gevapan Hertog van Gloucester: „Gedachte aan samenwerking uitdragen^ Een groot voorgangélr geëerd De open Leidse tenniskampioenschappen rolfilm Haags kantonrechter veroordeelt leiders „Benelux-voetbalpool"' 96ste jaargang Vrijdag 2 augustus 1957 Derde blad no. 29202 Golden Jamboree begonnen (Van onze speciale verslaggever) Sutton Coldfield, donderdag 34.000 padvindershoeden vlogen de lucht in en uit 34.000 kelen klonk één donderend „hoera", toen een droog kanonschot gistermiddag de opening van de Gouden Wereld Jamboree onderstreepte. 83 Padvinders contingenten stonden in stram gelid opgesteld in de wyde arena, die lag te stoven in de zon. „Jullie kunnen onze grote voorganger Baden Powell niet beter eren dan door de gedachte van internationele samen we rking zo veel mogelijk uit te dragen", zeide de Hertog van Gloucester in zijn openingswoord. „Jullie staan hier met 34.000 man, maar achter ieder van jullie staan in jullie land 200 verkenners, aan wie de gedachte weer wordt overgedragen. Broeders-padvinders, juist daar om ben ik zo blij, dat ik dit reusachtige kampeerkamp mag openen", zei de hertog, die president van de Britse padvinders organisatie is. Uren marcheren Hoewel de opening van de Jamboree pas om drie uur zou plaats vinden, gin gen de jongens uit de verschillende sub-kampen al om 12 uur aan het mar cheren, om tijdig bij de arena te zijn, waar de landen zich alfabetisch moesten opstelbn. Zo ver liggen die sub-kampen hier van het centrum van Sutton Park verwijderd. In de arena voegden de jongens en meisjes van dezelfde natio naliteit uit de sub-kampen zich weer bij elkaar en steeds als zo'n groep uit een sub-kamp de arena binnen kwam mar cheren, ging er een daverend welkomst- gejuich op en wierpen de duizenden padvinders hun hoeden omhoog. Tijdens het spelen van het En gelse volkslied by de openings plechtigheid in de arena had het Nederlandse contingent contact ge kregen met de Zuid-Afrikanen, die daarop het Sari Marys begonnen te zingen, samen met de Nederlan ders, waardoor het Britse volkslied op klonk met zacht op de achter grond dit liedje. Toen om vyf over drie de Hertog van Gloucester al op het spreekgestoelte was geklommen, waren alle padvinders nog niet binnen. Buiten de arena kroop nog steeds een kronkelende slang van mar cherende jongelui naar de hoofdingang van de arena. Even klonk een fel fluitje en meteen zetten de honderden padvin ders, die uit de verst gelegen kampen afkomstig waren, de looppas er in om nog op tyd in de arena aanwezig te zyn. Alle vlaggen van de deelnemende landen wapperden in de arena. Die van ons land werd gedragen door Peter WenneMës, uit Delft. Ook de emblemen van vorige Jamboree's werden door pad vinders rondgedragen en opgesteld. Dirk den Dekker, uit Aalst-Waalre, droeg die van Vogelensang. Teleurstelling: geen luidsprekers Groot was de teleurstelling van de duizenden verkenners, voortrekkers en leiders toen de Hertog eenmaal zijn openingswoord was begonnen. Zij konden er namelijk geen woord van verstaan, omdat in de arena zelf geen enkele luidspreker was op- gesteld. Voor de padvinders zelf is de plechtigheid dan ook niet van veel betekenis geweest. Zij wisten dat de Jamboree was geopend, toen het kanonschot klonk. Tegelijker tijd gingen de 83 vlaggen van de deelnemende landen aan hun mas ten omhoog. Meer dan honderd duizend belang stellenden, die al om twaalf uur op 't terrein waren toegelaten stroom den de smalle, door touwen begrens de paden tussen de kampeerplaatsen op, om te zien hoe mensen uit Rho desia nu kamperen of wat de jon gens uit Vietnam voor eten klaar maken. De