Eerste Kamer debatteert over de wijziging van de huurwetten WEERBERICHT K. V.P. verdeeld over blokkering A.R.,C.HV.V.D. en S.G.P. legen Engelse ontwapeningspolitiek in liet Lagerhuis goedgekeurd SACHA GUITRY OVERLEDEN 96ste jaargang WOENSDAG 24 JULI 1957 No. 29194 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Uiteenlopende opvattingen „Gruwelijk onrecht jegens bepaalde groep" De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de openbare behandeling van de huurwetten. Aan de orde waren een wijziging van de huurwet tot verhoging van de huren per 1 augustus a.s., regelingen ter bevor dering van de reservering van gelden voor verbetering van woningen (Wet Grootboek Woningverbetering) en fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gelden voor verbetering van wonin gen. Achter de regeringstafel hadden plaatsgenomen de ministers Witte, Hofstra, Zijlstra en Suurhoff. Gedurende een deel van de ver gadering was ook dr. Drees aanwezig. Eerste spreker was de heer Kraayvanger (KVP) die zeide namens een deel van zijn fractie te spreken. Het huurbeleid is een zwakke stee geweest in het beleid van de na-oorlogse kabinetten, aldus spre ker. Politieke tegenstellingen hebben de regering, maar ook het Parle ment onmachtig gemaakt het huurbeleid de goede richting uit te sturen. Met de wijziging van de huurwet en de verhoging van de huren zegt spreker volledig te kunnen instemmen. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren en er zullen nog enige verhogingen moeten volgen. De heer Kraayvanger zeide de rege lingen ter bevordering van de reserve ring van gelden voor verbetering van woningen een gezonde gedachte te ach ten. De termijn van 12 jaar van de ge dwongen blokkering is zeer lang. Het zou beter zijn, indien voor de rentever goeding een variabele rentevoet zou worden vastgesteld. Het is te betreuren, dat de PvdA om politieke redenen zo lang heeft gewacht met goedkeuring van een huurverhoging. Dit heeft de gezondmaking van de volkshuisvesting in de weg gestaan. De blokkering acht de heer Kraay vanger een ontsiering van de gedachte van een grootboek voor de woningver betering. Het is een onnodige dwang. Er moet echter een offer worden ge bracht om een compromis mogelijk te maken. Het opnieuw veroorzaken van een kabinetscrisis onder de huidige omstandigheden zou schadelijker zijn. Dat deel van de fractie van de KVP, namens hetwelk de heer Kraayvanger spreekt, is bereid het offer van het aan vaarden van dwang te brengen om de huurverhoging te bereiken. De heer Hellema (AR) zeide, dat het een onjuiste gedachte is, dat de gelden voor de woningbouw moeten worden verkregen van de huiseigenaren. Men Enorme fabrieksbrand te Rhenen Schade IV2 miljoen Gistermorgen werd de Rhe- nense vrijwillige brandweer ge alarmeerd voor een enorme uit slaande brand in de fabriek van de Recticel Rubber Company aan de Radboutweg te Rhenen. In het magazijn van deze fabriek was de brand uitgebroken. De brand had in korte tijd zo'n grote omvang aangenomen dat het gehele bedrijf met inventaris verloren ging. De schade schat men op anderhalf miljoen gulden. De oorzaak is niet bekend. Het bedrijf was verzekerd. De Rhenense brandweer bestreed het vuur met adht stralen en werd geas sisteerd door de vrijwillige brandweer uit de buurtschap Achterberg. In de ver vaardig-de produkten, hoofd zakelijk roibberartikelen, kon het vuur zidh snel uitbreiden en de rookontwik keling was navenant. Het duurde ongeveer een uur, voor dat de spuitgasten het vuur hadden in gesloten. Met man en macht moest men een naastbij gelegen woning nat houden, waarvan het -dak reeds had vlam gevat, terwijl op verscheidene plaatsen de verflaag reeds was verschroeid en rui ten waren gesprongen. Zowel de woning als het kantoor van de fabriek konden behouden blijven. Advertentie laat toch de boeren ook niet de Zui derzeewerken financieren, omdat er een tekort aan landbouwgrond is? De geblokkeerde gelden van de huur verhoging zullen geen enkele nuttige taak hebben, behalve de verbetering aan de moeilijke kaspositie van het Rijk. De heer Hellema zeide ervan over tuigd te zijn, dat als gevolg van de on derhavige wetsontwerpen de bedrijven hun prijzen zullen moeten verhogen. Het is erg optimistisch te veronderstel len. dat zij de verhoogde kosten zouden kunnen opvangen door een uitbreiding van de omzet. Sprekende over de verhoging van de huren van na-oorlogse woningen, zeide de heer Hellema. dat in Amsterdam wo ningen. die in 1955 zijn afgebouwd. 