Genoeglijk slot van een bijzonder geslaagd Leids bezoek aan Oxford in nauw Duitse hereniging staat verband met ontwapeningsakkoord Gezondheidszorg in Hongarije een politieke aangelegenheid Misdadige kortzichtigheid IN DE OPSTANf) OMAN LOOPT Tijdens zwemwedstrijd toonden Leidenaars zich heer en meester Bestaan van NAVO mag geen onderwerp van discussie zijn MAANDAG 29 JULI 1957 (Van onze Weense correspondent) De kinderverlamming is in Hongarije tot een politieke zrak geworden, waar van de kinderen het slachtoffer zijn. Nadat de regering van Kadar aanvan kelijk had gezegd dat er geen polio gevaar bestond en dat zij dus geen se rum uit het buitenland nodig had, heeft deze ziekte zich intussen zodanig uitge breid. dat men met inenten moest be ginnen zonder echter voldoende entstof te hebben. Het aanbod van Amerika om Salk-serum ter beschikking te stellen AF Stammen geven zich over Eén voor één geven de opstandige stammen in het sultanaat Muskate en Oman er de brui aan. Enkele hoofden uit de rand van het gebied van de Imam waren reeds naar Muskate ge gaan om zich aan de sultan te onder werpen. Voorts heeft de sultan een schrijven ontvangen van een stam mid den uit het opstandige gebied, waarin gezegd wordt, dat de stam wacht op be velen van de sultan. Op drie plaatsen, Izki, Arski en Ainain, die tot dusver in handen waren van de opstandelingen, is nu de rode vlag van de sultan in top ge hesen. Het is te begrijpen, dat de sultan van Oman optimistisch is over het re sultaat van de operaties tegen de Imam. Dit werd gezegd door de Britse poli tieke resident Sir Bernard Burrows bij zijn terugkeer in Sharjah. Deze Engel se autoriteit sloot de mogelijkheid van nieuwe luchtoperaties tegen de opstan delingen niet uit. Maar of het nodig zal zijn? De beweging van de Imam heeft haar kracht echter geheel verloren. Men wil nu eerst de uitwerking afwachten van de pamfletten, die ook nu nog bo ven de opstandige centra worden uitge strooid. Sinds vrijdag echter zijn geen gewapende vluchten meer uit gevoerd. De operaties te land zijn momenteel vrijwel helemaal stopgezet. Sir Bernard deelde trouwens mede. dat deze beperkt waren gebleven tot moeilijk bergterrein. Een aantal loyale stammen was even aan het wankelen gebracht, nadat de strijdkrachten van de sultan een „klei ne militaire nederlaag" hadden geleden. Naderhand echter stonden zij weer ge heel achter de sultan, toen bekend werd gemaakt, dat Engeland deze zou steu nen. Het bureau van de rebellerende Imam te Cairo blyft echter steeds doorgaan met alarmerende berichten de wereld in te sturen over oorlogshandelingen, die met een gelijke regelmaat worden tegengesproken door Britse woordvoer ders. Meer dan miljoen Argentijnen stemden blanco De verkiezingen voor een „conventie voor hervorming van de Argentijnse grondwet", die gisteren zijn gehouden, zijn een „algeheel succes" geworden, zo heeft de minister van binnenlandse za ken, Carlos Aramburu, na het sluiten van het stembureau In Buenos Aires verklaard. Ondanks het slechte weer over stromingen in de provincie Buenos Aires en sneeuwval in het gebied van de Andes is circa 75 procent van de kiezers opgekomen. Meer dan een miljoen Argentijnse kiezers hebben hun trouw aan oud-pre sident Peron gedemonstreerd door blan co te stemmen. Dit is gebleken uit de cijfers die ge publiceerd werden toen men de telling van de stemmen ongeveer halverwege was. Op dat ogenblik (er waren toen vijf miljoen stemmen geteld), bedroeg het aantal blanco stemmen 1.312.604. Slechts èèn partij had op dat ogenblik meer stemmen, nl. de volksradicalen, die voorstander zijn van hervormingen. Deze partij had 1.481.459 van de vijf miljoen stemmen behaald. Oud-president Peron, die in Vene zuela vertoeft, had de Argentijnen op geroepen blanco te stemmen of „moor denaars" op de kandidatenlijst te schrij ven. Berucht inbreker