Nederlands Jim-contingent voelt zich al thuis in Sutton Coldfield Oranjeboom Ondanks reis zonder slaap een prettige stemming Mei een enkel woord Spectaculaire autobotsing in de hoofdstad liep zeldzaam goed af Duits-Russische besprekingen voor onbepaalde tijd geschorst Dr. Lahr zal in Bonn verslag uitbrengen Agenda Is DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 Golden Jamboree vangt aan (Van onze speciale verslaggever) Sutton Coldfield, 31 juli. In goede welstand, maar op van slaap en vermoeid heid zijn vanmorgen de 919 padvinders van het Nederlandse contingent op het Jamboree-terrein aangekomen, na een vlotte reis over een spiegelgladde Noord zee en in een niet zo vlotte tocht van bijna zeven uur in een Engelse boemel met een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur. TerwUl het hele park nog in diepe rust was verzonken, bouwden onze jongens rustig hun kampementen op, die in vijf-sub-kampen zijn gelegen. Het Nederlandse contingent behoorde tot de laatsten, die in Sutton Coldfield arriveerden. De indruk van de Neder landse leiding over de organisatie van de Engelsen: prima! Typisch Engels eten Het eten, dat in rauwe vorm door de Jamboree wordt vertrekt, is van goede kwaliteit maar wel typisch Engels. De jongens zullen even aan de Engelse kost moeten wennen, maar zy hebben een speciaal Engels Jamboree-kookboek ge. kregen, zodat zij de Engelse maaltijden in ieder geval volgens de regelen van de kunst kunnen toebereiden. En als morgenmiddag de Hertog van Gloucester de oom van Koningin Elisabeth de Jamboree officieel zal openen, hoeft nie mand hier meer aan de gedachte te wen nen, dat hU hier kampeert met 34.000 anderen uit 82 landen. Gemeente Den Ham ontslaat personeel (Speciale berichtgeving) Geen vastere baan dan „los" bij de gemeente, hoort men wel eens zeggen. Doch dat gaat ten opzichte van Den Ham niet meer op. Enige keren maak ten Ged. Staten van Overijssel deze gemeente er attent op. dat er teveel personeel in dienst was. „In een tijd van opbloei komt het er misschien op een of twee losse krachten niet aan, doch de middelen zyn nu krap en, aldus burgemeester Bramer, we gaan een donkere tijd tegemoet". Het kon dan ook niet langer zo. Met „vrees en beven" zochten B. en W. uit, wie ontslagen konden worden. In twee etappes werden twaalf perso nen ontslagen, terwijl twee vakatures onvervuld blijven. Door middel van deze weg hoopt Den Ham de stijgende kos ten, waartegenover geen hogere inkom sten staan te bestrijden. Ook in andere gemeenten, aldus werd verklaard, zal tot ontslag van personeel worden overge gaan, of is dit reeds gebeurd. Daar men by het vertrek in Hoek van Holland op het tijdschema een beetje achter driegde te komen, raakten de vele honderden plunjezakken. waarin de persoonlijke bagage van de padvinders, bij het laden op een gegeven ogenblik door elkaar. Zij zouden oorspronkelijk in containers aan boord worden ge bracht, waarbij de zakken voor de af zonderlijke sub-kampen apart zouden worden gehouden. Er moest echter zo snel worden aangepakt, dat op het laatst de zakken maar zo snel mogelijk als deklading aan boord gingen. In Harwich was er gelukkig geen directe treinaansluiting, zodat de verkenners tijd genoeg hadden om de bagage weer uit te zoeken en in te delen in de ver schillende sub-kampen speciaal ter ere van de Jamboree was er op het sta tion van Harwich een in padvindersuni form gestoken douane-man aanwezig, om de leden van het Nederlandse contin gent te verwelkomen. ..Jim" De reis met het boemeltreintje zullen noch de leiders noch de