Wetenschappelijk onderzoek van edelstenen en paarlen VOORSCHOTEN GAAT NOG 73 NIEUWE WONINGEN BOUWEN Vacantie- en Regenmantel VEEL BELANGSTELLING VOOR RIJNSBURGS BLOEMENCORSO 96ste jaargang Vrijdag 2 augustus 1957 Tweede blad no. 29202 Initiatief van Oosters Instituut Studies voor bedrijfsemployé's met taak in het Verre Oosten Basiskennis van taal en verhoudingen in China, Japan, Indonesië en Malakka Het Oosters Instituut in Leiden, dat nauw verbonden is aan de Leidse Universiteit, heeft een plan tot uitvoering gebracht, dat van groot belang kan zijn voor het bedrijfsleven. Op 1 oktober a.s. begin nen vier leergangen, die de taal, de economische, sociale en staatkun dige verhoudingen in vier gebieden tot onderwerp hebben. Dat zijn China, Japan, Indonesië met Malakka en de voornaamste Moslim landen, aldus een artikel in „De Nederlandse Industrie". andere behoeften te voldoen. De betrek kingen, die Nederland met het Oosten onderhoudt zijn wel anders, maar zeker niet minder frequent geworden. Het on derwijs in de Oriëntalistiek heeft zich hieraan aan te passen. Het is voor de stafemployé noodzakelijk, dat hij in het land, waar hy heen wordt gestuurd èn de taal beheerst èn de verhoudingen kent. Uiteraard bestaat er aan de Leidse Universiteit de gelegenheid om in een langdurige studie diepgaande kennis op te doen van diverse landen van het Verre en Nabije Oosten, maar inten sieve, wetenschappelijke verantwoorde leergangen van redelijk korte duur be stonden er tot dusver niet en hierin wordt nu dus in de toekomst voorzien". Aan de leergangen wordt door de vol gende hoogleraren medewerking ver leend: C. C. Berg (Austronesische lin- guistiek), H. P. Blok (Bantoe-talen), G. W. J. Drewes (Instellingen van de Islam), A. F. P. Hulsewé (Chinees), J. W. de Jong (Buddhologie en Tibetaans), P. E. de Josselin de Jong (Culturele Anthropologic), F. B. J. Kuiper (Sans krit), G. W. Locher (Culturele Anthro pologic), J. Schacht (Arabisch), A. Teeuw (Maleis en Bahasa Indonesia), E. M. Uhlenbeck (Javaans) en de do cent F. Vos (Japans). „De bedoeling van deze nieuwe studie mogelijkheid", aldus prof. E. M. Uhlen beck, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding en uitvoering van dit project, „is erop gericht om stafemployé's, die worden uitgezonden, voor te bereiden op hetgeen hen in die landen wacht. In de eerste plaats is het dus van belang, dat zij de taal behoor lijk beheersen. De cursus, die al naar gelang de keus van de student drie of zeven maanden duurt, bestaat voor ruim 60 uit taalonderwijs. Met deze leer gangen, welke in de toekomst zullen worden uitgebreid met diverse andere, pogen wij een vacuum op te vullen in het onderwijs over het Oosten. De be hoefte aan kennis van de Oosterse we reld heeft door de gewijzigde omstan digheden na de oorlog een ander karak ter gekregen. Verzorgde Leiden vroeger de wetenschappelijke vorming der Ned. Indische bestuursambtenaren, juristen, taalkundigen, etc., thans heeft het on derwijs in de Oriëntalistiek aan geheel Hoogheemraadschap Rijnland VERKIEZING VAN HOOFD INGELANDEN In het 13de kiesdistrict van het hoog heemraadschap „Rijnland", umvattende de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Zoe- terwoude en Koudekerk, werd gisteren de verkiezing gehouden van een hoofd ingeland en een plaatsvervanger. Resp. werden gekozen de heren W. M. van der Salm, te Zoeterwoude en P. W. M. Heemskerk te Koudekerk. Bij de tussentijdse verkiezing in het lste kiesdistrict (Hoofdplaats Bloemen- daal) is tot hoofdingeland-plaatsvervan ger gekozen jhr. W. Ph. Barnaart te