Padvinders van 83 landen vierden de verjaardag van Prinses Irene Arrestatie van Duitsers te danken aan de oplettendheid van burgers met vakantie?. Nescafé Feestelijke taptoe tot besluit Wilke lag: verscholen in het hooi Met een enkel woord coffeïnevrije t>Rmm£iÜE Agenda DINSDAG AUGUSTUS 1957 Nederlandse stemming op Golden Jamboree Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Sutton Coldfield, maandag 5 augustus De hele Jamboree heeft van daag in het teken van de verjaardag van Prinses Irene gestaan. In alle sub-kampen zijn 's morgens ontvangsten gehouden en er heerste in het Internationale kamp een echt Nederlandse stemming, als op Koninginne dag. De Nederlandse kampementen waren natuurlijk allemaal met oranje versierd. Bij de vele lintjes, die de verkenners toch al dragen, waren dit maal nog oranje feestbanden gekomen, zodat onze jongens overal direct waren te herkennen. Daar de viering van Prinses Irene's verjaardag ook in het Jamboree-dagblad, de Jubilee Journal, ivas aangekondigd, werden de Nederlandse padvinders overal waar zij maar verschenen, hartelijk gefeliciteerd. Omdat het vandaag Bank Holydays in Engeland was, waren er extra veel bezoekers op het Jamboree-terrein. Men schat het aantal op 160.000! Toen viel er even volkomen duister nis in de arena. Er flikkerden een paar lichtjes en 500 Nederlandae verkenners begonnen lampions aan te steken, die met elkaar In letters van ses meter leng te het woord IRENE vormden, waar onder een kroon, die door de verkenners van de Antillen werd gevormd. Ondanks een hevige regenbui de eerste van de Jamboree bleef ledereen in de arena, om dit lichtfestUn tot het einde toe mee te maken. Klompen en pofbroeken Het hoogtepunt van de dag was de ontvangst in het sta/kamp van de Ne derlandse verkenners. Vertegenwoordi gers van alle landen kwamen op de thee. De padvindershoofdeommissaris, mr. F. B. I. M. Jansens, van de V.K.J.B., was speciaal uit Nederland overgekomen. Lord Rowallan. hoofdverkenner van Groot-Brittannië, was eregast. Hij kreeg van de leider van het contingent, de heer Kavelaars, het bronzen wapen van Nederland aangeboden. „Ik ben trots, gast te mogen zijn van de Nederlanders," zei Lord Rowallan, „omdat en dat heb ik al eerder in uw land gezegd ik zulk een grote bewondering heb voor uw Koningin, die net als de onze zelf padvindster is. Na mens de Engelse padvinders dank ik u voor dit geschenk, dat eenmaal in het nieuwe hoofdkwartier van de internatio nale padvindersbeweging, het Baden Powell-huis te Londen een plaats zal krijgen." Onder het keurend oog van Engeland's hoofdverkenner gaven de Nederlandse jongens demonstraties van padvinders activiteiten. Er werd „droog" geroeid en gymnastiek gedaan. De Enschedese dis trictsband speelde enkele marsen. Dat Nederland nog steeds een land van klompen en pofbroeken is zit er bij de padvinders van de gehele wereld na vandaag in ieder geval weer stevig in geheid, want een groep verkenners volksdanste in Veluwse kostuums en er werd geserveerd door jongens, in Zeeuw se vrouwendracht. Vriendelijke Suri naamse meisjes, die hier de Indaba meemaken, boden de bezoekers repen chocola aan. Ongedwongen sfeer Was het bij de staf allemaal een beet je formeel, de Nederlanders in de sub kampen hebben er „gewoon een wijd feest" van gemaakt, zoals een enthou siaste hopman vond. Van alle vlagge- masten waaiden lange oranje papieren stroken. Iedereen mocht binnenkomen en werd onthaald. Niet alleen de pad vinders maar ook de duizenden bezoe kers maakten er een dankbaar gebruik van. Er waren zelfs groepen Nederlandse jongens, die 's morgens zo weinig moge lijk hadden gegeten om voldoende sand wiches voor het feest over te houden. Radio