GOLDEN FICTION De communisten winnen op Java Onder ons gezegd... Pensionhoudster in Godesberg spioneerde voor de Russen Fotografeer eens in kleuren maar dan met Met een enkel woord Agenda DINSDAG 23 JULI lü'/y Vervolg van pag. 1 Beschikken over onuitputtelijke bronnen Het gebrek aan fondsen is ongetwijfeld een van de oorzaken van de nederlaag der andere partijen. De communisten blijken onuitputtelijke bronnen van in komsten te hebben. Een andere reden, dikwijls geuit door leden van de PNI n.l. dat de Indonesische communisten eerst Indonesiërs zijn en dan pas communisten, heeft nooit minder overtuigend geklonken dan nadat de uitslagen van de ver kiezingen in Djakarta bekend zijn geworden. Het nationalistische blad „Indone sian Observer" heeft er onlangs in een hoofdartikel bij de leiders van de PNI op aangedrongen zich bewust te worden van het droeve feit, dat hun partij de greep op de massa heeft verloren. „De PNI ziet zich thans gesteld tegenover een krachtige en levendige propaganda van de communisten". Men weet dit dus, maar er is niet overeenkomstig gehandeld, aldus mer ken neutrale waarnemers in Djakarta op. Er is nog steeds tweedracht tussen de PNI, de Nahdatoel Oelama en de Masjoemi en er zijn nauwelijks aanwij zingen, dat een van deze partijen ern stig heeft getracht te concurreren met de PKI bij de verkiezingspropaganda in het dicht bevolkte gebied in de streek tussen Semarang, Djogja, Malang en Soerabaja. Passiviteit tegen activiteit De huidige politieke verwarring in Indonesië, de toenemende onverschil ligheid onder de massa die de kiezers uitmaakt van de drie andere grote par tijen - 20 van het kiezerskorps in Djakarta nam de vorige maand niet de moeite naar de stembus te gaan - on derstrepen de klacht van Anshary, dat de bestrijders van de communistische ideologie" niet aan de verwachtingen voldoen en passief en negatief blijven", terwijl de communisten „actief, volhar dend en ernstig" zijn in hun strijd. Bredere kloof In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische overwinning in de twee grootste provincies van Java de kloof tussen de centrale regering en de op standige buitengewesten, in het bijzon der Midden-Sumatra, zal vergroten. Buiten Java heeft de PKI slechts en kele steunpunten, zoals in de Suma- traanse oliecentra en het onderne- mingsgebied bij Medan. Communistische partijleiders in Mid den- en Zuid-Sumatra zijn gevangen genomen na de opstand in deze gebie den. De krachtige anti-communistische houding van de autoriteiten in deze provincies verklaart de voortdurende aanvallen van de PKI tegen „de sepa ratisten" en de „verraders van de on afhankelijkheidsverklaring". Vijfenvijf tig van de tachtig miljoen indonesiërs leven echter in Java en het is het aan tal stemmen hier, dat het zwaarst weegt. De PKI is blijkbaar vol vertrouwen, dat de verkiezingen in beide provincies gunstig voor haar zullen uitvallen. Geruchten over pogingen de samen werking tussen de drie grote anti-com munistische partijen te herstellen, die de eerste dagen na de gemeenteraads verkiezingen in Djakarta konden wor den gehoord, zijn thans weer verdwe nen. En de strijd gaat verder In Djakarta communisten acht zetels In Djakarta is vandaag bekend ge maakt, dat in de gemeenteraad van Djakarta de communisten 8 van de 41 zetels zullen bezetten, tegen 6 van de 45 zetels van de vorige raad. De communisten kregen bij de ge meenteraadsverkiezingen in de hoofd stad, welke de vorige maand werden gehouden, 137.000 stemmen, of 41.000 stemmen meer dan bij de in 1955 ge houden parlementsverkiezingen. Zij klommen op van de vierde naar de tweede plaats. De eerste plaats wordt ingenomen door de anti-communistische Mas joemi, die thans 9 zetels krijgt, tegen 11 in de oude raad. De natinnalisten en de Nahdatoel Oelama verloren elk 1 zetel en worden thans door respec tievelijk 8 en 6 leden in de nieuwe raad vertegenwoordigd. De resterende tien zetels