Vijf gevangenen ontsnapt uit de strafgevangenis te Scheveningen WEERBERICHT Drie direct weer gegrepen, twee Duitsers nog steeds spoorloos! OVERHEMDEN STASSEN BRENGT VANDAAG INSPECTIEPLAN OP TAFEL FRANSE REGERING NOG OP ZOEK NAAR BEZUINIGINGEN 96ste jaargang VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 No. 29202 Na Amsterdam en Haarlem (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag omstreeks kwart over drie hebben vijf gedetineerden kans gezien te ontsnappen uit de strafgevangenis I te Scheveningen. Zij forceerden een dakraam van een werkzolder en kozen zo de weg naar de vrijheid. Eén van hen kwam niet ver. Hij durfde niet te best van de dakgoot op een platje te springen en toen hij tenslotte de moed verzameld had, viel hij en verwondde zijn schouder. Hij was een ge- makkelijke prooi voor de onmiddellijk gealarmeerde bewakers, die er ook nog in slaagden twee anderen in hun kraag te pakken. Deze hiel den zich schuil op een nettenboetveld in de duinen. Het overige duo, twee jonge Duitsers, is waarschijnlijk een andere kant uitgerend. Ondanks intensief speurwerk en het inschakelen van speurhonden zijn zij tot op heden nog spoorloos. Slot van dakraam werd geforceerd Het is de derde geslaagde uit braak in enkele dagen tijd. Zondag morgen ging een gevangene uit het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam er vandoor. Dinsdagmorgen volgde een Leidse kok in Haarlem het voorbeeld van zijn Amsterdamse collega. Tot op de dag van vandclag is er nog geen spoor ontdekt van dit ontsnap te duo, dat nu versterking heeft ge kregen door de succesvolle ontsnap pingspoging van de beide Duitsers uit de gevangenis te Scheveningen, aan de Pompstationsweg. De vijf vluchtelingen waren met een groot aantal andere gevangenen werk zaam op een werkzolder van gevangenis I aan de Pompstationweg. Zij verricht ten daar allerlei werkzaamheden zoals metaalbewerking, het maken van bor stels en karweitjes op elektro-technisch gebied. Zij zijn daar dus uiteraard goed voorzien van alle mogelijke soorten ge reedschap. De zolder heeft een puntdak, dat voorzien is van gegrendelde ramen. Slechts twee van deze ramen kunnen worden geopend. Deze ramen zijn ge sloten met een aan de tralies voor de ramen vastgeklonken grendel, die in een balk van het dak verdwijnt en dan op slot gedaan kan worden. De ont vluchten (men denkt, dat het de Duit sers zijn geweest) hebben kans gezien twee schroeven te verwijderen, waardoor er speling kwam in het geheel. Men heeft hiervoor waarschijnlijk een krom gebogen schroevendraaier gebruikt, om dat de schroeven alleen daarmede te bereiken zijn. Alarm Door krachtig heen en weer te wrik ken zijn de vluchtelingen er toen in geslaagd de schoot van het slot uit de balk los te maken, waarna de weg naar het dak voor hen open lag. Het eerst zijn de twee Duitsers door het raam gekropen, onmiddellijk gevolgd door de drie anderen, die naar men aanneemt, van deze kans geprofiteerd hebben, hoewel zij van tevorei niet op de hoogte waren van het feit, dat er een ontsnap pingspoging zou worden gewaagd. De ontvluchting werd vrijwel dadelijk door de bewakers op zolder gemerkt. Zjj 'oegen onmiddellijk alarm, maar intussen waren de vijf vluchtelingen reeds op het dak aangeland. Zij lieten zich vliegensvlug langs de pannen in de dakgoot glijden, liepen daar door heen, slingerden zich om een aan het einde van de goot aangebracht uit steeksel, dat ter versiering dient, en sprongen op een enkele meters lager gelegen platje. Het was hier, dat een der vluchtelingen z'n Waterloo vond. Hij durfde niet goed te springen, kwam aan zijn handen aan de goot te hangen en toen hij eindelijk losliet, kwam hij zo ongelukkig terecht, dat hij zijn schouder lelijk bezeerde. Hij kon toen zonder veel moeite door de toegesnelde bewakers worden gepakt. Achtervolging De vier andere vluchtelingen waren inmiddels van het plat op de binnen plaats gesprongen. De omstandigheden voor een verdere vlucht waren hier uitermate gunstig: bij de nieuwbouw ter plaatse lag een hoop steenkolen, die schuin opliep naar deze nieuwbouw toe, die nog niet verder is gevorderd dan ter hoogte van de eerste etage. Vandaar kwamen de mannen op de muur en zo konden zjj in de ';uintjes springen, die gelegen zijn bij de woningen van de bewakers aan de Pompstationweg. Nu was de weg naar de vrijheid