MAGGI EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Rijst-Julienne 96ste Jaargang Donderdag 1 augustus 1957 Tweede blad no. 29201 Sleutelstad in teken van Corso Leidse warenmarkt krijgt voor zaterdag een feestelijk tintje Ook de middenstand in cen trum werkte mee Het predicaat „bloemenstad" is zaterdag a.s. zeker ook van toepas sing op Leiden. Niet alleen trekt het bekoorlijke Rijnsburgse Corso door de straten van de Sleutelstad en kan men van kleurrijke bloemen pracht genieten in de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" in het Van der Werfpark, maar ook de zaterdagse warenmarkt wordt weer in een feestelijk pakje gestoken, dat geheel past in de sfeer van deze bloemendag. GRATIS LOTERIJ Dan begint de gratis loterij, waarvoor een bedrag van ongeveer 2500 gulden aan prijzen beschikbaar is gesteld met als hoofdprys en wasmachine. De loten worden gratis uitgereikt aan bezoekers boven de zestien jaar door de verschil lende kraamhouders. Op het Stadhuis plein staan de vele prijzen in enkele kramen de gehele dag uitgestald. RECLAMEWEDSTRIJD Terwyl zo de eerste loten worden uit gedeeld, gaan ook de vier juryleden de dames M. Noordman en mr. A. Ver sprille en de heren M. Weima en J. Ver- steege op stap om zich een oordeel te vormen over de wijze, waarop de marktkooplieden reclame maken. Niet alleen zal gekeken worden naar de aan kleding van de kramen, er zal bijzondere aandacht besteed worden aan de wijze, waarop deze mensen met publiek weten om te gaan en hoe zij de waren aan de man weten te brengen. Over het alge meen kan men dus zeggen, dat het een wedstrijd is in service aan het publiek. Om één uur zullen velen naar het bor des van het Stadhuis trekken om de huldiging van een jubilaris bij te wonen door de voorzitter van het comité, de heer H. Stikkelorum. Hij zal de heer A. Segyn toespreken, die veertig jaar kra men op het marktterrein verhuurt. In derdaad een bijzonder jubileum, dat dan ook met de nodige luister omgeven zal worden. 772 de loop van de dag zal door de comitéleden aan zieke collega's een fruitmand en een bloemengroet worden aangeboden. Om zes uur des avonds komt er een einde aan deze feestmarkt, die totstand kon komen door een prettige samenwerking van het comité met de gemeente Leiden en de kwekers uit Rijnsburg en om geving, die voor de bloemen zorg zullen dragen. Op dat tijdstip zal wethouder D. van der Kwaak na melijk de prijzen uitreiken van de loterij en de reclamewedstrijd. Drukste markt De Leidse warenmarkten staan gunstig bekend, hetgeen niet in ge ringe mate te danken is aan de gunstige ligging. Zo midden in de stad, langs de Nieuwe Rijn en fraaie gebouwen als Waag en Stadhuis. De markten trekken dan ook duizenden bezoekers. Vergeefs zal men in ons land naar een andere markt zoeken, die zo druk bezocht ivordt. Leiden en de markt kunnen beiden bogen op een lange en roemrijke historie. Men wil nu van de markt van zater dag een „feestmarkt" maken. Net als vorig jaar. Het fraaie Corso trekt weer duizenden naar onze stad en de han- dige kooplieden, die met hun waren op de markt staan, grijpen gaarne deze ge legenheid aan om een bezoek aan hun gebied te stimuleren. Met succes, hetgeen wel blykt uit de cijfers die de heer M. Weima, directeur van de Leidse Markt- en Havendienst ons verstrekte, Bij een vorige feestmarkt werden ruim 35.000 bezoekers geteld uit 68 gemeentenEn voor dit jaar staan de verwachtingen nog hoger gespannen. GEEN BLOEMENKONINGIN Geen wonder, dat de marktkooplieden onder leiding van een reclame-comité dat zich gevormd heeft uit de