Corso-koorts bereikte vannacht in Hora te Rijnsburg zijn hoogtepunt j>* werden ca. 100.000 bloemen door nijvere handen verwerkt V; w.w.w. Jeugdconcctfv in Oud-Poelgeest HET LOOPT STORM TUSSEN HARWICH EN DE HOEK emmenie. 16ste jaargang Zaterdag 3 augustus 1957 Tweede blad no. 29203 lartlige meisjes delen corsage-anjers uit (Van een onzer redacteuren) Vanmiddag en vanavond trekt het Rijnsburgse corso door Rijnsburg, egstgeest en Leiden, en ontelbaar velen slaan deze romantische bloe- enstoet gade. Ieder zal onder de bekoring van dit fraaie schouwspel tanen, en menigeen zal ook even denken aan alle arbeid, die verricht moeten worden, eer deze stoet kon vertrekken. Eigenlijk heeft men •en idee van de werkzaamheden vooraf, als men niet even een kijkje eft genomen in de veilinghallen van „Flora" te Rijnsburg, waar jtcren en.vannacht hard gewerkt is. De jury liatl geen jemakkelijke taak ^.corso-koorts" heeft Rijnsburg al idagen in zijn greep: er werd ge- ferd, gelast ën geschilderd, maar avond en vannacht bereikte de pzijn hoogtepunt: het ging er im- .om op tijd klaar te komen. Nu is Itijd al gelukt, bij ieder corso, maar tanning of het ook dit keer weer ikken, is er toch ieder jaar op- Die spanning is zeer begrijpelijk, als men ziet wat er op de laatste log moet gebeuren, slaat de schrik l het hart. Er zijn wagens, die nog kaal staan als bijv. een week gele en toch moeten ook die in enkele tijd omgetoverd worden in een ld bloemstuk. het moesten soms halsbrekende worden verrichtom de bloe- de juiste plaats aan te bren- yeze jongedame had er echter ïnoeite mee. (Foto L.D./Van Vliet) Bloemsierkunstenaars aan werk aan een van de vele praal wagens. die men in het corso kan bewonderen. (Pabo L.D./Van Vliet) Honderden werkers Het was gisteravond een gezellige drukte in „Flora"; ondanks het vele werk, dat verzet moest worden, verloor men zijn goede humeur niet. Hoe zou dat ook kunnen temidden van een zo grote bloemenpracht? Tientallen bin ders, hulpbinders, en andere helpers, samen enkele honderden personen, wa ren druk in de weer om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. De opbouw van de wagens was gereed, maar het eigenlijke werk: het schik ken en bevestigen van de bloemen moet op het laatste orenblik geschie den. Met vaardige hand werden de bloemen op de juiste plaats aange bracht, en voor de ogen van de kijkers groeiden de rydende bloemstukken. Nachtwerk Tientallen personen lopen ar en aan: er worden karren met bloemen binnen gereden; dit moet nog gehaald en dat is nog vergeten. Onvermoeibaar draven zij door, tot in de vroege morgen. Er wordt niet op de tijd gelet: het enige doel, dat allen voor ogen staat is het gereed maken van de wagen, en of dat nu vannacht 2 uur, of 4 uur of 6 uur is geworden, dat doet er minder toe. De Rijnsburgers zijn wel wat gewend op het gebied van laat naar bed en vroeg op. en zij kijken niet op een half uurtje. En de laatste dag en nacht voor het corso kyken ze zelfs niet op 2 of 3 uur! Duizenden bloemen De aantallen bloemen die verwerkt zijn, grenzen aan het ongelooflijke: 40.000 tot 50.000 gladiolen, ongeveer 20.000 dahlia's en nogeens 20.000 an jers; daar komen dan nog rozen en andere zomerbloemen bij, zodat men mag aannemen dat er een honderd duizend bloemen zijn verwerkt. En dan niet te vergeten de tientallen