Alleen door harder werken kan men aan mogelijke devaluatie ontkomen Niet lijn van minste weerstand 96ste jaargang Zaterdag 3 augustus 1957 Kwaad in wortel aantasten! (Van onze financiële medewerker) Er is een treffende overeenkomst tassen een schone vrouw en het geld. Het beste is namelijk dat er zo weinig mogelijk over gesproken wordt. En het is das allerminst een verblijdend verschijnsel dat in de wereld van vandaag monetaire operaties als devaluatie en revalorisatie weer aan de orde zijn. Want het duidt er op dat er in het financieel en economisch proces dat de volkswelvaart beheerst, Iets niet in orde is. Hierover is men het in het algemeen wel eens en ook ten aanzien van de diagnose is er een vrij grote eenstemmigheid, in zoverre het ver broken evenwicht in de staats- en volkshuishouding aan een bestedingsaccrès wordt toegeschreven. Geen eenstemmigheid is er echter over de terapie, het middel of de middeien, welke nodig zijn om de patiënt te genezen. Zoals wij de vorige week schreven, zijn er in de Europese landen velen, die menen dat met een opwaardering van -'e Duitse Mark het evenwicht tussen de verschillende valuta's zou worden hersteld, in Duitsland echter willen de leidende figuren daarvan niets weten en meent men dat de oplossing in een devaluatie van Pond, Gulden en Franc moet worden -.ezocht. En zo is dan het valuta-vraagstuk weer „in het nieuws" en wordt ook in ons land de vraag gesteld of het tenslotte niet tot een nieuwe devaluatie van de gulden zal moeten komen. Brengen regering en volk niet de kracht op het kwaad in de wortel aan te tasten, dan is devaluatie inderdaad onontkoombaar. En het wordt hoog tijd dat radicale en gezonde maatregelen worden getrof fen om aan de prijsstijgingen in het binnenland een einde en verdere indus trialisatie weer mogelijk te maken. Het geld. als ruilmiddel in het bin nenland en de valuta, als rekeneenheid tegenover het buitenland, moet, zal het goed zijn, buiten discussie blijven. Evenals de mooie vrouw! Geen tweede luitenants tijdens eerste oefening (Van onze Haagse redactie) Dienstplichtigen zullen tjjdens de periode van de eerste oefening niet meer in aanmerking komen voor de rang van tweede luitenant. Zfl, die een officiersopleiding hebben gevolgd, blijven voor de rest van de 21 maan den, dat zjj in militaire dienst zijn, vaandrig of kornet. Voor een tijdelijke benoeming komen slechts In aanmer king zij, die na de 21 maanden een premieverbintenis aangaan. F. 10.000 VOOR OVERSTROMINGEN IN INDONESIË Gevolg gevend aan een oproep van de Liga van Rode Kruis Verenigingen maakt het Ned. Roode Kruis vandaag een bedrag van f. 10.000 over naar Genève, ten behoeve vande slachtoffers der overstromingen in Indonesië. Naar aanleiding van ons vorig artikel, over de discontoverhoging ontvingen wij van een belangstellende en deskundige lezer een waarderend schrijven, waarin voorzichtig wordt gevraagd: is de kans niet groot dat devaluatie tenslotte toch het enige middel is? Wij achten het voor onze lezers interessant enkele pas sages uit dat schrijven over te nemen, ook omdat wij het er in vele opzichten |mee eens zijn. j Wij moeten niet vergeten, zo wordt igezegd, dat tenslotte naar verhouding jtegen andere valuta, mede door de ver schillende loonronden, de gulden aan merkelijk minder waard is geworden en dat overwaardering van het eigen geld «er gevaarlijk ls. Immers, evenveel procenten als men zijn geld overwaar deert, evenveel exportbelasting heft men feitelijk en evenveel importpremie betaalt men. De exporteur ontvangt door de overwaardering van de gulden, minder guldens dan de prijs van op de buitenlandse markt rechtvaardigt. Hij evenwel, die uit het buitenland hier heen exporteert en op onze markt con curreren moet. ontvangt zijn betaling in eigen geld. Die betaling wordt berekend overeenkomstig de te hoog aangenomen vaarde van onze gulden. Daardoor is de Ioverwaardering van de gulden buiten gemeen gevaarlijk. Frankrijk, welks geld sinds lang overgewaardeerd is, heeft bewust of onbewust (waarschijnlijk on bewust) getracht zich hiertegen-te ver dedigen