LEUNE RUIM? OP DDD SEIZOEN-OPRUIMING DE KLEINE WINST TH. BREEBAART ZOON HERENHUIS Toenemende drang naar federale structuur in Indonesië Onafhankelijke adviesraad voor prijzen en winsten in Engeland Vreemd water verwart Vorden STASSEN WIL CONTROLE OR RUIMTEPROJECTIELEN In de OPRUIMING tegen SPOTPRIJZEN bont binnen beurs-bereik! amsterdamse bont centrale VRIJDAG 26 JULI 1957 Nu ook autonome wensen van Oost-Celebes Naar te Djakarta werd vernomen, heeft thans ook het oostelijke gedeelte van Celebes zich akkoord verklaard met de wens van andere buiten Java liggende delen van de Indonesische Staat naar een grotere autonomie. Twee leden van de Indonesische grondwetgevende vergadering te Djakarta, afkomstig uit het oostelijke deel van Celebes, brachten gisteren een bezoek aan de minister van Binnenlandse Zaken, Soenoesi Hardjadinata. Zij deelden na dit onderhoud mede, met hem te hebben gesproken over de noodzakelijkheid, aan het zuidoostelijke „been" van Celebes de status te verlenen van een autonome provincie. Noord-Celebes Verleden maand is, zoals bekend, de provincie Noord-Celebes, welke zich zelf de status van provincie had toegekend, uitgeroepen door de als zodanig afge zette militaire commandant van Oost- Indonesië, overste Soemoeal. In uitzen dingen van het radio-station van Noord-Celebes is daarna meerdere ma len beweerd, dat het middengedeelte van het eiland Celebes (tussen de Golf van Gorontalo en de Golf van Bone) deel zou uitmaken van de nieuw ge vormde provincie Noord-Celebes. Oost-Sumatra Te Medan, het centrale punt van waaruit de beweging wordt geleid die autonomie eist voor het oostelijke deel van Noord Sumatra, waarin zeer veel ondernemingen zijn gelegen, is woens dag, naar bekend, aan de centrale regering te Djakarta een ultimatum gezonden voor het toekennen van de gevraagd meerdere zelfstandigheid, binnen een maand. Gisteren werd uit Medan vernomen, dat een aantal personen, die bezwaar hebben tegen de actie voor zelfbestuur, in hechtenis is genomen. De gearres teerden zouden hebben beweerd, dat vooraanstaande figuren in Oost-Suma tra, o.a. de Sultan van Deli, die een rol spelen in de beweging voor autonomie, „de steun hebben van de „derde weg" voor hun streven naar het stichten van een afgescheiden provincie Oost-Suma tra". Het comité voor de zelfstandig heidsbeweging heeft medegedeeld, dat de in hechtenis genomen personen, wier namen niet bekend zijn gemaakt, zijn gearresteerd door de veiligheidstroepen. RECHTZAKEN Stichtte Leidse kermisexploitant brand Drie jaar m.a. geëist De officier van Justitie by de Haar lemse Rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pialo, heeft drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 39-jarige kermisexploitant uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. Hem was ten laste ge legd, dat hij op 28 november vorig jaar opzettelijk brand heeft gesticht in de kapitale boerderij van de land bouwer J. Verkuyl aan de Sloterweg in Nieuw-Vennep. Deze boerderij eigendom van de Doopsgezinde Ge meente te Heemstede bevatte een grote hoevelheid opgetaste vlas, land bouwmachines en enkele vrachtwa gens, die verloren gingen. Op de bewuste dag was de kermisex ploitant met zijn knecht, een 31-jarige kermismotorcoureur uit Delft, bezig een achtbaan op enkele vrachtauto's en aanhangwagens op te bergen in de land- bouwschuur van de heer Verkuyl, waar het materiaal tijdelijk mocht worden geplaatst. Bij het aftappen van benzine leidingen zou, volgens verdachte, plot seling brand zijn ontstaan. De knecht, die op zijn aanvankelijk Regering beraadslaagt Het te Djakarta verschijnende natio nalistische dagblad „Merdeka" bevatte gisteren een artikel, waarin de centrale regering wordt aangespoord, alle aan dacht te wijden aan de verklaring, on langs afgelegd door de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion, dat in Indonesië een beweging bestaat die ten doel heeft, de structuur van de Indonesische eenheidsstaat te wijzigen in een federale structuur. Het blad zegt: „Deze samenzwering dient met wortel en tak te