Vogelenzang; bij de periodieke verkie zing in het 8ste kiesdistrict (Hoofd plaats Woubrugge) is tot hoofdingeland gekozen de heer J. S. Pennings te Oud- Ade en in hetzelfde kiesdistrict tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer A. H. Straathof te Leimuiden; bij de periodieke verkiezing in het 9de kies district (Hoofdplaats Nieuwkoop) is tot hoofdingeland gekozen de heer B. Plomp te Nieuwkoop en in dit kiesdistrict tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer C. Verduyn C.zn. te Aarlanderveenbij de tussentijdse verkiezing in het 12de kiesdistrict (Hoofdplaats Hazerswoude) is tot hoofdingeland-plaatsvervanger ge kozen de heer Jos. van der Eijk te Bent huizen. TIEN JAAR HUIZE SOLGLYTT In de kring van verpleegden en direc tie is gisteren het 10-jarig bestaan van het Rust- en verpleeghuis „Solglytt", gevestigd aan het Plantsoen, feestelijk herdacht. Met zang van het personeel en bloemen van de verpleegden werden de heer en mevr. Tesink, die de leiding hebben, verwelkomd. Ook de hoofdzus ter, mej. G. J. Stouten, werd in deze hulde betrokken. Hoogtepunt van deze feestviering was de aanbieding van een televisietoestel, een geschenk van de directie aan de verpleegden. Een geste, welke door alle inwonenden, die reeds 's avonds een uitzending volgden, op hoge prijs werd gesteld. JUBILEUM MEJ. H. J. VERHOOG Gisteren herdacht mej. H. J. Verhoog, thans werkzaam op de afdeling breierij van de N.V. Van Cranenburgh en He- ringa's Sajetfabriek het feit. dat zij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. Tijdens een ontvangst in het directie kantoor werd haar namens de directie een enveloppe met inhoud aangeboden, waaraan de voorzitter van de perso neelsvereniging nog enkele geschenken toevoegde. Na deze huldiging was er voor de jubilaresse feest in de huiselijke kring. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gisteravond vond op de hoek van de Juliana- en Sophiastraat een aanrij ding plaats tussen een auto en brom fietser De berijder van de bromfiets, een ingezetene uit Warmond, die geen voorrang verleende, liep tengevolge van deze aanrijding een linkerschouder fractuur op. Een ongeluk onder vrijwel dezelfde omstandigheden deed zich enige tijd later voor op de Rijnsburgerweg ter hoogte van het Terweepark. Hier ver leende een 54-jarige wielrijdster uit Oegstgeest. die uit -het Terweepark kwam, geen voorrang aan een auto, welke uit de richting van de Stations weg kwam De wielrijdster liep een hoofdwond op en vermoedelijk een hersenschudding. In beide gevallen heeft de E.H.D. het slachtoffer naar het Acad. Zieken huis overgebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 amgustus. Op d» markt te Lekten werd heden aangevoerd 48 partijen Goudse en 4 partijen Leidse kaas. Note ring Goudse extra tot f 2.45; Goudse eer ste soort f 2.81 tot f 2.36, Goudse tweede soort f 2.24 tot f 2.30; Leddse eerste soort f 2.51 tot f2.58. Handed goed. LEIDEN, 2 augustus. Veemarkt. Op de veemarkte te Leaden werden he den aangevoerd: 6 stieren, 25 melkkoeien, 340 vette koeien, 99 vare ea. koelen, 2 graskalveren. 10 2nuchtere kalveren, 16 geiten. 980 vette schapen, 360 vette lam meren. 38 varkens en zeugen, 381 schram men. 647 biggen, 6 veulens, totaal 3057. Noteringmelkkoeien van f ÏOOO.tot f 1200, vette koeien schoon f 2.70 tot f 3.25 vare koelen van f 700,tot f 975.vet te kalveren levend f 1.60 tot f 2.20: nuch tere kalveren levend fl.50 tot f 1.70: vet te schapen f 85.tot f 100.vette lam meren f 65,tot f 80.drachtige zeu gen f 275.f 355,schrammen f 61.