TWEE ONTSNAPTEN GEGREPEN Frankrijk verwacht devaluatie van de frank in de loop van september WEERBERICHT Premier Boelganin was gisteren in Moskou nog volop in functie Nog vijftig miljard beperking van uitgavenanders treedt de minister van Financiën af.... In Nieuw Vennep en Mijdrecht uitgehongerde mannen gevonden Koninklijke onderscheiding voor drie dappere Papoea's uit Biak 96ste jaargang DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 No. 29205 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na spannende klopjacht in Haarlemmermeer Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen. Matige, morgen af en toe vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 AUGUSTUS Zon op: 5.12 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 18.18 uur: onder: 2.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.55 en 13.30 uur. Laagwater te 8.58 en 21.29 uur. Dit nummer bestaat nlt 8 pagina's. Syrië en Jordanië regelen kwestie Ofschoon diplomatieke waarnemers de positie van premier Boelganin van de Sovjet-Unie als sterk verzwakt beschouwen, vindt deze opvatting vooralsnog geen bevestiging in de feiten: gisteren heeft hij een delegatie ontvangen van de Japanse raad, die ijvert voor een verbod van kernwapens en gisteravond woonde hij met partijleider Kroesjtsjef een receptie bij, die gegeven werd door de leider van de Syrische delegatie, die op het ogenblik in Moskou is. Ook de minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, woonde de ontvangst bij. Kroesjtsjef, Boel ganin en Zjoekof waren voorts gisteren aanwezig op een receptie in het Kremlin ter gelegenheid van het jeugdfestival, dat in de Sovjet-Unie gehouden wordt. Boelganin zag er gezond uit en dronk verscheidene glazen wijn, genoeg om een einde te maken aan de geruchten, volgens welke hij om gezondheidsredenen niet met Kroesjtsjef mee naar Oost-Duitsland zou kunnen gaan. De Syrische zaakgelastigde is gisteren uit Damascus in de Jordaanse hoofdstad Amman teruggekeerd, waar hij met de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Samir Rifai, een onderhoud heeft gehad over wat genoemd wordt de Syrische perscampagne tegen Jorda nië. Een woordvoerder van de Jordaanse regering deelde mee, dat „deze vriend schappelijke ontmoeting heeft geleid tot regeling van de kwestie". Het onderhoud is het begin van een nieuwe stadium „van broederlijke betrekkingen tussen beide landen", zo zei hij. President Sjoekri Al-Koewatli van Sy rië. die besloten had uit Zwitserland, waar hij een medische behandeling on dergaat, naar zijn land terug te keren, is gisteren van dit besluit teruggekomen, toen hij vernam, dat de betrekkingen tussen Syrië en Jordanië beter waren geworden, aldus is van officiële zijde te Damascus vernomen. Met Kroesjtsjef en Zjoekof aanwezig op recepties Een woordvoerder van de Sovjetrus- sische ambassade in Oost-Berlijn heeft intussen verklaard, dat Boelganin niet naar Oost-Berlijn zal komen, omdat in hoofdzaak over economische aangele genheden zal worden gesproken. Daar om komt vice-premier Mikojan wèl naar Oost-Duitsland, aldus deze voorstelling van zaken. Op de receptie voor het jeugdfestival waren verscheidene ambassadeurs, o.a. die van Frankrijk, Italië, Engeland en de Verenigde Staten, afwezig. Zy had den de uitnodiging afgeslagen, omdat hun regeringen zich van het jeugdfesti val gedistancieerd hadden. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse kabinet zoekt koortsachtig naar een bedrag van vijftig miljard franks bezuiniging, die het totaal der beperkingen moeten brengen op 600 miljard (zes miljard gulden), de som, die de minister van Financiën, Felix Gaillard, onverbiddelijk heeft geëist. Vandaag zouden er de gehele dag inter-ministeriële besprekingen gehouden worden om ook dat laatste restant bij elkaar te vegen. Zou men vandaag niet tot overeenstemming kunnen komen, dan bestaat er alle kans, dat Gaillard morgen uit de regering treedt en men verwacht, dat dan ten minste drie van zijn collega's hem zullen volgen. De keuze is dus duidelijk: vijftig miljard franks bezuiniging of een kabinetscrisis in optima forma. Intussen zü'n er vele symptomen, die erop wjjzen, dat de vlucht uit de Franse frank blijft aanhouden. De beleggers zoeken wat veiligers! De algemene opinie is, dat deva luatie binnen een maand tegemoet gezien kan worden. van honderd procent. De Genarep houdt zich bezig met investeringen in andere ondernemingen, die de oliebronnen in de Sahara exploiteren en zij bracht haar aandelenkapitaal van 200 miljoen op vijf miljard frank. De grote Parijse bank, waar de inschrijving was openge steld, ging gisterochtend om negen uur open, maar reeds zondagnacht om twaalf uur kwamen de eerste gegadig den, voorzien van plaids en thermos flessen met hete koffie, zich op de stoep opstellen om toch vooral de eersten te kunnen zyn! Om negen uur gisteroch tend stonden reeds tweeduizend gega digden in een lange rij voor het bank gebouw en dat is de halve dag zo geble ven. Eerst wilde men per inschrijver tenminste twintig aandelen toewijzen. Toen men echter die enorme toeloop Het publiek zoekt naar goede belegging Als bewijs van de grote belangstelling van de beleggers kan men de inschry- ving noemen op 480.000 aandelen a 10.000 franks (ongeveer honderd gulden) in de Genarep, de Compagnie genérale de recherches pétrolières, tegen een koers by het eiland Owi verongelukte KLM- vliegtuig „Neutron". Snel handelen was by de redding geboden en daarbij moes ten zeker risico's worden genomen. Met de primitieve prauwen moest in de duis ternis zee worden gekozen en met een sterke stroom rekening worden gehou den. Kafiar die in zyn kleine prauw slechts één persoon kon opnemen, zocht daarvoor de meest hulpbehoevende drenkeling uit. Wakum kon in zyn gro tere prauw de overige drenkelingen ber gen, op twee na. Simbiak ging daarna te water om de twee achtergebleven drijvende te houden en in de richting van de kust te brengen, tot hem hulp zou worden geboden, hetgeen ruim een half uur heeft geduurd. De erepenning voor Menslievend Hulpbetoon, in 1822 ingesteld ter be loning van moed, beleid en zelfopof- dering, opnieuw ingesteld in 1946, be staat uit een aan een koninklijke kroon bevestigde ovale draagpenning. Nagegaan wordt of nog anderen, die bij de redding assistentie hebben ver leend, voor een beloning in aanmer king komen". zag, werd de toewijzing totvyf aan delen beperkt. Hoge goudkoers Ook de goudkoersen hebben op de Paryse beurs gisteren een nieuwe hoogte bereikt. De gouden Napoleon liep 90 franken op tot 3980 frank, goud in sta ven van een kilo klommen 13.000 frank tot 510.000 frank en, om nog een voor beeld te geven, het gouden tientje no teerde 3700 frank tegen 3520 frank vo rige koers. Ook de notering van de frank op de zwarte markt (die meer of minder als officieel kan worden be schouwd) is gisteren lager geweest dan in de somberste dagen van Dien Pien Phoe in 1953. De zogenaamde parallelle koers van de Amerikaanse dollar was 436 frank tegen 420 vorige koers, by een officiële notering van 350 frank! Het verslag over 1956 van de Banque de France, dat gisteren is gepubliceerd en dat, zoals gebruikelijk, vergezeld gaat van een beschouwing over de financiële en economische toestand van het land, kon al evenmin bijdragen