Dag van regen, masseurs en blaren „Romantiek en Bloemen" lieeft al meer dan 10.000 bezoekers Piasmeij er- op weg naar winst- ontmoette in Oxford een koe 100% geslaagden! Toch slechts 56 uitvallers 96ste Jaargang Vrijdag 26 juli 1957 Derde blad no. 29196 DE VIERDAAGSE TE APELDOORN In totaal nog slechts 7 uitvallers Op de derde dag van de Apeldoornse Vierdaagse hebben de wandelaars het zwaar te verduren gehad van de regen, die vrijwel onophoudelijk de deelnemers heeft geplaagd. Ondanks al deze bezwa rende omstandigheden heeft de tocht opnieuw een uitstekend verloop gehad en toen de balans op het einde van de dag werd opgemaakt, bleek dat slechts één uitvaller behoefde genoteerd te worden. In totaal zijn het er nu 7, zodat hedenochtend 912 deelnemers aan de start zijn verschenen. Het parcours leid de donderdag naar Beekbergen voor wat de „dertigers" betreft. De lopers van de 40 en de 50 km maakten een omweg over de Woeste Hoeve en Hoenderlo, waarna de gehele karavaan tenslotte over Ugchelen de terugreis aanvaardde. Vandaag worden o.a. de plaatsen Uddel. Nieuw Milligen en Assel aangedaan. VOETBAL „VLISSINGEN" WIL OVERGAAN NAAR BETAALD VOETBAL De Zeeuwse amateur eerste klasser „Vlissingen" overweegt op korte termijn over te gaan naar het betaalde voetbal. De voorzitter, de heer A. W. Levering achtte de kans weliswaar gering, maar niet uitgesloten, dat Vlissingen reeds met ingang van het a.s. seizoen aan de competitie van de semi-profsectie deel neemt. Mocht dit niet gelukken, dan zal er ln ieder geval actief naar worden gestreefd om met ingang van het seizoen 1958-59 over te gaan naar het betaalde voetbal. (Van de zijde van de KNVB wordt naar aanleiding van het bovenstaande medegedeeld, dat het uitgesloten moet worden geacht dat „Vlissingen" dit jaar zal worden toegelaten tot de semi-prof sectie). TENNIS OM DE GALA-BEKER Te Mondorf-les Bains is een begin gemaakt met het tennistoernooi om de Galea-beker westelijke groep). Na de eerste dag leidt Frankrijk met 20 in de ontmoeting legen Zuid-Slavië en in de wedstrijd LuxmburgNederland was de stand 1—1. De Luxemburger Aden zegevierde met 63, 36. 61 over onze landgenoot Maris in het eerste enkel spel. De Nederlander Biesheuvel versloeg Neumann (Lux) in het tweede enkel spel met 64 61. België heeft zich voor de finale van de Belgische zone geklasseerd, doordat het momentteel al met 30 voorstaat tegen Monaco. In de wedstrijd tussen Spanje en Zwitserland heeft Spanje met 20 de leiding. Na de eerste dag van de wedstrijd West-DuitslandRoemenië, welke te Praag is begonnen, is de stand 11. Toen mevrouw J. C. Boes-Hockx gisteravond met haar man en en- kele familieleden naar de tentoon stelling Romantiek en Bloemen" in het Van der Werf park gingen hebben zij nog een grapje gemaakt, en gezegd, dat zij wel eens de 10.000ste bezoeker konden zijn. I Dat was echt een grapje, en nie- mand rekende er dan ook op dat dit inderdaad het geval zou zijn. Toch is dit grapje werkelijkheid geworden, want toen mevrouw Boes gisteravond om even o\'er Ned. Madrigaalkoor concerteerde iveer Goede prestaties van enige Leidse atleten (Van een speciale medeioerker De wielrenner Plasmeijer, die de Leidse kleuren in Oxford hooghoudt, zal met minder genoegen terugdenken aan de wegwedstrijd, die hij woens dagavond in de lanen van het park rond het geboortekasteel van Winston Churchill in Blenheim reed. Op deze historische gronden had hij zich een flinke voorsprong veroverd en het zag er naar uit, dat hij als eerste over de finishlijn zou stormen. Wat ongetwijfeld gebeurd zou zijn als er niet plotseling een koe uit het omringende struikgewas was gestapt. Plasmeijer - in volle vaart - kon dit dierlijke obstakel niet vermijden, een botsing volgde. Het duurde niet lang of de Leidse vertegenwoordiger zat weer in het zadel, maar