uitgebroken Op klaarlichte dag (Speciale berichtgeving) Uit het Amsterdamse Huls van Bewa ring no. 1 aan de Weteringschans Is gistermorgen een 28-jarige beruchte Inbreker ontvlucht. Tot vanmorgen was nog geen spoor van de uitbreker gevonden. Drie weken geleden werd de man, die vooral in het Gooi heeft geopereerd, door de Amsterdamse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Om dat hy tegen dat vonnis in hoger beroep was gegaan, zat hy nog in het Huls van Bewaring in voor-arrest. De verdachte, die in de keuken van het gebouwen-complex te werk was gesteld, heeft kans gezien om via een bovenlicht in de keuken het dak te be reiken. Hoe dit onopgemerkt heeft kun nen geschieden, is een volkomen raad sel voor de gevangenis-directie. Via het dak,, een muur waarover hij heeft moeten balanceren op klaarlichte dag, heeft de verdachte vervolgens vla een houten hek en een regenpijp een steeg bereikt, die tussen het gevangenis complex en het Hirschgebouw is gele gen. Bij zijn ontsnapping passeerde hij een dienstwoning van de gevangenis, zonder door een van de bewoners te zün opge merkt. Het onderzoek en de reconstructie van de ontvluchting is in handen van de Rijksrecherche te Amsterdam. De vluchteling is niet alleen een kun dig inbreker, doch blijkt nu ook een uitbreker van formaat te zijn. Op woensdag 10 juli jl. stond hij samen met zijn inbrekersmaat. een 30-jarige opperman uit Hilversum, voor de Am sterdamse rechtbank terecht. Dit twee tal bleek in het laatste half jaar van 1956 en begin 1957 een onafzienbare reeks inbraken te hebben gepleegd De thans ontvluchtte is reeds negen maal veroordeeld, zijn maat kwam vijf .naai op het strafblad voor. Vijf dagen na de zitting legde de rechtbank deze beide verdachten overeenkomstig de eis drie jaar gevangenisstraf met aftrek op. werd uit politieke overwegingen van de hand gewezen maar daartegenover staat dat een particuliere luchtvaartmaat schappij uit Zwitserland verlof kreeg om te landen en 250.000 kubieke centimeter serum af te geven. Maar zoals radio Boedapest meedeelde werd er op de eerste dag van de inentingsmogelykheid een kind behandeld. Andere moeders verschenen niet met hun kinderen. Men schijnt namelijk het gerucht te hebben verspreid, dat deze ziekte juist door Salk-serum wordt bevorderdI Gezien de domme en onverantwoordelijke houding van de regering in het begin, is het niet te verwonderen dat dergelijke geruchten kunnen worden verpreid. Dat gezondheidszorg en weldadigheid in Hongarije nog steeds politiek zijn ge kleurd, blijkt uit het blad „Delmag- yarorszag", dat naar aanleiding van het optreden van mond- en klauwzeer schrijft „Deze besmetting Is uit het westen binnengekomen, gedeeltelijk door stro uit Frankrijk dat als verpak kingsmateriaal voor vensterglas diende gedeeltelijk door besmette en gebruikte kledingstukken, die als geschenken van het Rode Kruis waren binnengekomen". In dit verband stelde de leider van het Hongaarse Rode Kruis Karpati met vol doening vast dat er een einde is gekomen aan de hulpverlening door het Interna tionale Rode Kruis (bedoeld is: uit het westen) en door andere weldadigheids organisaties! Daartegenover meldde Radio Boeda pest met trots dat het Oostduitse Rode Kruis vier ijzeren longen aan het Laszlo- ziekenhuis had geschoken Aziatische griep in Indonesië Dr. Mamoen Rasjid. hoofd van de afdeling epidemiebestrijding van het In donesische Ministerie van gezondheid, deelde vandaag mede. dat de laatste twee maanden ongeveer 30% van Indo nesiërs totale bevolking van 80 miljoen zielen, door de Aziatische griep is aan getast. Dr. Mamoen achtte het niet mo gelijk een schatting van het aantal dodelijke gevallen te geven, daar het ministerie niet over de middelen be schikt om de cijfers welke van alle kanten van de Indonesische Archipel binnenstromen op hun juistheid te controleren. Intussen neemt