Laatste Berichten GEEN DISCRIMINATIE VOOR IMMIGRANTEN IN AUSTRALIË STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam 96ste jaargang Donderdag 25 juli 1957 Tweede blad no. 29195 Reactie van Australisch Immigratiebureau De heer F. Robson. hoofd van het Australische ImmigTatieburcau in Ne derland schrijft ons naar aanleiding van een artikel, waarin onze Austra lische correspondent betoogt, dat de immigranten in Australië ook na na turalisatie niet gelijkberechtigd zijn: „Mijn aandacht is gevestigd op een artikel in uw blad dat, zonder enige toeliching of kwalificatie, wellicht by uw lezers een verkeerde indruk zou kunnen vestigen en misstanden te weeg brengen, die de goede verstand houding tussen onze landen en de stroom van Nederlandse emigranten naar Australië nadelig zouden kunnen beïnvloeden. Alle landen van het Britse gemene best, alsook de meeste andere immi gratie-landen waaronder de Ver. Sta ten van Amerika en Brazilië kennen in hun nationaliteits- en burgerschaps- wetten de bevoegdheid personen hun burgerschap te onbnemen onder be paalde omstandigheden. Krachtens de Australische wetgeving bezit de minister voor Immigratie de bevoegdheid elke persoon, die binnen vijf jaar na zijn naturalisatie tot een gevangenisstraf van 12 maanden of langer wordt ver oordeeld, zijn burgerschap te ontnemen. Een dergelijke straf wordt slechts op gelegd voor zeer ernstige delicten. Sedert deze Australische wetgeving van kracht werd, zijn 70.000 personen genaturaliseerd, waarvan aan slechts 7 naderhand hun Australisch burger schap is ontnomen. Men ziet dus, dat de minister van zijn bevoegdheid slechts zeer zelden ge bruik heeft gemaakt. In el'k geval, bur gers die zich aan de wet houden, heb ben geen enkele reden t& bezorgdheid. Gouden bruidspaar Van der HorstWolters Vandaag zyn de gouden bruidsdagen Ingegaan van de heer en mevrouw Van der Horst—Wolters, wonende Oude Rijn 158. De heer L. G. van der Horst, die 72 jaar is en mevrouw G. van der Horst —Wolters, die 71 lentes telt, zijn beiden nog goed gezond en genieten nog van alles wat het leven te bieden heeft. Tot de hobby's van de bruidegom kan men dan ook rekenen alles wat actueel 'is, zoals radio en televisie, terwijl hij voorts enige vermaardheid bezit als gelegen heidsdichter en leider van feestjes. Voorts toont de heer Van der Horst warme belangstelling voor het oude stadsschoon, zoals mooie geveltjes, aar dige grachtjes, en verder alles wat een oude stad aan schoons te bieden heeft. Hij heeft bijna zijn gehele leven in Leiden gewoond, met uitzondering van enkele jaren in Hilversum, en oefende het beroep van behanger en woningin richter uit. De bruid heeft geen bepaalde hobby, want ..geven" en „alles voor een ander overhebben", is meer een levenshouding dan een hobby. De heer en mevrouw Van der Horst hebben 7 kinderen, onder wie één doch ter, die allen zijn getrouwd en tezamen weer 20 kinderen hebben. Geen wonder dat bruid en bruidegom drukke dagen te wachten staan, speciaal op 7 augustus wanneer het hun trouwdag is. Met zo veel kinderen en kleinkinderen moeten het wel gezellige dagen worden. Collecte nieuwbouw Diaconessenhuis Zoals reeds gemeld, wordt a.s. zater dag in onze stad de grote straatcollecte gehouden ten behoeve van de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis. Reeds ge durende enige jaren wordt in Leiden en verre omgeving een intensieve actie ge voerd om het benodigde kapitaal bij el kaar te krijgen. Het is te hopen, dat de inzameling van a.s. zaterdag daartoe wederom een flinke bijdrage zal leveren. Wie als collectant(e) dit goede doel wil steunen, gelieve zich a.s. vrijdag vanaf 7 uur 's avonds of zaterdag vanaf 's morgens 8 uur aan te melden aan het Geref. Jeugdhuis Breestraat. 