Invloed bestedingsbeperking op wegverkeer is noodlottig Kadar in Moskou Experimentele „hersenspoeling"" toegepast op 18-jarige rekruut STADSNIEUWS Met een enkel woord 46 48 Agenda Met Esso bent U beter uit extra bescherming door (fcSSO, EXTRA MOTOR OIL ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 De ANWB is van oordeel, dat de situatie, zoals deze door de enquête is komen vast te staan, uit het oogpunt van de verkeersveiligheid onhoudbaar moet worden geacht. Ai.<tige landing De 64 passagiers en negen beman ningsleden van een viermotorig Zwitsers vliegtuig hebben dezer dagen angstige ogenblikken doorgemaakt, toen bij de landing in Lissabon bleek dat het lan dingsgestel yan het toestel niet in orde was. Toen het vliegtuig de grond raakte, brak een der wielen af en gleed het ge vaarte met de onderkant van de romp en een vleugeluiteinde over de grond. Een der motoren vloog in brand, doch kon snel geblust worden. Alle inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig was op weg van New York naar Zwitserland. Algierse rebellen dreigen Het Algerijnse nationale bevrijdings front heeft gisteren de Franse bevol king in Algerië gewaarschuwd, dat ver geldingsmaatregelen genomen zullen worden wegens de executie van gevan gen leden van het Algerijnse bevrijdings leger in de gevangenis van Algiers op 26 juli. Elke terechtstelling van gevangen genomen opstandelingen zal gevolgd worden door de vernietiging van een Frans district, zo verklaarde het bevrij dingsfront in pamfletten die over de post aan een aantal Franse zakenlieden in Algiers zijn toegezonden. „Onze doden zullen gewroken wor den", aldus de waarschuwing. Op het hoofdbureau van politie op de Boulevard Baudin in Algiers is vandaag een bom ontploft. Er zijn nog geen bijzonderheden beschikbaar. Toeslagregeling voor hakgrienden Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is bepaald, dat voor buitendijkse hakgrienden een toeslag kan worden verleend. De voedselcommissaris voor Zuid-Holland is met de uitvoering van deze regeling belast. De toeslag zal voor de eerste maal worden uitbetaald over de oppervlakten griend welke in het seizoen 1956/57 ge hakt zijn en het ligt in de bedoeling dit ook in de volgende 3 jaren te doen. Over oppervlakten kleiner dan 10 are wordt geen toeslag gegeven. Slechts de exploitanten van de grien den komen voor de toeslag in aanmer king, zodat de eigenaren alleen de toe slag kunnen krijgen indien en voorzover zij zelf de grienden in onderhoud heb ben. De hoogte van de toeslag is afhanke lijk van de cultuurtoestand waarin de grienden zich bevinden. Grienden, die in slechte staat van onderhoud verkeren komen niet voor toeslag in aanmerking. Een door de minister ingestelde commis sie zal over de cultuurtoestand oordelen. Te meer te betreuren is dit alles, waar juist de laatste jaren by de ver schillende openbare lichamen de over tuiging gevestigd was, dat het treffen van technische verkeersmaatregelen een van de beste middelen moest wor den geacht om de problemen, door de groei van het verkeer gerezen, afdoen de het hoofd te kunnen bieden. A.N.W.B. enquetfe: Veiligheid wordt catastrofaal bedreigd Naar aanleiding van de recente maatregelen van de regering tot beperking van de bestedingen van de overheid heeft de ANWB een enquête ingesteld by de gemeentebesturen en waterschappen in den lande, teneinde een inzicht te ver krijgen in de omvang van de gevolgen voor de verkeersveiligheid en de verdere economische en andere consequenties voor het verkeer. Een zeer groot aantal gemeenten heeft gevolg gegeveen aan het verzoek van de ANWB en opgave ge daan van tot heden in totaal 404 werken, die of voor onbepaalde tyd zijn uitgesteld öf naar volgende begrotingsjaren zijn verschoven. Het geheel biedt nu reeds ondanks het feit, dat nog vele antwoorden moe ten binnenkomen een uitermate be klemmend beeld en het is zonder meer duidelijk, dat de gevolgen van de poli tiek van bestedingsbeperking, speciaal bij de lagere organen, vooral voor de verkeersveiligheid catastrofale gevolgen dreigen te gaan aannemen. Noodzake lijke verbeteringen of vernieuwingen aan wegen en bruggen