met protectionistische tarieven ra het betalen van exportpremies: een zeer omslachtig en duur middel! Wij moeten niet vergeten, zo vervolgt de schrijver, dat indertijd, onder de gouden standaard kleine afwijkingen naar beneden in de waarde van ons geld op de toen vrije wisselmarkt vrij wel direct te voorschijn kwamen en di rect met het bekende middel, de discon- toschroef. gecorrigeerd werden. Nu laat men het euvel doorwoekeren aleer men begrijpen kan dat het gecorrigeerd moet worden. Het is de vraag of de dis- contoschroef nog krachtig genoeg is om voldoende succes te hebbén. Het is ook de vraag of op het ogen blik de invloed der vakverenigingen bij bun streven naar loonsverhogingen, niet te groot is om deze te voorkomen voor zover ze gevaarlijk zijn voor onze export. Zij zullen nog moeten leren be grijpen dat bij het tegenwoordige sys teem de werkloosheid spoedig weer haar Intrede in Nederland zal doen. omdat onze bedrijven, om te kunnen werken, grote importen behoeven, die bij een tekort op onze betalingsbalans spoedig in gevaar komen. Bij het devalueren zullen wij goed doen niet verder te gaan dan nodig is om onze betalingsbalans weer in even wicht te brengen. Bij de vorige deva luatie zijn wij veel verder gegaan dan nodig was. Men heeft toen de deur wijd opengezet voor verdere ontwaarding van de gulden. Hoeveel procent wij zou den moeten devalueren? De schrijver durft het niet zeggen, misschien, zo meent hij, weet ons nationaal planbu reau het. Tenslotte wordt opgemerkt dat als de luiste pariteit gevonden is, niet mag worden vergeten dat wij niet leven in een statische, maar in een dynamische wereld. Een land als Duitsland zal »teeds hard werken om zijn concurren tie positie te verbeteren en zijn bevol king geheel aan het werk te krijgen. Wjj zullen met het oog daarop niet teoeten geloven dat een verbetering in Oüze produktie terstond met een loons verhoging beloond zal moeten en kun nen worden. Ons bedrijfsleven heeft al- lijd de strijd tegen nieuw opkomende ooncurrentie gekend. Wij zjjn het met bovenstaande op- aerkingen grotendeels eens. Het is ltst mogelijk en zelfs niet onwaar- chijnlijk dat men ln Europa, met uit- andering van Duitsland, en dus ook in i I's land. aan een devaluatie tenslotte iet zal kunnen ontkomen. Een derge- ijke monetaire operatie is echter alleen aa verantwoord, als alle andere mid- elen blijken te falen, of als wij door evaluatie in andere landen daartoe 'orden gedwongen, Relljk zulks ook bij orlge devaluaties het geval was. Want evaluatie blijft altijd de lijn van de wakste weerstand en zij is in hoge late onbillijk, omdat zij de exporteurs en voordeel in de schoot werpt ten oste van de importeurs en voor allen, ie van hun renten, pensioen, in het al- emeen van vast geldinkomen moeten sen. een waardevermindering van in- otnen en kapitaal betekent. Lord Be- eridge, bekend door zijn Beveridge- lan voor sociale zekerheid en volledige 'erkgelegenheid, heeft de juiste opmer- ing gemaakt dat inflatie - en dus ook evaluatie - waarschijnlijk evenveel el- ®de aanbrengt onder het groeiend antal mensen, dat gepensioneerd is, als e werkloosheid deed onder hen, die in uü produktieve jaren waren en hun amilie. Als onze concurrentiepositie verzwakt Poordat de bedrijfskosten in verhouding wt die in andere landen te zeer zijn ge lagen. dan moet men niet de gevolgen Ptrvan bcstrilden door aan de valuta w peuteren, terecht „cureren aan het vtnptoom" genoemd, maar de oorzaken pachten weg te nemen door maatre- fclen, welke de bedrijfskosten op een per niveau kunnen brengen. Tot die patregeien behoort ook de bestedings- Kperking, mits zij goed is gericht. Een discontoverhoging is daartoe niet aet meest doeltreffende middel. Dit geldt tot op zekere hoogte ook van de andere middelen tot kredietbe perking, omdat industriële investering een van de voornaamste middelen is om tot verlaging van de bedrijfskosten te komen. Een deskundige schrijver in Fi nancial Times is zelfs van oordeel dat kredietbeperking uit den boze is. Reeds nu blijkt in ons land hoezeer de ont wikkeling van handel en