19. JONGETJE KWAM TE VALLEN Een 8-jarig jongetje uit de Joubert- straat speelde gisteravond omstreeks negen uur met zijn broertje voor het station. Op een gegeven ogenblik kwam het ventje vrij ongelukkig te vallen. Met een bloedende wond op het voorhoofd werd hij door de E.HD. naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. BROMFIETSERS IN BOTSING Op het Levendaal ter hoogte van de Kraaierstraat kwamen gisteren twee bromfietsers, een Leidenaar en een in woner -van Voorschoten, met elkaar in botsing. De bromfietser uit Leiden kneusde zijn rechter enkel en de Voor schotenaar brak zijn neusbeen. Laatst genoemde liep bovendien ontvellingen aan het gelaat op. De E.H.D. zorgde voor het transport naar het Academisch Zie kenhuis. SIMON C. JANSEN CONCERTEERT IN DENEMARKEN EN ZWEDEN. Simon C. Jansen, de organist van de Westerkerk te Amsterdam, en dirigent van de Leidse Chr. Oratoriumvereni ging „Con Amore", geeft deze maand vier concerten in Denemarken en Zwe den. Hierbij zijn twee radioconcerten, nl. Radio Kopenhagen en Radio Stock holm, die een opname in Gothenburg verzorgt. De andere concerten zijn in de kerk van het Frederiksborgslot te Hillerod en te Motala. Simon C. Jansen vertolkt op zijn reis voor het meren deel werken van Nederlandse compo nisten, nl. Sweelinck, De Klerk, Jan Zwart, Andriessen en Cor Kee. De con certen staan onder bescherming van de Denemarken en Zweden. Het is ook mogelyk, krachtens onze burgerschapswetten, een misdadiger, wiens nationaliteit ontnomen is, te de porteren, doch van deze bevoegdheid is, in feite, nimmer gebruik gemaakt. In ieder geval zou deportatie slechts moge lijk zijn, indien een onafhankelijke commissaris aan de minister zou rap porteren, dat de betrokken vreemdeling geen geschikte persoon is om in Austra lië te blijven. Er is géén bezorgdheid geuit over de mogelijkheid van deportatie na verlies van burgerschap, door de Nederlandse bladen in Australië. Evenmin is er enig bewijs, dat Nederlandse mdgranten, die tot onze meest ordelievende burgers behoren, zich zorgen maken over het eventuele verlies van burgerschap van misdadigers. Na de oorlog heef Australië 1.250.000 nieuwe inwoners verwelkomd, waar van bijna 100.000 Nederlanders. Deze immigranten worden aangemoedigd zich in de Australische gemeenschap te voegen, doch tevens sommige van de nationale zeden en gewoonten uit hun voormalige vaderland te bewa ren. Bovendien wordt hen iedere ge legenheid gegeven deel te nemen aan het uitgebreide assimilatie-program ma, dat welhaast uniek te noemen is voor migratie op grote schaal naar welk land dan ook. De Australische regering dus, everre van discriminatie tegenover nieuwe inwoners te tonen, doet zelfs méér dan eigenlijk op haar weg ligt om hen volledig in de Aus tralische gemeenschap te doen op nemen". Canera-diefstal bij een Haags warenhuis Voor een waarde van 15 a 20 mille (Van onze Haagse redactie) Vannacht is ingebroken in het ge bouw van een Haags warenhuis aan de Grote Marktstraat in Den Haag. De dieven hadden het voorzien op de camera-afdeling. Door verbreking van drie ruitjes verschaften zy zich toe gang tot twee uitstalkasten, waaruit zy ongeveer 40 kostbare foto- en filmcamera's tot een gezamenlyke waarde van 15 a 20.000 gulden stalen. Toen het personeel vanmorgen de zaak betrad, bemerkte men direct, dat er ongewenste gasten in de camera afdeling waren geweest. Twee rond pilaren gebouwde vierhoekige uitstal kasten waren vrijwel leeg. Men had de daarin opgestelde camera's, zowel foto als filmopname-apparaten van hoge waarde, te pakken gekregen door drie glazen platen van ongeveer 8 mm. dikte, die de hoeken van de uitstalkasten af sloten, op halve hoogte door te snijden en ze uit de sponningen te nemen. De stukken glas hadden de dieven netjes op een andere toonbank neergelegd. Kennelijk waren de dieven enigszins deskundig op het gebied van camera's, want zij hebben de kostbaarste zorgvul