Johannes Stichting te Nieuwveen vierde zeventig jarig bestaan Laatste Berichten Gezellige dag voor beivoners V.S. gaan zich zorgen maken over steeds stijgende prijspeil 56ste jaargang Vrijdag 26 juli 1957 Tweede blad no. 29196 Het was gisteren de gehele dag voor alle bewoners van de Johannes Stich ting te Nieuwveen een ware feestdag:. De aanleiding hiervoor was het feit, dat 70 jaar geleden onder leiding van ds. N. A. de Gaay Fortman uit Amsterdam de Koninklijke goedkeuring werd verkregen op de statuten voor de vereniging Jo hannes Stichting, met als doel de liefde tot de naaste in praktijk te brengen. Des morgens werd in een der zalen van de Sbichting onder voorzitterschap van de heer Z. Bruins Slot, burgemees ter der gemeente Alphen, een bijeen komst gehouden, die werd bijgewoond door het bestuur van de stichting, bur gemeester C. Kammtnga van Nieuw veen, de personeelsleden en verder tal van genodigden uit het gehele land. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna spreker een terugblik gaf over de toestand van voor 70 jaar. to envrijwel niemand zich het lot aantrok van de mensen, die thans zc'n goed tehuis vinden in deze jubi lerende stichting. Gelukkig is er zeer veel in dit opzicht veranderd. Spreker wees er voorts op, dat de oorsprong van de Johannes Stichting niet los te maken is van de Martha- Stichting te Alphen. Ook in de op richting van de stichting in Nieuw veen had destüds de evangelist C. Geel de hand. Ook noemde de voor zitter nog de familie Smit en Sasse te Nieuwveen als diegene die baan brekend werk verrichtten. VOOR f.4000.— Het eerste huis werd aangekocht langs de straatweg tegenover de Kerk straat voor de som van f. 4.000.waar mee de Johannes Stichting zyn plaats in de rij van Christelijke Stichtingen van Barmhartigheid definitief had in genomen. De verpleeggelden waren zo laag mo gelijk gesteld, nl. f. 2— per week en een driemaandelijks kleedgeld van f. 5. In 1935 en 1936 volgden grote verbou wingen in Nieuwveen, waardoor de op- namemogelijkheid vergroot werd. STADSNIEUWS STEUNACTIE VAN TRAMCONDUCTEUR. Enige tijd geleden hebben w|J melding gemaakt van een sympathiek initiatief van een tramconducteur der NZHVM, de heer W. Wesselius, die een beroep deed op de medewerking van passagiers teneinde nog resterende knippen van overigens verlopen knipkaarten te zijner beschikking te stellen voor een liefdadig doel. Op deze wijze verzamelde de heer Wesselius een bedrag van bijna f 200—, welk bedrag dezer dagen door de direc tie der NZH overeenkomstig de wens van de heer Wesselius is overgeschreven op de girorekening van de Mytylstich- ting te Leiden. Een prachtig resultaat, dat een ge lukwens aan de initiatiefnemer waard is. LEIDERDORP Onze plaatsgenoot J. O. Kiel werd aan de Chr. Technische school te Al phen bevorderd van klas I naar klas II, afdeling timmeren. WARMOND Wijkverpleegster gewond bij aanrijding Hedenmorgen had een aanrijding plaats in de kromming van het Oost einde naby de Blokhut tussen een brom fiets, die bereden werd (foor de wijk verpleegster zuster Durieux en een wiel rijder. De wijkzuster kwam hierdoor zo ernstig ten val, dat zij met een zware hersenschudding naar hét Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. De bromfiets en het rijwiel liepen veel schade op. WASSENAAR De Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging heeft voor 30 en 31 juli a.s. districtsschietwedstrijden uitge schreven voor politie-sportverenigingen. Het zjjn pistool-snelvuurwedstrijden, iéts nieuws, waarbij het pistoolschieten meer aan de praktijk is aangepast. Voor de wedstrijden hebben 57 verenigingen ingeschreven. Geslaagd - Geslaagd voor het examen voor het getuigschrift van tolkvertaler