en TV maakten er soms een potje van. Nauwkeurig voorbereide plan nen werden door lachende Engelse en Amerikaanse radio-reporters in het honderd gegooid. Eerst was het de En gelse radio, die in het kamp, waar hop man Rolvink met zijn jongen- resideert, zelf wel even ordonneerden, wat er moest worden gezongen en welke volksdansen er moesten worden gedaan. „Nu nog even dit en dan zün wü klaar". Iedereen keek gespannen toe, hoe de jongens aan een nieuw, volkomen onvoorbereid num mer begonnen. Toen radio klaar was, kwam televisie met dezelfde verzoeken en toen gaven de opstellers van de zorg vuldige plannen het maar op en meng den zich in het internationale gewoel op het kleine Nederlandse plekje op de Jamboree. Nederlandse taptoe Bij de jongens in sub-kamp Moisson klingelde het kleine carillon allerlei va derlandse wijsjes. Iedereen wilde het klokkenspel van zes tonen eens proberen en er is al een internationale liederen cyclus uit de touwtjes, die als toetsen dienen tevoorschijn getrokken. Ook 's avonds stond Nederland nog in het teken van de belangstelling. Nadat de Royal Canadian Moutain Police in de arena een voorstelling van paarden- dressuur had gegeven, besloot de Hol landse band de dag met een taptoe. De jongens uit Enschede met hun witte bandelieren marcheerden de arena bin nen en vormden op het grasveld het teken van de Jamboree. Onder water Het Jamboreeterrein van Sutton Coldfield, dat nabij de Engelse stad Birmingham is gelegen, staat thans als gevolg van hevige regens ge deeltelijk onder water. Verschei dene honderden padvinders hebben reeds hun tenten elders moeten opslaan. Sommigen vonden een onderdak bij burgers in de omge ving. Op een gegeven moment stond het water zestig centimeter hoog. nadat het drie uur achtereen bijzonder hevig had geregend. De padvinders moesten bij de ont ruiming tot hun middel door het water. De padvinders namen hun gedwongen verhuizing goedge mutst. op. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. 23 t/rn.31 augustus, (behalve, zondag 25 aug) 'saiondr 9 tot J030uur. Pri|Z«n I 1 50 l/m 6 - Inlichtingen bi| elle.V.V V-kantoren Kaartverkoop van 1 aug. af Ook dit jaar geen „schildersregeling" Tot vorig jaar verleende het departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid een bijdrage in de kosten van schilderwerk gedurende de wintermaan den teneinde de spreiding van de schil derswerkzaamheden over het gehele jaar te bevorderen. In verband met de situatie op de ar beidsmarkt heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid evenals vorig jaar besloten de komende win ter geen subsidie in deze kosten te ver lenen. Vervolg van pag. 1 De arrestatie van Frese was te danken aan de oplettendheid van de 29-jarige Anton van Capel, moshandelaar in het dorp Noorden (gemeente Nieuwkoop), die gisteren met zijn vrachtwagen naar Uit hoorn was geweest en diens bijrijder, de 16-jarige Kees Leliveld, zoon van een expediteur uit Noorden. gen verder met het omleggen van het andere wiel. ..Maar op weg naar Mij drecht zagen we die snuiter weer. We reden hem voorbij en besloten toch maar even de politie te waarschuwen". Regelrecht reden zij naar het bureau van de Rijkspolitie in Mijdrecht en lichtten daar een wachtmeester in. Die begaf zich naar de gereedstaande mo tor met zijspan en reed naar de provin ciale weg. „Wij zijn hem achterna ge gaan", besloot Kees: „En we zagen hoe de wachtmeester hem aanhield en hem gelastte in het zijspan te gaan zitten. Dat deed hij". Op het politiebureau bleek, dat Frese uitgehongerd was. Hij kreeg eerst wat te eten. Veel tijd werd er echter niet verloren. Nauwelijks een uur na zijn arrestatie werd hij ner auto terugge bracht naar de strafgevangenis