dig uitgezocht en de minder waarde volle laten staan. Een geluk voor de firma is, dat net gisteren een etalage was ingericht, waarin het grootste ge deelte van de waardevolle camera's, die men in huis had, was uitgestald. Deze etalage hebben de dieven niet aange raakt, waarschijnlijk uit vrees door voorbijgangers te worden opgemerkt. Hoe de ongewenste gasten zijn bin nengekomen, kon nog niet worden vast gesteld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lambredht MaoMöl Marinius zn vaai M. L. vain de LuiLtgairen en G. Rehwald; An ton, zn van L. van Drie en E. M. Beren- man; ELisaibeth Christina Marianne, dir v. N. de Jager en L. W. de Jong; Framoisouis Pieter, zn van F. P. de Vries en T. Swtt- ser; Diana, dir van M. J. Coenen en T. Heytlng; Arte zn van A. van der Bent en G. Batelaan; Johanna Maria, dr van C. J van der Pijl en J. C. van der Weijden OVERLEDEN C. Ravensbergen, 72 Jaar, echtgenote van C. van Egmond. „Rechtse afwijkingen" in China toegegeven Een Chinees regeringsrapport, dat vandaag te Peking is verschenen, maakt voor het eerst officieel gewag van het bestaan van een „rechter vleugel" in de gelederen van de Chi nese communistische party: „Talryke leden van de communistische partij —zyn meegelokt door rechtse afwijke- lingen en hebben zich bij hen aan gesloten. Het was niet eenvoudig om hen weer tot een beter begrip van zaken te brengen". Het rapport noemt met naam en toe naam politici, hoge functionarissen aan ministeries en journalisten o.a. van het persbureau Nieuw-China die tot de rechtsen zouden behoren. Onderzoe kingen hadden aangetoond dat rechtse elementen in vrijwel alle geledingen van de Chinese samenleving worden aange troffen. Opening K.L.M. lijn Amsterdam-Houston Op dinsdag 3 september Onvoorziene omtandigheden voorbe houden zal op dinsdag 3 september a.s. 's avonds om 11 uur de nieuwe KLM-lyn van Amsterdam via Mon treal naar Houston in Texas worden geopend. De dienst zal worden uitge voerd met vliegtuigen van het type Douglas DC-7C. De openingsvlucht zal worden mee gemaakt door o.a. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en talryke andere autoriteiten. Minister Algera is voornemens op 7 september van Houston via Miami naar Curagao te vertrekken. De minis ter zal daar op 9 september aankomen. Gedurende zijn verblijf in de Ned. An tillen zal hij ook een bezoek brengen aan Aruba. Het ligt in de bedoeling van de mi nister om op 13 september van Curagao naar Nederland te vertrekken. Minister Algera wordt zaterdag 14 september 's avonds om kwart voor tien op Schip hol verwacht. Nieuwe vlootuitbreiding bij de K.L.M. Met het oog op de eisen, welke nog te verwachten uitbreidingen en de mogelijke invoering van het derde klasse vervoer over de Noordatlan- tische Oceaan in 1958 aan de vloot zullen stellen, heeft de KLM maat regelen genomen om een uitbreiding van haar vloot in het komende jaar te verzekeren. Daartoe zijn bij de Douglas- en Lockheed Fabrieken or ders geplaatst op één vliegtuig van het type DC-7C en één Lockheed Super Constellation L 1049 H en werd tevens met beide fabrieken een over eenkomst gesloten volgens welke een optie is verkregen op de levering van nog vier DC-7C's en twee L 1049 H's. Indien van deze opties gebruik wordt gemaakt zullen alle vliegtuigen nog in 1958 in dienst kunnen worden gesteld. De L 1049 H ishetzelfde vliegtuig als de bij de KLM in .gebruik zijnde Lockheed L 1049 G, met dien verstande dat in de L 1049 H tevens de nodige voorzieningen (zoals snel uitneembare stoelen, verstrekte vloeren, speciale deu ren enz.) zijn getroffen om dit vlieg tuig naar behoefte als passagiers- of als vrachtvliegtuig te gebruiken. Thans beschikt de KLM reeds o.m. over 17 Super Constellations en 9 DC- 7C's. De tiende DC-7C zal in de ko mende week worden afgeleverd. Voor levering in de jaren 1959 