Italianen zongen voor volle en enthousiaste Stadsgehoorzaal en actie stonden op een alleszins verantwoord Zang peil Einddiploma's en overgangen r.-k. vakschool voor meisjes ?)emm£WE 96ste Jaargang Tweede blad no. 29197 Zaterdag 27 juli 1957 Hier ivel geen opera „cultuur", maar tóch Het is met de opera in ons land nu eenmaal een merkwaardig geval. Ondanks het feit dat een sterk gesubsidieerde Nederlandse Opera sinds enkele jaren in menig opzicht voortreffelijk werk verricht, kan in ons land nog nauwelijks van een „operacultuur" gesproken wor den. Karakter en aard van ons volk vertonen weinig affiniteit met dit muziekgenre en er zal nog heel wat water door de Rijn moeten stromen, voordat er in dit opzicht van een radicale verandering, resp. verbetering sprake kan zijn. Maar niet zodra komen er Italianen met hun befaamd bel canto aan bod, of dan wijzigt zich plotseling alles, dan loopt de zaal stampvol, dan heerst er volop dankbaarheid en enthousiasme, een enthousiasme, dat naarmate de avond vordert, tot steeds geweldiger climaxen uit groeit. Dit nu was gisteravond in de Stads gehoorzaal het geval, waar een groep van zes Italiaanse zangeressen en zan gers zich met een reeks uitgebreide opera-fragmenten, w.o. toch niet aller eerste de gebruikelijke „parade-paardjes", presenteerde. Midden in de zomer een volle zaal. met over het algemeen een publiek, dat men nimmer op de gewone concerten aantreft men kon zich wat dat be treft haast in een totaal vreemde stad wanen! maar dat kennelijk genoot van deze wel niet tot de Italiaanse top klasse behorende zang, doch die toch op een alleszins prijzenswaardig niveau stond, zangtechnisch uitstekend gefun deerd was, stylistisch verantwoord en omlijst door een karakteristieke, vlotte, gevoelige, dan wel geestige actie, met bijbehorende kostuums. Op zichzelf beschouwd achten wij het brengen .van „opera-fragmenten" een muzikaal monstrum; men moet zich vergenoegen met brokstukken, waarbij een groot gedeelte der toehoorders zich vriendelijk gezegd nauwelijks be wust is, waar het om gaat: men laaft zich voor alles aan de geproduceerde toon, het liefst aan de allerhoogste en is daarmee volkomen tevreden. Meer wensen heeft men (vooralsnog) niet en applaudisseert te extatischer, naarmate die toon glansrijker slaagt en de me lodie vloeiender opklinkt. Op deze wijze heeft de zaal genoten: van Pergolesi's luchtig geacteerde „La Serva Padrona", waarin wij al onmid dellijk kennis maakten met de supe rieure bas Gastone Presset en naast zich een guitige Marisa Morel, aan wier zang echter soms een zekere hardheid niet ontzegd kan worden. Nancy Ric- cardi was een gevoelig en fijnzinnig zingende, glasheldere coloratuursopraan in het Rigoletto-duet Gilda-Hertog van Mantua, die wij veel meer konden waarderen dan de tenor Adriano Fer- rario, wiens te open klinkende stem de eerste, jonge bloei alreeds heeft over schreden. De bas Gastone Presset handhaafde de eerste uitstekende indrukken volop in zijn aria uit Rossini's „II barbiere di Siviglia", waarna Nancy Riccardi en de welluidende, sonore bariton Gino Or- landini een alleszins acceptabele scène brachten uit Donizetti's „Lucia di Lam- mermoor", gevolgd door een harmonieus sextet, waarin Donizetti zijn drama tische vermogens de volle teugel laat. Daarin maakten wij ook kennis met de glanzende tenorstem van Luigi di Ste- fanis. Na de pauze, met steeds stijgend suc ces. fragmenten uit Bizet's „I pescatore di perle" uitermate geslaagd „Ma- non Lescaut" van Massenet dat ge bisseerd moest worden Lakmé van Delibes en tot slot Puccini's „La Bo hème". Eigenlijk hadden wij de kleurgevoe- lige en allen zo levendig, betrouwbaar en volkomen naar de aard accompag nerende Efrem Casagrande het eerst moeten noemen: een ideaal secundant, V erkeersonge valleu in Leiden