vierkante meters vochtig mos, waarin de bloemen worden gestoken, de tal loze graszoden, en de vaste planten! Er wordt stug doorgewerkt volgens het plan dat George Kiersch, de artistiek ontwerper van het corso, heeft opge steld. Binnen dit plan is natuurlijk vrij heid genoeg voor de arrangeurs, maar George Kiersch heeft zyn stempel op het geheel gedrukt. Het is „zijn" corso, dat in de afgelopen nacht is klaar ge maakt. Corsages Niet alleen in „Flora" is veel werk verzet, ook daar buiten heeft men niet stil gezeten. Op het grote parkeerter rein troffen wtf enkele heren aan, die de anjers, die als corsages worden uit gereikt, gereed zaten te maken. Ieder bos telt 20 anjers, dus een klein rekensommetje leert dat er voor 100.000 anjers, die als corsage-anjers zijn uit gereikt, 5000 bossen nodig waren. Man den vol langstelige anjers lagen te wachten op „bewerking": één handgreep en de lange stelen waren ingekort tot stelen van 10 tot 20 cm. Snel vulden zich de grote bakken met rode, roze en witte anjers, die alle hun weg naar de Sleutelstad nog moesten vinden. In Leiden zat men echter ook niet stil, want van 7 tot 9 uur 's avonds zijn al duizenden anjers uitgereikt. Tientallen meisjes liepen met hun mandjes bloe men te speuren, naar ieder, die nog niet voorzien was van een anjer. Iedere wandelaar, ieder, die het station, de bus of de tram verliet werd even staande gehouden en ieder ontving een anjer. Vanmorgen is deze actie voortgezet van 9 tot 11 uur en met recht kan men dus zeggen dat Leiden een bloemenstad is geworden. Het is een bijzonder aardig denkbeeld geweest deze anjers uit te reiken, want het is een bijzonder feestelijk gezicht zovelen met een bloem op de borst te zien lopen. Groot succes verwacht Men was gisteravond in Rijnsburg er van overtuigd, dat het corso een succes zou worden, temeer daar men er zeker van was, dat het mooier zou worden dan vorig jaar. Dat leek er inderdaad op. Het is natuurlijk nog te vroeg om na wat men gisteravond heeft gezien een oordeel te vellen, maar de verwach tingen zijn bijzonder hoog gespannen. Enkele wagens, die reeds wat verder waren gevorderd gaven voedsel aan deze verwachtingen. De jury, die vanmorgen omstreeks 6 uur aan het werk ging, heeft ongetwijfeld geen gemakkelijke taak gehad. Nu zegt men dit bijna altijd van een jury en in zekere zin is dit ook altijd waar, omdat men altijd reke ning moet houden met de eigen smaak en de wat wij de „technische beoorde ling" zouden willen noemen maar wij geloven, dat het voor de jury van het Rijnsburgse corso inderdaad zeer moei lijk is geweest. Dat is dan tevens een compliment voor de ontwerper, de arrangeurs en de overige werkers, die zulke goede staaltjes van vakmanschap hebben getoond. Rijnsburgs Floragebouw, waar heden ochtend de corsowagens reeds in een kleurrijke stoet stonden opgesteld, toont prachtige, rijk geschakeerde bloe menweelde. Een weelde met het accent der romantiek, een bloemsierkunst van verheven schoonheid. Het corso, beslist nog grootser, voller en ook schoner dan voorgaande jaren, zal hedenmiddag te recht de belangstelling en bewondering krijgen welke het verdient. De praalwagens, waarin tal van origi nele ideeën zijn verwerkt, doen het stuk voor stuk uitstekend. Bijzonder fraai en decoratief zeer fijn verzorgd, zijn de auto's. Ook hier, zoals in het gehele corso, prijst de verzorging het inzicht van de bloemsierkunstenaars. Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden met hun vele duizenden vreemdelingen wacht hedenmiddag en hedenavond een corso, rijk aan montering, breed van opzet en van een betoverende pracht. Een corso, dat gezien mag en ook moet worden. Hedenmiddag geven de Florahallen deze rijdende bloemenpracht prijs. De prijswinnaars De uitslagen waren: Luxe wagens met reclame: Ere-prijs no. 44: Sporthuis W. Ber gers, Leiden. Arrangement: A. Riel, Leiden. Ie prijs no. 42: A. Dupont. Ed. Streypsteen-Lahaye Menin. België. Ar rangement: v. d. Berg-Smit, Noordwij kerhout. Ie prijs no. 5: Makelaarskantoor Den Haan, Noordwijk. Arrangement: v. d. Laak, Amsterdam. 2e prijs no. 18: Fa. H. Beek en Zonen, Wassenaar. Arrangement: J. B. v. Iter- son, Oegstgeest. 2e prijs no. 28: N. V. Menken, Wasse- naar-Oegstgeest-Leiden. Arrangement: Albert Paauw, Rijnsburg. 3de prijs no. 39: Garage Dijksman, Rijnsburg. Arrangement: J. B. v. Iter- son. Oegstgeest. 3de prijs no. 8: Garage-bedrijf Bier man, Voorhout. Arrangement: v. d. Klaauw, Voorhout. 4de prijs no. 20: N.V. Het Motorhuis, Leiden. Arrangement: J. B. v. Iterson, Oegstgeest. 4de prijs no. 4: Firma H. Rooyakkers, Oegstgeest. Arrangement: Albert Paauw Rijnsburg. Luxe wagens zonder reclame: Ere-prijs no. 10: Gebr. v. d. Bosch, Rijnsburg. Arrangement: eigen. ie prijs no. 38: Adri Mulder, Rijns burg. 2e prijs no. 7: Firma H. P. den Haan, Oegstgeest. Arrangement: Van Driel. Apeldoorn. 2e prijs no. 12A: M. Lindhout. Rijns burg. Arrangement: H. Eradus, Leiden. 2e prijs no. 30: Albert Paauw, Rijns burg. Eigen arrangement. 3e prijs: no. 22: J. Zwaan. Oegstgeest. Arrangement: L. Parlevliet, Katwijk. 3e prijs no. 16: Firma Gebr. v. d. Ameele, Oegstgeest. Arrangement: W. Buurman, Oegstgeest. Praalwagens bedrijven: le prijs no. 13: ..Nocturne". Praalwa gen van N. V. Zaalberg, Leiden. Arran gement: A. Paauw. Rijnsburg en Ziege- laar, Leiden. 2e prijs no. 35: „Welvaart", Praalwa gen Coöp. Boerenleenbanken Rijnsburg en Leiden. Arrangement: v. d. Berg- Smit, Noordw ijkerhout. 3e prijs no. 29: ..Droomland" Praal wagen „Redeko". Leiden. Arrangement: Albert Paauw, Rijnsburg. 4e prijs no. 43: ,,'s Koriings Hoorn van Overvloed". Praalwagen fa. B. de Ko ning, Leiden. Arrangement: C. de Ko ning, Rijnsburg. 5e prijs no. 21: „De Waaier". Praal wagen firma Th. Vink. Noordwijk. Ar rangement: Albert Paauw, Rijnsburg. Praalwagens Verenigingen: le prijs no. 11: „Zomerfee", Praalwa gen Veren, van Snijbloemengrossiers en Exporteurs, Rijnsburg. Arrangement: A. Riel, Leiden. 2e prijs no. 40: „Flora", Praalwagen Bloembindcursus Rijnsburg. Arrange ment: Eigen. 3e prijs no. 9: „De Schaker", Praal wagen Schaakclub der NZHVM. Arran gement: v. d. Berg-Smit, Noordwijker- Advertentle COR VAN REEDE speelt in Wereldwonder Warmond (Five Flies Chalêt) Oranje Nassaulaan 11 200 meter voorbij Tolhek J Spec. Forellen en Poulardes Res: k 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen. hout. 3e prijs no. 23: „Het Huwelijksfeest", Praalwagen Personeelsveren. Veiling „Flora" te Rijnsburg. Arrangement: G. v. d. Heiden, Leiden. 4e prijs no. 31: „Het Prieeltje", Praal wagen Damclub RDC, Rijnsburg. Ar rangement: v. d. Berg-Smit, Noordwy- kerhout. Praalwagens Buurtverenigingen: le prijs no. 19: ,,'t Spinnewiel", Praal wagen Buurtvereniging Kanaalstraat, Rijnsburg. Arrangement: Schenink, Am sterdam. 