W Welke huishuren gaan omhoog? BELGIE OPENDE OFFENSIEF TEGEN INFLATIE-GEVAAR Opschudding in West-Duitsland na ontrafelen spionagekomplot DONDERDAG 25 JULI 1957 Overal gastvrijheid en hulpvaardigheid Leidse tennissers zorgden voor de eerste overwinning te Oxford (Van onze speciale medewerker) Gisteravond waren de leden van het Nederlands Madrigaalkoor, de Leidse tennissers en atleten, die momenteel in Oxford verblijven, de gasten in de City of Oxford Sportclub. Deze typisch Engelse sport vereniging, die bestaat uit verschillende onderafdelingen: cricket, ten nis, hockey, rugby en boogschieten, beschikt over een schitterend complex van sportvelden met een gezellig paviljoen, dat geheel door de leden zelf wordt onderhouden. In de loop van de middag waren de echtgenoten van de bestuursleden van de Oxford Sportclub reeds in het paviljoen te vinden, druk bezig met de voorbereidingen voor het feestje, dat in de avonduren ter ere van de Leidse gasten gehouden zou worden. Interessante kennismaking Deze hebben zich voortreffelijk vermaakt en voor hen was het bij zonder interessant eens kennis te maken met zo'n Engelse sportver eniging. Een lid van de cricketsectie fungeerde als ceremoniemeester, de voorzitter van dezelfde sectie had de zorg voor de muziek op zich geno men, terwijl drie andere bestuursle den achter de bar voortdurend in touw waren om dorstige kelen te la ven. Het werd een erg genoeglijke avond. Tevoren hadden de Leidse tennissers de strijd aangebonden met de leden van de Oxford Sportclub en hadden zij het gepresteerd de eerste overwinning voor de Sleutelstad in de wacht te slepen. Vooral de Leidse heren waren bedui dend sterker en bijzonder veel plezier hadden de Engelse gastheren in het spel van de jongste Leidenaar in het gezelschap, de vijftienjarige Frans van Engelenburg van „De Munnik". Leidse zwemmers sterker Terwijl dus zangers, tennissers en at leten zich vermaakten in het paviljoen van de Oxford Sportclub, hadden de zwemmers een genoeglijke avond in het Temple Cowley Bath, waar officieus ook wedstrijdjes verzwommen werden. Hoe wel er dus officieel nog niets op het spel stond, was reeds te zien. dat de sport mensen uit de Sleutelstad in het water heer en meester zullen zijn. Voorlopig maakt men zich daarover nog geen zor gen. De klemtoon van deze avond lag op het gezelligheidselement. Er werd een soort broederschapsavond van ge maakt. die besloten werd met een ge noeglijk souper, waarbij de heer Burden die door gedeeltelijke invaliditeit geen actief lid van de Oxford Zwemclub kan zijn, zich ontpopte als een uitermate bedreven conferencier, die de jongens en meisjes voortreffelijk kon bezighou den. Stakingsmoeilijkheden Tenslotte de wielrenners. Zij vertrok ken gisteren naar Blenheim, waar in het park rond het geboortekasteel van Winston Churchill een wegwedstrijd verreden werd. Helaas, op het moment, Links stilstaan WANNEER MAG MEN LINKS VAN DE RIJBAAN STILSTAAN? Dat is alleen geoorloofd wanneer: a. de weg voor de verkeerscategorie waartoe men behoort in tegenge stelde richting is afgesloten; b. aan de rechterzijde van de rijbaan spoor- of tramrails liggen, 0. voor de rechterzijde van de weg een stop- of wachtverbod geldt. VRAAG HET UW AUTO- OF MOTOR RIJDENDE VRIEND EENS 1. U rijdt zo'n straat in met rechts een witte, omhoogwijzende pijl op een blauw bord. Alleen van déze kant mag het verkeer dus de straat inrijden, dan mag men ook aan de linkerkant van de weg met z'n auto of motor fiets stilstaan. 2. Deze straat is voor auto's uit tegen gestelde richting komend verboden en tevens voor andere motorvoer tuigen op meer dan twee wielen! Dus ook voor motoren met zijspan! Het links stilstaan is hier alleen toegestaan aan die méér-dan-twee- wielers. Wielrijders, bromfietsers, motor rijders e.d. moeten dus aan de rech terkant stoppen. 