blijven achter wege. slipgevaarlijke weggedeelten, on overzichtelijke kruispunten en bochten vaak soms voor slechts enkele dui zenden guldens te corrigeren blijven gehandhaafd en zullen als zodanig even- zovele aperte gevaarspunten in ons we gennet blijven vormen. Aangenomen moet worden, dat ook op langere termijn de gevolgen merkbaar zullen blijven, daar de voorbereiding van allerlei andere werken nu uiteraard zonder meer achterwege blijft. Uitgebreide materiële schade, veel leed en ook verlies van mensenlevens zullen hiervan met stelligheid het ge volg zijn en het stemt dan ook tot grote bitterheid dat door deze vorm van be stedingsbeperking, welke de ANWB niet aarzelt noodlottig te noemen, zelfs in vele gevallen de uiterst minimale be dragen niet kunnen worden gevoteerd, waarmede een gevaarlijke verkeers situatie tot een veilige kan worden ver anderd. Het werkelijke beeld is in feite ver- moedeiyk nog zorgwekkender te achten daar een aantal gemeenten waar onder vele grotere steden gemeend heeft voor deze ANWB-enquête geen gegevens te moeten verstrekken, terwijl ook verschillende provinciale watersta ten geen concrete mededelingen hier omtrent wensten te doen. De Hongaarse premier Janos Kadar, vice-premier Antal Apro en de voorzit ter van de Nationale Vergadering San- dor Ronai, die „met vakantie in de Sovjet-Unie" zijn. hebben gisteren de Hongaarse delegatie naar het interna tionale jeugdfestival in Moskou een be zoek gebracht. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Joubert-Loeber, z. Caracas; Duijzend-Barber, d. Amsterdam. Getrouwd: C. R. Boon en D. C. v. d. Wielen, Den Haag; E. W. Kranenburg, en Th. E. Kroeske, Amsterdam. Overleden: L. Moscou, m. 62 J. Amster dam; dr. M. P. Doorenbos, m. 69 j. Lan gen; W. Planje, m. 53 j. Amsterdam; J. E. Grijns-van Bijlert. vr. 61 J. Bussum; A. de KiynHeksch, vr. 45 j. Laren; L. L. Schas, vr. 73 j. Den Haag. Advertentie \r.t Na iedere maaltijd Geniet van Wrlgley P.K. Kauwen bevordert uw goede spgsvertering en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. De rode haan Bg droog weer is brandgevaar vooral op het land groot. De A.N.W.B. waarschuwt: de rode haan van de brand kraait elk jaar weer koning. Een nagloeiende peuk sigaar, een achteloos uitgeklopte pijp of weg geworpen sigaret, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zgn zeldzaam in ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel een kop, maar denkt voor hem. Zware proefneming in Engeland Een achttienjarie rekruut van de Engelse luchtmacht. Trevelyan Oates, heeft zich vrijwillig onderworpen aan uitgebreide experimenten met „hersen spoeling", het systeem dat door de com munisten in praktijk wordt gebracht om bepaalde mensen een gedachtenwereld op te dringen, die hun eigen niet is, en door de „hersenspoeling" nochtans de hunne wordt. De arts die het experiment heeft uit gevoerd, dr. Ian Oswald, noemde Oates „een buitengewoon moedig proefper soon". Oates heeft in de loop van het expe riment 600 maal een zware elektrische schok gekregen. Op 15 centimeter afstand van Oates' ogen was een felle lamp geplaatst. Die lamp gaf lichtflitsen. Via een koptele foon hoorde Oates telkens als de lamp flitste een zoemertoon. Na ieder schok - want aan Oates' been waren elektroden bevestigd die hem, als het licht aanflitste en de zoe mer overging, een schok van 290 volt door zijn lichaam joegen - kromp de proefpersoon ineen. Zijn ineenkrimpen was soms zó plot seling en zó krachtig, dat Oates van de divan viel, waarop hij voor het experi ment had moeten plaatsnemen. Na zes dagen van ieder 50 van zulke schokken werd Oates verteld, dat hij meer licht en meer schokken zou krij gen. Maar alleen de zoemer werd ge bruikt. En na iedere zoemertoon kromp Oates weer ineen. Hij hield vol dat het licht bij iedere waarschuwing van de zoemer opflitste en dat hij ook telkens de elektrische schok voelde. In dat stadium kon Oates, zo ver klaarde dr. Oswald, geen onderscheid meer maken tussen wat gebeurde, en wat men hem vertelde. Later kreeg hij weer elektrische schok ken. Oates heeft 18 dagen verlof gekre gen. en het experiment zal niet meer