SLAMPROBLEEM Een veldslag I 1 1 1 i 1 4 s a a i i 6 i B i 1 i 1 n 4 i la 1 8 10 12 Natste Vierdaagse sinds mensenheugenis l i 43 m m m ft 9 ft ft i Q i M Dertien woord verschillen 3 A 5 6 7 9 ZATERDAG 27 JULI 1957 (Van een bijzondere medewerker) De vele musici op het parcours van de laatste dag van de Vierdaagse hebben de kans van hun leven gemist. Zij hadden de kans op onsterfelijkheid kunnen grijpen door „Watermusic" te componeren, als Handel hen niet zeer geruime tijd geleden vóór was geweest. Muziek en water waren deze vrijdag onafscheidelijke genoten; water gutste de gehele dag over de wandelaars, die van Nijmegen naar Grave, van Grave naar Cuyk en van Cuyk via Mook naar Nijmegen terugliepen: spattend, kletterend, huiverend. Met Nijmegen in zicht ontmoetten de wandelaars de muziek en de muziekinstrumenten schalden hun ontstemming uit over zóveel tegenwerking van de onsportieve, a muzikale Pluvius. Maar de wandelaars, noch de muzikanten hebben zich door de gestadige regenval van hun vaste voornemen af laten brengen, het einddoel te halen, de bureaus, waar voor de wandelexperts de kruisjes in keurige zakjes gereed lagen. Een doorweekte massa langs het par cours van Mook tot Nijmegen hielp mét de muziekmannen de wandelaars; de honderdduizenden lieten hun enthousiasme niet temperen door het hemelwater. Later op de middag raakten ergens de sluizen dicht en op het moment, dat het gros van de lopers binnen werd geacht, brak zelfs een vals zonnetje door. Het was de natste vierde dag van de Vierdaagse sinds mensenheugenis en als er ooit in de toekomst nog eens zulk een druipende dag in de Vierdaagse mocht wezen, men ontheffe de N. B. v. L. O. terstond van de leiding en drage deze over aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond of de Nederlandse Roeibond. DE VIERDAAGSE TE APELDOORN Geen uitvallers op laatste dag Ondanks het feit. dat de regen ook op de laatste dag van de Vierdaagse te Apeldoorn aanhoudend uit de hemel gutste, telde het NWB-legioen geen en kele uitvaller. Vrijdag gingen in alle vroegte 910 wandelaars op pad voor een tocht door de kroondomeinen langs Ud- del. Nieuw Millingen en Assel. Een tocht, die bijzonder zwaar was omdat de smalle bospaden voor een groot deel in i modderpoelen waren veranderd. Er was echter geen deelnemer, die de intocht op deze laatste dag wilde missen. Met bloemen beladen trokken de wandelaars in de middag Apeldoorn binnen. In totaal zijn er van de 919 wande laars en wandelaarsters, die op de eerste dag zijn gestart, slechts 9 uitgevallen. Dat is nog geen procent, hetgeen bij zonder weinig is. HOE KAN DAT NOU? „Hoe kan dat nou?", vroeg ons een juffrouw in een eethuisje in Cuyk, „andere jaren is het altijd mooi weer als de Vierdaagse door Cuyk komt en nu regent het! Hoe kan dat nou?" We konden daarop geen redelijk antwoord geven; we gaven de schuld maar aan gebrek aan samenwerking tussen ma joor Breunese en De Bilt. Regen in Nijmegen, regen in Grave, regen in Cuyk. Geen eerlijke regen, die op een mens poetsend loskomt en waar mede hij een open strijd kan voeren, maar een achterbakse, gluipende drens- regen, die sijpelend via minuscule ope ningetjes doordringt naar de laatste droge draad, een foeiwaardig gemeen dreinerig motregentje, dat aan de hu meuren blyft hangen, dat de marslie deren dreigt weg te spoelen als ware het een lelijke gorgeldrank. ONDANKS ALLES... Maar weer of geen weer, in Cuyk con certeerde toch de kapel van de marine, en namen hoge officieren toch het de- filé af, en recipieerde toch de burge meester in het oude raadhuis en er waren toch uit verre omtrek de Maas- overbewoners naar Cuyk