Jamboree was begonnen! Het reuzen-apparaat, 34.000 kamperende jongens in één park, draaide op vol le toeren. Snelle tocht door kamp De Hertog moest zich inmiddels aan een nauw omschreven programma hou den. Direct na zyn openingswoord werd er in een speciaal daarvoor gebouwde grote tent een tea-party gehouden, waarop vele diplomaten hem feliciteer den met deze nu reeds zo vlot lopende Jamboree. Ook de contingentsleiders werden aan hem voorgesteld, w.o. schip per Kavelaars, die de Nederlandse pad vinders leidt. In sneltreinvaart reed de Hertog hierna het Jamboree-terrein rond om de verschillende sub-kampen te zien. Dat moest allemaal in een uur gebeuren, zodat hij geen minuut te ver liezen had. De Brits-West Indiërs gaven een korte demonstratie met hun steel drums, de Maori's gekleed in rieten rokjes dansten voor de Hertog, zoals zij dat thuis op hun clubmiddagen doen, de negers uit Noord-Rhodesia lieten een echte Ngoni-stamdans zien, een padd- ling-song (lied van de roeiers) klonk uit het kleine kamp van de Nigerianen, toen de Hertog er langs kwam. De pad vinders uit Jamaica waren een echt- tropisch huis aan het bouwen en hier voor toonde de Hertog veel belangstel ling. Het langs bleef de Engelse padvin ders-president by de jongens uit Noord- Borneo, die prachtig handwerk toonden, waaronder enkele byzonder goede aqua rellen. Ze speelden op bamboe fluiten de Sumputans-dans. Rapport overlading in het onderwijs In 1952 heeft de toenmalige minister van O. K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, een commissie ingesteld die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de vraag of en, zo ja, in welke mate en in welke vorm overlading voor komt bij de onderscheidene takken van onderwijs, met uitzondering van het Hoger Onderwys, en voorstellen te doen ter bestrijding van overlading. Deze commissie onder voorzitter schap van mgr. mr. F. Op de Coul is met haar taak gereedgekomen en zal in de loop van deze maand haar rapport uitbrengen aan minister Cals. Direct na de aanbieding zal het rap port gepubliceerd worden. Ook lord Rowellan, hoofdverkenner van het Britse Gemenebest, was aanwe zig; hy maakte vaak nog een praatje met de jongens als de hertog al weer verder moest. Om zes uur precies steeg de helikop ter, waarmede hy ook was gekomen, op om de Hertog naar Londen terug te brengen. Diplomatieke gast Onder de bezoekers van de tea-party was van Nederlandse zijde aanwezig kolonel Hollaer, militair attaché by de Nederlandse Ambassade te Londen. Na ontvangst bracht hy met zijn echtge note en zyn zoon een kort bezoek aan het stafkamp van de Nederlandse padvinders. Hij zei, dat hij de ope ningsplechtigheid byzonder indrukwek kend had gevonden en dat hij het vooral van belang vond dat de jon gens van de verschillende landen be grip voor elkaar krygen. „Als wij de politiek buiten beschouwing laten", zei de kolonel, „bestaat er geen Joden probleem en geen neger-probleem meer. Dat blijkt wel uit deze Jambo ree. De jongens uit Pakistan wande len bijvoorbeeld broederlyk met de Indiërs." De zoon van de kolonel was speciaal met zyn vader meegekomen naar de Jamboree, om in het Indaba-kamp de akela op te zoeken, bij wie hy in Wassenaar in de horde was geweest. In Engeland had Lawrence geen tyd meer voor de padvindery, maar nu akela Maart je Siertsma hier het lei derskamp bezocht, wilde hij haar toch graag nog eens zien. Sterk spel van E. R. Scheepe tegen Wolfe E. A. Scheepe, een broer van de Scheepe, die momenteel in de C-klasse triomfen viert, heeft in het herenenkelspel A een uitstekende party gespeeld tegen Wolfe. De