in de Engelse taal de heer M. Russcher alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J. clr wam_L. J. H< veen .en M. J .A. Engiles; dr van J. vam Biezen en J. Weesjes. Ondertrouwd: H. H. C. vam der Plas en C. J. SohTaarua; A. van Noortwijk en J. Geer lings; A. Sluimer en C. Varkevlsser; M. Montuori en M. F. Lodeizen. Getrouwd; W. Bolle en M. J. C. Groot; M. P. S. van Berokel en C. K. T. Saxyus Bielski; B. Knoop en P. C. de Blanken; J. C. Grimme en G. den Baas; C. J. Velt- kamp en E. J. de Pater; D. Adriaansz en H. F. M. van dier Kruik; P. A. Hoogeveen en J. E. M. die Bruyn. Overleden: M. Dieben. eohtgen. van W. J. M. van TuUdler, 62 Jaar; M. O. Billenaar eohitgen. vam F. J. Straathof ,71 Jaar- W. Paardékooper, 53 Jaar; C. vam der Plas, echtgem. van A. I. Korsman, 43 jaar; K. Groenewoud. 87 Jaar. De heer Bruins Slot wees er voorts op, dat ondanks alle uitbreidingen en mo dernisering het gezinsverband gehand haafd is. DRIE VERPLEEGDEN Werd in 1887 met drie verpleegden begonnen, thans zijn in de beide huizen te Nieuwveen en te Huis ter Heide, waar men in 1926 begon, totaal 760 mannen en vrouwen opgenomen. Spreker bracht vooral dank aan de directeur en de directrice, de heer en mevr. Blok, die met een staf van per soneel onvermoeid blijven werken om deze mensen een goed tehuis te geven. Hierna bracht de burgemeester van Nieuwveen, de heer C. Kamminga, zijn gelukwensen over aan bestuur, directie en personeel. Een zoon van wijlen de oprichter van deze stichting, mx. B. de Gaay Fortman, voerde eveneens het woord, evenals dr. S. T. Heijdema uit Rotterdam. Een schat van bloemen sierde de zalen van het gebouw. TUINFEEST Na een eenvoudige lunch is er des middags voor de huisgenoten en de ge nodigden een zeer geslaagd tuinfeest gegeven. Er werden tal van vrije oefe ningen, voordrachten en zangstukjes opgevoerd, terwijl een mondharmonica- club frisse liedjes speelde. Volksdansen in kostuum werden uitgevoerd door een groep personeelsleden. Des avonds vond er in Avifauna nog een samenkomst plaats voor bestuur en genodigden, waar tevens een aantal kleurendia's vertoond werden over de bedde huizen van de vereniging. De heer Blok, directeur van de Jo hannes Stichting, sprak woorden van dank tot het personeel, in het bijzonder tot zuster Pronk en de heer Kersten voor de wijze waarop dezen het feest programma hebben verzorgd. In september as. zal er voor de huis genoten nog een eigen feestavond ge houden worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elizabeth, dr van W. Luiten en T M. van Veen; Johanna Wigerdiima, dr van P. P. die Boer en J. W. Groenendijk; Johanna Cornelia Oatharima, dr vam P. Katiten berg en E. Kuipers Gerardius Ar- noldu® zn van H. G. Beurse en H. H. Wesselims; Jaooba Mairtima, dr van H. G. Beurse em H. H. Wesseldm®; Hasima, dr van C Jonker en K. Ku>y<t; Yvonne Cassan dra Renèe ,dr van J. B. Krul en P. vam Pol amen; Johammies AcMarous. an vam J. L van der Geest en G. C. Jamse; Remce Ronald zm van F. M. LaJlisang en W. Roo se GETROUWD J. W. L. van dien Dop em H. Bos; J. C van Britsum en L .C. C. Jansen; G. de Laaf en J. Kulvenhoven; W. Rijnsburger en W. J. Key; W. H. Winkelman en E. M van 't Hooft; P. I. Dammers en S. E. de Groot; H. Heus em J. C. Seller; P. Uljee en A. Mulder; C. B. Kamper en L. M. A Meerburg; W. Siloos en J. Spierenburg OVERLEDEN T. Akkerman. 