Ook Eerste Kamer keurt wijziging huurwetten 11a dreigementen goed WEERBERICHT Vijf ministers in verdediging Deze week een breed technisch overleg over Ij-tunnel begonnen ENGELAND HALVEERT LEGER 96ste jaargang DONDERDAG 25 JULI 1957 No. 29195 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel 11 Lelden Gir0 no 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer f. 7,50 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Huurverhoging gaat 1 augustus in Motie Hellema: „Maak huren van de nieuwe woningen niet te hoog" aangenomen Thans is de huurverhoging met alle consequenties ook in de Eerste Kamer goedgekeurd; zij zal op 1 augustus ingaan. De beslissing is gevallen, niet nadat het uitzicht op een nieuwe langdurige Kabinets crisis de Kamerleden herhaaldelijk voor ogen was gesteld. De verhoging der oude huren met 25 werd na langdurige dis cussie, aangenomen met 56 tegen 8 stemmen (de communisten en AR-fractie met uitzondering van prof. Diepenhorst). Het tweede ontwerp, het Grootboek Woningverbetering-blokkering van 123^ der huurverhoging, werd vervolgens aangenomen met 40 tegen 24 stemmen (voor de leden der P. v. d. A., de KVP behalve de heren Regout en Meeuwsen en prof. Diepenhorst AR). Het derde ontwerp, de fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gelden voor verbetering van woningen, werd z.h.s. aangenomen. Eerste Kamer eenvoudig ligt. De leden dezer Kamer kunnen niet geacht wor den te zyn gebonden. Slechts de voor zitters van de Tweede Kamerfracties zijn in het overleg betrokken geweest. Er zal dan ook geen beroep worden ge daan op de gebondenheid der Kamer leden. Wel zal men. zoals door de heer Kraayvanger (KVP) is betoogd, de po litieke consequenties by de beslissing moeten betrekken. De vorming van een Kabinet zou niet mogelyk zijn geweest, indien vooraf geen overleg was ge pleegd met de voorzitters der Tweede Kamerfracties. Zij zouden niet bereid zijn geweest hun geestesverwanten te adviseren in het Kabinet zitting te ne men, indien geen verzekering was ge geven omtrent de uitvoering van be paalde door hen verlangde programma punten. Dr. Drees zeide verbaasd te zijn, dat de heer Kolff de voorstellen uit diepste levensovertuiging meent te moeten afwijzen. Het behoeft hier niets meer te zijn dan strikt zakelijke me ningsverschillen. Dat gebondenheid aan gemaakte afspraken in strijd is met de CH-opvattingen bestreed dr. Drees aan de hand van voorbeelden uit de parle mentaire geschiedenis. De leden van het Kabinet zijn wel gebonden aan het programma van de regering, waarop zij vrijwillig tot de Nadat minister Witte, gelijk gisteren regering zün toegetreden. Bij afwij- nog gemeld, het woord gevoerd had, was het woord aan minister Hofstra, die verklaarde, dat de geblokkeerde gel den een functie zullen hebben in de nationale economie: de besparingen worden met de geblokkeerde gelden ver hoogd. De rentevergoeding van 3 ró acht de minister niet onbevredigend. Minister Suurhoff zeide, dat het uiterst moeilijk is huurverhogingen en loonsverhogingen tegelijkertijd in wer king te laten treden. Huurverhogingen dienen bij wetswijziging te geschieden en dit zou een aanzienlijke vertraging in de totstandkoming van loonsverho gingen betekenen. Het is technisch by- zonder moeilijk. De minister vroeg zich af, of de thans gevolgde methode veel afwijkt van de bepleite gelijke doorvoering van loon- en huurverhoging. Nu is er ook een loonronde en de SER heeft voor het lo pende jaar een verhoging van 2 voor de loonsom ruimte aanwezig geacht. Het is echter de vraag of toekomstige huurverhogingen geheel gecompenseerd zullen worden. Dit zal van de omstan digheden afhangen. Het zal om admi nistratieve redenen niet mogelyk zyn de verhogingen der sociale uitkeringen reeds per 1 augustus te doen ingaan. Het uitkeren van voorschotten is prak tisch onuitvoerbaar. Hierop was het woord aan minister Zülstra, die zeide dat de vrees van prof. Hellema (AR), dat de rust in de pryzen onwaarschijnlijk wordt door de 25 huurverhoging, onvoldoende door argumenten wordt geschraagd. Het bedrijfsleven heeft zich bereid verklaard de looncompensatie te dra gen en dit is een wezenlijke taak. De slag om de prüsstabilisatie blijft een moeilijke taak. Natuurlijk worden de problemen door de huurverhoging moeilijker. Het is echter onjuist te menen, dat een verhoging van 25 wel en van 12'/& niet tot een cala miteit zou leiden. Minister-president Drees zeide naar aanleiding van een verklaring van de heer Kolff (CHU), dat de kwestie van gebondenheid aan gemaakte afspraken tydens de Kabinetsformatie bij de Stewardess „Neutron" is overleden Bü de KLM is bericht ontvangen uit Biak, dat daar gisteren in het hos pitaal is overleden mej. D. J. Klein Klouwenberg, stewardess van dc „Neu tron". Zoals gemeld zijn de ouders van mej. Klein Klouwenberg vorige week naar Biak gevlogen. Zij zijn daar za terdag j.l. aangekomen. Opnieuw regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met voornamelijk in de noordelijke helft van het land regen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JULI. Zon op: 4.54 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 4.09 uur; onder: 19.46 uur. Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 2.06 u. en 14.37 uur; laagwater te 10.18 en 22.47 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Tijdens de vrijwillige auto~inspec- tie door de gemeentelijke politie van Amsterdam op het Museum- plein, liet de bezitter van een brand weerwagen uit het begin van deze eeuw gistermiddag dit vehikel keii- ren (foto boven). De wagen werd echter ondeugdelijk verklaard voor het moderne verkeer en als extra service van de politie, sleepte deze hem met een takelwagen naar het huis van de eigenaar foto onder). zing van de huurvoorstellen zullen zij dan ook de consequenties moeten trekken, waarover minister Witte reeds had gesproken. Dr. Drees merkt n.a.v. de opmerking, dat de huurvoorstellen een socialistisch karakter hebben, op, dat reeds tijdens de formatie van het Kabinet is gespro ken over een regering zonder P. v. d. A. Het programma ten aanzien van de huurkwestie bleef echter ongewijzigd gehandhaafd. De Kamer zou op zakelijke en poli tieke gronden over de huurvoorstellen moeten beslissen. Q Slot op pag. 2 Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren op het vliegveld te Londen aangekomen. Zij zullen enige dagen in Londen blijven voor een particulier bezoek. Op de foto Koningin Juliana en Prinses Beatrix verlaten het vliegveld. op vokantse,*. Mr. De Roos iu Amsterdamse gemeenteraad Felle kritiek van alle raadsfracties „Burgemeester en wethouders van Amsterdam moeten tot hun leed wezen mededelen, dat de regering heeft vastgehouden aan haar stand punt dat het technisch overleg in zake de IJ-tunnelbouw tot overeen stemming moet hebben geleid, voor dat nadere beslissingen kunnen worden genomen. Op 23 juli j.l. is een breed technisch overleg aange vangen op de grondslag van het be staande tunnelproject, waarvan het eerste resultaat in een gemeen schappelijk communiqué is vastge legd. B. en W. hebben zich bijzonder ver heugd over de warme belangstelling die van zovele zyden in en buiien Amster dam voor de IJ-tunnel aan de dag is gelegd. Zij vertrouwen dat de getoonde burgerzin onverzwakt zal blijven be staan". Deze woorden sprak gisteravond de loco-burgemeester van de hoofdstad, mr. A. de Roos. namens het college van burgemeester en wethouders, nadat hij de gemeenteraad een uitvoerig resumé had gegeven van de onderhandelingen, zoals die met betrekking tot de IJ-tun nelbouw gevoerd zijn. KRITIEK Naar aanleiding van deze verklaring voerden leden van alle raadsfracties het woord. Vele sprekers uitten felle kritiek op bepaalde onderdelen van het overleg, over communiqué's en over handelwij- Vele met krijgsroem overladen onderdelen gaan in komende vijf jaar verdwijnen (Van onze Londense correspondent) De nieuwe Britse defensie-politiek is gisteren een stap verder tot uitvoering gebracht door de aankondiging van de reorganisatie der strijdkrachten, neerkomende op een halvering van het leger in vijf jaar tijd. Het zwaartepunt van de moderne oorlogvoering is, zoals men weet, thans verlegd naar de bestuurbare projectielen. Verwacht wordt dat Engeland, mede dank zij de onlangs gehouden H-bom-proeven, binnenkort de beschikking zal krijgen over H-bom-ladingen voor lange afstand-raketten, wier explosieve kracht gelijk staat aan een miljoen ton T.N.T. springstof. Velen zullen geheel opnieuw moeten beginnen. Een kapitein die op 36-jarige leeftijd de dienst verlaat, ontvangt in totaal 62.000 gulden, een brigadier van 49 jaar, met 9 dienstjaren, zal 94.000 gulden contant ontvangen en een pen sioen van meer dan 10.000 gulden per jaar voor de duur van zijn leven. Dertig infanterie-regimenten zullen paargewijze worden samengesmolten en teruggebracht worden tot 15. Hieronder zijn vele beroemde regimenten. Zij wor den gegroepeerd in brigades. Twintig artillerie- en vijf genie-regimenten als mede twee bataljons van de beroemde garde-brigade worden eveneens opgehe ven. Zes tank-regimenten worden tot drie teruggebracht. ROYALE SCHADELOOSSTELLING Met de schadeloosstelling van de over bodig geworden militairen zal een be drag van tussen de 400 en 500 miljoen gulden zijn gemoeid. Afgescheiden van vervroegd pensioen en bedragen, die men reglementair ontvangt bij het ver laten van de dienst, zullen extra belas- tingvrüe uitkeringen worden gedaan tot 60.000 gulden voor de hoogste