2e prijs no. 33: „Fantasie", Praalwa gen Buurtver. Smidstraat, Rijnsburg. Arrangement: v. d. Berg-Smit, Noord wij kerhout. 3e pry's no. 3: „Romantiek en Bloe men", Praalwagen Buurtver. Sandtlaan, Rijnsburg. Arrangement: Van Gurp, Breda. 4e prys no. 17: „Zwanenmeer", Praal wagen Buurtver. „Centrum", Rynsburg. Arrangement: G. v. d. Heiden, Leiden. Praalwagens Kwekers: le prijs no. 45: „De Postkoets", Praal wagen van gezamenlijke kwekers van Rijnsburg. Arrangement: Albers, En schede. 2e prijs no. 15: „Grootmoeder vertelt", Praalwagen van gezamenlijke kwekers van Oegstgeest. Arrangement: Kriest, Leiden. 3e prijs no. 6: „Maanlicht", Praalwagen van gezamenlijke kwekers van Noord- wijkerhout. Arrangement: v. d. Berg- Smit, Noordwijkerhout. 3e prijs no. 27: „Laat bloemen Uw tolk zijn", Praalwagen van gezamenlijke kwekers van Katwijk en Valkenburg. Arrangement: J. Paauw en L. Parle vliet. Mooiste wagen van het Corso: Veilingver. „Flora". Rynsburg. Arran gement: v. d. BergSmit, Noordwijker hout. Origineelste wagen van het Corso: Sporthuis Bergers. Leiden. Arrange ment: A. Riel, Leiden. Ereprijs Praalwagens: „Nocturne" van de N.V. Zaalberg, Leiden. Arrangement: v. d. BergSmit, Noordwijkerhout. Europa in het tijdperk van hel atoom Aan het zesde Europees oecumenisch congres dat in Oud-Poelgeest wordt gehouden, wordt deelgenomen door vertegenwoordigers uit tien landen. Dit jaar werd als thema gekozen „Europa in het tijdperk van het atoom". Immers verwacht mag worden dat tengevolge van de ontwikkeling van de atoomenergie er in het Europa van mor gen ingrijpende wijzigingen intreden op sociaal, politiek en economisch terrein, welke de samenlevingswijze zullen beïn vloeden. Daarom zal op de schouders van de jongere generatie een belangrijke en in vele gevallen vitale taak gelegd worden. Onder deskundige leiding heb ben vele jonge mensen zich op Oud- Poelgeest met deze vragen beziggehou den. SLOTDIENST Zoals ieder jaar heeft de Hervormde Gemeente van Oegstgeest zich mede gastvrouw gevoeld door deze jongeren in de slotdienst, die morgenochtend om half elf in de Groene Kerk zal worden gehouden, op te nemen. Het was aan vankelijk de bedoeling, dat, evenals in de vorige jaren, mr. A. W. Kist de pre- Bootcapaciteit ivordt uitgebreid (Van onze Londense correspondent) Deze zomer trekken naar schatting een miljoen Engelsen naar het buitenland, een nieuw record. Ondanks de grote betekenis van de luchtvaart, gaat het massale vervoer nog steeds per boot. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland", welke de dagdienst tussen Harwich en Hoek van Holland onderhoudt, vormt een van de belangrijkste schakels in het toeristenverkeer tussen Engeland en het vasteland. De dagboten bezitten immers een tweemaal zo grote capaciteit als de nacht diensten, welke door de Britse spoorwegen op dezelfde route worden onderhouden. Wekelijks vervoert de „Zeeland", welke op weekends en andere drukke dagen in juli en augustus twee ooten tegelijk in dezelfgde richting laat varen, zodat een gerieflijke overtocht van de passagiers is verzekerd, bijna 20.000 personen, hon derden- auto's en vracht. Gedurende de afgelopen zes jaar is het aantal passagiers voortdurend gestegen en vergeleken met 