3. Hier is links stilstaan ook toege staan, want rechts van de rijbaan ligt een tramrails. 4. Voor de rechterkant van de straat bestaat een stop- of wachtverbod, links mag men volgens het bord echter parkeren. dat wij dit doorbellen, is ons de uitslag van deze ontmoeting nog niet bekend. Dit is een gevolg van de busstaking, die ook in Oxford het openbare vervoer praktisch heeft stilgelegd. Dezer dagen werd door de stakers nog pen bus aan gehouden. die kinderen vervoerde. De stakersleiders hebben er wel mee inge stemd, dat voor de Leidenaars enkele bussen rijden, wanneer zij als groep naar ver afgelegen plaatsen vervoerd moeten worden, maar er zijn sportmen sen. die onderdak hebben gevonden bij „pleegouders" aan de rand van de stad of zelfs erbuiten. Voor hen is het niet altijd gemakke lijk zich naar verzamelplaatsen te bege ven of contact te zoeken met de ande re Leidenaars. Sommigen hebben van hun „pleegouders" een fiets gekregen, maar anderen moeten steeds lopen. Zo was het ons gisteravond niet meer mo gelijk in contact te treden met een van de wielrenners, maar dat komt nog wel. Gewonnen of verloren, het doet trou wens weinig terzake. Hoofdzaak is, dat deze sportuitwisseling tussen Leiden en Oxford nu reeds een succes genoemd kan worden. Overal ontmoeten de Lei denaars een enorme gastvrijheid en een zeldzame hulpvaardigheid. De stemming in het Leidse contingent laat dan ook niets te wensen over. wy hebben nog geen wanklank vernomen. STADSNIEUWS Middenstandsexamen Voor het alhier afgenomen midden standsexamen zijn geslaagd: G. Mens. Voorhout; H. Minderman, Alphen a. d. Ryn; J. v .d. Moolen, Bodegraven; J. Mulder, Alphen a. d. Rijn; W. Nagte- gaal, Wassenaar; J. Natzijl, Sassenheim; P. Nieuwenhuyzen, Ter Aar; J. Noor- dam. Woubrugge; A. v. Noort, Leiden; J. Nyssen, Nieuw Vennep; J. Olden- hage, Abbenes; J. Omtzigt, Zoeterwoude; C. v. Oosten, Alphen a. d. Rijn; A. Os kam, Sassenheim; C. Oudshoorn. Leiden; P. Oudshoorn. Zoeterwoude; A. Over- devest, Zoeterwoude; J. Overdevest, Zoeterwoude; M. Saridon. Katwyk a. d. Ryn; A. Peek, Alphen a. d. Rijn; P. Pie- terse, Noorden; J. Pietersen, Zevenho ven; W. Pikaar, Leiden; A. Plas, Kat wijk a. Zee; H. v .d. Post, Aarlander- veen; T. Ravensbergen, Voorschoten; A. v. Reenen, Sassenheim; J. Reyken, Lei den; D. Rodenburg, Ter Aar; Ch. Roest, Alphen a. d. Rijn; J. Roos. Leidschen- dam; J. de Rooy, Leiden; J. Roosen boom, Ter Aar; T. Russchenberg. Al phen a. d. Rijn; A. Rijlaarsdam, Alphen a. d. Rijn; H. Rijswijk. Alphen a. d. Rijn A. Sala-Toelen, Leiden; N. v. d. Salm, Rijnstaterwoude; K. Schaap, Katwijk a. Zee; P. Schaap, Katwijk a. Zee; L. Scheeren, Leiden: J. Schmidt, Lisse; G. Scholtes. Hazerswoude; J. Schoon- derwoerd, 's-Gravenhage; Th. Schrader, Stompwijk; B. Slappendel, Hazerswoude; J. v. d. Sluis, Ter Aar; M. Snel, Alphen a. d. Rijn; J. Sparreboom, Zevenhoven; A. Sparreboom—v. d. Berg. Zevenhoven; J. Stam. Lisse; J. Stapper. Alphen a. d. Rijn; C. v. Starkenburg, Rijnsburg: J. v. Staveren, Nieuw Vennep; P. v. Sta veren. Leimuiden; G. Stigter, Aarlan- derveen; C. Stuit, Wassenaar; M. St-ij- siger, Leidschendam; G. Thomas, Al phen a. d. Rijn; M. Thomas, Nieuw Vennep. VAKSCHOOL VOOR MEISJES (Rapenburg 23) Geslaagd voor de akte K: de dames J. E. v. d. Mark, Zoeterwoude; H.Plulm- graaff. Katwijk; A. M. Praat, Zoeter woude: A. Terpstra, Leiden; H. van Zijn, Wassenaar. Victoria Regia bloeit Zowel heden als morgenavond bloeit de Victoria Regia. De eerste avond is de bloem wit en morgenavond rose van kleur. De kas is van 9 tot 11 uur ge opend. Tevens bloeit de Duitse PUp- bloem in de Hortus Botanicus. Bouw televisiezender Smilde wordt uitgesteld Afgezien van de reeds vroeger ont stane vertraging is door de bestedings beperking een verder uitstel