jongens gauw vergeten. Zij waren natuurlijk al flink vermoeid van de zeereis en toen kwam daar nog eens een nachtelijke treinreis van middernacht tot zeven uur in de morgen bij. „Maar je bent padvinder en dan geef je daar niet om" zei een grijze hopman, die echter de hele nacht ver der geen oog heeft dicht gedaan. In de vreemdste houdingen probeerden de jon gens in de zespersoonscoupé's wat slaap te pakken te krijgen. Vlak voordat de eerste trein om half een zou vertrekken, kwam er nog een stel Noorse jongens bij, die ook net waren aangekomen. Sommige jongens staken tenslotte hun benen om hoog en lieten deze tegen de wand rus ten, terwijl zij met hun rug op de bank bleven liggen, zo ongeveer op de vier daagse manier. Er waren er ook die hun slaapzak uit de bagage haalden en in de smalle corridors gingen slapen. Die genen, die zich buiten de broeierige coupé's wilden vertreden, moesten dan over talloze snurkendefiguren heen stappen. Van het kleine station van Sut- BINNENLAND De Duitse Bondsrepubliek heeft het voor invoer uit Nederland van plantgoed en kasplanten beschikbaar gestelde be drag ,dat in mei van diiit Jaar op dim 3.000.000 Is vastgesteld, verhoogd tot dm 4.000.000. Tevens zal tiussen 1 augustus en 10 september ongeveer 1300 ton verse boter naar Duitsland uitgevoerd kunnen wordien. Van 2 tot 6 september as. zal In het RAI-gebouw te Amsterdaim de 12© he ren in ode beurs worden gehouden onder de titel „Heer ln Holland". De 81-Jamlge P. G. M. Wol ters uit Ma-rkelo is gistermiddag door een vracht auto gegrepen toen hij te Hengelo in de Deldene rstraat van achter een geparkeerd© wagen plotseling de straat overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed enige u-ren later. In een zwembad te Hengelo is gister middag de 12-jarige G. ten Bokum ver dronken. Aangezien hij zich in een on diep ba-ssnn bevond, moet aangenomen worden dat hij onwel ie geworden. Gisteravond is te Eindhoven de 18- jarige A J- Peetere om het leven gekomen, doordat by bekneld was geraakt tussen een auto en de deur van een garage ach ter een hotel m de Kruisstraat .De Jonge man was met de auto meegereden en zou de deuT van de garage open maken. Deze bleef knellen maar de bestuurder van de r.u-to die düt niet gemerkt had. zette zijn wagen in de a-dhteruiit, waardoor Peetere bekneld raakte. By K.B. Is benoemd tot buitengewoon hoogler-aaT in de faouilted't der wis- en na tuurkunde aan de Ryksunlversl'teit te Utrecht .om onderwys te geven m de scheikundige dierfysiologie: dr H. J. Vonk. thans lector en by zonder hoogleraar aan deze universiteit. Voorts is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryksumiiversl-teiit te Utrecht .om onderwijs te geven 1-n de natuurkunde van dee vaste stof :dr. G. Die..ier. thans wetenschappelijk medewer- wer bij het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eind hoven. Gistermorgen werden de bewoners van het Ledeganekpleln te Den Haag opge schrikt door een hevige explosie in de op dit plein staande patates-fri-teskraam. Vrij wel onmlddeliyk daarna stond de kraaim i-n lichterlaaie en ontstond door de i-n de kraam aanwezige olie, welke in brand was geraakt, een waar rookgordijn. De explo sie wa-s zo hevig ,diat verschillende ru-iiten van nabij gelegen huizen sprongen. Geluk kig deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De schade wordt geschat op plm. 6 k 7 duizend gulden.. Bil besohiikklng van de Minister van Oorlog 'is die sohool samenwerking grond strijdkrachten luchtstrijdkrachten te Den Haag met ingang van 1 Juli J.l. op geheven. Onder verantwoorde! ykheid van c<e directeur der luchtmacht stafsohool zal d'e taak het geven van cursussen aan militairen van de Kon. Landmacht en de Kno. Luchtmacht op het gebied van lucht steun, luchtverdediging en voor ground- liaison officier-, worden uitgevoerd door een team van twee officieren, verbonden aan de Hogere Krijgsschool en de Lucht macht stafschool. Gistermiddag raakte te Poederoijen het bijna twee-Jarig jongetje A. P. van Veen onder een hooiwagen. Hy was op slag dood. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie utterlyk ter poet moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het. schip vermeld. Argentinië: ms. „Mon-tfeiland" 5 aug.; Australië: ss „Orcades" 6 aiug.; Brazilië: ms ..Montferland'' 5 a/ug.; Canada: ms. Prins Joh. W. Friso" 6 aug.; ms. „Prins Willem 4" 8 aug.; ms. „Mlaasdam" 10 aug.; Chill: via New York 8 aug.: Indonesië: ms. „Willem Ruys" 6 aug.; Ned. Antillen: ms „Barbara" 5 aiug.; Ned. Nw Guinea; ms. „Willem Ruys" 6 a-ug.; Nieuw Zeeland': vla Engeland 3 aug.; vla Engeland 10 aug.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Arundel Castile" 10 aug.; Bnits-Oost-Af- r-lka: via Frankryk 10 aug. ton Coldfield naar de belangrijkste in gang van het park. Town Gate. Is maar een wandelingetje van vijf minuten, maar in het kamp zelf, kunt u uren lopen zonder op hetzelfde pad terug te ko men. Het heeft een oppervlakte van duizend hectare, waarvan er 300 in het centrum gelegen door de Golden Jam boree wordt ingenomen. Het terrein is licht heuvelachtig en wie op een van de lage toppen staat, heeft een prachtig uitzicht over het park, waar duizenden en duizenden tenten staan opgesteld, net jes ingedeeld en ln vijf sub-kampen en de twee kampen voor leiders en voor trekkers. Die twee kampen zijn een bijzonder heid by deze jubileum-jamboree, die ook wel Jim wordt genoemd. Jamboree- In- daba-Moot, De Indaba is het speciale kamp, waar welpen-, padvinders- en voortrekkersleiders uit de gehele wereld bijelkaar zUn gekomen om ervaringen uit tewisselen en met elkaar acties te ondernemen. De Moot, volledig Rover Moot, is het speciale kamp voor de voor trekkers, die een zwaarder programma op zich hebben genomen dan de gewone verkenners. De Nederlandse voortrekkers hebben tenminste het grote plan om in drie dagen tijd 200 kilometer dë gaan lopen, waarby een bergtocht is inbe grepen Bestelivagen vloog tollend door de lucht Taalpuzzels Taal moeilijkheden zijn er genoeg, maar daar lachen ze hier om! Vanmiddag ar riveerden er nog 48 Italianen, die zich helemaal niet verstaanbaar konden ma ken. Gelukkig was er een Duitser, die Italiaans sprak, maar geen Engels. Hij vertaalde het Italiaans in het Duits en een Nederlandse jongen maakte van dit Duits weer Engels. En zo trekt men hier dan met elkaar op. Zweedse jongens ruilen met hun Rhodesiaanse broeder- padvindersinsignes. Nederlandse jongens verwisselen hun meegenomen klompen met het fraaie houtsnijwerk van £e Zwitsers. Langzaam is vandaag al dat internationale contact al aan het groeien! Een uiterste spectaculaire autobot sing op het kruispunt Zeeburgerdyk Moiukkenstraat te Amsterdam heeft gisteren omstreeks het middaguur vele voorbygangers op dit punt met open mond en trillende benen aan de grond genageld. Een uit de stad komend klein be- stelwagentje. beladen met koek, reed volgens de getuigen met grote snelheid over de Zeeburgerdyk in de richting van het viaduct en verleende by het kruispunt met de Moiukkenstraat een uit deze straat van rechts komende grote, met yzerbeladen trekker met op legger van „De