Laatste Berichten De heer De Graaf bedankt als raadslid van Leiderdorp Vlamingen in de Belgische Congo vechten verheten voor hun taal Chr. Technische School te Katwijk reikte diploma's uit ZATERDAG 27 JULI 1957 Garantie geldbelening diaconessenhuis De raad vergaderde onder voorzitterschap van de burgemeester, de heer K. van Diepeningen. De heren Boot, Los en Moraal waren met kennisgeving afwezig. Als eerste punt kwam in behandeling de garantie geldlening voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis. De inhoud van dit voorstel is uitvoerig weerge geven in ons blad van woensdag j.l. In Engeland worden op het ogen-1 ander tot verontwaardiging van de blik proeven genomen m" radar-verenigingen van automobilisten snelheidscontrolemeters; n en J Proberen te komen tot oprichting Vlaamse academie voor koloniale wetenschappen (Van onze Brusselse correspondent) In de grote steden van de Belgische Congo, onder meer in de hoofd stad Leopoldstad die men kortweg „Leo" noemt), in Elisabethstad, Stan ley stad en Matadi, zijn Vlaamse vriendenkringen" opgericht, die in deze Congolese steden onder de Europeanen een Vlaams gezelschapsleven en de Vlaamse cultuur willen bevorderen. Een Vlaams magistraat, rechter Grootaert, die te Elisabethstad een vonnis in het Nederlands had geveld, werd hiervoor door zijn chefs, de magistraten van het Hof van Beroep echter „berispt". Maar de actie van de Vlamingen in de Congo en te Brussel leidde er toe, dat de magistraten te Elisabethstad door de minister van Koloniën in het ongelijk werden ge steld en dat rechter Grootaert thans verder zijn Vlaamse dossiers In het Nederlands mag behandelen. Nieuw strijdpunt Thans is tussen de Franssprekende Belgen en de Vlamingen in de Congo echter een nieuw punt van discussie gerezen. Melt name wensen de Vla mingen in de Congo, daJt er een NIEUWKOOP Carillon weer in gebruik gesteld Een van de bewijzen, dat de restaura tie van de Nieuwkoopse Toren praktisch voltooid is, is de weder ingebruikneming van het carillon. Zoals bekend, werd tij dens de restauratiewerkzaamheden de speeltrommel beschadigd en na gerepa reerd te zijn werd gewacht totdat de restauratie haar beslag zou hebben ge kregen. Een vijftal geheel nieuwe melo dieën is thans op de band gestoken, waarvoor onze plaatsgenoot en musicus, de heer S. de Koker, overigens tot volle tevredenheid van de firma Eijsbouts, 'heeft zorggedragen. Het ligt in de be doeling nu elk uur een nieuwe melodie te spelen en t.z.t. deze melodieënseries op geregelde tijden te verwisselen, ter wijl gezorgd zal worden dat op hoogtij en/of feestdagen speciale daarbij pas sende carillonmuziek ten gehore kan worden gebracht. Als nu de klok en de wijzerplaat en de windvaan weer zijn aangebracht, zal de restauratie voltooid zijn. Naar verwacht wordt zal ook dit niet lang meer op zich laten wachten en is de gemeente hiermede een waar sie raad rijker geworden. Vlaamse academie voor koloniale we tenschappen zal worden opgericht. In deze academie, welke de waardige tegenspeler zon worden van de „Aca demie Royale des Soientes Colonia- les", zouden Vlaamse geleerden hun wetenschappelijk werk over de Con golese en Afrikaanse vraagstukken in het Nederlands kunnen voordragen en publiceren. Premier Van Acker en de minister van Koloniën, de heer Buisseret, schij nen dit plan niet ongenegen te zijn en zo is de kans dus groot dat deze nieuwe Vlaamse academie zal worden opgericht. Deze academie zou een aanwinst zijn voor het gehele Nederlandse taalgebied. Hij zou o.a. een samenwerking mogelijk maken met het Nederlandse Afrika Instituut en andere Nederlandse orga nisaties en Zuidafrikaanse instituten, die zich met Afrikaanse vraagstukken