harde, vlakke slagen, die deze op hem afvuurde, verwerkte hy niet alleen uiterst rustig, zyn gevarieerde returns, dan weer top-spin, dan weer slice brachten zijn tegenstanders in een oogwenk volkomen van slag. Vanaf de 3de game van de eerste set beheerste Scheepe de stryd en gevaarlyk was Wolfe ook alleen nog, wanneer een verslappen van Scheepe hem daartoe vryheid liet. Daar evenwel deze momenten van verslapping van zeer korte duur waren, is de uitslag 62, 61 voor Scheepe absoluut in overeenstemming met de krachts verhouding op de baan. De andere partij in het herenenkel spel A, die gisteren werd gespeeld, was die van F. Sonneville (N.M.C.), oud- badminton-kampioen van Nederland, die de laatste tyd opmerkelijke tennisresul- taten boekt, tegen P. Tiele. Niettegen staande Sonneville onbetwist de sterkste speler is geweest vanaf de eerste tot de laatste slag de cyfers tonen dat ook wel aan is het toch door hét taaie tegenspel van Tiele een party geworden, die voor de toeschouwers geen moment vervelend is geworden. In het herenenkelspel B sneuvelde Oerlemans tegen O. Bando, 36, 46. Een uitstekende prestatie van de laatste, want Oerlemans was zeker één van de kanspaarden voor de titel in de B- klasse. Verder moest Bonte zich ge wonnen geven aan de jeugdige v. d. Heuvel 97, 64. In de 2de set had v. d. Heuvel 6 matchpoints, die alle zes door zyn tegenstander teniet werden ge daan. Op hét zesde matchpoint versloeg die zichzelf met een dubbele fout! Jans sen/Noordman wisten hun party in het herendubbelspel B tegen Oerlemans/ v. Steenis, die gisteren op 55 in de 3de set werd afgebroken vanwege de duistex-nis, in een 75 winst om te zetten. In het damesenkelspel B boekte mej. G. v. d. Weterink een verdienstelyke zege op mevr. Kranenburg, 6—3, 75, dank zij vinnig vechten en verbeten vol houden. Mevr. Israël kon haar triom fenreeks niet voortzetten. In een zenuw slopend gevecht moest zy met 97, 63 de eer laten aan mevr. Steenbergen. Behalve mevr. Israël verloor de Leidse Hout ook mevr. Zandvoort, die zich in het damesenkelspel B tegen mevr. De Jong weliswaar kranig heetf verzet, maar tenslotte voor het surplus aan 'techniek van laatstgenoemde moest wy- ken, 64, 61 voor mevr. De Jong. Een record in dit toernooi, wat be treft het aantal games, vestigden gis teren ongetwyfeld A. W. Schreuder en H. Mulder in hun enkelspel C. De uit slag van deze partij was 86, 1517!, 64 voor Schreuder. Commentaar over bodig! Zowel scheidsrechter, spelers als toeschouwers waren een totale ineen storting nabyü ZEILEN OM DE FINN GOLD-CUP De derde race om de Finn Gold Cup is gewonnen door de Noor Erik Rud- stroem. De Nederlanders Karei Warburg en Maarsen leverden uitstekende pres taties door resp. als tweede en derde te eindigen. Onze beide landgenoten ver sloegen daarmede de Belgische favoriet, André Melis, die vierde werd. Later op de dag werd het volkomen wildstil, zodat de vierde race moest worden uitgesteld. Van de drie reste rende races in de serie zullen er van daag twee worden gezeild en morgen de laatste. Na drie races heeft André Melis nog steeds de leiding in het klassement met 4758 punten. Maarsen bezet de zevende plaats met 2967 punten en Hans Slees- wijk is negende met 2583 punten. De klassering van de Nederlandse deelnemers is verder: 13 Warburg 2211 punten, 19. Koopmans 1998 punten en 21. Gerhards 1973 punten. Sportsplinter Spanje leidt in de wedstrijd tegen Zuid-Slavië te Vichy, voor de halve fi- nuales van het toernooi om de Galea- beker met 3-0 en heeft zich daardoor voor de eindstrijd gekwalificeerd. Morgen zullen ook de A-dubbels wel op de baan