninck 57 Jr, echtgenote van W. C. Borleffs; G. Bemelman 63 Jr, man; S. H. Braxhoven 57 Jr, man W. van Dlemen 78 Jr. weduwe van L. Mostert. Onder voorzitterschap van de burge meester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. Naar aanleiding van een besluit van G.S., waarbij goedkeuring werd onthou den aan een besluit tot partiële herzie ning van het uitbreidingsplan nabij hui ze. Leevliet, werd besloten hierover in beroep te gaan bU de Kroon. Aangenomen werd een nader voorstel tot intrekking van de verordening tot regeling van het recht op pensioen van gewezen wethouders en hun weduwen en wezen en betreffende vaststelling van een pensioenverordening wethou ders. ZUINIG MET WATER Naar aanleiding van een verordening betreffende een verbod tot gebruik van leidingwater by warm weer vroeg de heer v. d. Voet hoe deze verordening als hier opgesteld praktisch uitvoerbaar zou zijn. Na enige discussie werd besloten het verbruik van leidingwater voor het besproeien van tuinen te verbieden van half mei tot half spetember, met uitzon dering van zes tot acht uur 's morgens. Voorts kan hiervan door het gemeente bestuur nog worden afgeweken voor wat betreft zeer warme dagen, waarbij dan hetsproeien geheel verboden zou kun nen worden. De verordening geldt voor dat deel der gemeente dat aangesloten is op het net Hillegom. Vervolgens werd aangenomen een voorstel tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan oost aan de woning stichting Warmunda tegen de prijs van f. 14.50 per m tot een totaalbedrag van f. 54.302.50. Beschikbaar werd gesteld een krediet van f. 1200 voor vernieuwing van de krachtinstallatie in de gemeentelijke muziektent op de Baan. Deze kosten zullen door De Stichting tot viering van Warmonds Feesten worden terug be taald en wel in die zin dat genoemde stichting jaarlijks 15 van haar reve nuen, dit is ongeveer een bedrag van f. 180 aan de gemeente zal afdragen. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van een strook grond en een gedeelte sloot ten behoeve van de ver dere aanleg van de Julianastraat. Deze gronden zullen worden gekocht van de eigenaresse, mevr. W. C. de Greef-Van Noort, tegen de prijs van f. 2.50 per M2 of een totaal bedrag van f. 115. GARAGE Hierna ging de raad akkoord met de huur van garage-ruimte aan de Heren gracht te behoeve van de stalling van de roltrommelvuilnisauto tegen de huurprijs van f. 240 per jaar met in achtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden. Verschillende raads leden zouden de opzegtermijn gaarne wat langer zien. doch gezien de prefe rentie tot koop die de gemeente heeft bij eventuele verkoop van dit. pand door de eigenaar de heer Th. J. Leenen werd besloten het voorstel als gesteld, aan te nemen. Naar aanleiding van de 15e begro tingswijziging, betreffende de school- melkvoorziening bracht de heer Wil- lcmsen (KVP) dank aan het onderwij zend personeel. GOEDKOOPSTE OPLOSSING Zoals bekend zal er in het Oosteinde een vuilnisput gegraven worden en dit zand en grond ter beschikking komen van de aannemer die met het graven van de vuilnisput belast is. Tevens heeft men voor de ophoging en bestrating in nodig. Dit zand zal nu van dezelfde aannemer die de vuilnisput graaft ge kocht worden tegen de prijs van f. 3.50 per M3. De heer Willemsen (KVP) merkte naar aanleiding hiervan op dat men hierbij wat bedachtzamer te werk had moeten gaan en beide projecten gecom bineerd in een bestek had moeten laten verschijnen. Dit zou volgens de heer Willemsen de gemeente f. 10.000 bespaard hebben, waardoor het bouwplan dus goedkoper zou zijn en in verband hiermede in de toekomst misschien een lagere