Blauwe Ster" uit Rot terdam geen voorrang. In volle vaart botste de kleine bestelauto tegen de linkervoorzyde van de grote trekker op, werd door deze botsing in zyn geheel de lucht in gezwaaid helemaal over de nu volkomen in elkaar gedeukte mo torkap van de trekker heen en vloog, zeker enkele meters hoog, door de lucht rechtuit het kruispunt over. Daar in het verlengde van de Zeeburgerdyk, ramde de wagen die volgens ooggetuigen in de lucht getold had, over de kop was geslagen en by het neerkomen op de straat nog eens over de kop sloeg een langs het trottoir geparkeerde auto uit Weesp, die geladen was met manden van een blindeninrichting. Door de schok werd deze auto via het trottoir tegen een gevel opgeduwd hetgeen ma teriële schade opleverde. De blinde eigenaar van deze wagen stond op het moment van de aanryding naast zijn wagen met een meisje te praten. Deze had de tegenwoordigheid van geest de blinde weg te trekken, toen de bestel auto door de lucht kwam aansuizen en behoedde zo de Weespenaar van moge lijk zwaar letsel. In de geparkeerde wa gen zat echter de vrouw van de blinde, die een rijbewijs bezit en steeds voor haar man de wagen bestuurt. Zij liep Het s.s. „Waterman", met aan boord de 27 Nederlanders, dJie dank zy de „Ame- xiioarn Field Service" een geheel schooljaar in de V.S. hebben doorgebracht), is een dag vertraagd. Het kan nu in de ochtend van zaterdag a.s. te Rotterdam worden ver- i wacht. j De zendeling-arts en Nobelprijswin naar dr. Albert Sohweiteer heeft gisteren Lam'barene ln Frans Equatoriaal Afrika verlaten voor een bezoek aan Europa. De Franse regering heeft de Tunesi sche republiek officieel erkend, zo is gis teren in Parijs -bekendgemaakt. Dit ge schiedde ook door nationalistisch China.. lichte verwondingen op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij zijn tuimeling door de lucht raakte de bestelauto echter niet alleen de auto van de blinde, doch ook nog juist de nog dichter by het kruispunt geparkeerde luxe wagen van een Am sterdammer. Deze wagen liep slechts een deuk in het spatbord op. Ook een scooterryder werd geraakt doch kwam er zonder letsel af. Tenslotte kwam de door de lucht ge buitelde wagen loodrecht op zyn neus tot stilstand, op een afstand van circa 20 meter achter de plaats van de bot sing. „Hy vloog byna op gelijk niveau als de ramen van één-hoog door de lucht", hield een van de ooggetuigen vol. Wonder boven wonder liep alles vrij goed af. De 24-jarige chauffeur van de bestelauto werd met een her senschudding. snijwonden aan beide handen en een shock naar het zieken huis gebracht, doch kon na behande ling in een ambulance naar zijn wo ning in Ede worden vervoerd. Zijn 18-jarige bijrijder kwam ondanks de vreemde capriolen van de wagen op een neuswondje na heelhuids uit het wrak te voorschijn. De bestuurder van de trekker liep geen letsel op. Goudgeel Oranjeboom Ptisener... onweerstaanbaar voor mensen met „smaak"! Oranjeboom brouwt inderdaad een onweer staanbaar glas Pilsener voor U, goudgeel met een royale manchet romig schuim, waarin U kunt happen. Goed brouwen is een kunst, een kunst die d' Oranjeboom sinds 1671 betracht én met succes! Het verrukkelijke Pilsener is één van de drie voortreffelijke bieren waar aan d' Oranjeboom zijn faam te danken heeft. Oud-Bruin, het iets zoetere bier met z'n iets lager alc. gehalte én niet te vergeten, het meer dan voortreffelijke Super Pilsner! Proef ze en overtuig U zelfl i super pilsner - pilsener oud bruin »ind« «6/» BESTEL ORANJEBOOM EN LET OP OAT U HET 00K KRIJGT I Dinsdag a.s. zal Georgette Hlaged'oorn van Sohiphol naar Indonesië vertrekken j In het gedenkteken varn het vroegere voor een uitgebreide toernee voor de Bond con-centratlekamip Buchenwald bij Weimar van Nederlandse kunstkringen aldaar. ls een klok vain bijna zeven ton ln een i drie meter hoge toren geïnstalleerd, a J™ föJfü i - Britse premier, MaoMiHlan. zal in I Jami'a'r'i komend jaar een officieel bezoek ïwr ritonSfr wïi«Su?