veroor zaakt in de bouw van de televisiezender te Smilde. Ter uitvoering van het vol ledige televisieplan zal ook nog het ver mogen van de bestaande televisiezender Lopik moeten worden vergroot. De hier mee samenhangende vraagstukken zijn nog in studie. De bestedingsbeperking speelt hierin nog geen rol. Dit heeft minister Algera geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Boekhoven. GEREFORMEERDE DRANK BESTRIJDING RICHT ZICH TOT SYNODE De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding zal zich tot de ko mende Generale Synode van Assen wen den om haar verontrusting uit te spre ken over het toenemende drankmis bruik in gereformeerde kringen. De vereniging nam dit besluit op haar 54ste jaarvergadering, die gisteren te Amersfoort is gehouden. Tijdens deze vergadering sprak zy voorts haar af keuring uit over het verschijnen van drankadvertenties in de christelijke pers en over het feit, dat er verloven gevonden worden in christelijke mili taire tehuizen en in christelijke verga dergelegenheden. Vele agenten en spionnen in actie De Westduitse politie en de West duitse contra-spionagedienst zijn koortsachtig bezig meer dan honderd bier om i*i> te. bijten. Aan dit links-parkeren aldus de A.N.W.B. is een in het verkeersbeeld ongewone manoeuvre verbonden: Men zwenkt van de rechterkant van de weg naar de linkerkant. Dat brengt gevaren met zich mee. Overtuig U ervan, dat achter U geen verkeer komt, dat U voor verrassingen stelt. Is het erg druk, dan doet U beter in de gevallen 3 en 4 even om te rijden, zodat U zonder moeite rechts kunt par keren. Het wegrijden is dan eveneens min der gevaarlijk. Gemeente kan huur nieuwbouw verhogen De Eerste Kamer heeft men zie elders nu ook de huurverhogingen geaccepteerd, die dus 1 augustus a.s. van kracht zullen worden. ZU variëren van 1 tot 25%. Voor welke huizen geldt deze ver hoging? A. Alle vooroorlogse woningen (wonin gen die gereed gekomen zyn voor 27 de cember 1940). B. Alle tydens de oorlog gereed ge komen woningen, waarvoor ook de voor laatste huurverhoging van 5% heeft gegolden. Dat zijn de woningen waarvan de huurprijzen op verzoek van de ver huurders door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid zyn ver hoogd, alsmede de woningen welke in die periode met financiële steun van het Rijk zijn gebouwd. C. Na-oorlogse woningen, gebouwd met Rijkssteun op grond van de beschik king bydragen woningwetbouw 1948. de financieringsregeling woningbouw 1947 of de financieringsregeling woningbouw 1948, alsmede de na de oorlog gereed gekomen noodwoningen. De woningen van deze groepen zyn vrywel alle tot stand gekomen voor 1953. D. Woningen welke zyn gebouwd of herbouwd met een Ryksbijdrage in ge leden oorlogsschade en waarvoor voor 24 februari 1950 boven die bijdrage extra steun uit 'sRykskas is verleend. E. Voor de tydens of na de oorlog gebouwde woningen die niet onder de wettelyke huurverhoging vallen en waarvan de huurprys na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige panden zou worden, kan de minister van Volks huisvesting en Bouwnyverheid een ho gere huur vaststellen. Het percentage van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25%. Bij de na-oorlogse woningen ge schiedt deze vaststelling eerst nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Indien een ge meentebestuur gunstig adviseert kan de huurverhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in rekening worden ge bracht in afwachting van de ministe riële goedkeuring. Deze mogelijkheid tot afzonderlijke huurverhoging geldt by de na-oorlogse woningen alleen voor die welke met Rykssteun zyn ge bouwd. De huren in de zogenaamde vrije sector zyn nameiyk geheel vry. De huurverhoging heeft alleen betrek king op zelfstandige woningen en wo ningen (niet winkelwoningen zynde) die