verschynen en dat belooft vuurwerk voor het publiek. De uitslagen. Herenenkel A: F. A. SonnevilleP. W. Tiele 62,62; E. R. ScheepeH. Wolfe 6—2,6—1. Herenenkel B: J. .J DanckaertsW. J. de Jong 6—3, 64; O. BandoH. Oerlemans 63, 64. Damesenkel B: mevr. E. H. Steenber genmevr. L. Israël 97, 63; mej. G. v. d. Weterinkmevr. J. H. Kranenburg 63, 75; mevr. C. G. de Jongmevr. O. Zandvoort 6-4, 61. Herendubbel B: J. W. Janssen/J. NoordmanH. Oerlemens/J. v. Steenis 3—6, 6—2, 7—5. Herenerikel B: (troostronde).H..W ten BoschJ. van Steenis 6—0, 75. Herenenkel C: W. H. J. Tieleman W. van Teutem 61, 6—3; A. v. d. Pluym—J. S. Nijhoff 6—3, 6—4. N. PosmaN. P. de Groot 61, 61; J. v. SteenisA. Raaymakers 60, 60; R. W. Schreuder—H. Mulder 8—6, 15—17, 6—4. Damesenkel C: mej. M. Feytes-mej. H. v. d. Moortel 62, 64; mej. R. Vreede mej. T. Dinger 60, 61; mej. W. Kluit—mevr. S. B. Ubbink 6—3, 6—1; mej. W. Kluitmej. H. Bedeaux 63, 61. Herendubbel C: A. v. d. Pluym/C. KranenburgP. C. Nierneiss/J. Ubbink 64, 60; L. Schoevers/Bé DonkA. H. RynbeekD. J. Knynenburg 62, 64. Damesdubbel C: mevr. S. B. Ubbink/ mej. R. Vreedemevr. F. L. de Wolf/ mej. M. Feyten 63,61. Gem. dubbel C: mej. M. Habraken/A. W. F. Schoeversmej. E. Goekoop /Helge Ubbink 6—1, 4—6, 4—6; mej. R. Vreede/O. Bandomevr. J. Wieriks/A. J. Staverman 26, 60, 6—3; mevr. C. C. Horrée/J. Monod de Froideville mej. A. Pino/B. Scholten 6-0, 6-8, 6-4. Damesenkel C (troostronde)mevr. P. Schreuder Petersmej. E. Batteljee97, 6—1. Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar. WATERPOLO Sleutelstad wint eerste promotiewedstrijd GOUWE MET 5—1 GESLAGEN Sleutelstad is er in geslaagd de eerste promotiewedstryd met een duidelyke overwinning te beëindigen. De tegen stander was het eerste zevental van de Gouwe uit Waddinxveen. Het was dus 'n stryid tussen aloude rivalen die door de perfecte leiding van de heer Goose zonder enige wanklank snel en met veel spanning verliep. De Leidse ploeg vertoonde ongetwyfeld het beste spel en wist zelfs met een man minder spelend nog te scoren. Advertentie Koop morgen 'n voor Zondag TENNIS JOOP DE MOS UITGESCHAKELD In de kwarteindstrijden van het in ternationaal toernooi voor professionals, dat te Scarborough wordt gehouden, heeft de Nederlander Joop de Mos in een partij, die bijna drie uur duurde, het onderspit moeten delven tegen de Britse speler Bill Moss met 6-4. 6-4. 5-7, 4-6, 3-6, zodat onze landgenoot uitgeschakeld werd voor de halve ednd- strijden. Londense padvindersdie deel nemen aan de Jamboree hebben aan de ingang van hun kamp een model van de Tower Bridge ge bouwd. Wel in strijd met lolerijivet In de kortst mogelijke tijd rijk worden (Van onze Haagse redactie) De Haagse kantonrechter mr. G. M. van den Dungen heeft gister middag de zes leiders van de voetbalpool „Benelux" wegens overtreding van de Loterijwet veroordeeld tot geldboetes variërend van f50,--tot f 200, -terwijl de initiatiefnemer, de exploitant van een Haags lees- portefeuillebedrijf, tevens werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand, met een proeftijd van twee jaar. De zogenaamde „Voetbal-Toto-Vereniging-Benelux" heeft voordat zij in april van dit jaar door de Justitie in beslag genomen werd in totaal drie keer gedraaid. De totalisatorformulieren konden bij sigarenhande laren in Den Haag, Amsterdam. ArnhemRoosendaal en in België tegen betaling van één gulden „contributiegeld" worden verkregen. Charitatieve vlag om lading te dekken In de statuten stond, dat 10 procent van de baten ten goede zou komen aan noodlijdende voetbalverenigingen, terwijl ook 10 procent zou worden besteed