Weer geruchten over positie van cle Russische premier Boelganin WEERBERICHT Kroesjtsjef en Tito hadden in Roemenië diepgaand overleg C.N.V. ONTSTEMD OVER DE HOGERE HUUR NIEUWBOUW VERKEER EISTE OPNIEUW TALRIJKE SLACHTOFFERS Jordanië verontwaardigd over geschrijf in Syrische pers 96ste jaargang MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 No. 29204 LEIDSCH Directeur: i J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nieuwe heldere komeet ontdekt Met blote oog waarneembaar Het heeft de aandacht getrokken, dat de leider van de Sovjetrussische commu nistische party, Nikita Kroesjtsjef, op zp aanstaande reis naar Oost-Duitsland, welke op woensdag aanvangt, niet vergezeld zal ztfn van premier Boelganin. Wel reist vice-premier Mikojan met hem mee, evenals de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Voorts wijst men er in kringen van diplomatieke waarnemers te Londen op, dat Boelganin evenmin heeft deelgenomen aan de Russische- Joegoslavische besprekingen in Roemenië tussen Tito en Kroesjtsjef. Men acht het allerminst onmogelijk, dat Boelganin als minister-president zal vervangen worden door maarschalk Zjoekof, die thans minister van Defensie is. internationale vraagstukken eens was. Er was nadruk gelegd op het „bijzon dere belang" van de samenwerking tus sen de communistische landen. Voorts hadden de delegaties „de nadruk gelegd op het feit, dat de betrekkingen tussen Rusland en Joego-Slavië z ich zullen blijven ontwikkelen op basis van gelijk heid, wederzijdse bijstand en samenwer king en eerbied voor eikaars soevereini teit en onafhankelijkheid", aldus Radio Moskou. Verschillen zijn nog niet alle verdwenen Over het hierboven genoemde contact tussen Tito en Kroesjtsjef meldde Radio-Moskou zaterdag, dat er „de af gelopen twee dagen in Roemenië be sprekingen waren gevoerd". Men was het eens geworden over concrete vormen van samenwerking tussen de twee par tijen door middel van het uitwisselen van partij delegaties en het verstrekken van inlichtingen en publicaties aan elkaar. Ook had men besloten „te werken aan een verdere algehele ontwikkeling van de onderlinge betrekkingen en de ver wijdering van de hinderpalen, die deze ontwikkeling in de weg staan". Bij het overleg werd opnieuw vastge steld, dat men het over de voornaamste Gunstig le kwartaal voor woningbouw Beter dan ooit tevoren De bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1957 is groter geweest dan ooit in enig eerste kwartaal van een jaar. Vooral in de woningbouw heerste er grote activiteit. Dit blijkt uit een publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid. Dit verheugende resultaat is niet al leen te danken aan het gunstige bouw- weer in deze periode, maar ook het toe genomen aantal bouwvakarbeiders, voor al in de woningbouw - te danken aan de grotere continuïteit in die sector als gevolg van het sedert 1 maart vorig jaar gevolgde goedkeurings- en subsi diebeleid - heeft de produktie .gunstig beïnvloed. Voor de eerste maal werd in de wo ningbouw in een eerste kwartaal meer dan het vierde deel van het voor wo ningbouw op het jaarlijkse bouwpro gramma uitgetrokken bedrag verwerkt. Er kwamen in die drie maanden 19.208 woningen gereed, waarvan 4373 wonin gen in opdracht van gemeenten en 5456 in opdracht van woningbouwverenigin gen. In totaal werden 8786 woningen in opdracht van particulieren gebouwd, waarvan er 1149 tot stand kwamen zon der financiële steun van het Rijk. De netto-vermeerdering in het eer ste kwartaal van 1957 van de woning voorraad bedroeg 17.366. In datzelfde kwartaal werd met de bouw van 23.381 woningen begonnen, zodat het totaal in uitvoering zijnde woningen steeg tot 98.044. Vermist paar was weg kwijt Geen Titoïstische invloed achter ijzeren gordijn President Tito is zondagavond in Bel grado teruggekeerd van de besprekin gen