Centrale I Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel te Leiden, de handen ineen geslagen hebben om ook de markt van zaterdag a.s. een feestelijk tintje te ge ven. Het heeft zich ditmaal niet beperkt tot de marktmensen, ook vele midden standers uit het centrum van de stad hebben op verzoek van het comité mede werking verleend door middel van fi nanciële bijdragen of het schenken van prijzen. Een van de firma's gaat zelfs zover, dat de „bloemenmeisjes" een gratis maaltijd wordt aangeboden. Dat zijn dus de meisjes, die de gehele dag op het marktterrein te vinden zyn en de bezoekers, een anjer zullen aanbieden als een bloemrijke groet van het comité. Dit jaar zal er echter geen sprake zijn van de verkiezing van een „bloemen- koningin". niemand wordt verkoren bo ven de andere. Hoewel de normale markt reeds eerder op de dag is begonnen, zal men met dit charmante facet van het feestelijk ver toon eerst na tien uur kunnen kennis maken, want dan heeft de heer Weima de „feestmarkt" officieel voor geopend verklaard. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Genderen (toez.) G. Wur- sten, kand. te Zwartsluis. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lexmond G. Vesseur, kand. te Amsterdam. Te Wapenveld IJ. Stien- stra. kand. te 't Zandt (Gron.), die be dankte voor Hoek (Z.). GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Bussum G. Hagens te Hillegersberg. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal G. van 't Wout te Vroomshoop. CHR. GEREF. KERKEN. Dienst van de kerk HULP AAN DE HULPELOZEN Dr. H. Berkhof, rector van het Theo logisch Seminarium der Ned. Herv. Kerk te Driebergen, heeft voor de centrale commissie van de Wereldraad van Ker ken momenteel in de Yale-universi- teit te New Haven, Connecticut, bijeen betoogd dat de dienst van de kerk in het bijzonder moet zyn „hulp aan de hulpelozen" en niet moet concurreren met het maatschappelijk werk van over heid of menslievende instellingen. Wanneer de overheid gaat zorgen voor de mensen, die de kerk eerst had geholpen, moet de kerk zich terug trekken. Immers indien een bepaalde dienst evengoed of zelfs beter door andere instellingen kan worden ge daan, dan heeft het betoon van de kerk „zijn betekenis als symbool van Gods eerherstel verloren", aldus dr. Berkhof. f Over het hoofdthema van deze bijeen komst, „De roeping van de kerk om te getuigen en te dienen", had ook een Indiase collega van rector Berkhof ge sproken. Deze, ds. Chandra.i uit Ban galore, verklaarde dat de twee voor naamste vormen van tegenstand tegen i het christendom zyn: die van het Hin- j doeïsme in India, welke de christenen tracht te beperken in hun hulpbetoon en geloofsverbreiding tegen gaat en voorts die van de communistische lan den, waar de kerk tot zuiver religieuze activiteit wordt beperkt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johauna Olazina, dr van J. N. Sloos en J. C. Hakkaart; Rico ,zn van M. van der Heijden en M. Hons'beek; Anna Magdiailena dr van J. A. Riedel en I. M. van Katwijk: Maria Josephine. Jacoba, dr van J. A. M. AugustLnus en J. M. M. Scihraima; Willem Laurens ,zn van M. Kuiper en L. Wonds - ma; Peter, zn van D. Louwerse en P. van Es; Cornells Johannes ,zn van J. Dreef en P G. A. Ravensbergen; Dorothea Johanna, dr. van P. de Vos en M. E. A. Philips; Wil lem. zin van C. Ouwehand en N. Monfils; Carta Albertina Hendrtlka, dr van K. B. Koppe en M. Slootjes; Jacobus Johannes, zn van J. J. van Dorp en E. Swagers. GETROUWD G. J. H. Verstegen en E. Lourens. OVERLEDEN H. Blan6jaar, 47 jaar .echtgenote van P. Kanbler. BRAND IN ROOKKAST VAN SLAGERIJ Tengevolge van overhitting is van nacht omstreeks kwart voor één brand ontstaan in een rookkast, welke zich bevond in de slagerij van de heer De Roode aan de Morsweg. De brandweer bluste de brand. De schade in de rookkast was plm. 50 kg rookworst aan wezig bedraagt circa f. 250.en wordt door verzekering gedekt. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij Koninklijk besluit is aan dr. J. A. Cohen, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, verstrekte opdracht tot het geven van onderwijs, luidende „de toegepaste enzymologie", gewijzigd in: „de toegepaste enzymologie en radio biologie". Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit te Leiden: te rekenen van 1 juli 1957, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij het Rijksherbarium: dr. H. O. Sleumer, thans in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 1 juli 1957 tot en met juni 1958 tot wetenschappelijk amb tenaar bij de inwendige geneeskunde: ir. Chr. Sijbesma. COLLECTE LEIDSCHE BUITENSCHOOL Collectanten, die zich zaterdag enkele uren in willen zetten voor de straat collecte van de Leidsche Buitenschool, kunnen zich vrijdagavond van 8 tot 9.30 uur en tijdens de collecte dag melden in „Den Burcht". Dr. ir. A. M. van Deventer en dr. A. J. Koster, beiden alhier en dr. W. A. M. Burgers te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de commissie, welke in 1957 is belast met het ajnemen der examens, bedoeld in art. 12 van de Hogeronderwijswet. Mej. M. de Jong alhier slaagde te Utrecht voor de akte Nederlands MO-a. Mr. dr. J. H. Ekering plotseling overleden SECRETARIS VAN HET SCHEIDS GERECHT VOOR BLOEMBOLLEN- HANDEL In z^jn kantoor te Amsterdam is plot seling op 42-jarige leeftijd overleden mr. dr. J. H. Ekering, een in Haarlem woon achtige advocaat, die sinds 1949 secre taris was van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel. Hy bekleedde tal van bestuursfuncties op sociaal en ker kelijk gebied. Zo was hij o.m. voorzitter van het Landelijk Scheidsgerecht voor de Hoveniers, voorzitter van de Haar lemse Raad voor de Kinderbescherming en bestuurslid van de Vereniging Kin- derzorg in Noord-Holland. Voorts was hij bestuurslid van vele Haarlemse ver enigingen. Zaterdagmorgen elf uur wordt een rouwdienst gehouden in de Grote Kerk te Haarlem, waarna de teraarde bestelling volgt op de begraafplaats Westerveld om 12.30 uur. Hongaarse geestelijken gearresteerd De Weense radio meldt, dat talrijke Hongaarse geestelijken zijn gearresteerd wegens „contra-revolutionaire activiteit". De radio voegt hieraan toe, dat het Hongaarse Ministerie van Binnenlandse Zaken voorts kardinaal Mindszenty er van beschuldigd heeft, dat hij tijdens de revolutie in oktober opdracht heeft ge geven „het departement voor religieuze aangelegenheden te plunderen". Afscheid bij de N.S. CHEF PLAATSKAARTENKANTOOR MET PENSIOEN In het kantoor van de stationschef, de heer A. Swier, is gisteren afscheid genomen van de heer W. A. Vriezen, chef van het plaatskaartenkantoor, die na ruim 40 dienstjaren de Ned. Spoor wegen met pensioen ging verlaten. In zijn afscheidswoord prees de heer Swier de heer Vriezen als een voortref felijk ambtenaar, die in de tien jaar, die hij in Leiden doorbracht als chef van het plaatskaartenkantoor, de gang van zaken steeds in goede banen heeft ge houden en ondanks het nog al inten sieve personeelsverloop altijd heeft ge zorgd voor een goede service t.b.v. de reizigers. Als aandenken aan zijn Leidse tijd ontving de heer Vriezen een vishengel met toebehoren, terwijl