-— tot f 105.biggen f 45.tot f 56. Overzicht handel voor melkkoeien lul- duur. vette koeien goed. varekoeien willig vette kalveren matig, nuchtere kalveren vlug. vette schapen traag, vette lamme ren zeer traag, zeugen, schrammen en biggen matig. Ontvluchte Duitsers waren in Katwijk (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft goede redenen om aan te nemen, dat de twee voort vluchtige Duitsers uit de Scheve- ningse gevangenis ontvlucht gister avond en vannacht in de omgeving van Katwyk en Noordwyk zijn geweest. Uit een werkkeet op het strand te Katwijk zijn gisteravond namelijk een lichte gabardine regenjas en een don kere wollen winterjas gestolen. Tevens werd in het dorp een personenauto met een Duits nummerbord ontvreemd. In Noordwijkerhout wilde de Rijks politie deze auto aanhouden. De wagen werd tot staan gebracht, de inzittenden doofden de lichten, maar reden toen in volle vaart weg. De politie meent de Duitsers echter positief te hebben her kend. De auto is later verlaten terug gevonden in de buurtschap De Zilk. P.V. „HET OOSTEN" Wedvlucht vanaf Bordeaux. De dui ven werden om 13 uur gelost met zach te zuidwesten wind. Aankomst eerste duif volgende dag 13.08.42 uur; snelheid 831.32 meter per minuut. Laatste prijs winnaar weer een dag later om 12.38.27 uur; snelheid 423.11 meter per minuut. 1-6-10 F. Breedijk. 2 J. v Wezel. 3-7-8 H. v. d. Vecht, 4-5 D. Zwaan, 9 A. ter Haar. Tevens hield de vereniging een wed vlucht vanaf Neuville. De duiven wer den gelost om 12.30 uur met zuidwesten winr. Aankomst lste duif 2.54.28; snel heid 1257 meter per minuut. Laatste prijswinnaar 3.12.15 uur; snel heid 1130 m per minuut. H. v. d. Vecht 1-4. K. de Haan 2-9, L. Burgers 3-10, D. Zwaan 5-6, B. Sin- gerling 7. W. Harteveld 8. Kampioen fond: 1. F. Breedijk 369,9 pnt., 2. M. v. d. Vecht 371,15 pnt., 3. J. van Wezel 369.06 pnt. Kampioen oude duiven: J. v. Wezel 1398.9 pnt., D. Zwaan 1303,1 pnt., H. v. d. Vecht 1221,7 pnt. Echt of imitatie? Nieuw instituut in Leiden opgericht Dr. P. C. Zwaan directeur Enige maanden geleden is de Stichting Nederlands Instituut voor Weten schappelijk Onderzoek van Edelstenen en Paarlen in het leven geroepen, die zich o.a. ten doel stelt het weten schappelijk onderzoek van edelstenen, synthetische stenen en paarlen. Hiermede is aan een verlangen, dat sinds lang zowel door mensen van de wetenschap als door handelaren in edel stenen gekoesterd werd, voldaan. De stichting is dan ook tot stand gekomen door samenwerking van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen enerzijds en de Federatie Goud en Zilver anderzijds. In de stichtings-akte staat te lezen, dat behalve het hierboven genoemde er ook nog andere doeleinden zijn. Zo zal het Instituut voorliohting geven zowel aan handelaren als aan particulieren. Uitgemaakt zal worden welke echte steen, welk synthetisch product of welke imitatie ter identificatie aangeboden is. Teneinde duidelijk tot uiting te bren gen, dat het Instituut in genen dele een commerciële grondslag heeft, is als zetel gekozen de centrale wetenschappelijke instelling voor geheel Nederland op het LEIDERDORP LEIDERDORPERS MAAKTEN TOCHT NAAR DUITSLAND Organiseerde het bestuur van de buurtvereniging Limeika jaarlijks voor haar leden een ééndagstocht naar de verschillende mooie streken van ons ei gen land. dit jaar maakte men een drie daagse tocht per autobus naar het Sauerland in Duitsland. Maandag werd gestart voor het eerste traject dat voerde naar het plaatsje Attendorn, terwijl dinsdag na het be zichtigen van de grotten van Attendorn een rondrit gemaakt werd door dit ge