bezig houden. In de Congo is er een aantal Vlaamse geneesheren, geestelij ken en filologen, die over de levens wijze van de diverse negerstammen reeds interessante studies het licht deden zien. Het is verder op uitnodiging van de Vlaamse vriendenkringen in de Bel gische Congo, dat verschillende Ne derlandse geleerden in de Belgische koloniën een studiereis konden onder nemen. Vlaamse missionarissen, die van alle Belgen In de Congo het meest vertrouwd zijn met de negertalen, hebben hierover in vaktüdsohriften interessante wetenschappelijke studies gepubliceerd. Al dit werk zou echter aan waarde hebben gewonnen als het in een wetenschappelijke academie kon worden geconcentreerd. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werden gisteravond de getuigschriften uit gereikt aan de geslaagde leerlingen van de Chr. Technische school te Katwijk. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. A. Kruyls heette de leerlingen en ouders welkom en wekte de jongelui op hun beste beentje voor te zetten en te trachten straks in de praktijk van anderen zo veel mogelük te leren. Zorg door je houding niet uitgerangeerd te worden. De heer Schoppen had wel enkele bedenkingen. Hij vond het minder juist, dat de gemeente Leiderdorp zich garant stelt nu de toegezegde bijdrage van het Rijk voor deze bouw wordt ingetrok ken. Ook vond hij de opzet, kleine zie kenzalen met 1, 2 en hoogstens 4 bedden een beetje te luxueus. Hij achtte het tijdstip van de bouw onjuist gekozen en zou het liever even afgewacht zien. De heren De Graaf en Nievaart wa ren het hiermede niet eens. Ook wet houder Snel, die wel de eerste opmer king van de heer Schoppen onder schreef, voelde wel voor de inrichting, zoals was opgezet. Na beantwoording door de voorzitter, die opmerkte dat in de verpleegkosten van f. 17,75, f. 21,75 en f26,75 was ver disconteerd het niet deelnemen van het Rijk en aanvoerde dat ook met een Rijksbijdrage toch voor een te sluiten lening, door een publiekrechtelijk li chaam garantie moest worden gesteld voor rente en aflossing, werd het voor stel zonder stemming door de raad aan vaard. ONBEWOONBAAR. Het volgende punt betrof de onbe woonbaarverklaring van de panden Hoofdstraat 16, 28, 194 en 231 en Jaag pad 17 en 18. De heer Nievaart sprak er zjjn verwondering over uit, dai wel voor deze panden onbe woonbaarverklaring werd voorgesteld en niet voor die aan de Dwarswete- ringskade, die toch zeker zo slecht zijn. Andere leden informeerden of er wel genoeg andere woningen beschik baar zouden zijn; er zullen n.l. nog meer woningen, die in slechte toe stand verkeren ontruimd moeten wor den. De voorzitter merkte op, dat, indien de besluiten tot ontruiming worden ge- handhooft, er nog altijd, ook na de 'termijn van 6 maanden, bewoning van de betrokken percelen kan worden toe gestaan, zol ang er geen andere wonin gen beschikbaar zijn. Hierna comform besloten. AANKOPEN De raad besloot tot de aankoop van de percelen tuingrond langs de M. P. Splinterlaan, eigendom van de heer Laken ter grootte van 0.71.72 h.a. voor de prijs van f 69.468.70. Voor het bezit van deze grond had de raad reeds een onteigeningsbesluit genomen. Als de aankoop door Ged. tSaten wordt goed gekeurd behoeft dit onteigeningsbesluit geen doorgang te hebben. De overname van verschillende voor zieningen door het Architectenbureau Dekker en Van der Starre aangebracht in Het Wapen van Leiderdorp voor f 1344.werd door de raad goedgevon den. De rekening Bureau Sociale Zorg over 1956 werd goedgekeurd. In de plaats van de heer v. d. Stoel werd als lid van de commissie tot herziening van de politieverordening, benoemd de heer Moraal. HUURVERHOGING Hierna kwamen aan de orde diverse