^rvia,nii2^FW brengen aan India, aldus een woordvoerder «i van de Indua5e regering. Men vermoedt dat I MacMi'llan dan tevens Pakistan zal bezoe- Georgette Hagedoorn weer hier ce lande voorstellingen geven. Men vreest dat er bij het omslaan van De directeur-generaal voor de mid- j een boot in de Hoog'hly, een monding sarin denstand en het toerisme. <ir W^L. Groe- van de Ganges in India, 57 mensen om het Nog maar nauwelijks begonnen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bij de onderhandelingen, die sedert circa acht dagen in Moskou tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie worden gevoerd, hebben zich zoals wij verleden week trouwens al hebben voorspeld inderdaad grote moeilijkheden voorgedaan. Zij waren van zulk een ernstige aard, dat de onderhandelingen zelfs voor onbepaalde tijd moesten worden afgebroken en dat de leider van de Westduitse dele gatie dr. Lahr zo snel mogelijk per vliegtuig naar Bonn is teruggekeerd om daar nieuwe instructies te halen. nevelti Meyer, heeft gisteren im Breda het 250.000ste middenstandsdii/ploma Algemene Handelskennis uitgereikt. BUITENLAND De BBC heeft bekendgemaakt dat zij haar uitzendingen ln het Portugees. N e- derlands. Noors. Zweeds en Deens op vrijdag 9 august/us zal beëindigen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot instelling ram de Federatie van Molakka als een onafhan- kely-k soeverein land burner, het Gemene best. De federatie, met een bevolking van vijf miljoen Maleiers. Chinezen en Indiërs wordt 31 augustus onafhankelijk. De Amerikaanse luchtmacht heeft of ficieel bekendgemaakt, dat het experi mentele raketvïiegtuiig Bell X2, dat vorig jaar september tal CaMornië verongelukte, een snelheid van 3.646 km per uur heeft gehaaid. leven zijn gekomen Tengevolge van een ontploffing een goederenloods op het spoorwegempla cement te Assansol, een stad op tweehon Overhaast vertrek Zyn vertrek uit de Russische hoofd stad was zo overhaast, dat hij niet eens meer in de gelegenheid was de feeste- lijkheden in het Kremlin bij te wonen, die daar ter ere van de Koning van Afghanistan iverd gegeven. De bespre kingen in Moskou zijn vastgelopen, om dat de Russen halsstarrig weigerden ook maar iets voor de repatriëring van I aantal Duitsers in de Sovjet-Unie nog altyd op ongeveer 85.000 geschat. Dr. Lahr wordt in de loop van vandaag in Bonn verwacht. Hy zal vermoedelijk terstond na zyn aankomst door de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano worden ontvangen. Men neemt in officiële kringen aan, dat ook Bonds kanselier Adenauer een onderhoud met hem zal willen hebben. De leider van de Westduitse delegatie Lahr heeft voor zijn vertrek naar Bonn nog tezamen met de Westduitse ambassadeur in Mos kou, dr. Haas, een onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko gehad. Het heet hier in Bonn, dat Gromyko de Westduitse ver tegenwoordiger op scherpe toon heeft beschuldigd de kwestie van het al of niet aanwezig zyn van Duitsers in de Sovjet-Unie voor propaganda-doelein- den te hebben misbruikt. Men brengt hier in Bonn de starre houding van de Russen overigens ook al in verband met het voor de deur