hele gebied. Woensdag werd via Wup- pertal en Düsseldorf de terugtocht aan vaard. In hotel „Flora" te Doorn werd het afscheidsdiner gebruikt. Tijdens dit diner werd door verschil lende personen het bestuur dank ge bracht voor de wijze waarop het deze tocht heeft weten te organiseren. VOORSCHOTEN Bestedingsbeperking Geen zwembad, geen restauratie toren B. en W. hebben besloten in verband met de bestedingsbeperking en de on gunstige financiële positie der ge meente voorshands geen verdere voor bereidingen te treffen voor de 3e fase van de restauratie van de toren van de Herv. Kerk. Ook hebben B. en W. besloten het door de Ned. Heidemaatschappij ge maakte plan voor een zwembad voorlo pig in portefeuille te houden. Een rapport van de adviseur van de Voorschotense sportraad, de heer J. KaJverkamp. betreffende de stichting van een overdekt instructiebad, zal eveneens voorlopig niet nader bestu deerd worden. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten komt vanavond om 8 uur in vergadering bijeen De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot verhoging van subsidie voor de uit zending van kinderen naar gezondheids kolonies; herziening gebruiksvergoeding gemeentelijke gymnastieklokalen; be schikbaarstelling van een krediet groot f. 1158,75 voor de aanschaffing van meu bilair voor het kantoor van de gemeen te-ontvanger; benoeming leerkracht aan de Parkschool; wijziging kindertoelage verordening; aanschaffing meubilair ten behoeve van de Gereformeerde School; beschikbaarstelling van een krediet van f. 110 voor schoolconcertenbeschikbaar stelling krediet voor inrichting houten noodschool; overname om niet van een strookje grond in het voetpad aan de Leidsweg; bouw van 73 woningwetwo ningen. 2 dagwinkels en 7 garages in de Vlietwijk; wijziging bezoldigings besluit 1954; looncompensatia gemeenteperso- gebied der geologische wetenschappen; het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te Leiden. De directeur van dit museum, prof. dr. I. M. van der Vlerk, is ex-officio voorzitter van het bestuur van de stichting. Voorts hebben hierin zitting drie professoren in de mineralogie en kristallografie, t.w. prof. dr. W. P. de Roever, prof. dr. B. G. Escher te Leiden en prof. ir. H. I. de Wijs te Delft, alsmede drie leden, die bij de handel in of de bewerking van edelstenen, synthetische stenen, paarlen en dergelijke rechtstreeks belang heb ben. Twee hunner vertegenwoordigen de Federatie Goud en Zilver, terwijl het derde lid aangewezen is door het Ned. Genootschap voor Edelstenenkunde. Als directeur van het Instituut is be noemd de conservator voor de afde ling kristallografie en mineralogie van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, dr. P. C. Zwaan. Er wordt nog gewacht op een algehele voltooiing van de voor het wetenschap pelijk onderzoek van paarlen benodigde röntgen-apparatuur. Derhalve zal het Instituut eerst in een later stadium kunnen beginnen met het afgeven van certificaten aangaande deze tak van onderzoek is het Instituut reeds in functie. neel i.v.m. huurverhoging; verhoging van het maximum der vlottende schul den tot f. 3.000.000.