een pianist van formaat, iemand, waar op men bouwen mag, hetgeen voor allen een allereerste voorwaarde is. Wij hebben met voldoening kennis genomen van de zang dezer Italianen, die ditmaal inbreuk maakten op de stel regel, dat Italië voor een zomertournee naar het buitenland zich meestal met de middelmaat tevreden stelt. Italië bezit groter krachten: dat is niet te loochenen. Maar deze groep heeft beslist kwaliteiten en daarmee bij velen, die een zeker opera-genre een warm hart toedragen, recht in de roos geschoten Als extra verrassing werkte mee het gedisciplineerd zingende „Moer' wyk's Operakoor" uit Den Haag, on der leiding van de stimulerende Henk Weimar, dat in Verdi, Puccini en Donizetti, een voor Nederlanders spon tane vitaliteit opbracht en speciaal met het bekende Slavenkoor uit Verdi's „Nabuccodonosor" een groot succes wegdroeg, het moest zelfs twee maal gezongen worden. Een avond, die veel operagenot bracht, al horen en zien wij persoon lijk liever één goed gemonteerde opera, inplaats van alles door elkaar.. De avond was eerst tegen kwart voor twaalf beëindigd!.... H. Het totaal aantal verkeersongevallen, dat zich in de week van 19 tot en met 25 juli in Leiden voordeed, bedraagt 42, waarvan 31 met materiele schade, tien met lichamelijk letsel en één waarbij een slachtoffer werd gedood. Bovendien overleed een van de gewonden bij ver keersongevallen. die in de vorige sta tistiek waren opgenomen. Het totaal aantal doden bij verkeersongevallen in Leiden gedurende 1957 is daardoor tot vier gestegen. In totaal vonden er dit jaar in Leiden reeds 1056 aanrijdingen plaats. Aan de R.-K. Vakschool voor Meis jes. Galgewater 1 te Leiden zijn de einddiploma's uitgereikt en de bevorde ringen bekend gemaakt. Uitslag gehouden examens: Het getuigschrift Huishoudkundige werd behaald door de dames: A. Epskamp. I. Huurman, C. Steene- veld. W. de Wilde. Leiden; J. Dijkmans, Tilburg; A. van Heyst. Heythuysen; M. Hunink, Twello; I. van der Lugt, A. Malais. P. Touw. Rotterdam: H. Verde- gaal. L. Jonkman. Sassenheim; N. Ver- hoevetn. Heemstede; E. Versteeg. Heer len: M. Evers. Leiderdorp: R. Backbier, Brunssum (L.); K. Levedag, Oegstgeest; M. Lohman, Haarlem. Afgewezen: 4. Het getuigschrift Vormingsklas be haalden de dames: W. Visser. Leiden; J. Alkemade Noord- wijk; R. v. d. Bosch. N. v. d. Brink. Zoetermeer: E. v. d. Drift. Oegstgeest; A. v. Hevningen. Voorburg: I. Jansen. Leimuiden; G. Jonkman, C. Verdegaal, R. Lascaris. Sassenheim; R. Langeveld, T. Langeveld, Lisse; C. Smithuis, Noordwijkerhout; J. Specken, Voorscho ten; L. Franken. Alkmaar. Afgewezen: 1. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de dames: M. Honders, M. Stijger, R. v. d. Vos. Leiden; G. de Mik. Zoeterwoude: M. Eldering. R. Wesseling. Sassenheim: T. Lubbe, Oegstgeest; M. Oehl. P. Pijnac- ker, Noordwijk; A. van Rijn, Warmond. Afgewezen: 2. Het diploma Kolonieleidster van de Centrale Raad werd behaald door de dames: M. Stijger. N. Rijsbergen, Leiden; M. Eldering. R. Wesseling. Sassenheim; M. Oehl. P. Pijnacker, Noordwijk. Afgewezen: 3. Het getuigschrift Coupeuse behaalden de dames: L. Edelaar. F. Esderts, T. Griffioen, B. v. d. Linden, G. Tierolf, allen te Lei den. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Costuumnaaister behaalden de dames: T. Baart. S. Flaman, R. Minderop, J. Smits. J. Vermeulen (met lof), te Lei den; G. Duynisveld. A. Meijer, Voor schoten; S. Vis, Katwijk aan Zee; C. Zwaan. Leiderdorp (met lof). Afgewezen: geen. Het getuigschrift Huisnaaister werd behaald door de dames: M. Bakker, M. de Cler. J. Geenjaar. L. Hettinga. T. Sloos, A. Taffijn, te Leiden: N. van Dam. G. Duinhoven. A. van Dijk. Warmond; J. George. Voor schoten; J. Hartog. Rotterdam: A. Ho- gervorst, C. de Mooy. E. Visser. Oegst geest; L. Lens. Voorburg; H. Leuven, Lisse; B. van Noort, Noordwijkerhout; A. Schaap, Katwijk aan Zee: W. Tan geman, Sassenheim. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Huishoudassistente behaalden de dames: Th. van Bakel. I. Bogaards, C. Bult, C. Lamboo. T. v. d. Pluym. R. van Veld huizen. W. van Vliet. Leiden; A. Bou- I huis. N. Duyndam. A. van Leeuwen. A. i Kriek. Noordwijk: B. Clifford Kocq van Breugel. Oude Wetering; F. van Leeu- wen. Warmond: A. Meuskens. Wasse- I naar; C. van Haver. J. v. d. Poel. H. de Rooy, K. Göllner, Oegstgeest; M. Schol- ten. Leiderdorp: L. Varkevisser,, Kat wijk aan Zee: J. Zwartjes, Alphen aan I den Rijn: W. Berkesteyn, Waddinx- i veen. Afgewezen: 1. Het getuigschrift 4-.jarige Middagoplei- ding behaalden de dames: B. Grimbergen. J. Kroeze. Leiden; A. van Dam. C. v. d. Werf. Voorhout; T. van Eeden. Noordwijkerhout; G. de Groot, Oegstgeest; R. Odijk, Wassenaar. Afgewezen: 3. Het getuigschrift 2-jarige Middagop- lciding behaalden: G. Knijnenburg. J. v. d. Meer. B. La gendijk. Leiden: B. de Frankrijkei-, C. Rietveld, Hazerswoude; A. Knura. Voor schoten; W. Kroeze. Sassenheim; H. Luyten. Katwijk aan den Rijn; J. van Veen. Zoeterwoude; D. v. d. Vis. Kou dekerk aan den Rijn; T. Wassenaar, Warmond; T. van Bohemen. Noord wijk. Afgewezen: 1. Het getuigschrift 2-jarige Primaire Dagopleiding behaalden: A. Baak, C. Bos. B. v. d. Broek, T. Crama, J. Heuvelman, W. de Lezenne Coulander. I. Noort, W. de Roode, N. de Rooy. R. Sloos. J. Smit. W. Teljeur. T. Dooyenburgh, N. van Benten, A. van Gent, I. van Goozen, C. Hendriks (met lof). B. Krekelaar. J. Kukler. R. Mar- tijn, T. Mieremet. A. van Zeist, R. de Bruyn. M. Coster, T. Gijbeis, A. Heruer, J. v. d. Hoeven, A. Juffermans. A. v. d. Kaay, M. v. d. Krogt, A. Ticheloven C. Verplancke, te Leiden. C. Beugelsdijk, Warmond: N. van Haastert. A. v. d. Velde, Zoeterwoude; R. v. d. Heiden, Sassenheim: E. Moerkerk, Noordwijk; C. Onderwater, Voorschoten; I. l'Amie, Roelofarendsveen, M. Appelman. R. Ver- wer (met lof), Noordwijkerhout; J. Breed. Ria Breed. Riet Breed. I. Hooge- veen, A. Mostert. Nieuw eVnnep: C. van Dam. B. Floor, A. v. d. Lans, Voor hout; T. ten Have, C. v. d. Kamp. Oegst geest; A. Hoogenboom, C. v. d. Poel, A. Rotteveel, RijpweteringR. van Kem pen, Hazerswoude; J. Straathof, Nieu we Wetering; E. Dompeling, T. v. d. Lin den. J. Nagtegaal, M. de Bruijckere, L. Veringa, Leiderdorp; Chr. de Haas, Kat wijk aan den Rijn; A. van Oyen, Bos koop; R. Spruyt, Wassenaar; A. Beelen, Lisse. Afgewezen; 3. Bevorderd: Van het le leerjaar naar het 2e van de Opleiding Huisnaaister: G. Beugelsdijk, C. Edelaar. I. Giezen, M. Heetvelt, C. Hoppenbrouwer. Leiden; A. Augustinus (met lof), Noordwijk; R. Broekhof, M. Verduin, Noordwijkerhout; A. Hoogervorst, D. Kop, Leiderdorp; G. v. d. Hulst. N. Warmerdam, Voorhout; C. de Ruiter, Oegstgeest; A. de Winter, Warmond. Niet bevorderd: geen. Van het le leerjaar naar het 2e van d eOpleiding Huishoudassistente: N van Iterson, J. Martheze. J. Peij- nenburg, J. Verhaar, A. Vrisekoop, Lei den; B. Bakker, Roelofarendsveen; R. v. d. Geest (met lof), Rijpwetering; R. George. Voorschoten; A. Nieuwesteeg, Boskoop; N. v. d. Plas, Wassenaar; A. Vink, Noordwijk aan Zee; J. Grevenstuk, Zoeterwoude; L. Boers, Hazerswoude. Voorwaardelijk bevorderd; 2. Niet be vorderd: 1. Van het le leerjaar naar het 2e van de Middagopleiding: L. Souhoka, J. Mosseman, Leiden: L. Fase, Hazerswoude; J. Pieterse. L. Bos man. Zoeterwoude; J. Levècke, Noord wijk. Niet bevorderd: 8. a.hkGHè enSrdU-u isè;naa ister.lid Van het 3e leerjaar naar het 4e van de Middagopleiding: T. Bakker, A. Hoogenboom, L. Kret, Leiden; J. Bakker, Nieuw-Vennep; N. van Steenbergen, Leiderdorp; B. van Noort, Oegstgeest; J. Schakenbos, J. de Vroomen (met