te Sche- Geen tegenstand „Toen wij terugkwamen uit Uithoorn" zo vertelde de jeugdige Leliveld, „kre gen we een lekke band. We zetten de wagen even op een doodlopend zijpad om rustig een ander wiel te kunnen om leggen. Terwijl we daar mee bezig wa ren. zagen we over dat weggetje een man komen aanwandelen, die er nogal, sjofel uitzag. Met zijn handen diep in zijn zakken, gekleed in een lichtgroen jack. een bruine broek* en erg oude. af gesleten schoenen. Mijn maat zei tegen mij „Dat is vast die uitbreker", want hij kwam ons bekend voor door die foto's in de kranten". Op onze nadrukkelijke groet gaf hij geen antwoord, zonder iets te zeggen liep hij door. „Kees en Toon haalden de schouders op en gin- Advertentle Bescherm Uw haar tegen /f zon en water met (wTSk) Ti/eMafam. - haarcrème BINNENLAND. Ir. W. van Gogh zal op 14 augustus het geheel gerestaureerde „Van Gogh- huis", de huidige pastorie van ds. Grii- floen ln Nuenen, officieel ln gebruik stel len. Tezelfdertijd wordt een speciale Van Gogh-tentoonstelllng voor het publiek opengesteld en zal een expositie van werken van vijf Nuenense kunstschilders geopend worden. De 73-jarlge koopman S. Dijkstra uit Jubbega-Schurega (Fr.) Is gisteren met zijn fiets in de Eljlewijk te Oude- horne gereden en verdronken. Het onge val werd betrekkelijk vlug opgemerkt en de man was daardoor spoedig op het droge gebracht. D. bleek toen echter reeds te zijn overleden. De burgemeester van Rijswijk, de heer A. T. Bogaardt, die gistermiddag de nieuwe telefooncentrale te Rijswijk heeft geopend door een nieuwe abonné van zijn aansluiting te verwittigen, heeft hiermede de tachtigduizendste aanslui ting op het telefoonnet van 's-Graven- hage verricht. Maar desondanks, voorlopig zulen nog wel zo'n 5000 personen op de wachtlijst blijven staan. De 21-jarige A. A. Melchers uit Gendt is gistermiddag tijdens het zwemmen ln de Waal verdronken. Toen de zwemmer ln moeilijkheden kwam heeft zijn broer, die ook aan het zwemmen was, nog ge tracht hem te redden, maar hij slaagde er niet in. Melchior was de zwemkunst niet geheel meester. Het dreggen is tot in de late avond voortgezet. Gistermiddag zijn de deelnemers aan het congres van de Wereldbond van Arbeiders-esperantisten, dat ln Rotter dam gehouden wordt, daar officieel ten Stadhuize ontvangen. Wethouder J. U. Schllthuis in zijn kwaliteit van waarne mend burgemeester sprak de congressis ten. ruim 600 in getal toe. Het congres zal tot en met vrijdag a.s. op verschil lende plaatsen ln Rotterdam werkzittin gen houden, gewijd aan organisatorische vraagstukken. BUITENLAND. Het vliegtuig, waarmee de Britse minister-president Neville Chamberlain in 1938 naar München Is gevlogen voor zijn bespreking met Hitler, is te koop. Het viermotorige toestel, een De Havilland DH-86b, wordt geschat op 30.000 gulden. Deze tweedekker werd tot voor kort ge bruikt voor pleziervluchtjes ln de om geving van Blackpool. Dertien treinen, waaronder de ex- prestrein „The Flying Scotsman", zijn gistermiddag ln Groot-Brlttannlë ander half uur opgehouden door twee stenen en een wekker. Deze drie voorwerpen za ten ln twee pakketten, die tussen de stations Tempsford en Ever ton, ongeveer tachtig kilometer ten noorden van Lon den, op een spoorlijn lagen. De rechtbank van Tsjiba bij Tokio heeft maandag de Amerikaanse soldaat Benjamin Oryan vrijgesproken, die ervan werd beschuldigd op 9 januari een Ja panse arbeider te hebben vermoord. De Amerikaan doodde de Japanner ln een handgemeen, dat ontstond nadat de sol daat de arbeider, die in staat van dron kenschap verkeerde, met de fiets had aangereden. Turkse grenswachten hebben maan dag twee Grieken doodgeschoten aan de grens tussen