tot herstel van het vertrouwen in de valuta. Er werd in ronde bewoordingen gezegd, dat de deviezenreserves van het land zyn uitgeput, dat het land heeft ingeteerd op de inkomsten, die het verwachtte. Daarbij komt dan nog, dat er van de zyde van de regering geen enkele ont kenning van een eventueel voornemen van de devaluatie van de frank is gepubliceerd, zy het dat men aan het persbureau AFP, de officieuze spreekbuis van de regering, enige vage verklaringen heeft verstrekt. De meeste financiële deskundigen zijn van oordeel, dat een devaluatie van de Franse frank zeker in september is te verwachten en dat zy als een technische noodzaak moet worden beschouwd. Zij wyzen hierbij in het bijzonder op de reeds hierboven ge signaleerde wanverhouding tussen de officiële koers van de dollar en die op de zwarte markt. Jam en schouwburg worden duurder (Van onze Haagse redactie) Jams, limonades en vruchtensap pen worden duurder. De gevolgen van de verhoogde suikerprijs en de mislukte fruitoogst zullen thans voor de consument merkbaar wor den. Tussen de jamfabrikanten en het ministerie van Economische Za ken is overeenstemming bereikt over de toegestane prijsverhoging in ver band met de door de misoogst hoge fruitprijzen en voorlopige overeen stemming over het deel van de ver hoogde suikerprijs, dat aan de con sument mag worden doorberekend. Voor jams zal doorgaans de verho ging neerkomen op 8 cent per pot pri ma jam, 4 cent per pot huishoud jam en 3 cent per pot appel jam. Alle soor ten limonades worden duurder in ver band met de hogere suikerprijs. De prijsstijgingen variëren sterk door de verschillen in prijs voor het hierin ver werkte fruit. Enkele soorten, waarin rode en zwarte bessen verwerkt zijn, zullen het meest in prijs omhoog gaan. Voor vruchtensappen geldt hetzelfde, hoewel de verhoging doorgaans hier iets minder groot is omdat in de vruchten sappen minder suiker verwerkt wordt dan in limonades. Wat de blikgroenten nieuwe oogst be treft kon men ons bij een der grote fa brieken slechts meedelen, dat de prijzen ongeveer op hetzelfde niveau zullen lig gen als het vorige jaar. De calculaties zijn nog niet gereed en het is niet uit gesloten, dat voor enkele soorten de prijs iets lager komt te liggen. Ook de toegangsprijzen voor de Kon. Schouwburg in Den Haag zullen met ingang van het nieuwe seizoen met ge middeld 12 procent worden verhoogd. Door de gestegen exploitatiekosten is een verhoging van de entrees namelijk onvermijdelijk geworden! Voor de hoog ste drie rangen bedraagt de verhoging zo bijvoorbeeld vijftig cent. Een luchtopname van de Japanse stad Nagasaki, die geteisterd is door zware overstromingen. Het water steeg in de straten tot an- ierhalve meter hoogte. In deze stad vielen enige honderden doden en luizenden gewonden. Een jongetje gedood door brekende kabel Het vierjarig zoontje van de familie Trompert uit Rijswijk (Z.H.) is gister middag op het vliegveld „Zuid-Limburg" te Beek (L.) door een brekende kabel, waarmede zweefvliegtuigen de lucht in worden getrokken, getroffen en ont hoofd. Op het vliegveld wordt thans een zweefvliegkamp gehouden door militai ren van de zweefvliegclub „Transva" (Valkenburg) en leden van de Zuidhol landse Zweefvliegclub. Ten tijde dat het ongeluk gebeurde, 's middags tussen vier en half vyf, was de fam. T. juist opgestegen en reed het jongetje achterin de jeep, waarmede de sleepkabel was afgeworpen, naar de startplaats werd teruggebracht. Vermoe delijk werd de lier even geblokkeerd en spande de kabel zich, waardoor hy terugsprong en de jongen trof. Naar de toedracht van het ongeval wordt door de