zijn echtgenote met een fraai bloemstuk werd verrast. Namegs het personeel van het plaats kaartenkantoor sprak de commies, de heer H. J. de Jong, woorden van dank en waardering. Wederkerig dankte de scheidende chef voor de van allen ontvangen medewer king en vriendschap. Tenslotte namen allen met een handdruk afscheid van de heer en mevr. Vriezen. H. J. Sloos gehuldigd De heer H. J. Sloos herdenkt van daag het feit, dat hij voor 25 jaar als boekhouder in dienst trad bij „Het Haardenhuis" J. de Nie en Zn. Ter ge legenheid van dit jubileum werd de heer Sloos vanmorgen in intieme kring van familieleden en firmanten in „Het Gulden Vlies" gehuldigd. Volgende week. wanneer de vakantie afgelopen is, zal de jubilaris door het gehele perso neel in de bloemen worden gezet. Als eerste spreker voerde vanmorgen het woord de oudste firmant, de heer Joh. de Nie. Deze wees er o.m. op. dat de heer Sloos van een effectenkantoor als boekhouder in dienst van de smederij is gekomen, welke mede door zijn toedoen vele verbeteringen heeft ondergaan. De boekhouding is bij heer Sloos steeds in goede handen geweest en een in de loop der jaren hechte band is tussen hem en de firmanten ontstaan. Om de jubilaris voor dit alles te danken is deze bijeen komst dan ook belegd, aldus de heer De Nie. die tot slot van zijn toespraak en kele woorden tot mevrouw Sloos richtte. De heer J. de Nie vestigde de aandacht op de trouw en de accuratesse van de jubilaris aan wie even later een tele visietoestel werd aangeboden. Voor me vrouw Sloos waren er bloemen. De heer Sloos. die zich zeer verrast toonde met het geschenk, dankte de firmanten op zijn beurt voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte nog vele jaren mee te mogen werken aan de stabilisatie van het bedrijf. Hierna sprak de heer A. Verwey nog enkele woorden van felici tatie. EERSTE LUSTRUM „COSEC" Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het „Coordinating secreta riat" van de „National Union of Stu dents" hier ter stede, zal op donderdag middag 8 augustus, de oprichtingsdag van het secretariaat, te 17.30 uur een receptie gehouden worden in het gebouw Rapenburg 6. De Cosec is op 8 augustus 1952 opge richt ingevolge een besluit van de twee-- de Internationale Studentenconferentie, die in januari 1952 te Edinburgh was gehouden. Leiden was toen als zetel van het secretariaat aangewezen. Onze stadgenote, mej. A. Piket, is geslaagd voor de akte Frans L.O. Ontwapeningsdebat weer uitgesteld De vergadering van de subcommissie voor ontwapening van de V.N., die hedenmiddag gehouden had moeten worden, is uitgesteld tot vrijdag 15.30 uur, aldus deelt het bureau van de V.N. mee. Dit is de derde keer sinds de aankomst van Dulles in Londen, dat de bespre kingen zijn uitgesteld om de Westelijke delegaties gelegenheid te geven om hun beraadslagingen voort te zetten. Nog geen export van Ned. vierkante kaas Op de gisteren gehouden openbare vergadering van het Produktschap Zui vel heeft de voorzitter meegedeeld van twee Duitse importeurs van kaas een brief te hebben ontvangen waarin wordt geprotesteerd tegen het op de laatste byeenkomst genomen besluit de Neder landse kaas geen vierkante vorm te ge ven. In dit schrijven wordt de vrees uitge sproken, dat de openbare mening in Duitsland zich tegen deze beslissing zal keren vooral, omdat verscheidene bedrij ven in de Duitse levensmiddelenbran che hun voornemen te kennen hebben gegeven bij levering van kaas met rechte hoeken in plaats van de traditio nele ronde kaas. hun verkoopprijzen met 5 tot 8% te zullen verminderen. Om