Griekenland en Turkije. Vol gens Griekse autoriteiten waren de belde Grieken met hun vader door de Turkse grenswachten gevangengenomen en naar de Turkse zijde van de grensrivier de Evros gebracht. De Grieken trachtten te ontsnappen door ln de rivier te springen. Alleen ae vader bereikte de overkant. De beide zoons werden door de Turken dood geschoten. In Washington is bekendgemaakt, dat de Ver. Staten zijn gezwicht voor verzoeken van hun bondgenoten om een verdere verzachting van de beperkingen op de handel met Communistlsch-China. In de verleden week gehouden bijeen komst van de NAVO-commlssle voor de handel met China heeft de Amerikaanse afgevaardigde in opdracht van het de partement van buitenlandse zaken er mede ingestemd, dat de uitvoer wordt toegestaan van bepaalde machinewerktui gen. chemicaliën, metaalprodukten, trans portmiddelen en schepen. Eenentwintig militairen van een af deling Franse cavalerie zijn zondag ge sneuveld bij een treffen met Algerijnse opstandelingen op 50 km ten zuidoosten van Algiers, aldus is gisteren van Franse militaire zijde medegedeeld. Zestien op standelingen werden gedood en vier ge vangengenomen. In het weekeinde sneu velden in het geheel ongeveer honderd rebellen. Velen werden gewond. Carmelo Jurissevlch. de Joegoslavische „Rode Pimpernel", die honderden vluchte lingen uit Joego-Slavië over de Italiaanse grens heeft geholpen, is door Joegoslavi sche grensbewakers doodgeschoten, toen hij trachtte een gezin over de grens te brengen. Over het lot van het gezin is niets bekend. Jurlssevichs broer Emillo werd in 1949 op het gebied van Trlëst doodgeschoten. De broers waren in Istrlë ;eboren, dat na de oorlog aan Joego slavië werd overgedragen. In 1949 ver huisden zij naar Triest. Sinds het einde van de oorlog zijn minstens veertigdui zend mensen uit dit gebied naar Italië gekomen. Koning Zahir Sjah van Afghanistan, die een bezoek van een halve maand aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, heeft zich, bij zijn terukeer, zeer voldaan over dit bezoek betoond, aldus meldt Radlo- Kaboel. Sprekend over de Afghaanse po litiek zei de Koning: „De Afghaanse neutraliteitspolitiek vloeit voort uit onze vurige wens. om de vrede te bevorderen. Deze politiek wekt de bewondering van alle landen op". Maandagavond zijn 26 mensen meer of minder zwaar gewond doordat zij hun koelbloedigheid niet wisten te be waren. Toen een trein op het station van San Pedro (Spanje) stopte, raakte het laatste rijtuig los en begon van een hel ling te rijden. Talrijke passagiers spron gen ln paniek naar bulten. Degenen, die binnen bleven, stapten echter allen on- §edeerd uit, toen het rijtuig onderaan e helling uit zichzelf tot stilstand kwam. Tweeduizend ambtenaren hebben gisteren voor de Indiase regeringsgebou wen gedemonstreerd, terwijl het Lager huis ln eerste lezing met overweldigende meerderheid een antl-stakingswet goed keurde. Het wetsontwerp, dat vandaag ln laatste zitting zou gaan, stelt alle stakingen van belangrijke diensten straf baar. Een dreigende staking over loons verhoging van ruim een half miljoen amb tenaren. die dinsdagnacht zou ingaan, maakte de indiening van het wetsont werp urgent. De beroemd cellist Pablo Casals is op 80-jarige leeftijd ln het huwelijk ge treden met de 21-jarige Marta Montanez. Het huwelijk werd zaterdag te San Juan op Porto-Rlco gesloten. De Westberlijnse posterijen ontvan gen nog vrijwel dagelijks brieven, die voor Adolf Hitler bestemd zijn. Men doet ech ter geen moeite om de brieven, die voor namelijk uit India en de Arabische lan den afkomstig zijn. aan de „Führer" na te zenden. Zij worden voorzien van de aantekening „geadresseerde onbekend" en aan de afzenders