TUNESIË EEN REPUBLIEK MET BOURGUIBA ALS PRESIDENT WEERBERICHT Geen wraakoefening tegen de grijze afgezette bey die een woonoord kreeg toegewezen Melkhandelaren wensen wederom stijging van de melkprijs HONDERDEN ARRESTATIES IN HONGARIJE TOEGEGEVEN 96ste jaargang VRIJDAG 26 JULI 1957 No. 29196 Directeur:J. w. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slngel l' Lelden Glr0 n0 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NA 250 JAAR MONARCHIE LEIDSCH DAGBLAD De Tunesische constituerende vergadering heeft gisteren eenstemmig besloten de monarchie, die 250 jaar heeft bestaan, af te schaffen en de republiek te proclameren. Premier Habib Bourguiba werd eenstemmig tot eerste president van de nieuwe republiek gekozen. Bey Sidi Mohammed Lamine, werd na deze beslissing onder politie bewaking uit het koninklijk paleis overgebracht naar een nieuwe ge dwongen verblijfplaats in een villa te La Manoeba, nabij Bardo, een voorstad van Tunis. Tijdens het debat, dat aan de stemmingen in de constituerende vergadering voorafging, veroordeelde spreker na spreker de bey. Men beschuldigde hem ervan, dat hij zich verrijkt had door misbruik te maken van zijn absolute macht. Bourguiba verklaarde voor de stemmingen, dat men op grond van hun verleden geen vertrouwen in de vorsten van de regerende familie kon hebben, maar men zou tegen de bey en zijn familie niets onder nemen uit wraakzucht. Over de beys zei hü onder meer: „Deze mensen, die in onwetendheid leefden, hadden slechts één doel: hun troon te beschermen, zelfs ten nadele van de be langen van het volk. Bourguiba legde de nadruk op het vredelievend karakter van de omwenteling die zich voltrok, en op het feit, dat de geuite kritiek alleen de monarchie in Tunesië betrof. ter van Financiën niet aanwezig was tijdens de historische bijeenkomst; hij onderhandelde te Parijs met de Franse regering over financiële hulp, welke de jonge republiek van haar oudere zuster verwacht. Dit is zeker een van de oor zaken van Bourguiba's gematigde taal geweest. Arabische vorsten bezorgd Het is ook waarschijnlijk, dat hjj zich, meer dan de sultan van Ma rokko, geroepen acht straks een be middelende rol te spelen in het Frans- Algerijnse conflict. In Marokko heeft in het bijzonder de sultan en zijn aanhang dan ook het uitroepen van de republiek met zorg zien aanko men. Ook de Koning van Lybië en Koning Saoed van Arabië, zien het uitroepen van de Tunesische republiek met zorg. Niet omdat zij ooit relaties van vriend schappelijke' aard met de afgezette vorst hebben onderhouden, maar na de Egyptische revolutie vinden zij het ontstaan van een nieuwe democra tische Arabische republiek een slecht voorteken voor de stabiliteit van hun eigen regime. Ook Washington, hoewel niet zon der sympathie voor Bourguiba, acht het uitroepen van de republiek voor barig. De Franse regering beschouwt de af schaffing van de monarchie en de af kondiging van de republiek in Tunesië als een volkomen binnenlandse aange legenheid. Het besluit werd in Frankrijk reeds enige tijd verwacht. In regerings kringen verwacht men, dat de betrek kingen tussen Frankrijk en zijn voor malige protectoraat er niet door zullen worden beïnvloed. BOURGUIBA. de eerste president van de jonge republiek. Weinig verandering verwacht (Van onze Parijse correspondent) Men kan zich afvragen wat de gevol gen in het binnen- en buitenland van deze „droge" revolutie kunnen zijn. Voor het binnenland zal, afgezien van het feit, dat de begroting niet meer belast zal behoeven te worden met de paar miljoen gulden, die de bey jaar lijks uit de staatskas ontving, er waar schijnlijk voorlopig niet heel