de epidemie ln Indo nesië af. In de meeste gebieden van Su matra en Java is zij praktisch onder drukt. Andrea Doria wordt misschien gelicht Een Amerikaanse bergingsonderne ming heeft de verzekeringsmaatschappij die momenteel eigenaresse is van het wrak van het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria". dat een jaar geleden voor de Amerikaanse kust zonk na een botsing met het vrachtschip „Stock holm", aangeboden het wrak over te nemen. Verwacht wordt dat de Itali aanse verzekeringsmaatschappij ak koord zal gaan. Is dit het geval, dan zullen omstreeks 1 maart volgend jaar pogingen in het werk worden gesteld om de „Andrea Doria" te lichten. Een eerste vereiste is dat het wrak in minder diep water wordt gebracht, om dat het momenteel in 225 voet water beneden de maximale diepte ligt tot waar duikers kunnen afdalen. Men zal tracten het schip eerst onder water om hoog te brengen, waarna de 15 meter grote scheur die de boeg van de „Stock holm" in de wand van het schip ge maakt heeft, zal worden gedicht. Daar na zal het wrak, met behulp van twee ertstankers die reeds aangekocht zijn en als pontons zullen fungeren, verder worden gelicht. Koninklijk gezin in „Café de Paris" Koningin Juliana heeft in gezelschap van Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Margriet zaterdagavond een bezoek gebracht aan het beroemde ,Café de Paris" te Londen, waar Helen Traubel zong. Wisselloper nu officieel als verdachte aangemerkt Na een reconstructie in de Paleis straat van het gebeuren op donderdag morgen J.I., toen een wisselloper een tas met f. 55.000 kwijt raakte, heeft de hoofdinspecteur van politie Kessler, die het onderzoek leidt, medegedeeld, dat de wisselloper aangemerkt wordt als De verzekerde bewaring van de wis selloper, die sinds donderdag door de politie wordt vastgehouden, is opnieuw met 2 maal 24 uur verlengd tot dins dagmorgen a.s. Hij zal morgen voor de Officier van Justitie geleid worden. Deze, mr. J. F. Hartsuiker, heeft zater dagmorgen de reconstructie in de Paleisstraat en met hem honderden nieuwsgierigen bijgewoond. De wisselloper kreeg een tas van een der brigadiers en moest precies doen als op de bewuste ochtend. Hij kwam aanwandelen, greep plotseling naar zijn ogen, liet de tas vallen en wankelde in de richting van de Paleismuur, waarbij hij donderdagochtend een wondje aan het hoofd zou opgelopen hebben. Drie getuigen, die zich de vorige dagen hadden aangemeld, speelden hlerbU ook hun rol. Kranslegging door Israëliërs te Amsterdam Gistermiddag heeft een groep Israëli sche militairen bij het nationale monu ment te Amsterdam een krans gelegd. De groep, bestaande uit 16 meisjes en 26 mannen, de meesten niet ouder dan 20 jaar, ln khakikleurig uniform en baret op, had deelgenomen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Ze liepen deze niet alleen uit en behaalden daarmee hun kruisjes maar verwierven ook de „schoonheidsprijs". Nadat een van hen de krans, samengesteld uit rode rozen en rode, witte en gele anjers, aan de voet van het monument had neergelegd, werden enige ogenblikken stolte in acht genomen. „Aangeboden door het leger van Israël. Met gevoelens van bewon dering en broederschap jegens het Nederlandse volk voor de moed be toond in de jaren van onderdrukking 194045" stond in zwarte letters op de blauw-witte van de krans afhangende linten gedrukt. Landbouwschap pleit voor getroffen fruitgebieden Het landbouwschap heeft de belofte, op de openbare vergadering van 17 juli Jl. gedaan, nagekomen en in een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd een be drag van f. 10.000.000,beschikbaar te stellen om de fruittelers die aanzien lijke schade hebben geleden als gevolg van het optreden van nachtvorst, te helpen hun financieringstekort te over- bruggen. Dit zou analoog kunnen geschieden aan de wijze waarop ondermeer in 1956 kredieten