—. WASSENAAR RAADSAGENDA De gemeenteraad komt woensdag avond 7 augustus a.s. in openbare ver gadering bijeen. De agenda omvat de navolgende punten: looncompensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 (overeenkomstig Rijks- Er zal geen schoolnielk worden verstrekt In de raadsvergadering van vanavond zal een voorstel van B. en W. be handeld worden, waarin zy een plan hebben uitgewerkt om aan de 107 in de Vlietwyk in aanbouw zynde woningen nog 73 woningwetwoningen, 2 dagwinkels en 7 garages toe te voegen. Het plan omvat 49 ééngezinswoningen en 24 étagewoningen. De ééngezinswoningen zijn verdeeld in drie typen: 36 woningen voor 6 personen, 8 woningen voor 8 en 5 woningen voor 10 personen. Advertentie Vlotte Rayon Tweed jas die bij alle weerberichten past. Onmisbaar in uw vacantie. In diverse kleuren, met bij passend hoedje. In de keukens van deze woningen zul len boilers worden aangebracht, die echter misschien zullen moeten wachten tot de investeringsbeperking minder is geworden. De douchecellen worden voor zien van douche en lavet. De woningen hebben geen vliering, maar onder de nok van het dak zal een ruimte van 120 m. x 1 m. voor berging gemaakt worden. Gasleidingen worden niet aan gelegd. De gemiddelde huur per woning zal f. 13,75 bedragen. Voor de diverse wo ningtypen komt dit neer op resp. f. 13,40 tot f. 14,30 per week; f. 15.50 tot f. 16 en f. 16,40 tot f. 16,90. De 2 blokken étagewoningen hebben twee woonlagen. In blok I komen 4 wo ningen voor 4 en 4 voor 8 personen. In blok II komen 8 woningen voor 3 en 8 voor 5 personen. De huurprijs bedraagt, afhankelijk van de grootte van de wo ning f 10,65, f.11,65, f. 12,65 en f. 15,65 per week. De twee dagwinkels komen op f. 16 per week. Als de boilers zullen zijn aangebracht zullen deze huren naar schatting nog f. 0.70 per week omhoog gaan. De huren van de étagewoningen van blok I zullen met een gering bedrag moeten worden verhoogd wegens het onderhoud van de bij dat blok behorende gemeenschappe lijke tuin. De garages zullen vermoedelijk f.4,20 per week moeten opbrengen. B. en W. stellen in verband met deze plannen de raad voor: tot stichting van bovengenoemde panden over te gaan; b. uit het Grondbedrijf te nemen 4150 vierk. m. grond a f.16 en 5593 vierk. m. a f. 18, derhalve voor een totale waarde van f.1 86.874; c. voor grond- en bouwkosten beschik baar te stellen een krediet van f. 1.411.916, waaronder de onder b. vermelde grondkosten zijn begrepen, alsmede de kosten voor het bouwen van de garages; d. voor de aanschaffing van boilers een krediet beschikbaar te stellen van f. 28.470. GEEN SCHOOLMELK. B. en W. delen de raad mede, dat in een bespreking met de hoofden van de hoofden van de scholen en de be sturen van de byzondere scholen ge bleken is, dat noch de schoolhoofden, noch de besturen voelen voor invoe ring van schooimelk in de scholen. Zij baseren hun bezwaren voornamelijk op het feit, dat het onderwijs hierdoor nog meer dan reeds het geval is, zou worden gestoord. Eén bestuur had bo vendien principilëe bezwaren. B. en W. zullen daarom geen voor stellen doen tot invoering van schooi melk voor de openbare scholen en zij zullen voorlopig geen verdere pogingen doen de besturen der bijzondere scholen tot invoering te bewegen. Behalve de gemeente Voorschoten heeft geen enkel ander gemeentebestuur personeel)lonen van jeugdige en vol wassen mannelijke werklieden (verho ging richtlynen min. v. B. Z.)wijziging kindertoelageverordening (als voren); wijziging algemeen ambtenarenregle ment (met ongemakkentoeslag)ontslag vakonderwijzer M. van Arkel (op diens verzoek); aanvrage uitbreiding chr. la gere school Middelweg (met één les lokaal) vakonderwijs scholen voor g.l.o. en u.l.o. (vermindering lesuren)ver koop van aan de Crocusstraat gelegen grond (278 ca. a f20.per ca.); nota van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen inzake schade loosstelling huurders en ondernemers (bij stedebouwkundige maatregelen). BURGERLIJKE STAND Géboren: Camera C. M., dr ran