lof), Warmond; N. Va- lentijn, Voorschoten; M. v. d. Werff, ZoeterwoudeC. Koot, Voorschoten. Voorwaardelijk bevorderd: 1. Niet be- vorerd: geen. Van het le leerjaar naar het 2e van de Primaire Dagopleiding: P. Verhoef, W. Agerkop, L. van Breu- kelen, M. Edelaar, D. Gijbeis, R. de Haas, A. Hogervorst. C. Juffermans, R. van Latum, T. Montanus. M. Nieuwen- burg. M. Smits, R. Uljé, A. Uljé, A. van Zanten, N. van Zijp, G. Bakker, E. de Bolster. R. Goddyn, L. van Hal. N. van Kasterop, E. van Klink, E. Knijnenburg, B. Mulder, T. Paardekooper, C. Pot, A. Rozier, G. Rijsbergen. R. Scheffers, A. v. d. Spree. E. v. d. Vlugt. T. Zonderop, L. Egberts, T. Hamerling, B. Hillebrand, R. Honders, T. Kranenburg. J. Ladan, R. van Leeuwen, J. Ligtvoe't, W. v. d. Linden, E. Neuteboom, S. de Roos, J. van Royen, R. Stoute, B. Vogelenzang, J. van Zuylen, R. Roman, R. Aarnoutse, L. van Eijgen, R. Honsbeek, C. Matters, I. van Polanen. R. Siere, P. Sladek, L. Timers, N. Vermeer, A. Wierda, te Lei den; Th. Ammerlaan, R. v. d. Meer, I. Spiegeler. C. Verboon, Voorschoten; G. Houdijk. D. Houtman, A. v. d. Louw, E. Verbakei, R. Verbey, Boskoop; I. Koet sier. Hoogmade; C. de Koning, R. Schouten, T. v. d. Zwet, Roelofarends veen; J. van Maasdam en C. v. d. Werff, Zoeterwoude; T. Mollers, Leimuiden; R. Opdam. P. Witteman, Rijpwetering; A. Overdevest, Stompwyk; C. v. d. Poel, Valkenburg (Z-H); C. Verkleij, Katwijk aan den Rijn; R. v. d. Aart, A. Driessen, T. v. d. Hulst (met lof), L. Griffioen, Oegstgeest; M. v. d. Berg, M. van Kan, E. van Werkhoven, Noordwijk; Th. v. d. Berg, T. de Boer, A. de Graaf, A. Rasser, W. Wernecke. Leiderdorp; M. v. d. Berg. A. Floor, R. Floor, W. Floor, Feest in folterzaal Traditiegetrouw hebben de geslaagde leerlingen van de M.E.A.B.-cursus een feestavond belegd in de grote zaal van de Burcht, die nog kort tevoren de „folter zaal" was bij het middenstandsexamen. Daar de directeur van het M.E.A.B.- instituut, de heer M. van der Horst, door examens in Rotterdam verlaat was, begon de avond ruim drie kwartier te laat. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. J. Vogelenzang, die speciaal de staf van leraren verwelkomde. Namens de cursisten betuigde hy zyn dank aan de leraren voor de prettige wijze van lesgeven. De voorzitter van de feest commissie van vorig jaar, de heer Van Putten, wenste de geslaagden geluk en bood een van de cursisten als re- presentante van alle cursisten mej. Epskamp een boeket bloemen aan. Deze echter bood deze bloemen weer aan aan de ouders van de heer Van der H^tst. die in hun gouden bruidsdagen zyn. Daarna was het woord aan Willy Al fredo, de conferencier, die de verschil lende artisten van deze avond aankon digde en zelf als sneldichter optrad. Henny Chouffour met. zijn accordeon opende het programma, gevolgd door Nel de Vries en Gerard Koolhaas, die operetteklanken ten gehore brachten. Willy Alfredo kwam voor het voetlicht als sneldichter, en daarby had hij soms heel aardige vondsten. Minder geslaagd was zyn optreden als gewoon zanger zyn liedjes waren niet altijd even fijn. Met hoofd en schouders staken boven de andere artisten uit de jongleur You Andy en „The Snapshots", drie mond- accordeonisten. Hun optreden werd een daverend succes, en het enthousiaste applaus was voor de volle 100% ver diend. De heer M. van der Horst voerde, voor het pauze was, nog het woord. Hy dankte het lerarenkorps voor alle toewyding en wenste de geslaagden geluk met het behaalde succes. Een speciale gelukwens, die vergezeld ging van een boek, had de heer Van der Horst voor de oudste cur siste, mej. Epskamp, voor P. van Veen, L. van der Poel en C. Nievaart, die het grootste doorzettingsvermogen hadden getoond, voor mej. De Vries, die het hoogste aantal punten had behaald, nl. 57 zij ontving als „draagster van de gele trui" twee boeken en voor de heer