80 jaar, weduwe van J Verwer; M. Gordijn, 87 Jaar, wediuwe van B. de Haas; M. C. Riem Vis, 49 jaar, echt genote van P. N. M. Reekers. Bont gezelschap naar Houston (V.S.) (Van onze Haagse redactie) Een waarlijk Europees gezelschap, ver tegenwoordigende het Europese ver voerswezen, zal de tweede vlucht van de K.L.M. naar Houston (Texas) op 10 september meemaken. Nadat gelijk gemeld op 3 september een gezel schap, bestaande uit officiële persoon lijkheden de „première" van de nieuwe luchtlijn zal bijwonen, gaan de week daarop in de schittering van de plaat selijke uniformen allerlei mensen mee, die in Europese steden een functie ver vullen bij vervoersbedrijven en andere openbare lichamen. Dezen zijn een Ve- netiaanse gondelier, een bestuurder van een Duitse trein, een zeekapitein uit Noorwegen, een bestuurder van een Zwitsers bergbaaantje, een taxi-chauf feur uit Parijs, een tramconducteur uit Brussel, een buschauffeur uit Londen, een piloot uit ons land. een postbode uit Denemarken en een bestuurder van een ondergrondse trein uit Stockholm. Nieuwe incidenten aan de Israëlische grenzen Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft melding gemaakt van enige grensincidenten. In de afgelopen nacht werd een Arabier, die van uit het gebied van Gaza op Israëlsich gebied was door gedrongen. door een patrouille doodge schoten. Bovendien hadden Jordaanse herders donderdag twee maal nabij Ama- zah en Taibeh de Israëlische grens over- schreden en het vuur op Israëlische pa trouilles geopend, hierbij gesteund door Jordaanse militairen. Na een lang vuur gevecht, waarbij er aan Israëlische zijde geen verliezen werden geleden, trokken de herders zich op Jordaans gebied terug. Volgens te Tel Aviv verschijnende bladen hebben Syrische burgers de laatste dagen onder bescherming van militairen in de gedemilitariseerde zone van Tel Azaith de oogst binnengehaald van Israëlische landerijen. Als de V. N. niet onmiddellijk iets doen tegen deze schending van het bestandsakkoord, zal Israël krachtige maatregelen nemen, al dus de Israëlische bladen. Amerikaanse lening aan Nederland voor hulp aan emigranten mogelijk De Australische minister van Arbeid Harold Holt, heeft gisteren te Washing ton met veretegenwoordigers van de Amerikaanse regering gesproken over de mogelijkheid van een Amerikaanse lening aan Nederland, waarvoor Nederland op zijn beurt Nederlandse emigranten zal helpen bij hun vestiging in Australië. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vorige week voorgesteld, dat de V.S. Nederland een lening op lange termijn tot een bedrag van 5.000.000 dollar verstrekken voor hulp aan Nederlanders in Australië, die met huisvestingsmoeilykheden te kam pen hebben. Minister Holt besprak deze kwestie met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Oosterse aan gelegenheden. Walter Robertson. Na zijn onderhoud met onderminister Robertson zei de Australische bewinds man, dat hij goede hoop heeft, dat Ame rika Nederland een dergelijke lening zullen verstrekken. Deze lening zou val len in het kader van de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Minister Holt zei. dat indien een re geling kan worden getroffen, de Neder landse regering leningen zal verstrekken aan individuele emigranten, die naar Australië gaan. Deze Nederlanders zul len het geleende geld kunnen gebruiken bij het verkrijgen van verdere hulp van Australische financiële instanties, zodat zij spoedig in de gelegenheid zijn een eigen huis te laten bouwen. De Australische minister wees erop, dat de immigratie uit Nederland ae laatste twee jaar is afgenomen wegens moeilijkheden met de huisvesting in Australië. Elektronisch brein componeert rock en roll Het beroemde elektronische brein „Univac" heeft een rock en roll liedje, getiteld „Push Button Bertha", gecom poneerd nadat de eigenaardigheden van de betrokken soort muziek in elektro nische taal aan de machine waren toe vertrouwd. Het liedje had een perfect ritme. Dr. Robert Rich van de universiteit John Hopkins, die dit bekend maakte, bekende echter, dat „Univac" nog