FOSTER DULLES NAAR LONDEN VOOR ONTWAPENINGSGESPREK WEERBERICHT Maar op achtergrond ook voor controverse in Midden Oosten Zware aardbeving in Mexico HET K.L.M. - LOONCONFLICT NAAR RIJKSBEMIDDELAARS Suiker 8 cent per kg. duurder DWING DUITSLAND NIET TOT WEERLOZE NEUTRALITEIT 96ste Jaargang MAANDAG 29 JULI 1957 No. 29198 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Op versoek van Eisenhower Ook Gromyko De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is gisteren naar Londen vertrokken om op verzoek van pre sident Eisenhower zijn persoonlijke aandacht aan de ontwapenings besprekingen te wijden. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, die dit meedeelde, zei, dat het verzoek van de president niet betekent dat Dulles' aan wezigheid in Londen dringend vereist is. De minister zou echter beter in staat zijn een beeld van de toestand te krijgen dan door middel van telegrammen. „De president is van mening, dat de te Londen besproken proble men zo belangrijk zijn, dat zij persoonlijke bestudering en beoordeling door de minister rechtvaardigen". Premier MacMillan van Engeland heeft in antwoord op een bood schap van president Eisenhower, dat Dulles naar Londen zou komen, gezegd in hoge mate in te stemmen met dit bezoek, dat naar zijn mening van grote betekenis is in het huidige stadium der ontwape ningsbesprekingen. Y.S. bezorgd over Engels beleid (Van onze correspondent in Londen) Het bericht, dat Dulles vandaag in Londen zal arriveren, heeft aldaar een grote politieke activiteit teweeg ge bracht. Officieel heet het, dat Dulles' bezoek slechts ten doel heeft met de Britse premier Macmillan en de Ame rikaanse leden van het ontwapenings comité besprekingen te voeren over de ontwapeningsvoorstellen, die thans ter tafel liggen. Doch het is geen geheim, dat Ameri ka zich ernstig bezorgd maakt over het Britse beleid in Oman, zodat Eisenho wer het noodzakelijk heeft geacht zijn hoogste vertegenwoordiger naar Londen te sturen om te trachten een toenade ring te bewerkstelligen tussen het Brit se en het Amerikaanse standpunt. Eén van drie mogelijkheden Twee jaar geleden diende president Eisenhower een plan tot fotografische luchtverekenning van het geallieerde en Russische grondgebied in, om weder zijds een inspectie van het bewapenings peil mogelijk te maken. Dit plan kan op drieërlei wijze in praktijk worden ge bracht: 1. Luchtverkenning boven het Amerikaanse en Russische grondgebied, 2. Verkenning van de Canadese en Rus sische gebieden rondom de Noordpool, 3. Verkenning van de Europese gebieden aan beide zijden van het ijzeren gordijn. De onder een en drie genoemde sys temen blijken op dit tijdstip praktisch niet uitvoerbaar te zijn, omdat Rusland zich verzet tegen inspectie van zijn grondgebied en de Europese staten er weinig voor voelen hun grondgebied aan het Russische luchtverkenningsoog bloot te stellen, zolang Amerika en, Rusland van inspectie verstoken blijven. Canada beperkt de immigratie In verband met de werkgelegenheid De Canadese regering heeft mede deling gedaan van maatregelen ter be perking van de immigratie in de tweede helft van dit jaar. Volgens de nieuwe bepalingen zullen immigranten die geen van te voren geregeld arbeidscontract hebben, na 31 juli niet meer worden aangenomen voor plaatsing op de open arbeidsmarkt. Na genoemde datum zul len slechts nauwe verwanten van eerder aangekomen immigranten worden toe gelaten. Het departement voor immigratie ver klaarde dat de beperkingen waren ge steld na bestudering van de werkge legenheid in Canada in de winter en de mate waarin nieuwe bevolking kan wor den geabsorbeerd. Het totaal aantal immigranten in de eerste helft van dit jaar bedroeg 175.000, onder wie 72.000 Britse, dat is meer dan het totaal van geheel het vorige jaar. Komplot in Afghanistan Radio-Kaboel heeft bekend gemaakt, dat er in Afghanistan een komplot is ontdekt, waarbij functionarissen van het ministerie van financien waren be trokken. Er zijn enige arrestaties ver richt. De minister van financien, Abdoel Malik, heeft ontslag genomen en ver scheidene ambtenaren zyn ontslagen. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar oo- enkele verspreide buien. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 JULI Zon op: 5 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 9.38 uur; onder: 21.44 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 5.12 en 17.41 uur; laagwater te 1.05 en 13.29 uur. r bestaat OM acht pagina'* Doch verkenning van de arctische zone wordt mogelijk geacht, omdat hiervoor alleen toestemming van Cana da, Noorwegen en Denemarken (vanwe ge Groenland) noodzakelijk is. Bovendien wil Dulles trachten toena dering te brengen tussen het Westerse en het Russische standpunt inzake het stopzetten der atoombomproeven. De Russen willen een onvoorwaarde lijke stopzetting voor de tijd van twee jaar. zodat zij hun voorraad kernwa pens kunnen opvoeren tot het Ameri kaanse peil. daarbij tevens Engeland, dat met zijn onderzoek nog niet zo ver is gevorderd als Rusland en Amerika, verhinderende zijn kernprogram tot verdere ontwikkeling te brengen. Ame rika heeft een verbodsperiode van tien maanden voorgesteld, doch Foster Dul les heeft reeds te kennen gegeven, dat hij eventueel bereid is, deze periode te verlengen. Het wordt overigens niet onmogelijk geacht, dat ook Gromyko, zijn Russische tegenvoeter, zich naar Londen zal be geven om Dulles te ontmoeten. Maar voor het ogenblik wordt de Brits-Ame rikaanse tegenstelling in het Midden- Oosten van veel groter belang geacht. De Britse actie tegen de opstandelin gen in Oman doorkruist de Amerikaan se politiek van toenadering tot koning Saoed van Arabië. En niet alleen in de Amerikaanse maar ook in bepaalde Britse ,'met name socialistische) krin gen vindt men een totale revisie van de Britse politiek in het Midden-Oosten dringend gewenst, zodat Amerika en Engeland zoveel mogelijk één lijn kun nen trekken. Gewapend optreden tegen Arfabische stammen, hoe zeer op zich zelf ook gerechtvaardigd, kan licht door een ontwakend Arabisch nationalisme worden uitgelegd als „Westers impe rialisme". Amerika wil overleg, zonder toepassing van wapengeweld. Engeland daarentegen is door verdragen gebonden tot bescherming van de sultanaten rond om de Perzische Golf en tenzij het deze verdragen metterdaad nakomt, loopt ook de laatste rest van Britse invloed in het Midden Oosten gevaar te ver dwijnen. De komende Anglo-Ameri- kaanse besprekingen zullen daarom van beslissende betekenis zijn voor de ver standhouding tussen beide mogendhe den. Eisenhower mogelijk voor Assemblee De Amerikaanse democratische sena tor Humphrey heeft, naar hij gisteren in een vraaggesprek voor de televisie verklaarde, het ministerie van Buiten landse Zaken voorgesteld dat president Eisenhower zelf het Amerikaanse ont- wapeningsplan aan de algemene verga dering van de Ver. Naties voorlegt, in geval de Londense conferentie zou mis lukken. Zijn voorstel was op het minis terie warm ontvangen, maar hij had het nog niet aan de president overgebracht. Men vreest voor meer dan 100 doden De stad Mexico is gisterochtend vroeg door de zwaarste aardbeving sinds mensenheugenis getroffen. Men vreest dat er meer dan 100 mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn drie schokken waargenomen, waarvan de tweede de krach tigste was. Tientallen gebouwen zijn verwoest. Het onafhankelijkheids monument op de Paseo de la Reforma viel omver. Overal in de stad is grote schade aangericht. Veel mensen zijn,, toen zij in paniek de straat op renden, gewond door vallend glas en stukken steen. De politie en het leger hebben direct eerste-hulpposten ingericht. Patrouilles trekken door de stad om plundering te verhinderen. Het centrum van de aardbeving lag vermoedelijk in de omgeving van de haven- en badplaats Acapulco aan de Stille Oceaan. De verbindingen tussen deze stad en Mexico zijn verbroken. Zaterdagochtend heeft de 35-jarige Israëlische actrice Ada Tal een be zoek gebracht aan het achterhuis van Anne Frank. Ada Tal speelde de hoofdrol in de Israëlische versie van Met dagboek van Anne Frank? dat werd opgevoerd door 't toneel dat werd opgevoerd door het to neelgezelschap van het Habimah- theater. De actrice middenwordt in de kamer van Anne Frank ge ïnterviewd door de Wereldomroep