met Kroesjtsjef. De plaats waar de conferentie is ge houden, is niet bekendgemaakt. Het is echter waarschijnlijk dat zij in het ge bied van Boekarest plaats vond. Volgens buitenlandse waarnemers in Belgrado verwacht men niet, dat er zich na de besprekingen in de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de landen van het Sovjetrussische blok opzienbarende wijzigingen zullen voordoen. Deze waarnemers verklaren, dat men uit het communiqué, dat na de bespre kingen is uitgegeven, kan opmaken dat de ideologische verschillen tussen Mos kou en Belgrado niet verdwenen zijn, maar dat er pogingen gedaan zullen worden om de goede betrekkingen, die voor de opstand in Hongarije tussen de landen van het communisische blok be stonden, weer te herstellen. Kroesjtsjef zou de verzekering heb ben gekregen dat Joego-Slavië niets zal doen om Oost-Europa „Titoïstisch te be- invloeden. Een dergelijke beïnvloeding zou de politiek van de Sovjet-Unie dwarsbomen. Welke waarde heeft woord van overheid? Brief aan minister van Volkshuisvesting Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in een brief aan de minister van Volkshuisvesting van zijn ontstemming blijk gegeven over de verhoging van de huren van nieuwbouw-woningen. Met na druk wijst het C.N.V. erop, dat alle besprekingen over de compen satie van de huurverhoging steeds gevoerd zijn in de veronderstelling, dat alleen de huren zouden worden opgetrokken van de vooroorlogse woningen en een zeer beperkt aantal huizen, gebouwd onmiddellijk na 1945. Kan tot spanningen op het loonpolitieke vlak leiden In deze geest heeft het CNV dan ook steeds zijn leden voorgelicht. Het heeft er steeds op gewezen, dat deze huur verhoging noodzakelijk was om een vermindering van het verschil in huren tussen oude en nieuwe wonin gen te bewerkstelligen, maar ook om te bereiken, dat degenen, die reeds lange tijd in nieuwe huizen wonen de zo dringend noodzakelijke inkomsten vermeerdering zouden verkrijgen. Op basis van deze voorlichting kreeg het C.N.V. de instemming van zijn leden voor zijn beleid in de Sociaal Economi sche Raad en de Stichting van de Arbeid. Volgens het C.N.V. hebben ook overheidsinstanties de zaak zo begrepen, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau van Amster dam in Zeeland bouwvakarbeiders trachtte te winnen o.m. door in de hoofdstad een nieuwe woning in het vooruitzicht te stellen, waarvoor de huurverhoging niet zou gelden. Hierdoor hebben verscheidene Zeeuwse arbeiders besloten de stap naar Amsterdam te wagen. Deze arbeiders vragen thans het C.N.V., welke waarde het woord der overheid heeft. Trouwens, het C.N.V. acht het ook objectief volkomen uitge sloten, dat zoals nu in Amsterdam dreigt te moeten geschieden mensen met een laag inkomen ongeveer 75 gul den per maand van hun inkomen moe ten gaan verwonen. Vroeg of laat moet dit tot spanningen op loonpolitiekgebied leiden, aldus het C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vak verbond verzoekt in zijn brief waarvan ook afschriften zjjn gezon den aan de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken de minister met klem alles in het werk te stellen om aan de genoemde bezwa ren tegemoet te komen. Watersnood teistert Zd-Korea120 doden De Zuidkoreaanse rivier de Naktong. die gezwollen was als gevolg van zware regens, is buiten haar oevers getreden. Hierdoor zijn 120 personen, onder wie vijf militairen, die met reddingswerk bezig waren, om het leven gekomen. Er zijn bovendien vele vermisten en meer dan honderd gewonden. Ruim 150.000 personen werden dakloos. Hefsc.hroef- vliegtuigen van het Amerikaanse leger redden mensen in door het water afge sneden gebieden. Vrijdag heeft de Tsjechische astro noom Mrkos een nieuwe, heldere ko meet ontdekt, die voortaan zijn naam zal dragen. Ongeveer een dag later, zaterdagmiddag, meldde