niet met Mozart kan worden vergeleken maar alleen met Elvis Presley Bruiloftspartij in Cairo eist 40 slachtoffers Veertig mensen zijn vandaag te Cairo om het leven gekomen, doordat het huis waar een bruiloftsfeest werd ge vierd Instortte. Vier-mogendhedenverklaring over Duitse hereniging De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Heinrich von Brenta- no en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in de Bondsrepubliek zullen maandag te West Berlijn een verklaring tekenen, waarin de gezamenlijke politiek van deze vier landen t.a.v. de hereniging van Duits land in twaalf punten wordt uiteenge zet. aldus is door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn bekendge maakt. Botsing had vreemde gevolgen (Speciale berichtgeving) Vanmorgen vroeg kwam in de He negouwerlaan te Rotterdam een per sonenauto in aanrijding met een wiel- rijdster. De botsing had geen ern stige gevolgen, maar tot grote ver bazing van de wielrijdster en enkele zit'tenden van de wagen ijlings de vroege wandelaars, namen de vier in vlucht. Een brievenbesteller, die dit vreemde toneeltje zag, waarschuwde onmiddellijk een inspecteur en een agent van politie, die een snelle ach tervolging inzetten. Het gelukte hen drie vluchtelingen in de kraag te grijpen: een 29-jarige losse werkman, een 17-jarige opperman, beiden uit Aarle-Rixtel en een 16-jarige mon teur uit Helmond. Zy werden naar het hoofdbureau gébracht, waar zij be kenden de auto in Helmond gestolen te hebben. Bij fouillering kwamen er uit hun zakken zwarte maskers te voorschijn. Dit maakte de rechercheurs nog nieuws gieriger. De „heren" vertelden dat zij in Helmond bij een garagehouder aan de Kanaaldijk een overval hadden wil len plegen, die echter mislukt was. De vierde vluchteling slaagde er in Helmond te liften, waar de inmiddels gealarmeerde politie hem echter kon arresteren, o Oplossing loongeschil bij K.L.M. blijft uit Nog altijd modelvliegen (Van onze Haagse redactie) De KLM-directie heeft aan de Ver eniging van KLM-vliegers voorgesteld door middel van een verlenging van de diensttijd de Ionen op hoger niveau te brengen. Daar de vliegers met dit voor stel niet akkoord gaan, is in de loon- kwestie geen oplossing in zicht. De be sprekingen worden voortgezet. De directie had voorgesteld de dienst tijd voor de vliegers te verlengen met 5 jaar tot de leeftijd van 55 jaar. Intusseri wordt het modelvliegen door de piloten onverminderd voortgezet. De piloten weigeren buiten het aantal vast gestelde vlieguren om overuren te ma ken. waardoor vooral chartervluchten door de KLM moesten worden afgezegd. Dit kwam de luchtvaartmaatschappij op een aanzienlijke schadepost te staan. Dirigent Plukker mag in Canada blijven De Nederlandse dirigent van het Fil harmonisch Orkest van Calgary, Henry Pukker, en zijn echtgenote mogen per manent in Canada blyven, aldus het Ministerie voor Immigratie. De Nederlandse dirigent kwam in 1955 met een tijdelijk visum uit Wenen in Calgary. Zijn echtgenote voegde zich later in het jaar bij hem, komend uit Nederland. Plukker verzocht in mei 1955 om een permanente verblijfsvergunning, maar het verzoek werd afgewezen. Als reden werd opgegeven, dat de Plukkers niet voldeden aan de vereisten voor een permanent verblijf, maar er werden geen verdere bijzonderheden gegeven. Hét bestuur van het Filharmonisch Orkest deed in april 1956 een beroep op de minister voor Immigratie en de dirigent en zijn echtgenote permanent toe te laten. De kwestie is ook in het Canadese Parlement ter sprake ge bracht. Mevrouw v. d. Bergh van Eysinga-Elias overleden (Speciale berichtgeving) In Zwitserland is in de leeftijd van 77 jaar overleden mevrouw J. van den Berg van Eysinga-Elias