gestroomd om toch maar niets te missen van de Vier- daagse-gangers in capes, plastic of doodgewoon alleen maar met badhand doeken om. En de pontonbrug, „een brug voor allen", werd door natte soldaten met evenveel paraatheid gelegd als in voorgaande jaren door droge pontoniers. Men was wel een klein beetje over tijd, zodat tal van detachementen in de rij moesten staan, vooraleer het teken voor de overtocht werd gegeven. Het waren vrijwel alle Britse detachemen ten; Britten zullen echter liever hun eigen blaren opeten dan een klacht in dienen over de in Engeland zo geliefde volkssport „in de rij staan", zelfs in de regen. FEESTELIJKE ONTVANGST. De glorie van de intocht had dezelfde dit verschil, dat de glorie in „regen aspecten als die van vorige jaren, met water was gedrenkt". De zon kunnen we bij dit schouwspel niet missen. Toch vonden de Amerikanen het een „great show" en de Duitsers, verrast door een overstelpende hoeveelheid bloemen, be loofden volgend jaar in groteren getale terug te keren. De Duitsers, op wie deze ontvangst een verbijsterend effect had in hun eigen land worden ze niet bepaald door het publiek op de handen gedragen hebben de Vierdaagse zonder uitvallers volbracht. Merkwaardig welk een ver schil in houding met die Duitse sol daten van voor 1945. Fanatiek-militair toen, nuchter-gedisciplineerd nu. Militair tot in de vingertoppen, dat waren nu de vele Britse soldaten, die aan de Scheidingsweg hun veldtenue hadden verwisseld voor parade-unifor men. Na het bevel „head right" verstar den zy tot stramme figuren, waarvan alleen de benen bewogen. Voor de „Vereniging" namen minister Staf en generaal Hasselman het défilé af. Het voorbijtrekken van de traditio nele ouden van dagen, boeren en bur gers, militairen en politiemannen en verenigingen, werd soms voorafgegaan Van deze laatste maakte in het bijzon der de Canadese band (2nd Brigade Group) met zijn in vuurrode uniformen een grootse indruk. BABYLONISCHE SPRAAKVERWARRING. Deze Canadezen, die een lange ry Angelsaksen binnenbracht, hadden op de Wedren grote belangstelling voor de Het bestuur van het Leidse .fro Patria" in vol ornaat gaat hier in Nijmegens straten aan de kop van het korps en had begrijpelijk veei bekijks. Israëliërs, die van vreugde over de aankomst zonder uitvallers een pittige demonstratie maakten. „Two minutes for a dance" vroeg de commandant aan de burealist, de heer Berlott, nadat de mannelijke en vrouwelijke militairen el kaar hadden gelukgewenst. Om de bloe men maakten zij een rondedans, een onverstaanbaar lied zingend. Ze besloten met het zingen van het Vierdaagse-lied, het Vierdaagse-lied in het Hebreeuws. Hoera's in allerlei toonaarden en tong vallen klonken over de Wedren. Een zeer martiale groep was de 44th Artillery Group in haar kleurige uniformen. Ne derlandse officieren overhandigden Britse, Duitse en Belgische militairen hun kruisjes. Ondanks de waterover vloed was het toch feestelijk daar op de Wedren, waar tussen drie en vijf uur trompetgeschal en tromgeroffel niet van de lucht was. SCHEURING IN L.S.C. De plechtstatigheid, waarmede de leden van het Leidse Studentencorps de Wedren opmarcheerden, werd wreed verstoord, doordat een verkeerd be grepen aanwijzing, het in jaquet ge klede Collegium „van het moeder lichaam scheurde". Het Collegium ging namelyk rechts en de studenten sloe gen links af. Zo gold de dodelijke ernst van het Collegium alleen maar de lege ruimte achter de heren. En de commandant van de Utrechtse studenten was zó getroffen door de noodzaak, iets te moeten commanderen omdat zijn mannen de autoriteiten pas seerden ,dat hij „hoofden links" com