Minister Samkalden's visie op liet gevangeniswezen en ontvluchtingen WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. Israël ontstemd over laksheid van bestandscommissie der V.N. WESTEN LAAT MOSKOU KEUS TUSSEN 2 INSPECTIEZONES RECHTSSTELSEL IN AMERIKA KOMT OP LOSSE SCHROEVEN Van hulp is niets gebleken; wel was de bewaking onvoldoende 95ste jaargang ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 No. 29203 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:j. w. Heuuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slngel Lelden Glr0 D0 67055 HoofdredacteurJ. Brouwer f.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LOODGLETERSBEDRUF EN SANIT AIRE INSTA LLA TIES Hoge Ryndyk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Geef Uw zenuwen óók ontspanning I Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend, maar genezendl Dit nummer bestaat uit 10 pagina's, en een Bijvoegsel Twee breiden van de officiële opening van de jubileum Jamboree in Sutton Park bij Birmingham. Boven: de Hertog van Gloucester, die de officiële opening verrichtte, ijdt in een open auto langs de pad- Er komen ingrijpende maatregelen Advertentie Geestelijke beperking Maar als ik speek over verhoging van de veiligheid in de gevangenissen, dan denk ik niet in de eerste plaats aan de materiële beperkingen, maar vooral ook aan de geestelijke beperkingen, die wij bij het nastreven van de veiligheid in acht moeten nemen. Vrijheidsstraffen betekenden in de Middeleeuwen de ker ker en nog in de negentiende eeuw de cel. Die tijden zijn voorbij, de vrijheids straf is mede dienstbaar gemaakt aan het opnieuw geschikt maken van de ge vangene voor de maatschappij. Elke man en vrouw, die - nadat hij of zij in de moderne maatschappij is gederail leerd en in de gevangenis terechtgeko- mgen - door een verstandig beleid op nieuw op het juiste pad gezet wordt, bespaart de maatschappij een opnieuw tot de misdaad vervallene. De veiligheid binnen de gestichtsmuren en de veilig heid van de samenleving, dat is niet precies hetzelfde. De veiligheid binnen de gestichtsmuren is door de kerker en de cel. de ketting en de gesloten deur op eenvoudige wijze te verzekeren, de veiligheid van de samenleving vraagt iets anders, iets meer en iets beters. Natuurlijk mag de primaire veilig heid niet uit het oog worden verloren en natuurlijk moeten wij streven naar een evenwicht, opdat de veiligheid bin nen de muren niet wordt opgeofferd aan het moderne gevangenisregime. Maar onder invloed van de recente ontsnappingen moeten wij ons in onze commentaren hoeden voor een door slaan naar de andere zijden. Dat zou betekenen het prijsgeven van de koers, die wij in de 20ste eeuw op het gebied van het gevangeniswezen bewust hebben gekozen - een koers, die men niet zon der schade voor de volksgemeenschap als geheel in gevaar zou mogen brengen, aldus de minister in zijn radiotoespraak. IBREESTP I73-TEL.233371 modellen met Diorljjn. Het Spinnewiel, een van de mooiste wagens uit het Rijnsburgse corso dat vanmiddag in het bloemencen- trum. in Oegstgeest en in Leiden te bewonderen is. Terecht kreeg dit rijdende bloemstuk een eerste prijs. De buurtvereniging Kanaalstraat en de arrangeur Schenink uit Am sterdam hebben eer van hun werkt (Foto L.D./Van Vliet) Inzake klacht over Syrië Volgens waarnemers is er een zekere spanning ontstaan in de betrekkingen tussen de Israëlische regering en de wapenstilstandscommissie van de Ver enigde Naties, waarvan kolonel Byron Leary voorzitter is. De laatste tijd is herhaaldelijk melding gemaakt van Sy rische infiltraties in Israël en van offi ciële Israëlische zijde is kolonel Leary verweten dat hy, ondanks een hiertoe strekkend Israëlisch verzoek, niets heeft ondernomen naar aanleiding van hef tige anti-Israëlische uitlatingen van de Syrische premier. Leary heeft