worden uitgeroeid". Daarentegen heeft de Indonesische minister voor inter-Indonesische be trekkingen, dr. F. Tobing gisteren verklaard, dat volgens hem de gewes telijke beroeringen van de laatste tijd geen aanwijzingen bevatten dat wordt aangestuurd op een reorganisatie van de Indonesische staat in een federale bestuursvorm. Minister Tobing maakt op het ogenblik een rondreis door Noord-Sumatra. Hij zcide verder, dat de vraag van het toekennen van auto nomie aan' Oost-Sumatra nog een onderwerp van beraadslaging bij de centrale regering vormt. Gevonden: arm (verdord Het lijstje „gevonden voorwerpen" vermeldt soms de vreemdste din gen. Zo werd enige tijd geleden te Rotterdam een „gedicht" als ge vonden gemeld, dat bij informatie een liefdesopdracht van 36 cou pletten van een gymnasiast aan zijn „dulcinea" bleek te zijn. Een verpleegde man uit een tehuis voor ouden van dagen had het gevon den en was er zo ontroerd door, dat hij het nodig vond het bij de politie te deponeren. Nu lazen we, dat er te Rotter dam een, ,arm" gevonden was en om het geval nog mystrieuzer 'te ma ken stond er tussen haakjes achter vermeld (verdord). Bij informatie ten politieburele bleek, dat het hier leerstof voor het onderwijs aan een Rotterdamse H.B.S. betrof, een geprepareerde mensenarm, die in middels reeds was 'teruggehaald. Maar hoe die ergens op de open bare weg terecht kon komen is een vraag, waarop niemand nog het antwoord weet Laboratoriumbrand te Delft Het onderzoekingslaboratorium voor de telecommunicatieafdeling van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek aan de j Schieweg te Delft is vannacht door brand verwoest. Het laboratorium be- j vindt zich in de oude fabriek op de eer- ste verdieping van een produktie-afde- ling, welke echter gespaard bleef. De produktie zal vrijwel geen stag- natie ondervinden. De brand moet om I ongeveer twee uur zijn uitgebroken. i Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds door het dak Men slaagde erin de brand te beperken tot I een oppervlakte van 60 bij 30 meter. Tijdens het blussingswerk deden zich j enige maten ontploffingen voor, die werden veroorzaakt door cylinders met gas. Er werd daarbij echter niemand ge- wond. Van het laboratorium is niet veel meer over dan een puinhoop van ver wrongen staalconstructies, beton en glas. De brand moet zijn ontstaan in het grondstoffenlaboratorium. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Geen geleide loonpolitiek (Van onze Londense correspondent) In het gisteren door het Lagerhuis gehouden economische debat heeft Thorneycroft, de kanselier van de De huisvrouwen weten zich geen raad.-.. De huisvrouwen in Vorden kennen een kunstje met de was: Zy gooien het witte goed vuil in de tobbe en zü ha len het er „schoon" maar geel weer uit. Dat zit 'm in het water, dat in de Staringstraat in Vorden uit de grond en de pompen komt. Want er is iets met dat water! Wat het pre cies is. kan niemand zeggen, maar een feit is, dat er in Vorden heel vreemde dingen gebeuren met het water. Zo vreemd, dat de bewoners van de Staringstraat hebben besloten het niet meer te gebruiken. De Staringstraat is ongeveer een jaar geleden aangelegd. Later werden er wo ningen gebouwd en bij die woningen kwam een pomp, want waterleiding is iets dat zy in Vorden alleen van horen zeggen kennen. Het zat al direct niet goed met dat water, maar het was nog wel te gebruiken. Van week tot week werd de kwaliteit echter minder en nu is het zover, dat de bewoners van de straat in teilen en tonnen elders in het dorp, waar betere pompen staan, water halen. Het water uit de eigen pomp is niet meer te gebruiken. Het is bovendien héél vreemd water: wanneer het te voorschijn komt, is het lichtbruin, wordt het gekookt, dan KLM-lijn New York-Curagao ondervindt vertraging komt er een dikke schuimlaag op, zo als bü een glas bier, koelt het water dan af. dan verandert de kleur in groen en de schuimlaag wordt een laagje olie. Bovendien smaakt het allemaal erg vies. Deskundigen kwamen tot de overtui ging, dat het water niet schadelijk voor de