mandeerde in plaats van „hoofden rechts". Hij herstelde zich meteen, doch de ban van de glorie was gebroken. Bedaard, met hun stramme surveil lance-tred, onder stormachtig applaus, namen de Londense Bobbies hun laatste kilometers, gevolgd door de vrouwelijke leden van de Metropolitan Police. De Zwitsers met hun rommelige pas, de Ieren met hun doeldelzak, de Bel gische parachutisten, stoer marcherend, de Luxemburgers, kleiner in aantal dan voorheen, de prachtige internationale groep van het Air-centre uit Fontaine- bleau (vlaggen van alle NATO-landen voerden ze mee), de jeugd in alle soor ten clubkleding, werkkleding (de jonge mijnwerkers en de B.B.-ers maakten een uitstekende indruk), de douaniers, zy allen kregen iets mee van de hartelijk heid, dat het grote legioen langs het parcours naar Nijmegen had meege bracht, even dapper regen en wind trot serend als de wandelaars. De 41e Vierdaagse, de natste sinds mensenheugenis, behoort tot het verle den. Nog 361 dagen en het is weer tijd voor de 42e Vierdaagse, rekenden jonge wandelaars uit. IN TOTAAL 347 UITVALLERS In totaal hebben 11.704 wandelaars de afstandmarsen, onder zeer moei lijke omstandigheden, uitgelopen. Van de 12.051 vielen er slechts 347 uit. Op de laatste dag toen de regen nog overvloediger viel dan in de beide voorgaande dagen, waren het er maar 19. VOETBAL PETER SZABO TRAINER VAN BE QUICK (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, heeft het Gro ningse Be Quick een overeenkomst ge sloten met de Hongaar Peter Szabo om. behoudens ministeriële toestemming, de training van enige elftallen der Gro ningse vereniging op zich te nemen. Péter Szabo is een van de bekendste spelers van het Hongaarse nationale elf tal, waarin hij tot 1942 herhaaldelijk de linksbuitenplaats heeft bezet. WATERPOLO G.Z.C. KAMPIOEN VAN NEDERLAND Voor de zomercompetitie van de KN- ZB is te Amersfoort de waterpolowed- strijd AZ en PC (Amersfoort)GZC (Gouda), hoofdklasse heren, gespeeld. GZC won met 65 en is hierdoor kam pioen van Nederland. TENNIS OM DE GALEA-BEKER Nederland in finale van Luxemburgse zone Nederland heeft in de Luxemburgse zone van het toernooi om de Galea- beker een 3-2 zege op Luxemburg be haald. De Luxemburger Baden versloeg Biesheuvel 'Ned.) met 12-10, 6-1, en Maris (Ned.) won van Neuman (Lux.) met 7-5, 5-7, 6-2. In het dubbelspel zegevierden Maris en Biesheuvel met 7-5, 4-6, 6-4, 6-8, 6-3 over Baden en Neuman. Nederland komt in de eindstrijd tegen Zuid Slavië uit. dat met 3-2 van Frankrijk won. De uitslagen van de wedstrijden in de Bel gische zone. welke te Nieuport worden gespeeld luiden: BelgiëMonaco 50, SpanjeZwit serland 5—0. In de finale zullen België en Spanje elkaar ontmoeten. De kranige groep jongens uit de Martha-Stichting te Alphen pas seert hier de door de genie gelegde brug over de Maas by Cuyk. WIELRENNEN TOUR- EN WIELRENVER. „SWIFT" De uitslag van de recordrit is: A en B-klasse: 1. H. v. d. Laan 51.26, 2. A. v. d. Kaai 54.33, 3. H. Grimbergen 55.00 '34 kilometer). C-klasse: 1. B. Zoet 26.42. 2. W. Ver hoorn 26.52, 3. Fr. Brittijn 30.20 (17 km) De uitslag van de 51 km trainingsrit is als volgt: 1. A. v. d. Kaai tijd 1.19.8, 2. H. v. d. Laan, 3. J. D. Lange. 