1950 zelfs verdubbeld! Merkwaardig is, hoe stakingen in de openbare sector, zoals herhaaldelijk is gebleken, een blijvende invloed kunnen uitoefenen op de gewoonten van het publiek. De spoorwegstaking in Frank rijk van zeven jaar geleden deed dui zenden van de „Zeeland" gebruik ma ken om de Noordzee over te steken en deze maatschappij plukt daarvan nog steeds de vruchten! Reeds twee jaar geleden werden aan boord de zitplaatsen met ongeveer 100 uitgebreid, maar nieuwe uitbreiding was dringend noodzakelijk. Het motorschip „Koningin Emma" heeft er thans een zitsalon tweede klasse, plaats biedende aan 150 personen, en een bar bij gekre gen. De nieuwe salon is ingericht met zogenaamde treinzitstellen. waardoor eht probleem van de opberging van handbagage is opgelost. Het zusterschip „Prinses Beatrix" zal op dezelfde manier worden uitgebreid. Eind 1959 komt het op de werf „De Merwede" in Hardinxveld in aanbouw zijnde nieuwe schip van de maatschap pij, het eerste sinds de oorlog, gereed, dat het s.s. „Mecklenburg", een „oude getrouwe", zal vervangen. Het wordt een van de meest moderne schepen van de korte vaart en zal ruim 1600 passagiers kunnen vervoeren. De snelheid zal iets groter zijn dan van de bestaande sche pen en het zal worden uitgerust met zo genaamde vin-stabilisators. welke een rustige ligging zullen verzekeren. In de tweede klasse komt een cafetaria. De luiken zullen hydraulisch worden bewo gen. hetgeen tijdsbesparing geeft bij het laden en lossen. De reddingboten zijn van plastic, hetgeen niet alleen een gewichtsvoordeel is, doch ook de onder houdskosten drukt. diking zou houden. Doordat plotseling een reis van mr. Kist naar Amerika sa menviel met het congres, moest dit voor nemen gewijzigd worden en nu zal ds. J. M. Hoekstra, vormingsleider van Oud- Poelgeest voorgaan. Organist is de heer H. Boelee. Deze dienst zal door het IKOR wor den uitgezonden. In de liturgie zijn ditmaal een aantal psalmen in de nieuwe berijming opge nomen, terwijl gezang 135 zal worden gezongen in de nieuwe vorm, die de dichter Jan Wit daaraan gaf. Dit alles als een eerste kennismaking met het werk van Commissie voor de Nieuwe Psalmberijming. SCHIMMENSPEL De congresgangers zouden het op prys stellen wanneer een groot aantal ge meenteleden en andere belangstellenden aanwezig zou willen zijn by de opvoe ring van een schimmenspel dat zij ge zamenlijk over het thema van het con gres hebben gemaakt. Deze opvoering zal plaats vinden op zaterdagavond in het Koetshuis van Oud-Poelgeest. NIEUWE UITGAVEN In de serie „Het Hamd/boek voor de AqiuariaiTnEiieflhebber" verscheen: „Aqua- riumplanten" deel 1, door Dr. H. C. D de Wirti. Uirtg.: Hollamdiia N.V., Ba&im, Deze foto-combinatie toont twee fasen van de weg. die de corsage anjers moesten afleggen. Op de foto links ziet men de heren de Mare (links) en S. van Duiven voorde. die de stelen op d'e gewens te maat maken. De foto rechts toont een van de meisjes, die de corsage-anjers uitreikten. Overal in de stad kon men ze aantreffen, zelfs in de tram. (Foto L.D./Van Vliet) ANTOORMACHINES aarlemmerstraat 219 Telef 21400 AANBESTEDING CHR. HUISHOUDSCHOOL. Uitslag van de aanbesteding van de Prot. Chr. Huishoudschool te Lisse: 2. C. J. Kiebert en Zn., Sassenheim f643.000: 10. J. van Rhijn en Zn.. Kat wijk f695.400; 5. C. G. Waleveld en