P. J. Slate en W. M. te Wtel. nOdierbroavwdT. Kontékaas en W. van der Undera; W. G. P. ran eter Ham en H. H. ran Schooten; G. J. J. ran Gewt en F. M. J. Borsboonv, J. R. Dinger en O. J. H. Sohrijver; P. P. Pon-tier en M. J. G. C. ran Wal'leferen; P. L. A. Bakker en M. H. ran der Ham. Getrouwd: M. ra nder Splinter en A. P. ran der Hullst. Overleden: M. Armstrong, wed. van H. R. V. Kroner, 76 Jaar. Leiden zal morgen bloemenstadzijn De belangstelling voor het Rynsburgse corso, dat morgenmiddag door Rijns- burg, Oegstgeest en Leiden trekt, is reeds thans groot. De telefoon in „Flora" te Rijnsburg staat wit-gloeiend: talrijke personen en busondernemingen vragen waar men het beste een plaatsje kan zoeken om het corso zo goed mogelijk te zien. Er zijn telefoontjes binnen gekomen uit Drente, waar een busonderneming een tocht naar Leiden met 6 bussen heeft voorbereid, uit Middelburg en uit Heerlen, om naar enkele van de verst verwijderde plaatsen te noemen. De ver wachtingen zyn dus wat het bezoek be treft zeer hoog gespannen. Wat het corso zelf betreft kan men de verwach tingen eveneens hoog stellen: ingewij den beweren dat het corso vele malen mooier wordt dan vorig jaar. Ook de weersverwachting is zeer gunstig voor morgen: droog en zonnig! Anjers Het feest van de Rijnsburgse bloe men wordt hedenavond ingezet met het verspreiden van ca. 100.000 cor sage-anjers. Door de gehele stad zyn de hoofd-uitreikposten verspreid, van waar tientallen meisjes uit zullen zwermen om de bevolking te voorzien van anjers. De centra zyn gevestigd in de omge ving van de Hoge Morsweg, Da Costa- straat, 3 Octoberstraat, Franchimont- laan, Timorstraat, Langebrug, Boom- markt. Station en Maresingel. Vanavond, te beginnen om 7 uur en morgenochtend te beginnen om 9 uur, zullen de bloe men worden uitgereikt. Het Van der Werfpark zal morgen mooier dan ooit zijn, door een aantal bijzondere versieringen, die aangebracht worden. Men rekent er op dat een record aantal bezoekers genoteerd zal kunnen worden. Route De route, die het corso zal volgen, Ia- ten wij hier nog eenmaal volgen: RIJNSBURG: 2 uur vertrek van „Flora", Oegst- geesterweg, Brouwerstraat, Burg. Meyboomstraat, Kanaalstraat, Kat' wijkerweg, Dubbele Buurt, Vliet N.Z., Oegstgeesterweg. Van Rynsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. OEGSTGEEST: 3 uur: Rijnzichtweg, Leidsebuurt, Oranjelaan, Wald. Pyrmontlaan, Ter- weeweg. De Kempenaerstraat en via Warmonderweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. LEIDEN: 3.45 uur Stationsplein, Stationsweg, Rynsburgersingel, Maresingel, Heren singel, Zylsingel, Utrechtse Veer, Plantagelaan, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat (ongeveer 4.30 u.), Noordeinde, Witte Singel, via Koe- poortsbrug naar Jan van Houtkade. AVONDCORSO: 9.15 uur Jan van Houtkade, Jan van Houtbrug, Zoeterwoudsesingel, Witte Singel, Noordeinde, Breestraat, Kore- vaarstraat, Zoeterwoudsesingel, Plan tage, Utrechtse Veer, Zylsingel, He rensingel, Maresingel, Rijnsburgersin- gel, Stationsweg via Rijnsburgerweg, Geverstraat en Rhijnzichtweg naar Flora in Rynsburg. Morgenochtend van 10 tot 1 uur zyn de corsowagens te bezichtigen in de veilinghallen van „Flora" te Ryjsburg. (Leidschendam. Voorburg, Rijswijk) be sloten deel te nemen aan een regeling voor het gezamenlijk beheer van een beschuttende werkplaats in Rijswijk. De vijf personen uit Voorschoten, die er thans werken, kunnen er blijven en de samenwerking mét bestuur en leiding der werkplaats is uitstekend. B. en W. stellen de raad voor de ge meentelijke bijdrage voor de