1960 heeft de KLM reeds eerder besteld 12 Lockheed Eelectra en 8 Douglas DC-8 vliegtuigen. „Bekentenis" van Eylon? Het Egyptische blad El Akhbar heeft vandaag bericht dat de Israëlische zee man Raffi Eylon. die voor de vaart van het Deense vrachtschip Birgitte Toft in Suez werd gearresteerd, tegenover de Egyptische autoriteiten te Ismaïlia heeft bekend een Israëlisch legerofficier te zijn, die zich op bevel van de Israëlische geheime dienst op het schip had inge scheept. SCHENKING VAN DE KONINGIN H.M. de Koningin heeft de gemeente 's-Gravenhage een groot aantal waar devolle etnografische voorwerpen, ten be hoeve van het Museum voor het Onder wijs geschonken. De verzameling bestaat uit vlechtwerk, aardewerk, kalebassen, pylen en bogen en houten voorwerpen. Enveloppe met 11 mille spoorloos Gister namiddag heeft een 67-jarige inwoner uit Blokker (N.H.) by de po litie van het bureau Linnaeusstraat in Amsterdam aangifte gedaan, dat hy een enveloppe met een inhoud van f 11.310, die hy in de binnenzak van zyn colbert had opgeborgen, mist. Hij was 's ochtends met zijn echtge note uit Blokker per trein naar Amster dam gereisd om bij zijn in de Transvaal- straat wonende zoon op bezoek te gaan. Toen hy daar in de middag nog een straatje om ging bemerkte hy, dat hy de enveloppe met geld kwijt was. Het onderzoek van de politie, ook in de wo ning van de zoon, heeft nog geen resul taat gehad. Men weet niet of het geld gestolen,g erold of verloren is. Het is mogelijk, dat de enveloppe reeds tijdens de reis naar Amsterdam zoek is ge raakt. Motorrijder gedood Op de Hessenweg by Zwolle, vlakby het punt waar deze weg uitkomt op de grote weg ZwolleMeppel, is gis teravond de 43-jarige uitvoerder L. Migchels uit Steenwykerwold met zijn motor met grote snelheid uit de bocht gevlogen, waarby hij op slag werd ge dood. Zyn echtgenote, die op de duo zat, brak beide benen. Nadat de motor uit de bocht was ge vlogen, baande hij zich over ongeveer 50 meter een weg door de beplanting, bestaande uit jonge boompjes en strui ken. Roversbende te Woerden ontmaskerd Jeugdige belhamels in arrest (Speciale berichtgeving) De Woerdense politie heeft een complot ontmaskerd, dat men byna een roversbende zou kunnen noemen. Het betreft hier een aantal jongens, vermoedelijk twaalf, van ongeveer 15 tot 18 jaar, die sedert het najaar van 1956 Woerden onveilig hebben ge maakt, met een serie kleine inbraken, vernielingen en baldadigheid. Tydens het onderzoek is een hele serie diefstallen aan het lich't gekomen, die nog niet eens waren aangegeven. Drie van de oudste belhamels bevinden zich in arrest. Anderen zijn na verhoor weer heengezonden, maar het is te ver wachten, dat nog meer arrestaties zul len volgen. De belhamels, die vooral de omgeving van de Gedempte Binnengracht te Woerden onveilig hebben gemaakt, heb ben o.m. veel fruit van groentenwagens ontvreemd. Later werden zij brutaler en drongen ook woningen en vooral pak huizen en niet te vergeten winkels bin nen. Ook de veiling kreeg meerdere malen bezoek, waarbij men er niet tegen op zag kisten tegelijk mee te nemen. Voorts ontvreemdde men enkele malen geld uit portemonnaies, die in jassen of mantels zaten aan de kapstok van een woning. Om snoeperij te krijgen, kreeg een pakhuis van een grossier diverse malen bezoek. De knapen klommen dan over het dak en drongen aan de achter kant van het pakhuis binnen. Ook si garetten werden in grote hoeveelheden gestolen. In totaal is voor vele honder den guldens ontvreemd. Na accijnsverhoging: 20 minder omzet gedistilleerd (Van onze Haagse redactie) De verhoging van het accyns op gedistilleerd heeft geleid tot een af- zetvermindering van 20%. In de pe riode van februari tot en met mei bedroeg de hoeveelheid gedistilleerd voor het binnenlands verbruik 66.000 hl van 50 tegenover 81.400 hl in dezelfde periode