ge baand. De vier mannen renden over de Pompstationweg, staken de Van 'Alke- Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog zonnig weer met iets hogere middagtemperaturen.Tatige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 AUGUSTUS Zon op te 5.06 uur; onder te 20.29 uur. Maan op te 14.45 uur; onder te 23.46 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 8.33 en 21.05 uur; laagwater te 4.14 en 16.33 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. madelaan over en verdwenen in het veld, waar Scheveningse vrouwen de netten van de vissers plegen te boeten. De bewakers zaten hen echter dicht op de hielen. Zij zagen echter alleen de twee Nederlandse vluchtelingen lopen, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de Duitsers óf een grote voorsprong hadden óf een andere weg gekozen heb ben. Hoe het ook zjj, het gelukte de be wakers de beide Nederlanders na enig speuren in het veld te grypen en hen terug te brengen naar de gevangenis. De Duitsers waren echter zoek en zyn dat tot op heden nog. Speurhonden ingezet De politie was intussen gealarmeerd. Zij verscheen met een aantal jeeps en een groot aantal manschappen. In ruime omtrek werden deze geposteerd om de kans zo klein mogelijk te maken, dat de Duitsers door het kordon heen zouden breken. Zowel naar de richting van de zee (De Ruigenhoek) als in de BIJZONDER MOOIE KWALITEIT POPLIN HERJSN grijs 8.75 NATUURLIJK BIJ. beige HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Overleg saiarispositie KLM-vliegers wordt hervat Naar aanleiding van de enige dagen geleden gesignaleerde moeilijkheden is gistermiddag onder leiding van prof. Levenbaeh een bespreking gehouden van het College van Rijksbemidde laars met enkele directieleden van de KLM en vertegenwoordigers van de verenigingen van bij deze maatschap pij in dienst zijnde vliegers. Het resul taat van deze bespreking is, dat het overleg over de salarispositie van de vliegers zal worden hervat. De vereni gingen van vliegers hadden reeds van tevoren hun leden gevraagd de dienst wederom op normale wjjze uit te voe ren. richting Wassenaar werd gezocht. Alles echter tevergeefs. Twee speurhonden van de speurhondenschool aan de Waalsdorperweg werden daarop ingezet. Later werden daaraan nog toegevoegd twee honden van de politie. Met hun geleiders trokken de dieren de velden en de duinen in, waarbij hun lucht werd gegeven aan een hoofdkussen van een der gevluchte Duitsers. Alles was echter vergeefs. Tot half xcht in de avond bleef men zoeken en speuren, maar toen waren de twee nog niet gevonden. Wij vragen ons af of de twee er mis schien in geslaagd zijn het strand te bereiken, waar zij zich gemakkelijk hebben kunnen mengen tussen de baders. Signalement' De twee Duitsers zaten in de gevan genis voor diefstal met braak in ver eniging gepleegd te Apeldoorn in 1956. Hun namen en signalement luiden: Ludwig Freeze, 1.91 lang, blond haar, blauwe ogen en gaaf gebit. (Hij spreekt gebrekkig Nederlands) en Johannes Wilke: 1.70 lang, blond haar, bruine ogen. Ook hij spreekt gebrekkig Neder lands. Beiden zijn gekleed in een khaki overall. Men is er nog niet achter of het for ceren van het raam gistermiddag is geschied of dat er reeds voorbereidend werk was verricht. Het is natuurlijk Ruimen Suezkanaal kostte 32 miljoen Van gezaghebbende zijde is te New York medegedeeld dat de kosten om het Suezkanaal weer bevaarbaar te maken, nadat de Egyptenaren er ten tijde van de Brits-Franse actie, velerlei vaartuigen van verschillende aard in hadden laten zinken, 8.400.000 dollar 32 miljoen gul den). hebben bedragen, hetgeen minder is dan de voorzichtigste schattingen die in de pers zijn gepubliceerd. Een tiental staten, waaronder Neder land, heeft de Verenigde Naties in totaal een bedrag van 10.822.000 dollar geleend ter bestrijding van de bevaarmakings- kosten. mogelijk, dat er gedurende enige dagen telkens kleine onderdelen van het ontsnappingsplan zijn uitgevoerd. De Officier van Justitie by de Recht bank te Den Haag, mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, heeft zich gistermiddag ter plaatse op de hoogte gesteld van de ontvluchting. Prof. mr. I. Samkalden, de minister van Justitie, heeft zich over de ont snapping uitvoerig laten inlichten. Gis teravond belegde hij in het departement een bijeenkomst met enige autoriteiten, onder