industrie door de krediet beperking wordt geremd. In het verslag van de Export Finan ciering Ma-atschappij wordt gezegd dat in het bijzonder bij de export van ka pitaalgoederen langlopende debiteuren- financiering bijna even nodig is ais in vestering in het produktie-apparaat zelve. De hierboven bedoelde schrijver in Financial News meent dan ook dat men dient voort te gaan met investering, doch de kredielbeperkende maatregelen moeten verdwijnen. Misschien niet in een keer, maar geleidelijk bij wijze van proef. Dc produktie dient te stijgen, vooral die van gebruiksgoederen. De le vensstandaard van de arbeider moet op gevoerd worden, echter niet door hogere lonen, maar door betere en goedkopere gebruiksgoederen. De kosten van le vensonderhoud moeten laag worden ge houden, desnoods door vermindering van de indirecte belastingen. Of dit laatste juist is, laten wij in het midden, maar er zijn andere middelen tot verlaging van de kosten van levens onderhoud - stabilisatie van lonen en salarissen, vermindering van overheids uitgaven. mechanisering en automati sering van de bedrijven -, die de voor keur verdienen boven een devaluatie, welke bovendien het nadeel heeft dat velen daarin een soort tovermiddel zien. waardoor zij in staat worden gesteld rustig op de oude voet voort te gaan, terwijl anderen hun kapitaal en hun inkomen deerlijk zien inkrimpen. De geachte schrijver noemt zelf vermoede lijk het allerbeste middel als hij erop wijst dat Duitsland door hard werken zijn concurrentiepositie verbetert en zijn bevolking aan het werk houdt. Maar wie durft in ons land thans nog het pleit voeren voor harder werken? Neen, dan maar liever devaluatie! En het is deze mentaliteit, welke onze ge achte schrijver wel eens gelijk kan doen krijgen. Het is nu reeds zó. dat enkel de ver wachting dat het tot een devaluatie zal komen, op de waardering van de gulden een funeste invloed heeft in zoverre thans rechtstreeks, dan wel door de aankoop van buitenlandse 'Duitse) fondsen kapitaal naar het, buitenland wordt gebracht, waardoor de kapitaal- nood in ons land groter is dan uit de verhouding tussen nationale inkomsten en nationale uitgaven voortvloeit. Advertentie NIEUW voor Nederland: BAL0ESSA l >weal van aan kieinbaaldcameral Ziehier de ólleszeggende gegevens: haarscherpe zoeker, flitsscnoentje, vol ledig gesynchroniseerd, objectief Westanar 1 i 2,8 45 mm., fabrikaat Isco# diafragma-en lichtwaordeschaal, nieuw systeem sneltransport en snelontspan- toets. De BALDESSA I is iets bijzonders op het gebied van kleinbeeldcamera'ti Volledige servicel Vroog Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera's! „Guys and dolls" thans goedgekeurd (KNULLEN EN GRIETEN) Goldwyn's film „Guys and Doils" zal toch ln ons land vertoond worden. Na driemaal te zijn afgekeurd is deze Ame rikaanse film met Marlon Brando en Jean Simmons in de hoofdrollen ten slotte bij de vierde beoordeling door de centrale commissie voor de Filmkeuring (waarvan evenals de vorige malen mr. D. Bijdendtjk voorzitter was) goedge keurd Eind van het vorige jaar bood het filmverhuurkantoor in Nederland van Metro Goldwyn Mayer de film bij deze commissie ter keuring aan maar er volgde een verbod voor openbare verto ning. Omdat de keuringscommissie de rolprent op religiueze gronden voor een deel van het Nederlandse volk en spe ciaal voor het Leger des Heils kwetsend achtte. Ook bij twee door de MGM aange vraagde herkeuringen bleef de commis sie dit standpunt innemen. Overeen komstig de bepalingen wachtte het filmverhuurkantoor vervolgens een half Jaar voor het de omstreden film - en ditmaal met succes - eind juli voor de vierde maal ter keuring aan de com missie voorlegde. K.L.M. TIJDELIJK VIJFMAAL PER WEEK NAAR WARSCHAU De KLM zal met Ingang van 5 augus tus as. vijfmaal per week van Amster dam naar Warschau vliegen in plaats van driemaal per week. Deze frequentie verhoging, die een tijdelijk karakter zal hebben, houdt verband met de gestegen naar vervoer. Cadeaustelsel zal bestudeerd worden Tijdens een bespreking tussen de voor zitter en vice-voorzitter van hethoofd- bedrijfschap detailhandel, vertegenwoor digers van de detailhandel vakorganisa ties uit de huishoudelijke artikelen-, kruideniers- en textielsector en verte genwoordigers van de vier midden standsbonden bleek men het algemeen wenselijk teachten het gehele probleem van het toegiftgeven in de handel aan een commissie in studie te geven. Deze commissie zal door het hoofdbe drijfschap detailhandel wordeningesteld. In afwachting van de bevindingen en conclusies van deze commissie is beslo ten de mogelijkheid te onderzoeken om tot een voorlopig akkoord te geraken. 