„DE BESTE STUURLUI STAAN AAN..." ONS MENU NIEMAND IS VOLMAAKT.... TZhcVi Een Zoeklicht W' BOUILLON ZATERDAG 3 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE OP DE BOEKENMARKT) Groot arsenaal van hulpmiddelen HET is altijd zo geweest en het zal altijd zo biyven: de beste stuurlui staan aan Ja: déit is 't 'm nu juist! Je hóórt ze praten, de heren aan de bittertafel, die dit en dat precies héél anders zouden doen dan die bekrompen politici. Daar aan de wal weten ze op perbest. hoe het schip van Staat bestuurd moet worden, hoe de bestedingsbeperking, om maar één probleem van de talloze te noemen, te laat of op 't ver keerde moment is gekomen, of hoe ze de zaken op internatio naal niveau zouden aanpakken. Beslist véél kordater en reëler dan alle „grote" mannen van het ogenblik, die niet als zij, wèl achter de schermen kunnen kijken en daarmee lelij ker in hun maag zitten dan de stuurlui aan de wal ooit konden denken. Foto: Will Eiselin, Rijswijk. - ANNEER allen, die het wonderlijk goed we ten, het volle pond kre gen. zou de wereld een stuk beter reilen en zeilen dan ze nü doet: dan zou bijv. allang de kwestie Nieuw Guinea naar-de- andere-wereld geholpen zijn, dan zou er een einde zijn aan alle politiek compromissen-ge- krakeel, dan zou de weg van de minste weerstand naar de zol der verwezen zijn, dan zou er van huurblokkering, die niet anders dan „verkapte diefstal" is. geen sprake zijn, dan zou Nasser nu geen pap meer kun nen zeggen en dan zou Kroesjt- sjef, die ook op tijd z'n bittertje pikt, nooit kans gekregen heb ben, alléénheerser van Rusland te worden! DAN zijn er óók de stuurlui aan „boord": dat is niet zo gemakkelijk als aan wal, want op zee is 't altijd zwieren en dobberen, het roer pakt niet steeds zoals men wil en er zwaait méér dan iemand lief is tegenwind uit alle hoeken, onverwachte hoe ken ook, zodat het sturen min der eenvoudig is dan men denkt. Daarom loopt 't misschien ook dikwijls zo héél anders dan ieder normaal mens, die naar vrede en een beetje welvaart verlangt, het voor zichzelf had uitgeknobeld en daarom krijgt hij telkens een mep op z'n kop, het lid op de neus en boven dien zware hoofdpijn, wanneer- ie ziet en plotseling zélf aan z'n portemonnaie gaat merken, dat een schatkist in een omme zien leeg kan zijn, terwijl ieder een door de roes der hoogcon junctuur bezeten was en dat hy middels Hofstra's beangstigend belastingbiljet wordt opgeroe pen, de aangebrachte gaten weer wat op te vullen. Dan raken ineens alle dro men over een lekker spaar duitje, waartoe de regering tel kenmale zo minzaam oproept, weer op de achtergrond: hij laat die droom liever vervliegen en aan de jongeren over, die hun spaarzin met tien procent rente van zijn moeizaam bijeen- gegaard belastinggeld beloond zien. De jeugd moet immers nog Iets overhouden om van te dromen? Tenslotte zijn er de stuurlui op hun eigen schip. Zij dragen voor het eigen domein de zwaarste verantwoor delijkheid: een vreemd ding in deze tijd! Dag aan dag zijn zij in touw, in weer en wind, op zee, op Rijn of Maas of Waal. Zij torsen misschien nog wel de zwaarste last. want ze kun nen niets op de schouders van een ander, in casu „Vadertje Staat" afwentelen, ze moeten voor het eigen lijfsbehoud en dat van hun gezin ten volle in staan, er letterlijk voor „vech ten". Er is geen ander, die het voor hen zal .klaren" en als ze niet erg oppassen, gaan ze linea recta en zonder enige hulp naar de kelder. Daarom staan voor ons gevoel de beste stuurlui toch altijd nog aan „boord": die aan de wal mogen 't beter wéten, die ande ren moeten 't dóen! En dat is 't waar 't op aan komt in een wereld, waar ieder een denkt handiger en slimmer te zijn dan wie dan ook FANTASIO. Hoewel in onze weekmenu's steeds wenken gegeven worden voor het samen stellen van verantwoorde warme maaltijden, wil dat niet zeggen, dat de brood maaltijden er dan niet op aan zouden komen. Niet alleen de keuze van de broodsoorten, waarbR zoals bekend, bruin- of volkorenbrood te verkiezen is boven het minder voedzame witbrood, is een punt van belang, maar ook de broodbeleggingen vormen een bijzonder belangrijk onderdeel van de broodmaal tijden. In gezinnen met kinderen zullen meestal overwegend