huur. De voorzitter merkte op dat een prijs van f. 3.50 per M3 al een bijzonder lage prijs is en bovendien vreest hij dat men met de bestrating inclusief levering van zand in het plan" Oost als zodanig aan besteed duurder uit zou zijn. Praktisch alle raadsleden waren van mening dat het voorstel van B. en W. het goedkoopste was en na stemming op verzoek van de heer Willemsen werd het voorstel van B. en W. dus tot aan koop van het zand bij dezelfde aanne mer die de bouwput graaft aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Sche-, pers (VVD) voor het komende seizoen een wat betere straatverlichting na des avonds 11 uur. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Vliet (KVP) werd nog wat gedebatteerd over de ongelukkige verkeerssituatie op de Abtspoelweg in Oegstgeest. Besloten werd deze kwestie aan de provincie voor te leggen met. af schrift aan de gemeente Oegstgeest en de ANWB. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Leidse Raad ging met bloemen naar huis ATTENTIE VAN RIJNSBURG Nadat de Leidse raad zich gisteravond vele zorgen had gemaakt over de moei- lyke financiële positie, waaronder ook de Sleutelstad gebukt gaat, wachtte de raadsleden na sluiting der zitting nog een vriendelijke attentie. Het Rijns- burgse Corso-comité, daartoe in staat gesteld door de kwekers, had voor ieder raadslid een prachtig boeket anjers in de Leidse stadskleuren doen bezorgen. Ook enkele ambtenaren van dienst en de pers deelde in deze feesteiyke en kleurryke bloemengroet. Fransen achtervolgen Algerijnse rebellen Franse valschermtroepen, leden van het Vreemdelingenlegioen en infante risten achtervolgen, gesteund door vlieg tuigen en artillerie, een groep opstande lingen, die maandag ten zuidoosten van Algiers 21 Franse militairen hebben gedood; 21 Fransen worden nog vermist en twintig militairen hebben verwon dingen opgelopen. De Franse militairen, die in bergach tig gebied opereerden, zagen een groep van ongeveer 100 opstandelingen, die met khaki-uniformen en helmen waren uitgerust, aan voor bondgenoten. De opstandelingen openden direct het vuur met automatische wapens, bazooka's en mortieren, waardoor vijftien Fransen op slag werden gedood. De rebellen verlo ren tot dusver zestien man aan doden. Zes van hen werden gewond en gevan gen genomen. De zuiveringsactie wordt geleid door vyf generaals, onder wie de generaal van de valschermtroepen Jacques Massu, die verantwoordelijk is voor de veiligheid in het gebied van Algiers. „Times of Indonesia" wijst op communistisch gevaar In een hoofdartikel dat heden in Dja karta door het in de Engelse taal ver schijnende dagblad „Times of Indone sia" gepubliceerd is, wordt de mening verkondigd, dat tenzij een „Verenigd front" gevormd wordt, het grootste deel van Java in handen der commu nisten zal vallen. Voorts wordt presi dent Soekarno verweten dat hij „flirt" met de communisten, die vorige maand in Midden-Java de politieke teugels in handen kregen en er voorts in Oost- Java naar grijpen. Een lans werd gebroken voor oprich ting van een verenigd front van de Mas- joemi, Nadathoel Oelama en de Natio nalistische Party, om de communistische uitdaging op Java het hoofd te bieden. Volgens de „Times of Indonesia" kun nen deze partijen er op rekenen, dat als zu hun onderlinge twisten niet beëin digen, zy het grootste deel van Java aan de communisten moeten afschryven. Het blad wijst er voorts op, dat als Java communistisch zou worden, dit de druppel zou zyn die de emmer zou doen overlopen voor de onrustige buitenge westen, die over het algemeen tegen net communisme gekant zijn. LEIDERDORP Rijkspostspaarbank In juli werd aan het postkantoor ingelegd f. 63.965.59 en terugbetaald f. 52.109 94. WARMOND Rijkspostspaarbank In juli werd aan het postkantoor ingelegd f. 30.367,39 en terugbetaald f. 15.590.09. EXCURSIE NAAR HEILIGE LANDSTICHTING De retraite-vereniging „St.