teruggezonden. De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat zij ln de komende vijf maanden zestig schepen, waaronder het slagschip „Iowa" (45.000 ton waterver plaatsing), uit de actieve dienst zal ne men. Dit besluit is genomen, omdat de uitgaven voor de vloot ln het huidige be lastingjaar worden beperkt. Een aantal oudere oorlogsschepen, dat voor december uit de vaart zal worden genomen, wordt vervangen door nieuwere schepen. De „National Gallery" te Londen heeft een paneel van Pieter Lastman, ge titeld „Juno betrapt Jupiter met Io". ten geschenke gekregen van Julius Weltzner uit New York. Tot dusver was Lastman (15831633). die zes maanden Rem- brandts leermeesterr in Amsterdam is geweest, niet in een Britse nationale ver zameling vertegenwoordigd. De Amerikaanse luchtmacht over weegt ln haar auto's velllgheldsgordels aan te brengen, omdat zij in auto-ongelukken bijna evenveel personeel verBest als door vliegtuig ongevallen. Vorig Jaar kwamen ruim zevenhonderd leden van de lucht macht tengevolge van vliegtuigongelukken om het leven, terwijl er 675 Dij verkeers ongevallen werden gedood. - President Ho Tsji-Minh van het communistische Noord-Vletnam is te Bel grado aangekomen voor een officieel be zoek van vijf dagen aan Joego-Slavië. Hij werd op het vliegveld begroet door presi dent Tito en twee van diens plaatsver vangers, Stambollc en Vulkamanovlc. I veningen. Ook voor hem was het ont- I vluchtingsavontuur ten einde. Sensationele dag Zoals wij gisteren nog in een gedeel te van onze oplaag konden mededelen, was zijn collega-uitbreker Wilke reeds gistermorgen in Nieuw-Vennep aange houden. Het verhaal van deze arrestatie werd ons gedaan door de dochter van de 67-jarige landbouwer P. Burghout. Ven- neperweg 261. Nieuw Vennep, de 29-ja- rige mej. Lies Burghout, die waar schijnlijk in haar leven nog nooit zo'n sensationele dag heeft gehad als giste ren. Omringd door verslaggevers en fo tografen geeft zij in de gezellige huis kamer van de familie Burghout een nauwkeurig verslag van de gebeurtenis sen van de afgelopen nacht en ochtend. „Wij waren al naar bed gegaan. Het was ongeveer tussen kwart over twaalf en half één toen werd geklopt op het raam van vaders slaapkamer, die ge lijkvloers is", vertelde zij. Voor het slaapkamerraam stond een jongeman, waarvan de landbouwer dacht, dat deze in beschonken toestand was. De jonge man vroeg of hij binnen mocht komen. „Maar we dachten dat het geen zuive re koffie was. temeer daar hij gebro ken Nederlands sprak. Wij hadden arg waan. daarom hebben wij hem gewei gerd binnen te komen. Het gebeurt hier in de eenzaamheid wel meer, dat be schonken mensen aan de deur kloppen" voegde mej Burghout er verduidelijkend aan toe. Even later stond de jongeman voor de voordeur en riep door de brie venbus „Laat me toch binnen. Doe het licht uit. we worden achtervolgd door de politie!" De familie Burghout heeft hierop niet gereageerd. Daar men geen zeker heid had. stelde men de politie niet op de hoogte en ging maar verder met sla pen. Alles bleef nadien rustig. Op maandagmorgen stapte mej. Lies om ongeveer kwart voor elf het land op om wat groente te halen uit de achter de schuren gelegen tuin. Zij zag bij en kele struiken een paar oude afgetrapte schoenen staan, met daarbij twee shag- doosjes en een luciferdoosje. Later vond ze tussen de kool een kort oliejasje. „Onmiddellijk bracht ik die vondst in verband met wat we vannacht hadden meegemaakt. Toen belde ik meteen de politie in Nieuw Vennep". Wachtmeester eerste klas B. M. van der Meer en wachtmeester A. Buizert waren spoedig aanwezig en zetten een onderzoek in. Zij waren niet lang met hun speurtocht bezig, of zij boekten succes. In