wie de directeur-generaal voor het gevangeniswezen, mr. E. R. M. La- mers. Op ons verzoek om enig commentaar over het gebeurde, noemde de Officier van Justitie, mr. Semeyns de Vries van Doesburgh de toestand in de ge vangenis „verouderd en zeer onover zichtelijk" Ontwapeningsgesprek hervat Dalles vanavond terug naar 11 ashington (Van onze Londense correspondent) Naar verwacht wordt, zullen de Westerse voorstellen tot vorming van luchtinspectie-zones boven het Noordpoolgebied en een strook, zich uitstrekkende van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, tijdens het komende weekend in onderdelen bekend worden gemaakt, nadat deze door de Amerikaanse vertegenwoordiger Stassen vandaag tijdens de zitting van het sub-comité voor de ontwapening, aan de Russen zijn voorgelegd. Pas daarna zal blijken, of de Russen met deze voorstellen in principe akkoord gaan. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau had gisteren een korte bespreking met Foster Dulles, om on middellijk daarna terug te vliegen naar Parijs. Het ligt in de bedoeling, dat Dulles hedenavond naar Washington terug zal keren. sen het Westerse en Sovjet-Russische blok. Terwijl de Westerse mogendheden nog niet eens bereid zyn, hun militaire geheimen met elkaar uit te wisselen, wil men van twee elkaar diep wantrouwen den statenbonden eisen, dat zij de ge heimen van hun grondgebied aan het ontdekkend oog der luchtcamera prijs' geven en inspectieteams op hun grond' gebied toelaten. Wantrouwen slechte basis Een dergeljjk plan zou reeds al dus Lippman op ontzaglijke prak tische moeilijkheden stuiten, indien trouwe bondgenoten het onderling moesten uitvoeren. Laat staan, dat het kans van slagen heeft, als wan trouwen de basis van „samenwerking" moet zijn. Zelfs de komst van Foster Dulles heeft aan dit feit niets kunnen veran deren. Men kan dan ook moeilijk zeg gen. dat de sfeer op de Londense ont wapeningsconferentie al te optimistisch is. Men moet overigens niet vergeten, dat deze conferentie een bijeenkomst is van een sub-comité van de ontwape ningscommissie der Ver. Naties en dat dit sub-comité verslag van zyn bevin dingen moet uitbrengen aan de Ver. Naties, die later in plenaire zitting deze materie moeten behandelen. Het laatste woord is daarom nog lang niet ge sproken Europese aarzeling Tijdens de besprekingen tussen Foster Dulles en de vertegenwoordigers der Westerse mogendheden is er van Euro pese zijde bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke Amerikaanse plan tot in stelling van een inspectie-zone boven Europa en de daaruit voortvloeiende maatregelen tot geleidelijke necleaire ontwapening. Want gesteld dat het ge bruik van kernwapens verboden wordt, wat zal West-Europa dan doen in geval van een Russische aanval met „conven tionele" wapenen? Het schijnt echter, dat Foster Dulles een soepele formule gevonden heeft, die de West-Europese mogendheden bevredigt, al moet nog worden afgewacht welke oplossing men gevonden heeft. Niet optimistisch De Westerse mogendheden mogen even we lovereenstemming hebben be reikt, waar het om gaat is toch de vraag of Rusland erin zal toestemmen geallieerde verkenningsvliegtuigen bo zen zyn grondgebied toe te laten. En daarop schijnt weinig kan te bestaan. De bekende Amerikaanse commentator Walter Lippman schreef onlangs in de Manchester Guardian, dat alle moeilijk heden over het ontwapeningsvraagstuk voortspruiten uit het wantrouwen tus- Een recente opname van H.K.H. achttiende verjaardag hoopt te vie- Prinses Irene, die maandag a.shaar en. (Foto Mieyboom.) Gistermiddag is Hr. Ms. Onder-1 dienst gesteld door de commandant zeebootjager ..Drenthe" op de werf van het nieuwe schip. Kapitein-lui- van de NDSM te Amsterdam in tenant ter Zee H .A. van Oorde. De toespraak van de commandant werd besloten met een driewerf „hoezee" op H'M. de Koningin Ook bestedingsbeperking in Frankrijk Moeilijkheden verschoven, niet opgelost (Van onze Parijse correspondent) De moeilijkheden binnen de Franse regering zyn voor enige dagen verschoven, maar zy zyn zeker nog niet tot een oplossing gebracht. Nog maar 550 van de 600 miljard frank aan bezuinigingen, welke de minister van Financiën Gaillard van zyn collega's eist, heeft men kunnen vinden. Vyftig moeten er dus nog wor den gevonden en Gaillard heeft gezegd, dat hy, wanneer dat niet