uitzending van zwakke Voorschotense kinderen naar gezondheidskolonies te verhogen van f1 tot f. 1,50 per verpleegdag De huur van de gemeentelijke gym nastieklokalen zal verhoogd worden van f. 1,50 per uur tot f.2 per uur. Alleen voor de jeugdafdelingen zal de huurprijs ongewijzigd blijven, hetgeen een indi recte subsidiëring aan deze verenigin gen betekent, die echter ongedaan zal worden gemaakt zodra er een algemene susbidieregeling voor het jeugdwerk tot stand is gekomen. In verband met het door mej. G. G. Slothouwer gevraagde ontslag als on derwijzeres aan de openbare lagere Parkschool stellen B. en W. de raad voor een nieuwe leerkracht te benoemen uit de voordracht, waarop vermeld staan: 1. mej. M. J. Smit te Wassenaar en 2. mej. H. van Marle te Lienden. MEUBILAIR. Voor het kantoor van de gemeente ontvanger is dringend behoefte aan nieuw meubilair. B .en W. stellen de raad voor aan te schaffen: een ruim schuifdeurkast f354, een bureaustoel a f.8450 en een bureaustoel f. 114,25. Met aanschaffing van een tweede bu reau en drie stoelen wensen B. en W. nog even te wachten. De Gereformeerde school vraagt in verband met de stijging van het aantal leerlingen een krediet van f1575 voor de aanschaffing van nieuwe leerlingen sets. Om in het Cultureel Centrum school concerten te kunnen laten geven voor de leerlingen van de ulo-scholen vragen B. en W. de raad een krediet van f 110 voor 2 concerten, nog te geven in 1957. Op advies van het Cultureel Comité Voorschoten zullen B. en W. nog nader onderzoeken of het mogeijlk is toegang te verlenen aan leerlingen, die elders onderwijs genieten en aldaar geen schoolconcerten kunnen bijwonen. NOODSCHOOL. Voor de inrichting van de houten nood school ten behoeve van de Vlietschool en van een klas van de R.-K. scholen vra gen B. en W. de raad een krediet van f. 4.185. Dit krediet is nodig voor het aanbrengen van verlichting, gordijnen en overgordijnen, van vloerbedekking in de spreekkamer, voor het aanschaffen van 4 bordstellingen, van enkele stoe len en van enkele andere artikelen. De bordstellingn zullen t.z.t. naar het de finitieve gebouw van de Vlietschool wor den overgebracht. Op 5 april 1957 besloot de raad het maximum vlottende schuld te stellen op 2 miljoen gulden. Op 19 juli was een totaal van f 1.700.000 opgenomen. Op 1 augustus moet f. 100.000 worden afge lost en een nieuwe kasgeldlening voor f. 292.500 worden aangegaan. B. en W. stellen de raad nu voor het maximum bedrag m.i.v. 3 augustus te stellen op f. 3.000.000. BEURSOVERZICHT Unilevers gevraagd Amsterdam, 2 augustus. Het verlies begin deze week van de aandelen Unilever, blijkt achteraf on gegrond te zyn geweest. De laatste drie dagen is dit verlies niet alleen geheel ingehaald, maar werd vandaag zelfs nog enige punten daarboven genoteerd. Deze verbetering moet weer in hoofdzaak worden toegeschreven aan de kooplust voor Londense rekening, terwijl daar naast ook het publiek zich voor het margarinefonds interesseerde. Vanmid dag werd geopend op 440%. Hierna trok de koers aan tot 446, tegen gisteren 440%. Het fonds verliet de markt op vrijwel de hoogste koers van de dag. Philips bleef rustig en kon zich goed handhaven (288). Koninklijke Olie kan de opwaartse tendentie maar niet te pakken krygen. Hoewel de aandelen niet flauw in de markt lagen, moest toch een kleinigheid op de koers van gisteren worden inge boet. De voortdurende olieprysverlaging tengevolge van de grote voorraden in Amerika, vormen hier geen haussemo tief. Zwitserland bood wat steun, rond de f220.