Vogelenzang, die „pech had gehad" en dus de suikerprijs ontving, vooral ook omdat hy ondanks de pech zijn werk als voorzitter van de feestcommissie niet in de steek had gelaten. Na de pauze traden nogmaals de reeds eerder genoemde artisten op. Vandaag de laatste dag Wielrenners en tennissers leden opnieuw nederlagen in Oxford Vanavond ontvangst door Gemeentebestuur (Van een speciale medewerker) Het einde nadert alweer Nog een dagje en het Leidse bezoek aan Engeland in het kader van de nu reeds tien jaar durende uitwisseling tus sen Oxford en Leiden behoort ook voor 1957 iveer tot het verleden. Wan neer het honderd man tellende gezelschap uit de Sleutelstad morgen in alle vroegte afscheid neemt van de verschillende „pleegouders" en in de bussen stappen, die voor vervoer naar Londen zullen zorgdragen, waar de trein naar Harwich genomen wordt, neemt het een prettige herinnering met zich mee van een buitengewoon genoeglijke week in de Engelse universiteitsstad. kaart van de „Leidse Hout" kon de eer nog redden. Weinig successen Over het algemeen kan nu wel ge zegd worden, dat het sportieve element in deze uitwisseling voor de Leidenaars niet veel successen heeft opgeleverd. Ook de dag van gisteren bracht weer twee nederlagen. De wielrenners moes ten in hun Engelse gastheren veruit de meerdere erkennen en ook de tennis sers leden een gevoelige nederlaag. De wielrenners verschenen in Kid- lington aan de start voor een time- trial", een ploegenwedstrijd over een af stand van 25 mijl. Deze werd met veel machtsvertoon gewonnen door de Ox ford Road Cycling Club. De tijden van de drie best geplaatsten van iedere ploeg telden mee voor de teamprijs. Daar de Engelsen door G. Hinder. M. Bowen en B. Thornton beslag legden op de eerste drie plaatsen, bestond er geen twijfel over, wie ditmaal de sterkste was geweest. De best geplaatste Leide- naar was Riethoven, die als vierde bin nenkwam. Plasmeijer was de tweede Leidse man met een zesde plaats. TENNISSERS OP GRAS De tennissers, die tot nu toe steeds op gravel gespeeld hadden, maakten giste ren - sommigen voor de eerste maal - kennis met een grasbaan in hun ont moeting met de Oxford City Lawnten- nisclub. Uiteraard stonden de Neder landers daar vreemd tegenover. In de eerste partijen was het soms komisch te zien. hoe de Leidenaars zich steeds ver rekenden op ballen, die op de natte baan even doorslipten. Onder deze om standigheden was het begrijpelijk, dat zij de volle eer aan de Britten moesten laten, die met 7-1 triomfeerden. P. Hak- FILMS VAN DEZE WEEK: „Het Zondagskind" Een zonnige Heinz op z'n best! TRIANON Heinz Rühmann is weer eens danig in de weer in de humoristi sche film „Het Zondagskind", waarin hy als „doodgewaande" heel wat heeft te verduren, terwijl alles toch tenslotte op z'n pootjes terecht komt. Heinz Rühmann beleeft hier in het jaar 1948 met de Schotten, die toen in Duitsland tot de bezetters behoorden heel wat avonturen, zó zelfs, dat hy er drie weken gevangenisstraf door op loopt. Inplaats van hy zelf. gaat zyn kleer makersknecht voor hem de gevangenis in, maar juist als hy met z'n jonge vrouw op de schone Drachenfels ver toeft, komt het bericht, dat zijn plaats vervanger in de gevangenis gestorven is. Dan is Leiden in last, want nu moet hy zich verborgen houdgen en er liggen veel kapers op de kust, die naar de hand van zijn vrouw, nu „weduwe", dingen. Hoe zich dat nu allemaal ont wikkelt en hoe ook zyn brooer Jimmy uit Milwaukee er nog aan te pas komt, - een aardige dubbelrol! - toont U deze allergenoeglijkste vakantiefilm, waarin geen eind schijnt te komen aan de com plicaties, waaruit de zonnige Rühmann zich toch altijd weet te redden. Het is verwarrend, maar tevens ple zierig Heinz Rühmann. nog altijd een voortreffelijk acteur, aan het werk te zien met Hannelore Bollmann als zijn charmante vrouw. Men zal zich bij deze vrolijke film be slist niet vervelen! KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 J. v. d. Maat, Voorhout; A. van Dam A. Versluys, Warmond; N. Duivenvoorden, Noordwijkerhout; L. Koemans, C.