beschikbaar zijn gesteld ter sanering van de kleine volle gronds tuin bouwbedrijven. Voorts heeft het land bouwschap, eveneens ingevolge een op de openbare vergadering gedane toe zegging. de minister van Financiën ver zocht er toe te willen mede werken dat de betrokken inspecteurs van 's-Rijks Belastingen binnen het raam van het mogelijke met de nodige soepelheid zul. len optreden, indien hen verzoekschriften of bezwaarschriften van de zijde der getroffen fruittelers zullen bereiken. Groots opgezette ontvangst De heer J. C. F. Coers was bijzonder enthousiast. Reeds tien jaar maakt hij van zeer dichtbij de uitwisselingen tussen Leiden, Gent en Oxford mee, maar nog nooit heeft hij zo'n geslaagde uitwisseling meegemaakt als het Leidse bezoek aan Engeland in de afgelopen week. Geen wanklank werd gehoord. En de heer Coers was er van overtuigd, dat de Engelse gastheren het evenzeer op prijs heb ben gesteld als de Leidenaars, die werkelijk een onvergetelijke week hebben gehad. Ned. oogstte Madrigaalkoor veel succes De heer Coers is erg nauw betrokken bü zulke bezoeken. Hy beheert immers ook het secretariaat van de „All Na tions Sport en Cultural Association" een internationale vereniging dus, waarbü aangesloten zyn Engeland, Nederland, Begië, Frankryk, Denemarken en West- Duitsland. Deze organisatie, die in ons land nauw samenwerkt met de vereni ging van Nederlandse gemeenten, ver leent zyn bemiddeling bü het totstand komen van de uitwisselingen. Wanneer deze eenmaal tot stand zün gebracht is het werk van A.N.S.C.A. afgelopen. Wat betreft Lelden, is het culturele aspect van dit werk echter altyd een beetje in de verdrukking geweest. Twee jaar geleden werd voor de eerste maal getracht een schilderijententoonstelling in Oxford te organiseren, dit plannetje stuitte af op gebrek aan behooriyke ex positie ruimte in deze Engelse univer siteitsstad. Vorig jaar werd op de afscheidsavond een concert gegeven door twee koren, hetgeen zo insloeg, dat het Idee rüpte om ook een koor by de uitwisseling te betrekken. Zo kwam het, dat dit jaar het Nederlands Madrigaalkoor onder leiding van Willem Mizee de tocht naar Engeland meemaakte. Ommekeer Het moet gezegd, de heer Mizee was er aanvankelijk niet al te zeer voor gepor teerd. HU had slechts toegestemd onder druk van de aanhoudende verzoeken. Maar evenzeer moet geconstateerd worden, dat zijn standpunt na zün ervaringen in Oxford radicaal is veranderd. Hij was opgetogen over de wüze. waarop de En gelsen de concerten hadden bezocht en beluisterd. Vooral het concert ln Burford een pittoresque plaatsje in de omgeving van Oxford, werd een gouden bladzyde in de geschiedenis van het Madrigaal koor. Een intensief geconcentreerd auditorium van 250 man luisterde met de grootst mogelijke aandacht en stimuleer de daardoor de zangers en zangeressen tot prestaties op een byzondere hoogte. Het werd inderdaad een avond van hoogstaand muzikaal genot, hetgeen dui delijk tot uiting kwam in de kritieken in de bladen. Het Madrigaalkoor heeft een uitstekend cultureel visitekaartje achter gelaten en dit heeft tot gevolg, dat wan neer de Oxfordmensen volgend jaar naar de Sleutelstad komen, zij ook een koor zullen meebrengen, waarschijnlijk het mannenkoor van de Morrlsfabrieken, waarmede het Madrigaalkoor een avond geconcerteerd heeft. Geladen zwemmers Alles by elkaar kan men dus rustig stellen, dat deze uitwisseling een groot succes is geworden. Mogelyk in spor tief opzicht wat minder, daar vele neder lagen werden geincasseerd. Doch de uitslagen zy nu eenmaal van minder en bovendien, de zwemmers hebben zater dag veel goed gemaakt. Op een goed be zochte ..Swimming Gala" hebben zy met groots machtsvertoon een ruime punten- zege (66 tegen 33) weten te bevechten. Tydens tevoren gehouden niet of ficiële wedstrü'den was reeds duide- lyk geworden, dat de Leidse meisjes in