Verklaring van directie „Lijdelijk verset sal niet ivorden geduld De directie van de K.L.M. heeft bekendgemaakt, dat de speciale maatregelen, die de piloten hebben aangekondigd, worden beschouwd als een vorm van lijdelijk verzet, die zij niet zal dulden. Van de vlie gers wordt een normale dienstuitvoering verlangd. Aangezien de be sturen der vliegersverenigingen door de thans aangekondigde actie de salarisonderhandelingen trachten te forceren en daarmede een loon- conflict veroorzaken, heeft de directie besloten dit loonconflict aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen en de uitspraak van dat College te aanvaarden. Vliegers gaan door Ook zal de directie de vliegers ern stig onder het oog brengen, dat han delingen, als door hen tegenover de pers aangekondigd, achterwege die nen te blijven, nu de zaak by het College van Rijksbemiddelaars aan hangig is gemaakt. De directie ver trouwt er in ieder geval op dat de gevolgen van het gerezen conflict voor de passagiers niet merkbaar zullen zijn. Naar aanleiding van de recente pu blicaties in de dagbladen over de te nemen acties door de K.L.M.-piloten, heeft de directie van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij een verklaring uitgegeven, waarin dus wordt gesteld, dat een uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars onvoorwaardelijk zal worden gevolgd, maar waarin ook een overzicht wordt gegeven van het loon conflict. Daarbij wordt van de zijde der directie beweerd, dat begin 1956 de lo nen der vliegers met gemiddeld negen procent werden opgetrokken, waardoor tegemoet werd gekomen aan de lang ge koesterde wens tot gelijkmaking van de salarissen van Nederlandse en niet- Nederlandse K.LM.-vliegers. De vliegers waren echter niet tevreden en dreigden met sancties, indien de lonen niet zou den worden opgetrokken naar het ho gere niveau van buitenlandse collega's. Ook verlangden zij betrokken te wor den in de 5 procent loonronde, die aan het overige personeel was toegekend. Volgens de directie echter was deze loonronde al begrepen in de toegekende verhoging en bovendien was zij de me ning toegedaan, dat de lonen van bui tenlandse piloten niets te maken heb ben met de Nederlandse loonstructuur. Het Nederlands Economisch Instituut, onder leiding van prof. dr. J. Tinber gen, werd evenwel aangezocht te onder zoeken, of de levensstandaard van de Nederlandse vliegers lager lag dan by hun buitenlandse collega's. Wanneer het rapport, dat door de N.E.I. zou worden uitgebracht aanleiding daartoe zou ge ven, zou de directie bereid zijn met terugwerkende kracht de gevraagde 5 procent te betalen. Het in januari Met ingang van vandaag is de prijs van suiker voor de consu ment met 8 cent per kg. verhoogd. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft namelijk blijkens een publikatie in een heden uitgegeven buitenge wone Nederlandse Staatscourant de prijs van suiker af fabriek verhooqd van f 76 op f 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt verband met het niveau van de garantieprijs voor de suikerbietenverbouwers voor suiker van oogst 1957, daten ten op zichte van de garantieprijs voor oogst 1956 is verhoogd. De verhoging van de garantieprijs vindt haar oorzaak in de nieuwe grondslagen voor de kostprijs berekeningen van landbouwprodukten, alsmede in de gestegen productiekosten 1957 verschenen rapport werd erg be kritiseerd door de vliegerorganisaties. In dit rapport werd geconcludeerd, dat geen Westeuropees niveau was aan te wijzen, daarvoor was de spreiding te groot. Niettemin wilde de directie de gevraagde 5 procent toekennen. Hierop stelden de besturen der vlie gerverenigingen de eis tot verhoging der netto-salarissen met vijftig pro cent, omdat zy meenden, dat hun huidige inkomsten onvoldoende zyn om overeenkomstig hun positie levenswijze te leven. De directie heeft deze eis van de hand gewezen. In de eerste plaats omdat vol gens haar het NJE.I. daartoe geen aan leiding gaf en in de tweede plaats, om dat inwilliging onrechtvaardig zou zijn tegenover de overige medewerkers der K.LM., daar de directie zich op het standpunt stelt, dat de door de geza menlijke inspanning