de gezagvoer der Collins van een KLM-super-Con- stellation bij zijn landing op Schiphol aan de meteorologische dienst van de luchthaven, de komeet te hebben waargenomen tijdens de vlucht. De komeet staat thans vrij laag boven de horizon in de omgeving van de ster renbeelden Lynx, Kreeft en Tweelin gen. Het is een heldere komeet, thans ongeveer zo helder als de recente komeet Arend-Roland tijdens de hel derste verschijning. De komeet is met het blote oog duidelijk zichbaar. De Leidse Sterrenwacht heeft reeds enige opnamen van het hemellichaam ge maakt. Het is thans nog niet bekend, welke baan de komeet beschrijft. Hiervoor zijn nadere waarnemingen op verschillende tijdstippen nodig. Eerst over enkele dagen kan men een voorlopige baan berekenen, en pas dan zal blijken of dit merkwaardige hemelverschijnsel nog helderder zal worden en nog duidelijker waarneembaar of dat de ruimtezwerver weer spoedig uit ons gezichtsveld ver dwijnt. Nieuwe zuivering in Hongarije op komst De Hongaarse minister van Onderwijs Kallai, heeft gisteren in het blad Nep- szabadsag verklaard, dat er een nieuwe zuivering op handen is onder schrijvers en kunstenaars om de culturele wereld in Hongarije van „tegenrevolutionaire elementen" te zuiveren. Volgens Kallai „bezetten de tegen revolutionairen in de kunst nog steeds vele belangrijke plaatsen en beramen nieuwe plannen voor agressie". De regering overweegt naar zijn zeggen een „tegenaanval" in de culturele sector. Het aantal communistische intellec tuelen, waarop de regering moet ver trouwen, is slechts zeer gering, aldus de minster. In de toekomst zal de kunst worden geleid door de regering en de partij. Schrijvers en beeldende kunste naars zullen scherp worden onderzocht op hun ideologische en politieke oplei ding, aldus Kallai. Het Rijnsburgse corso, dat za terdag ool< door de Sleutelstad trok werd vanaf het bordes van liet het Leidse Stadhuis gadegeslagen door de Commissaris van de Ko ningin, mr. J. Klaasesz, mevrouw Klaasesz en burgemeester en me vrouw Van Kinschot. Op de foto l ziet men van links naar rechts op het bordes mevrouw Van Kinschot mr. J. Klaasesz, burgemeester Van Kinschot en mevrouw Klaasesz, terwijl de aardige praalwagen ,,De Schakervoorbij trekt. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over het corso. (Foto L.D./Van Vliet) Drie doden bij ongeval te Gennep Vier bromfietsers kwamen om het leven Talrijk waren weer de slachtoffers van het verkeer in het afgelopen weekeinde. Het ernstigste verkeersongeval gebeurde in Gennep. Dit vreselijk ongeluk eiste gisteren het leven van de 67-jarige heer H. R. J. Arntz uit Nijmegen, en van twee meisjesstudenten, de zusjes R. en J. Horselet, uit Den Haag. De echtgenote van de heer Arntz werd levensgevaarlijk gewond. Zij is in het St.-Canisius Ziekenhuis te Nijmegen opgenomen. Het ongeluk gebeurde bij de afrit van de grote brug in Gennep. Uit de rich ting Oefelt kwam met flinke snelheid een autobus van de Zuid-Ooster. Uit een zijweg van rechts naderde op dat moment 'n kleine Renault '55 van de heer Arntz. Deze stopte even voor de kruising, doch stak toen vlak voor de autobus de snelweg over. Mogelijk is de bestuurder door de zon verblind geweest, zodat hij het gevaar van de situatie niet heeft gezien. Mogelijk ook heeft hij er op vertrouwd, dat hem voorrang zou worden verleend. autobus. De gedood. jongeman werd op slag De 60-jarige L. de Jong uit Emmel- oord verongelukte op de Urkerweg. Een inzittende van een vrachtauto verklaar de, dat hij de bromfietser zag vallen, toen de auto passeerde. De onbeschadig de bromfiets bleek een lekke band te hebben. Het echtpaar Hoefakkers keerde van de huwelijksreis per bromfiets te rug. Het vervoermiddel was zwaar be laden met bagage. Op de Rijksweg te Sittard kwam Hoefakkers in aanraking met een fietser en verloor de macht