zoete beleggingen op tafel komen. Veel liever zal men gebruik maken van natuurlijke middelen als: citroenkaas, schijfjes appel of banaan, honing, moes van verschillende vruchten, enz. Juist in dit jaargetijde zijn de mogelijkheden hiertoe legio en doet men er verstandig aan daar zoveel mogelijk gebruik van te maken. rauwkostslaatje, ossehaas, doperwtjes, aardappelen, bessen- bavarois. goulash van rest vlees, bietjes, aardappelpurée, stekel varkentjes. champignons met groene kruiden, rijst, tomatensla. meloen, groentesoep met rest rijst, andijviekropjes gevuld met kaas, rauw gebakken aardappelen. gebakken bloemkool, saucijsjes, aardappelen, karnemelk- pudding. VRIJDAG gebakken schol, snijbonen, aardappelen, muesli. ZATERDAG gekookte macaroni, zure saus, harde eieren, kropsla, pruimen. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG Recept: Stekelvarkentjes. 3 eieren, 3 dl. melk, 25 g. suiker, citroenrasp, 8 puntbroodjes. De eieren met de melk en suiker los kloppen, de citroenrasp erdoor doeh en de broodjes in het vocht weken. Ze daarna goed uit laten druipen en in frituurvet of in roomboter in de koe- kepan bakken. De broodjes daarna bestrijken met wat abrikozenjam en er rechtop snippers amandelen in- prikken. Recept: Gebakken bloemkool. De bloemkool niet te gaar koken, goed uit laten lekken en in gelijke boeketjes verdelen. Roomboter in de koekepan bruin laten worden en hierin de stukjes bloemkool snel even bakken. Op een schotel leggen en bedruipen met de bruine roomboter waar eerst wat citroensap eng ehakte peterselie door is geroerd. Advertentie Kookkunst bereikt nieuw hoogtepunt! Nederlandse mannen eten dolgraag thuis. Zy proeven met hoeveel zorg elke maaltyd wordt bereid. En de laatste tyd proeven tienduizenden mannen nog aandachtiger dan ooit. Die verrassend zuivere smaak, dat pikante aroma, waar komen die vandaan? Onverander- hjk komt een en hetzelfde antwoord: van Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfy- ners voor alles efi nog wat: soep, sausen, groenten, ragoüts, hachee, puree en ga zo maar door. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en gekruid Als extra hulp biedt Knorr U nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met Uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorrboekje dan thuis. ZWITSERLAND van kostelijk vlees voor krachtiger soepl 35 cf per dubbel tablet SCHOUDERS Smalle schouders: brede ondiepe, ho rizontale decolleté's zoals boothals en brede V-hals zyn aanbevoen, even als pofmouwtjes, laag ingezette mou wen en zeer hoog aangebrachte, dwarse garneringen. Brede schouders: aangeknipte of glad ingezette mouwen met nauwarmsgat zijn hier uitkomst. Schoudervulling, mouw met kop, pofmouwen en hoog geplaatste dwarse garneringen zyn uit den boze. ARMEN Te lange, dunne arm: driekwart of vyfzesde overhemdmouw, gerimpeld op boord of manchet, evenals elke an dere niet-lange, ruime mouw is bijzon der geschikt. Brede manchetten zyn uitstekend. Korte dikke arm: lange, gladde mouwen zonder manchet, geen laag in gezette mouwen. Dikke bovenarm: mouwen niet korter dan van elleboog af of langer. Dikke onderarm: lange of zeven achtste mouwen, driekwart mouwen zün niet geschikt evenmin als man chetten. Brede pols: lange mouwen, die tot ver over de polsknobbel vallen en even tueel in een puntje op de hand zyn ge werkt; handschoenen die tot over de polsknobbel reiken, liever lang dan kort. BOVENLICHAAM Te zwaar: gladde (maar niet nauwe) ïyfjes met verticale garnering, smalle of geen ceintuurs, V-halzen en/of smalle lange kragen zün hieraange- wezen. Mouwen, tenzü geheel afwezig, reiken by voorkeur tot onder de elle boog. Te mager: volle, bloesende of gedra peerde ïyfjes, dwars getreepte lijfjes, blouses in lichte tint, brede horizon tale kragen, grote opgenaaide borstzak ken met klep, korte rechte mouwen met manchet of ruime mouwen zyn de voornaamste trucjes waarmee het te magere effect kan worden geneutrali seerd. TAILLE Hoge taillevan brede ceintuurs kunt u als geen ander profyt trekken. Smalle taille: smalle ceintuurs zyn hier de enige mogelykheid, tenzy de taile gordel geheel achterwege wordt gelaten. Niet-slanke taille: donkere ceintuurs werken verslankend. Smalle