veranderen. Tekenend mag het heten, dat de minis- op sociaal als economisch gebied, was dermate groot, dat nauwelijks tegen stand werd geboden. Kort na de ver overing werd het verdrag van Bardo gesloten op 12 mei 1881 waarbij Tunesië een Frans protectoraat werd. De daaropvolgende zeventig jaar is het land nimmer geheel rustig geweest. In het begin der dertiger jaren won de onafhankelijkheidsbeweging aanzienlijk aan invloed. Het was in die tijd dat de huidige premier, Habib Bourguiba, zich bij de Neo-destour (nieuwe grondwet) partij aansloot. Gedurende de tweede wereldoorlog werd Tunesië door de nazi's bezet. Slechts na bijzonder felle strijd konden zij door de geallieerden worden ver dreven. Da laatste bey Op 15 mei 1953, een week nadat de laatste Duitsers waren verjaagd werd de bey, Sidi Mohammed al-Moncef, door de Fransen afgezet. Hij werd be schuldigd van collaboratie met de Duit sers. Zijn plaats werd ingenomen door zijn neef. de thans afgezette bey. Na de oorlog kon het Franse be stuur het verlangen naar onafhanke lijkheid niet langer negeren. Zelf „de bey der Fransen", zoals de nationalis ten hem noemden, steunde het streven naar souvereiniteit. De stuwende kracht van het nationa lisme was de thans 53-jarige Habib Bourguiba. Op 20 maart vorig jaar, na een strijd die aan beide zijden vele mensenlevens eiste, werd Tunesië onafhankelijk met Bourguiba als premier. Politiek leider van groot gezag Habib Bourguiba, de eerste president van Tunesië, is de jongste zoon uit een eenvoudig gezin te Monastir, een kust plaats ten zuid-oosten van Tunis. Op 21-jarige leeftijd (hij is thans 53) ging hij in Parijs rechten studeren. Hij is met een Frangaise gehuwd en zjjn zoon Habib is in Frankrijk geboren. Later werd hij advocaat in Tunis. Bourguiba heeft zich als politiek leider in Tunesië een groot gezag ver worven. Hij is energiek en kan goed onderhandelen. Hij bezocht vele lan den, toen Tunesië nog Frans protec toraat was, om steun voor zijn ideaal van onafhankelijkheid te krijgen. Japans eiland door regen geteisterd Duizend doden en vermisten Óp Kioesjoe in Zuid-Japan, zijn naar schatting duizend doden en vermisten te betreuren als gevolg van overstro mingen, veroorzaakt door overvloedige regenval. Het weerkundig bureau te Tokio zegt, dat er op het eiland sinds gister avond naar schatting meer dan 80 cm. regen is gevallen. In de nachtelijke uren zijn dorpen en steden door stro men water uit de bergen overvallen. Door de voortdurende regen wordt het reddingswerk belemmerd. De verbindingen met de getroffen ge bieden zijn verbroken, zodat het onmo gelijk is een duidelijk overzicht van de toestand te krijgen. Het grootste deel van het westelijk kustgebied van Kioes joe is getroffen. Een trein met 400 mensen is in een afgelegen streek door het water over vallen. Men vreest dat allen zijn omge komen. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar plaatse lijk ook enkele buien voornamelijk in het noorden van het land. Krachtige tot matige westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 JULI Zon op: 4.55 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 5.28 uur; onder: 20.21 uur (Nieuwe maan). Hoogwater te Katwijk aan Zee 2.54 en 15.24 uur. Laagwater te 11.07 uur en 23.34 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Eeuwen van cnrust De afgezette bey Sidi Mohammed La- I mine Pasha is een afstammeling van Hussein ben Ali, die in 1705 de monar chie in Tunesië vestigde. Hussein ben Ali was technisch ge sproken slechts regent voor de sultan var. Turkije. De Turkse invloed was reeds toen aanzienlijk geslonken, hoe wel Tunesië juridisch tot 1881 deel uit maakte van