deze valpartij kostte hem de eerste plaats. Daarop werd nu beslag gelegd door Johns van de Oxford Road Cycling Club, ter wijl Plasmeijer met een tweede plaats genoegen moest nemen. de tijd van 23 sec. Maar bijzonder enthousiast werd het Engelse publiek over de Hollandman Rob Pommee. die bij het hoogspringen tot zijn beste per soonlijke prestatie kwam met 'n sprong van 1.82 meter, waarmede hij het Ne derlands record erg dicht benadert. De zelfde atleet zorgde ervoor, dat de Lei- denaars ook op kogelstoten en discus werpen volle winst konden binnenhalen. Maar het was toch niet voldoende voor een zege. Deze eer moest aan de gast heren en - vrouwen gelaten worden. Terwijl zo de atleten hun sportieve strijd rond de sintelbaan uitvochten, concerteerde het Nederlands Madrigaal koor onder leiding van Willem Mizee in Burford, een klein eeuwenoud plaatsje in de heuvels rond de stad. Aan dit con cert werd voorts medewerking verleend door het kamerorkest van Burford en een cellist. De Leidse musici oogstten met dit optreden opnieuw een uitste kende pers. Voor het overige stonden er gisteren geen officiële ontmoetingen op het pro gramma. De wielrenners gingen met hun vrienden van de Oxford Road Cy cling Club een eindje toeren, waarbij men een bijzonder genoeglijke tijd had, terwijl de zwemmers zich uitstekend vermaakten met hun Engele collega's tijdens een feestje, dat een van de be stuursleden van de zwemvereniging uit Oxford in een zaaltje op touw had ge zet. Men ziet het, de Engelse gasthe ren en -vrouwen zorgen er wel voor. dat het hun gasten aan niets ontbreekt en dat de tijd, die in deze universiteitsstad wordt doorgebracht, niet alleen een ple zierige uitwisseling is. maar voor de deelnemers ook een alleraangenaamste vakantie. Wel de teamprijs Een schrale troost voor de man, die in deze race zoveel werk had verzet en die zo sterk gereden had. Aan hem was het ook voor een groot deel te danken, dat de teamprijs mee naar de Sleutel stad komt. Steeds waren de Leidse ren ners bij elkaar gebleven, zodat Rietho ven als nummer drie binnenkwam en Otto een vijfde plaats in de wacht sleepte. Tezamen was dat voldoende voor de ploegenprijs. Maar het blijft sneu voor de dappere Plasmeijer Minder gelukkig was het optreden van de Leidse atleten, die gisteravond voor de eerste maal in actie kwamen. Zowel de dames als de heren moesten voor de vertegenwoordigers van Oxford het hoofd buigen, maar in beide gevallen werd Aylesbury achter zich gelaten. Het verschil tussen de Leidse atleten en hun collega's uit Oxford was echter niet groot, vaak ontspon zich een span nende strijd, waarbij ook door de Leide- naars enkele voortreffelijke prestaties geleverd werden. Zo won de Hollandlo per Meijer de 220 yards in de uitsteken- In Londonderry House werd een modeshow gehouden, waarbij kle dingstukken van f350.000 werden gedragen. Er waren niet minder dan twintig detectives op de been. terwijl ook nog agenten een oogje in het zeil hielden. negen door de controle ging. werd zij begroet door de heer G. Hoge- woning. die haar mededeelde dat zij de gelukkige tras. De heer en mevrouw Boes wonen in de Bor- neostraat 15 te Oegstgeest. Mevrouw Boes ontving uit handen van de heer Hogewoning een prachtige bak met bloemen, die een blijvende herinnering zal zijn aan dit bezoek aan „Romantiek en Bloemen". De heer en mevrouw Boes werden daarna door de heer Hogewoning rondgeleid. Het ivas gisteravond behoorlijk druk in het Van der Werf park. evenals trouwens in de Hortus, waar zowel de Aqua Hortus als de bloeiende Victoria Regina veel be zoekers trok. (Foto LD /Van VMet) Middenstandsexamens Geslaagd voor het alhier afgenomen middenstandsexamen: C. v. Tol, Hoog- made; C. J. v. Tol, Lisse; N. de Tombe, Leiden; C. Touw. Nieuw-Vennep; G. Tromp—Vis, Alphen a/d