de achter het woonhuis ge legen loods, waarin landbouwmachines staan en een hoop hooi ligt opgeslagen, troffen zij in een hoek Ludger Wilke aan. verborgen onder het hooi. alleen zijn gezicht nog vrij om wat adem te kunnen halen. Onmiddellijk gaf hij zich gewonnen en liet zich gewillig de de boeien aandoen. „Hij zag er zeer verwaarloosd uit, maar wel geschoren. Ik kende hem na tuurlijk van de foto's, maar hij was ma gerder. Hij was gekleed in een wat af gedragen broek en een oud groen over hemd. Die man deed erg zenuwachtig en zag er hongerig uit", vertelde mej. Burghout met iets van medelijden in haar stem. In de huiskamer heeft zii de hongerige ontsnapte gevangene vijf dikke boter hammen met twee glazen melk voorge zet, waarop hij als een uitgehongerd dier aanviel. „ï)at is toch wel het min ste wat je kunt doen, al heeft hij ook nog zo veel op zijn geweten", vervolgde mej. Burghout en zii voegde er onmid dellijk aan toe „Hij liet weinig los, maar uit zijn blik kon je de dankbaarheid aflezen". Na het ontbijt is Wilke tus sen twee politiemannen in paar Hoofd dorp vervoerd, vanwaar hit naar de strafgevangenis in Scheveningen is te ruggebracht. Weer „samenzwering" in Rood-China ontdekt Het volkstribunaal te Siang-Yang in de provincie Hoepeh heeft een „contra revolutionaire landeigenaar", een zekere Sjang Ming-tong, ter dood veroordeeld, zo meldt Radio-Peking. Hij zou drie boeren vermoord hebben tijdens het jongste „rechtse anti-socialistische of fensief". Radio-Peking maakt verder gewag van een golf van arrestaties van en zelfmoorden onder „rechtse" studen ten van de provincie Tse Tsjoean. De radio meldde later, dat de com munistische veiligheidspolitie leiders van een „contra-revolutionaire organisatie" heeft gearresteerd, die het bewind van Peking en het stelsel van coöperatieve eigendom in de provincies Honan en Hoepeh wilden omverwerpen. „Contra revolutionairen" hadden op 24 juni een opstand willen ontketenen maar de vei ligheidspolitie wist alle leiders van het komplot in te rekenen. De laatste twee weken is meermalen over dergelijke samenzweringen door officiële persorganen gerept. Naar de communistisch-Chinese pers meldt, hebben op 12 en 13 juni in Han- jang (Midden-China) ruim duizend middelbare scholieren tegen het com munistisch bewind gedemonstreerd. „Contra-revolutionairen", die intussen allen waren gearresteerd, hadden de jongeren er toe aangezet om de partij bureaus in de stad te vernielen en voor aanstaande communisten te ontvoeren en af te ranselen. Op de tweede dag van de relletjes hadden de scholieren ge poogd. een munitiedepot stormender hand te bezetten, doch dit mislukte. De gebeurtenissen worden genoemd in een verslag van een bijeenkomst in een nabijgelegen stad, waar „contra-revolu tionaire" leiders werden aangevallen, die gebruik hadden gemaakt van de „ontevredenheid van de scholieren". Onder deze leiders bevonden zich de onderdirecteur en verscheidene leraren, aldus het verslag. Partijleider Gomoelka boekt zege in Warschau Het voltallige bestuur van de commu nistische partij van het centrale dis trict Warschau, met inbegrip van de eer ste secretaris is afgetreden na kritiek, die op het bestuur was uitgebracht tij dens een bijeenkomst van het centrale comité van het district. Waarnemers merken op dat deze verandering be schouwd kan worden als een overwin ning voor Gomoelka, de geestelijke lei der van de Poolse communistische par tij. Het Poolse blad „Zycie Warszawy" meldt, dat de eerste secretaris van het centrale district Warschau. Kalinowski, die bekend staat als een felle tegenstan der van Gomoelka's democratiserings- politiek en een veteraan uit de Stali nistische periode in Polen is. met