-Agnes" had een autotocht, georganiseerd naar de Heilige Landstichting te Nijmegen. Twee reiswagens startten al vroeg in de rich ting Nymegen. In Leersum werd koffie gebruikt en daarna reed men door Neerlands prachtige natuurschoon naar Hotel „Bad Beekhuizen" in Velp. Na een uur werd de tocht over Arnhem naar Nymegen voortgezet en arriveerde men in de Heilige Landstichting. Onder ge leide van de heer N. J. P. Blaauwhof, subdiaken van het Theologicum te War mond werd de excursie door de Heilige Landstichting gemaakt, waarbij een zeer duideiyke uiteenzetting werd gegeven. Met een dankwoord door de presidente der vereniging werd dit, deel van de reis afgesloten. Tydens het goedverzorgde diner in hotel „Jerusalem" op het Heilige Land stichtingsterrein werd door de geestelyk adviseur pastoor J. Gussenhoven een dankwoord gesproken aan het bestuur voor het in de puntjes verzorgde reis plan. Hierna werd de terugreis aanvaard en kwam men na een korte onder breking in Zeist laat in de avond in Warmond terug. WASSENAAR „DE GEVLEUGELDEVRIENDEN" De Postduivenvereniging „De Gevleu- het plan „Oost" ongeveer 6000 M3 zand 1 gelde Vrienden" nam zondag deel aan een wedvlucht met jonge duiven vanuit St.-Chislain Hornu. Afstand plm. 200 km. Er waren 169 vogels in concours gelost om 7 uur. De eerste duif kwam aan om 10.16.39 uur. Uitslagen; J. Par- levliet 1, 7; J. H. Groeneveld 2, 6, 8, 9; J. H. M. Brouwer 3; P. G. v. Leeuwen A. Lodder 5; A. J. Visser 10. ONGEVALLEN IN JULI In juli hadden 84 aanrydingen plaats, waarvan 47 op de Ryksstraatweg. Eén persoon werd gedood, 7 ernstig en 33 lichter of licht gewond. Het aantal doden in 1957 steeg tot 10, het aantal gewonden tot 413. PADVINDER BRAK SLEUTELBEEN Op het fietspad langs de Rijksstraat weg raakte het voorwiel van de fiets van de 15-jarige padvinder Stig Andersson uit Stockholm het achterwiel van zijn voorganger, waardoor hy kwam te val len en een sleutelbeen brak. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Aangehouden werd een 24-jarige Hagenaar, die zich door inklimming in een perceel aan de Groot Haesebroekse- weg en de Duinlustweg meester maakte van een kostbare gouden speld, een verrekyker enz. De gestolen zaken kon den door de recherche in beslag worden genomen. De recherche heeft aangehouden een 21-jarige inwoonster van Amster dam. die zich in haar dienstbetrekking te Wassenaar schuldig maakte aan diefstal van geld en onderkleding. Tentoonstelling t.b.v. Poliofonds Gisteren heeft burgemeester S. baron van Wynbergen in de Chr. Kleuter school aan de Johan de Wittstraat een ten bate van het Prinses Beatrix Polio fonds door de Wassenaarse Huisviyt- vereniging georganiseerde tentoonstel ling geopend. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Tuit, zei burgemeester Van Wynbergen, dat hy gaarne bereid was deze huisvlijt'tentoon stelling, waarop twee activiteiten elkaar ontmoeten, te openen. Hij prees het denkbeeld van het be stuur om door de expositie steun te ver lenen aan het Poliofonds, dat verlich ting wil brengen in het droevig lot van jongeren en ouderen, die door de ziekte werden getroffen. Hy wenste het bestuur in zyn mooi streven om daaraan mee te werken veel succes toe. De tentoonstelling, waaraan de Wasse naarse Bloemist Patroonsvereniging met bloemen en bloemstukken medewerking verleende, blijft geopend tot 12 augustus en omvat keurig houtwerk, poppen, vlin