deze reden verzoeken de beide importfirma's dringend op het genomen besluit terug te komen. Bij de bespreking van het betreffende schrijven wees een der bestuursleden op een kortgeleden in England gehouden vergadering van de „Cheese Packeting and Marketing Association" waarin werd meegedeeld, dat men in Canada en Ame rika steeds minder gaat voelen voor het vierkante model. Men is daar namelijk tot de conclusie gekomen, dat het pu bliek dit vierkante model vereenzelvigt met de in de fabrieken bereide smelt kaas (processed cheese) en daarom de voorkeur geeft aan het traditionele ron de model waarvan men weet dat het van de boerderij afkomstig is. Het bestuur van het produktschap be sloot hierop het schrijven van beide importfirma's voor kennisgeving aan te nemen. Voorlopig zal echter geen uit- voermachtiging voor de export van vier kante kaas worden afgegeven. Sanatorium „Caesarea" wordt gesloten Nadat het vorige jaar het dr. Van Seventersanatorium te Apeldoorn we gens gebrek aan patiënten werd geslo ten, zal nu ook het sanatorium „Caesa rea" te Ugchelen in de gemeente Apel doorn zijn deuren sluiten. Door de betere geneeskundige zorg is het aantal TBC-gevallen en daarmee het aantal patiënten in de laatste jaren snel terug gelopen. In „Caesarea" worden nu nog ongeveer 50 patiënten verpleegd, waar door de exploitatie niet meer lonend is. Besloten is nu het sanatorium per i oktober a.s. te sluiten en de nog aan wezige patiënten te doen opnemen in het sanatorium „Dekkerswald" te Nijmegen (Groesbeek). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 august/us. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 712; augurken 10-90; stam- bonen 3773; kroten 710; rode kool 6 15; postelein 2135; prei 1016; rabar ber 614; spinazie 1833; tomaten A 44 —74; B 15—69; C 20—38; uien 7—17; was- peen 1621; per 100 stuks: meloenen 59 1.08; perziken 731; bloemkool 1551; komkommers A 1018; B 812; C 815; sla A 710.70; per 100 bos: bospeen 2230 peterselie 23; selderie 24. BARNEVELD 1 augustus. Eierveillng C.V.E. Barneveld-Ede. Weekaanvoer onge veer 900.000 stuks. Handel in kleine eieren vlug. Grote eieren onregelmatig, prijsver loop met prijsverval. Prijzen per 1O0 stuks: eieren van 42 tot 45 gram f 9.04 f 10.27 van 45 tot 48 gram f 11.1012.80; eieren van 48 tot 50 gram f 13.4014.01; eieren van 5055 gram f 14.6116.02, eieren van 5560 gram f 16,2116,73; eieren van 60- 63 gram f 16.8417.10; eieren van 63 tot 69 gram f 16.9317.81: eendie-eieren 67 74 gram f 9.8010.30; kalkoeneieren f 18.- f 20.—. Eiierveil4ing S.B.E. Aanvoer 608.520 srtuiks. Handel matig. Prijzen grote eieren on regelmatig prijsverloop met prijsver vel. Prijzen per 100 stuks: eieren vam 57 tot 60 gram f 15.9916.18; eieren van 60-63 gram f 15.6915.93; eieren van 63 tot 68 gram f 15.8316.04; eieren van 6871 gr. f 16.20—16.98. Eiermarkt: Aanvoer 1.800.000 stuks. Han del kippe-eleren kalm, henne-eieren rede lijk. prijzen kippe-eieren f 16.0017.00; al gemene prijs f 16.30 per 100 stuks. Kilo prijs f 2.63 62 gram. Henne-eieren f 10.50- 15.50; algemene prijs f 13.50 per 100 stuiks kiloprijs f 2.73 49.5 gram. GOUDA. 1 augustus. Kaasmarkt: Aanvoer 200 partijen kaas. Ie kwaliteit per kg f 2.30—2.36; 2e kwaliteit f 2.20—2.29; extra kwaliteit f 2.37—2.61. Handel goed. Bevat rijst met fijngesneden groenten. Voedzaam en geurig. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: KONINGINNESOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP POULETSOEP GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP „Nuclon" heeft twaalf uur vertraging Het KLM-toestel, dat vandaag van Djakarta naar Amsterdam had moe ten vertrekken, heeft een extra-ver traging van 12 uur als gevolg van de weigering van de bemanning om met een half uur minder rust genoegen te van 12 uren, in verband met de loon- actie van de vliegers. De Superconstellation „Nuclon" arri veerde gisternacht op Kemajoran met een vertraging van 7uur en had van morgen om half zeven weer van Kema joran moeten vertrekken. De leiding van het KLM-kantoor in Djakarta had de bemanning verzocht om op zijn laatst LEIDERDORP Jan Zwart-herdenking in Geref. Kerk Ook in Leiderdorp werd de 20ste sterfdag van Jan Zwart herdacht. Dit geschiedde met een orgelconcert in de Geref. Kerk, gegeven door Hans Boe- lee. Het programma bevatte uitsluitend werken van de componist van wiens nagedachtenis deze avond was gewijd, hoofdzakelijk koraal- en liedbewerkin gen. De organist, een leerlingen van Feike Asma, bespeelde het kerkorgel, dat enkele jaren geleden door de fa. W. van Leeuwen alhier grondig werd gerestau reerd, op meesterlijke wijze. Begonnen werd met de koralen „O heilige Geest, daal op ons neer" en „Jezus, Uw verzoenend sterven". Na muziek over enkele psalmen en orgel liederen gaf de organist de mooie fan tasie over het Lutherlied. Hierna volg den nog enkele liedbewerkingen met als laatste „Alle roem is uitgesloten". Hans Boelee bezorgde zijn toehoorders met deze herdenkingsuitvoering een ge notvolle avond. P.V. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde: afstand 138 km; in concours 228 duiven: gelost om 9.30 uur met z.w. wind. 1, 3 A. Dubbelaar; 2 J. v. d. Wal; 4, 7 J. de Pan; 5 J. Truyers; 6 L. Klein; 8 W. Hoogervorst; 9 H. Bonneur, 10 C. Onderwater. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marion, dr. van B. W. Vonk en E. C. A. Waltman; Adriana B. H. dr. van A. J. G. van Haasteren en B. M. J. Lindeman; Marja A. V., dr. van A. Bree- dijk en V. E. Streeder; Maartje, dr. van N. Adema en M, van Egmond; Jozef F. N., zn. van C. Mechelse en J. van Os; Anja, dr. van P. Boef en M. Telle; Robertus J„ zn. van J. J. Trlppe en L. C. M. van dei- Peet; Pieter A., zn. van W. C .M. Rom- bouts en A. Beekers; Johannes A., zn. van J. L. van der Geest en G. C. Janse. Ondertrouwd: P. Post en A. Keijzer. Getrouwd: G. J. W. van Bemmelen en M. E. van Woudenberg; G. J. Hofman en A. van der Zwan. Overleden: J. B. Roodakkers, 82 Jr.. weduwnaar van M. J. Opdam; A. Hart Nibbrlg, 58 Jr.. echtgenoot van L. B. Lugge. WARMOND RAADSAGENDA Op maandag 5 augustus a.s. zal de raad der gemeente Warmond voor een openbare vergadering byeenkomen. Op de agenda staat o.a. vermeld: Nader voorstel betreffende intrekking van de „Verordening tot regeling van het recht op pensioen van gewezen wethouders en van pensioen aan hun weduwen en wezen der gemeente War mond" en betreffende vaststelling van een „Pensioenverordening wethouders Warmond". Invoering van nieuwe rechtstoestands regelingen en een nieuwe kindertoelage verordening voor het gemeente-perso neel; vaststelling van een verordening, houdende een verbod om by warm weer leidingwater te gebruiken voor bepaalde doeleinden; verkoop van bouwterrein in het uitbreidingsplan „Oost" aan de wo ningstichting „Warmunda"; beschik baar stellen van een krediet ad. f. 1800 voor de vernieuwing van de elektrische krachtinstallatie in de gemeentelijke muziektent op de Baan; aankoop van een strook grond en een gedeelte sloot t.b.v. de verdere aanleg van de Juliana- straat; huur van de heer Th. J. Leenen van garage-ruimte aan de Herengracht t.b.v. de stalling der roltrommel-vuilnis- auto; wyziging van de „bezoldigings- en rangenverordening 1955 Warmond". KATWIJK Vrouw in Katwijk verdronken Vanmorgen omstreeks zeven uur troffen twee baders op het strand voor de Boulevard te Katwijk aan Zee het stoffelijk overschot aan van de 77- jarige mej. J. v. d. Bent uit Katwijk. Vermoed wordt, dat mej. v. d. Bent, die gewend was vroege wandelingen langs het strand te maken, tijdens haar wandeling onwel is geworden en in bewusteloze toestand door de vloed werd verrast. Geslaagd Aan de R.