Zn., Haarlem f672.518; 18. C. van der Wiel Gzn., Noordwijk f767.000; 1. fa. H. W. Sebregts en Zn., Bloemendaal f610.500; 15. Jac. W. Suykerbuijk, Breda f710.000; 7. M. van der Bent en Zonen, Wasse naar f689.000: 8. fa. G. W. Kramer, Amsterdam f691.230; 12. Aannem.bedr. D. Versloot N.V., Nieuwerbr. f699.000; 3. H. J. Winters. Rotterdam f668.750.; 9. N.V. Hoeben, Naarden f695.000; 14. B. J. Vermeulen, Beesd f710.000; 8. C. J. Strijk, Oegstgeest f691.400; 6. L. Schroder, Wassenaar f682.000; 16 fa Sluyter, Amsterdam f712.000; 13. La- mets Nieuwbouw. Den Haag f703.500; 14. A. de Wilde, Gouda f778.000; 11. fa J. van Noort en Zn., Benthuizen f699.000: 2. Oosterom en Langeveld Warmond f784.000; 12. Van der Vel den en De Jong, Leiderdorp f702.131; 4. Joh. Schutte, Zaandam f670.000.—; 17. Gebr. den Ouden, Alphen a. d. Rijn f 763.300. De begroting, 1% jaar geleden opge maakt door de architect De Jonghe te Lisse, bedroeg f560.000.—. De St.-Vincentiusvereniging te Lei den houdt dinsdagmiddag a.s. op het strand bij de politiepost in Noordwijk haar traditionele schatgraverij. Een kist met f 100.is de hoofdprijs, maar bo vendien zyn er nog honderd andere fraaie prijzen in het zand verborgen. Officiële publikatie AANMELDINGSFORMULIEREN Hl URBLOKKERING De aanmeldingsformulieren voor het grootboek woningverbetering zullen van maandag 5 augustus 1957 af (kosteloos verkrijgbaar zijn bij de post- en bijpost- kanitoren .Formulieren voor de aanmelding van veranderingen ln de eigendomsver houdingen van bij het grootboek inge schreven of in te schrijven woningen zul len kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij de notarissen en erkende zaakwaar nemers. Formulieren, nodig voor aanvra gen tot uitbetaling van op het grootboek ingeschreven gelden of tot ontheffing van verdere stortingen worden t.z.t. kosteloos bij de gemeentebesturen verkrijgbaar ge steld. De bureaus van de directeur van het grootboek woningverbetering zijn ge vestigd; Stadhouderslaan 136 te '6-Gra- venhage, telefoon 512001. VAN LEIDEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN Maria Elizabeth Theresia dr van H. v. d. Westen en A. M. van Schagen- Petirus Jacobus ,zn van G. J. Jonk en E. de Leeuw; Cornelia ,zn van C. H. Wassenaar en G. Kontekaas; Paiulus Jacobus ,zn van J. H. van de Wijngaard en G. J. den Dop per; Michiel Alexander, zn van F. Alme- kinders en S. Jonker; Aged'a, dr. van J. Glasbergen en L. Sip. GETROUWD J. G. J. M. Flelsoheuer en L. van Tuiln; L. C. A. Bentvelzen qn P. A. Heeman- A. Otgaar en C. Vinik; J. Petiet en A. T. 'van Elten; M. G. J. van den Dungen en T. H. M. de Vries; J. van Steveruimok en P. Bar- teLing; I. Vermeer en C. J. Hensing- F. J. Smdt en P. P. H. de Groot; N. Zonneveld en W. M. Gerardits; R. E. R. Brender a Brandis en C. Mark; J. den Draak en L. C. van der Werf; S. Star en E. H. Blonik; J. N. Gelolk en M. Verhoeven. OVERLEDEN J. de Ru. 75 Jaar, man; A. Eradais, 2 Ir zoon1; J. P. Slnteur, 78 Jaar, man. GOUD- EN DEVIEZENRESERVES IETS GESTEGEN De Indonesische goud- en deviezen reserves zijn in de afgelopen week ge stegen met 0.21 tot 12.24 van de geldcirculatie en andere opeisbare ver plichtingen. Deze stijging was een ge volg van het toenemen van de deviezen- oorraad met 61 miljoen tot 1.890 mil joen roepiah.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3