staande bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan Oost-Berlijn. De Russen zouden er de aandacht van heel de wereld op willen vestigen, dat er wel goede betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en de Oostzone, de zogenaam de Duitse Democratische Republiek, be staan en dat daarentegen ondanks hun eigen pogingen nog altijd niet veel ver andering in de ijskoude relaties met de Westduitse Bondsrepubliek is gekomen. derd km van Calcutta .zijn elf mensen de in de Sovjet-Unie vertoevende Duit- gedood en vijftig gewond. sers te doen. Twee passagterstreinen zijn gisteren bij de plaats Martogny in Wallis Zwitser land) met elkaar in botsing gekomen. Twee leden van het treinpersoneel kwa men om het leven en vele passagiers raak- tn gewond. Een delegatie van zes landen van de Hongaarse Evangelische kerk. onder lei ding van de bisschop van Boedapest, d(r. Lajos Ordas, is naar de V.S. vertrokken om een samenkomst van de L/U'therse Wereld raad In Minneapolis by te wonen. Het Hongaarse blad Esti Hiirlap meldt de arrestatie van vijf leiders van een „con tra-revolutionaire" organisatie van 200 man. die tijdens en na de ck'tobenrevoliuitiie d'e stad Szeg-var ten Zuiden van Boedapest •geterroriseerd" heeft. Verkiezingen Oost-Java Rode winst gemiddeld 25 proeent De Russen blyven op hun standpunt staan, dat er zich in het geheel geen Duitse staatsburgers meer binnen de grenzen van hun land ophouden. Van Westduitse kant daarentegen wordt het Dezer dagen heeft President Eisen- kouwer in de rozentuin van hel Witte Huis te Washington het do- eument ondertekend, waardoor de Verenigde Staten gaan deelnemen aan de werkzaamheden van het tachtig Statenleden tellende Inter national Atomic Energy Agency Hiermee zijn de Verenigde Staten liet 22ste tand. dat het verdrag van het atoomagentschap ratificeert. Op de foto ziet men president Eisenhower, die de documenten on dertekend. terwijl de voorzitter van de Atoomcommissie. Lewis L. Strauss toekijkt. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. ZATERDAG St- Amine-hofje Hooigracht)Receptie 450-jarig bestaan St. Anna-hofje, 3.305 uiur nam. Stadhuisplein: Opening feestmarkt te 10 uur voorm.; huldiging A. Segyn te 1 u. nam.; prijsultrelng en sluiting te 6 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis. Gemeenteraad. Bespreking fi nanciële nota B. en W. 8 uur natn. Oud-Hortusaicht. Afscheidsreceptie J. Bosboom. 57 uur nairn. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober) Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumitentoon6telling „Aqua-Hortus". (tot en met 4 augustus). Dageiyks 10 uur v.m. tot 10.30 uur nam. Van der Werfpark; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het zondagskind" a.l. Werk dagen 2.30 .7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De geheime dienst grijpt ln". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Mijn hart zingt voor Jou". a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 1 Volgens de vandaag bekende cyfers hebben de communisten in 12 kiesdis tricten van Oost-Java bij de jongste regionale verkiezingen 300.000 stem men meer gekregen, dan bij de alge mene verkiezingen van 1955. Dit komt neer op een gemiddelde winst van 25%. In dezelfde districten verloor de Na tionalistische party 130.000 stemmen, de Nahdatoel Oelama 48.000 en de anti-communistische Masjoemi 25.000 stemmen. Volgens de, nog onvolledige, uitsla gen zijn de communisten thans de grootste partij in Soerabaja, Banjoe- wangi, Toeban, Blitar, Ponorogo. Bod- jonegoro, Magetan, Madioen, Ngawi