- v. d. Meer, H. van Horssen. Rynsburg; T. Kovacs. R. Zeestraten," T. Duiker, F. Geenjaar, Sassenheim. Voorwaardelijk bevorderd: 7. Niet be vorderd: 7. Eindexamen en bevorderingen M.S.G. Aan de Uitgebreid Technische School v/h Kon. Gen. „M.S.G." zijn de volgende overgangen en uitslagen van het eind examen bekend gemaakt: Bevorderd van Schakelklasse naar le klasse: D. J. v. Cuilenburg, Katwyk; R. E. B. Develing, Leiden; W. E. Frans, Leiden; O. J. Frenks. Alphen aan den Ryn; J. S. van Galen, Katwyk; F. A. J. de Groot, Leiden; G. P. Hoogeveen, Oegstgeest; A. C. Hoogervorst, Nieuw- veen; H. D. W. de Jong, Katwyk; C. J. M. Koelewyn. Noordwijkerhout; B. J. Lambooy, Leiden; J. v. d. Plas. Katwyk; J. W. Ryswyk, Alphen aan den Ryn; N. J. Smit, Leiden; A. J. v. Spronssen, Was senaar; L. A. M. van Tienen, Leiden; J. P. Versluys, Warmond; N. P. M. Waas dorp, Warmond; J. M. Witte, Leiden; R. van Woerkom, Leimuiden; F. A. M. Zwartjes, Hazerswoude; P. A. N. v. d. Zwet, Hoofddorp. Afgewezen 5. Bevorderd le klasse Werktuigbouw kunde naar 2e klasse: Th. P. M. H. Al kemade, Noordwyk; J. Broektra, Oegst geest; J. v. Dam, Rynsaterwoude; J. Duivesteyn, Leiden; H. Geels, Wasse naar; R. J. 't Hooft, Voorburg; J. G. Ch. Kok. Gouda; J. W. Kriek. Noordwyk; H A. v. d. Mark, Leiden; J. C. v. d. Meer. Roelofarendsveen; J. Noorduin. Leiden; A. H. v. Noort, Leiden; N. Överbeeke, Nieuw Vennep; H. P. C. Peeperkorn, Noordwyk; H. v. d. Plas, Katwyk; P. v. Remundt, Leiden; H. Soegiarto, Leiden; A. H. Tendeloo, Leiden; J. J. M. Ver haar, Lisse; R. v. d. Waard, Wassenaar; H. Ch. Weerheym, Boskoop. Afgewezen 8. Bevorderd le klasse Elektrotechniek naar 2e klasse: F. J. Abspoel, Leiden; U. W. Bierhuys, Den Haag; C. Th. M. Cor- nelissen (voorwaardelijk), Leiden; J. C. van Duyn. Katwyk; J. J. Th. v. Gronin gen, Leiden; J. N. J. Kettenis, Leiden; P. J. Kleton. Noordwyk; M. J. Kollau, Leiden; Ch. Leander, Lisse; B. Mark, Leiden (voorwaardeiyk)A. A. Veerman, Afgewezen 1. Voor het theoretische deel van het eindexamen zijn de volgende leerlingen geslaagd Afdeling Werktuigbouwkunde: C. P. A. M. Beyersbergen. Hillegom: C. P. Bik, Leiden; E. H. v.' d. Bosch, Oegstgeest; J. W. Bourguignon, Nieuwkoop; H. J. Bouwhuis. Noordwyk; P. A. de Bruin, Sassenheim; L. Dompeling, Katwyk; B. C. de Groot, Voorschoten; R. Huisken, Katw..k, W. J. Karpes, Leiden; F. W. Luitwieler, Leiderdorp; P. Meyer, Den Haag; W. v. Oosten. Leiden; A. Ouwe hand, Katwyk; F. Rosdorff, Leiden; J. W. v. Staden, Leiden; H. E. Wiecherink, Katwyk; J. H. C. Witkamp, Leiderdorp W. F. de Wolf, Leiden. Afgewezen 5. Afdeling Electrtechniek: A. C. M. IJ. Hoogeveen. Langeraar; A. Mank. Lan- geraar; L. A. v. d. Steen, Wassenaar; J. Tom, Alphen aan den Ryn; Sj. J. Wiers- ma, Hillegom. Afgewezen 3. Mijn hart zingt voor jou Rudolf Sc hock blijft Luxor Rudolf Schock biyft min stens nog een week in Leiden om liederen van Gerhard Winkler te zin gen. Het grote succes van deze popu laire Duitse tenor is daar ongetwyfeld verantwoordelijk voor. Zijn sympathiek stemgeluid dat sterk aan wylen Richard Tauber doet denken lokt velen naar deze film, waarby men het nogal zoetsappige verhaaltje dan maar voor lief neemt. Het stelt Rudolf Schock in ieder geval in staat veel liedjes te zingen en daar gaat het maar om. De geheime dienst grijpt in Kijkje achter de schermen van de FBI Lido Spionage en contraspionage: soms zelfs luguber spel van zet en tegenzet op een internationaal po litiek schaakbord met vaak een on- waarschynlyk hoge inzet. Een byzon- der spectaculair bedrijf, dat