binnen een week gebeurt, alsnog zal aftreden. de Fransen door, dat Frankrijk zich op een hellend vlak bevindt wat zyn finan ciële en economische toestand betreft en dat een politiek van versobering het enige middel is om een begin tot her stel te kunnen maken. De reeds besloten bezuinigingen op de staatsuitgaven betekenen, dat de spoorwegtarieven zullen worden ver hoogd, dat gas 20 procent duurder zal worden, dat de bouw van een groot passagiersschip voor de Transatlan tische vaart wellicht zal worden ge staakt, dat de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc waarschijnlijk zal worden opgeschort en dat twee derden zullen worden afgeschaft van de subsidies, die de regering reeds ja ren uitkeert aan de spoorwegen, het fonds voor sociale zekerheid, de telers van bieten en anderen. De militaire begroting voor 1958 zal ongeveer 1.3 biljoen frank bedragen, of ongeveer 14 pet. minder dan die voor 1957. Volgens de Franse minister van Defensie, André Morice, zullen de Franse militaire inspanningen in Al gerije hierdoor echter niet worden verminderd. Druk geconfereerd Om dat uittreden van hem uit het kabinet te voorkomen, heeft Bourges- Maunoury, de minister-president, se dert woensdagnacht bfjna onafgebro ken geconfereerd. In de eerste plaats met Guy Mollet, secretaris-generaal van de Franse socialistische party, en uit dien hoofde de gryze eminentie van de huidige regeringspolitiek. Mollet is gisterochtend in alle vroegte per auto uit Atrecht, van welke stad hij burgemeester is, naar St. Germain en Laye, de woonplaats van de premier, gekomen om met hem en Gazier, de minister van Sociale Zaken, die zijn be groting zo hardnekkig tegen Gaillards eisen in heeft verdedigd, te overleggen. Men is tenslotte tot een noodoplossing gekomen, die inhoudt, dat Gazier wat water in zijn wijn heeft gedaan en dat Gaillard thans dus afwacht, wat men hem mededeelt, waar men de ontbre kende 50 miljard franks zal vinden. Gaillards positie is de laatste dagen sterk gebleken, zo sterk, dat wanneer hij uit het kabinet zou treden, onge twijfeld de radicale ministers dat ook zouden doen, en het bewind van Bour- ges-Maunoury dus zeker voorlopig ten einde zou zijn. De minister van Finan ciën heeft bovendien dit voordeel, dat de publieke opinie het op het ogenblik met hem eens begint te worden. Het dringt namelijk langzamerhand wel tot Verenigd luchtcommando Amerika en Canada De V.S. en Canada hebben besloten te Colorado Springs, in de Ameri kaanse staat Colorado, een gemeen schappelijk luchtcommando te ves tigen, zo blykt uit een communiqué dat gisteren te Ottawa is uitgegeven. Het nieuwe hoofdkwartier zal de plannen voor de luchtverdediging van Noord-Amerika coördineren, zodat deze ingeval van nood direct kunnen worden uitgevoerd. Het commando zal verantwoordelijk zyn aan de stafchefs van de twee landen. Het besluit betekent een uitbreiding van de al zeer nauwe samenwerking tussen de VjS. en Canada op het gebied van de luchtverdediging. Op alle andere gebieden van de defensie blijven de twee landen onafhankelijk. De nauwe samenwerking tussen de V.S. en Canada bij de luchtverdediging heeft o.a. geleid tot de aanleg van een gordel van radarstations en luchtbases voor straaljagers van beide landen in het noorden van Canada. Eisenhower—Nero Een verbolgen Amerikaanse poli ticus (het democratische lid van hetHuis van Afgevaardigden Augustine B. Kelley) heeft giste ren president Eisenhower verge leken met de Romeinse keizer Nero. „In de geschiedenis zal wel licht eens een vergelijking worden getroffen tussen de golfpartijtjes van president Eisenhower te Get tysburg en Nero's vedelspel toen Rome in brand stond"-, zeide Kel ley. Hij wond zich op over de hou ding die Eisenhower had aangeno men inzake voorstellen tot school- bouwkredieten. Egypte kan nog meer duikboten van Rusland krijgen „Als Egypte meer duikboten wil heb ben is de Sovjet-Unie bereid ze te leve ren"; dit zou de Russische ambassadeur in Israël gezegd hebben tegen Israëli sche socialisten, aldus deelt het Israëli sche blad „Yedioth Achronoth" mee. Hij zou hieraan toegevoegd hebben, dat de Israëlische politie)1: een „instru ment" is in handen van de imperialisti sche mogendheden. Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel l- Lelden Glro n° 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1