voorstellen tot huurverhoging per 1 STADSNIEUWS N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK. In de onder voorzitterschap van mr. H. R. Goudsmi't gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Leidsche Broodfabriek werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend bepaald op 7% (vorig jaar 6%). N.V. LEIDSCH DAGBLAD In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Leidsch Dagblad werd de heer E. A. E. van Dishoeck be noemd tot adjunct-directeur. Onze stadgenoot, de heer P. Chau- dron, slaagde voor het praktijkdiploma boekhouden. Onze oud-stadgenoot, prof. dr. K. Wiersma, thans hoogleraar te Gronin gen, is benoemd tot raadsheer-plaats vervanger in het Gerechtshof te Leeuwarden. Voor het Staatsexamen Gymnasium diploma A slaagde, onze stadgenoot, de heer C. van de Ketterij. Voor tjet praktijkeamen boekhou den, afgxenomen door de Nederlandse Associatie slaagde onze stadgenoot, de heer W. Pison. Ohze stadgenoot, de heer Frans Goddon, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma sportmasseur. AVONDMUZIEK PIETERSKERK Het programma der Avondmuziek, te geven op maandag 29 juli te 8^ uur in de Pieterskerk door Charles J. de Wolff, org. te Enschede, luidt als volgt: 1. Fantasie en fuga in g moll, J. S. Bach; 2. Koraalfantasie „Wachet auf" opus 53, M. Reger; 3. Preludium en fuga over de naam „Alain", M. Duruflé; 4. Litanies, J. Alain. De toegang is vrij Aan de uitgang wordt een collecte gehouden voor het orgelfonds. VAN LEIDEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN Harry Hubertus ,zn vam H. H. Dkkten en A. Hogenes; Gerrit, zn van H. Dinkel- man en S. Verboom; Simon Petrus Pozef zn van H. M. G. d'e Man en C. E. T. Ho- lierhoek; QuiMinta Johanna Maria, dr van L. P. Schamper en M .C. W. Zandvliet- Yvonne, d'r van F .BaiMcer en L. Holle beek. ONDERTROUWD P. Buijs en N. Colenbrandier; H. J. Dal man en L. J. Sbhreud-er; J. J. Jansen en l Charls; D. F. van der Mei en J. M. M. Ztl- verentant; M. Boeseman en E. M. G. Phxili- mert; S. Visser en C. Roozendaafl; K. Hoek en A. A. Bon; C. Tesselaar en J. C. de Does; K. J. de Jong en T. Ruiter; J. van Toledo en J. Sohlagwein; W. Rensinfc en M. van Weerlee; A_ Gaasbeek en J. E. van der Steen; C. van Leeuwen en P. Kikkert J- J. van Noord en S. E. Bodry. GETROUWD J. A. C. Kroesen en J. B. de Jong. OVERLEDEN O. P. Bader ,37 Jaaa". man; P. J. F. Montanua, 61 jaar. man. augustus a.s. zulks in verband met de algemene verhoging op die datum. Het betrof hier de 32 woningen aan de Meijelaan en de 16 woningen Hoofd straat-Resedastraat. De voorzitter deel de mede, dat ook voor de woningen in het Van Leeuwenpark automatisch ver hoging zal plaats hebben. Een besluit hiertoe kan nog niet genomen worden, omdat de overdracht van deze wonin gen nog niet heeft plaats gehad en ver hoging van huur voor wat betreft de etagewoningen aan de B. G. Cortslaan moet nog nader door B. en W. worden bezien. De voorstellen tot huurverho ging werden door de raad goedgekeurd. Een nagekomenv oorstel betrof de ver hoging van het krediet in rekening courant tot f 1.000.000.Dit bedrag heeft de gemeente voor 1 december a.s. nodig. Conform besloten. Bü de rondvraag deelde de heer De Graaf mede wegens een reis naar het buitenland, die enige maanden zou duren, als lid van de raad te be danken. De voorzitter, die er mee kend was dat de heer De Graaf in het buiten land zijn familie gaat bezoeken wenste hem een prettig verblijf aldaar en een behouden terugkeer. Hierna sluiting. Olievelden op N.