laten we ten, dat hij in deze niet bevoegd was. Volgens Israël echter zou het optreden van de Syrische premier een inbreuk vormen op de bepaling van de wapen stilstandsovereenkomst dat alles gedaan moet worden om de vrede te bewaren. Israël zou nu overwegen een speciaal beroep op Hammarskjöld, de secretaris generaal van de V.N. te doen om ge daan te krijgen, dat de volkerenorga nisatie pogingen in het werk stelt om een einde te maken aan het ophitsen tot een vernietigingsoorlog tegen Israël. Weer verplicht Russisch op Hongaarse scholen Een te Boedapest verschijnend dag blad heeft gemeld dat op alle Hongaarse scholen de verplichte studie van de Russische taal weer is ingevoerd. De nieuwe klassen die na de vakantie be- beginnen zullen het Russisch weer op de lesroosters vinden. Tegi 'gen verrassingsaanval Eerste Russische reactie niet gunstig De vijf Westelijke landen in de sub-commissie voor ontwapening hebben gisteren de Sovjet-Unie een uitgebreid plan voorgelegd om grote delen van Europa, Azië en Noord-Amerika te land en van uit de lucht te inspecteren teneinde een verrassingsaanval te voorkomen. De eerste reactie van de Sovjet-afgevaardigde, Valerian Zorin, was niet gunstig. Hij zei, dat het plan aanleiding geeft tot gevoelens van verrastheid en twijfel. De voorstellen zouden echter, naar zijn zeggen, zorgvuldig worden bestudeerd. Hij maakte er met name bezwaar tegen, dat de voorgestelde inspectiezones niet de Amerikaanse militaire bases in enige NAVO- en ZOAVO-landen, in Noord-Afrika, het Nabije Oosten, Pakistan, Japan en elders omvatten. Volgens Zorin heeft de Sovjet-regering er steeds op gewezen, dat de afschaffing van de kern wapens en een aanzienlijke vermindering van de conventionele bewa pening en de strijdkrachten de kern vormen van het ontwapenings- vraagstuk. 11* II Het Westen stelt ook voor, een werk- LrFOOt 011 K16111 ülclD groep van deskundigen te vormen om de In de Westelijke voorstellen wordt de Sovjet-Unie de keuze gegeven tussen twee inspectiezones, n.I. geheel Noord - Ameria (de V.S. en Canada) en de ge hele Sovjet-Unie, of het gehele gebied binnen de Noordpoolcirkel - met uit zondering van de betrokken delen van Zweden en Finland - geheel Alaska, de oostelijke punt van Siberië, het gehele schiereiland Kamtsjatka, de Aleoeten en de Koerillen. Wanneer Rusland een van de twee zones aanvaardt, bieden de Westelijke mogendheden een inspectiezone in Eu ropa aan, die zich van West-Ierland tot de Oeral uitstrekt en in het zuiden reikt tot Noord-Spanje en Turkije. De Wes telijke mogendheden zjjn bereid over een meer beperkte zone in Europa te spreken, mits deze een aanzienlijk deel van de Sovjet-Unie en van Oost-Europa omvat. vinders, die hem enthousiast groe ten en fotograferen. Onder: een beeld tijdens de ope ningsceremonie. Midden voor de Hertog van Gloucester; links voor de "Chief Scout" Lord Rowallan. Zwarte dag voor de negers Eisenhower betreurt amendemant diep President Eisenhower heeft gisteren te Washington verklaard dat de goedkeuring met 51 tegen 42 stemmen door de Amerikaanse Senaat van een amendement op het ontwerp van de president ter verzekering van de burgerrechten vooral van het stemrecht der Amerikaanse negers waardoor schendingen van dit stemrecht niet door onafhanke lijke rechters, doch door jury's zullen worden behandeld, het gerech telijke stelsel der Verenigde Staten op losse schroeven dreigt te zetten. Het amendement bepaalt ook dat arbeids- en andere geschillen, waarbij negers zijn betrokken, door jury's zullen worden behandeld. De president verklaarde dat de aan- De Republikeinse senator Charles vaarding van het amendement ertoe zal Potter verklaarde gisteren na een be- leiden. dat grote aantallen Amerikaanse zoek aan het Witte Huis, dat Eisen- burgers hun stemrecht niet zullen kun- hower de aanvaarding van