en Kediri. De Masjoemi heeft de lei ding in het regentschap Loemangan ,de nationalistische P.N.I. in Ngadang en de N. O. in Soemenep. De uitslagen van het platteland, waai de N.O. in 1955 het grootste aantal stemmen kreeg, zijn nog niet bekend. Volgens de laatstbekende cyfers over de gemeenteraadsverkiezingen in Soe rabaja kreeg de P.N.I. daar maar 27.000 stemmen inplaats van. zoals aanvanke lijk gemeld, 37.000. Dit betekent een ver lies van meer dan 50%, vergeleken met de verkiezingen vart 1955. De „Soeloeh Indonesia" in Djakarta, het partij-orgaan van de Nationalisten, is vandaag begonnen met een anti communistische campagne. Het blad betoogde, dat de communisten by hun verkiezingscampagnes in Midden- en Oost-Java, waar zij ten koste van de nationalisten triomfen behaalden, de Na tionalistische partij hebben beklad door te beweren, dat vele leiders van de P.N.I. zich schuldig maakten aan cor ruptie. Het herinnert thans zyn lezers aan de gruwelen, waaraan de commu- Rex: "The Goldrush". a.l. Werkdagen 2.30. 7.15. 9.1*5; zondag 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino: "The Benny Goodman Story". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45; 7 en 9.15 uur. Casino: Donderdagcyclus „Terug uit de hel" 14 Jaar. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 3 augustus 8 uur waargenomen door; Apotheek „Tot Hulp der Meuechheld-". Hooigracht 48. tel 21O60 Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085 en apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 3. tel. 26274. U) geen gehoor óU Uw halsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. nisten zich hebben schuldig gemaakt tijdens de communistische opstand in Madioen van 9 jaar geleden. De nationalistische partyleider Soe- bagio Reksodipoero verklaarde vandaag, dat terwijl de nationalisten tegen een dictatuur gekant zijn, de communisten deze steunen. Ook ontkende hij nadruk kelijk, dat de nationalistische party links, dan wel communistisch-gezind is. Geen tabaksvergunning voor ziekenhuiswachtkamers De minister van Financiën voelt er niet voor, voor wachtkamers van zieken huizen tabaksvergunningen te doen af geven. Hij heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer De Vos van Steenwijk naar aanleiding van het afwijzen van en verzoek om een ver gunning voor de wachtkamer van de Hervormde Diaconesseninrichting te Meppel. Deze weigering was gegrond op de overweging dat een dergelijke wacht kamer niet als een café kan worden be schouwd. De minister vindt dat een vergelijking met kantines van slacht huizen waar wel tabakswaren mogen worden verkocht niet opgaat, kantines van slachthuizen vindt de minister wat opzet, inrichting en aankleding betreft dikwijls niet van café's te onderschei den. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 0. tó d 6 *.S SÜi E3 s« Stockholm regen ano 3 25 26 0.1 Oslo licht bew. nnw 3 0 Kopenhagen onbewolkt .vzw 8 22 0 Londen onbewolkt windstil 19 0 Aberdeen onbewolkt windstil 26 0 Amsterdam licht bew. azo 2 21 0 Luxemburg onbewolkt no 3 23 0 Parijs onbewolkt windstil 27 0 Bordeaux mist o 1 31 0 Grenoble onbewolkt windstil 28 0 Nice onbewolkt n 3 26 0 Berlijn onbewolkt wnw 2 19 0 Frankfort onbewolkt o 2 24 0 München onbewolkt windstil 20 0 Zurich onbewolkt n 1 23 0 Genève onbewolkt windstil 25 0 Locarno zwaar bew. ono 3 27 0 Wenen onbewolkt nnw 3 20 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 26 0 Rome onbewolkt no 4 29 0 Ajacclo onbewolkt ono 1 26 0 Mal lor ca onbewolkt windstil 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2