het Ottomaanse rijk. Van die tijd tot 1956 was het een Frans pro- tectoraatsgebied. Toen Frankrijk in 1881 vijftig jaar nadat het Algerije had veroverd Tunesië binnentrok, verkeerde het land in een chaos. De wanorde, zowel Twee Nederlanders op Autobahn verongelukt Twee Nederlanders zijn bij een ver keersongeval op de Autabahn nabij de Duitse plaats Limburg om het leven gekomen. Twee Amslerdaamse echtparen, de heer en mevrouw II. de Weerd, en de heer en mevrouw Stochof. waren sa men op motorrijwielen op terugrit naar Nederland. Toen het begon te rege nen stopten zij aan de kant van de Autobahn om regenkleding aan te trekken. Op dat moment kwam een zware vrachtauto aan, die op de plaats waar de twee echtparen stonden, slipte. De vrachtauto raakte de heer H. de VVeerd en mevrouw M. F. StochofHensen; beiden werden ge dood. Mevrouw De Weerd en de heer Stochof bleven ongedeerd. Straaljager stort op Turkse slad 23 doden en vele gewonden Een straaljager van de Turkse luchtmacht is gisteren op Bursa in Noordwest Turkije neergestort. Hierbij kwamen 23 mensen om het leven en werden velen gewond. De gouverneur van Bursa deelde mee, dat de straaljager boven de stad ontplofte en dat hierdoor 25 huizen in brand raakten De piloot kwam ook om het leven, doordat zijn parachute niet openging vanwege de geringe hoogte. De afgezette bey. de laatste monarch van Tunesië. Bourguiba „agon zijn actieve politieke loopbaan in 1930. toen hij met steun van een groep jonge politici een cam pagne voor onafhankelijkheid van Tu nesië begon als lid van het uitvoerend comité van de grondwetspartij. Vier jaar later brak hij met deze partij en stichtte de nieuwe grondwetspartij. Door zijn agitatie haalde hij zich deportatie en gevangenschap op de hals. Engelse staalindustrie gaat produktie verhogen De Britse ijzer- en staalraad heeft in een officieel rapport aan de regering bekendgemaakt, dat de Engelse staal- produktie in de periode 1958 tot en met 1962 met ongeveer 1/3 zal worden ver hoogd tot 29 miljoen ton. Verleden jaar bedroeg de produktie 20.660.000 ton. Voor het verwezenlijken van dit uit breidingsplan zullen in de komende vijf jaar investeringen van niet minder dan 600 miljoen pond sterling 'ruim zes miljard gulden) benodigd zijn. De gemoederen zijn nogal verhit in Londen tijdens de slaking van de transportarbeiders. Iedere vrachtauto .die tóch nog naar de markt wit. wordt tegen gehouden door de stakers, zoals op de foto te zien is. Vakantiegangers met auto legen boom Een dode en vier zwaar gewonden Vijf jongelui uit Achtkarspelen (Fr.), die met vakantie in Appelscha waren, zijn vandaag in Appelscha met een daar gehuurde auto tegen een boom gereden. De achterin de auto zittende 18- jarige Auke de Graaf werd zo ern stig gewond dat hij kort na het on geluk is overleden. Zijn broer, de 22- jarige Wiebe, en twee der drie inzit tende meisjes werden zwaar gewond. Allen zijn naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De beide broers, die uit Stroobos (gein Achtkarspelen) met vakantie in Appelscha waren, hadden daar de meisjes een autotochtje aangebo den. De meisjes zijn Trijntje Alma uit Kortwoude, haar nichtje Renske Alma uit Harkema Opeinde en Tjit- ske Bouius eveneens uit Kortwoude. Atoomproef in Nevada Boven de woestijn van Nevada is gis teren een kernwapen, dat aan een bal lon ongeveer 175 meter boven het aard oppervlak hing. tot ontploffing ge bracht. Het was de tiende proefneming in de huidige reeks. Onhoudbare toestand Scherpe omzetdaling na vakantie vernacht In augustus zal de minister van Economische Zaken zich moeten beraden over het cijfermateriaal, dat de melkhandelaren in de afgelopen maanden verzameld hebben over hun exploitatiekosten. Met dit materiaal willen de melkhandelaren aantonen, dat de huidige marge van 6 cent voor de gesaneerde en 6y2 cent voor de niet gesaneerde gebieden on voldoende is en schrijnend tekort doet aan deze groep in de Nederlandse samenleving. Dit verklaarde de heer C. A. Heuft, voorzitter van de R.