Onassis gaat super-tankers bouwen in Zeebrugge Met een enkel woord TELEVISIE Koffieverkoop in textielwinkels zal nog onverminderd voortgaan Agenda l*2UZ VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 Miljardenproject Enorme bokken bij nit te breiden haven (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische premier Van Acker, de minister van Financiën en de minister van Openbare Werken hielden gisteren een persconferentie over de besprekingen van de Belgische regering met de Griekse reder Onassis. Het schijnt nu vast te staan, dat de Griekse reder de voor keur geeft aan de Belgische haven van Zeebrugge om er een reuzen- scheepswerf op te richten. In de twee droogdokken, die begin 1960 te Zeebrugge voltooid zullen zijn, zouden vier petroleumtankers van 100.000 ton en 12 tankers tot 65.000 ton op stapel worden gezet. de hoogconjunctuur nog steeds 5000 werklozen zfln. Het gaat om een program van tien miljard Belgische frank of 760 miljoen gulden. Een beperkt ministrieel comité van de Belgische regering maakt zich thans klaar om met de te Monte Carlo gevestigde maatschappij van Onassis de „Olympic International Shipyards" een definitief akkoord te sluiten. Onassis zal een Belgisch filiaal op richten. De scheepswerf zal van begin 1960 af 4000 arbeiders te werk stellen en dat Is in Zeebrugge mogelijk, gezien er in het arrondissement Brugge ondanks Java's moeilijkheden met de buitengewesten ,'Seef mandaat terug!" De Indonesische minister van Scheep vaart, kolonel Nazir, die een rondreis door Midden-Sumatra heeft gemaakt, verklaarde vandaag in Padang, dat het kabinet zijn mandaat aan president Soekarno moet teruggeven, indien het niet in staat is de moeilijkheden met de opstandige buitengewesten op te lossen. Hij zeide met nadruk, dat er in Mid den-Sumatra geen sprake is van een subversieve of separatistische beweging. Twee andere leden van het kabinet legden gisteren in Noord-Celebes ver klaringen van gelqke strekking af. De minister van Justitie. Maengkom. die optreedt als leider van de speciale regeringsmissie naar Noord-Celebes. zeide dat men niet alleen maar kan spreken van de „Noord-Celebes-affaire", omdat feitelijk geheel Oost-Indonesië bij deze beweging betrokken is. De minister van Industrie Ingkiri- wang, die lid is van deze missie, ver klaarde de bekende „2 Maart-proclama tie" van Oost-Indonesië ten volle te steunen. Volgens een bericht In het in Padang verschijnende dagblad „Haloean", heeft Sjech Djalaloeddin, de leider van de jeugdbeweging in Midden-Sumatra, een brief geschreven aan president Soekar no. waarin hij deze aanraadt zijn voor genomen bezoek aan Midden-Sumatra uit te stellen, daar hij zonder twijfel zal worden verwelkomd met .demonstraties tegen de nieuwe in- en uitvoerbepalin- gen". Zoals eerder gemeld, bevindt de mi litaire commandant van Zuid-Sumatra. luitenant-kolonel Barlian, zich op het ogenblik in Midden-Sumatra. voor een bespreking met zijn collega, overste Ah mad Hoessein, over de gevolgen van de nieuwe im- en exportmaatregelen. BINNENLAND Een 51-Jarige mevrouw uit de van Swbebenstraait te Den Haag is van een ruiirn vaer meter hoog platje achter haar huiis gevalilen, tengevolge waarvan zij later op de avond in het ziekenhuis Zuildwal overleed. De bij K.B. van 5 november 1956 ge dane benoeming van tr. L. J. P. Smulders tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, op zijn verzoek ingetrokken. Ir. Smulders is thans met In gang van de dag. waarou hij zijn ambt zal aanvaarden tot en met 31 augustus 1962. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in da afdeling der werktuig bouwkunde aan voornoemde hogeschool. Een Inwoner van Deventer is door de Veenendaalse politie aangehouden wegens verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van ruim f 4000.ten nadele van ziin vroegere werkgever, een Veenendaailse winkelier. De verduistering werd ongeveer en half Jaar geledien gepleegd, dooh nu eis ontdekt. De man. diie inmiddels naar eventer was verhuisd en dezer dagen in het huwelijk is getredien. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd en zal voor de Justitie te Arnhem worden geleid. Het Jeugd-zeeverbonid houdt het Jaarlijkse zeekamp voor jongens met mede. werking van die Kon. Marine en de koop vaardij dlit jaar van 16 tot 28 aiugustus in het kasteel Radboud te MediembliiQc. Het kamp zal op vrijdag 28 augustus worden bezocht door de bevelhebber der zeestrijd- krachten, vloe-atdimiira<al H. H. L. Proper dlie het kamp zal inspecteren en bij gunstig weer adnniraalzeilen zal by wonen. Het achtjarig zoontje van mevrouw W. M. Shanley geb. barones van Heeekeren van Molecaten, Brian, is woensdag te San Rafael In Califlornie omgekomen, doordat een paard hern uiiit het zadel wierp en over de grond voortsleepte. Een man. die Brian hoor die gillen, rende naar het paard en slaagde erin he ttot stailstand te brengen. De jonegn bleek toen reeds te zijn over leden. Op de hoek van de Samtpoorteratnaat en de Jan Steenstraat te Haarlem ls gis teravond die 66-Jarige wielrijder B. de Groot unt Haanliem dioor een autobus van die NZHVM overreden. Kort na aankom sr. in het ziekenhuis Joannes de Deo is de mam overleden. Gistermorgen is het vlaggeochip van de Kon. Rott. Lloyd voor de 57®te maal Uit Indonesië, Maiakka en Ceylon in Rot terdam teruggekeerd. De „Willem Ruys" is voor de eerste maal na de Suezkanaailcrlsis zowel op die uit- ais op die thuisreis weer via Por» Said gevaren. BUITENLAND Het Ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn heeft acht Europese landien. waaronder Nederland, medege deeld. dat het probleem van de schade vergoeding aan pototieke gevangenen, die ln concentratiekampen opgesloten zijn ge- wee&B. opnieuw zal worden bestudeerd. De regeringen van de acht landen zijn ven oordeel, dat allen die in concentratie- kampen opgesloten zijn geweest, recht heb ben op schadevergoeding, omdat het con- centratiekampsteleel in strijd was met het volkenrecht. Krachtens de huidige West- duit se wet krijgen than3 alleen Duitse staatsburgers een vergoeding. Gisteren heeft zich op de 371-meter verdieping van de kolenmijn AuCniarts te Farciennes ln België een Instorting voor gedaan. waardoor vier arbeiders bedolven werden. Twee gewonden konden bevrijd worden. De andere twee mijnwerkers kon den nog niet worden bereikt en men heeft weinig hoop ze nog levend terug te vin den Er zijn 599 lijken van slachtoffers van de overstromingsramp op Kioesjioe ln Ja pan geborgen, aldus le in Tokio medege deeld. Volgens de Jongst» gegevens worden 396 personen vermist. De steun van de Belgische -regering, het feit dat er ln West-Vlaanderen nog arbeidskrachten voorhanden zijn, en de hulp van een machtig Belgisch finan cieel concern schijnen de doorslag te hebben gegeven ten voordele van Zee brugge. De minister van Openbare Werken verklaarde, dat de burgemeesters van Antwerpen en van Gent evenals de pre sidenten van de handelskamers van de beslissing van de Belgische regering om ook de haven van Zeebrugge voor 750 miljoen frank uit te bouwen, op de hoogte waren gebracht. De burgemees ters en voorzitters waren na onderzoek van de plannen van Zeebrugge van oor deel. dat zij de natuurlijke groei van de havens van Antwerpen en Gent niet zullen remmen, maar zij wensten onder meer garanties te verkrijgen, dat de plannen van Zeebrugge het tienjaren plan voor Antwerpen en de verbreding van .het kanaal Gent-Terneuzen niet zullen vertragen. De uitgebreide haven van Zeebrugge zou toegankelijk worden voor volgeladen tankers tot 100.000 ton. Wat de bevaarbaarheid van de Zee- schelde betreft, deelde de minister nog mede. dat in het Schelde-laboratorium te Antwerpen een verkleind model van de Schelde-bedding wordt gebouwd, ze ventig meter lang en dertig meter breed Op dit model wordt geëxperimenteerd om te bestuderen, hoe de Zeeschelde door baggeren, normaliseren en moder nisering kan worden verbeterd. De