4. B. Zoet, 5. K. Kasteel, 6. S. Gommans, 7. P. Went, 8. Fr. Brittijn, 9. W. Wijnands. Reinier Riethoven eindigde als eerste in een adspiranten wedstrijd op het cir cuit van Zand voort; J. D. Lange start zaterdag in de Ronde van het Witte Dorp (Rotterdam); idem zondag in Ho- gerheide (Br.); H. v. d. Laan start zon dag in een Nw. wedstrijd te Castricum. Zondag a.s. trainingsrit voor alle ca tegorieën over een afstand van 60 km. Start 10 uur Oud Ade. Onze Bridgeru briek Het onderstaande spel kwam voor in de selectiewedstrijden waarover wij reeds eerder schreven. Het bevat één van de moeilijkste problemen wat slam- bieden aangaat en er werd dan ook door de deelnemers langdurig over ge sproken, hoe men het ideale eindbod had moeten bereiken. De combinatie was de volgende. West Oost Sch. 3 Sch. H B 8 6 2 Ha. A H 10 6 4 Ha. 5 3 Ru. A B 2 Ru. H 3 KI. H 9 7 4 KI. A V B 8 West was de gever, O.W. kwetsbaar. De tegenpartij bemoeit zich niet met het bieden. Hoe kunnen O.W. het goede eindbod van 6 klaveren op een gemo tiveerde manier bereiken? Wests eerste bod zal onder elk nor maal biedsysteem 1 harten zijn. Oosts beste bod is daarop 1 schoppen, waarna west al de vraag krijgt op te lossen of hij 1 S. A., dan wel 2 Ha, dan wel 2 KI. moet zeggen. 1 S. A. met deze kaartver- deling (singleton in partners kleur) is niet wenselijk; voor 2 Ha. is het spel wat te sterk, dus blijft 2 KI. over; geen ideaal bod met zo'n slappe kleur, doch een beter bod is niet te vinden. Als oost nu 4 S.A. avontuurt (azen vragen) kan slam wel bereikt worden, doch gemo tiveerd is 4 S.A. niet; als west n.l. Ha. Aas, Vrouw enz. heeft, wordt óók slam bei-eikt en dan heeft het spel veel te weinig kans. Oosts beste bod na 2 KI. van west is dan ook 4 KI., hetgeen sterke KI. steun aangeeft en praktisch forcing is. Nu ontstaan er nieuwe problemen voor west, want hy heeft een zwakke troef kleur en is daarenboven bang een slag in Sch. of in Ru. te moeten verliezen. Het moderne bod is nu 4 Ru.; dit geeft aan, dat west Ru. Aas heeft en tevens, dat hij wel zin in slam heeft m.a.w. west moet een sterk spel hebben. Oost moet zich nu realiseren, dat zijn enorme troefsteun alsmede Ru. Heer voldoende moeten zijn voor het slambod en oost moet dan ook 6 KI. bieden. Een misschien nog eenvoudiger ma nier is, dat oost over 2 KI. van west direct 5 KI. biedt; west weet dan, dat zijn partner enorme troefsteun moet hebben en bruikbare distributionele waarden. Met het spel dat west heeft, moet hij dan maar 6 KI. bieden; zou west zwakker zijn, dan zou hy op 5 KI. hebben kunnen passen. Als oost na 2 KI. van west 4 KI. biedt als conventie (Azen vragen), hoort hij 2 Azen bij zijn partner (4 Sch.); als oost nu naar heren gaat vragen, loopt hij het risico slechts één Heer te horen en dan zitten O.W. al boven het niveau van 5 KI. en vermoedelijk te hoog voor 12 slagen. Ook: west 1 Ha. oost 2 Ha. biedt niet veel kansen op het slambod. Ten eerste is het de vraag of west nu 3 KI. biedt, doch zelfs als hij het doet en dan 4 KI. bij oost te horen krygt, is het de vraag of west het slambod zal aandur ven. Oost zal het zeker niet bieden, want met 2 schoppen heeft hy het spel al zéér aan de royale kan geboden. Een spel, waar goede spelers hun slamtechniek scherp op slijpen kunnen! H. W. FILARSKI. Wit: M. Najdorf; Zwart: A. Kotov Mar del Plata 1957. Onze schaakrubriek (Van onze schaakmedewerker) Het trekt altijd belangstelling wanneer men in de reeks schaakpartijen een nederlaag van een van de Russische grootmeesters tegen komt. De Russische grootmeesters immers hebben in de schaakarena een zekere suprematie, maar onderstaande partij laat ditmaal de kracht van de „westelijke zijde" zien en wel op een vry overtuigende wijze. Een ernstige misrekening! In aan merking kwam 18 Pe4 of 18 Pd5. Nu krijgen we Najdorf te zien „in vol ornaat" 19. Lel—g5. Lb4e7 20. Td3h3 Zie de opmerking bij wits 14e zet. 2 0Tf8—e8 21. Lb3—dl! Een nieuw stuk voor de aanval. 2 1Dd8a5 22. Ldlh5. Te8d8 Zwart bevindt zich in een moeilijk parket. Hij is praktisch niet in staat een verdediging te vinden. 