-K. Bond van Melk handelaren tijdens een gistermiddag te Utrecht gehouden vergadering van deze Bond. De heer Heuft meent dat op een stij ging van de consumentenprijs voor melk met gemiddeld twee cent per liter gere kend moet worden, wanneer de minis ter zich door het cijfermateriaal van de melkhandelaren laat overtuigen. De prijsstijging kan in bepaalde ste den verschillen. Zo menen de Amster damse melkhandelaren. dat zij bij een marge van 9 cent per liter eerst een lo nende exploitatie kunnen voeren De marge bedraagt in de hoofdstad thans 6 cent per liter, hetgeen, wanneer de mi nister aan deze raargeberekening zijn goedkeuring hecht, een melkprijsstij ging van drie cent per liter zou kunnen betekenen. In Utrecht en Amersfoort houdt men rekening met een door de melkhandela ren verlangde marge van gemiddeld 8 cent per liter. Volgens de heer Heuft is er thans sprake van een onhoudbare toestand onder de melkhandel aren. Deze groep heeft niet geprofiteerd van de loon- en welvaartsrondes, doch heeft wel de tal rijke prijsstijgingen moeten opbrengen. De minister van Economische Zaken heeft medegedeeld, de marge van de melkhandel aren te herzien wanneer uit De witte vlag tvoei in de top Luchttacties tegen de rebellen in sultanaat Oman voortgezet Opmars naar Nizwa in volle voorbereiding Straaljagers van de Royal Air Force hebben gisteren hun aanval len op de posities van de rebellen in het sultanaat Oman en Muskate voortgezet. Het fort, dat in het centrum van de stad Nizwa is gelegen, welke stad het knooppunt is van de rebellie, werd met raketvuur bestookt. De opstandelingen hadden, na de pam- flettenregen van een dag tevoren, het fort echter ontruimd. De piloten zeiden na terugkeer, dat zij geen le vend wezen hadden gezien. Noch in het fort zelf noch bij de hutten van de stad rondom het fort. De witte vlag woei nog van de toren van het De Hongaarse minister van Staat Marosan heeft gisteren de be richten bevestigd, dat „verscheidene honderden" personen de vorige week gearresteerd zijn. In een door Radio-Boedapest uitgezonden rede verklaarde hij dat deze mensen, na de laatste besluiten van het centrale comité van de Russische communistische partij, hebben bevestigd dat zij in oktober a.s. een nieuwe opstand zouden beginnen. Dit is de eerste keer dat een Hongaarse autoriteit de berichten bevestigt dat minstens 500 mensen tegen het einde van de vorige week gearresteerd zijn. fort, toen de vliegtuigen kwamen aangieren, maar de piloten zeggen, dat zij vanaf de grond niet werden beschoten. In totaal werden er gisteren twaalf vluchten gemaakt en naar schatting 48 twaalf-inch raketten en 7200 kanon schoten in het fort gejaagd. Terwijl dus hier het zwaartepunt lag van de aan vallen. vielen vliegtuigen uit Bahrein en Aden andere rebellen-concentraties in het bergachtige achterland aan. Terwijl zo de actie in de lucht tegen Nizwa de gehele dag werd voortgezet werden verdere maatregelen getroffen voor de strijd te land. Transportvlieg tuigen van de RAF brachten benzine, munitie en andere voorraden over naar Boeraimi, waar zich een vliegbasis be vindt van de inheemse troepen die aan gevoerd worden door Britse officieren. Naar verluidt hebben deze troepen vooruitgeschoven posten gevestigd ten zuiden van Boeraimi. in een oase. waar enkele