Rijksluchtvaartpolitie, marechaussee en Rijkspolitie een onder zoek ingesteld. Regeling cadeaustelsel mag niet worden vertraagd In een verklaring, uitgegeven naar aanleiding van de dezer dagen gehouden besprekingen met het hoofdbedrijfschap detailhandel over het geven van cadeaus van „branchevreemde" artikelen, zegt het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen, dat een spoedige herziening van de bestaande wettelijke regeling van het cadeaustelsel, niet door de te nemen maatregelen mag worden vertraagd. Althans voor wat betreft het geven van „branchevreemde" artikelen als cadeau. Het bestuur van de N.V.M. vreest dat met deze herziening gewacht zou kun nen worden totdat de door het hoofd bedryfsehap detailhandel in te stellen commissie gereed zal zyn met de bestu dering van het gehele probleem van het geven van cadeaus in de handel. Het Verbond doet een beroep op de staats secretaris van Economische Zaken zo spoedig mogelijk hiervoor de nodige maatregelen te treffen. Het verbondsbestuur verzoekt tevens de leden en in wyder verband alle mid denstanders betrokken by de textielhan del, de handel in huishoudelijke arti kelen en de kruideniers, het cadeau geven van „branche-vreemde" artikelen of het verkopen hiervan beneden de gangbare prijs onmiddellijk te staken- (Van onze correspondent) Na een spannende klopjacht, die uren duurde, is de Rijkspolitie er gistermiddag in geslaagd de twee uit de Scheveningse strafgevangenis ontsnapte en voortvluchtige gedetineerden de Duitsers Ludger J. Wilke, 20 jaar, en Erwin L. Frese, 22 jaar in de Haarlemmermeer nabij Nieuw-Vennep, en bij Mijdrecht weer te arresteren. Beiden waren, nadat zij donderdagmiddag tezamen met nog drie gedetineer den, die dezelfde dag nog zijn gepakt, ontsnapt waren, na een avon tuurlijke tocht, waarbij zij onder meer in Katwijk werkkleding en een auto hebben ontvreemd, via De Zilk, Vogelenzang, over Hillegom naar de Hillegommerdijk in de Haarlemmermeer gegaan. Weer terug naar Scheveningen Daar hebben zij zondagavond een da- messportfiets weten te bemachtigen, waarmee zy in het donker in de rich ting Nieuw Vennep zyn gereden. Naby de brug over de Hoofdvaart werden zy aangeroepen door een Rijkspolitieman, omdat het licht van hun fiets niet brandde. Zy gaven aan het bevel tot stoppen geen gevolg, maar zyn met grote snelheid doorgereden tot ongeveer een kilometer voorbij Nieuw Vennep, waar zy de fiets hebben achtergelaten en het op een lopen hebben gezet. Nog even hebben de politiemannen met behulp van een zaklantaarn gezocht, maar aangezien zij in de mening verkeerden, dat zy met een gewone overtreder van de wegenverkeerswet hadden te maken, staakten zy spoedig het vruchteloos zoeken. Wilke is vervolgens in het holst van de nacht naar een boerderij aan de Venneperweg gegaan en heeft daar in de hooiberg overnacht. Frese is door de velden verder getrokken in de rich ting van Aalsmeeir-Mydreclht. In de loop van gisterochtend werd de Rijks politie in Nieuw-Vennep gewaarschuwd door de dochter van de 67-jarige land bouwer P. Burghout. De wachtmeester eerste klas P. M. van der Meer uit Nieuw-Vennep kwam met een assistent tegen twaalf uur maandagmorgen ter plaatse. Zij vonden in de hooiberg de totaal uitgeputte Wilke. Intensieve speurtocht Inmiddels was het gehele Rijkspolitie- apparaat van de Haarlemmermee- in actie gekomen. Met tien man en drie speurhonden werd de jacht voortgezet op de toen nog steeds voortvluchtige Frese.Adjudant IJ. IJ. de Jong uit polder. De politie van de omringende plaatsen was gewaarschuwd en de toe gangen tot de Haarlemmermeer werd scherp bewaakt. Motorordonnansen re den met grote