VAKANTIEJURKJES - W&fflEk BOUILLON ONS MENU Met de Chinees eten of klimmen? ZATERDAG 2 7 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 HELPERS IN DE Zijn Nederlandse mannen te benijden? 35 ct per dubbel tablet VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de wand het op het appèl, want ln de vorm van een manteltje zal het dan toebe horen zijn bij de rechte (wollen, lin nen of zijden) middag-codktailjapon, voor welke gelegenheid het met een brede kraag van dezelfde stof wordt toegerust (die kraag is dus losse toe behoren en wordt met drukknopen aan het Jasje bevestigd). Als laatste vakantiemodel voor diverse omstandigheden een zonne- jurkje van mooie gebloemde katoen (popeline, satijn of piqué). Het is een getailleerd modelletje met gladde, wijde rok. Het is voorzien van effen schouderbanden (die afneembaar zijn) en van een dito stofceintuur. Waar de zon ook maar schijnt is het 's och tends en 's middags op zijn plaats. Hetzelfde toiletje kan echter ook die nen voor een gang naar restaurant of casino of een ander vakantievermaak in het latere gedeelte van de dag. In dat geval wordt er een stijf uit staande onderrok aan toegevoegd, evenals een kleurige, zachte wollen stola, terwijl de schouderbanden ver wijderd worden en de taille met een gestrikt rlpsllnt in de kleur van de schoudersjaal wordt gegord. J. V. Advertentie Ach, ze moeten minstens zo hard werken als andere mannen. Maar dit hebben zij meeals zij 's avonds thuis komen wacht hen extra gezelligheid Want nergens zijn de huiskamers zo knus als in Nederland en., nergens gaat men met meer plezier aan tafel. Vooral de laatste tijd! Tegenwoordig kookt moeder de vrouw wel bijzonder lekker: ze heeft iets nieuws ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner gaat smaken Wat dat nieuws wel is Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitser land Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook U met kokend water een hele liter bouil lon. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals U alles wenst Als extra hulp biedt Knorr U nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als .basis". U kunt het zó aanvragen: sluit een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ont vangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND van kostelijk vlees voor krachtiger soepl m Knorr Ml Thoyngan Zwiu.rtontl. door Moodo N Parijs, juli '57. In principe kan natuurlijk alle kleding vakantiekleding zijn, dat wil zeggen al die kleding die ge tijdens uw vakantie aan zee, op het platteland of in de stad nodig hebt, die aan de weersgesteldheden is aangepast en beantwoordt aan het gebruik dat ge er van wilt maken. Nu gaat het er bij het samenstellen van de vakantieuitzet om zomin mogelijk mee te nemen en toch voldoende bij u te hebben. En neemt ge nu maar willekeurige stukken mee, dan moet ge misschien wel koffers vol pakken ten einde voor alle mogelijke omstandigheden iets passend bij u te hebben. Die gang van zaken is niet bepaald politiek. Ge gaat nu eenmaal niet voor uw genot met uw hele garderobe op reis. Wie met overleg te werk gaat neemt maar een paar dingen mee, dingen die op zijn hoogst één koffer voor transport vergen, dingen die niet besmettelijk zijn en geen abnormaal zorgvuldig en veelvuldig onderhoud vragen, dingen die zo neutraal en pretentieloos zijn dat ze onder diverse omstandigheden kunnen dienen. Separates, die het hele jaar door zo handig zijn, zijn goede reizigers bij uitstek: ze pakken gemakkelijker dan hele japonnen en ze maken zoveel variaties mogelijk door onderlinge comJbinatie, dat slechts enkele stuk ken een volledige garderobe kunnen zijn. Maar naast de separates zijn er andere toiletjes, die uitstekend ge schikt zijn voor op reis, die slechts minimaal aan dag en uur gebonden zijn of die, zoals de modellen hierbij Haring, nu en het hele jaar Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: De eerste vreugde over het weerzien met de nieuwe haring is wat gestild, maar haring is en blijft voor de Ne derlander een kostelijk voedsel. Waarschijnlijk