worden herhaald, zeker niet op mense lijke proefkonijnen. De behandeling was volgens de arts „te zwaar*" voor een mens, ih ieder geval in de sterkte en zwaarte die Oates heeft ondergaan. Een neuroloog in Bristol, dr. Grey Walker - een autoriteit op zijn gebied- heeft naar aanleiding van het. experi ment van dr. Oswald verklaard dat men hierdoor een goed inzicht krijgt in de zwaardere hersenspoelingen. Woningnood in Rusland De Sovjet-regering en het centrale comité van de communistische partij hebben richtlijnen gegeven „om een eind te maken aan de huidige woning nood" in de Sovjet-Unie, „een van de dringendste vraagstukken in Rusland", aldus het decreet. Leids student in Alphen zwaar gewond Op de Rijksstraatweg LeidenUtrecht vond omstreeks 6 uur vrijdagavond, ter hoogte van het vogelpark „Avifauna" te Alphen een ernstig verkeersongeval plaats waarbij de Leidse medisch stu dent J. A. v. d. Mev.len levensgevaarlijke verwondingen opliep. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Zijn toestand was vrijdagavond laat zorgwekkend. Het tweede slachtoffer van dit onge val, de heer N. A. Verkerk, eveneens te Leiden wonend, moest ook naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht, ofschoon zijn toestand minder ernstig is. Zijn echtgenote, die bij hem achterop de bromfiets zat, liep lichte verwondingen op en kon ter plaatse worden verbonden. Dr. J. A. S. Grevelink verleende de eerste hulp. De motorfiets, waarop de student had gezeten en de bromfiets van de familie Verkerk werden, gezien de toedracht van het ongeval, betrekkelijk licht be schadigd. Het ongeval gebeurde toen de heer Verkerk, die waarschijnlijk geen gebruik had gemaakt van het rijwielpad van de tegenover Avifauna aangegeven over steekplaats wilde gebruik maken om het links van de Rijksweg lopende rij wielpad te bereiken, in de x*ichting Leiden. Hij stak de drukke Rijksweg over, echter zonder op het hem achterop komend verkeer te letten. Op dit mo ment naderde de student op een motor, in dezelfde richting. Hij kon een aan rijding niet voorkomen en botste met vrij grote snelheid op de bromfiets. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk opent sterrewacht in Zuid-Afrika HECHTE SAMENWERKING TUSSEN LEIDEN EN ZUID-AFRIKA De Nederlandse sterrekundige dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, presi dent van de Raad van Curatoren der Leidse Universiteit en oud-commissaris der Koningin in Noord-Holland, zal in september in Hartebeespoort bij Pre toria een nieuwe sterrewacht openen. Hij bevindt zich nu reeds in Zuid- Afrika. Een van de speciale telescopen van het Zuidafrikaanse observatorium te Johannesburg wordt overgeplaatst naar het Leidse zuidelijke station te Harte beespoort, omdat rook en mist in Johan nesburg een goede astronomische zicht baarheid belemmeren. Tussen Leiden en het Zuidafrikaanse observatorium bestaan hechte banden. Reeds 34 jaar lang verleent Zuid-Afrika gastvrijheid aan Nederlandse sterrekun- digen uit Leiden, die in Johannesburg de beschikking hebben over één van de telescopen. DE ARBEIDSMARKT. De geregistreerde arbeidsreserve aailbod bedroeg op 27 juli 205 man nen. Dit betekent t.o.v. de vorige stand een stijging van 35. Als oorzaken van deze stijging kunnen genoemd worden: vermindering van het gelegenheidswerk werk voor korte duur als gevolg van de vakanties in de diverse bedrij ven en het droge weer gedurende de laatste maanden, waardoor voor de werkzaamheden in de landbouw, o.a. on- kruidwieden, slechts weinig losse ar beidskrachten werden aangetrokken. De vraag naar arbeidskrachten daal de iets, doch bedroeg nog altijd ruim 700 geregistreerde aanvragen, waarvan er 250 betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m 18 jaar). Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en bleef gehandhaafd op 80. De geregis treerde vraag beliep ruim 300 en had voor bijna 40 betrekking op jeugdigen. Ofschoon er in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven plaats is voor vrouwelijke arbeidskrachten, komen de grootste tekorten nog voor bij de con- fectie-industrie, de textielbedrijven, de wasserijen, de verpleging en de huis houding. Textiel-koffie-conflict COMMISSIE BESTUDEERT MOGELIJKHEDEN (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen vond ten kantore van het Hoofdbedrijfschap voor de Detail handel te Den Haag een bespreking plaats, waarbij naast de voorzitter en de vice-voorzitter van het hoofdbedrijf schap aanwezig waren vertegenwoor digers van detailhandelvakorganisaties uit de huishoudelijke artikelen-, krui deniers- en textielsector en vertegen woordigers van de vier middenstands bonden. Op deze bespreking werd van gedach ten gewisseld over de huidige praktijk van het geven van cadeaus in de detail handel. Daarbij bleek, dat men alge meen van mening was, dat deze praktijk het wenselijk maakt, dat het gehele probleem van het toegift geven in de handel door een door het hoofdbedrijf schap in te stellen commissie zal wor den bestudeerd. In afwachting van de resultaten van deze commissie werd besloten, het over leg voort te zetten ten einde de moge lijkheid te onderzoeken om tussen par tijen tot een voorlopig akkoord te geraken. BINNENLAND In de leeftijd van 45 jaar is te Laren overleden de bekende pianiste Alice Heksch. Jarenlang betrad zij met haar echtgenoot de violist Nap de Klijn de concertpodia in binnen- en buitenland. Het duo trad eveneens veelvuldig op voor de radio. Vrij wel geheel gevuld met passagiers va nniet minder dan vijftien verschillende na-tt'oniattirtjeirten zal het m.s. .Willem Ruys' ge, haar 58e reis naar Mail'akka en Indo ender commando van Kapt. Frits de Jon- mesië maken, due op donderdag 8 augustus a.s. van Rotterdam udit begint. De regering wil de rente en aflossing van een lening van maximaal 38 miljoen gulden garanderen voor 20 jaar tembe hoeve van de ontwikkeling van Curacao en Aruba. Dit voorstel is vervat in een wetsontwerp, dat d'e Tweede Kamer gis teren is aangeboden. Te Hoek van H'oll-and is gasteren de 16-jarige Gera-rdus M. DK-endal uilit Rot terdam verdronken. Na een half uur spoelde h-et stoffelijk overschot op het strand aan. Onder leiding van een arts heeft men nog lange tijd getracht de le vensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Gistermorgen is de 67-jarige mevr. A. Spijkerman-Oh'vier uit de Tlmior&traat lm Haarlem door een bestelauto aangere den, toen zij het S'oenidiaiplein aldaar over stak. Zij werd in zeer ernstige toestand naar het DiakomeseienhuIs overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. In een adres aan de Tweede Kamer vestigt het Verbond van de Nederlandse Groothandel er d'e aandacht op, dat toe treden tot de Europese Economische Ge meenschap voor Nederland een breuk be tekent in zijn economische ontwikkeling van meer dan dirie eeuwen. Gistermiddag is in het onbewaakte gedeelte van het Staal'bergven te Oister- wijk verdronken de l'l-jarige J. Hoeve- naars uit Tilburg. Personeel van het na bijgelegen natuurbad „Staal'bergven slaagde er eerst na een uur in d'e jongen op het droge fee brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht toen ech ter niet meerbaten. Gistermiddag is bij het spglen op de AeTbregtskade te Rotterdam het 6-jarig knaapje J. van der Wiele uit d'e van Heus dehstraat dn het waiter van d'e Deflfshoven- ee SchHe gevallen en verdronken. Gistermiddag is op de van automati sche knipperlichten voorziene overweg im de Wiieldrechtse Zeedijk tussen Lage Zwa- luwe en Dordrecht een wielrijder door een trein aangereden en gedood. De brein had 25 minuten vertraging. Het driejarig dochterje van de fam. Bakker te Heerhugowaard is gistermiddag tijdens het spel van de steiger van de Coöp. maalderij aan de Broeker'hoek in het kanaal Alkmaar-Kolhorn geraakt en verdronken. Tijdiens een bijeenkomst te zijnen huize heeft de Belgische ambassadeur in ons land, baron F .X. van dier Straten Waiillet aan de heer E W. P. van Dam van Isselt meegedeeld, dat de Koning der Bel gen hem wegens zijn grote verdiensten voor d'e samenwerking tussen d'e Benelux- landen heeft benoemd tot Officier in de Orde van Leopold II. In zijn toespraak zei baron van der Straten Waiilet, dat de beer van Dam van Isselt zich reeds voor de wereldoorlog als secretaris