aan onderzoekingen op medisch gebied. Vijftig procent van de baten zou wor den besteed aan de prijzen, 10 procent ging in een reserve-fonds en de rest was na aftrek van de kosten voor de or ganisatoren. Naar de kantonrechter ter zitting opmerkte, is echter nooit een cent uitgekeerd aan noodlijdende voet balverenigingen en evenmin werden on derzoekingen op medisch gebied ver richt. Ook is het tweemaal voorgekomen dat pryswinnaars hun geld niet kregen. „Het ging er de hei-en alleen maar om. dat zij in de kortst mogelijke tyd rijk zouden woi'den". zei de officier van Justitie gistermiddag. „Het. charitatieve doel moest alleen een mooi tintje aan de onderneming geven. Men deed alsof er een besloten vereniging betond, maar voor één gulden kon men aan de club meedoen. De deelneming was dus in feite opengesteld voor iedereen. Het betreft hier een strafbare overtreding, die door de overheid niet kan worden geduld," aldus de Offifcier. Tegen de financier van de voetbalpool een 30-jarige exploitant van een Haags automobielbedryf, die meer dan tiendui zend gulden met de onderneming was kwytgeraakt, eiste de officier f. 200 boe te, subs. 20 dagen hechtenis. Tevens eiste de officier verbeurdver klaring van al het in beslag genomen materiaal, in totaal 49 collies, alsmede een flink kapitaal. Tegen de initiatiefnemer van de voet balpool, iemand die reeds herhaaldelyk op het gebied van verboden loterijen werkzaam is geweest, eiste de officier een onvoorwaardelyke hechtenisstraf van een maand. De andere verdachten hoorden ook geldboetes tegen zioh eisen. VRIJSPRAAK GEVRAAGD Mr. dr. K. W. P. Klaassen, de verdedi ger, meende, dat de financier moest worden vrygesproken. Ten eerste heeft hij niet deelgenomen aan strafbare fei ten, want door de (geld)middelen be schikbaar te stellen maakte hy zich hoogstens schuldig aan uitlokking, het geen niet tenlaste gelegd is. Maar bui tendien is medeplichtigheid aan een overtreding volgens art. 52 W. v. S. niet strafbaar. Tenslotte weer pleiter erop, dat het naar zijn mening niet onom stotelijk vaststaat, dat deze voetbalpool in stryd is met de loterywet. Tydens de oprichting heeft men voortdurend con tact gehad met de Haagse politie, die van de strafbaarheid toen evenmin overtuigd was. De „Benelux-pool" liep op hetzelfde moment als de KNVB-pooI en als nog enige andere voetbalpools. Pas het einde van de kabinetscrisis bracht de zekerheid dat de Justitie in de toekomst voetbal pools zou blijven vervolgen. Ook voor de penningmeester en voor een andere or ganisation van de pool vroeg mr. Klaas sen vryspraak. De drie andere verdach ten, waaronder de initiatiefnemer, wa ren niet verschenen. „STRAFBAAR" Na raadkamer wees de kantonrechter onmiddellijk vonnis. Hier is inderdaad sprake van een strafbare overtreding van de loterijwet, zo zei hy. De kan tonrechter wees daai'by op een van zijn eigen vonnissen van 1 maart 195x, waar- by hij in een soortgelyke zaak d» voet balpool „Een-nul" veroordeelde. Welk vonnis later door de Hoge Raad is be krachtigd. Tevens haalde mr. Van den Dungen andere arresten van de Hoge Raad aan. Hij overwoog, dat in het onderhavige geval de deelnemers geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op de winst kans, omdat by de uitslagen van voet- balwedstryden allerlei niet voorspel bare omstandigheden een rol spelen. Het begin was voor Sleutelstad. De eerste aanvallen leverden echter nog geen succes op. Nadat de Gouwe ook enige aanvallen had gelanceerd, trok Sleutelstad er weer op uit. Wim van Zijl schoot, doch de keeper stompte de bal het veld weer in. Nico Brouwer was er toen