spelen voor hem overwegingen over de voedingswaarde nauwelijks een rol. Toch mag hier nog wel eens gezegd zijn, dat haring veel beschermende voedingstoffen bevat en bij de hoofdschotel aan de warme maaltijd gebruikt geen duur gerecht genoemd kan worden. Nu profiteren we van de weinig ge zouten jonge vis, die ons als groene haring wordt aangekondigd, maar die waarlijk niet groen van kleur is. Hij kan zelfs, zonder dat dit op een mindere kwaliteit duidt, roodachtig op de graat zijn. .Haring" betekent echter niet alleen groene haring. Voor hen, die een zilter, belegen produkt prefereren, is er de gewone nieuwe maatjesharing, die na het vangseizoen als koelhuismaatjes verkrijgbaar is. In nazomer, herfst, winter en voorjaar kan de gewoon lijk ongezouten verse haring als gestoofde of gebakken panharing ons de tong strelen. Om de volle haring n/iet te vergeten, die als bokking ge rookt of gestoomd de rokerij verlaat. Ook de zure haring en de rolmops zijn op hun tijd zeker niét te ver smaden. Voor onderstaande sla, die in de zomer als hoofdschotel aan de warme maaltijd dienst kan doen, verdienen nieuwe of koelhuismaatjes de voorkeur. Sla van haring, komkommer, tomaten en aardappelen. 4 haringen, log. tomaten, een flinke komkommer, 1 uitje, 1% kg. gekookte aardappelen, odie en azijn of een slasaus, (peper), zouo, peter selie, kervel of venkel. De vis van graten ontdoen en op een enkel exemplaar na in stukjes verde len. De tomaten in kokend water dom pelen, schillen en in plakjes snijden. De komkommer (schiHen en) in blok jes snijden, evenals de aardappelen. Het uitje schoonmaken en zeer fijn- snipperen. Zout (peper), olie en azijn of een slasaus aan het uitje toevoegen. De in stukjes verdeelde vis, tomaten, komkommer en aardappel luchtig door de saus rwenigen. De sla in een schaal overdoen, met fijngehakte kruiden be strooien en met reepjes haring ver sieren. afgebeeld, tweeërlei functie kunnen verrichten. Ook dergelijke kleding draagt vanzelfsprekend tot beperking van de bagage bij, en wie iets in die trant bezit, laat er natuurlijk grif een meer „gespecialiseerd" kledingstuk voor thuis. Gaat ge bijvoorbeeld maar een of twee weken met vakantie, dan kunt ge in alle vrede uiw peignoir thuis la ten, indien ge het japonnetje van fi guur 1 (of iets dergelijks) bezit. Dat japonnetje, gemaakt van effen katoe nen satijn, is namelijk niet alleen een ochtendjurkje, maar kan ook als peig noir en als strandjas (over het bad pak) fungeren. Het is een doorknoop- model, met klein, rond decolleté, half lange mouwen met manchet, twee borstzakjes en twee opgenaaide heup- zakken met klep, en een stofcein- tuurtje dat om het middel wordt ge knoopt. Een ander praktisch vakantiemodel met tweeërlei functie is het jak van figuur 2. Het is gemaakt van katoe nen satijn of ander materiaal, en is als een overhemdmodel met rond de colleté en driekwart mouwen. Over dag vult het de shorts of de lange pantalon aan en is het deel van het sportieve tenue. Het kan zelfs over het (droge) badpak worden gedragen. Later op de dag echter, onder wat meer formele omstandigheden, blijft Hoe denkt U er over om Uw huisgenoten eens met een heerlijk ijsgerecht te verrassen? Veel extra werk hoeft U dat niet te kosten, want het ijs kimt U kant en klaar bestellen, t' Gaat nu alleen maar om de toevoegselen waarmee U gewoon vanille-ijs een feestelijk tintje gaat geven. Die toevoegselen moeten natuurlijk klaar staan tegen dat U 't ijs in huis krijgt, zodat U, voordat 't ijs gaat smelten, het al gegarneerd en opgediend hebt. Hier volgen enkele voor beelden: Vanille ijs met bessencompóte en stijfgeslagen eiwit; Vanille ijs met pruimenpuree; Vanille ijs met partjes peer en overgoten met een warme choco ladesaus; Vanille ijs met in de lengte doorgesneden helften banaan, een halve abrikoos en slagroom; Vanille ijs gegarneerd met stukjes gember, grapefruit en slagroom. Met wat fantasie kan men hier natuurlijk nog eindeloos veel mogelijkheden aan toevoegen. ZONDAG tomatensoep, kipragout, rijst, doperwtjes, open vruchten taart. MAANDAG