het amen- nen gebruiken. dement door de Senaat „ten zeerste De woordvoerder van het Witte Huis. betreurt". Aan de goedkeuring was James Hagerty, weigerde verslaggevers een debat van twintig dagen vooraf- mede te delen of Eisenhower het ont- gegaan. Vice-president Nixon ver werp door zjjn veto zal treffen, wan- klaarde na de stemming: „Dit is een neer het in zijn huidige vorm wordt der treurigste dagen in de geschiede- aanvaard. Waarschijnlijk zal het Huis nis van de Senaat", van Afgevaardigden niet met het Se naatsamendement akkoord gaan. technische problemen te bestuderen. Minister Dulles, die het plan indien de. legde er de nadruk op, dat de toe stemming van alle regeringen, die bij de voorgestelde zone in Europa zijn be trokken. noodzakelijk is. Enige landen, zoals Zwitserland, zouden z.i. wellicht met wederzijds goedvinden buiten het schema gelaten kunnen worden. Beslissend voor de vrede De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, noemde de zone in Europa beslissend voor de vrede in de wereld. De Franse afgevaardigde Jules Moch verklaarde, dat zijn land bereid is zijn havens en industrieën voor inspectie open te stellen, mits deze inspectie ge schiedt op basis van wederkerigheid. De Canadese afgevaardigde David Johnson zei te hopen, dat Rusland het plan zal aanvaarden en zal instemmen met zo groot mogelijke gebieden voor inspectie. Dulles verklaarde voor zijn vertrek naar Washington in een vraaggesprek voor de Britse radio en televisie, dat aanvaarding van het Westelijke plan in hoge mate het gevaar van een oorlog zal verminderen. De subcommissie voor ontwapening zal dinsdag wederom vergaderen. Onrust in Libanon Te Ehdene in Noord-Libanon zijn gis teren ernstige ongeregeldheden voorge vallen. De commandant van een pantsergroep is 's morgens door een jongeman op het hoofdplein van de stad doodgeschoten. Korte tijd later arriveerden sterke een heden van de militaire politie ter plaat se waarop een algemene schietpartij begon tussen de ordetroepen en de bevolking. In de loop van de middag was de politie de toestand meester. Een officier en twee burgers lieten het leven. Ehdene ligt in de buurt van Mizyara dat 16 juni het toneel is geweest van een bloedige afrekening tussen twee clans. Engeland ziet de bodem De Britse schatkist deelde mede, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied in juli zijn gedaald met 14 miljoen dollar. Engeland had in juli in de Europese Betalings Unie een nadelig saldo van 18 miljoen pond tegen een nadelig saldo van 10 miljoen pond in juni. Droog weekeinde De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden, maar voornamelijk in het noordoosten van het land ook af en toe veel bewol king. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen noord en oost. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 augustus Zon op 5.08 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.45 en 22.17 uur; laagwater te 5.08 en 17.39 uur. (5/8: hoogwater te 10.59 en 23.38 uur; laagwater te 6.20 en 18.58 uur). (Van onze Haagse redactie) ïn zijn ministerie aan het Plein te Den Haag ontving de minister van Justitie Samkalden gistermiddag een aantal journalisten, wie hij de gelegenheid gaf naar aanleiding van de vlucht van vijf man uit de gevangenis te Scheveningen vragen te stellen. Hierbij kwam naar voren, dat van hulp aan de vluchtelingen noch van binnen noch van buiten iets is gebleken. Radiotoespraak van de minister Iedere gevangenis, zei minister Samkalden heeft zjjn kwetsbaarheden. Die, welke in dit geval naar voren zijn getreden, waren niet bekend. De aan wezigheid van de hoop steenkolen bijv.' die de vluchtelingen in staat heeft ge steld op een gemakkelijke manier op de muur te komen, is zeer zeker geen kwes tie van nalatigheid, omdat de binnen plaats waar zij ligt, normaal niet voor