van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse vereni ging voor deze samenwerking heeft inge spannen. Gisteravond is op het landgoed Ne- derhemert bij Heusden, eigendom van ba ron van Wassenaar, brand uitgebroken in de in volle werking zijnde grasdrogerij in de nabijheid van die ruime van het kas teel. Doordat het eiland Nederhemert- Zuidzijd'e zeer afgelegen is, duurde het geruime tijd eer de brandweren uit om liggende dorpen aanwezig waren. De ge hele grasdrogerij met voor en machine rieën is dan ook uitgebrand. De schade wordt geraamd op f 150.000 a f 200.000. De grasdrogerij was verzekerd. De oorzaak van d'e brand is nog onbekend. BUITENLAND Majoor A'l'i ©abri, de voornaamste po litieke adviseur van president Nasser, is bij decreet benoemd tot minister van staat voor presidentiele aangelegenheden De Belgische uitvoer heeft in de eer ste helft van het lopende jaar een record- waarde van 82.756 miljoen Belgische frank bereikt .hetgeen een stijging van ongeveer 3 miljard frank of circa 4 procent be tekent ten opzicht evan het vorige re cord, dot in d'e eerste helft van 1956 werd bereikt. Volgens welingelichte kringen te Bei roet heeft d'e Sovjet-Unie een lening van 400 miljoen Syrische ponden toegezegd aan de Syrische delegatie onder leiding van de minister van defensie die op het ogenblik in Moskou vertoeft. Deze lening zou alleen moeten dllenen voor betaling van door Syrië aangekochte Russische en Tsjechische wapen®. De Franse diplomaat De Orouy-Cha- nel is benoemd tot permanent Frans ver tegenwoordiger bij de NAVO. aldus i6 of ficieel in Parijs bekendgemaakt .Hij volgt Parodi op. die benoemd is tot Frans am bassadeur in Marokko. Het Australische Leger der Heils heeft een legaat van enige tienduizenden gul dens afgewezen, omdat de erflateT het geld in een loterij gewonnen had. De Rooms-Katholieke Chinezen ge hoorzamen het Vaiicaan in zaken van geloof en aed'en, wamt deze kunnen geen afbreuk doen aan de belangen en de on afhankelijkheid van China", zo heet het in een resolutie, die gisteren is goedge keurd door d'e nationale kathoH'leke con ferentie, die in Peking gehouden is. Volgens het persbureau Nieuw China wordt in de resolutie verder gezegd', dat de Chinese katholieken zich zullen ver zetten tegen elk plan van het Vaiicaan, dat inmenging in de binnenlandse zaken van China zou betekenen of zijn eouve- relnlteit zou aantasten en „onze patriot tische beweging tegen het ï'mperal'isme" zou ondermijnen. De Engelse regering heeft te kennen gegeven, dat zij niet zal intervenleren met betrekking tot het besluit van de Shell en de Brutish Petroleum Company om haar verfcoopsbelamgen in Israel af te stoten. Koningen Elizabeth heeft aan de nieuwe Aga Khan, d'e 19-Jardge Prins Ka- rim, de titel van „hoogheid" verleend. Deze waardigheid is hem verleend om dat hij de geestelijke leider is geworden van de Ismaëlische sekte, die veel aan hangers in Britse overzeese gebieden telt. De Hongaren Jozsef Nagy en Imne Farkas, die door een rechtbank t-e Boe dapest ter dood waren veroordeeld wegens het vormen van staatsvijandelijke groepen en wegens moord, zijn in hoger beroep veroordeeld tot respectievelijk twintig jaar en levenslange gevangenisstraf, aldus heeft het Hongaarse vakbewegingsbliad „Nepakarat" gisteren gemeld. In een dafl bij Erewan ln Sovjet-Ar menië zal een zonnekraohtcentraie wor den gebouwd, die ,2.250.000 kilowatt per jaar zal kunnen leveren. Groot -Brit aamiis bereid gegevens te verstrekken over bepaalde geleide wapens aan landen die lid zijn van de Westeuiro- pese Unie, t.w. Frankrijk, West-Duitsland Italiië, Nederland, België en Lu xemburg. „Aqua Hortus" ontving 30.000ste Gisteravond om 5 minuten over half tien presenteerde zich bij de tentoon stelling „Aqua Hortus" de 30.000ste be zoeker. Het was mevrouw M. Kroone Glansdorf wonende Hoge Rijndijk 240 te Leiden aan wie door de heer Sieval een prachtige fruitmand werd aangeboden. Namens de organisatie der marktkoop lieden voegde hij daaraan een waarde bon voor een deken toe. Morgen is deze tentoonstelling voor het laatste geopend. Het succes is overweldigend geweest. Uit het gehele land zijn