van 1956. Dit is van morgen meegedeeld door de voorzitter van het produktschap voor gedistil leerd. mr. dr P. J. Witteman, op een openbare vergadering van het pro duktschap in Den Haag. „Het is duidelijk, dat een afzetvermin- dering van 20% tot moeilijkheden in een bedrijfstak moet leiden," zo zeide de heer Witteman, die de gevolgen van de af zetdaling voor de verschillende onder delen van de bedrijfstak naging. Wat port. De geldomzetten in de groot- en port. De geldomzetten in de groot- en kleinhandel zijn niet gestegen. Bij ge stegen prijzen moet de kwantitatieve omzet dus vry sterk zijn verminderd. Bij de Horeca-bedrijven doet zich een soortgelijke tendens voor. De voorzitter van het produktschap trok ernstig in twijfel, of de accijnsver hoging zal leiden tot het doel, dat de regering voor ogen heeft, namelijk een hogere opbrengst. Ondanks de verhoging van het ac- cijnstarief met 25% is namelyk de accijnsopbrengst in de periode van februari tot en met mei 1,5 miljoen gulden lager geweest dan in de over eenkomstige periode van 1956. Bij voortzetting van deze ontwikkeling zal de schatkist van deze accynsverhoging niet profiteren maar zelfs minder ont vangen dan voor de accynsverhoging het geval was, aldus mr. dr. Witte man. Relletjes te Poznan Volgens het Poolse blad „Zycie Warszawy" hebben zich gisteravond te Poznan relletjes voorgedaan, waarby er werd gevochten tussen de plaatse- lyke militie en een groep jonge „op roerkraaiers". De militie moest van traangasbommen gebruik maken om de orde te herstellen. Tas met f 55.000 verdwenen Is een 33-jarige wisselloper vanmor gen het slachtoffer geworden van een bijzonder brutale roofoverval? Om ongeveer tien uur liep hij langs het Koninklijk Paleis in de Paleisstraat te Amsterdam. Plotseling kromp hij ineen van pijn doordat een of andere by- tende stof in zijn ogen terechtkwam. Hij greep met beide handen naar zyn gezicht en liet een tas. waarin zich een bedrag van f 55.000 bevond, val len. Toen hij even later weer iets kon zien, bemerkte hij dat de tas was verdwenen. De wisselloper, die werkzaam is op het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank aan het Damrak, rende onmiddel lijk terug naar dit kantoor, waarna de politie gewaarschuwd werd. Hij was op weg geweest om het geld, dat uit cou-i pures van f 10 en f 100 bestond, in te wisselen voor grotere coupures. Uit het verhoor van de wisselloper is de recherche niets wijzer geworden. KATWIJK Chr. Huishoudschool Aan de Katwijkse Industrie- en Huis houdschool slaagden de volgende leer lingen: Primaire opleiding: Nel de best, Jan- neke Du'bbelaar. Alie van Duyn, Annie Dijkdrent, Wil Guyt, Hennie v. d. Horst, Alida Kroon, Jansje Minnee, Dineke Parlevliet, Lenie v. d. Plas, Wil v. d. Plas, Annie van Rijn, Maria van Rijn, Leuntje Souverein, Agada de Vreugd, Nel de Vreugd, Greet Dubbeldam. Spri- neke Dusoswa, Conie v. d. Plas, Maaike Verweijmeren, Geertje van Beelen, Co nie v. d. Does, Tinie van Duyn, Gretha van Duyn, Trijntje van Duyri, Agaat de Haas, Antje Hus, Marietje de Jong, Bep Krijgsman, Jannie Messemaker, Marijtje de Mol, Nel Ouwehand, Alber- dina v. d. Plas, Lenie Remmelzwaal, Grietje van Rhee, Cobie van Rijn, Dirkje Sierenburg, Leuntje Vlieland, Janie de Vilt, Jacomine van Beelen, Louisa v. d. Bent, Corrie Berkheij, Nel lie Berkheij. Adriana van Duyn, Leuntje van Duyn, Clara van Elten, Inge v. d. Eij'kel, Clazien Haasnoot. Agada Hoek, Dikkie Ketting, Geertje Kuyt, Klazien Ouwehand, Marrie v. d. Plas. Maartje Varkevisser, alles Katwijk; Plonie Ho- gewoning. Jannie van Egmond, Rijns- burg; obie van der Bent, Carla van Duyn, Jaantje van Hensbergen, Dirkje van der Niet, Lenie Scheurwater, Ma rijke Smit, Greet van Sprong, Stera Steenvoorden. Lenie Vlieland, allen Noordwijk; Tineke Derné. Irene van Leeuwen. Corie van der Meij. Dirkje Noort. alles