als zoda nig een nimmer opdrogende bron voor filmscenario's vormt. Legio zijn de spionage-rolprenten, die uit de studio's van Hollywood en andere filmsteden ter wereld kwamen. De film, die in Nederland de vrij algemene titel „De geheime dienst grypt in" kreeg mee te slepen, geeft een fragment uit het werk van de machtige F.B.I., de Ameri kaanse contra-spionagedienst. Een flits slechts, een enkel geval, dat uit de werkelykheid gegrepen moet zijn. Het is geen uitschieter geworden, daarvoor duurt het veel te lang eer er enige actie in het verhaal komt en zyn te veel onbenullige scenes tot het uiterste uitgesponnen. Doch daar staat tegen over, dat de geschiedenis van het op rollen van de communistische samen zwering met het verstryken van de tyd aan spanning wint en op sommige momenten een klimmende en boeiende sfeer wordt getroffen. Over het geheel genomen is het een filmisch niet hoogdravend maar ongetwijfeld in teressant kykje achter de schermen van een verbeelding prikkelende we reld, die door zyn grote massa rou tinewerk niet altyd even heldhaftig en stoer is als men geniegd zou zijn te geloven. „The Goldrush" Charlie Chaplin Rex Groot is het aantal Charlie Chaplin films. Gedurende vele tientallen jaren hebben miljoenen mensen over de gehele wereld de meesterwerken van Chaplin willen en kunnen bewonderen. Terecht. Charlie Chaplin immers is een filmkunstenaar zoals men die waar- sehijnlyk nooit meer zal aantreffen. Van welk een ontroerende schoonheid zyn vooral zyn eerste rolprenten niet? On getwyfeld zullen de ouderen zich „The Goldrush" nog goed herinneren. Van deze voortreffelyke film is destyds een geheel nieuwe versie gemaakt en wan neer wy ons goed herinneren is deze ongeveer een jaar geleden reeds in een ander theater in Leiden vertoond. De belangstelling was toen zeer groot. Wy twyfelen er niet aan of ook deze week zal het storm lopen. Men zal de dappere kleine man nu eenmaal altyd wel wil len zien spelen al was het alleen maar in die ene onvergetelyke scène uit „The Goldrush", nl. de dans met de broodjes. Chaplin op zijn best! The Benny Goodman „Story" Aardige muziekfilm Casino De makers van „The Glenn Miller Story" hebben ook „The Benny Goodman Story" vervaardigd. Men kan dus verzekerd zyn van een muziekfilm, die boven de middelmaat uitsteekt. Steve Allen en Donna Reed spelen de hoofd rollen en bovendieni is er de klarinet van Benny Goodman.Kortom velen zullen deze week wel naar het theater aan de Hogewoerd trekken om de film, die al eens eerder in Leiden gedraaid heeft, nog eens te zien. FEESTJES Een oud-atleet, Monty Hillier, die een jaar of tien geleden een bezoek aan Leiden heeft gebracht, had de gastvrij - heid,. welke hij indertijd in de Sleutel stad heeft genoten, niet vergeten en wilde voor deze gelegenheid iets terug doen. In een van de oude plaatsjes rond Oxford, in Tetsworth, exploiteert hij een typisch Engelse „pub". In zijn zaak had hy ter ere van de Leidse atleten een genoeglijk avondje in elkaar ge draaid, waar men zich uitstekend ver maakte met wat drinken, eten en dan sen. Ook voor de zwemmers lag de nadruk gisteren op het gezellige gedeelte. Wij schreven reeds over de heer Burden, die door invaliditeit niet in staat is ac tief lid te zijn van een zwemvereniging, maar als bestuurslid bergen werk ver zet. Deze sympathieke figuur speelde gisteravond voor gastheer voor de Leid se zwemmers, die het feestje, dat hij hun thuis aanbood, bijzonder op prijs stelden. Het Madrigaalkoor besteedde de dag geheel op eigen gelegenheid. Vandaag dus de laatste dag. De zwemmers komen om half drie in actie voor de grote „Swimming Gala", terwijl de tennissers een kijkje gaan nemen bij het sterk bezette toernooi, dat juist de zer dagen in Oxford gehouden wordt. Dit is dan de sportieve sluiting van deze