jaren geleden de Saoedi-Ara- biërs uit werden verdreven. Men neemt aan dat deze troepen tenminste drie da gen nodig zouden hebben om het op standelingencentrum Nizwa te bereiken en dan nog slechts ten koste van grote verliezen aan hun voertuigen. Er leidt geen weg naar Nizwa. dat ruim 300 kilometer ver weg ligt. Men verwacht echter, dat de troepen van de sultan vandaag hun" opmars zullen be ginnen. De inheemse troepen werden gisteren versterkt door de aankomst van de Britse troepen van het Regiment der Cameronians. Als de inheemsen in de enorme hitte van bijna 50 gr. opruk ken naar Nizwa, zullen de Engelsen, die sleehts in uiterste noodzaak zelf in het gevecht zullen gaan, de grens bewaken. het verzameld cijfermateriaal blijkt, dat de marge inderdaad te gering is. Om dit materiaal te verzamelen was het nodig dat de melkhandelaren een uniform ad ministratiesysteem gingen voeren. Am sterdam is erin geslaagd een grote hoe veelheid exploitatiecijfers te verzame len en binnenkort zal de pr ij zencom missie van het Produktschap Zuivel zich over dit materiaal beraden. Deze com missie zal vervolgens het materiaal ver gezeld van een advies aan de minister zenden. De verhoging van de melk met vijf en zes cent per liter is door de consumen ten zeer goed opgenomen. De omzet in de eerste maand van de verhoging steeg zelfs - gelijk gemeld - met 9 De heer Heuft schreef dit toe aan de war me periode, waardoor het verbruik van produkten als karnemelk, yoghurt e.d. enorm is toegenomen. Na de vakantie verwacht de heer Heuft evenwel een scherpe daling van de omzet van melkprodukten. Koningin bij rechtszitting in Greenwich Koningin Juliana heeft gisterochtend een zitting bijgewoond van de kinder rechter te Greenwich, in ZuidOost Lon den. Het bezoek was onverwacht. Niemand van het publiek scheen de Koningin, die in een houten stoel achter de gerechte lijke functionarissen zat. te herkennen. Na de schorsing van de zitting werd de Koningin naar het raadhuis van Greenwich gereden waar zij het noen maal gebruikte met de president van de rechtbank. John Watson. Ook bezocht de Koningin de zeevaartschool van Greenwich. Prins Bernhard heeft gisteren de be ker uitgereikt aan de kampioene van de junioren-afdeling op de Royal Interna tional Horse Show. die in het White City Stadion te Londen wordt gehouden. De gelukkige was het 16-jarige Engel se meisje Ann Townsend, die op ..Irish Lace" eerste werd voor de Duitse Re- nate Freitag (17), de Engelse Jean Whi te. de Italiaanse A. Stretta en de Duit se Maria Sohst. Van de 29 deelneemsters bereikten er negen de finale. De paarden van de eer ste acht plaatsen werden door Prins Bernhard versierd met een rosette. Middenstandsbonden tegen de cadeau-acties De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsvakcen- tralen. de Christelijke Middenstands bond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben zich telegrafisc gewend tot het hoofdbedrijfschap detailhandel, om bemiddelend op te treden inzake de „koffie-acties" van de winkeliers in textiel en huishoudelijke artikelen, die naar aanleiding van de cadeau-acties van de kruideniers worden gevoerd. De middenstandsbonden achten het op de weg liggen van dit lichaam, waarin ook het grootwinkelbedrijf en de coöpe ratie zijn vertegenwoordigd, om wegen te zoeken ter beperking en regeling van het cadeau- en kortingstelsel, hetzij middels een wetswijziging, hetzij door gebruikmaking van de bij het instel lingsbesluit gegeven bevoegdheden. Hangende de bestudering van het vraagstuk kan volgens de middenstands bonden gevraagd worden, de acties te staken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1