ceintuurs, al dan niet van de stof van de japon, zün de beste oplossing. HEUPEN Brede heupen: rokken die glad om de heupen vallen, of ze nu recht gerend of geplooid zijn. Geen heupstukjes, geen opgenaaide of dwars geplaatste heupzakken, maar wel verticale rok- naden. Smalle heupen: van de modieuze bolgewerkte rok, van de rimpelrok en de aangeplooide rok. waarvan de plooien niet ingestreken zün. kunt u meer dan enig profyt trekken. Met Prosper De Smet. „De Ontplof fing". De Arbeiderspers. Amster dam 1957. „De Ontploffing" is «alweer een debuut, ditmaal uit lVlaanderen af komstig. Prosper De Smet schaart zich krachtens dit boek by de groep der moderne realisten en toont als zoda nig talent en visie. Zyn roman geeft het leven weer van een groep kleine burgers ergens in een Vlaams voorstadje. Het leven is er half steeds half plattelands en spe ciaal zyn beschrijving van de omge ving, dat terrein waar de stad in het land overgaat en dat gewooniyk de in druk maakt van een verspreid liggende vuilnisbelt, is zeer raak. De sleetse huisjes, de vervallen herberg, de be tonnen autoboxen en anderzyds de bloemen en de bomen en de naoor logse nieuwe gevels vormen de juiste entourage voor de krioelende, kibbe lende, lachende, prutsende en spelende bewoners, die hun moeilyke leven met Vlaamse luchthartigheid kunnen op nemen. De dag, die in de roman beschre ven wordt, begint met de ontploffing van een oude granaat bij de oud- roesthandelaar, de machtige van het buurtje. Er is reeds enige opgewon denheid onder de bewoners, want van daag zullen zy hun jaarlykse feestdag vieren met wielrennen, voetbalwed- stryd, dobbelspel en drank in het café van De Haring. En daar iedereen om de ene of om de andere reden wel zyn huis uitkomt, neemt de auteur de ge legenheid waar om de lezer een even humoristische als aandoeniyke blik te gunnen op de innerlyke roerselen van deze kleine ploeteraars, hun onderlinge veten, hun heimelyke liefden, hun fantasieën, kortom in hun in hun be perktheid zo felle levens. Een aardige, goed gecomponeerde en geschreven roman, die echter nergens boven een deugdelyk realisme uitkomt. grote heupzakken, al dan niet gegar neerd met een klep, met korte rechte jasjes met en ceintuur en met gerim pelde schootjes kunt u uw voordeel doen. BENEN Dikke benen: uw parool is kousen in de donkerder tinten, kousen met naad en puntige hielversterking, niet te kor te rokken. Dunne benen: draag by voorkeur naadloze kousen zonder of met vier kante. korte hielversterking en kies ze in de lichtere tinten. VOETEN Brede voet, zware enkel: donker schoeisel, byvoorkeur een smalle goed- aansluitende pump, die dus niet breed is uitgesneden. Smalle benige voet: de moderne pump met wreefbandje is voor u als geknipt, schoeisel met dwarse garne ring op de neus of vierkante, hoekige uitsnyding komen u ten goede. Moliè res en sportschoenen staan u goed. Korte, brede voorvoet: de moderne pump met lange, smalle neus schoeit u uitstekend J. V. Henriëtte Roosenburg. „En de muren vielen om". Querido. Am sterdam 1957. Veel, zeer veel is er geschreven en gefilmd over wat men met de korte woorden „Het Verzet" pleegt aan té duiden. Dat Henriëtte Roosenburgs „En de muren vielen om" by deze veelheid van literatuur en filmkunst een plaats kan innemen, vindt zijn oorzaak in haar wijze van vertellen. Haar groepje verzetstryders, dat het wonder beleeft van de bevrijding op de rand van de dood, wordt gevormd door heel jonge mensen, deels byna nog kinderen, die gezamenlijk trach ten uit Oost-Duitsland de Amerikaanse zone van het Westen te bereiken. Hun avontuurlyke tocht, die op zichzelf be schouwd moeilijk genoeg is, is eerlijk en met jong élan beschreven. Op de keeper beschouwd is deze niet zo aan- grypend, aangezien de moeilykheden nogal snel en goed uit de weg geruimd worden; iets wat men deze jongelie den, die werkelyk voldoende ellende voor een heel leven achter de rug heb ben, overigens van harte gunt. Het is een kleine troost te lezen, dat ernaast de onafzienbare nasleep van ellende, die de tweede wereldoorlog heeft na gelaten, nog ergens montere en ver standige jonge mensen zyn overgeble ven, die mogeiyk uit hun vreselijke ervaringen nieuwe levensmoed geput hebben, omdat