minister zal een beroep kunnen doen op buitenlandse experts om deze studie te bespoedigen. Speciale contac ten met Nederland zijn hiervoor niet nodig, zei de minister, daar de Belgi sche en Nederlandse experts elkaar ge regeld ontmoeten ln de Belgisch-Neder landse Technische Schelde-commissie. Chinese produktiecijfers In een communiqué van het commu nistische Chinese Bureau voor de Sta tistiek wordt medegedeeld, dat in 1956 de industriële produktie van China met bijna een derde is gestegen. Voorts wordt medegedeeld, dat in bepaalde sectoren de gestelde doelen niet werden bereikt, terwijl er ook in de landbouw sprake is geweest van gevallen van verkeerde lei ding. 96 procent van de landbouwbe volking heeft deelgenomen aan de land- bouwproduktiecoöperaties. Ruim 100 miljoen hectare of 90 procent van het in China in cultuur gebrachte land werd collectief bewerkt. Onrust op Cuba Volgens in Havanna ontvangen be richten waren gisteren in Santiago (Cuba) alle kantoren, winkels en fabrie ken gesloten en busdiensten gestaakt, uit protest tegen de regering en omdat zaterdag twee mensen zijn gedood bij een botsing met militairen. In onbevestigde berichten wordt ge zegd, dat een opstandelingengroep van de revolutionaire strijdkrachten onder leiding van Fidel Castro, die zich ge nesteld hebben in het Sierra Maestra gebergte, gisteren Bueycito heeft over vallen en een militair gedood, vier gewond en een gevangen genomen heeft. Het Cubaanse kabinet onder leiding van president Batista besloot in een spoedvergadering, de grondwettelijke waarborgen voor 45 dagen op te schor ten. hetgeen de autoriteiten o.a. het recht geeft, verdachte personen zonder vorm van proces gevangen te zetten. Ook is de censuur ingesteld. Drie A -centrales in Italië Met medewerking van Engelse en Amerikaanse technici en financiële hulp van de Wereldbank zal Italië binnen enkele jaren minstens drie atoomcentrales bouwen. De Engelse autoriteit voor atoom energie zal de plannen leveren voor de bouw van een reactor in Noord-Italië, waarvoor Engelse ondernemingen alle machines en ander materiaal zullen le veren, voor zover dit niet Italië kan worden vervaardigd. De Vitro Company, een Amerikaanse onderneming, zal dezelfde technische hulp verschaffen voor de bouw van een atoomcentrale in Midden- of Zuid- Italië. Een derde atoomcentrale zal in Zuid- i Italië worden gebouwd met middelen, die althans ten dele door de Wereld bank zullen worden verschaft. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is Margriet". Niet voor niets is .Margriet' reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! [deskundige voorlichting] ruime keuze Ie klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT 1S TEL. 23951 - LEIDEN Amerikaanse militairen niet voor buitenlandse rechters Een commissie van het Amerikaanse Congres heeft gisteren met overweldi gende meerderheid een wetsontwerp goedgekeurd op grond waarvan de Ver enigde Staten geen Amerikaanse mili tair ter beschikking van de justitie van een ander land mogen stellen ingeval de V.S. hebben uitgemaakt, dat zij in de eerste plaats de jurisdictie over de betrokkene hebben, behoudens in „bij zondere gevallen". Binnenkort ook koffie in speelgoedwinkel? De textielwinkeliers gaan onvermin derd voort met de verkoop van hun „Texaromahoffie" tegen inkoopsprijs. „De actie van de commissie cadeaustel sel. waarin de drie middenstandsorga nisaties uit de textielhandel en de tex- tielinfeoopcombinalies samenwerken, is een groot succes gebleken". Sedert het moment waarop de actie begon, n.l. 20 juli is de koffie-omzet al boven een miljoen gulden gestegen. Deze week wordt weer 40.000 kg gedis tribueerd onder de textieldetaillisten. Het publiek koopt grif en de textiel handelaren nemen het ongemak zeer sportief op. Inmiddels blijven de textiel- organisaties bereid met de kruideniers te praten over het staken van de recla me met textielaanbiedingen tegen onza kelijk gecalculeerde prijzen