-K. Modevak school te Warmond slaagde voor het examen costumière: Ria Clemens uit Lisse; Joke van Kampen en Thea Wal raven; voor het examen coupeuse dat te Delft werd afgenomen slaagden: Jelly Jelsma uit Oegstgeest; Janny van Rijn; Joke van den Kerkhof en Gertrud Lee nen. Een leerling werd afgewezen. Het maandelijks spreekuur van de voorzitter en secretaris van de Woon ruimteadviescommissie zal in augustus gehouden worden op 7 augustus in het gemeentehuis, des avonds van 7 tot 8.30 uur. Opbrengst De verkoop van de boe ketjes bloemen, waarvan de baten waren voor het Rode Kruis, heeft f. 382.30 op gebracht. WASSENAAR Door middel van braak verschaften dieven zich toegang tot de kleedtent van de Sportvereniging J.A.C., staande op een terrein aan de Buurtweg. Ont vreemd werd een hoeveelheid kauwgom, drops, chocolade, limonade en zes nieu we tennisballen. De politie stelt een onderzoek in. Felle fabrieksbrand te Eersel (N.Br.) Gisteravond laat heeft een felle brand gewoed in de sigarenfabriek van de fa. H. Wintermans te Eersel (N.-B.) waardoor de binnengoedafde ling op de tweede etage geheel is uit gebrand. Honderden belangstellenden hielpen onder leiding van politie en brandweer mee zoveel mogelijk van de inventaris, machines en voorraden uit het branden de gebouw te halen. De binnengoed afdeling brandde geheel uit; ook andere afdelingen hebben grote materiële schade. Enige afdelingen, waarbij de sigaren- makerij, zyn nu tijdelijk buiten werk, waardoor ongeveer 300 werknemers van morgen het werk niet konden hervat ten. Men hoopt de produktie weer spoe dig op gang te brengen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Op waterski's over het Kanaal De 40-jarige Nederlandse motorrenner Gerard Kuiters is vandaag op water ski's het Kanaal overgestoken van Calais naar Dover. Hij deed 84 minuten over de afstand van circa 30 km., ge trokken door een snelle motorboot. Kuiters verklaarde bij aankomst, dat hij de oversteek nog wel sneller had kunnen doen, maar dat hij verscheidene malen voor schepen moest uitwijken. te half twaalf 's morgens de terugreis te aanvaarden, zodat de bemanning nog een rusttijd van 11% uur zou hebben en het mogelijk zou zijn om nog voor zons ondergang Colombo te bereiken. Op grond van de actie der KLM-vlie- gers om zich strikt aan de maatschap pijvoorschriften te houden en over werk te weigeren, bleef de Engelse gezagvoerder Ronald Penn evenwel staan op een rusttijd van 12 uur in Djakarta. Dit heeft thans een extra vertraging van 12 uur tot gevolg, daar de Nuclon nu niet eerder dan midder nacht kan vertrekken, om morgen ochtend bij zonsopgang in Colombo te kunnen landen. BEURSOVERZICHT Unilever beter, Staatsfondsen zwak De handel in internationale waarden bleef vandaag tot een minimum be perkt. De koers van f. 220,10 bij de ope ning voor de aandelen Kon. Olie bete kende f. 0,50 verlies en ruim f. 1 lager dan 's morgens, toen voor een enkel stuk f. 221,50 werd betaald. Het bericht, dat de Shell zich definitief uit Israël terug trekt, trok zoals begrijpelijk, geen ko pers. Philips