—. Aku's prijshoudend, 181% en K.L.M. fractioneel lager, op pariteit Amerika, f 133.10. De omzetten bleven hier wederom zeer gering. Scheepvaarten verdeeld met meren deels iets lagere noteringen. Van de Cultuurwondsen waren Deli Mij. circa 1 pet. hoger, Amsterdam Rubber onver anderd en H.V.A. goed pryhhoudend. De Staatsfondsen vertoonden vandaag een herstel, speciaal voor de Staffel- lening, die opliep van 84% tot 84% en zich derhalve, danzy de verplichte f200.000 vraag in een lege markt, zich pet. kon verbeteren. Nu de trekking van de premielening Amsterdam '56-2 achter de rug is, heeft dit een terugslag op de obligaties ten gevolge gehad. De koers werd vandaag geadviseerd op 90 iaten, tegen een laatstgedane koers (voor de trekking) van 97%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 2 augustus. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 87% 87 Grootboek obl. 3% ..77 77 Ned. '47 3% (3) 84% 84% Ned. '51 3% 89% L 89^ Ned. '53 3% 86% 86y4 Ned '56 3% 86 iV 86j}8 Ned '48 3% 81% 81 Ned '54 3% 81% 81 Ned. '55 I 3% 81% 81 Ned. '55 n 3%84% 84 Ned. '37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 93% 937/8 Investeringscert. 3 89iè 90 Ned. 62-64 3 8818 89 Cert. NWS 55% 55% Indië '37A 385 B 85 y4 Grootboek '46 3 867/8 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 41% 41% Nat. Handelsbank 96% 96% Ned. Handelmy156 156% A.K.U181% 181% v. Berkel's Patent (v) 197% 197% Calvé Delft cert. 347 350 Kon. Pap. v. Gelder 186% 187% Hoogovens cert298% 298 Müller en Co. NF. 349 350 Ned. Kabelfabr270 272% Philips 288% 282% Philips pref150 150% Unilever 440% 444% Wilton Feyenoord 228% 228 y4 Biliton 2de rubr. 240 241 Dordtse Petr. gew. 1045 1048% Kon. Petr. (f. 20.220.50 220.70 idem (50 A f.20.—220.00 220.25 A'dam Rubber 69% 70% Deli .My en (Ver.) eva. 83% 84A H.VA 115% 116 Java Cult38 38 Senembab 59 59 Vorstenlanden 25% 26% Holl. Amerikalfjn 169% 170% Java China Paket 160 Kon. N. Stoomb 147% 147% Kon Paket My 148 146% Stoom vaartmij Ned 179 178% Van Ommeren cert 247 247 Kon Rott Lloyd 167% 167% Ned Scheepv Unie 159% 158% K.L.M 133.80 133.00 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85% 85 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 84% 86B R'dam *37 I-m 3% 86% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam "33 3 94 A'dam *51 2% 85% 85% A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 II 2% 94 L Eindhoven '54 2% 81% 81 Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I g% 88% 86% idem n 2% 88% R'dam '52 I 2% 89% 89% idem n 2% 88% Utrecht '52 2% 91 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank200 202% H.B.U. cert196 196 Rott. Bank 165% 166 Twentsche Bank 165% 167% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 Borneo Sum. HMy. 65% 65% Ned. G. en Sp. Fabr. 181 180 Kon. Ned. Grofsm 98% 97 Internatio 85 86 Rott. Droogdok My. 569 570 Tieleman en Dros 16% 16% Ned. My. Walv.vrt. 60% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 13% 13% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% 35 Intern Nickel97iJ 96f3 Anaconda 66% 65 Bethlehem Steel 50% 49% Cities Service 70 71% General Motors 44% 451.'. Kennecott109% 108% Republic Steel 56% 56% Shell Oil 88% 88 Union Pacific 29JJ 30% Un. States Steel 69% 69% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon. AA.. Pref wSi idem Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind Leldsche Wolspinn Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfaorteken Wernink's1 Betonm Van Wyk Textiel Vü 1/8 59 68 59% 330 329 350 350 122 37% 44% 228 229 410 169 169 77 77 76 76%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3