het water oppermachtig zouden zyn. In deze verwachting kwam men niet be drogen uit. Zy toonden zich over alle li nies de sterksten. Dat ls men trouwens van onze Nederlandse zwemsters wel gewend. Het zou meer verwondering baren, wanneer d" zwemsters met neder lagen op de proppen zouden komen. Anders liggen de zaken bU de jongens. Die wisten dat zy een zware dobber zouden krygen. Maar juist deze weten schap heeft hen gestimuleerd tot grootse daden. Om een voorbeeld te noemen, de Leidse jongens wonnen belde estafettes met klein verschil. Dit was enkel en al leen te danken aan hun verbeten en thousiasme. hun uiterste concentratie en hun taaie wil om te winnen. Zelfs bij polo Standpunt van het Westen De hedenochtend getekende westelijke verklaring over de Duitse hereniging, waarvan wij elders in dit blad melding maken, herinnert er aan dat de Westelijke mogendheden in juli 1955 op de conferentie te Genève een veiligheidsovereenkomst ingeval van hereniging van Duitsland hebben voorgesteld. „We Westelijke mogendheden hebben nooit geëist, dat een herenigd Duitsland moet toetreden tot de orga nisatie van het Noordatlantisch verdra. De bevolking van een herenigd Duitsland zal zelf door middel van een vrijelijk gekozen regering kun nen beslissen, of zij de rechten en plichten van dit verdrag wil delen Indien een herenigd Duitsland zou besluiten tot de Navo toe te tre den zouden de Westelijke mogendheden bereid zijn de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen die zich aansluiten bij een Europese veiligheidsovereenkomst, „belangrijke en verstrekkende garanties" te geven, waaronder de garantie dat zij geen militair voordeel zullen trachten te behalen uit de terugtrekking der Sovjet-troepen. De Wes telijke landen kunnen echter niet ermee instemmen, dat het bestaan van de Navo tot onderwerp van onderhandelingen wordt gemaakt. Wisselwerking De vier regeringen stellen voorts vast, dat de hereniging van Duitsland in ver binding met het sluiten van een Euro pese veiligheidsovereenkomst het tot stand komen van een uitgebreide ont- wapenings-overeenkomst zou vergemak kelijken. Omgekeerd zou het beginnen met een doeltreffende gedeeltelyke ont wapening ertoe kunnen by dragen, de belangryke politieke problemen die nog om een oplossing vragen, te regelen, zo als de kwestie van de hereniging van Duitsland. Voor een uitgebreide ontwapenings overeenkomst ls de daaraan voorafgaan de oplossing van de kwestie der Duitse heretnlging nodig. ..De westelyke mo gendheden zullen niet akkoord gaan met een ontwapeningsovereenkomst, welke de hereniging van Duitsland in de weg zou staan". Aller instemming nodig Alle ontwapeningsmaatregelen welke op Europa betrekking hebben, moeten de instemming van de betrokken Euro pese staten hebben en rekening houden met het verband tussen de Europese veiligheid en de Duitse hereniging, al dus de verklaring. In de verklaring wordt opnieuw dui delijk gemaakt, dat de westelyke mo gendheden het tot stand brengen van de Duitse hereniging als een gemeenschap- pelyke verantwoordelykheid van de vier grote mogendheden - Engeland. Frank ryk. de Sovjet Unie en de V.S. - be schouwen. Steeds bereid De Westelijke mogendheden verkla ren zich bereid met de Sovjet-Unie over de hereniging van Duitsland en een Eu ropees veiligheidsakkoord te onderhan delen en wel op elk tijdstip, dat werke lijk uitzicht op het maken van vorde ringen biedt. Voordat ernstige onderhandelingen beginnen, kunnen de westelyke mogend heden hun opvattingen niet op alle punten definitief vastleggen. Ook kan nen zij niet vooraf gewagen van het verlenen van concessies ln verband waarmee op het ogenblik niet kan wor den gerekend met overeenkomende con cessies van de züde der Sovjet-Unie. De regeringen van de V.S.. Engeland. Frankrijk en de Bondsrepubliek blijven hopen, dat de Sovjet-regering tot het inzicht