23 meer huur zullen moeten opbrengen. Er is geen sprake van. dat het verschil tus sen de huren tussen oude en nieuwe wo ningen zodoende kleiner zal worden. Bo vendien wordt de last door de huurprijs te hoog. Spreker zeide te hopen, dat de ministers bereid zullen zijn de huurver hoging voor nieuwe woningen te her- terzake een motie zien. Hij kondigde aan. Voorts zeide spreker onder de huidige omstandigheden een zo belangrijke ver hoging van de huren, als vervat in de wijziging van de huurwet, niet verant woord te achten in verband met de eco nomische risico's daarvan. Zijn fractie zal haar standpunt ten aanzien van de wetsvoorstellen laten afhangen van za kelijke overwegingen. Een Kabinetscri sis mag onder de huidige omstandighe den niet worden geriskeerd. Daaruit mag echter niet voortvloeien, dat de za kelijke discussie met de regering uitge sloten is. Het ware beter geweest de verhoging te beperken tot 12V4 en verdere ver hogingen te laten afhangen van de eco nomische omstandigheden, zonder de zinloze blokkering, zoals thans is voor gesteld met alle administratieve romp slomp daarvan. Resumerend zeide de heer Hellema. dat de groot-t mogelijke meerderheid van zijn fractie tegen de verhoging van 25 *7, de blokkering en de fiscale voor zieningen is en haar stem niet aan de wetsontwerpen zal kunnen geven. Deze houding beoogt allerminst het Kabinet of enig lid daarvan onaangenaam te zijn, doch berust op louter zakelijke gronden. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) zeide een huurverhoging van 25 op zichzelf niet te hoog te achten. De be zwaren richten zich tegen de blokke ring. Veel beter zou overigens een se rie kleine verhogingen zijn. Er is in de huidige wetsontwerpen geen rekening gehouden met wat er verder met de huur gaat gebeuren. Er is geen oplos sing voor het probleem van de huren gevonden. De maatregelen van de regering t.a.v. de ramp van het woningtekort zijn ach tergebleven in vergelijking met die. welke bij andere nationale rampen zijn getroffen. Inzake de blokkering zeide de heer De Vos van Steenwijk. dat er geen enkele waarborg is. dat deze gelden" in derdaad voor verbetering van de wo ningen zullen worden gebruikt. Spreker vroeg zich voorts af, of de f. 600.000 ter bestrijding van de kosten der blokkering voldoende zal zijn. Hij kon het overigens niet bewonde ren. dat vooral onder de huidige om standigheden de regering bagatellise rend over zo'n bedrag spreekt. Slot op pag. 2 Behoudens een enkele voorwaarde Ook tandartsen verklaren zieh akkoord met arbitrage-regeling De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde kan zich verenigen, zo deelt zij mee, met de door de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid enkele dagen ge leden voorgestelde arbitrage-rege ling inzake de honorering van de tandheelkundige hulp aan zieken fondsverzekerden. Een voorbehoud is nog gemaakt ten aanzien van de betalingsregeling ge durende de periode, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier offti een voorschotregeling, totdat de honorering van de tandarts op ba sis van het bindend advies definitief kan worden verrekend. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde verklaart •met nadruk da het conflict met de zie kenfondsen niet in de eerste plaats een honoreringsregeling betreft Het hoofd bestuur acht daarom op korte termijn overleg met de ziekenfondsorganisaties noodzakelijk omrent de regelingen, die als voorwaarden blijven gelden voor het hervatten van de medewerking aan de ziekenfondsen. Door ook van de gesaneerde patiënt boven een nader te bepalen leeftijd een bijbetaling te verlangen voor bepaalde behandelingen, wil de maatschappij er naar streven de tandheelkundige hulp in de eerste plaats ten goede te laten komen aan de verzekerden, die de in standhouding van het eigen gebit op prijs stellen. Zolang men nog in vele gevallen te kampen heeft mot het euvel van overstelpte tandartsprafcty- kene