Rijn; J. v. Tu- renhout. Lisse; J. Tijsterman. Rijnsburg; M. Vastenhout. Nieuw-Vennep; J. v. Veen—Heyns, Ter Aar; H. v. d. Velden, Leiden; A. v. d. Veldt, Aarlanderveen; A. v. Velsen, Leiden; M. v. Velzen, Lei den; A. Verboom, Oegstgeest; G. Ver- duyn, Aarlanderveen; L. Verduyn—Kos ter. Nieuwkoop; L. Verhoef. Boskoop; P. Verhoef, Warmond; J. Verlaan, Leid- schendam; A. Versteeg. Wassenaar; W. Vlasveld. Zoeterwoude; B. v. Vliet Stompwijk; C. v. Vliet. Zoeterwoude; C. J. v. Vliet. Nieuwveen; C. v. Vliet. Al phen a/d Rijn; M. v. Vliet, Rijnsater- woude; H. v .d. Voort. Leiden; W. Vree ken. Oude Wetering; W. Vreeswijk. Leid- schendam; J. de Vries, Koudekerk a/d Rijn; G. C. Warmerdam, Noordwijker- hout; K. de Weerd, Nieuw-Vennep; W. Wendel, Nieuwkoop; P. v. Werkhoven, Voorhout; A. de Winter, Noordwijk; A. de Wit, Alphen a/d Ryn; J. M. de Wit, Zoeterwoude; M. Zonneveld. Voorscho ten; W. v. d. Zwet, Nieuwkoop; M. Zwet sloot. Warmond; P. Zwetsloot, Haar lemmermeer. 29 candidaten 29 middenstandsdiploma's R. K. Handelsinstituut „RIJNLAND", MIDDENSTAND HANDELSCORR. NEDERLANDS ENGELS, FRANS BOEKHOUDEN CONV. ENGELS, FRANS Lage lesgelden Bevoegde leerkrachten. Dir.: J. MEIJS, Rynzichtweg 24, Oegstgeest - Telef. 20313 WATERPOLO BCPZ verloor titelwedstrijd L.W.V. UIT LEIDEN KAMPIOEN. De herenploeg van B.C.P.Z. uit Bo degraven heeft gisteravond op neu traal terrein het nieuwe Alphense zwembad de beslissingswedstrijd tegen L.W.V. uit Leiden verloren, met 1—3. De Leidenaars mogen zich dus kampioen noemen van de Rijn- en Gouwestreek, en zullen volgend jaar uit mogen komen in de 3e klasse van de KNZB. L.W.V. heeft zijn 3—1 zege volledig verdiend. Het spel van de Leidenaars was veel beter, evenals het plaatsen en zwemmen. B C.P.Z. speelde bijna de ge hele wedstrijd verdedigend, en het was dan ook al 2—0 voor er eindelijk een tegenpunt werd gescoord. Het eerste doelpunt van L.W.V. werd gemaakt dooi de midachter, die uit het midden scoor de. Het tweede doelpunt werd gemaakt door de keeper van B.C.P.Z.. Hollander, die de bal zelf achter de doellijn bracht. Na de rust ging het iets beter met Bo degraven en toen werd dan ook de eer gered. De middenachter van Leiden wist nogmaals te scoren en zo werd het uit eindelijk 3—1 voor Leiden. Derde dag Vierdaagse in Nijmegen I (Van een bijzondere medewerker) Over de derde dag van de Vierdaagse Afstandmarsen te Nijmegen zullen de wandelaars niet gauw uitgesproken raken. Want dit was een dag met listen en lagen. Daar waren in de prille morgenuren de hemelbakken, die over de wan delaars werden uigestort, zodat iedereen op het parcours in uitwringbare toestand raakte en daar waren later, toen de nattigheid zoetjesaan werd vergeten, de zeven heuvelen van het nieuwe parcours achter Groesbeek. De organisatie van de Vierdaagse had by het wijzigen van het parcours daar (op advies van de verkeerspolitie) langs de neus weg opgemerkt, dat het natuurschoon langs de nieuwe wegen zeker zo schoon was als langs de wegen van vorige jaren. Daar tegen viel niets in te brengen. Maar de stygingen en dalingen van dit heuvel achtige geval waren voor tal van wandelaars zulk een beproeving, dat zü zichzelf gedragen tot betere internationale ver houdingen; in de Vierdaagse wordt „geestelijk voedsel" uitgezaaid, was de overtuiging van de leider van de mar sen. Israël, dat zelf nu ook Vierdaagsen organiseert, heeft de N. B. v. L. O. uit genodigd daar eens te komen kijken. Of mee te wandelen Dat toch maar 56 wandelaars niet uitsluitend op eigen kracht in Nijme gen zijn teruggekomen, pleit voor de wilskracht van de lopers, want dit aantal is betrekkelijk laag. lager zelfs dan dat van de tweede dag, toen er 87 uitvallers waren. Vandaag zullen dus ten hoogste 11.744 lopers hun triomftocht kunnen beleven, wanneer langs de St. Annastraat weer vele