Oegstgeest; Irene Goede, Sassenheim: Josien Verboon, Voor schoten; Belie van Voorst, Lisse. Afge wezen geen. Hulp in de huishouding: Nel van Duy- venbode, Jannie Guyt, Nita v. d. Kwaak, Ellie Smaal, Edith Christ, Janna van Duyvenbode, Nel Guyt. Wil den Hollan der, Atie v. d. Marei, Wil van der Plas. Leuntje Varkevisser. Cobie Verdoes. al len Katwyk; Belia Barnhooorn en Ca- trien v. d. Meij, Valkenburg: Greet Hoek en Joke Moerkerk, Noordwijk; Jannie v Nieuwkoop, Truus v. d. Meij, Tineke v. Donge, Hermien Post, Riet Schoneveld, allen Rijnsburg: Joke van Klinken en Maria Perdok, Oegstgeest. Afgewezen 1. C. B. M. Wolf aan mevr. Schwantje Huisnaaisters: Hennie van Duyn, Erna bloemen en aan zijn scheidende collega v Duyvenvoorde, Hendrina de Haas, ee£ sigarettendover. LEIDERDORP De heer E. Sleeboom te Boskoop is met ingang van 1 oktober 1958 benoemd tot hoofd van de herv. school, Kas tanjelaan. en niet met ingang van 1 ok tober 1957, zoals eerder gemeld. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht vanaf Duffel, afstand 190 km; in concours 291 jonge duiven, die gelost werden om 8.20 uur met z.w.wind. Eerste duif kwam aan 9.50.37 uur, laat ste prijswinnaar om 10.06.43 uur. 1, 7 A. Rooda, 2, 6 C. van Dam. 3, 4 A. Hendricks, 5 C. Onderwater, 8. N. Hoogervorst, 9 H. Kettenis, 10 L. Klein. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrid J., dr van G. H. Dek ker en Oh. J. Wi'bbeiiiinlk; Amneldes, dr van A. Markus en Th. J. van Engelenburg: Nl- colaas P.. zn van A. Ravensbergen en M. M. Hasselo. GetrouwdP. A. ran Haastrecht en M. J. B. van Beek; G. Jaket en A. M. Rutgers. WASSENAAR J. A. Schwantje nam afscheid van de Wassenaarse politie In de theoriezaal van het politie bureau werd gisteren afscheid geno men van inspecteur J. A. Schwantje, die, als reeds eerder vermeld, met in gang van 1 augustus is benoemd tot hoofdinspecteur te Den Helder. Voor zover de dienst dit toeliet waren alle leden van het korps hierbij tegen woordig. Burgemeester S. baron van Wijnber gen betuigde de scheidende functiona ris dank voor de wijze waarop hy gedu rende zeven jaar in Wassenaar zijn taak vervulde. Hij noemde hem een man, die op uitnemende en doordachte wijze zijn werk deed en op wie men kan bouwen. Ook gaf hij zijn waardering te kennen voor de activiteit van de heer Schwantje ten opzichte van de Bescherming Bevol king en de reservepolitie. Hiema sprak commissaris J. Maan dag, die nog wat dieper inging op de activiteiten van inspecteur Schwantje waarna hij hem namens het personeel een boekwerk overhandigde. Met woorden van dank en afscheid namens de Politie Schiet- en Sportver eniging overhandigde hoofdinspecteur C Curtiss Wrightfabrieken in ons land (Va nonze Haagse redactie) Er bestaan plannen voor de vesti ging van een dochteronderneming van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Curtiss Wright in ons land. Als plaatsen van vestiging zouden in aanmerking komen steden als Haarlem, Utrecht of 's-Her- togenboseh. Het assemblagebedryf, waar hier sprake van is, zou in de toekomst geheel West-Europa van Curtiss Wright produkten moeten gaan voorzien. Zoals bekend, heeft vier jaar geleden Curtiss Wright reec^s een kleine vesti ging op Schiphol geopend. Indien deze plannen worden verwezenlijkt, zal hier mee Nederland het 74ste Amerikaanse bedrijf na de oorlog een vestigingsplaats verlenen voor een dochteronderneming. Besprekingen van prof. Lieftinek (Van onze Haagse redactie) Prof. Lieftinek zal volgende week op doorreis naar zijn vakantie-oord in het buitenland een routine-bezoek aan ons land brengen. Na zijn vakantie zal hy 26 augustus in Den Haag besprekingen voeren met Nederlandse financiële in stanties. O.m. met de president van de Ned. Bank. die. zoals bekend, lid van het be stuur van het Internationale Monetaire Fonds is. en met minister