ders, ogezette vogels enz. ZOETERWOUDE BESTELAUTO VERLOOR WIEL Toen gisteravond de bestelauto van de fa. Elderhorst alhier over de Noord- buurtseweg reed, vloog plotseling het rechtervoorwiel van de wagen af. De chauffeur raakte hierdoor met de wagen in de Noordbuurtsewatering. De chauf feur kon zich zelf uit de cabine bevry- den en zich op het droge begeven. Met de kraanwagen van de firma De Bruil uit Ede, die werkzaamheden uit voert aan de Rijksweg 4a werd de auto op het droge gehaald en naar de garage gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. D. A. Bos overleden MAAKTE VAL VAN 10 METER De 45-jarige landbouwer D. A. Bos, die vanmiddag omstreeks twaalf uur op de kap van een hooiberg bezig was met schilderen, is op een gegeven ogenblik daarvan afgegleden en tien meter omlaag gevallen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het slacht offer was een zeei bekende figuur in de gemeente Nieuwveen. Hospita bestal kostganger De politie te Maastricht heeft een 39- jarige hospita gearresteerd op ver denking van diefstal van 4500 gulden en 5000 Belgische franken ten nadele van haar kostganger. Deze kostganger had het echtpaar, waarbij hy inwoonde, een kistje in be waring gegeven inhoudende bankpapier en spaarbankboekjes tot een gezamen lijke waarde van 4500 gulden plus 5000 Belgische franken. Toen de kostganger het kistje dezer dagen opende om er geld uit te halen bleek het leeg te zyn. Zijn hospita bekende, nadat de kost ganger bij de politie aangifte had ge daan, dat zij de contanten had wegge nomen en ook kans had gezien het geld i van de spaarbankboekjes op te nemen. I Het geld was geheel opgemaakt. De ver dachte ontkende, ook de 5000 Belgische franken te hebben weggenomen. Zij is vandaag aan de officier van Justitie voorgeleid. Toelating Ambachtsschool Tot nu toe waren de toelatingseisen voor alle lagere technische scholen, on geacht de duur van de cursus, dezelfde, nl. het doorlopen hebben van het zesde leerjaar van een school voor gewoon la ger onderwys en het bereikt hebben van de leeftyd van 12 jaar en 8 maanden. Bij Koninkiyk besluit is het toela- tingsbesluit N.O. thans zodanig gewy- zigd, dat, met ingang van het komende cursusjaar, de leeftydsgrens van 12 jaar en 8 maanden is vervallen voor die leer lingen, die wensen te worden toegelaten tot een lagere technische school die een 3-jarige dan wel en 4-jarige cursus heeft aanvangende met een algemeen eerste leerjaar. Genoemde leeftydsgrens van 12 jaar en 8 maanden blijft echter gehandhaafd voor de toegang tot die lagere technische scholen wier cursus niet aan de boven genoemde voorwaarden voldoet. Voorts blijft gehandhaafd de eis dat de leerling het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs heeft doorlopen. Na een langdurige ziekte is op 61- jarige leeftijd overleden de heer H. van Wolveren, referendaris bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, hoofd van de afdeling kabinet en secretarie. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Op zijn uitdrukkelyk verlangen is zijn stoffelijk overschot in alle stilte gecremeerd. India vestigt in Kasjmir niet Mohammedanen Pakistan heeft maandag India ervan beschuldigd, dat het probeert de Mo hammedaanse meerderheid in het door India bezette deel van Kasjmir te niet te doen door vestiging van niet-Moham- medanen. In een nota aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, die gisteren is overhandigd, noemt Pakistan dit een schending van de V.N.