in de krui deniersbranche. De textielorganisaties blijven er naar streven de kruideniers en met name de commerciële kruide niersorganisaties. er toe te brengen zich terug te trekken op hun eigen ter rein, n.l. dat van het levensmiddelenge- bied. Dit heeft het lid van de commissie cadeaustelsel van de Mitex, de samen werkende textielorganisaties, de heer B. Terheijden, vanochtend meegedeeld. Hij zei. dat de bevoorrading van de ruim 3500 aan de actie meewerkende leden, vele moeilijkheden heeft opgeleverd, doch dat men thans tot een meer gere gelde distributie hoopt te geraken. De produktie wordt langzamerhand in Advertentie k|« (25 ct) .1 |l aan Hel Node I poitregel bijfli «trast 7. Ruiwii In Londien ls bekengemaaikt .dat En- jelanid ItDd. Charles W'llson. de Amerikaanse Mi nister van Defensie, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten '.an plan zijn tegen het einde van het jaar 25.000 man land strijdkrachten U'lit Japan terug te trekken en de reet ongeveer 16.000 tegen aaig 1958. Premier Soehrawardy van Pakistan ls gisteren te Amman aangekomen voor een offloieel bezoek van vier dagen aan Jor danië. Hij ls de gast van Koning Hoessein Een honderdtal professoren en lera- T7"JVT A /"~i ren aan universiteiten en hogere technd-JvT^jI sche scholen uit 14 Europese landen vol- 1 gen ouTsussen betreffende kernenergie, die op inrtialief van de OEES en het Euro pese Prodiuktlvitekto Centrum, georgani seerd worden door de "A'tomilc Energy Research Establemeut" in Harwell en hét "Centre d'Etudes Nucleadres" ln Saclay. verzoekt om aanduiding Volgens het Wesbdiuii'tee werkgevers» verbond is 99 procemt ran alle Hongaarse vluchtelingen, die naar de Bondsrepubliek zijn gekomen, ln het arbelriersproces opge nomen. juiste van bebouwde kom De wijzigingen van het wegenver keersreglement, die zijn afgekondigd als gevolg van de wederinvoering van maximumsnelheden op 1 november a.s.. vertonen, naar de mening van de KNAC belangrijke lacunes. Er mag straks binnen de bebouwde kommen niet harder worden gereden dan 50 km/u., maar, aldus de KNAC, het zal door het ontbreken van aanduidin gen in zeer vele gevallen ondoenlijk zjjn om te achterhalen waar een be bouwde kom begint, terwijl men bjj het verlaten van bebouwde kommen zelfs in geen enkel geval houvast zal hebben aan enigerlei aanduiding. Er is verzuimd in de regeling aanwij zingen op te nemen voor het aangeven van het eind der bebouwde kommen. De bezwaren zijn allerminst van theo retische betekenis, aldus de KNAC. Het zal in de praktijk voor de weggebrui kers vaak onmogelijk zijn op eigen waarneming te bepalen waar een be bouwde kom begint en eindigt en zelfs of men al dan niet met een bebouwde kom te doen heeft (bij lintbebouwingen, kleine dorpjes, verspreide huizengroe pen aan de periferie van steden e.d.). De KNAC heeft dan ook in een adres aan de minister van Verkeer en Water staat verzocht de regeling aan te vullen. Afzet groenten en fruit NED.-DUITSE SAMENWERKING? Op aandringen van Nederland hebben vertegenwoordigers van het Neder landse Centrale Bureau van de Tuin bouwveilingen en de Afzetraad voor Groente en Fruit van de Duitse Bond van Landbouwers in Bonn besprekin gen gevoerd over een gemeenschap pelijk afzetcampagne voor groente en fruit in West-Duitsland. Door de kleine Duitse fruitoogst van dit jaar bestaan er grote import- mogelijkheden. De Duitse verbruikscoöperaties heb ben reeds de afschaffing van douane rechten op fruit geëist. De besprekingen zullen op 10 septem ber 1957 te Den Haag worden voort gezet. overeenstemming met de vraag ge bracht. Op initiatief van het hoofdbedrijf schap detailhandel zal morgenochtend in Den Haag een bespreking worden ge houden over het conflict tussen de tex tielorganisaties en de vakorganisaties van de kruideniers. Naar we vernemen, zullen ook de centrale van bonden in de speelgoed-, huishoudelijke en luxe artikelenbranche met de koffieverkoop onder de naam „Luxaromakoffie" voortgaan. Men hoopt van die zijde over de actie binnenkort een overzicht te geven. Aziatische griep in het woonoord „Lunetten" In het woonoord Lunetten te Vught is sinds enkele dagen een vrjj groot aantal Ambonezen aangetast door de Aziatische griep. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter en een snel verloop heeft, heeft z|j zich in enkele dagen snel verbreid. Naar men ons van bevoegde medische zijde meedeelde, is deze snelle uitbrei ding te wijten aan de beperkte ruimte waarin duizenden Ambonezen in dit woonoord leven en ook wel aan een ze kere zorgeloosheid waarmee zij de advie zen van de doktoren in de wind slaan. Verwacht wordt daarom, dat binnen en kele weken de besmetting zich over het hele kamp zal hebben uitgebreid. In de omliggende plaatsen zoals 's-Hertogen- bosch en Vught is van een besmetting met Aziatische griep nog geen sprake, hoewel hier, evenals vrijwel overal el ders. vrij veel gevallen van influenza voorkomen. De Amerikaanse minister van Bui-1 Downingstreet 10 te Londen, tenlandse Zaken. John Foster Dulles j Dp de foto ziet men Dulles rechts heeft gedineerd met zijn Engelse en Macmillan in gesprek, ambtgenoot Harold Macmillan in Fret doodde 150 kuikens Toen een inwoner van Voorthuizen zijn kuikens natelde kwam hij tot zijn grote schrik tot de ontdekking, dat er 150 kui kens verdwenen waren. Bij onderzoek bleek dat een roofdier, waarschijnlijk een bloeddorstige fret, de oorzaak van de verdwijning was. Onder enkele kolen- zakken vond men de resten van de ver miste kuikens. ZATERDAG of je Hooigrac 450-jarig bestaan St. Anna-hofje. 3.3Ó- uiur nam. Stadhuisplein: Opening feeetmarlct te 10 uur voorm.; huldiging A. Segyn te 1 u. nam.; prijsultreing en sluiting te 6 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis. Gemeenteraad. Bespreking fi nanciële nota B. en W. 8 uiur nam. Oud-Hortuszacht. Afscheidsreceptie J. Bosboom. 57 uur nam. Jeaigdrralkantile bezigheden te 10 tuur voor middag en 2.30 u/ur nam. Oegstgeest (W. de Zwljgerkerk) Samenkomst Baptisten Gemeente. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo- Necerland. Op werkdagen van 10— gie van voorm tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumtentoonstelling „Aqua-Hortus". (tot en met 4 augustus). Dagelijks 10 uur v.m. tof 10.30 uur nam. Van der Werf park: Teutoons telling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus) De Lakenhal' „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 28 september). BIOSCOPEN Rex: „Geintjes met geesten" (A en C) alle leeftijden. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Donderdagcyolus „De mooiste vrouw ter wereld". Trianon: „Het zondagskind" alle leeft, werkdagen 2.30, 7 en 9.1-5 uur; zondag 2.16, 4.30, 7 en 9.16 uur. •uxor: ..Mijn hart zingt voor jou", alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: ..Lokaas". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: ..Mars door de hel" (A town like Alice) 18 Jaar; dagelijks 7 en 9.15 uur; .,2x2 2" (Laurel en Hardy) alle leeft. Werkdagen 2.30 uur; zondag 2.30 en 4.46 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 3 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek „Tot Hulp der Menschhedd". Hooigracht 48, tel. 21O60 Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085 en apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 3. tel. 26274. :een gehoor o(j Uw huisarts ol bel op dokteratelefoon 22222.1 Strubbelingen met Britse militairen te Eindhoven In een hotel op de Markt te Eindhoven raakten gisteravond twee Engelse mili tairen met elkander slaags. Een hoofd agent van politie wilde de twee vechten den scheiden, maar dat bleek niet naar de zin van andere aanwezige Britse sol daten, ongeveer 15 man. die het gevecht gadesloegen. Zij keerden zich tegen de agent, die assistentie inriep. Deze kwam spoedig en wist met enige moeite er werden rake klappen uitgedeeld 15 militairen naar het bureau over te bren gen. Enkelen hunner liepen verwon