zal komen, dat het niet in haar belang is de huidige verdeling van Duitsland te bestendigen, aldus de ge meenschappelijk# verklaring. Jongetje, 4 jaar, in Alphen gedood Zaterdagmiddag is de 4-jarige Jan Verkerk, bü het oversteken van de Oranje Nassausingel te Alphen door een motorryder gegrepen er. gedood. Het kereltje was met nog enkele jon gens aan het vliegeren op een weiland bij de Nieuwe Sloot. Twee ouders van de jongens hielden hierbij toezicht. Toen men weer naar huis ging stak Jan Verkerk voor de anderen de drukke rij weg over. Men waarschuwde hem aan de overkant te wachten, doch de kleine jongen luisterde niet. Hij liet eerst en kele auto's passeren en liep toen de weg op. Hij werd gegrepen door een motor rijwiel, bestuurd door een inwoner van Leiden, en tegen de grond gesmakt. He vig bloedend en bewusteloos bleef het ventje in de berm van de weg liggen. Toen even later de artsen Pilon en Wermeskerken arriveerden, konden zy slechts de dood constateren. Ada Ta! (,,Anne Frank") bezocht het „Achterthuis" „Nu voel ik pas in werkelykheid iets van de sfeer, waarin Anne Frank heeft gewoond, waar ze heeft ge leden en waar ze haar denkbeelden heeft beleden". Deze woorden sprak de 35 jaar oude Israëlische actrice Ada Tal. die als lid van het Habimah- theater circa 125 maal de rol van Anne heeft vertolkt in de opvoeringen van de Israëlische versie van „Het dagboek van Anne Frank", toen zy zaterdagochtend in het kamertje van Anne en haar zuster stond in het be faamd geworden „Achterhuis" aan de Prinsengracht nummer 263 te Amster dam. De donkere ogen van de actrice, die zeer klein van stuk is en een jeugdige indruk maakt, lichtten op, toen het carillon van de Westertoren zijn klan ken uitstrooide over de donkere en ver vallen kamertjes van het Achterhuis, waar de Joodse familie Frank een veilig onderkomen dacht te vinden tijdens de bezettingsjaren. Ada Tal had van de gelegenheid, dat het Habimah-theater opvoeringen in Parijs gaf tijdens het toneelfestival, ge bruik gemaakt een bezoek te brengen aan het Achterhuis, in de sfeer waar van zy zovele malen het doen en laten van Anne heeft uitgebeeld, zy was ver- Zo zag het er niet naar uit, dat deze Leidse zwemmers waarvan de oudste helemaal negentien jaren telde een schyn van kans zouden hebben tegen de stoere Engelsen, die tydens het water polo tegen hen in het water kwamen. Volwassen mannen, waarvan de meeste waren gehard in de Royal Air Force. Twee jaar geleden leden onze vertegen woordigers trouwens een 11—1 neder laag. Maar met snelheid vergoedden de Sleutelstadbewoners veel van wat zy aan lichaamskracht tekort kwamen. Het onverwachte gebeurde, de Leidenaars kwamen met een 9—3 overwinning uit het bad. Een kranige prestatie. De oudste vertegenwoordiger der zwemmers Henny Hensing (19 jaar!) had de Engelsen in keurig Engels een vaantje aangeboden. Aan het slot van de middag moest de heer Coers namens de Leidse ploeg een fraai Wedgwood porceleinen bord in ontvangst nemen, dat hem door het Oxfordcomité werd geoffreerd. Maar dit kleine officiële ver toon tydens de „Swimming Gala" ver zonk in het niet by de grootse show van die avond, die tijdens het officiële ontvangst door burgemeester en wet houders ln het stadhuis werd opgevoerd. Veelkleurig Terwyl de raadsleden in paarse toga's aanwezig waren en de vertegenwoordi gers van de universiteit in zwarte toga's acte de présence gaven, stond de burge meester met zijn echtgenote, beiden in rode toga, afgezet met wit beverbont, en met de ambtsketenen omhangen, boven aan een hoge trap om de Leidse gasten persoonlijk te begroeten. Deze gingen daarna door naar een grote feestelijk versierde ontvangzaal, waar zy gelegen heid hadden kennis te maken met de loco-burgemeester en zijn echtgenote, ook in rode toga's gestoken. Nadat men in deze pas gerestaureerde zaal wat gebruikt had. ging het