-resoluties. Vol gens de Pakistaanse regering, die zegt inlichtingen te hebben ontvangen over „recente vestiging van een groot aantal niet-Mohammedanen in Nowsjehra, Na- wasjehr, Riasi en Radjairi", wil India hiermee de uitslag van een eventuele volksstemming over aansluiting van Kasjmir by India of Pakistan beïnvloe den (de kracht van het Pakistaanse standpunt in de kwestie-Kasjmir is juist gelegen in het feit, dat de bevolking overwegend mohammedaans is. Red. L.D.). De Pakistaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Ahmed, verzocht de voorzitter van de Veiligheidsraad af schriften van de nota aan de V.N.-leden toe te zenden. In Pakistaanse kringen verklaarde men, dat Pakistan van plan is te vra gen om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad over de kwestie-Kasjmir in het begin van september. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 augU8tUB. Aanvoer vette var- kensmartk161 vette varkens. Noteringen: per kilogram levend gewicht: lichte var kens f. 1.75, f. 1,80 en f. 1,82; zeugen f. 1.60 tot f. 1,56. Handel tamelijk. Zware var kens geen notering. LEIDEN. 6 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: an dijvie 8—16; augurken 8—17; pronkbonen 71—76; snllbonen 46—92; 6tambonen 51- 79; kroten 5—9; postelein 23—32; rabar ber 613; spinazie 1635; tomaten 4 40 —64; Idem B 2363; idem C 3148; Idem CC 21—30; uien 13—14. Per 100 stuks: Meloenen 644; perziken 622; bloem kool A 11—41; Idem B 10—16; sla A 2,80 —10 92; sla B 6—6.80. Per 100 bos; bos- peen 1333; peterselie 1216; seldery f.2—3. BODEGRAVEN, 6 augustus. Aanvoer 115 partllen. Ie art. f2.302.35, 2e srt. f 2.232.29, extra srt. f2.362.65. Handel kalm. ROTTERDAM, 6 augustus. Veemarkt: Aanvoer In totaal 3008. Weektotaal 4756. Vette koelen en ossen 300, gebrulksvee 1082, vette kalveren 452, graskalveren 150, nuchtere kalveren 229, varkens 103, biggen 75, paarden 83, veulens 62, scha- ?en of lammeren 458, bokken of gelten 4 Prijs per kg.: vette koelen le kw. 300—320, 2e kw. 265—295, 3e kw. 250— 260, vette kalveren 250—270. 220—240, 180 200. slaohtpaarden 250, 230, 210 Prys per stuk: graskalveren 500, 400, 300, nuchtere kalveren 77, 65, 55. biggen 55. 45 40, veulen 450 400 300, schapen 100, 90 80. lammeren 75 65 55; kalfkoeien 1190 990 800. melkkoeien 1190 990 800, vare- koelen 875 775 650, vaarzen 870 770 670, pinken 620 520 400. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Lagere markt AMSTERDAM, 6 augustus Amsterdam volgde vandaag het voor beeld van Wallstreet, waar de koersen lager afkwamen, doordat van vele maat- schappyen de eerste halfjaarcyfers 1957 teleurstellend zyn. De vakantiestemming in Wallstreet, waar gisteren de laagste omzetten sedert maart j.l. werden ver nomen, werd op het Damrak getrouw voortgezet. De stemming bleef ongeani meerd, niettegenstaande lichte aanko pen in Kon. Olies voor Zwitserse en Parijse rekening. Kon. Olie bleven circa f. 2 lager op f. 218.60 hetgeen pariteit Amerika is. De goudprys in Parys deed 510.000 franken per kilo, terwyl de effec tendollar 'n waarde had van 545 franken beide nieuwe records. Philips liep op van 283 tot 285 en bleef zodoende vrywel onveranderd. Het wachten is op de eerste halfjaarscyfers. Unilevers openden op 238 trokken aan tot 240 om circa middenkoers 239 te eindigen uiet een verlies van goed 2 punten. KLM zonder interesse verloor een paar dubbeltjes. Tegen de stroom in roeide AKU het beste en kon door lichte vraag een punt op gisteren aantrekken. Van de Scheepvaarten liepen Van Ommeren van 240 terug tot 237 en voeg den zodoende aan het verlies van giste ren zes punten vandaag circa 4 punten toe. Ook Scheepvaart Unies hadden een verlies van 2 pet te incasseren, terwyl de overige waarden 1 pet lager waren. Cultuurwaarden onregelmatig met kleine