over het stuur. Hij kwam op de grote weg terecht, waar hij werd gegrepen door een passerende auto. Gistermorgen is het slachtoffer in het ziekenhuis te Sittard overleden. Zijn vrouw bekwam een shock. In het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag is overleden de heer J. W. Hamers uit Voorburg, die donderdagochtend ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeval. In de nacht van vrijdag op zater dag werd de 69-jarige J. J. van Scha- pendonck bewusteloos op straat aange troffen. De man had ernstige verwon dingen aan het hoo^d. Daar hij nog steeds buiten kennis is tast men in het duister omtrent de oorzaak van de ver wondingen. Een Nederlander is zaterdagavond levensgevaarlijk gewond geraakt, toen hij op weg van Brugge naar Gent met zijn auto twee voor hem rijdende wagens wilde passeren en daarbij in botsing kwam met een Engelse tegenligger. De drie inzittenden van de Engelse wagen liepen eveneens zware verwondingen op. De slachtoffers de Nederlander is afkomstig uit Terneuzen zijn in een ziekenhuis te Eeklo opgenomen. Een botsing was onvermijdelijk. Met onverminderde snelheid greep de auto bus de personenauto en sleurde deze een tiental meters mee. De gevolgen waren verschrikkelijk. De kleine auto werd volkomen in elkaar gedrukt. De afdruk van de wagen was terug te vin den in het front van de bus. De bestuur der, de heer Arntz, overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. Zijn echt genote verkeerde in levensgevaarlijke toestand. Een te Nijmegen studerend meisje Horselet, die achter in de*auto zat, werd gedood, evenals een in Utrecht studerend zusje, die in verband met een bruiloft dit weekeinde naar Nijmegen was overgekomen en ook was uitgeno digd het autotochtje mee te maken. De stoffelijke resten van de slachtoffers werden vervoerd naar het St.-Canisius Ziekenhuis. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk heeft gisteren de gehele middag in beslag genomen. Hierbij was ook de Officier van Justitie te Roer mond aanwezig. De vier inzittenden van de autobus zyn met de schrik vrijgekomen. De chauffeur liep echter een ernstige shock op. NOG MEER Het was helaas niet het enige ver keersongeval in de laatste dagen. Op de Rijksweg' tussen Nijmegen en Venlo reed zaterdagmorgen de dienst plichtige sergeant J. J. G. Janssen van het vierde technische dienst bataljon uit Millingen met zijn motor ter hoogte van Well met grote snelheid tegen een boom en moet op slag dood geweest zjjn. Niemand heeft het ongeval zien gebeu ren, zodat de oorzaak onbekend is. De 50-jarige bromfietser P. Rense uit Delft kwam zaterdagmiddag op het kruispunt Nassaulaan te Delft in botsing met een Goggomobile, die hem op de rijbaan wierp, waar hij werd aangere den door een stadsbus. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog dezelfde avond overleed. In het nabij Heerlen gelegen Bocholtz botste gistermiddag een 22- Jarlge Keulse bromfietser tegen een Maar het ontkent nadrukkelijkdat het met geweld zon hebben gedreigd „Als de Syrische pers haar campagne tegen de Jordaanse regering niet be ëindigt, behoudt Jordanië zich het recht voor, alle maatregelen te nemen welke het noodzakelijk acht, zelfs met het gevaar dat deze zullen leiden tot een gewapend treffen tussen de twee landen", aldus heeft de Jordaanse minis ter van Buitenlandse Zaken vorige week woensdag tegenover de Syrische ambas sadeur in Amman verklaard. Hij verzocht dit aan de Syrische regering over te brengen en hij eiste, dat deze uiterlijk gisteren, zondag, hierop zou antwoorden. Een en ander blijkt uit een communiqué, dat de Syrische regering zaterdag heeft uitgegeven. Een pak leugens In een door het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven ver klaring, waarvan de tekst zaterdag door Radio-Damascus werd omgeroepen, wordt verklaard, dat de