het eerst bij en wist 1-0 te sco ren. Nadat midachter Van Rooyen en midvoor v. d. Linden het water hadden moeten verlaten, werd het 20 door Aat Kapaan, die bij een vrije worp zich juist op tijd vrij wist te maken. Gouwe gaf zich echter niet gewonnen en liep tot 2-1 in door een onhoudbaar schot van de midvoor na wat onoverzichtelijk ge spetter voor het doel. Beide ploegen probeerden alles om te scoren, wat ech ter niet lukte. Vlak voor rust trok Sleu telstad met een man meer in de aanval. Wim van Zijl scoorde toen 3-1. Na rust leverde de eerste Sleutelstad- aanval een corner op. De bal werd op Nico Brouwer gespeeld, die een vrije worp kreeg. Wim v. Zijl maakte zich toen juist op tijd misschien een halve meter vrij, kwam hoog uit het water, kreeg de bal precies op zyn hand: 4-1, Hierna moest Sleutelstad verder met 6 man spelen, doordat Piet Erades het water uitgestuurd werd. Het werd echter geen 4-2 doordat de Sleutelstadploeg zich steeds met vier verdedigers voor het doel terugtrok en zodoende de weg naar dit doel afsloot. Bovendien keepte Dick Binnekamp een uitstekende party. Na elke Gouwe aan val trok de Leidse ploeg er weer tussen uit en steeds weer trok de verdediging zich juist op tyd terug als deze aanval op niets uitliep. Een Leidse uitval werd door Wim v. Zijl met een schot beslo ten. dat door een Gouwe verdediger van richting werd veranderd en daardoor onhoudbaar in het doel verdween: 5-1. Toen kwam al gauw het einde en had Sleutelstad de eerste stap op weg naar de eerste klasse gezet. SLEUTELSTAD 2—GZC fo 7—1 De reserves van Sleutelstad boekten ook een overwinning en wel met 7-1 op het vyfde van GZC. De eerste helft was de Leidse ploeg sterker en meer in de aanval, doch wist dit voorlopig niet in doelpunten uit te drukken. Een fraai schot van Johny Bekkering werd ten slotte het eerste doelpunt voor Sleutel stad waarna de rust kwam. Na rust maakte de GZC-keeper 2-0 door de bal bij het uitgooien door zijn doel te ha len. Jan Dool zorgde voor 3-0. GZC liep in tot 3-1 door een ver en hard schot. Sleutelstad had nu echter het heft to taal in handen en door vier doelpunten van Jan Dool werd de eindstand van 7-1 bereikt. SCHAKEN DONNER WINT SCHAAKTOERNOOI TE WHITBY De Nederlandse schaakkampioen Jan Hein Donner heeft in Whitby, het open kampioenschap van het 12-daagse schaaktoernooi gewonnen. De 30 jaar oude Amsterdammer won hetzelfde toernooi vier jaar geleden. Donner vestigde een nieuw record door tien achtereenvolgende partijen te winnen, een prestatie die nog nooit te voren in dit toernooi is geleverd. Hij vergaarde 10 punten, 2V2 punt voorsprong op zijn naaste tegenstander, de Nieuwzeelander R. G. Wade. Jongen tussen laadbak en muur gedood By het in een uitrit achteruitryden van een geladen aanhangwagen, is gis termiddag de 15-jarige Louis Elsas tus sen de laadbak van de wagen en een muur doodgedrukt. De jongen schopte een stuk hout, dat achter het achterwiel lag. weg. Toen hij dat wilde opnemen, kreeg de wagen, door een kuil in de uitrit iets meer snelheid. Het gevolg was. dat de man. die de triangel hanteerde, even de macht over het stuur verloor. Doordat de aanhangwagen iets naar links uit week geraakte de jongen bekneld tussen de laadbak en de muur. Hy was direct dood. Bovendien vult het gros der deelnemers de formulieren op goed geluk in. De kan. tonrechter achtte alle verdachten schul dig aan het mede-aanleggen van de lo- tery of aan het subsidiair tenlaste ge legde, het openlyk bevorderen van de lotery. Tenslotte wees mr. Van den Dun. gen genoemde vonnissen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5