de belangstel lenden naar Leiden gekomen! Verkeersongevallen in Leiden Het totaal aantal verkeersongevallen, dat zich in de week van 26 juli tot en met 1 augustus in Leiden voordeed, be draagt 35, waarvan 24 met materiële schade en 11 met lichamelijk letsel. Het totaal over de maand juli 1957 bedraagt 181 aanrijdingen, waarvan 121 met ma teriële schade, 58 met lichamelijk letsel en twee, waarbij een slachtoffer werd gedood. In juli 1956 vonden in Leiden 175 aanrijdingen plaats, waarvan even eens twee met dodelijke afloop. Licha melijk letsel deed zich bij 41 aanrijdin gen voor, terwijl bij 132 ongelukken slechts materiële schade werd opgelo pen. In totaal vonden er dit jaar in Leiden reeds 1091 aanrijdingen plaats. Een aantal, dat belangrijk hoger ligt dan in de eerste zeven maanden van 1956. OÏN LC\ II ÜN IQ! O NIEUWE WEG LEIDEN— ZOETERWOUDE AANBESTEED De aanleg van de nieuwe weg van Leiden naar Zoeterwoude is thans door de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland aanbesteed. De bestaande ver binding is zeer smal en is direct naast een vaart ggelegen. De nieuwe weg komt aan te sluiten op het kruisings- viaduct, dat over de Rijksweg Ypen- burgBurgerveen is gebouwd door de Rijkswaterstaat. e ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadlhuds. Gemeenteraad. Bespreking fi nanciële nota B. en W. 8 uur nam. Oud-HorbuszLchit. Afscheidsreceptie J. Bosboom. 57 uur nam. Jeugdvakantrte bezigheden te 10 uur voor middag en 2.30 uur nam. O e g s t g e e s t (W. d'e Zwygerkerk) Samenkomst Baptisten Gemeente. 8 uur nam. WOENSDAG. Oegstgeest: Groene- of Willebrord- kerk. Concert door Hans Boelee, m. m. v. Marian v. d. Kooy, sopraan. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorin. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- riumten toons tedllng „Aqua-Hortus". (tot en met 4 augustus). Dagelijks 10 uur v.m. tot 10.30 uur nam. Van der Werfpark: Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uut voorm. tot 11 uur nam. (18 juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal* „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Hex: „Geintjes met geesten" (A en Cj alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4/45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De mooiste vrouw ter wereld". Trianon: „Het zondagskind'" alle leeft, werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Mijn hart zingt voor Jou", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.4'5, 7 en 9/15 uur. Lido: „Lokaas". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uut; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Mars door de hel" (A town like Alice) 18 jaar; dagelijks 7 en 9.15 uur; .,2x2 2" (Laurel en Hardy) alle leeft. Werkdagen 2.30 uur; zondag 2.30 en 4.45 uur. Zaterdag 3 augustus zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. apotheek Heyst, Steenstraat 35, tel. 20136. apotheek Oegstgeest Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 4 augustus zijn geopend van *s morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur: apotheek Herdingh en Blanken en apo theek Oegstgeest. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Wijngaarden, Sohaefer, Teeuwen, Gaasbeek en Kartmamn. Te Oegstgeest dioor dokter Van Walohren teft. 22030. 11 (In het gouden blik) WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •rt a 12 ë'l *3 03 O/ s S br Stockholm regen wnw 8 20 0 Oslo onbewolkt o 2 20 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw 6 20 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 21 0 Londen onbewolkt no 2 25 0 Amsterdam onbewolkt windstil 20 0 Luxemburg onbewolkt no 5 24 0 Parys onbewolkt nno 3 28 0 Bordeaux half bew. windstil 33 0 Grenoble onbewolkt windstil 30 0 Nice onbewolkt nnw 6 27 0 Berlijn geh. bew. wnw 4 20 0 Frankfort onbewolkt no 4 23 0 München geh. bew. n 1 25 0 Zürich onbewolkt nno 3 26 0 Genève onbewolkt windstil 29 0 Locarno half bew. ozo 4 29 0 Wenen onbewolkt nnw 4 25 0 Innsbruck licht bew. windstil 29 0 Rome onbewolkt ono 3 31 0 Ajacclo onbewolkt ono 2 26 0 Mallorca onbewolkt ■windstil 31 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2