-Sumatra onder militair bewind In Djakarta is vandaag bekend ge maakt, dat de directie over de olie- installaties op Noord-Sumatra, welke voor de tweede wereldoorlog door de Koninklijke Shell-groep werden ge ëxploiteerd en na de onafhankeltyk- heidsrevolutie door de Indonesische regering in bezit werden genomen, thans is overgedragen aan het leger, in een poging om de wederopbouw van deze installaties te versnellen. Deze olieterreinen zijn een twistappel geweest tussen de verschillende poli tieke partijen, die allemaal de exploitatie in handen wensen te zien gelegd van eigen mannetjes. Kolonel Samidjo, hoafd van de dienst aanschaffingen en materiaalbevoorra ding, is benoemd tot directeur van de Noord-Sumatraanse olievelden, in de plaats van de civiele directeur Broto- prawiro, die uit deze functie is onthe ven. Arbeidsreserve is kleiner dan vraag GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De stand van de arbeidsreserve (aan bod) onderging over de periode van 15 t/m. 20 juli 1957 geen wijziging en be liep 170. De vakanties drukken hun stempel op de activiteit in het bedrijfsleven in het algemeen, d.w.z. met het aannemen van nieuw personeel wordt veelal ge wacht totdat de vakanties achter de rug zijn. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 110, seizoenwerkloosheid nihil en overige vormen van werkloosheid 06 (w.o. 45 minder-validen) Een vergelijking met de stand van het aanbod van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 9155 wijst uit, dat de voordelige verschillen nog steeds niet onbeduidend zijn, t.w. resp. 730, 295 en 90. DE VRAAG. De vraag handhaafde zich op vrij wel gelijk niveau en bedroeg 725 ge registreerde aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. Nagenoeg alle jongelui - ex-scholieren - die zich lieten inschrijven, zijn thans bemiddeld. De resultaten van de scho lenactie kunnen zeer bevredigend wor den genoemd, terwijl ook de extra avond-spreekuren goed bezocht werden. De proef, welke genomen werd met de beroepenvoorlichting, kan als geslaagd worden aangemerkt. Na de vakanties zal voortgegaan worden met deze vorm van voorlichting, terwijl ook klassepraatjes gehouden zulen worden. Dit betreft zo wel de mannelijke als de vrouwelijke jeugd. In de metaalindustrie en de textiel industrie doet zich nog steeds het tekort aan arbeidskrachten gevoelen. Overigens bestaat in vrijwel alle bedrijfstakken plaatsingsmogelijkheid. VROUWENBEMIDDELING. Zowel het aanbod als de vraag on dergingen geen wijziging van enige betekenis. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 80, terwijl de geregistreerde vraag 340 beliep en had voor ruim 40% betrekking oop jeugdigen (15 t/m. 18 jaar) Vele jeugdige vrouwelijke ingeschre venen konden aan tijdelijk werk wor den geholpen. De praatavonden met de jongelui en hun ouders leverden opmer kelijk goede resultaten op. Het aantal geslaagde plaatsingen van ex-scholieren is dit jaar dan ook uitzonderlijk hoog. Gebleken is wel, dat voorlichting t.a.v. beroepen en bedrijfsmilieu niet alleen zeer noodzakelijk is, maar zowel door de jeugd als de ouders op prijs wordt ge steld. In de textielindustrie, de confectie- industrie, de winkelbedrijven en in de huishouding bestaat een niet onaan zienlijk personeeltekort. Getracht wordt door middel van gedegen en juist ge richte voorlichting de jongelui op die plaatsen in het bedrijfsleven te brengen, waar zy gezien hun opleiding en ge aardheid het meest op hun plaats zijn en de grootst mogelijke kans van slagen hebben. COLLECTE MYTYL-STICHTING De bier ter stede gehouden collecte ten bate van de Mytylstichting Leiden en Omstreken heeft het prachtige re sultaat opgeleverd van f. 3.113.20, het geen de verwachtingen heeft over troffen. Mr. Schürmann pleit voor Sunfredfonds Hulp aan minderontwikkelde gebieden De economische en sociale raad van de V.N. heeft gisteren te Genève de