gebakken lever, aardappelen, andijvie, rijstkoekjes met bessencompóte. DINSDAG gevulde komkommers, gebakken aardappelen, meloen. WOENSDAG kaasomelet, prinsessebonen, aardappelen, gebakken banaan DONDERDAG paprikaragout met aardappelkoekjes, schuimomelet. VRIJDAG gebakken snoek, aardappelen, worteltjes, flensjes met bes sengelei. ZATERDAG gegratineerde bloemkool en tomaten, aardappelpuree, yoghurt. Recept: Gevulde komkommers. Uitgeholde stukken komkommer van ongeveer 5 cm lengte vullen met ge hakt dat aangemengd is met zout, pe per, ui en broodkruim. De stukken in een vuurvaste schotel leggen, overgieten met wat bouillon en met stukjes roomboter bedekt, ln de oven gaar stoven. MIDDEN in de zomer in de meest ijzige kou: wie voelt dèar nu voor? Wanneer het om veroveren van bergen gaat, vraagt men niet naar temperaturen, vooral als 't zó hoog loopt, dat het er zowel 's zomers als 's winters vriest, dat 't kraakt. Chinezen kunnen hun man netje staan als bergen bestegen moeten worden, al zijn ze dan niet zo belangrijk als de Hima- laja (hoogste top 8840 meter). Er is bijv. de Minya Konka (7590 meter). een van de zwaarste Tibetaanse reuzen, ook een alleraardigste trip, waarheen onlangs een Chinese expeditie vertrok. Met trots plantte zij na ont zaglijke krachtsinspanningen de vlag met de vijf sterren van de Chinese Volksrepubliek op de top: fier zaten de vijf mannen er in de snerpende wind om heen. Het leek een feestelijk „onder onsje", de aan elkaar vastgebon- denen lachten midden in de sneeuw breeduit in hun vuistje. 7590 meter is dan ook geen kleinigheid, vooral wanneer je langs een scherpe graat naar boven bent geklauterd, van het laatste (vierde) tentenkamp af. dat op 6250 meter hoogte lag. OOK daar was 't allang sner pend koud, de wind bnes aan alle kant, de tent bood matig weerstand en de mannen hadden 't ergste te verduren. Maar wat komt 't er op aan. als het om een bergoverwinning gaat en meteen de eer van de Volksrepubliek op het spel staat? We kunnen het ons wel zowat indenken hoe het gegaan is: vijf klimmers uit het ware hout ge sneden, met sterke spieren en een flinke dosis moed, hadden het in hun hoofd en 't was er niet meer uit te hameren: óp naar de top van de Minya Kon- ka, een wens, die hen jarenlang bezield had. Zo gaat dat gemeenlijk met die bergrotten: de top roept en roept, soms tot waanzinnig- wordens toe en alle obstakels, die er men wéét 't zullen zijn, kunnen niet verhinderen, dat de plannen rijpen en vol voerd móéten worden, het koste wat 't kost! Zelfs het vege leven wordt er mee in de waagschaal gesteld. DE EIGEN povere klimme- rijtjes komen in herinne ring en ge overdenkt, hoe miserabel die „drie-duizendjes" zijn in vergelijking tot de zeven duizend of meer, waarvan hier sprake is. Ge hebt U al eens op de borst geslagen als in Oostenrijk of Zwitserland een top bereikt werd, die op zichzelf misschien de moeite waard was, maar toch een speldeknop is naast deze geweldenaar, die zich Mynia Konka noemt. Ge peinst er over, hoe het on der die vijf wonderlijke mensen, geïnspireerd door één gedachte, gegaan moet zijn: hoe zij in deze barre temperatuur tot in 't ge ringste op elkaar moesten ver trouwen en ze elkaar geen mo ment uit het oog mochten ver liezen Eén misstap en het zou mis schien de dood van alle vijf kunnen betekenen En dan die enorme energie ontwikkeling in voortdurend ijler lucht, vermoedelijk omringd door steeds dreigender vervaarlijk heid en toch met één onver biddelijk doel in hun gebronsde koppen: er bovenop komen naar het éne punt, waar geen hoger punt meer boven ligt en dan de zege onderling beklinken, zonder dat de wereld er iets van weet: alléén maar om die zege en om die reus, die nu aan hun voeten ligt. Krankzinnigenwerk zullen de verwoede „laag- landers" zeggen. Waarom al die verspilde ener gie? En tóch: ik verzeker 't U, ik had er graag bi] willen zijn, al zou ik me misschien héél vreemd tussen dat stelletje Chi nezen gevoeld hebben. Meestal gaat 't om haaievinnensoep, om nassi of bami, wanneer we met Chinezen in contact komen. Ver