uit Bloemen- daal. Jeannette Elias werd op 6 januari 1880 te Amsterdam geboren. Op 12 juni 1906 promoveerde zij tot doctor in de lette ren op het proefschrift „Bijdrage tot kennis der historografie der Bataafse Republiek". Kort daarop trad zij in het huwelijk met dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, destijds predikant bij de Hervormde Gemeente te Oss en later hoogleraar te Amsterdam en Utrecht. Zij was de ziel van de door prof. Bol land ingeluide Hegel-studie, leverde vele bijdragen in binnen- en buitenlandse tijdschriften over Hegel en hield voor drachten op congressen en cursussen. De thans overledene behoorde tot de mede-oprichtsters van de Internationa le School voor Wijsbegeerte te Amster dam en van de Ned. Sor-Optimistclubs. Ook was zij erelid van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging en lid van het provinciaal Utrechts Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen. Van de hand van mevrouw Van den Bergh van Eysinga verschenen ver schillende boeken. Haar stoffelijk over schot is te Lausanne in alle stilte ver ast. Opnieuw spanning rond de mijnen Speciale berichtgeving) In ons mynbedryf is opnieuw grote spanning ontstaan. Dat is een gevolg van het feit. dat het College van Rijks bemiddelaars en de Stichting van de Arbeid ongunstige adviezen hebben uit gebracht aan de regering over een door werkgevers en werknemers gezamenlijk ontworpen premieregeling voor het m ij npersoneel. Op nationaal niveau zijn sterke machten tegen de premieregeling. De voornaamste tegenstander is het NVV, dat van oordeel is, dat de premierege ling de loonstabilisatie-politiek van de regering doorbreekt. In de Stichting van de Arbeid heeft het NVV reeds laten weten, dat aanvaarding van de premieregeling voor het mijnbedrijf door de regering tot gevolg zal hebben, dat het NVV nieuwe eisen gaat stellen voor alle Nederlandse arbeiders. Naar de KLM mededeelt ver wacht zij niet. dat de behandeling van de operationele vraagstukken in de Ci vil Aviation Board verandering zal brengen in de voornemens om de beide luchtlijnen naar Houston op 3 septem ber en tussen Curasao en New York in oktober, te openen. Garrison Norten bezoekt Den Haag Garrison Norton, adjunct-staatssecre taris van Marine voor Luchtvaartzaken in de V.S. zal op 30 juli, in gezelschap van zijn echtgenote en acht medewer kers. een bezoek brengen aan 's-Gra- venhage. De heer Norton zal een ont moeting hebben met de Nederlandse staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal b. d. H. C. W. Moorman en tevens het in Den Haag gevestigde „Shape Air Defense Technical Center' "bezoeken. De drie vlagofficieren uit het gevolg van de staatssecretaris zullen worden ontvangen door vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der Nederlandse zeestryd- krachten, tevens chef van de Marinestaf. Ontsnapte gevangene aangehouden Gisteravond heeft de centrale recherche te Amsterdam in de Haarlemmerstraat gearresteerd een 20-jarige man uit Venlo, die op 13 april jl. ontsnapt was uit zijn gevangenschap. De man zat in de gevangenis te Haar lem een straf uit. Op 13 april mocht hij zyn vader bezoeken, die in een zie kenhuis te Venlo werd verpleegd. Onder bewaking van enkele transporteurs van de parketgroep te Haarlem werd hy naar Venlo overgebracht. In het zieken huis aldaar heeft hy, voorgevende even naar het toilet te gaan, kans gezien aan zijn begeleiders te ontkomen. Hij is thans weer in bewaring gesteld. PRINS BERNHARD TROFEE OVERHANDIGD De organisator van de jaarlijkse inter nationale schietwedstrijden op de Prix Leclerc. sir E. Millington Drake, heeft gistermiddag in het infanterie-schiet- kamp Harskamp een door hem beschik baar gestelde wisselprijs, de „Bernhard Trophy" overgedragen aan de com mandant van het 1ste legerkorps luite nant-generaal J. H. Couzy. Deze overhandigde de trofee op zijn beurt aan kapitein G. A. Numan, de commandant van het schietteam van het 413de gardebataljon grenadiers uit Schaarsbergen, dat na de gehouden voorwedstrijden werd uitverkoren om op 8 augustus a.s. in Stetten (Zuid-Duits- land) De Nederlandse kleuren te verde digen in genoemde internationale schietwedstrijden om de Prix Leclerc. „CALTEX ARNHEM" IN KOBE TE WATER GELATEN De echtgenote van de Nederlandse am bassadeur in Japan heeft gisteren de tanker „Caltex Arnhem" van 32.000 ton van de N.V. Nederlandse Pacific Tank- vaartmaatschappy (een dochter-maat schappij van de Caltex Oil Company) van stapel laten lopen. De „Caltex Arnhem" waarvan de kos ten geraamd z|jn op ongeveer 2 mil jard 100 miljoen yen (ongeveer 22 mil joen gulden) zal volgens de berekenin gen in november geheel gereed zyn. Streng optreden tegen bromfietsers (Van onze Haagse redactie) De Haagse verkeerspolitie gaat streng optreden tegen bromfietsers die de maximum snelheid van 40 kilometer overtreden. Van overtreders wordt on verwijld het vervoermiddel in beslag ge nomen. Gisteren zijn reeds vijf brom fietsers hun karretje kwijt geraakt. De inbeslagname gaat uiteraard gepaard met een proces-verbaal. Den Haag en de bestedingsbeperking (Van onze Haagse redactie) De bestedingsbeperking heeft B. en W. van Den Haag genoodzaakt, een circu laire te richten aan de hoofden van alle gemeentelijke diensten, bedrijven en in stellingen, waarin zy mededeling doen van hun besluit, dat geen nieuw per soneel meer mag worden aangenomen, zonder dat zij daarvoor vooraf speciale machtiging hebben verleend. Deze maat regel geldt zowel voor de vervulling van vacatures als door uitbreiding van de personeelsterkte. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE HEER KWEEDJEHOO De voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman, de vice-premier mr. Struycken en de ministers Hofstra, Witte en Suurhoff bevonden zich on der de vele genodigden, die gisteravond aanwezig waren op een ontvangst ter gelegenheid van het afscheid van de Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo. Deze receptie, die gehouden op Wisma Doeta te Wasse naar, de residentie van de Indonesische vertegenwoordiger in ons land, werd voorts bijgewoond door verscheidene Kdtaierleden, hooggeplaatste ambtenaren van vele departementen en vertegen woordigers van handels- en bedrijfs leven. Zoals bekend zal de heer Kweedjiehoo op 30 juli naar New York vertrekken, waar hij zal optreden als Indonesisch consul-generaal. OUD-KNIL CAVALERISTEN IN INDONESISCHE LEGER Uit Menado, de hoofdstad van Noord- Celebes is gemeld dat de oud-cavaleris ten van het voormalige KNIL. zijn uit genodigd dienst te nemen in het Indo nesische leger. Volgens Radio Menado heeft de com mandant van de Indonesische cavale rie in Bandoeng een bekendmaking in die geest uitgegeven en voorts een ver tegenwoordiger naar Menado gezonden om oud-cavaleristen beneden de leeftijd van 50 jaar aan te werven. IJ-tunnel te Amsterdam aanbesteed Vanochtend is in het Amsterdamse stadhuis het bouwen van een autotunnel onder het IJ in Amsterdam met bijko mende werken overeenkomstig het be stek nr. 5 van Publieke Werken aanbe steed. Drie combinaties van aanneming maatschappijen hebben hierop inge schreven voor bedragen van 103 miljoen gulden tot 140 miljoen. De raming van de dienst der Publieke Werken voor uit voering volgens het door de dienst op gestelde bestek, was 110 miljoen. „Katwijk voorheen en thans" Tentoonstelling Oudheidskamer Onder de titel „Katwijk voorheen en thans" zal van 1 t.m. 31 augustus in de