uitwisseling, die officieel besloten wordt met een ontvangst om zes uur ten Stadhuize door het gemeentebestuur van Oxford en vanavond - eveneens in het stadhuis - met een afscheidsbijeen komst. Aqua-Hortus ontving 20.000ste Gisteravond is de 20.000ste bezoekster aan „Aqua Hortus" ontvangen door de voorzitter van de tentoonstelling, de heer J. Sieval. De gelukkige was mevrouw Sa van der Kraan-Koricmesak, Nieuwe Beestenmarkt 16, die met haar man en drie dochters een bezoek aan de ten toonstelling bracht. Mevrouw Van der Kraan ontving een prachtige mand met fruit. Daarna begaf het gezelschap zich naar de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen", waar men werd ontvangen door de heren D. van der Kwaak en C. Leeuwenburg, die een bloemstuk aan boden. Vanavond wordt de 20.000ste bezoeker of bezoekster verwacht aan de loketten van „Romantiek en Bloemen". Eergister avond werd de 10.000ste bezoeker ont vangen. waaruit dus blijkt dat de belang stelling ook voor deze tentoonstelling groot is. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd: voor het semi-artsexamen mej. O. Kok (Den Haag) en de heren A. A. Cirillo (USA), Lim Hoei Tjiang (Leiden) J. E. Meilink (Wassenaar) en J. Wieriks (Leiden); voor het arts-examen, mej. A. A. C. Bossers (Den Haag), mevr. J. A. Pyl—Breukink (Oegstgeest), mej. dr. L. D. F. Lameyer (Leiden) en de heren Bong Wie Lie (Leiden). A. Hillebrand (Leiden) en J. W. Snellen (Leiden). NOORDWIJK Bazar Tesselschade Arbeid Adelt De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Vrouwenvereniging Tessel- sohade - Arbeid Adelt organiseerde in het Casino te Noordwyk wederom haar traditionele bazar. Behalve de gast- vrouwe namen hieraan deel de afdelin gen Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam, het Gooi en Baarn. Het ruime restaurant hadden de da mes herschapen in een feestelyk hand- werkmagazyn, waar in een aantal keu rige stands een rijke verscheidenheid aan goederen op smaakvolle en over zichtelijke wyze lagen uitgestald. Een bazar van Tesselschade - Arbeid Adelt 'heeft steeds iets aparts. Wat daar aan handwerken, baby- en kinderkle ding, speeldieren, beschilderd glas en houtwerk, lederwaren enz. te bewonde ren viel, is niet alleen exclusief, maar ook kunstvol en origineel. Schone gaven en edele eigenschappen waren in dit handwerk neergelegd. Liefhebbers en kenners konden hier genieten. Snoezig waren de rokjes met de tulpenmotieven, alleraardigste kinderjurkjes met smok- werk, fraaie stukken houtsnykunst, praktische tuinschorten, origineel de badtas van internationaal makelij, want de stof kwam uit Denemarken en de beugel uit Wenen. Byzondere vermelding verdienen ook de zakdoekjes, geborduurd door een hoogbejaarde medewerkster uit Haar lem, die reeds 52 jaar haar beste krach ten voor dit werk geeft, en het poppen huis van lucifersdoosjes. Er bestaat een lofwaardige wedyver tussen de verschillende afdelingen om in variatie en kwaliteit zo goed moge lijk voor de dag te komen. Vele dames toonden hun belangstel ling voor deze bazar en aan de stands werden goede zaken gedaan. Deze verkoopdag diende tevens als expositie van hetgeen in de speciale za ken van Tesselschade - Arbeid Adelt, gevestigd in verschillende grote steden, te koop is. De opbrengst van de bazar was be stemd voor on- of minvermogende Ne derlandse vrouwen van alle gezindten uit beschaafd milieu, om haar te steu nen by de opleiding in een vrouwelijk beroep of by het ontwikkelen van haar talenten. Door de zelfwerkzaamheid te stimuleren streeft de vereniging er naar. dat deze vrouwen in haar eigen onder houd gaan voorzien. Vrouwen die tyd over hebben kunnen in de vorm van thuiswerk goederen vervaardigen Ongetwyfeld is deze bazar in alle op zichten geslaagd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3