gehele gezelschap naar de raadszaal, waar een podium was opgericht. Hier werd eerst door het Nederlands Madrigaalkoor tot verrassing van de Engelsen de heren in het zwart en de dames in lang een concert verzorgd van drie kwartier, wat een enorme bijval hoogstte. Daarna werden door de voorzitter van het Ox fordcomité. door de burgemeester en door de leider .van de Leidse groep, de heer Coers. vele vriendeiyke woorden gewisseld, waarbij de nadruk werd gelegd op de betere verstandhouding tussen de steden, welke door dergeiyke uitwisse lingen mogelyk wordt. De heer Coers bood de burgemeester een Delfts blauw bord aan, dat door de burgemeester be stemd werd om bij de gemeentelijke ver zameling van porceleln en zilverwerk te worden geplaatst, die getoond wordt by officiële gelegenheden. Genoeglijk slof Na deze toespraken keerde het gezel schap weer terug naar de ontvangstzaal, die inmiddels in gereedheid gebracht was en waar ook een orkest een plaatsje had gevonden, dat de verdere avond de dansmuziek verzorgde. Eerst om half twaalf werd een einde gemaakt aan dit byzonder genoegiyk samenzün en stap ten de Leidenaars in de gereedstaande bussen om voor de laatste maal naar de verschillende „pleegouders" gebracht te worden. Zondagmorgen om vyf uur reden de bussen opnieuw door de stad om de mensen uit de Sleutelstad op te vissen. Om kwar voor zes was iedereen aan boord en vertrok men uit Oxford, uitge leide gedaan door het voltallig Oxford comité en vele pleegouders. Net op tyd was men in Londen om de trein naar Harwich te pakken, waar men moest ervaren .dat de lUnboot tot het uiterste was besproken. Maar liefst 1400 man moesten een plaatsje zoeken en helaas, het moet gezegd, niet alle Leidenaars slaagden erin iets te vinden, waarop zy konden gaan zitten. In Hoek van Holland zat men snel ln de trein, maar tot ieders schrik werd be paald, dat deze nog een uurtj? moest wachten tot de in alleryl ingeschakelde tweede boot binnen was, zodat de wach tende familieleden op het station te Leiden eerst omstreeks acht uur de En gelandvaarders terugzag. Blakend van welstand en boordevol verhalen over prettige ervaringen. VOETBAL Competitie-indeling Westelijke amateurs (Van onze Haagse redactie) „De Sportkroniek" van hedenochtend vermeldt de volgende indeling der wes telijke amateurs le en 2e klassers: Afdeling I: eerste klasse A: CVV. DCG. DWV, Gouda. OSV. Quick. RFC. Unitas. UVV, VCS, Velox, Zeeburgia. West II: 2e klasse A: Blauw Zwart, DCV, HBS, HVV, Laakkwartier. LFC, Lugdunum, RKAVV. VFC, Vrienden schaar. VUC, Wassenaar. Boer te Morra (Fr.) na ongeluk verdronken (Speciale berichtgeving). Vanmorgen is de 25-jarige landbou wer K. van der Molen te Morra (Fr.) in een sloot verdronken. Deze kwam met twee aan elkaar verbonden wagens, waarvoor een paard gespannen was, van het erf van zijn boerderij en hij wilde rechtsaf slaan. Het paard trok echte- weer naar links naar een weiland toe. Boerenarbeiders zagen een ongeluk aankomen en sprongen van de wagen, v. d. Molen sprong echter verkeerd en kwam in de sloot terecht. De wagens kantelden en kwamen boven op hem. Het heeft geruime tyd geduurd voordat men het slachtoffer op de wal kon brengen. Men heeft nog drie kwartier kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder resultaat. Het slacht offer was juist op 12 juli getrouwd en had pas een boerdery overgenomen. gezeld van de Nederlandse regisseur Kart Guttmann. van de tweede secreta ris der Israëlische legatie in ons land, de heer S. Smilan en diens echtgenote, de bekende Hebreeuwse radioverslag geefster van de wereldomroep Ruth Shapiro. De actrice vertelde, dat ze in Rusland geboren is en dat ze reeds op 3-Jarige leeftyd naar Israël emigreerde. Zij is vanaf haar vijftiende jaar by het toneel aldaar. Voor de opvoeringen van „Het dagboek van Anne Frank" bestaat in Israël nog steeds een grote