bespreking heropend over de voor stellen tot vorming van een speciaal fonds van de V.N. voor de economi sche ontwikkeling van minder ont wikkelde gebieden (Sunfed). De Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann. heeft krachtig gepleit voor vorming van het fonds zander verwijl. De Nederlandse afvaardiging diende met die van Argentinië, Egypte, Grie kenland, Indonesië, Mexioo en Zuid-Sla- vië een ontwerp-resolutie in, waarin er op wordt aangedrongen, dat de alge mene vergadering van de V.N. op haar komende zitting het fonds in het leven roept. Mr. Schürmann betoogde, dat de zich verbredende kloof tussen de be trekkelijke weelde van de minderheid van de wereldbevolking en de grote armoede van de meerderheid de oor zaak is van vele politieke spanningen en een gevaar vormt voor het econo mische evenwicht en de wereldvrede. Indien een of meer landen zich op dit ogenblik nog niet in staat oc'h'ten ver plichtingen op zich te nemen, mag dit andere landen niet verhinderen door te gaan met het vormen van een dergelijk fonds. Mr. Schürmann zei niet te kun nen begrijpen, -waarom, nu de meerder heid van de leden-staten van de Ver enigde Naties voorstandster is van het fonds, deze meerderheid een besluit langer moet uitstellen. Kousenactie als antwoord op de koffie-actie Als verweer tegen de koffieverkoop door textielwinkeliers heeft een Hooge- veense zelfbedieningszaak besloten over te gaan tot de verkoop van nylonkousen met ingang van vandaag. Men heeft kousen voor deze actie gekozen, omdat deze veel door dames gekocht worden en tevens omdat er tevens door de tex tielhandel een behoorlijke winst op wordt gemaakt. Of de tegenactie tot dit artikel be perkt zal blijven, is nog onbekend. De eigenaar van de zelfbedieningsza ken hebben niet meegedaan aan het be schikbaar stellen van textiel tegen pun ten, terwijl de koffie-actie van de tex tielhandelaren wel mede tegen hen is gericht, aldus de motivering van de Hoogeveense zelfbedieningszaak. Economische mededinging Beroep tegen beschikkingen De reeds in de wet op de econo mische mededinging vastgelegde mo gelijkheid van beroep tegen beschik kingen krachtens deze wet, is thans in een aan de Tweede Kamer aangebo den wetsontwerp „regeling betreffende beroep tegen beschikkingen krachtens de wet economische mededinging" nader geregeld. In het wetsontwerp wordt voorgesteld, de tegen beschikkingen ingestelde be roepen voor te leggen aan het college van beroep voor het bedrijfsleven en daarbij een afzonderlijke kamer in stel len voor „kartelzaken". Beroep zalmogelijk zijn, voor zowel beschikkingen die op verzoek geschie den, zgn. „ontheffingsbeschikkingen" als tegen ambtshalve beschikkingen, die „vrijstellingen" betreffen. Beroepsgronden zullen zijn: a. strijd met een algemeen verbindend voor schrift, b. misbruik van bevoegdheid, c. onmogelijkheid om, by afweging van de betrokken belangen, in rede lijkheid tot de gewraakte beslissing te komen en d. strijd met enig in het algemeen rechtsbewust zijn levend beginsel van behoorlijk bestuur. Met betrekking hiertoe vertrouwen de mi nisters dat het college van beroep voor het bedrijfsleven in staat zal blijken, de grenzen tussen rechter en admini stratie juist te trekken. Britten betuigen dank Klaprooscollectanten zijn hun gast De Klaprooscollecte, die elk jaar om streeks 11 november wordt gehouden, is een inzameling die in de geallieerde lan den grote bekendheid geniet. In onze bodem rusten ruim 30.000 ge allieerde militairen, die hier in de jaren van 1940 tot 1945 sneuvelden voor de bevrijding van Nederland. Toen de oorlog eindigde, leefde bij de vaders en moeders, de vrouwen en kin deren die achterbleven, slechts één wens: eens