met een bedryfsruimte een zelfstandig geheel vormen en waarvan het woon gedeelte meer dan 60% van het totale vloeroppervlak beslaat. Bij huur van een deel van een woning, hetzij rechtstreeks van de eigenaar- (deelhuur) of van de huurder (onder huur) geldt, dat de huurprys van dat deel stygt in evenredigheid met de huurprys van het gehele pand. In geval de eigenaar of hoofdhuurder zelf hoofd bewoner is. mag deze de evenredige on derhuur met 20% verhogen als vergoe ding voor het ongerief, dat hy een deel van de woning aan anderen heeft af gestaan. UITZONDERINGEN Uitgezonderd van de huurverhoging zyn ingevolge de woningwet onbewoon baar verklaarde woningen en woningen die door de minister van Volkshuisves ting-en Bouwnyverheid daaraan zyn of worden geiykgesteld. Voor deze wo ningen geldt de huurprys die 31 decem ber 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelyke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid. Van woningen, die door verwaarlozing welke aan de verhuurder is te wyten, niet voldoen aan de eisen welke daar aan in de huidige omstandigheden kun nen worden gesteld, kan de huurprys voor zover dit niet reeds is geschied, na meiyk worden teruggebracht tot die welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25% huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt de voorlaatste huurverhoging, nameiyk die van 5% per 1 september 1955, onge daan gemaakt. Verzoeken tot vervallen verklaring van deze huurverhogingen moeten worden ingediend by de huur- commissie of by burgemeester en wet houders der gemeente van inwoning. Het wetsontwerp staat voor bedrijfs panden een maximale huruverhoging van 15% toe. Een verhoging van deze huren kan echter slechts tot stand ko men door een overeenkomst tussen par tyen. Tot de bedryfspanden worden ook gerekend a. alle winkelwoningen; b. alle woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het bedrijfs- geaeelte 40 procent of meer van de to tale vloeroppervlakte bslaat. WATERPOLO LWV-ADSPTRANTEN KAMPIOEN Door een 31 zege op de naaste con current ,X>e zyr werden de jongens van LWV kampioen. Een beste wedstryd was het niet. Misschien kwam dit door de spanning. Spoedig was het 1—0 voor LWV door Leen den Hoed. „De Zyl"- jongens slaagden er spoedig in gelyk te maken door Meygaarden. Vlak voor rust wist LWV een 21 voorsprong te ne men door Koos Voskuil. Na rust was weer LWV in de aanval en na enige malen het houtwerk beproefd te heb ben, wist Koos v. Weizen de stand op 31 te brengen, waarmede het einde kwam. Hedena/vond speelt LWV 1 in het Alphens Zwemibad de beslissingswed- stryd voor het afdelingskampioenschap tegen BZ en PC 1. Aanvang 8 uur. AUTOMOBILISME GEEN NATIONALE SPORTWAGEN RACES VAN DE KNAC De Nationale sportwagenraces van de KNAC - zo luidt een mededeling van de Sportcommissie van de KNAC - die op 18 augustus a.s. op het Zandvoortse circuit zouden worden gehouden, zullen geen doorgang vinden. De sportcommis sie van de KNAC acht het by de hui dige toestand van het circuit niet langer verantwoord, om hier automobielwed- stryden. en zeker wedstryden voor niet-professionals te laten verryden. Longa heeft twee spelers gecon tracteerd. Het zyn Van der Waal van Sparta en Jansen van SVV. Drastische discontoverhoging en andere maatregelen tot kredietbeperking (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering en de Nationale Bank van België namen gis teravond drastische maatregelen om de inflatie te bestrijden. De Nationale Bank verhoogt haar disconto-voet met 1 procent tot procent. Anderzijds wordt de rentevoet voor de bouwleningen met een half procent verhoogd en de bouwmaatschappijen en spaarkassen mogen slechts 30 procent van de geschatte waarde van een huis, in de vorm van bouwkredieten, voorschieten. Tot nu toe kon men in België 90 