koersveranderingen. De toewyzing op Schatkistpromessen ad f. 53.6 miljoen was voor de beurs een tegenvaller, op de komende weekstaat van de Nederlandsche Bank werd reeds geanticipeerd. De koersen van de Staats papieren waren nauweiyks pryshoudend en de vooruitzichten te dien aanzien worden niet bepaald qptimistisch tege moet gezien, aldus insiders. Aandelen Fridor 25 laten tegen gisteren 30 laten, de 4 pet obligaties 50 laten tegen gis teren 55 laten. Aandelen Auto Service werden 2 punten lager laten vernomen wegens drastische dividendverlaging. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 Augustus Londen 10.67%—10.64%; New York 3.82H— 3.83TV Montreal 4.03H—4.03H: Parys 1 0852%—1.0862%: Brussel 7.62%—7.62% Frankfurt 91.13—91.18; Zürich 87.41— 87.46; Zürich (vr. fr.) 89.31%—89.36%; Stockholm 73.71—73.76: Kopenhagen 55.01%—55.06%; Oslo 53.29%—53.27%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 6 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 87% 87 Grootboek obl. 3% ..77 Ned. '47 3% (3) 84 83% Ned. '51 3% 89A 89 Ned. '53 3% 86% 86ft Ned '56 3% 86% Ned '48 3% 81 80H Ned '54 3% 81 80H Ned '55 I 3% 81 80H Ned *55 II 3%84 80% Ned. '37 3 83% Dollarlng '47 3 93Të 94% Investeringscert. 3 90% 90ft Ned 62-64 3 89% 89% Cert. NWS 55% Indië '37A 3 85 84% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 41 42% Nat. Handelsbank ..97 97 Ned. Handelmy157 157 AJX.U179% 181% v. Berkel's Patent (v) 197% 198 Calvé Delft cert. 350 350 Kon. Pap. v. Gelder 188 186% Hoogovens cert296 295 Müller en Co. N_B. 346 348 Ned. Kabelfabr271 272 Philips 285% 285% Philips pref150 150 Unilever 441% 440% Wilton Feyenoord 228% 226% Biliton 2de rubr 243 B 244 Dordtse Petr gew. 1033% Kon. Petr. (f. 20.—219.40 218.00 Idem (50 a f. 20.—) 218.70 217.05 A'dam Rubber 70% 70% Deli My en (Ver.) cva. 83 84 L H.VA 116% 116% Java Cult39% 39 Senembah 59 59 Vorstenlanden 25% 25% Holl Amerikaiyn 167% 166% Java China Paket 157 157 Kon N Stoomb 147% 147% Kon Paket My 146% 145 Stoomvaartmy Ned. 177 175% Van Ommeren cert 241% 238% Kon Rott Lloyd 166% 166 Ned Scheepv Onle 156% 155% K.L.M 131.90 131.65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- cn Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85 85 Den Haag 1937 1 3.. 95% Lelden 1947 86B R'dam '37 l-III 3% 87 B 87 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99% Premieleningen A'dam *33 3 95 A'dam '51 2% 84% 84 L A'dam '56 I 2% 79% 78% A'dam '56 II 2% 86% 87% Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 79 L Den Haag '52 I 2% 86% idem n 2% 86% R'dam '52 I 2% 89% Idem n 2% 86% Utrecht '52 2% 90L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 202 202 H.B.U cert196 196% Rott. Bank 168% 165% Twentsche Bank 167% 165% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 267% Borneo Sum. H.My 64 63% Ned G. en Sp. Fabr. 180 180 Kon. Ned. Grofsm 97 96% Interaatlo85% 85% Rott. Droogdok My. 570 Tieleman en Droe 16% 16% Ned. My. Walv.vrt. 60 L 59 L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 13% 13% Amerlk. fondsen Canadian Paclfio R. 34% 34 Intern Nickel93 92% Anaconda 64% 64% Bethlehem Steel 49% 48% Cities Service 71% 69% General Motors 45 45% Kennecott108% 107% Republic Steel66%exd. 55 Shell OU 88% 87% Union Pacific 30%. 30ft Un. 8tates Steel 69% 69 Nog enkele fondsen nit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pret wa idem Holl Constructie Ing dut v Bouwnyv Int Kunststoll Ind Leldsche Woispinn Slkkens Lafcfabr '63 Ver rouwtabrleken Wernink's Betonm Van wyk Textiel V.K 5/8 59 67 327 345 122 45 43 228 225 410 415 L 169GL 169 77% 77%GL 76% 76

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5