gedetineerden toegankelijk is. Kwetsbaar zijn in het Scheveningse complex de afgekeurde werkzalen, die niet onder alle omstandigheden over zichtelijk genoeg zijn. De minister ver heelde niet, dat de bewaking niet vol doende was. Er waren twee bewakers, een chef en een tweede man, die inviel voor een bewaker die met verlof is. Het is begrijpelijk, dat deze invaller niet zó op zijn taak was ingeschoten, als de man die dit anders altijd doet. Geen blaam Opgemerkt werd, dat de tijd die no dig is geweest voor het door het raam klimmen van vijf man toch vrij lang moet zijn geweest. De minister ant woordde, dat de routine van het gevan genisleven hier ook niet op was inge steld, waardoor het mogelijk was, dat gedurende deze tijd door de bewaking niet is gemerkt, wat er gaande was. Het gevangenispersoneel treft echter, aldus minister Samkalden, in geen geval eni ge blaam. Wel is gebleken, dat de bewaking niet voldoende was. Er zullen ingrijpende maatregelen worden getroffen om deze te verbeteren. Vooral zal dit het geval zijn als het nieuwe complex, dat nu in aanbouw is, gereed zal zijn. Voorlopig zal dit geschieden naarmate de moge lijkheden daartoe in het oude complex aanwezig zijn. Verloofd Amsterdams paar in Italië spoorloos Tijdens een vakantiereis door Italië is op geheimzinnige wijze het verloofde paar mej. Vera Peerlkamp en de heer Ben Loman uit Amsterdam verdwenen. De jongelui reisden per scooter achter de auto van de ouders van het meisje, de heer en mevrouw Peerlkamp, aan. Samen had men drie dagen geleden een kampeerterrein bij Savona verlaten met bestemming Sestri Levante, maar het verloofde paar is daar niet aangeko men. Tenslotte heeft de heer Peerlkamp aangifte gedaan bij de Italiaanse poli tie. maar tot dusver zijn de nasporingen vruchteloos gebleven. Personeel zal aan andere binnenbe wakingsdiensten worden onttrokken om het toezicht te verscherpen. Vanzelf sprekend zal dit niet tot gevolg hebben dat de veiligheidsmaatregelen elders zullen verslappen. De buitenbewakings diensten zullen voorzover dit nodig is door de Rijkspolitie worden overgeno men. Niet te overzien Een buitenbewakingspost komt er bij om de plaats te bewaken, die in dit ge val niet overzien kan worden, namelijk die. waar de vluchtelingen over de muur zijn geklommen. Deze post zal worden neergezet op het dak van de nieuwe werkplaats. Verder deelde minister Samkalden mede. dat hij opdracht heeft gegeven hem een overzicht te verstrekken van de bijzondere kwetsbaarheden in de an dere gevangenissen in ons land, waaruit de laatste tijd ook enige gedetineerden zijn ontsnapt. Mr. Lamers, de directeur-generaal van het gevangeniswezen, die tegen woordig was bij de persconferentie, ves tigde er nogmaals de aandacht op. dat de zolder waarvan de vijf mannen zijn ontsnapt, een tijdelijke werkruimte is, die eigenlijk niet berekend is voor dit doel. Deze is nu tijdelijk buiten bedrijf ge steld voor het aanbrengen van voorzie ningen, maar wordt maandag a.s. weer in gebruik genomen. Radiotoespraak Tijdens een radiotoespraak in de avonduren is minister Samkalden wat dieper ingegaan op de principiële zijden van de nu weer zeer actuele vraag „Is het met de beveiliging wel in orde en moet die beveiliging niet worden ver scherpt?". Binnen zekere grenzen kan men tot een bevestigend antwoord komen, aldus de minister, en dat zijn niet in de eerste plaats de grenzen, die gesteld worden door de beschikbare geldmiddelen. De ene gevangenis is nu eenmaal beter uitgerust en moderner dan de andere, in de ene periode is er een ruimer aan bod van personeel voor het gevangenis wezen dan in de andere periode en het ene jaar is voor de verbetering in ma terieel en personeel opzicht meer geld beschikbaar dan in een ander jaar. Dat weten en kennen wij allemaal.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1