19 Augustus verlaging prijs blankbrood Tussen de minister van Economische Zaken en de Ned. Bakkerij Stichting heeft overleg plaats gehad inzake de verlaging van de blankbroodprijs met 1 cent per brood van 800 gram. Deze ver laging is naar het oordeel van de mi nister gerechtvaardigd in verband met de daling van de bloemnrijs. Naar de mening van de Ned. Bakkerij Stichting zou een advies tot een dergelijke verla ging eerst over twee maanden door haar kunnen worden gegeven. Het overleg heeft er tenslotte toe ge leid, dat de Nederlandse Bakkerij Stich ting zich bereid heeft verklaard aan de bakkerij te adviseren de prijs van het blankbrood met ingang van 19 augustus a.s. met 1 cent per brood van 800 gram te verlagen. TOESTAND MEVROUW HOGESTIJN VERBETERT LANGZAAM De toestand van de 38-jarige mevrouw Ruth Hogestyn uit Naarden, die dins dag bij een auto-ongeval zwaargewond werd, gaat langzaam vooruit, zo is door de haar behandelende artsen medege deeld. Inmiddels treft de Nederlandse Am bassade te Madrid de noodzakelijke voorbereidingen voor het per vliegtuig naar Nederland overbrengen van de stoffelijke overschotten van de heer Ho- gestijn en zijn twee zoons, die bij het auto-ongeluk om het leven zijn geko men. Van de vier inzittenden was de zwaargewonde mevrouw Hogestijn de enige overlevende. FILMS VAN ÜEZE WEEK Mijn hart zingt voor jou Nog een week Rudolf Schock Luxor Ook de komende week blijft Rudolf Schock in Leiden liedjes van Gerhard Winkler zingen. Het pretentie loze verhaaltje, waarin deze Duitse te nor volop gelegenheid heeft zijn sympa thiek stemgeluid te laten horen, schijnt bij de vakantiegangers goed in de smaak te vallen. Voor de liefhebbers van dit genre, die nog verzuimd hebben dit te gaan zien, een hernieuwde kans dus. Het Zondagskind Nogmaals Heinz! Trianon Men kon het wel op zijn tien vingers natellen, dat Heinz Rüh- mann als Zondagskind nog even op het repertoire zou blijven. Heinz Rühmann is een oude bekende, een film.jot" als weinigen en als hij zo aan de gang is als een ..doodgewaande", die niet meer in het publiek voor de dag mag komen, dan bevestigt hij opnieuw, dat hij zich als filmacteur nog een hele tijd in het leven zal houden. Tezamen met Hannelore Bollmann, blond en schoon, beleeft hij zijn avonturen, tot hij weer openlijk in de wereld mag ver schijnen, niet dan nadat daaraan heel wat verwikkelingen te pas gekomen zijn. Een prima vakantie-genoegen! Lokaas Op zoek naar de moordenaar Lido Lokaas (The crooked web) men zou ook van „Op zoek naar de moordenaar kunnen spreken is een film, die héél anders afloopt, dan men denkt. Misschien hadden wij dat niet mogen zeggen, maar het verhoogt mis schien de spanning. Er wordt inderdaad een web geweven rond een man, die een moord op zijn geweten heeft, een moord op een M. P. man. Het wordt nu zaak hem tot een bekentenis te dwingen en daarvoor wordt een heel apparaat in werking gesteld. Een mooie vrouw (Mari Blanchard) is het lokaas en de man vliegt erin: hij wordt smoorverliefd op haar. Er is een andere man en hij geeft zich voor haar broer uit, terwijl hij nu ja, U moet dat zelf gaan zien. Er is een héél plan de campagne opgesteld: in Duitsland moet een sohat gevonden worden en de verdachte vliegt er alwéér in. Hij aast op het te vinden geld en heeft daar alles voor over. Gedrieën gaan zU naar Europa waar zich vele avontu ren afspelen, totdat het doel bereikt wordt: de man bekent zich indertijd aan moord schuldig gemaakt te hebben en bemerkt tegelijkertijd, hoe de vrouw, die