procent van het benodigde bouwgeld lenen tegen een verlaagde rentevoet. den belet, dat kapitalen het land verla ten, om elders een meer rendabele in vestering te zoeken, o.m. in West-Duits- land, waar voor sommige obligaties tot 8 procent wordt betaald. De beide maatregelen maken dus het krediet duurder en het is de bedoeling hierdoor de vraag naar kapitaal te be perken. Anderzijds was België met een disconto-voet van 3% procent een land van goedkoop geld geworden, en de drastische verhoging met 1 procent heeft thans het evenwicht met Neder land hersteld. Hierdoor zal mede wor- Duits miljardenkrediet voor India OOK RUSSISCHE ECONOMISCHE HULP De vroegere Westduitse ambassa deur in India, prof. dr. E. W. Meyer, heeft zich in een radiorede uitgespro ken voor een plan, waarby aan India door West-Duitslamd gedurende 7 a 8 jaar kredieten zouden worden ver leend van ongeveer 300 miljoen D.M. per jaar. De Westduits-Indische betalingsbalans is met ongeveer 300 miljoen D.M. per jaar voor India passief. India wordt ty dens de duur van zijn vyfjarenplan be dreigd met een voor dit land ondragelyk deficit van byna 3 miljard D.M., dat door middel van Duitse kredieten voor komen zou kunnen worden. Volgens het dagblad „The States man" wordt de volgende week te New Delhi een Russische delegatie verwacht voor besprekingen met de regering van India over een krediet van 500 miljoen roebel, dat door de Sovjet-Unie aan India is verleend. Diplomaten tasten de muren af Honderden hotels worden thans onderzocht (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het ontdekken van het communistische spionagenest in een door buitenlandse diplomaten bewoond pension vlak bij de Rijn in Godes- berg bij Bonn, heeft grote opschudding verwekt. Alle buitenlandse diplomaten en alle buitenlandse journalisten, die hun intrek in hotels, pensions en in gemeubileerde kamers in Godesberg en in Bonn en in de hele omgeving hebben genomen, hebben direct de muren, de vloeren en de zoldering van hun kamers onderzocht, om te zien of daar ook geen microfonen verborgen zaten, waarmee hun gesprekken konden worden afgeluisterd. hotels en pensions aan een onderzoek te onderwerpen. Tal van ambtenaren van de ministeries, die toegang tot geheime stukken hebben, worden min of meer onopvallend nagegaan. In het ministerie van Binnenlandse Za ken schat men het aantal geheime agenten, dat geregeld van uit het communistische Oosten met diverse opdrachten naar de Westduitse Bondsrepubliek worden gestuurd, op ca. 200 in de maand. In Bonn en in de omgeving alleen al zouden voortdurend een paar duizend agenten en spionnen aan het werk zijn. Pas geleden nog werd een secretaresse uit het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken in Bonn by het ijze ren gordyn gearresteerd, toen zij juist geheime informaties uit haar ministe rie naar de andere kant wilde brengen. Veel opzien baart op het ogenblik ook de arrestatie van een 40-jarige telefo niste van de Westduitse ambassade in Moskou Nadeschda Kratsch, die al se dert jaren voor de Russen had gespion- neerd. Men kan niet goed begrypen hoe het mogelyk is. dat het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn ertoe ge komen is haar de betrekking in de Rus sische hoofdstad te geven, zonder eerst voldoende informaties over haar verle den te hebben ingewonnen. Nadeschda Kratsch, die half Russin en half Duitse is, en die in Rostow is geboren, was na melijk van tevoren al sedert 1947 als agente en af en toe ook als koerier voor een Russische geheime informatiedienst aan het werk geweest. Eerst in Berlyn en naderhand in Bonn. Maar tegen over de ambenaren in het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn had zy zich als een „displaced person" uit gegeven, die alle communisten haatte. Aanvankelijk had de afdeling