voormalige zaal „Irene" te Katwijk aan Zee door de commissie voor de Oud heidkamer wederom een gemeentelijke zomertentoonstelling worden ingericht, die ditmaal bijzondere aandacht zal schenken aan de ontwikkeling van Kat wijk. Da.artoe werd aan de kunstenaar R. Snapper te Amsterdam opdracht gege ven tot het vervaardigen van een groot diorama, dat het gebied nabij de Oude Kerk omstreeks 1900 tot onderwerp heeft. Daarnaast worden de veranderin gen in het badleven belicht door middel van poppen, foto's en tekeningen. Ter verdere opluistering van de expo sitie worden enige schilderijen getoond, waaronder een werk van Toorop. dat eerst kort in Katwijks bezit is gekomen. Ook het Leidse archief verleent weder om medewerking aan de inrichting, waartoe medp adviezen zijn verleend door de heer S. J. Bouma, de architect van „Madurodam". Tetnslotte wordt ook het „Vogelle ven in Katwijk" uitgebeeld, hetgeen zal geschieden door de plaatselijke Vogelbe- schermingswacht in samenwerking met de gemeentelijke Plantsoendienst. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen NIEUWE UITGAVEN B|j de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam is uitgegeven „De kromme danseur", waarin is opgenomen een speels gedicht van Nel Noordzij en een verzameling van door Jan Arntzeni-us genomen foto's van boomplastieken zonder titel, eveneens van Nel Noordzy. Het byzondere aantrekkelijke raflsche ontwerp van deze uitgave is van ilexander Verberne. „ONZE WINDMOLENS" wy ontvingen de nieuwste, smakelijke uitgave van Esso Nedertamd N.V., gewijd aan een karakteristiek facet van het Ne derlandse landsohap, de molen. Deze met foto's en een kaartje verluchte folder ver telt over de verschillende in ons land voorkomende molenitypen., hom ontstaan, bouw en functie en toontje vindplaatsen. Scheepvaarten beter AMSTERDAM, 26 juli. De laatste beursdag van deze week vermocht de affaire niet uitgebreider te doen zijn dan de voorafgaande dagen. Weliswaar kocht Parijs een paar olies, doch verder strekte de activiteit van de arbitrage niet. Internationaal geeft men er de voorkeur aan, eerst wat licht aan de politieke hemel in het Midden-Oos ten te willen zien, alvorens zich in zaken te wagen. Daarbij komt nog de vrees, dat bij hogere koersen voor Ko ninklijke Olie, de grote verkoper van de laatste dagen in dit fonds, wederom in de markt zal komen. Hoewel circa pa riteit Amerika, moest toch met een halve gulden verlies genoegen worden genomen. Philips aandelen waren prijs houdend. In de hoek van de Unilevers ontspon zich een belangenstrijd tussen de hoeklieden met middenkoersvraag en één verkoper. Dit bracht hier nog wel wat leven, doch van grote koers fluctuaties was geen sprake. De aan delen schommelden rond de 448 en ver loren 1 procent. Aku's zeer stil, 1 punt lager. K.L.M. 60 cent beneden igsteren. De Scheepvaarten, waarvan gisteren reeds enige fondsen hogere koersen te zien gaven, lagen vandaag wederom goed in de markt. De omzetten bleven gering. Van Nievelt kon zich 4 punten verbeteren, de overige aandelen 1 k 2%. Van de Cultures werden Deli Maat schappij geadviseerd op 86 ex 6% divi dend, tegen gisteren 89 cum dividend. Het verslag van de jaarvergadering van de Deli My was op de koers van in vloed. In een vrijwel lege markt voor de Staatsfondsen, deed de dagelijkse 200.000 gulden vraag zich gelden voor de Staf- fellening. Deze was circa 3/8beter. WISSELKOERSEN Amsterdam. 