dingen op. Na verhoor werden er acht vrijgelaten. Zeven man, de ergste rad draaiers werden aan de marechaussee overgeleverd. Prof. dr. Van der Scheer Commandeur Oranje Nassau Prof. dr. W. M. van der Scheer, oud- hoogleraar in de psychiatrie en neuro logie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen heeft zijn functie als bijzonder ad viseur van de directeur-generaal van de Volksgezondheid neergelegd. H.M. de Koningin heeft hem benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. De bjj deze onderscheiding beho rende versierselen zijn hem gistermor gen te zjjnen huize te Haren (Gr.) uit gereikt door de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam. Prof. van der Scheer kan worden be schouwd als de pionier op het terrein van de moderne gestichtsbehandeling. Als zodanig heeft hij zijn grootste suc cessen geboekt ten tijde van zijn bijzonder adviseurschap. In deze hoedanigheid heeft hij, belast met het tot ontwikkeling brengen van de actieve therapie in de psychiatrische inrichtingen, door zijn voortdurend en persoonlijk contact met de directeuren van de psychiatrische in richtingen allerwege in den lande deze, door de oorlogsomstandigheden in de verdrukking geraakte moderne behande lingswijze op een plan gebracht, dat toonaangevend is in de wereld. In deze laatste periode van zijn ambtelijk leven heeft zijn levenswerk zijn bekroning ge vonden. In de thans verleende onder scheiding is hem daarvoor de Konink lijke waardering gebracht. Zomerconferentie C.H.U. De C.H.U. houdt op het landgoed „Woudschoten" te Zeist een driedaagse zomerconferentie, die gisteravond ge opend is door de voorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, die eraan herinnerde, hoe 35 jaar geleden het ini tiatief tot deze zomerconferenties werd genomen. Sprekende over de politieke situatie zeide de heer Tilanus bij de jongste ka- binetsfofrmatie afwijzend gestaan t« hebben over een rechts Kabinet. De heer Tilanus zeide zijn medewer king aan een dergelijk Kabinet te hebben onthouden omdat naar zijn mening de 33 K.V.P.-, de 10 A.R.- en de 8 C.H.U.- zetels geen basis vormden voor de vor ming van een Kabinet. Hij vond de dan gekweekte oppositie evenmin in het be lang van het welzijn van het volk. Spre ker behandelde voorts uitvoerig de maat regelen, die de regering heeft genomen in het kader van de bestedingsbeperking en de consequenties hiervan voor de openbare lichamen. Hij noemde de zor gen van de gemeentebesturen bijzonder groot, vooral met betrekking tot de ka pitaalvoorziening. Sprekende over de huurverhoging vroeg de heer Tilanus zich af of het inderdaad wel zo erg gesteld is met de huiseigenaren. Buiten be schouwing wilde hij laten de kleine man. die voor zijn oude dag een paar huisjes verhuurt. Het rendement dat de grote beleggingsmaatschappijen maken noem de hij zeer behoorlijk. De heer Tilanus heeft zijn stem aan de huurverhoging gegeven, zo verklaarde hij. omdat hij ziah moreel gebonden acht. Destijds heeft hy mede zijn advies aan de tegen woordige minister gegeven om zitting te nemen in het Kabinet. Hen thans de grond onder de voeten weg te trekken is naar het oordeel van de heer Tilanus onjuist. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 733 I 3S S Ëtt «je Stockholm regen nnw 5 20 7 Oslo onbewolkt wzw 1 22 0.5 Kopenhagen onbewolkt w 21 0 Aberdeen onbewolkt windstil 17 0 Londen zwaar bew. no 3 27 0 Amsterdam onbewolkt n 2 22 0 Luxemburg onbewolkt nno 6 26 0 Parijs onbewolkt nno 4 29 0 Bordeaux onbewolkt windstil 31 0 Grenoble onbewolkt windstil 31 0 Nice onbewolkt nnw 5 26 0 Berlijn half bew. nw 4 22 0 Frankfort licht bew. ono 4 27 0 München onbewolkt zzo 1 23 0 Zürlch onbewolkt windstil 26 0 Genève onbewolkt windstil 28 0 Locarno half bew. windstil 28 0 Wenen onbewolkt windstil 23 0 Innsbruck onbewolkt windstil 28 0 Rome onbewolkt ono 3 30 0 Ajaccio onbewolkt o 1 26 0 Mallorca onbewolkt nnw 2 29 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2