officieren en tot 12.500 gulden voor de lagere ran gen. De schadeloosstelling bedraagt vyf maal het jaarsalaris, overeenkomende met wat industriële leiders krijgen als zü onder gelyke omstandigheden hun werk moeten opgeven. Bovendien zullen alle permanent dienende officieren, die op normale wyze de dienst zullen ver laten, zonder vroegtijdig ontslag dus, een extra-betaling ontvangen van 5000 gulden wegens het feit, dat zy met de overbodig geworden militairen zullen moeten wedyveren om een burgerbe trekking te vinden. De regering heeft inderdaad een royaal gebaar gemaakt om de slag voor de betrokkenen niet te zwaar te laten aankomen. zen, niet in het minst ten aanzien van de regering. De heer L. Seegers wilde namens de communisten zelfs „de ge hele Amsterdamse volkskracht mobili seren tegen de regering" om duidelijk te maken, dat ..Amsterdam dit niet neemt". Maar zijn voorstel werd alleen gesteund door zijn partijgenoten. De heer J. M. den Uyl. sprekend namens de gehele PvdA-fractie uitte kritiek ten aanzien van de gehele regering, met name over het regeringscommuniqué, uitgegeven nadat B. en W. waren over gegaan tot de uitgifte van de IJ-tun- nellening. Spreker betreurde deze publi- katie en noemde haar „bijzonder onele gant". TOCH OPTIMISME Maar ondanks alles zag mr. De Roos nog wel reden tot optimisme. Hij meen de dat er groeiend inzicht is ontstaan in de belangen van Amsterdam en dat er thans gesproken kan worden van „georganiseerd overleg", al is moeilijk te zeggen, hoe lang dat kan duren. „He laas hebben we niet bereikt, wat we wilden bereiken. Dit laatste was veel ge vraagd, maar we hebben veel moeten vragen in het belang van de stad. We zullen moeten volhouden en met kracht moeten blijven ijveren voor de spoedige totstandkoming van de voor de hoofd stad zo noodzakelijke tunnels. De wethouders voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil. zei later, dat ten aanzien van aanbesteding, er geen aan leiding is gevonden deze uit te stellen. Deze blijft dus op morgen gehandhaafd. Gewijzigde situaties kunnen bij iedere aanbesteding altijd op een later tyd- stip besproken worden met de aanne mers. IJ-tunnelbouw komt stil te liggen De werkzaamheden van de Y-tunnel zullen binnenkort worden gestaakt. De fa?£ waaraan men thans werkt, het hr --11 van een damwand voor de bouw put van het zuidelijk ventilatiegebouw en de zwaarste tunnelglooiing, welk werk thans in een eindfase is, zal nog worden afgemaakt. Reeds meer dan 40 miljoen zijn in de Y-tunnnelbouw geïnvesteerd. Het is de grote vraag, of deze 40 miljoen niet als weggegooid geld moeten worden beschouwd, wan neer het overleg tussen Ryk en ge meente, dat thans begonnen is, zou lei den tot drastische veranderingen van het onderhavige plan. De Zaanstreek en Noord-Holland willen de tunnel meer westelijk nabij de Coenhaven. Dit is tussen Centraal Sta tion en de Hembrug. De volkomen lege schatkist en verschillen in opvatting doen voor een snelle tunnelbouw in de naaste toekomst het ergste vrezen, aldus meent men thans in Amsterdam. TWEE FASEN De inkrimping van het leger zal in twee fasen geschieden; de eerste loopt einde 1959 af, de tweede eind 1962. De tegenwoordige sterkte van 370.000 man zal tot de helft worden teruggebracht tot een louter uit vrywilligers be staand beroepsleger. De vrouwelyke legerafdelingen blyven onaangetast. De oudere militairen zul len door jongeren worden vervangen, voor wie de strydkrachten evenals vroe ger een loopbaan blyven bieden. De administratie zal voor een belangryk deel door burgerpersoneel worden over genomen. Rothschild liet geld na voor parlementsgebouw in Israël Premier Ben Goerion heef het Israëli sche parlement meegedeeld, dat James Rohschild. die in mei in Engeland over leed, zes miljoen Israëlische ponden (ongeveer 12.5 miljoen gulden) heeft nagelaten voor de bouw van een parle mentsgebouw n Israel al- -vmbool Bonus bij de P.T.T. Thans voor 10 procent van het personeel (Van onze Haagse redactie) Tien procent van het PTT-personeel zal eind oktober begin november een gratificatie ontvangen, die ligt tussen de f. 75.- en f. 200.- zo vernemen wij van de hoofddirectie. Voorheen be droeg het percentagè, dat voor een extra-uitkering in aanmerking kwam, vier. Men gaat hiermede in de richting van de prestatiebeloning. Dit jaar zullen in verband met deze uitbreiding geen extra periodieken worden gegeven. De nieuwe regeling geldt voor 5700 werknemers verdeeld over alle afdelingen. (Wy gunnen uiteraard de PTT-amb- tenaren het hunne, doch vragen ons toch met enige verwondering af hoe deze geste in overeenstemming is te brengen met de door de regering met rovel vuur a-nbevolen bestedingsbeper-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1