Sirisch-Jor- daanse betrekkingen, als gecolg van de verklaring van de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken Rifai, thans een kritiek stadium hebben bereikt. Volgens de Syrische verklaring had minister Rifai tegenover de Syrische zaakgelastigde verklaard: „Tot nu toe was Israël onze vijand, doch nu is uw land ook een vijand van ons geworden". Een officiële Syrische woordvoerder verklaarde in een commentaar op Rifai's nota: „Dit is ongehoord. Indien Rifai meent, wat hij heeft gezegd, betekent dit, dat Jordanië voornemens is Syrië aan te vallen. Dit zou agressie zijn en dat wordt in het Handvest der Verenigde Naties verboden. Jordanië is ook lid der V.N." De woordvoerder verklaarde voorts: „De Jordaanse verontwaardiging over een Syrische perscampagne dient slechts als dekmantel om geheime Jordaanse bedoel-'ngen te verheimelijken, die ge richt zijn tegen het Arabische nationa lisme, dat door Syrië wordt gesteund. Wij mopten ons afvragen of Rifai zijn uitlatingen heeft gedaan met instem ming van zijn regering. Zo niet, is hij dan bereid alleen de gevolgen ervan te dragen?" Een Jordaanse regeringswoordvoerder heeft zaterdagavond de door een offi ciële Syrische woordvoerder geuitte be schuldigingen, dat Jordanië Syrië met geweld heeft bedreigd, een „pak leu gens" genoemd. „Jordanië zal een broederland nooit aanvallen. Het is integendeel bereid alles op te offeren om Syrië, of welke andere Arabische staat ook, te verdedigen", verklaarde hij. De woordvoerder verklaarde ook. dat de Jordaanse premier en minister van buitenlandse Zaken, Samir Rifai, eind juli j.l. bij de Syrische zaakgelastigde te Amman heeft geprotesteerd tegen in enkele Syrische dagbladen gedane aan vallen op Koning Hoessein en andere vooraanstaande Jordaanse figuren. Radio-Cairo meldt intussen, dat de Syrische premier Sabri Assail zaterdag avond te Damascus op een persconfe rentie heeft verklaard, dat Syrië het Jordaanse protest heeft verworpen en dat het zich terzake onverwijld in ver binding heeft gesteld met Egypte en Saoedi-Arabië. Het Nederlandse verloofde paar Vera Peerlkamp en Ben Loman dat tijdens een gezamenlijke kampeértocht door Italië met de ouders van mej. Peerlkamp was vermist, is terecht. Het bleek, dat de jongelui, die per scooter de auto van de heer Peerlkamp volgden, bij Savona de auto uit het zicht hadden verloren en toen een verkeerde weg ingeslagen wa ren.. Gisteren zijn zy op het kampeer terrein verschenen, waar het echtpaar Peerlkamp de tenten had opgeslagen in afwachting van de nasporingen van de Italiaanse politie. Koninklijke Familie uit Frankrijk terug Het Koninklijk Paar en de drie oudste Prinsessen zijn gisteravond om half zeven in het paleis Soestdijk terugge keerd van hun verblijf aan de Franse Rivièra. Het vliegtuig, waal-mee het Koninklijk gezin van St. Raphaël ver trok, landde omstreeks zes uur op het vliegveld Soesterberg. Warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm en vrij zonnig, behoudens een kans op onweer in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige ooste lijke tot zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 augustus Zon op: 5.11 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 17.37 uur; onder: 1.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.22 uur. Laagwater te 7.43 en 20.21 uur. Dit nummer bestaat uit M pagina's. De 19-jarige Alice Geerlings uit Arnhem was zaterdag de gelukkige 250.000ste, die de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol kwam be zoeken. Zij was in gezelschap van de 24-jarige Jan van den Have, met wie zij een maand verloofd is. In 1960 hopen zij te trouwen. Het eerste grote stuk voor hun uitzet was het geschenk, dat zij in ont vangst mochten nemen, een ijs kast, die hier door het paar bewon derd wordt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1