snelheid af en aan. Dit alles verstoorde echter nauwelijks de rust van het landbouwgebied. Boeren bleven rustig doorgaan met hun werk op het land en keken slechts even op als een Rijkspolitieman een vraag tot hen richtte. Het antwoord was meestal ne gatief en de tocht strekte zich steeds verder uit. Tot ver in de middag is men bezig geweest, totdat om kwart voor vyf een motorordonnans naar adjudant De Jong kwam, die zich op dat ogenblik een eind voorbij Nieuw Vennep op eer zijweg van de Venneperweg bevond om hem mee te delen, dat Frese voorbij Aalsmeer in de nabijheid van Mydrecht was gegrepen. Overstromingen op Java eisen 61 doden Volgens ambtenaren van de Provin ciale Gezondheidsdienst van West-Java zouden de overstromingen in deze pro vincie aan 61 mensen het leven hebben gekost. De meesten hiervan stierven aan ziekten, welke zich na de overstromin gen voordeden. Volgens deze zegslieden zou meer dan de helft van de 60.000 vluchtelingen ly- den aan malaria, influenza of dysente rie. Ir Oost-Java werden 127 dessa's door de overstromingen getroffen. De rege ring heeft hulpkrachten beschikbaar ge steld om de vele duizenden slachtoffers bij te staan bij het ontruimen van hun woningen. De schade op Java wordt geraamd op 12 miljoen roepiah. Zoals bekend, heeft het Indonesische Rode Kruis een beroep gedaan op het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis om hulp te verlenen voor de 160.000 overstromingsslachtoffers. Slot op pag. 2 Hoofddorp leidde de speurtocht. De ge hele middag is men op zoek geweest in de velden, die gedeeltelijk nog met goud geel koren waren bedekt. De honden werd lucht gegeven aan het zadel van de damesfiets en Bet spoor voerde al gauw de landerijen in van de vruchtbare Lies Burghout en haar zuster Nel wijzen de plaats aan, waar in Mij drecht in de hooiberg van hun boer derij de ontsnapte Wilke werd gegrepen. De ramp met de „Neutron l oor aandeel bij redding van overlevenden Gouverneur Van Baal is gisteravond met het tourneerschip Oranje" uit Hollandia naar Biak vertrokken, waar hij morgen koninklijke onderscheidingen zal uitreiken aan drie Papoea's, die een aandeel heb ben gehad in de redding van de overlevenden bij de ramp met de „Neutron". De plechtigheid zal worden gehouden in een van de dorpen in de omgeving van Biak. Hoogstwaarschijnlijk zullen de leden van de par lementaire missie daarbij aanwezig zijn. De vertegenwoordiger van de KLM in Biak zal aan de redders ge schenken overhandigen. #*11 ïvOfcl vmi TCI M 'een<^ aan Barnabas Wakum, dorpshoofd uc&uieilhtlivail IVLtlTl van Magga Tisappi, Jacob Kafiar, sec tiehoofd in Mokmer en Junus Simbiak, werkman by de Amsterdamse Ballast Maatschappij, allen wonende nabij Biak, Nederlands Nieuw-Guinea. Deze hoge onderscheiding is hen toe gekend wegens de door hen op 16 juli j.l. tijdens de duisternis verrichte red ding uit zee van overlevenden van het Van officiële zijde m Den Haag wordt het volgende medegedeeld: „Bij Koninklijk besluit van 31 juli no. 24 (H.M. de Koningin heeft dit besluit in haar vakantieverblijf in La Tour Fondue getekend) is de bronzen erepen ning voor Menslievend Hulpbetoon ver- Prins Bernhard ontving luchtvaartcadetten Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden morgen omstreeks elf uur op paleis Soestdijk een twintigtal buitenlandse luchtvaartcadetten on'-angen, die in het kader van een internationale uitwisse- line een bezoek aan Nederland brengen. De cadetten zijn afkomstig uit Canada, Denemarken. Frankrijk, Groot-Brittan- nië Noorwegen. Zweden. Turkije en de Verenigde Staten van Amerika.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1