Hofstra. Prof. Lieftinek. ex-minister van Fi nanciën. is thans directeur van de We reldbank te Washington. Verwacht wordt, dat met de expert in financiële zaken bij uitstek de huidige financiële moeilijkheden van ons land zullen wor den „doorgepraat". VOETBAL AANHOUDING IN ZAAK „BOBO" SAL (Van onze Haagse redactie) Op verzoek van de Haagse politie is in Amsterdam aangehouden een be stuurslid van de voetbalvereniging ..Am sterdam". Hij wordt verdacht van een uitlokking tot meineed in de zaak van de voetballer „Bobo" Sal. De aangehou dene is in Den Haag in verzekering ge steld. De meineed zou zijn uitgelokt ty dens het verhoor van de voetballer voor de rechter-commissaris in Den Haag. MOTORSPORT NATIONALE MOTORRACES OP ZANDVOORTSE CIRCUIT In verband met het afgelasten door de K.N.A.C. van de nationale sportwa- renraces, die 18 augustus a.s. op het Zandvoortse circuit zouden worden ge houden, deelt de K.N M.V. mede, dat zy de inmiddels op het circuit aange brachte verbeteringen voldoende acht voor motorwedstrijden. De nationale motorraces op 18 augustus zullen dus wel doorgaan. Bij die gelegenheid zal een proef wor den genomen met een race voor ultra- lichte motoren met een cilinderinhoud tot 50 cc. Het betreft hier geen brom fietsen. maar motoren, die in alle op zichten aan de voor motorrywielen gel dende standaard voldoen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van Hall—Muller, zn., Velp; Veenhoven—Bokhoven, zn., Heemstede; Van As—Ermers, zn., Paramaribo; Leyds —Boom, zn., Silvolde; PotharstLoukes, zn., Medan; Reitsma—Riemens, dr., Rotterdam; Schilder—Valk, dr., Rot terdam. Overleden: J. G. Henkens. m. 53 jr., Rotterdam; dr. H. ten Oever, m. 79 jr., Zeist; J. J. Marckmann. m. 88 jr., Rot terdam; ir. L. van den Homert, m. 65 jr. Oosterbeek; Ph. H. Schepp, m. 62 jr., Rotterdam; M. Rima—Hoefnagel, vr. 72 jr.. 's-Gravenhage; C. Th. van Delden- Viejou, vr. 7 jr., 's-Gravenhage; Ch. L. Peltenburg—Van Dorsten, vr. 94 jr., 's-Gravenhage; J. H. Duyvensz, m. 72 jr., Amsterdam; I. Koppel, m. 77 jr.. Utrecht; A. S. Roco, m., Amsterdam; A. J. Honhoff—Van Hilten, vr. 75 Jr., Terborg. BEURSOVERZICHT Markt niet in herstel Amsterdam, 25 juli. De markt toonde vanmiddag niet de minste neiging tot herstel. Doordat de arbitrage internationaal zeer voorzich tig is en de politieke ontwikkelingen in Oman nauwlettend gadeslaat en af wacht alvorens tot nieuwe posities over te gaan. was de handel over de gehele beurs minimaal. De prijsverlaging van olie en benzine in Amerika door ver schillende grote maatschappijen vooral in Texas werkt geen hogere koersen voor deze aandelengroep in de hand. Toch waren Kon. Olies hier vanmiddag circa f 1.boven gisteren, maar bleven op een koers van f224.20. een halve gulden onder pariteit New York. Londen gaf wat olies tegen dollars en daar was de gehele artoitrageh&ndel mee gezegd. Philips bleef goed prijshoudend op 391, doch Unilever voegde aan het verlies van gisteren (6 punten) 1 toe. Aku's konden zich goed handhaven. De aan delen KLM deelden in de lusteloosheid ter beurze en werden rond de f. 136.50 verhandeld tegen gisteren f. 1.hoger. De scheepvaartmarkt was onregelma tig: Van Nievelt 1 punt lager. Van Om meren circa 2 punten hoger, KNSM 146 (145). Staatsfondsen prijshoudend. De cultures werden iets lager geadviseerd. Vandaag weer notering in 4 Fridor advieskoers 45 tegen 724 op 21 maart j.l. De gewone aandelen werden 4 pun ten hoger dan gisteren geadviseerd op 20. Nieuwe aandelen Geveke werden 1 hoger bieden koers 325 vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 juli Londen 10.63 10.634, New York 3.82H—3.83A, Mon treal 4.09A—4-03H. Parijs 1.08424— 108524, Brussel 7.60%7.60%, Frank furt 91.07—91.12, Zurich 87.18—87.23, Zürich (vr. fr.) 89.27489.324, Stock holm 73.7073.75, Kopenhagen 54.98 4 55.034, Oslo 