die hun heeft geleerd de vryheid als de grootste kostbaar heid te beschouwen. Henriëtte Roosenburg is een Neder landse, die dit relaas in het Engels geschreven heeft. Zy woont thans in New York en is Journaliste. Flora Sandstrom. „De vroed vrouw van Pont-CIery". De Fon tein, Utrecht z.j. „De Vroedvrouw van Pont Clery" is een van die vermakelyke verhalen, die zich alleen maar op het Franse platte land kunnen afspelen en die alleen maar geschreven kunnen worden door iemand, die oog heeft voor juist deze kleine uithoek van de Franse geest. Het Normandische dorpje Pont- Clery heeft een nieuwe vroedvrouw gekregen, madame Quimpernay die uit Bretagne komt. Dit is op zichzelf niets byzonders, maar Suzette Quimpernay is jong en knap en heeft een zodanige dosis sex-appeal, dat geen man in het dorp haar kan zien aankomen zonder onrustig te worden, want zo zyn die Fransen nu eenmaal. Suzette zelf merkt daar niets van. Zy is verdiept in haar werk, zy is een evenwichtige, opgewekte natuur en heeft een hart van goud. Doch het samenzwerende vrouwenvolk. als Frangaises bekend met de macht, die vrouwelyke aan- trekkeiykheid op hun mannen heeft, kan zyn jaloezie en vrees voor con currentie niet bedwingen en doet alles om haar weer weg te krygen, hoewel het in zyn hart haar onschatbare hulp waardeert. Dat lukt wel niet, maar op onvermoede wyze raken de dorps vrouwen haar goede verzorgster toch kwyt en dat nog wel net op het mo ment, waarop zy op even onredelyke wyze als waarop zij haar bevochten hebben, tot het inzicht komen, dat zy haar niet missen kunnen. Een amu sant verhaal. CLARA EGGINK. Parijs, augustus '57. Niemand is volmaakt. Allemaal hebben we wel enkele kleinere of grotere ondeugdjes, niet alleen in karakter, maar ook in figuur. En die laatste zijn er schuld aan dat we lang niet alles kunnen dragen wat de grote modekoningen ons op het geduldige, langgerekte figuur van slanke mannequins voorzetten. Maar toch is dat wat ze ons voor zetten een bron waaruit we volop kunnen putten, want al passen de modellen zonder meer ons dan ook niet, ze bevatten legio details waarmee we ons voordeel kunnen doen, zelfs al zijn we met ondeugdjes behept. Er zijn immers en in de mode van elk seizoen zijn ze aanwezig duizenden onschuldige trucjes waarmee we dit of dat physieke euvel kunnen verdonkeremanen en zelfs al slaagt ge er niet in dat euvel geheel en al te camoufleren, dan toch kunt ge er met dit of dat onopvallende hulpmiddel de aandacht zodanig van afleiden, dat het in het geheel niet in het oog springt. Een dergelijk resultaat is al even gemakkelijk te bereiken als.het lijnrecht tegenovergestelde. Natuurlijk jaagt ge dit laatste niet na, althans niet bewust. Maar misschien maakt ge toch wel zonder het te weten enkele kleine foutjes, of wellicht loopt ge aan die mogelijkheden voorbij die juist uw figuur zouden flatteren. Ga daarom, aan de hand van wat hier onder volgt, eens na of het ene of het andere niet op uw geval van toepassing is, of ge niet juist het verkeerde decolleté draagt, of het wel eerder tot u doorgedrongen is dat een bepaald detail voor u zo bijzonder geschikt zou zijn. POSTUUR Te lang: Contrasterende stoffen en kleuren werken in uw voordeel, lichte tinten, ruime modellen, wyde rokken ook. Dwarse garneringen, grote, opge zette zakken, uitstaande manchetten en zakkleppen, rimpels, oningestreken plooien, bloesende of uitstaande wijdte, laag geplaatste bijoux en corsages doen alle aan uw lengte af. Driekwart, vijfzesde of zevenachtste mantels, mantels met ceintuur, korte jasjes en tunieken kunt juist u met succes dra gen. Te kort: het eenkleurige toilet, van effen stof of een kleine, gedekte im- primé is uw uitkomst. Donkere kleu ren, rechte japonnen en rokken, lange smalle mantels (recht en zonder cein tuur), vertikale garneringen hoog ge plaatste byoux en corsages flatteren u het meest. Draag korte jasjes alleen in tailleur of ensemble, houdt granering en model altyd bescheiden neutraal en gedistingeerd onopvallend HALS Brede, ko. .3 hals: vraagt om een smal V- of een U-decolleté, verdraagt geen opgeknipte hals, geen hoog kraagje, geen ronde, aansluitende hals opening.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9