het hele bestuur aftrad op een voltallige zit ting van het bestuur van het centrale partijdistrict Warschau, die op vrijdag en zaterdag werd gehouden. Op deze ver gadering werd tevens een nieuw bestuur van 11 man gekozen. Tot eerste secre taris van het bestuur van het district is gekozen de aanhanger van Gomoelka, Stepanski; twee andere aanhangers van Gomoelka werden tot adjunct-secretaris gekozen. Het district Warschau is het belangrijkste van de partijdistricten waarin Warschau is verdeeld. Het telt BESCHIKKING RIJKSBEMIDDELAARS In de Staatscourant van gisteren is een aantal beschikkingen van het Col lege van Rijksbemiddelaars opgenomen, waarbij aan enige bedrijfstakken wordt toegestaan af te wijken van de beschik king compensatiebijslag huurverhoging. Aan deze bedrijfstakken is nu toegestaan bij het bepalen van de bijslag niet de gemeenteklasse-indeling, die in de ver ordening is voorgeschreven aan te hou den. maar de indeling volgens de gel dende CAO's. Het geldt de textielindus trie. de metaalindustrie, de lederwaren- industrie en het grafisch bedrijf. Er is gelukkig voor U, die „cojjeïne-gevoelig' bent Als U niet goed tégen „gewone" koffie kunt, is coftemevrije Nescafé dè oplossing voor U. Daarvan kunt U ongestraft genieten, zo vaak en zo veel U maar wilt. En ze is even lekker, even geurig, even pittig en even vers als gewone Nescafé. Normale but met rood eliket voor ten minste 35 koppen 2.90 Familie bus voor ten minste 140 koppen f 10.45 J Geniet ervan met een gerust hart Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk voor Nftufé'* koffie-tjttract in poedervorm VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Speeltuin MorskwartierJeugdvakantle- bezlgheden. 10 en 2.30 uur. WOENSDAG. Oegstgeest: Groene- of Wlllebrord- kerk. Concert door Hans Boelee, m. m. v. Marian v. d. Kooy, sopraan. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur nam. Akkerhof (Haagwegkwartler)open luchtsamenkomst uitgaande van de Bap tistengemeente. 8 uur nam. DONDERDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG. Gebouw Prediker. Ds. J. A. Sm Ink. 8 uur nam. ZATERDAG. Gebouw Leidsch Dagblad: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Wassenaar. 2 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumtentoon6telling „Aqua-Hortus". (tot en met 4 augustus). Dagelijks 10 uur v.m tot 10.30 uur nam. Van der Werfpark; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver- ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Rex: „Geintjes met geesten" (A en C) alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De mooiste vrouw ter wereld". Trianon: „Het zondagskind" alle leeft, werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.16. 4.30. 7 en 9.16 uur. Luxor: „Mijn hart zingt voor Jou", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Lokaas". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Mars door de hel" (A town like Alice) 18 Jaar; dagelijks 7 en 9.15 uur; „2x2 2" (Laurel en Hardy) alle leeft. Werkdagen 2.30 uur; zondag 2.30 en 4.45 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 10 augustus 8 uur waar genomen door apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; apo theek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. B(| geen gehoor oij Uw n nisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Britse pers is het niet oneens met Altrincham De meeste Britse bladen, commentaar leverend op kritiek, welke door Lord Altrincham, een 33-jarige voormalige garde-officier, in een klein maandblad op Koningin Elizabeth en het hof is geleverd, vinden deze kritiek wel over dreven, doch zeggen, dat er waarheid schuilt in de opmerking, dat het hof niet van het moderne leven