van alle medewer- De Nederlandse schrijver Jef Last is zaterdagmiddag aan de univer siteit van Hamburg cum laude ge promoveerd tot doctor in de filoso fie, met als hoofdvak Sinologie en als bijvakken Japans en Bahasa In donesia. Toen Jef Last nog diezelf de dag in Amsterdam terugkeerde, werd hij door vrienden feestelijk ontvangen in een Amsterams kaas- en wijnhuis. Op de foto ziet men v.l.n.r. DrVictor van Vriesland Tom Rot. de jonge doctor en Ed. Hoornik. kers verkregen verbeteringen van de bedrijfsresultaten ook aan alle mede werkers ten goede moeten komen. Commentaar De besturen van de vliegerverenigin gen zeggen in hun commentaar op deze verklaring, dat het conflict een direct resultaat is van het vertragen der on derhandelingen door de directie in de laatste jaren. Daardoor is de diepste oorzaak een vertrouwenskwestie gewor den. De oplossing moet in de eerste plaats worden gezocht in het volledig herstel van dit vertrouwen door de vlie gers in de directie. De maatregelen, die vandaag van kracht worden, betekenen niets an ders dan een strikte opvolging van de maatschappijvoorschriften. Extra werk door de vliegers had alleen het eco nomisch belang van de K.L.M. op het oog. Van het al of niet dulden van deze maatregelen kan dus geen sprake zijn. Ook betogen de vliegerorganisa ties, dat de percentages, die door de directie worden genoemd, elke grond missen. De definitieve cyfers zullen na de zoveelste vertraging, eerst tegen half augustus bekend zyn. Het Westen over hereniging: Westelijke mogendheden bereid tot seer vergaande garanties tegen consequenties De Wcsfduitse minister ivan Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben hedenmiddag te Berlijn een twaalf punten omvattende verkla ring over de beginselen van de gemeenschappelijke politiek dezer landen aangaande de hereniging van Duitsland getekend. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politiek en internationale bondgenootschappen te beslissen, met inbegrip van het recht op zelfverdediging zoals neergelegd in het handvest der V.N. De vrijheid en veiligheid van een herenigd Duitsland mogen niet wor den beperkt door een opgelegde neutraliteit of demilitarisering. Alleen een vrijelijk gekozen regering voor geheel Duitsland zou namens een herenigd land kunnen spreken. Een dergelijke regering zou moeten worden gevormd na vrije verkiezingen voor één nationale vergadering van het gehele land. De eis, dat een herenigd Duitsland vrij moet zijn om zijn buiten landse politiek te bepalen, wordt verbonden met een aanbod om de gerechtvaardigde veiligheidsbelangen van alle betrokken staten te garanderen. Men zie over bijzonderheden van deze verklarinq elders in dit blad. van de suikerbieten en in de stijging van de kosten verbonden aan de ver werking Zoals voorzien in de regerings nota inzake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs volledig aan de consument doorberekend. Zij moet reeds thans worden toege past, zo deelt het ministerie mee, om dat de vraag naar suiker, als gevolg van verwachtingen omtient de komen de prijsverhoging, zo sterk toeneemt, dat voor speculatieve voorraadvor- ming moet worden gevreesd. Boven dien moest dure buitenlandse suiker worden aangekocht. 94 cent per kilo De besturen van de drie kruideniers- vakorganisaties, de Algemene Neder landse Kruideniersbond, de Christe lijke Kruideniersbond, de Katholieke Kruideniersbond, de commerciële or ganisaties in de kruidenierswaren- branche en de Vereniging Grootwin kelbedrijven in Levensmiddelen, heb ben besloten hun leden te adviseren de consumentenprijs van suiker te stellen op 94 cent per kilo. Hoezeer, naar de mening van de be sturen, ook voor de handel termen aanwezig zijn kostprijsverhogende facto ren in de calculatie van de suikerprijs op te nemen, dringen genoemde bestu ren er by de handel met klem op aan deze prijs van 94 cent te houden. De besturen vertrouwen er op, dat spoedig overleg met de minister van Econo mische Zaken kan worden gepleegd over de gevolgen van de nieuwe suikerprijs voor die artikelen, waarin suiker als grondstof is verwerkt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1