per soneelszaken van het ministerie bezwa ren gehad haar in dienst te nemen, maar Nadeschda was taai en zy hield vol. Zy bombardeerde het bureau onop houdelijk met brieven en zy wist ten slotte iets langer dan een jaar geleden gedaan te krygen, dat zy als söhryf- kracht voor de afdeling Russische aan gelegenheden werd aangenomen. Men had het als een aanbeveling beschouwd, dat zy ao goed Russisch kende. Toen de Westduitse ambassade in-Moskou een telefoniste nodig had, was een van de gelukkigste ogenblikken van haar leven aangebroken, want men heeft haar die betrekking gegeven, en van nu af aan kon zy dus op een buitengewoon be- langryke post midden in het land van haar communistische lastgevers zelf werken. Zy gaf de Russen voortdurend al lerlei belangwekkende inlichtingen en tips. Tot haar grote spyt duurde deze heerlijkheid maar drie maanden. Men kwam achter haar verraderlijke spel, zij werd naar Bonn teruggeroe pen, hier werd zy gearresteerd en nu zal zij zich binnenkort voor de recht bank wegens landverraad te verant woorden hebben. De maatregelen zijn bedoeld als een middel om de overtollige koopkracht te verminderen en aldus de invoer te remmen. Ook in België is de toestand van de handelsbalans en de beta lingsbalans minder gunstig geworden en de Nationale Bank heeft sedert november 1956 een bedrag van 10 mil jard franks of 760 miljoen gulden goud of dollars verloren om de invoer te kunnen financieren. Het bedryfs- leven heeft by de Nationale Bank voor meer dan 1 miljard gulden han delspapier verdisconteerd. Indien er ln België sommige tekenen zyn van inflatie, aldus menen de mo netaire waarnemers, dan is hiervoor zeker niet het bedryfsleven verantwoor delijk. Het is de Belgische staat, die boven zyn stand leeft, niet de Belgische industrieel, arbeider of verbruiker. OUDE WETERING Motorboottrally K.N.M.C. Ruim twintig grote en kleine motor boten hebben gisteren ligplaats gekozen in de haven van Paviljoen „De Brasem" van de heer Ad. Zegers te Oude-Wete- ring, die voor hen het eindpunt bete kende van de door de Koninklijke Ne derlandse Motorboot Club ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan uitge schreven motorboolrally. Er bevinden zich onder da deelnemers ook enkele buitenlanders, o.m. vier En gelse en drie uit West-Duitsland. Alle eigenaren leverden vóór de vastgestelde tijd hun logboeken in, waarna des avonds tijdens een byeenkomst in de zaal van het paviljoen de voorzitter, de heer D. H. Reinders, een welkomst woord sprak. Alle deelnemers ontvingen als herinnering aan deze jubileumrally een fraai uitgevoerde plaquette. De Haagse waterski-club gaf ter op luistering een demonstratie water skiën en schansspringen, die zeer in de smaak viel. Hedenmiddag wordt een tocht per autobus naar Noordwijk gemaakt, waar in „Huis ter Duin" de thee wordt ge bruikt. Morgenochtend om 9 uur ver trekt de eerste groep boten over Wou brugge en Alphen, het Aarkanaal, Ter- Aar, Nieuwveen naar de Drecht, ge volgd door de tweede groep, die om half tien start. Na by de sluis in de Drecht te zyn aangekomen, wordt vervolgens in convooi gevaren naar het Amstel- hotel. Hier worden de prijswinnaars bekend gemaakt van de rally, terwyl zondag en maandag nog wedstryden zullen worden gehouden op het IJsselmeer. Bij de begroeting in paviljoen „De Brasem" waren o.m. vertegenwoordigers aanwezig van het gemeentebestuur van Alkemade en de plaatselijke V.V.V. TER AAR Ring na 29 jaar terug Toen de scholier Hans Hoogervorst Cz. de tuinder A. Egberts deze week bij werkzaamheden hielp op het land, zag hy op het land iets glinsteren. Het bleek een trouwring te zyn. Na veel puzzelen thuis, wist men de eigenaar van de ring op te sporen vanwege de letters J. Z. H., die in de ring gegraveerd stonden. De ring bleek afkomstig te zijn van de tuinder C. Fransen te Langeraar, die vroeger het land in huur heeft gehad. Deze deelde Hans mede, dat het 29 jaar geleden is, dat hy de ring op dat stuk land had verloren, doch op een heel ander gedeelte dan waar hij nu gevonden is. Daar de heer Fransen ook zyn tweede ring had verloren, was hij dolgelukkig, dat hy het kleinood nu weer in zyn bezit heeft. De ring was nog volkomen gaaf. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Juill. Leidse Ooop. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: pruimen 1.30-2.snijbonen 55-41; stam bomen 3458; postelein 2230; rabarber 45; tomaten A 4767; B 5463; C 37 58; per ÏOO stories: meloenen 851.33. bloemkool A 3439; B 2128; komkom mers A 21—27; B 10-^15; C 9—10; sla A 511 ;per 100 bos: bospeen 1228; kroten 513; peterselie 23; uien 1319. BARNEVELD. 25 juli. Coöp. Veduw- se Eiervediing Barneveld-Ecueweekaan- voer plus minus 900.000 stulks. Handed In kleine eieren vlug. in grote redelijk. Prijzen eieren van 41-45 gram f 8.11 t 10.02; eieren van 45-50 gr. f 10.7713.50 eieren van 50-56 gr. f 13.9116,12; eieren van 55-58 gr. f 16.4016.83; eieren van 58-60 gr. f 17.0217.26; eieren van 60-65 f 17.4218.19; eieren 65-68 gr. f 18.41 tot f 18.80; alles per 100 stuiks. Bier veiling SBE; aanvoer 608.140 stuks. Handel kalm. Prijzen; eieren van 36-39 l 7.38 tot 7.75; eieren van 55-58 gr. f 16.40 tot 16.82; eieren van 58-60 gr. f 16.81 17.16; eieren van 60-63 gr. f 17.1117.53; eieren vain 63-69 gr. f 17.1117.88; Eende- eieren van 58-72 gr. f 7.099.40; alles per 100 stuiks. Eiermarkt Barneveidaanvoer 1.750.000 stuks (schatting)Handled ln kippe-eieren kalm; in henmeeneren vlug. Prijzen; kippe eieren f 17.tot 17.75; algemene prijs i 17.30 per 100 stuks. Kiloprijs f2.31; ba sis 61.5 gr. hen neeleren f 10.5015.00. Gelders-Overijsselse Vereniging van, eier- hamdelaren. Grote eieren f 17.0018.00; gewicht 62-68 gr. kleine eieren f 14.75 16.75; gewicht 51-01 gr. henineeieren f l'i. tot f 13.gewicht 39-49 gr. Pluim veemarkt Barneveid. Aanvoer plus minus 50.000 stuks. Handel redelijk. Prij zen: slachtkippen f 1.701.80; slachthui - kens f 1.852.05, zware kuikens f2.10 2.30 alles per kg. BOSKOOP. 24 Juli. Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiling". Rozen, gr. bloemig 20 stuk®: Better Times 601.30; Vieriandien 1.50; Mad. Butterfly 1.602.80; Peöhthold I.20—1.80; Duisburg 1.50—'1.90; Rosalan- dia 62; Baocaira 5.00; Gemengde rozen 33 49; Babyrozen 10 stuks: Sweetheart 78 180; Nymph 2.80-4.70; Moulin Rouge 1.60 2.00; Juweeltjes 7090; Else Pouilse 43 Gloria Mundl 8O-7-I.IO; Paulsens Pink 65 Diversen 10 stuks; Liatrix 4275; Clema tis Durand'ië 1.10—1.80; id. Prins Hendrik 3.50; id. Mevr. Ie Coultre 3.60; Gips 25: Achiilla 20; Margriet 8-12; Tijgerlelies 1.80 2.20; Plumosa groen 2345; Phlox 14: Gladiolen 2240; Zonnebloemen 511.20 Lelies per kelk 20. GOUDA, 25 juill. Kaasmarkt. Aanvoer 214 partyen. Notering; eerste kwaliteit f2,26 tot f2.32 tweede kwaliteit f 2.15 tot f 2.25, extra, kwaliteit f 2,33 tot f 2.60, al les per kilogram. Handel maWg. LISSE. 24 juli. Bloembollen veiling. De aanvoer bij de Coöp. Bloembollemved- llng H.B.G. begint nu toe te nemen. Voor de vroege tulpen werden nog goede prij zen besteed en voor de overige artikelen blijft de markt nog rustig. TULPEN z. 13 z. 11; Adivance 5.80; Al- berie 5.20 5.10; All Bright 6.05 5.50; Aris tocrat 6.40 5.80; Bartigon 5.40 4.60; Bel- lona 9.90 7.50; Black Parret 5.20 5.40; Blue Almable 5.70 5.50 Bkue Parrot 5.50 5.20: Beule de Nelge 11.80 10.30: Brilliant Star II.30 6.