moet worden afgesneden. De liberale „Manchester Guardian" zegt o m., dat men geleidelijk aan wel tot een waarlijk klasseloos hof, dat representatief is voor het gehele Geme nebest, kan komen, gezien de reeds sedert Victoria ingetreden veranderin gen. De „Yorkshire Post" (conservatief), geeft ook toe, dat er misschien reden bestaat het hof te moderniseren, maar noemt Lord Altrinchams opmerkingen aan het adres van de Koningin per soonlijk een bewijs van zeer 'slechte smaak. (De schrijver had haar verwe ten. dat zij populair is vanwege haar jeugdig voorkomen, maar niet omdat zij dingen zegt, die de mensen aan het denken brengen). De „Socialistische „Daily Herald" stelt de vraag of de paleisautoriteiten zich wel bewust zijn van de verandering in de houding van het publiek tegenover het hof. Die autoriteiten, aldus het blad, zijn verantwoordelijk voor de inhoud van de redevoeringen van de Koningin, waarover Lord Altrincham zich zo sar castisch heeft uitgelaten, door te spre ken over de taal van een pedant kost schoolmeisje. „De Koningin heeft moe dig haar zware taak op zich genomen, zij geniet de eerbied van het overgrote deel van het Britse volk. Zij verdient betere steun van de paleis-autoriteiten, die in dode tradities zijn blijven vast zitten", aldus het blad. Zo ziet Franco het Generaal Franco gelooft, dat de Wes telijke mogendheden in het belang van de vreedzame samenleving binnenkort er toe gebracht kunnen worden hun troepen uit Duitsland terug te trekken om een oplossing van het voornaamste Europese vraagstuk, de vereniging van Duitsland, naderbij te brengen. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse blad ..Evening Star" zei Franco, dat een dergelijke stap zQwel aan Duit se als aan Russische eisen tegemoet zou komen. Hij meende voorts, dat in geval van een verrassingsaanval de Amerikaanse bases iri Spanje. Marokko en Engeland de grootste rol zouden spelen. De Pyre neeën vormen volgens hem een vrijwel onoverkomelijke hindernis. De Ver. Staten moeten vooral het defensieve potentieel van „landen die zij kunnen vertrouwen", versterken, zo zei hij. Het Franse defensiepotentieel achtte Franco zeer verzwakt als gevolg van de strijd in Algerije. De sterkte der Ame rikaanse troepen in Europa had volgens hem. vergeleken met de troepenmacht die de Sovjet-Unie op de been kan brengen, maar weinig te betekenen. Hert viel wielrijdster aan (Van onze correspondent) Een hert heeft gisteren in het Valter- bos bij Emmen een argeloze wielrijdster aangevallen. Deze wielrijdster, maakte met familie en kennissen een fietstocht door het bos en was geheel verdiept in. haar bewondering voor de natuur, toer. het hert zijn plotselinge aanval deed. De wielrijdster viel en kreeg enkele ver wondingen. Het hert heeft nog even met verbaasde blikken naar het resultaat van zijn woedeuitval gekeken en is daar na. juist toen men er aan ging denken om wraak te nemen, in het bos verdwe nen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a 2 "3 wind S K 2 2 2 C 6C 4> Stockholm licht bew. wzw 1 25 0 Oslo licht bew. ono - Kopenhagen onweer ES 2 24 0 Aberdeen geh. bew. Z 2 17 0 Londen motregen zw 2 27 0.1 Amsterdam nevel O 2 22 0 Luxemburg zwaar bew. ono 2 27 0 Parijs geh. bew. wnw 2 27 0 Bordeaux mist windstil 23 0 Grenoble regen B 1 31 2 Nice zwaar bew. nnw 3 25 1 Berlyn onbewolkt O 2 24 0 Frankfort zwaar bew. OZO 4 27 0 München onbewolkt windstil 23 0 Zürlch nevel windstil 28 0 Genéve regen windstil 29 0 Locarno regenbui windstil 28 2 Wenen onbewolkt windstil 24 0 Innsbruck nevel windstil 28 - Rome onbewolkt windstil 32 0 Ajaccio zwaar bew. ono 3 27 0 Mallorca half bew. nnw 1 33 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2