hy heeft liefgekregen en tegenover hem al die tijd ook liefde veinsde, hem bedrogen heeft. Maar de bekentenis is er en daar was het tenslotte om te doen. Marl Blanchard doet, eerlijk gezegd, wel wat overdreven in haar verleidsters- rol, maar anders zou zij wellicht niet bereikt hebben, wat zij wilde. Een typisch Amerikaanse film met de nodige spanning, al ligt die er soms wel al te dik bovenop. Een interessante, maar wel héél lange voorfilm over het herstelwerk in Korea gaat hieraan vooraf. Geintjes met geesten Eigenlijk omgekeerd maar toch wel aardig Rex Nu eens in deze bioscoop van spanning iets luchtigs waarin de span- I ning al evenmin verstek laat gaan. Het i gaat om vrij ingewikkelde liefdesver houdingen, die bijna twee eeuwen na dien in de „geestenwereld" en in de werkelijke wereld tot een oplossing wor den gebracht. Dit gegeven, uitstekend uitgewerkt door de regisseur, leidt tot allerlei volkomen dwaze situaties. Vro lijkheid en humor zijn troef, en uiter aard moet een dergelijke film met een „geestig" gelukkig slot eindigen. Een aantrekkelijke ontspanning is deze film, die niets anders pretendeert te zün dan dat. Mars door de hel Realistische film Casino. De boeiende en realistische film „Mars door de hel" heeft reeds eer der in Leiden gedraaid, doch er zullen zeker nog vele Leidenaars zijn die dit filmwerk willen zien. Het verhaal gaat over een groep Engelse vrouwen, die door de Japanners van de ene kant van Malakka naar de andere worden ge stuurd. Hun mannen zijn in krijgsge vangenschap gevoerd. Een prachtige en aangrijpende film, naar het boek van Nevil Schute. 's Middags draait een film van Laurel en Hardy: 2x2 2. De actrice Sonia Graham draagt een zeer bijzonder toilet in het stuk "Meet me by Moonlight", dat in Londen wordt opgevoerd. De rok is 6 meter in doorsnee Nationalistische campagne tegen de communisten De recente successen van de commu nisten bij de regionale verkiezingen in Oost- en Midden-Java worden thans gevolgd door krachtige aanvallen van de nationalistische party op de com munisten. Zoals bekend, leden de nationalisten in deze verkiezingen de grootste nederlaag. Het socialistische dagblad „Pedoman" meldde vandaag, dat de PNI binnenkort de samenwerking met de communisten zal verbreken. In Bandoeng verklaarde F. Rivai, een prominente figuur in de nationalistische partij, dat de communisten alleen maar met de nationalisten hebben samenge werkt, om de PNI van binnenuit te ver nietigen. De nationalistische party heeft vier Jaar geleden de steun van de commu nisten aanvaard, om de oppositie van de Masjoemi tegen het eerste kabinet- Ali Sastroamidjojo te kunnen overleven. Huurverhoging van nieuwe Woningwetwoningen VRAGEN VAN DE HEER HOMMER Het lid van de Tweede Kamer de heer Bommer heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister van oordeel, dat de richtlijnen aan de gemeentebesturen, welke hy uitvaardigde met betrekking tot huurverhoging voor woningwetwo ningen, gebouwd met steun ingevolge de bijdrageregeling 1950 kunnen worden beschouwd als een wettelijk besluit tot nadere vaststelling van een huurprijs, als bedoeld in artikel 5 van het besluit bij zondere huurpryzen 1954? 2. Zo neen, welke betekenis moet dan worden toegekend aan de mededeling, welke huurders van in de eerste vraag bedoelde woningen ontvingen omtrent een vastgestelde voorlopige huurverho ging? 3. Is de minister bereid, alvorens enig wettelijk besluit, als in de eerste vraag bedoaild. te nemen, alsnog de vaste Commissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid van de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen haar ziens wijze kenbaar te maken? PlflCOrtESSttt EHI .V ii Ovex coÜnctx's gestoken töiion (joj f 3501 voor Diaionessenhuii.goaiM.' De ooUede. van qtster biidse Buitenschool BP uocelo- nog vjvvk' nieeuue vcaxtiockisehouwbu&j VWutoog staan we aan aunde Oau tut vee- koekte ultmkoopweek. De huren. ..de: ket \xKxdm. néet avec putten W)lTEHtEEVT_ 8 LzidbeSpeeltuin ver. zotqun yocx tjoede Jeugd- vakantie. be&Xjheam

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7