53.174—53.224, Milaan 61.214—61.264. Wenen 14.71%—14.724. Annie de Hollander. Maria de Mooij, Annie v. d. Oever, Jannie Onderwater, Nel v. d. Plas. Adriana Schaap. Geertje Schaap. Riena Schaap. Nel de Wilt. Ja nie Zuyderduyn, alles Katwijk; Ellie Binnendyk. Rijnsburg. Afgewezen geen. Kostuumnaaisters: Annie Barnhoorn, Dikkie Kuyt, Geertje Kuyt, Lenie de Vreugd, allen Katwijk; Martie de Moo-, Rijnsburg; Marijtje Passchier, Noord wijk Afgewezen geen De schoolprijs voor de beste leerling werd toegekend aan Greet Dubbeldam, die. evenals Sprineke Dusoswa, de 2-ja- rige primaire opleiding in één jaar met succes doorlopen heeft. Een asbakje werd door brigadier C. Lugthart aangeboden namens de afde ling bijzondere wetten en verkeerspeda- goog Th. van der Hoek voegde hieraan nog toe een sigarettenkoker namens de z.g. stormbrigade. Als vertegenwoordiger van de oud leden van de inmiddels opgeheven poli- tietoneelvereniging sprak de heer Cra mer een woord van afscheid. De heer Schwantje dankte voor de vriendelijke woorden en voor Se ge schenken. waarby hij gelegenheid vond om de aangename sfeer en de prettige samenwerking in het korps in het licht te stellen. Er was hierna gelegenheid voor een persoonlijk afsoheid. Donderdag 25 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 86 86% Grootboek obl. 34 77 77L Ned. '47 3 4 (3) 84 U 847s Ned. '51 34 89 88% Ned. '53 34 86% 86% Ned '56 34 864 86r78 Ned '48 34 81ÏV 81% Ned '54 34 82 81% Ned '55 I 34 82 81% Ned. '55 II 34 84 4 84 Ned. '37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert. 3 891'8 89 Ned. 62-64 3 88% 88% Cert. NWS 57 L Indië '37A 3 84% 84 ft Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 424 424 Nat. Handelsbank 99% 98% Ned. Handelmy153 153 A.K.U182% 182% v. Berkel's Patent (v) 2014 200 Calvé Delft cert. 356 351 Kon. Pap. v. Gelder 185 184% Hoogovens cert294 294 Müller en Co. NJ. 345 3404 Ned. Kabelfabr276 275 Philips 290% 2914 Philips pref154 153 Unilever 450 449 Wilton Feyenoord 234% 222 Biliton 2de rubr. 242 L 235 Dordtse Petr. gew.1068% 10754 Kon. Petr. (f.20.—223.50 224.50 idem (50 k f.20.—223.35 224.10 A'dam Rubber 70% 704 Deli Mijen (Ver.) eva. 89f& 89 H.VA 1164 115 Java Cult404 40 Senembah 60 Vorstenlanden 27% 28 Holl. Amerikaiyn 1734 173 Java China Paket 163 162 Kon. N. Stoomb 145 1454 Kon. Paket Mij 151 151 Stoomvaartmy. Ned. 182 180% Van Ommeren cert. 253 255 Kon Rott. Lloyd 1704 170 Ned Scheepv. Unle 160% 161 KJjM137.60 136.50 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 88 L 88 Den Haag 1937 1 3.. 954 Leiden 1947 90L 844 R'dam '37 I-m 34 884 88 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99y4 99 Premieleningen 904 84 B 84 B A'dam '56 I 24 79 794 A'dam '56 II 24 994 99% Eindhoven '54 24 80 80 Enschede '54 24 804 80 Den Haag '52 I 24 88 88% idem H 24 85% R'dam '52 I 24 86% idem II 24 87 y4 Utrecht '52 24 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen 1964 1974 H.B.U. cert 197 195 165 165 Twentsche Bank 1614 162 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 L Borneo Sum. HMy 65% 654 Ned G. en Sp. Fabr. 179% 179 Kon. Ned Grofsm 102 1024 Internatio 854 854 Rott. Droogdok Mij 583 570 Tieleman en Dros 134 13 Ned. My. Walv.vrt. 604 604 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 134 13 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 36 99% 994 68H 68% Bethlehem Steel 504 514 69 f8 69% General Motors 45% 45% 110% 110% 57 58% 89 894 29A 30% Un. States Steel 70% 70% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 24/7 Edelmet. Kon. AA 60 584 Pref. w.a. Idem 69 684 Electrolas B 346 Holl Constructie 368 L 365 L Ing bur v Bouwnfjv 122 Int. Kunststoff Ind 39 39 Leidsche Wolspinn 236 G 235 Sikkens Lakfabr '53 410 Ver. Touwfabrleken 166 166 Wernink's Betonm. 80 L Van Wijk Textiel 79 78

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3