moet een dergelijke regeling ter- wille van een verantwoorde tandheel kundige hulp naar de mening van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde als een 'on vermijdelijke noodzaak worden be schouwd. Op deze wijze zou tevens een doelmatiger besteding van de beschik bare ziekenf ondsge l den kunnen worden bereikt. Om dezelfde hierboven genoemde redenen heeft de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bovendien aangedrongen op de spoe dige invoering van het nieuwe schema voor tandheelkundige hulp. waaraan de ziekenfondsen en de Ziekenfonds raad aJ eerder hun goedkeuring heb ben gehecht. Het stemt de Maat schappij daarom ot voldoening, dat de minister de bereidheid heeft ge toond de spoedige invoering van dit nieuwe schema te bevorderen. Met 322 tegen 262 stemmen Geen moreel verschil tussen één H-bom en massaal gebruik conventionele wapens (Van onze Londense correspondent) In het gisteravond in het Lagerhuis gehouden ontwapeningsdebat verzette de minister van Defensie Duncan Sandys zich krachtig tegen socialistische voorstellen, dat Engeland de ontwikkeling van kern wapens zou stop zetten. Evenals Selwyn Lloyd, de minister van Bui tenlandse Zaken, deed Sandys een beroep op de Russen om het vraagstuk van de necleaire ontwapening op van groter werkelijkheids zin getuigende wijze te benaderen. Aneurin Bevan en mevrouw Megan Lloyd George wilden, dat de Russische voorstellen een gunstiger ont haal zou worden gegeven. De ontwapeningspolitiek der regering werd met 322 tegen 262 stemmen goedgekeurd. De vijand is de totale oorlog Tegenover de klacht van de oppositie, dat de westelijke regeringen de doel einden van de ontwapeningscommissie van de Ver. Naties overboord gegooid hadden, op het ogenblik dat het erop leek alsof de Russen tot iets positiefs bereid waren, stelde Selwyn Lloyd. dat belangrijke vooruitgang was gemaakt en dat de kansen op een gedeeltelijk succes sinds maart waren gestegen. Eén van de redenen, waarom de Russen niet hielden van kernwapens, was dat de Sovjet-Unie thans even kwetsbaar was als de kleine landen van West-Europa. Er was volgens Selwyn Lloyd, geen moreel verschil tussen het zenden van duizend bommenwerpers om een stad te vernietigen met krachtige explo sieven en het sturen van één bom menwerper met één H-bom. Nucleaire wapens waren niet de vijand, maar de totale oorlog, welke wapens er ook gebruikt worden. Aneuring Bevan, namens de oppositie sprekende, zeide later, dat nucleaire wapens geen defensief karakter droe gen. maar dienden tot wederzijds zelf moord. Volgens Selwyn Lloyd wilde de Sov jet-Unie kernwapens afschaffen, als een sluwe manoeuvre om de veiligheid van het land te verzekeren. Wij willen ont- Gistermorgen arriveerde in de Parkhaven te Rotterdam .een smal deel van de Kon. Zweedse Marine, dat van 23 tot 29 juli een niet-offi- cieel bezoek aan Rotterdam brengt. Op de foto ziet men de kruiser "Tre Kronor". wapening, maar de afschaffing van nucleaire en conventionele wapens moet met elkaar verbonden worden, zeide hy. Geen vage regeling Wy geloven niet in afspraken, waar van wy niet weten, of zy worden nage komen. Dit slaat op de onmiddellijke uitbanning van kernwapens. Een in spectie-systeem is denkbaar dat geheime kernproeven onmogelijk maakt, maar het kan niet wetenschappelijk worden vastgesteld, of de bestaande voorraden kernwapens al of niet vernietigd zyn. Selwyn Lloyd zeide dat de regering vasethoudt aan het Brits-Franse ont wapeningsplan van 1954, welks eind fase voorziet in de afschaffing van Gistermorgen vond op het ..Atoom" de uitreiking plaats van de prijzen voor de Europese opstellen- en tekenwedstrijd. De winnaressen brachten tevens als gasten van het Nederlands comité „Europese schooldag" een bezoek aan de ten toonstelling. In de droomkeuken maakte onze fotograaf dit plaatje van de zes jongedames: van links naar rechts: Paula Hubert uit München. Birthe Hansen uit Dene marken. Una Steplianson uit Schot land. Marie Louise Lacan uit Frank rijk. Marie Jeanne Molitor uit Luxemburg en Nicole Haby uit Bel gisch Luxemburg. nucleaire wapens. Dit plan zal leiden tot een dergelijke mate van controle, dat volgens hem byna gelijk staat met werelregering. Het was, zeide Lloyd, duidelijk dat de Sovjet-Unie en de Ver. Staten in dit stadium niet bereid waren het algemene ontwapening, maar de mogelijkheid tot gedeeltelijke ontwapening bleef bestaan. Russische resolutie verworpen In de sociale commissie van de eco nomische en sociale raad van de Ver enigde Naties, die in Genève byeen is, is gisteren een Rusische ontwerpresolu tie. waarin wordt aangedrongen op het staken van de kernproeven, met 11 tegen 6 stemmen by 1 onthouding verworpen. Voor de ontwerpresolutie stemden: Polen. Rusland, Zuid-Slavië. Egypte, Finland en Indonesië. Tegen stemden Pakistan. Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Argentinië. Brazilië, Canada, China, de Dominicaanse republiek. Frankrijk. Griekenland en Neder land. Mexico onthield zich van stem ming. acteur en regisseur Schrijver. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Vry veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwakke of matige wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 JULI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.43 uur. Maan op: 2.57 uur; onder: 19.04 uur Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 1.16 en 13.49 uur; laag water te 9.25 en 21.57 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De ..grote minnaarvan het Franse toneel De bekende Franse toneelschrijver, acteur en filmregisseur Sacha Guitry is vanochtend om ongeveer kwart over drie in zijn woning te Parijs over leden. Guitry, die 72 jaar is geworden, was al maandenlang ziek. In de laatste dagen werd zijn gezondheidstoestand zeer zorgwekkend. Tot het laatste toe behield hij echter zijn gevoel voor humor. Aan het sterfbed bevond zich Guitry's echtgenote, de toneelspeelster Lana Marconi. Schreef meer dan 100 toneelstukken Sacha Guitry was de „grote minnaar" op het Franse toneel. Hij heeft eens ge zegd, dat een goed toneelspeler in staat moet zijn te bereiken dat iedere vrouw onder het publiek verliefd op hem wordt. Deze uitlating was kenmerkend voor de in Rusland geboren toneelspe ler, wiens hoofddoel in het theater was het publiek te amuseren. Hij stond in zijn genre van wereldwijs en noncha- larit spel alleen. Hij schreef meer dan honderd to neelstukken en verder nog dialogen en scenario's voor films en verscheidene boeken. Eén van deze boeken. „Soixante jours de prison", beschrijft de twee maanden, die hij na de tweede wereld oorlog in gevangenschap heeft doorge bracht. verdacht van sympathieën voor de Duitsers tijdens de bezetting. Na 60 dagen werd hij op vrije voeten gesteld en van alle blaam gezuiverd. Sacha Guitry. eigenlijk heette hij Alexandre Pierre Georges Guitry, is in het toenmalige Sint Petersburg gebo ren als zoon van van Lucien Guitry, die een van de grootste toneelspelers van Frankrijk is geweest, en Renee de Bont- Jest dochter van een romanschrijver. Als kleine jongen bracht Sacha de winters in Rusland en de zomers in Frankrijk door. Op vijfjarige leeftijd trad hij voor het eerst op in een door zijn vader en de Russische toneelspeler Dawidof geschreven pantomine. Onder zijn toehoorders bevond zich Tsaar Alexander de Derde. Op negentienjarige leeftijd, toen hij kleine rollen vertolkte onder leiding van zijn vader, kwam het tot een breuk tus sen hen. Zij gingen uiteen en zagen el kaar in dertien jaar niet. Op twintigjarige leeftijd begon Sacha Guitry met schrijven en zijn eerste to neelstuk, het blijspel ..Nono'. was een succes. „Nono" werd gevolgd door an dere successen en ook door enkele mis lukkingen. De meeste van zijn toneel stukken zijn blijspelen, maar ook oogst te hij veel succes met werk van een ernstiger karakter, zoals bijvoorbeeld het toneelstuk ..Pasteur". Dit werk over de grote Franse geleerde wordt door ve len beschouwd als het hoogtepunt van zijn carrière als schrijver. Ook had hij reeds vroeg belangstel ling voor de film. Hij was één van de eersten, die sprekende films produceer de. Sacha Guitry is vijfmaal getrouwd geweest. Sacha en diens tweede vrouw, Yvonne Printemps, vormden, nadat Sa cha zich met ziin vader had verzoend, een trio, dat in Parijs grote populariteit heeftg enoten. Aan dit trio kwam in 1925 een einde door de dood van Lu cien.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1