gezondheid is. De Vordenaren willen dat best geloven, maar het verandert hun mening niet. „Dit water drinken wy niet", hebben zij gezegd. Vloeren, die werden geboend met het pompwater van de Staringstraat, wer den geel. Theepotten en kookpannen kregen bruine aanslag. Wie eten wil koken met gebruik van dit water, komt bedrogen uit. Er was een Vordense huis vrouw, die haar man wilde verrassen met een heerlijke maaltijd peentjes. Toen de worteltjes uit de pan kwamen, waren zij gitzwart Wat nu?, vraagt half Vorden zich af. Voorlopig zal het een vraag blyven. Een oplossing is nog niet in zicht. Het blijft dus slepen en sjouwen om water in de buurt 'te halen en het blijft wassen in de Vordense beek. Maar ook dat gaat moeilyk, want veel beekwater is er in de zomer niet. En veel sloten zijn niet te gebruiken, want daar drijft ook al olie op. Het is mogelijk, dat door een actie van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Panagra" de K.L.M. verschei dene weken zal moeten wachten op toe stemming voor het onderhouden van een directe luchtlijn tussen New York I afgelegde verklaring terugkwam, deelde en Curasao, waarom de K.L.M. ge- méde gezien te hebben dat de kermis- I vraagd had op grond van het Ameri- exploitant het in de schuur opgeslagen j kaans-Nederlands luchtvaartakkoord van j vlas met een lucifer had aangestoken. april j.l. Volgens de „Panagra" echter, i Verdachte zou tegen de knecht en en- die op Zuid-Amerika vliegt, dient bij kele anderen enige malen hebben ge zegd: „Ik wou dat de boel maar af brandde". Hij zou zelfs bedragen van f 2000 en f 5000 hebben aangeboden om de brand in het kermismateriaal te ste ken. Pas enkele maanden voor de brand had hy zijn achtbaan en wagens ver zekerd. Volgens een accountantsonder zoek was zyn financiële toestand niet gunstig geweest. Twee raadslieden bestreden de getui genis van de knecht en pleitten vrij- s>-<ak wegens gebrek aan bewys. Zij vroegen onmiddellijke invrijheidstelling. Dit werd afgewezen. Uitspraak 8 augustus. het verlenen van de toestemming aan de K.L.M. te worden bedongen, dat de Nederlandse maatschappij niet verder zal vliegen dan Curasao. Hoewel de K.L.M. momenteel nie'c aan verder vlie gen denkt, verzet de maatschappij zich principieel tegen een dergelijke voor waarde. De Amerikaansche maatschap pij heeft daarop voor de Raad voor de Burgerluchtvaart verklaard, dat zij ge bruik wil maken van haar recht haar standpunt te verdedigen. Indien „Pa nagra" bij dit standpunt blijft zal de K.L.M. misschien eerst zes weken na dat zij op Houston is gaan vliegen, de lijn New YorkCurasao kunnen openen. Egypte en Onassis gaan olieleiding bouwen De Egyptische regering zal binnen kort een overeenkomst tekenen met de Griekse reder Onassis voor de aan leg van een buisleiding van 165 km. langs de oostelijke oever van het Suezkanaal. van Suez naar Port Said. Dit is gisteren bekend gemaakt door Hassan Ibrahim, het hoofd van de nieuwe Egyptische economische organi satie, die de regering van Cairo verte genwoordigt in de particuliere onder nemingen. Egypte zal voor de uitvoering van het plan een naamloze vennoot schap stichten, waarin buitenlands ka pitaal tot een maximum van 49% kan deelnemen. De bouw van de buisleiding waarmee men dit jaar hoopt te begin nen en van de benodigde olietanks zal door middel van een internatiónale in schrijving geschieden. schatkist, nog eens onderstreept, dat loonsverhoging dient samen te gaan met produktievermeerdering. Hy zeide dat enig meningsverschil over lonen beter was dan dat de economie zich zonder meer zou laten afdryven. De kanselier maakte echter duidelijk, dat het even verkeerd was om de lonen van bovenaf te regelen als ze te be vriezen. Hij gaf de verzekering, dat de regering haar uitgaven in bedwang zal houden, waarbü niet zal worden terugedeinsd voor onpopulaire maat regelen. De kredietbesnoeiing zal voortduren. In Engeland voelt men niets voor een geleide loonpolitiek, omdat men meer resultaat verwacht van een beroep op het gezonde verstand. Om daaraan meer vorm te geven, zal de regering