26 juli Londen 10.62% —10.63%, New York 3.82fg—3.83^, Mon treal 4.03 H4.03 fj. Parijs 1.0842 1.0852%, Brussel 7.627.62%, Frankfurt 91.05%91.10%, Zürich 87.19%—87.24%, Zürich (vr. fr.) 89.29%—89.34%, Stock holm 73.71—73.76, Kopenhagen 54.96%— 55.01%, Oslo 53.17%—53.22%, Milaan 61.18%—61.24%, Wenen 14.71 y*—14.72%. Beurs van Amsterdam Vrydag 26 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Onderzoek naar ontwikkeling Nadat het Amerikaanse ministerie van sociale zaken bekend had gemaakt, dat het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud in de Verenigde Staten na een ononderbroken stijging gedurende tien maanden in juni j.l. met een stij ging van procent een nieuw record- peil heeft bereikt, heeft Wright Patman, voorzitter van een gemeenschappelijke commissie van de beide Huizen van het Amerikaanse congres, aangekondigd, dat voor een mogelijk onderzoek door het er voorbereidingen worden getroffen congres van deze ontwikkeling. Dit onderzoek zal vermoedelijk in het najaar plaats vinden. De economen in dienst van de congrescommissie hebben opdracht gekregen voorstellen uit te werken voor een uitvoerig onderzoek van de prijzen. In het najaar zullen de voorstellen door de commissie worden bestudeerd. Dit zal waarschijnlijk ge schieden nadat het congres op reces zal zyn gegaan. Volgens Patman L 1e commissie een stemmig van oordeel, dat er reden be staat voor ongerustheid over de aanhou dende stijging der prijzen. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 86% 86% Grootboek obl. 3% 77L Ned. '47 3% (3) 84% 85^ 88% 88% 86% 86% 86A 86% 81% 81% 81% 81% 81% 81% 84% 84% 83% 84% 93 93% Investeringscert. 3 89% 89A 88% 88% Cert. NWS 57 L 84ft 84% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind.B. 42% 42% Nat. Handelsbank 98 y4 95% Ned. Handelmij 153% 153 A.K.U 182% 182 v. Berkel's Patent (v) 200 Calvé Delft cert. 351 348 Kon. Pap. v. Gelder 184% 184% Hoogovens cert 294 290 Müller en Co. NB. 340% 345% Ned. Kabelfabr 275 273 291% 290% 153 152% 449 447% Wilton Feyenoord 222 227 Biliton 2de rubr. 235 238 Dordtse Petr. gew. 1075% 1073 Kon. Petr. (f.20.—) 224.50 223.80 idem (50 A f.20.—) 224.10 223.60 A'dam Rubber 70% 70% Deli M|jen (Ver.) eva. 89 85%e.d. 115 115% Java Cult 40 40 60 59 V orstenlanden 28 27% HoU. Amerikaiyn 173 174% Java China Paket 162 163% Kon N. Stoomb 145% 147% Kon Paket My 151 153 Stoomvaartm|j. Ned. 180% 182 Van Ommeren cert. 255 255 Kon Rott. Lloyd 170 171 Ned Scheepv. Unie 161 161% Klü 136.50 136 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88 Den Haag 1937 I 3 95% Leiden 1947 84% R'dam *37 I-m 3% 88 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 91B Premieleningen A'dam «33 3 90% 92 A'dam '51 2% 84B 85B A'dam '56 12% 79% 79% A'dam '56 II 2% 99% 98% Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 80 80 Den Haag '52 I 2% 88% 88% idem H 2% 85% 85% R'dam'52 I 2% 86% 89 idem II 2% 87% Utrecht '52 2% 91 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 197% 197% HB.U. eert195 195 Rott. Bank 165 165 Twentsche Bank 162 162 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 L Borneo Sum. H-Mij. 65% 65% Ned. G. en Sp. Fabr. 179 178% Kon. Ned. Grofsm. 102% 100% Internatio85% 85 Rott. Droogdok Mij. 570 570 Tieleman en Dros 13 Ned. Mij. Walv.vrt. 60% 60% Spoorwegen Deli Spoorweg M|J. 13 13 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36 36 Intern. Nickel99% 100 Anaconda 68% 68A Bethlehem Steel 51% 51% Cities Service 69% 69 General Motors 45% 46^ Kennecott110% lliy4 Republic Steel...... 58% 58% Shell OU 89% 89% Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 70% 71 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 25/7 Edelmet. Kon. AA 58% 58% Pref. wa. idem 68% 68% Eledtrolas B 346 344 HoU. Constructie 365 L 365% Ing. bur v. Bouwn|jv 122 Int. Kunststoff. Ind 39 39 Leidsche Wolspinn 235 235GL Sikkens Lakfabr '53 410 Ver. Touwfabrleken 166 166% Wernlnk's Betonm. 80 L 78L Van Wijk Textiel 78 77

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3