te mogen staan bij het graf van hem, die niet meer terugkeerde, maar in Nederland te rusten werd ge legd. Dank zij de Klaprooscollecte is dit mogelijk geworden. Het Nederlandse Oorlijogsgravencomité. dat achter deze inzameling staat, besteedt de opbrengst hiervan om nabestaanden, die in zo danige financiële omstandigheden ver keren dat zij de reis en het verblijf niet kunnen bekostigen, naar ons land te laten overkomen om een graf te bezoe ken. Voor de duizenden, die op deze wijze naar ons land konden komen, betekende dit bezoek meer dan wij ooit kunnen be seffen. Getroost hebben zij de thuisreis weer aanvaard, met een hart vol dank aan het Nederlandse volk, dat dit mo gelijk maakte door haar gift aan de Klaprooscollecte. Daarom willen zij ook graag iets terug doen. Veel kunnen zij niet doen, daartoe ontbx-eken hun de middelen. Maar via hun vereniging. The British Legion, zijn elk jaar een aantal collec tanten hun gast. Op vrijdag 9 augustus a.s. zullen de collectanten van de Klaprooscollecte in 1956 ze werden door het lot aange wezen vertrekken voor gratis tocht en verblijf van een week in Engeland On der hen zijn: Corrie Ruwaard uit Sas- senheim: mej. H. Dijkman uit Leiden en P. Tadema uit Wassenaar. Sasteoamidjojo van Moskou naar Praag vertrokken De voormalige premier van Indonesië, dr. All Sastroamidjojo, die op uitnodi ging van de Russische regering een be zoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, is zaterdag per vliegtuig van Moskou naar Praag vertrokken. Ali Sastroamidjojo, die is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Indonesië by de V.N., is op weg naar New York en heeft reeds verschillende Oost-Europese landen bezocht. Kort geding over provisoraat in apotheek Voor de president van de arrondisse- ments-rechtbank te Den Haag heeft gisteren een kort geding gediend waar van de kern is of een eigenaar niet- apotheker, die een apotheek drijft met behulp van een provisor, verplicht kan worden zijn eigendom aan de provisor, zij het met in achtneming van een kor tere of langere termijn, over te dragen. Eiser was een eigenaar van een apo theek te Den Haag, die het als een on rechtmatige daad beschouwde dat de gedaagde, de Kon. Ned. Mij tot bevor dering dér pharmacie, bij een rond schrijven haar leden had gewaarschuwd dat een provisoraat in de apotheek van eiser niet verenigbaar is met het lid maatschap van de Maatschappij. Eiser verzocht intrekking van deze brief en buiten effectstelling van het besluit van de maatschappij, volgens hetwelk geen goedkeuring wordt gege ven aan een provisor-contract, tenzij de eigendom aan de provisor wordt over gedragen. De raadsman van eiser, mr. F. O. R. Drossaart Beaufort, steldé, dat er geen enkele wetsbepaling is, die deze over dracht verplicht stelt. Eisers raadsman beriep zich op de jurisprudentie op art. 3 der wet op de artsenybereidkunst,- luidende: de apotheker mag niet meer dan een apotheek hebben. Er ls nl. een arrest van de Hoge Raad van 12 mei 1902 dat zegt: „noch uit art. 3 noch uit enige wetsbepaling volgt dat de apotheker eigenaar moet zijn van de apotheek, waarin hij zijn beroep uitoefent. De advocaat van gedaagde mr. Buru- ma, ontkende dat een onrechtmatige daad was gepleegd door voormeld schrij ven. Het was een vertrouwelijk rond schrijven ana de leden, en aan haar leden mocht de maatschappij schrijven wat zij wilde. Hij erkende dat de tegen woordige provisor per 1 augustus weg gaat als de eigendom niet wordt overge dragen. Indien de leden van de Maat schappij niet wordt overgedragen, Indien de leden van de Maatschappij niet wen sen mede te werken aan een provisoraat voor deze apotheek, is dit geen inbreuk op het eigendomsrecht van