goed prijshoudend in afwach ting van de tweede kwartaalcijfers. Voor Unilever bestond nog de meeste belang stelling onder leiding van Londen, zij het op kleine schaal. Aku's verbeterden circa 2 punten. In West-Duitsland gaat het in de textielbranche uitstekend; hiervan profiteert de A.K.U. door meer derheidsbelangen in de Ver. Glanz- stoff. Aandelen K.L.M. bewogen zich op f. 133,90 en boekten een winst van circa f. 1.50. In de Scheepvaarthoek lagen de koersen bij opening 12 punten hoger doch tegen het slot ging hier 1 punt van af. Cultures 1% lager voorDeli Mij; de overige waarden prijshoudend. De stemming voor de Staffellening was weer zwak, die op 84 1/8, na een opening van 84 3/8 in de markt lag. De premielening Amsterdam 1956-2 werd in verband met de vandaag ge houden trekking niet genoteerd. De koers werd echter wel een punt lager genoteerd. Aandelen Fridor werden ver nomen op 35 (37). Beurs van Amsterdam Donderdag 1 augustus. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 87% 87% Grootboek obl. 3% 77 Ned '47 3% (3) 84A 84% Ned '51 3% 89% 89% L Ned '53 3% 86% 86% Ned '56 3% 86 A 86 A Ned '48 3% 81% 81% Ned '54 3% 81% 81% Ned. '55 I 3% 81% 81% Ned. '55 II 3%84 84% Ned. '37 3 83it Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 89% 89}A Ned 62-64 3 8811 88% Cert. NWS 55% Indië *37A 384% 85 B Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind.B. 42 41% Nat. Handelsbank 96 96% Ned. Handelmij154% 156 A.K.U179% 181% v. Berkel's Patent (v) 197% Calvé Delft cert. 343% 347 Kon. Pap. v. Gelder 185% 186% Hoogovens cert296 298% Müller en Co. N.B. 345 349 Ned. Kabelfabr. 270 270 Philips 287% 288% Philips pref151 150 Unilever 436 440% Wilton Feyenoord 226 228 Biliton 2de rubr 242 Dordtse Petr gew. 1050 Kon Petr. (f. 20.221.30 220 50 idem (50 A f.20.—220.75 220 00 A'dam Rubber 70% 69% Deli Myen (VerJ cva. 84 83% H.VA 115 115% Java Cult40 38 Senembah 59 59 Vorstenlanden 26 25% Holl Amerikaiyn 169% 169% Java China Paket 160% 160 Kon N Stoomb 145% 147% Kon Paket My 147 148 Stoomvaartmij. Ned. 178 179 Van Ommeren cert 247 247 Kon Rott Lloyd 167 167% Ned Scheepv Unie 157% 159% K1.M 132.25 133.80 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 84% R'dam '37 I-m 3% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam "33 3 94 85% A'dam '51 2% 85% A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 II 2% 97% 94 L Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 88% idem n 2% 87% 88% R'dam '52 I 2% 87% 89% idem n 2% 87% 88% Utrecht '52 2% 92 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank198% 200 H.B.U. eert195% 196 Rott. Bank 165% 165% Twentsche Bank 164% 165% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 Borneo Sum. H-My 64 65% Ned. G. en Sp. Fabr. 178 181 Kon. Ned. Grofsm. 98 98% Internatio84 85 Rott. Droogdok My. 570 569 Tieleman en Dros 16% 16% Ned. My. Walv.vrt. 60% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 13% 13% Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. 35A 35% Intern. Nickel99 9713 Anaconda 66% 66% Bethlehem Steel 50A 50% Cities Service 68% 70 General Motors 45% 44% Kennecott111% 109% Republic Steel 56% 56% Shell OU 88% 88% Union Pacific 29% 29} i Un. States Steel 69% 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 31/7 Edelmet Kon. AA 59 59 Prei. WA. idem 68 335 330 Holl Constructie 355 350 Ing dut v Bouwnyv 122 Int Kunststof! Ind 37% 37y4 Leidsche Wolspinn 229GL 228 Sikkens Lakfabr '53 415 410 Ver TouwfabriekeD 169 169 Wernink's Betonm 77 %L 77 Van wyk Textiel 76% 76

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3