tien duizenden toeschouwers de deelnemers voor hun prestaties zullen belonen met toejuichingen en bloemen.. beloofden later nog eens terug te komen om onder minder ernstige omstandig heden de natuur ong eens te bewonderen. Zingend schoof men zich door de moeiiykheden, eenmaal in Berg en Dal aangekomen elkaar verheugd op de schouders tikkend voor een toch maar weer geleverde prestatie. Er waren er ook, die de heuvelen als een hemels geschenk aanvaardden, zeggend: „Hé, eindelijk eens wat anders dan dat vlakke vervelende land, gezegend, lieve heuvelen. Bij de telling hedenmorgen bleken 21 deelnemers niet aan de start te zijn verschenen. De weersomstandigheden waren ook daar bijzonder slecht; de regen plensde by stromen neer. Dat waren de Zwitsers; zy drukten z pathetisch uit dan wij vrü vertaalden, klimmend en dalend veel beter op hun Ryk van Nijmegen. Die regen in de morgenuren. Hy verzwaarde het mee te torsen gewicht en versomberde de perspectieven van de dag. Kletsend sloegen zomen van broekspypen tegen enkels en dijen; huiverend voelden wandelaars hun bo venkleding druipend worden als dwei len. Er waren er die zich ingekapseld hadden in plastic en waterdichte ma nufacturen, maar een echte wande laar versmaadt deze hulpmiddelen, hoogstens een badhanddoek wikkelen ze om de schouders, rekenend op de zon, die toch eens Pluvius zal ver drijven. Deze optimisten kregen gedeelteiyk gelijk. Wel heeft de zon nauwelijks en kele minuten het parcours de glorie gegeven, die het toekomt, maar deze periode mocht geen naam hebben. Het belangrijkste was, dat na acht uur de regen ophield te plenzen en toen deed de temperatuur, zachtmoedig nattigheid bestrijdend, haar droogmakend werk. Dweilen werden weer ordentelijke kle dingstukken, de wandelaars voelden zich weer mens; de toekomst werd minder bekommerd tegemoetgezien. Maar daar kwamen de protesten van de spierweefsels. Die hadden op de prikkelingen van de voch'tmassa's niet direct gereageerd; pas later, toen de heuvelen achter Groesbeek moesten worden beklommen, lieten ze het bij velen afweten. Wat een geluk, dat de Vierdaagse masseurs heeft ingeschakeld. Ze grepen in met volle handen: voet-, kuit- en dyspieren ondergingen kne dende bewerkingen. Deskundig wringend en wrijvend maakten ze van strompe laars opnieuw opgewekt zingende wan delaars; ze deelden uit, glimlachend om zuchtjes en gilletjes, herwonnen levens kracht. De masseurs waren de mannen van de derde dag, langs het parcours en na de finish, in de polikliniek in de meisjes-H.B.S. aan de Wedren, waar de mannen van het Nederlands Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massage hun hoofdkwartier hadden gevestigd. Enkele pechvogels, zoals één van de Lon- dense Bobbies, wier spierpynleed niet terstond kon worden gelenigd, moesten spytig van verdere stappen in het Vier daagse verkeer afzien. De derde dag was de dag van de regen en van de masseurs. Ook een beetje van de blaren, want by minder geoefende wandelaars had de blaarvor- ming deze dag goede kansen. Maar er was ook in positieve zin het een en ander merkbaar. De onderlinge hulp; de mannen die handdoeken of kleding stukken deelden met minder goed toege ruste wandelaars of wandelaarsters, de samenscholingen onder paraplu's. Vaak bleek gedeelde-natte-smart, halve smart. „Singing in the rain" was een door An gelsaksen ingezet, vlytig door landge noten overgenomen, populair lied. De verbroedering vonden we ook op andere fronten. Daar waren de mannen van de Duitse „Bundeswehr", hoofd schuddend begroet door velen onzer. „Het wordt onverdraaglijk als ze gaan zingen," hoorden we van mensen, die het hatelijke gezang van de bezetters in de oorlogsjaren nog niet zyn vergeten. Het is tot dusverre meegevallen; deze Duitsers zingen wel, maar niet met dat nare „staccato", dat