23. Lh5 x f7Kg8—f8 24. Lg5h6! De beslissing! 24Pf6e8 25. Dh4—f4. Le7—f6 26. Lh6 x g7+! Prachtig gespeeld! Zwart kan het of fer op geen enkele wijze aanvaarden. De varianten laten we ditmaal voor onderzoek aan de lezer over. 26Kf8e7 27. Lf7 x e8. Lf6 x g7 28. Th3 x h7! Zwart geeft het op! d2d4. Pg8—f6 l. c2c4. e7—e6 3. Pgl—f3, d7d5 4. Pblc3. Lf8b4 5. e2e3, 00 6. Lfld3, c7c5 7. 0—0, d5 x c4 Er bestaat een groot verschil tussen ruilen en laten ruilen. In deze opstel ling is zwart praktisch gedwongen „iets" te ruilen, teneinde wat meer be wegingsvrijheid te verkrijgen. 8. Ld3 x c4, Pb8d7 9. Ddle2. a7—a6 10. a2a4! Onder geen voorwaarde mag wit b7 b5 toelaten. 10Pd7—b6 11. Lc4b3. c5 x d4 12. e3 x d4, Lc8d7 13. Tfl—dl. Ta8c8 14. Tdld3! Typisch Najdorf! Hij dekt c3 en be reidt zeer slim een aanval op de ko ningsvleugel voor. 14Pb6d5 15. Pc3 x d5, Pf6 x d5 16. De2e4. Ld7—c6 17. Pf3e5, Pd5—f6 18. De4—h4, Lc6—d5? KOTOV !-& - Slotstelling: 2 11 Laatste dag van Vierdaagse te Nijmegen Wrede scheuring in Leidsche Studentencorps Sport in het weekeinde Bosbaan: Nationale roeikampioen- schappen. (28/7) Den Haag: Atletiek stedenwedstrljd Den Haag—Londen. (28/7) Loosdrecht: Nieuw Loosdrechtweek. Hilversum: Nationaal open golfkam- pioenschap (28/7). Hilversum: Ned. zwemkampioenschap- pen 1500 meter. (27/7) Utrecht: Draverijen op Mereveld 1% uur nam. (28/7) WANDELSPORT In bijgaande figuur moeten dertien woorden van zeven en dertien woorden van zes letters van de opgegeven bete kenis worden ingevuld. De woorden van zes letters bestaan telkens uit dezelfde letters als het voorgaande woord van zeven letters, verminderd met één let ter. Worden die rest-letters telkens achter het teken geplaatst, dan ont staat op die laatste verticale kolom achter de tekens van boven naar be neden gelezen een actueel woord. De volgorde van de gelijke letters in de achter elkaar staande woorden van zeven en zes letters behoeft uiteraard niet gelijk te zyn. Als voorbeeld: stond voor een bepaalde combinatie van woor den omschi-even: eetgerei hengelaar, dan konden dit zyn de woorden „ser vies visser" die van elkaar „afgetrok ken" de letter e als restant opleveren. Deze letter e zou in de laatste kolom moeten worden ingevuld. Hier zijn dan de omschrijvingen van de in te vullen woorden: 1. technisch apparaat - bioscoop 2. pracht en praal - lang slingerend stuk 3. niet-gehele getallen - bomen 4. iemand die anderen oefent - netvlies 5. zenuwachtig - bekende roeivereni ging 6. zedepreek - knoeien, verspillen 7. persoonsafbeelding - bekende Ne derlands schilder 8. dier dat begrip voor verzamelaar werd - de meest behoeftige 9. mening - scheldwoord voor een laag staand iemand. 10. de maten opgenomen - onmiddellijk 11. onomkoopbaar - bestuurder 12. op geen enkele plaats - op een of andere plaats 13. afsluitingsmiddel - wijzer wordend Oplossingen onder het motto „Woor denpuzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wjj een prijs van f5.— en twee prij zen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel In bijgaand diagram zijn de getallen aange geven, die ingevuld dien den te worden. By de opgave was de omschrij ving van 21 verticaal weggevallen. Uiteraard hebben wij alle oplossin gen goedgekeurd, waar in dit getal (een derde macht) niet of niet overeenkomstig de be doeling was ingevuld. De eerste prijs werd f5.werd toegeken-1 aan ir. J. C. Horch, Burggravenlaan 28 te Leiden, de prijzen van f 2.50 aan de heer J. N. Paes, Valdezstraat 13A te Leiden en aan de heer M. Hekster, Laan van Alkemade 58 te Oegstgeest. De pryzen worden de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6