der reikt onze kennis met hen niet Nu zou 't héél iets anders ge weest zijn: namelijk om dezelfde kracht op te brengen als deze verwoede Minya Konka-vechters en hen te leren kennen in doods gevaar. Ik vrees, dat ik als Hollander naast hen een schamel figuur gemaakt zou hebben. In ieder geval is 't heel wat veiliger naar 't Chinezenrestau- rant te gaan bij de „Chinees eten is tegenwoordig hoge mode dan met hen de Minya Konka te bestijgen, want een ongeluk ligt in een klein hoekje. En van een welbereide nassi kom je eerder by dan van een klimpartij van 7500 meter, al zijn 't in beide gevallen glim lachende Chinezen die 't voor je klaar stomen! FANTASIO. Recept: Paprikaragout. 200 gr. kalfslappen, 2 paprika's, 1 ui, zout, tomatenpuree, V/2 dl. water, 40 gr. roomboter, iets melk of room. Het vlees in dobbelsteentjes snijden en met de fijngesnipperde ui in de boter gaar fruiten. De paprika in fijne reepjes snijden en tot slot nog even meebakken. De tomatenpuree en het water toevoegen en hierin de massa gaar laten sudderen. Tot slot de saus met een scheutje melk of room afma ken. Uit en thuis zonder kookproblemen Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Wanneer U na een gezellig dagje uit warm en vermoeid de sleutel in het slot steekt, wacht U meestal nog de taak. voor de hongerige gezinsleden een warme maaltijd op tafel te bren gen. Hoewel het koken iedere dag overleg vraagt, is het op vakantieda gen extra prettig om van te voren de samenstelling en bereiding van de maaltijden zo te organiseren, dat U bij thuiskomst zo weinig mogelijk tijd in de keuken hoeft door te brengen en toch Uw gezin steeds iets anders voor kunt zetten. Vooral voor de jeugd is een goede gevarieerde warme maaltijd na een dag bulten erg belangrijk. Aan de hand van enige menu's zul len wij U laten zien, dat er met enig overleg voldoende variatie mogelijk is. Wij hebben aangegeven welke ge rechten geheel of gedeeltelijk van te voren bereid kunnen worden. MENU'S» 1. Tomatensoep koude rollade, gebakken aardappelen, komkom mersla. Dag of ochtend te voren: soep en aardappelen koken, vlees bra den. 2. Kop bouillon met toost je voed zame aardappelsla chocolade- vla. Te voren: bouillon trekken (U kunt hiervoor ook een blokje ne men), vla koken, aardappelsla be- reideii. Bereidingswijze: Aardappelsla. De benodigde hoeveel heid gekookte koude aardappelen en enige appelen in blokjes snijden. Deze vermengen met klein gesneden sla- boontjes of andere groente, stuk jee vlees of vis of worst. Het mengsel op smaak afmaken met zout, peper, mayonaise of een meng sel van olie, azijn en mosterd. Met uitjes, augurkjes, peterselie en andere tuinkruiden kunt U de smaak van deze sla nog verbeteren. Zorgt U er vooral voor de massa niet fijn te prakken; alle ingre diënten moeten afzonderlijk zichtbaar blijven! Door deze sla van te voren te berei den. bereikt U. dat de smaak goed doortrekt. 3. Dikke groentesoep - zoete omelet Te voren: De soep bereiden van soepvlees of beentjes, verschil lende soorten groente als prei, wortel, peterselie, tomaat, bloem kool e.a. Als bindmiddel kunt U rijst of vermicelli gebruiken. Vlak voor het opdienen wat fijn gesneden verse tuinkruiden toe voegen. Terwijl de soep wordt opgewarmd kunt U de omeletjes bakken. Hier toe per persoon 1 el klutsen met een snufje zout en 1 lepel melk. De omelet goudbruin bakken en vouwen of oprollen met jam of vruchtenmoes ertussen. 4. Rijst met vleesragout, sla be schuit met bessen. Te voren: Van vleesresten of pou- let de ragout bereiden. De rijst 10 minuten voorkoken en daarna in kranten of dekens gaar laten worden. 5. Macaroni met gesmoorde lever en gestoofde tomaten caramelvla. Te voren: De lever smoren met wat ui (en paprikapoeder) en een kleine tomaat. De vla berei den. 's-Avonds: Terwijl de vlugko- kende macaroni gaar wordt, de tomaten stoven door ze op te zet ten met een bodempje water en een klontje boter of margarine en plm. 10 minuten te laten sud deren. Opdienen met wat fijn gehakte peterselie.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13