militairistisch-scan- derende. Het commando „Singen" be staat niet meer. En dat dit Duitse de tachement van een geheel andere geest bezield is, hebben ze gistermorgen be wezen, toen ze toevallig, naast elkaar opgesteld, met het Israëlische detache ment in contact kwamen. Kameraadschappelijk wisselden ze ge gevens over uitrusting uit, vertelden elkaar over hun ervaringen en lieten zich tenslotte, met een aantal Zwit sers, gemeenschappelyk fotograferen. Hier bereikte de Vierdaagse meer dan in reglementen kan worden samenge vat! Een sterk punt voor verdere inter nationalisering van de afstandmarsen. Een Canadese afdeling van het 22ste regiment kwam vlot de Wedren opmar cheren, maar de commandant had een mededeling voor het afmeldingsbureau, die hem zichtbaar met schaamte ver vulde. „We hebben onze leider verloren", zei deze waarnemend bevelvoerder. Het af meldingsbureau betuigde zijn leedwezen met het verlies; schrapte de naam van :h in hun taal misschien wat minder maar duidelijk was, dat zij zich daar gemak voelden dan elders in het grote de luitenant door. Het gebeurde zo plechtstatig en ernstig, dat even vreemde gichelgeluiden uit de Canadees opste gen. Onmiddellijk maakte hij rechts omkeert en verdween. Daarna gichelde het afmeldingsbureau. In Groesbeek zagen we een gouden kruisdi-ager met de hand in een zwaar verband, langs de weg staan. Het was iemand uit Rhoon, die zeventien keer de Vierdaagse had gewandeld. Daar stond hij nu; een bedrijfsongeval had hem uitgeschakeld. Hij had nog geprobeerd mee te doen; het ging niet. Maar de Vierdaagse-sfeer wilde hij tot het laatste moment proeven. Volgend jaar wordt het dan maar de achttiende keer; nu zag hy de Vierdaagse ook eens als toeschouwer. Te Groesbeek ontving pastoor Fijnen- borgh weer de journalistieke vogels van velerlei pluimage, die de Vierdaagse verslaan en er werden weer hartelijke toespraken uitgewisseld. In „De Vereni ging" sprak majoor Breunese de pers toe. enthousiast wijzend op de toene mende internationale deelneming sinds 1951. Zo wordt stellig een steentje by- CRICKET VIERDE TESTMATCH ENGELAND—WEST-INDIË Gasten uit voor 142 runs De batsmen van West-Indië hebben in de vierde testmatch, welke in Leeds tegen Engeland wordt gespeeld, een slechte start gehad. Zij gingen all out voor 142 runs. De held van de dag was de surrey-bowler Peter Loader, die zes wickets deed sneven voor slechts 36 runs. Aan het einde van de dag had de Engelse ploeg geantwoord met 11 runs voor het verlies van 1 wicket. Bij de laatste drie wickets van de in nings verrichtte hij de eerste hattrick in een testmatch sedert die van Tom Goddard voor Engeland in de test van 1938 tegen Zuid-Afrika. De laatste vijf Westindische wickets gingen neer voor 3 runs. BOKSEN LEEN JANSEN VERLOOR VAN PAT MCATEER De Nederlandse middengewicht- kampioen Leen Jansen heeft in Liver pool verloren van de Britse en empire- kampioen middengewicht Pat MCateer. Na de achtste ronde van het gevecht, dat op tien ronden was bepaald, kwam de scheidsrechter tussen beide om de Britse bokser tot winnaar uit te roepen. Leen Jansen had een zware, bloedende verwonding aan het rechteroog. Ik wou filter gaan roken en nu is Essex filter mijn merk. Waarom Omdat ik dat de lekkerste Vir ginia met filter vind. 2257 Of ik Essex filter een goede sigaret vind? Ja, héérlijk! Die speciale fil ter maakt hem zo zuiver en zacht voor je keel. Hoe ze 't doen. weet ik niet, maar die Essex filter laat werkelijk de smaak van de tabak volledig tot je komen. Nou meneer, als U 't mij vraagt, ik blijf bij Essex filter. Dat is nou de enige filter-sigaret die lekker is en lekker blijft Voor n keurig-getikte brief èn voor de lekker ste sigaret kunt U bij my terecht. Ik heb altijd Essex filter by de hand

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5