—; Brilliant Star Max 12 12.80; City of Haarlem 12 10.Cordell Huil 7.30 5.10; Couleur Oairdiimad 13.60 8.70; Den- bol a 8.40 6.30; Discovery 7.00 6.26; Edith Eddy 4.95 4.40; Eleotra 10.40 7.70; Fantasy 6.30 5.65; Fame. Sanders 5.80 5.70; Gele Prins 7.60 7.00; Gen. de Wet 890 8.60: Golden Harvest 4.35 3.85; Her Grace 6.35 5.95; Hildegarda 8.50 5.60; Holland's Glo ry 12 19.00; Ibis 7.80 6.00; Imperator 7.60 5.55; Kansas 6.50 5.85; King of the Yel lows 5-55 4.20; Kornefores 5 50 4.55; Kre- lage's Triumph 4.30 3.75; Lustige Wit we 9.60 7.50; Marechal Nlel 10.70 7.70; May- tlme 4.60 4.55; Mr. v. d. Hoeff 12 Hl. Olga 13.70 10.Parts 8.60 5.55; Peach Blossem 10.70 7.70; Piccadilly 6.60 6.10; Praeetans Fuselier 26.70 2280; Pride of Haarlem 6.60 5.60; Princeps 11.70 11.50; Pr 6.50 5.60; Queen of the Nigiht 5.50 5.00; van Oostenrijk 8.90 9.Prinses Elisabeth Red Champion 9.40 8.30; Rhelngeld 10.30 7.90; Rose Copland 5.95 4.80: Rijnland 4.55 4.65; Schoonoord 13.80 11.20; Scotch La«- cl# 6.30 5.90; Sunburst 6.60 5.55. RIJNSBURG, 24 Juli. Bloemenlust: Gladiolen: Strauss 4046; Red Pok 50 55; van Meegeren 4852'; Sneeuw Prinses 3540; Mem Day 5060; Golden Dust 53 58; Limburgia 3842; Leeuwenhorst 60 70; Acca 4048; PLrmanent 55-60; Pier. son 2835; Maria Gloretie 4048; Modem i Times 5060; Dahlia's Passepartoe 3.00 1.00; Kochelsee 4.00—5.00; Gery Hoek 4.506.00; Glory van Heemstede 4.50 6.00; Phlox 3035; Margrieten 2025; Statice 5060; Scabiosa 2.202.80; Gall- lardda 2.503.00; Liattrix 3040; Cen- taurea 1.001.40: Asters 3550; Stroo- bloemen 4045; Zinla 1.502.50; Gouds bloemen 1'520; oBnite Margrietjes 20— 30; Hawaiil 4045. RIJNSBURG, 24 juli. Bloemenveiling Flora. Pryzen per LOC Scabiosa 2.503.20; Gaillardila 1.70—2.40- Liater 4.00—6.40; 1.20; Mimi 801.10; Asters 2.00—3.40; Centaurea 1.40'1,70; Oatanamse 1.00 Achilüa 3.004.90; per b06 Bonte Grieten 23—37; Segetum 15—24; Phlox 20—37; Kop Godetla 2537; Leeuwenbek 2537; Rodamite 1216; Statice 3862; Dahlia 4 00—5.80 per 100; ZInia 1.00—1.80; Age- Ïamtis 2021per stuk: Am. Anjers 6 0; Ornithogailum 69; Pyramidale 813; Pel Godetla 8lilLelie per kelk Orathum 21—27; Wit 30—34; Gladiolen; Golden Dust 4.005.20; Straiuss 3.805.60; Sn. Prinses 4.004.90; Flensen 3.00-3.60; Mem Day 5.006.50; Firmament 3.00—4.10; Lim burgia 4.004.70; Redfok 3.904.70; Con- vllleiis 2 204.10; Comeet 4 00—.520 RIJNSBURG. 24 juli. Groenteveiling: aardappelen 1618: uien 911; kroten Ï5 17; waspeen A 1222; B 2028 per kilo bloemkool A 4060; B 20—35; C 1013 per stuk: ®la 5-14 per krop: selderie 2 4; peterselie 23; bospeen 3540; radfja 68 per bos. ROELOFARENDSVEEN. 24 Juli. Bloemenveiling; Liatrix 22-46; Tijgerlelies 601.10; OomvLTleis 1626; Asters 819; Scabiosa 2627; Montbretla. 3035; Dah lia 2505; Gladiolen 2560; Lathyrus 9 18 per bos; Ornithogailum 68'; Am Anjers 39 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 24 juli. z Groenteveilingkropsla 5.0015 00; bos peen 23.0027.00; bloemkool 10.0026 00; komkommers 15.0029.00; aardappelen 13 '16.00; tuinbonen 8.00; Snijbonen 76.00 96.00; idem stek 25.0043.00; dubb. stam- bonen 52.0067.00; augurken B 70.00- ld. C 62.0066.00; Idem DA. 45.00 D 31.00— 34.00; Idem CD 31.00. TER AAR, 24 Juli. Groenteveiling: snijbonen 7288; B 5771; stek 3258; stamprimsessebonen 5075; B 4045; stok prlnsessebonen 6070; witte pronkers 35 38 ales per kg: tuinbonen 81 per 10 kg; tomaten A 4168; B 5262; C 2667; CC 2021; bonken 47 ;andijvle 1123; poste lein 26; uien 1323; rabarber 49; was- ren B 710; aardappelen 1217; kriel zilverulen 27; groene kool 811; rode komkommers krom 913; spitskool 13: al - kool 911; kroten. 29; putleskool 89; .es per kg; sla A 9—11; B 48; bloemkool A3448; B 17—29; C 10—16; komkom mers B 1516; C 1013; alles per stuk: selderie 4; peterselie 5: boskroten 212; bospeen 1523; alles per bos; appelen: Yellow Transparant 84 per kg; Bloemen: Dahlia's 18; Anjers 16 al'les per bos; au gurken: fijn 88; fijnbasterd 80; basterd 64; F) •f A 4547; grof 1 3537; CD. 30—32; 2728; üdiem geel 79 alles per kg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4