een onafhankelijke adviesraad inzake prij zen, produktiviteit en inkomens oprich ten. Deze raad zal niet bemiddelen en ook niet als loontribunaal optreden. Premier Macmillan had reeds vroeger verklaard, dat de regering alleen mach teloos was om de inflatie te bestrijden en dat dit slechts gebeuren kon door gezamenlijke inspanning. Oppositieleider Gaitskell was het on eens met het standpunt, dat verhoogde produktie op zichzelf een afdoende ge neesmiddel zou zijn tegen inflatie. Ver hoogde produktiviteit helpt, maar gro tere produktie als gevolg van nieuwe industriële expansie na een periode van stagnatie helpt niet. Ook thans laat volgens hem de regering positieve maat regelen achterwege. Labour blijft de re gering verwijten, dat zijzelf door ver mindering van subsidies de prijzen had opgedreven. Vooral door de in vele ge vallen onbeperkte huurverhogingen, is de inflatie nog bevorderd en zijn loon- conflicten uitgelokt. Een andere fout van de regering was, dat zij uitsluitend steunde op monetaire controle, in plaats van rechtstreekse economische planning toe te passen, hetgeen de socialisten nog altijd als een middel tegen alle kwalen beschouwen. Volgens Gaitskell was in flatie slechts ten dele een binnenlands probleem. Het debat was een gevolg van de algemene ongerustheid in verband met de nieuwe golf van prijsverhogingen, welke over Engeland spoelt. Gisteren werd besloten om yzer en staal zeven en een half procent duurder te ma ken. hetgeen een enorme reeks van artikelen in prijs zal doen stijgen. Kerkelijk Leren NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen (vac. J. B. Vogelaar) L. J. Boe ij inga te 's- G-ravenzande. De onbestorven weduwnaar ...wordt overstelpt met voedingsproblemen, zodra hy zyn betere helft met vakantie op de trein heeft gezet. Maar gelukkig ligt de oplossing voor de hand: KAAS! lekker, voedzaam en gezond - en je maakt er In weinig tyd de heer lijkste maaltijden mee Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Jk A O Rïjswgk (z.h doemeer met IkAAS Publikalla »»n het Ned. Zulvelbureeu De Amerikaanse afgevaardigde Stassen heeft gisteren op de ontwapenings conferentie te Londen voorgesteld een inspectiesysteem in het leven te roepen, dat moet verzekeren dat ruimteprojectielen alleen zulen worden gelanceerd voor vreedzame en wetenschappelijke doeleinden. Stassen stelde ook voor dat partijen, drie maanden na ingang van een gedeeltelyke ontwapeningsovereenkomst, een technische commissie in het leven roepen, die het plan voor een dergelijk inspectiesysteem moet bestuderen. voor alle staten gevaren oplevert. Vol gens hem is het niet gerechtvaardigd dit vraagstuk te negeren in een gedeel telijke ontwapeningsovereenkomst. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat Stassens rede beschouwd zal worden in het licht van de Russische voorstel len over dit onderwerp, die in maart en april van dit jaar zijn gedaan. Stassen heeft verklaard dat een onge controleerde wedloop op het gebied van ruimteprojectielen voor militaire doelen, Priester-telefoon in Amsterdam Zodra de P.T.T. een lyn vry heeft, zal er in Amsterdam een zgn. priester-tele foondienst worden geopend. De deken van de hoofdstad mgr. G. P. J. van der Burg, heeft het initiatief genomen tot deze „geestelijke primeur". Voorlopig zullen belangstellenden, wanneer ze straks een bepaald nummer draaien, een geestelijk toespraakje te horen krijgen, dat iedere dag wisselt. Op een later tystip zullen priesters dag en nacht de lyn bezetten om persoonlijke geestelijke adviezen te geven. In Duitsland en Amerika hebben der gelijke telefoondiensten van priesters en predikanten grote bekendheid ge kregen. Conferentie v. Oecumenische Raad van Kerken Op 7 en 8 september houdt de Oecu menische Raad van Kerken in Neder land de jaarlijkse conferentie op Kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. De conferentie wordt om 3.30 uur ge opend door prof. dr. W. F. Dankbaar, de voorzitter van de raad. Daarna spreekt prof. dr. ir. E. de Vries, voorzitter van het werkcomité van het departement „Kerk en samenleving" van de wereld raad van kerken en voorzitter van de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, over Christelijke ver antwoordelijkheid voor het welzijn van de wereld". Des avonds brengt dr. H. Berkhof verslag uit van de vergadering van het cenrtale comité van de Wereldraad van Kerken, welke in augustus gehouden wordt. Op zondag 8 september geeft dr. E. Emmen indrukken van het leven van de Zuidafrikaanse kerken 's avonds wordt een .Dialoog tussen kérk en kunst" ge houden door ds. W. G. Overbosch en ds. W. Barnard. In de recreatiezaal der H.C.W. heeft het personeel gistermiddag af- Liga-week voor jonge Oud-Katholieken De liga van de jeugd van de Oud- Katholieke kerken en van de Angli caanse kerkgemeenschap, die eens per drie jaar in conferentie byeen komt om vragen te bespreken, die de jeugd in deze kerken bezig houden, houdt dit jaar voor de vierde keer een dergelijke conferentie in het NCSV-huis „Woud- schoten" te Zeist van 11 tot 18 augustus. Twee onderwerpen zullen worden be sproken, „Waarde en betekenis van het katholicisme vandaag" door rev. C. B. Moss en prof. dr. P. J. Maan en „Plaats en taak van de jeugd in de kerk" door rev. Chad Varah en onze plaatsgenoot pastoor A. J. Glazemaker. Pastoor T. Horstman, die de leiding van de confe rentie heeft, zal in een derde zitting het besprokene samenvatten. Voorts zal abbé A. H. Bekkens spre ken over de „Mission de France", de opleving van het katholicisme in Frank rijk. De deelnemers, die uit Engeland, USA, Canada, Australia, Zwitserland, Oosten rijk, Duitsland, Frankrijk en Nederland komen, zullen onder meer de IJssel- meerpolders en de Hoge Veluwe bezoe ken. Tijdens de conferentie zal tevens aan dacht worden besteed aan het feit. dat 25 jaar geleden in 1932 de intercom munie tussen de Oud-Katholieke ker ken en de Anglicaanse kerkgemeenschap tot stand kwam. scheid genomen van de heer A. Verver, die na een 38-jarige werkkring het be drijf met pensioen ging verlaten. Verscheidene woordvoorders van het personeel getuigden van hun waardering voor de persoon en het werk van de scheidende collega en boden afscheids geschenken aan. de LAATSTE week nog SPOTKOOPJES WOLLEN DEKENS. GEWATTEERDE DEKENS. BEDDEN RESTANT KARPETTEN, enz. Haarlemmerstraat 51 Telefoon 24958 n PANTALONS f 8.90 1 REGENMANTELS f9.75 COLBERTS f 12.95 ROKKEN f7.50 KOSTUUMS f24.75 BLOUSES f4.90 JOPPERS f 9.751 JACKS f3.95 Verder veie koopjes in OVERHEMDEN - SOKKEN - DASSEN, enz. w w-l WT MT *7 JANVOSSENSTEEG 67, LEIDEN WLi .Ei U 1% fi TELEFOON 22415—32256 GEVESTIGD 1886 STOFFEN, ZIJDE. LINNEN, enz. LINGERIE - TRICOTAGE HUISHOUDGOEDF.REN En de beste KOFFIE voor INKOOPSPRIJS. MARE 92 - LEIDEN - TEL. 25424 MIDZA-ZAAK Ja, mevrouw, bont binnenwbeurs-bereikNet vóór de drastische prijsstijging van bont; juist vóór de verhoging derweeldebelastingv Want A B.C. houdt uitverkoop! Zoek -niet naar prijzen io deze-advertentie Ze zijn vermeld op ieder exemplaar van de prachtige ABC-collectte ir spreken zij de meest duidelijke taalBont binnen beurs- ereikBent u niet direct van plan, om iets te kopen? Kom toch eent Interessant, onze coUectie bontmantels en stola's. Interessant, onze prijzen - juist m)L,En...vio-maar bij ons binnenkomen schept immers geen verplichtingen? AMSTERDAM ROKIN 34 TEL 36110 ROTTERDAM 34577 DEN HAAG KORTE POTEN 57 TEL 116050 Meen» tiet hel dof Vloeibare D.D.D. Geneesmiddel dat tn twee tellen doordringt tot diep In de huid en een eind maakt aan die folterende Jeuk. Verrassend «nel geneest uw hnid. Uw teint wordt gaaf en fris D.D.D. doodt de ziektekiemen en bedwingt het gevaar van In fectie. HéörlUk om uw huid ocreoeld met D.D.D. Intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon 1.1.20. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN en desinfecterende D.D.D. ZEEP. Te koop pracht met garage, by Bodegraven met vry uitzicht. Binnenkort te betrekken. Vrüe vestiging. f24.000. Br. lett. C. M. Boe kenbeurs, le Middellandstr. 23 Rotterdam. Adverteert in dit blad

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9