belangstel ling. Het stuk blijft op het repertoire van het theatergezelschap. Ada Tal hoopt, dat dit bezoek aan het Achter huis zal bydragen tot een nog betere vertolking van haar rol. Niet alle zuidelijke ziekenfondsen tegen arbitragevoorstel Naar aanleiding van persberichten, welke de Indruk wekken, dat alle zui- delyke ziekenfondsen inzake de con flict-situatie tussen tandartsen en zie kenfondsen een gezamenlijke afwijzen de houding aannemen, ten aanzien van de pogingen om dit conflict op te lossen door middel van arbitrage, is van de züde van de besturen van de federatie ziekenfondsen te '6 Hertogenbosch, Til burg, Eindhoven en Maastricht mede gedeeld, dat deze besturen de huidige conflictsituatie, waardoor de tandheel kundige verzorging verstoord ls, ten zeerste betreuren. De besturen stellen er tenslotte prys op. „eerlyk te verklaren, dat zy, over eenkomstig het besluit van hun organi satie, de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfond sen, onvoorwaardelijk steun verlenen aan het laatste ministeriële arbitrage- voorstel". Franse atoomduikboot De Franse staatssecretaris van Marine, Frank Arnal. heeft meegedeeld, dat er in Frankryk gebouwd wordt aan een atoomduikboot. GAROEDA-DIENST OP KOEALA LOEMPOER? De president-directeur van de Ga- roeda Indonesian Airways heeft ver klaard. dat de G.I.A. na de onafhanke- liikverklaring van Malakka in augustus, mogelyk een regelmatige vliegdienst op Koeala Loempoer zal openen. Ir. Soe- toto, die kortgeleden terugkeerde van een bezoek aan Malakka. waar hij in leidende besprekingen daarover heeft gevoerd, zeide dat de autoriteiten van Malakka enthousiast zijn over dit plan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dirkje, dr van H. van Duin en J. Rem- melzwaal; Johannes Adriamus Hendriku», zn van A. Jansen en E. H. van der Zwan: Jaoob Cornells zn van C .Guijt en C. M. van der Meij- Anne Pauline dr van A. P. Cohen en P. Pernandes; Julia Maria Anna dr van A. M. L. Lippens en E. Rlkeman; Jan Willem, zn van W. Monitagne en J. G. Rigtering; Antonla Johanna Mairla, dr. van P C. Hoogkamer en P. J. D. Teeuwen; Jo hanna Pieternelfla Christina dr van J. Bor- reman en P. C. van der Zwan; Mania An ne, dr van J. B. A. Waals en C. C. van der Hoorn1; Willem zn van W. Boehlee en P. d® Ruiter; Johanna WileMmiina Allda Petro- niella, dr van L. J. H. Poptie en A. M. de Heer; Hendri Leendert, an van C. Riet veld en M. van Duiven; Jacobus Herudricus Genard us zn van A. J .C. Koreman en J. M. Omrtoigt; Sylvia dr van A. Tijsen en H. van Leijden; Robby, zn van P. de RooiJ en J. E. Vermeulen; Cornell's Fa/ulus Ma ria, an van P. J. A. van der Louw en M. J. Sterk. OVERLEDEN J. Paikköl, 3 jr. zoon; P. van KoodJ, 79 Jaar, man. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 27 Juli. Bloemenveiling Flora; Achilla 300380; Liater 400570; Anjers 100160; Mimi 80110; Centau- rea 140180; Soabiosa 250390; Gaillar- dia 160180; Dahlia's 380650; Gladio len: Strauss 400570; Sneeuw Prinses 330 470; Mem Day 400560; Gold Dust 380 510; Llmburgia 370480; Mansoër 400 460; Redfok 440520; Hoeksommer 500 530; Leeuwenhorst 500680; Gemengde 500640; Convillei6: The Bride 200360; Alba 200320; Oomeet 400510; alle? per 100 Lelies Orathum 1619; wit 2830; p. kelk; Am. Anjers 610; Pel Godetia 813; remidale 914; per stuk; Segetum 1526; Bonte Margrieten 2041; Phlox 2038;' Ornlthogalum 69; Agapan/tle 1016: Pv- Rodante 1417; Kop Godetla 2837 pér boe. ROTTERDAM. 29 Juli. Veemarkt. Aanvoer in tot-aa/l 1838. Vette koelen en ossen 1027; varkens 811. Prijzen in cents per kg: vette koeien le kw. 300-320 2e kw. 265-295; 3e kw 250- 260; varkens (lev. gew.) 1.88; 1.86; 1.82. TER AAR, 27 juill. Groenteveiling: augurken, ffjn 81; fijn basterd 83; basterd 6465; grof A 4953; grof 1 4041- CD 4041; Idem 2 18; E 25—26 alles per kg. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4