eiser. Zij handelt slechts in het belang van haar leden. De uitspraak werd bepaald op 2 augus tus e.k. of eerder. „Heim ins Reich?" De Duitse boeren langs de grens tussen West-Duitsland en ons land zijn van plan een nieuwe stap te doen inzake de kwestie van de traktaat- la nderjjen, omdat zjj met de resulta ten, die tot nu toe bij de onderhan delingen tussen Westduitse en Neder landse autoriteiten zyn bereikt, niet tevreden zijn. De Nedersaksische Boerenbond heeft donderdag in Hannover meegedeeld, dat het nieuwe initiatief van de boerenbon den „van Aken tot Emden" ontstaan is n.a.v. gesprekken tussen Westduitse en Nederlandse grensboeren over het terug, kopen van door Nederland na het einde van de oorlog als „vijandelijk vermogen" gevorderde landerijen. Een groot aantal Nederlandse boeren zou zich bereid verklaard hebben het onteigende land terug te geven, als zij daarvoor een evenredige compensatie In geld krijgen. Ongeveer 1.000 Westduitse boeren hebben na 1945 meer dan 4.000 ha. land aan Nederland moeten afstaan. LEIDERDORP Demonstratie brandspuit Vóór gisteravond de raad vergaderde werd voor het raadhuis de nieuwe brand spuit (de nieuwe mistbluseenheid zoals de officiële naam is) aan het gemeente bestuur overgedragen. Burgemeester van Diepeningen stelde hierna met een korte toespraak de nieuwe spuit ter be schikking van de Commandant van de brandweer, de heer Buitendijk. Deze no digde daarna B. en W. en de raad uit tot bijwoning van een demonstratie met zijn nieuwe aanwinst op het terrein aan de Ericalaan. Aan de bestrijding van de brand dier hier woedde werd zowel met de oude als de nieuwe brandspuit deelgenomen en het viel op hoe vlug de nieuwe spuit in actie kan komen. Met de mannen van de Leiderdorpse brandweer namen ook de burgemeester en wethouder Snel actief deel aan de bestrijding van het vuur en zij ontpopten zich hierbij als voor-treffelijke spuitgasten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Yvonne C., dr van J. P. van der Linden en H. die Wit' Miairina C., dr. van J .Ndeboer en S. MddlcMkoop; Janny dr van H. Veifooogit en J. L. de Jong. Overdeden; J. C. Spek .85 jaar Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H. Bakema, Acacialaan 58, tel. 24828. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren; Aivtondaia J. G. zn van G. C. van Velaen en M. J. van Sdhde; BrlOc J. zn van J. Zeilmaker en G. G. Tennissen; Hen- drlka M., dr van A. Veenbaas en M. A. Vlaardiingerbroek; Charles L., zn van J. J. Robert en J. M. T. van HaasQerenPauil W., zn van J. P. A. Lebbink en M. Hoog straten; Francoitea A., dr van W. Zeven bergen en C .C. Sliikboer. Ondertromwd': S. Oupidio, 48 Jaar en A. G. M. MOmtanus, 44 Jaar; H. Porsohen, 27 sen, 27 jaar en M. J. Brussee, 2il jaar; A. Jaar en J. G. den Heijer, 23 jaar; J. J. Jan- de Roade ,24 jaar en J .W. M. Meertens, 22 jaar. Getrouwd: L. de Mooljen A. HodSink; J. P Levendig en M. C. P. Snijders; H. G. Jonker en A. M. va ndier Burgh; E. PoeQ en F A. Panhuy9en. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. VOORSCHOTEN LUSTRUM BRADERIE De Braderie, welke maandagavond en dinsdag wordt gehouden, wordt dit jaar - inverband met het feit dat dit de vijfde bredarie zal zijn - groter en attractiever dan ooit. Ook het aantal deelnemers is groter dan vorig jaar, na melijk meer dan vijftig. De feestelijke marktverkoop. welke om 7 uur door burgemeester Van der Hoeven zal worden geopend, wordt on middellijk voorafgegaan door een bal- lonwedstrijd voor de kinderen, waarbij de burgemeester op de speelweide de eerste ballon zal laten opstijgen. MEDISCHE DIENST De dienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swan. Veurseweg 20, telefoon 2356; voor wijkverpleegster Gezondheidscen trum, telefoon 2177. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Van Raay en dokter Walenkamp. De directeur, de heer R. Rfjkenboer, zeide, dat een belangrijke periode nu was afgesloten. Nu gaat de grote school, de praktijk beginnen. Doe met energie je arbeid en geef je volle persoonlijk heid. De heer H. P. Bloot, die de getuig schriften aan de door de heer Rijken- boer bekend gemaakte geslaagden uit reikte zeide nog, hoe de geslaagden het spel nu kennen. Dat ze nu leren doel punten maken! De uitslagen luiden: Van le klas Algemeen geplaatst in klasse 2H (Houtbewei'king)J. v. Duy- venbode, J. Groen, R. A. de Haas, Noord- wyk/Zee, G. de Jong, Jack Korbee, Noordwijk/Zee, W. H. v. d. Plas, J. Vink, Noordwijk/Zee, D. de Vreugd, J. A. van 't Wout, Noordwijk/Zee. Van le klase Algemeen geplaatst in klasse 2 M 2 (Metaalbewerking): J. P. Admiraal, J. A. Buschman, Noordwijk, H. G. Diei-ickx, Wassenaar. C. J. van Duin, Noordwijk/Zee, P. van Duyven- bode, J. B. Groeneveld, Wassenaar, A. Haasnoot, R. Hogetoorn, Wassenaar, J. M. G. Huiskamp, Noordwijk, H. Jager, Wassenaar, Jac. Jonker, D. J. Ketting, J. Messemaker, C. de Mol, G. J. de Mol, C. Ouwehand, J. v. d. Plas, M. v. d. Plas, K. Raggers, Wassenaar. Bevorderd naar de 3e klas Metaalbe- werken: W. van Beelexx, W. Boonekamp, A. van Duin, Noordwijk/Zee, A. J. den Duik, I. C. van Duyvenbode, C. van Duyvenvoorde, W. van Dijk, P. Glasber gen, Rijnsburg, L, Guyt, A. Haasnoot, W. J. v. d. Horst. W. C. Jonker, G. v. d. Linden, Noordwijk/B., C. v. d. Marei, J. F. Ouwehand, T. Schaap, H. Schot, Was senaar. C. Star, A. P. van Woersem, Noordwijk/B., J. C. Zuyderduyn, C. Zwanenburg, Afgewezen 5 leerlingen. Bevorderd naar de 3e klasse Houtbe- werken: W. van Beelen, W. van Beelen N.zn., H. J. Blankemeijer, J. Colijn, Rijnsburg, J. A. Dekker, M. C. Duindam, Noordwijk, A. J. van Duyvenbode, A. Glasbergen, Rynsburg, A. Guyt, J. Guyt, D. de Jager, Leiden, J. C. Leuering, Leiden, J. Ouwehand, J. Smit, Noord wijk/Zee, D. Vei-does, C. Vlieland, J. de Vreugd, A. B. Wagter. Afgewezen 5 leer lingen. Een getuigschrift ontvingen van de Afd. Metaalbewerking: D. S. Anholtz, Oegstgeest, H. A. v. d. Anker, E. W. Boekhout, Noordwijk, W. F. Bosboom, Wassenaar, C. L. Dieben, Noordwijk, A. L. den Duik, C. van Duyn, H. van Duyn, W. van Duyn, A. Freke, F. Filippo, Voorschoten, A. A. Giezen, Noordwijker- hout, A. F. van Ham, Wassenaar. D. Harteveld, C. Heemskerk, Rijnsburg, C. Heuvel, Noordwijk, C. J. van Houten, Leiden, A. Houwaart, Noordwijk, A. van Duyvenvoorde, J. de Jong, E. de Kort, P. A. v. d. Kwaak, Rynsburg, C. A. v. d. Niet, Noordwijk/Zee, J. M. van 't Noord einde, Oegstgeest, A. v. d. Over, Noord wijk, J. v. d. Oever, J. J. v. d. Plas, Joh. J. B. v. d. Plas, P. v. d. Plas, J. A. Pont, Leiden, V'. P. Rietkerk, Leiden, P. F. G. Schippers, E. G. Sinon, R. L. van Veen, Wassenaar, L. C. Vlieland, Wassenaar, G. A. Wolthaus, A. G. Wijnands, Noord wijk. Afgewezen: 2 leerlingen. Een getuigschrift ontvingen van de Afd. Houtbewerking: J. A. van Ammers, Noordwijk, P. Barnnoorn, J. van Beelen C.zn., J. van Beelen A.zn., P. v. d. Bent. D. W. Berkheij, A. P. C. Brussee, B. van Duyn, N. van Dyk, Valkenburg Z.-H., D. den Haas, C. Haasnoot, A. Mas- mefjer, J. Ouwehand, J. v. d. Plas, P. Spaanderman. Afgewezen 4 leerlingen. Een blijk van weex-dering, beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophand te Lelden, voor de beste leerling van de school werd uitgereikt aan: A. A. Gi - zen, Noordwijkerhout. Een blijk van waardering ontvlngc verder: D. W. Berkheij, D. Hartevel P. v. d. Plas, A. W. C. Wijnands, Noor wijk/Zee. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7