worden bezet door de kleinere partijen, zoals de ka tholieke partij, de protestantse partij en Blokzijl op stelten Politie achtervolgde ruziemakende broers Het oude vestingstadje Blokzijl is zaterdagavond in opschudding geko men door een gevecht, dat drie broers, die tevoren in een café herrie hadden geschopt, op straat leverden met de in allerijl versterkte politie, waarbij enerzijds het mes werd getrokken en anderzijds gebruik van de karabijn werd gemaakt. Drie gebroeders, van wie er twee te St-Jansklooster, gemeente Vollenhove, wonen, en een ander uit Zwartsluis, bevonden zich om ongeveer halfzeven in café ,De Beurs" van de heer Boerema, die weigerde het drietal drank te ver schaffen, omdat zij daar kennelijk el ders al genoeg van hadden genoten. De broers begonnen herrie te schoppen en vernielden enkele glazen, maar ten slotte verlieten zij het café. De enige politieman, die in Blokzijl zelf beschikbaar was en die door de caféhouder was gewaarschuwd, had in middels versterking gekregen van de Rijkspolitie te Vollenhove en Emme- leroord. Toen de politiemannen de broers aan hielden, ontstond een handgemeen, waarbij tenslotte de oudste van hen, die uit Zwartsluis, overmand kon worden. Toen de politiemannen hem wilden meenemen, werden zij echter plotseling van achteren besprongen door de beide andere broers. Eén van hen stak wacht meester Buitenhuis met een mes in de nek, waarop een andere politieman een schot uit zijn karabijn loste, dat de man in de voet trof. Deze sloeg, ondanks zijn verwondingen op de vlucht en sprong in het kanaal, waarbij hij zwem mende de overkant wist te bereiken en zich in de rietkragen verschool. Zijn broers, die intussen waarschijnlijk met een bootje, het kanaal waren overge stoken, voegden zich daar bij hem. De politie zette echter ook aan de overkant de achtervolging in; de drie broers trokken zich steeds dieper in het moeras terug. Toen de duisternis inviel moest de politie de achtervol ging opgeven en in de loop van de nacht zijn de gebroeders erin ge slaagd te ontkomen. De door het ka rabijnschot getroffen man werd later in zjjn woning aangetroffen, doch niet zjjn beide broers. Tegen het drietal, dat de inwoners van Blokzijl enige opwindende uren heeft verschaft, is procesverbaal op gemaakt. de links georiënteerde .Partai Boeroeh" (Arbeiderspartij) en „Baperki". Onregelmatigheden In enkele districten kregen de com munisten 60% meer stemmen dan in 1955. In 12 kiesdistricten van Midden- Java hebben de communisten thans een absolute meerderheid gekregen. Inmiddels werd uit Semarang ge meld. dat in de regentschappen Wo- nogiri, Klaten, Bojolali en Sragen nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, als gevolg van onregelma tigheden bij de stemming. Gewonden „Neutron" buiten levensgevaar De chirurg dokter J. G. Wester, die belast is met de zorg voor de gewonde overlevenden van het een week geleden bij Biak verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Neutron", heeft, toen hij te Hollandia was, medege deeld, dat alle overlevenden sinds zaterdagmorgen j.l. buiten direct levensgevaar zijn. „Zoals u zult begrijpen", zo zeide dok ter Wester, „zijn er nog enkelen van wie de toestand ernstig genoemd kan worden, maar over het algemeen geno men ben ik erg tevreden". Binnen niet al te lange tijd zullen nog enkele gewonden uit het ziekenhuis te Biak kunnen worden ontslagen, bin nen een week zullen twee het hospitaal mogen verlaten. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zondag met het vaartuig „Oranje" uit Biak in Hollandia aange komen. Verwacht wordt dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag a.s. met het m.s. „Bengalen" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd van Biak naar Hollandia worden overgebracht. Via microfoons in diplomatenkamers In Bonn en in de onmiddelijke om geving ervan zijn ondanks het strenge toezicht van de Westduitse autoriteiten voortdurend communistische agenten uit het oosten aan het werk. Thans heeft men in een pension in Godes berg, dat vlak onder de rook van Bonn ligt, zo'n rood spinonage-net ontdekt. In Bonn en in Godesberg wonen veel buitenlandse diplomaten en in dat pen sion hadden leden van het gezant schap van Afghanistan en van de am bassade van Joego-Slavië en van Pa kistan hun tenten opgeslagen. Het bleek dat met medeweten van de pension houdster, een 68-jarige weduwe, onder de plinten van de kamers microfoons waren aangebracht, die ongeveer de grootte van een zilveren rijksdaalder hadden. Deze microfoons waren uit het rode oosten afkomstig. Zij waren door een deskundige uit Oost-Berlijn in het pension gemonteerd. Toen dit gebeurde, had de pensionhoudster met een vrien delijk glimlachje tegen haar gasten en tegen het personeel gezegd, dat de lei dingen van de elektrische belletjes ver nieuwd moesten worden. Advertentie De microfoons stonden in verbin ding met een ontvanginstallatie op een zolderkamer, die daar alle in de kamers gevoerde gesprekken kon op nemen. De op geluidsbanden vastge houden gesprekken werden netjes in conservenblikjes verpakt en daarop gingen zij langs veilige kanalen naar de geheime inlichtingendienst van het ministerie voor staatsveiligheidsdienst in de communistische oost-zone. Het baarde nogal opzien in het huis met zijn internationale logé's en in de gehele omgeving, toen de witharige pen sionhoudster opeens in hechtenis werd genomen. De agent, die de gesprekken op de zolderkamer opnam en die ge regeld voor de verbinding met de rode centrale in het oosten zorgde, is spoor loos verdwenen. Men neemt aan, dat hij door het ijzeren gordijn naar het oosten is gevlucht. gulden genieting voor 90 cent Premier Djoeanda in Ambon De Indonesische eerste minister, Djoe anda Kartawidjaja, is tijdens het afge lopen weekeinde in Ambon, de hoofd stad van de Molukken gearriveerd. Bij zijn aankomst verklaarde de premier optimistischer te zijn over het bereiken van een vreedzame oplossing voor het probleem-Noord-Celebes, waar zich thans een speciale missie van de regering bevindt. Intussen is de gouverneur van de pro vincie Noord-Celebes, Manoppo, naar Djakarta gereisd voor het voeren van besprekingen. Bij zijn aankomst in de hoofdstad verdedigde hij de maatrege len. welke het bestuur van deze, door overste Soemoeal in het leven geroepen proVincie, op het gebied van de barter- handel met het buitenland heeft geno men. Ook Noord-Celebes drijft een le vendige barterhandel. Indonesië trekt troepen terug uit politieleger Y.N Indonesië heeft gisteren in New York bekend gemaakt, dat het zijn troepen, die deel uitmaken van het inter nationale politieleger in Egypte, uit dit leger zal terugtrekken. Indo nesië is het eerste land, dat hiertoe overgaat. Het Indonesische contin gent bestaat uit 584 man. Naar verluidt heeft Indonesië geen reden voor zijn besluit opgegeven. Men gelooft, dat het de troepen in zyn eigen gebied nodig heeft. BINNENLAND Van 10 tot 17 aiugjuatius zal op de vliegbasis Twenthe van de Kon. Lucht macht ee-n door cis Luchtmacht georgani seerde tentoonstelling worden gehouden, die een overwicht aal geven van de jongste ontwikkeling bij de Luchtmacht. Op de dag van de opening auillen vliegers van de Kon. Luchtmacht demonstraties in kunst en st/untJVliegen geven. Met deze demon straties wordt tevens de jaarlijkse wed strijd formatievliegen om het kampioen schap van de Kon. Luchtmacht gehouden. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de eemsteimimnige minziek en de muziektheorie dier middeleeuwen. Aan bevolen wordt dr. J. M. A. F. Smits van V/aesbergihe, privaat-docent aan de Uni versiteit te Amsterdam. Bij Monster is het lijk aangespoeld van de 19-jarige C. H. Ph. Kersten die dinsdag ja. bij het zwemmen in zee was verdronken. Hij was een in Keulen-Del brück woonachtige Nederlander. De Nederlandse Organisatie voor zui- ver-wetensahappelijlk onderzoek heeft de Stichting wetenschappelijk dulnonderzoek een eubeidie verleend om in de duinen van Voorne door middel van botanisch- oecologisoh onderzoek de wisselwerking tussen vegetatie en maikroklimaat na te gaan. Bedoeld onderzoek wordt verricht door de heer Ph. Stoutjesdjj'k, dootorandrus in de biologie, d.e daartoe voor de tijd van drie Jaar zijn intrek heeft genomen in het biologisch station „Weeversdiuin" te Oost- voorne. Donderdagmiddag 1 augustus aal de nieuwe tot de B-kilasse behorende onder zeebootjager „Drenthe", ln de aanbouw- haiven nabij de werf Oost van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, door de aangewezen com mandant, kapitein-luitenant ter zee H. A van Oorde. als Hr. ms. Drenthe in dienst worden gesteld. Deze bodem is de vijfde van een serie van acht in deze klasse, die nu aan de Nederlandse zeesOrijdkrachten wordt toegevoegd. De op Terschelling logerende Duitser. Priel, is gisterochtend bij het baden in zee verdronken. De man raakte in moeilijkhe denen werd na een half uur uit het wa ter gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. BUITENLAND De ex port-import bank der Ameri kaanse regering heeft de regering van Per- sië een lening van 10 miljoen dollar ver strekt. Te Addis Abeba i6 officieel bekend gemaakt, dot Koning Saoed van Saoedi- Arabië vandaag in de Ethiopische hoofd stad wordt verwacht voor een bezoek van twee dagen ,a'ls gast van de Negus. De Amerikaans-Belgische onderhan delingen over een eventuele wijziging van het akkoord be tref end e de burgerlucht vaart tussen beide landen, die 16 Juli te Washington begonnen, zijn gisteren opge schort zonder dat men een overeenkomst tot stand heeft gebracht. Na verdere stu die zullen de onderhandelingen venmoe- lijk in de herfst worden hervat. De Syrische regering heeft besloten de staat van beleg op te heffen, die acht maanden geleden was afgekondigd. In de gebieden Knel tra en Zwedh diie aan Israël grenzen, zal de staat van beleg echter ge handhaafd blijven. Het aantal doden door d'e ontsporing van de exprestrem Nice-Parijs nabij Bol- lene is thans gestegen tot 22, Egypte begint met bouw Assoeaiulam President Nasser van Egypte heeft gisteren in een rede in het Egyptische parlement verklaard, dat Egypte bin nenkort zal beginnen met de bouw van de dam van Assoean. Nasser zei dat de eerste fase zich zal uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kos ten, waarvan 290 miljoen in buiten landse deviezen. Nasser verklaarde voorts dat de Brits- Franse aanval op Egypte „de geschiede nis zal ingaan als de laatste dwaasheid van het imperialisme". Maar ondanks hun nederlagen hebben de imperialisten de wapens nog niet neergelegd. Egypte is evenmin als Sy rië en de andere Arabische landen ge vrijwaard tegen een nieuwe aanval, al dus Nasser. De Egyptische president illustreerde vervolgens met cijfers de prestaties van de revolutie in de afgelopen 5 jaar. Advertentie VOOR UW DRUKWERK Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Voorschoten Leid&eweg 96)Bazar ten bate van Kindertehuis „Nlieuw-Vbordiorp' 2.30'5 en 79.30 uur nam. WOENSDAG Mare 1Aandeedhoudersvemg. N.V. Leddse Broodfabriek. 3 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte tie 7.30 uur nam. Oegstgeest luchtsamenkomst 8 uur nam. (Balistraat)Open- Baptisten Gemeente. Een Katwijkse firma heeft een buizen, hout en linnen. Onder de nieuw Nederlands vliegtuigje ge- vleugets en achter de cockpit kun- bouwd, dat deze week op Zestien-nen sproei-tanks gemonteerd wor- hoven proefvluchten maakt. De HA-OO, zoals de aanduiding i van het toestel is. heeft een zeer den. De machine is n.l. hoofdzakelijk eenvoudige constructie van stalen1 bestemd voor sproei- en taalwerk. VRIJDAG ate zaal) ir nam. MAANDAG Stadhuis: Gemetniteraad te 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumten»toonstelllng „Aqua-Hortus". (12 tot 28 juli). Dagelijks 10 uur voorm. tot 10.30 uur nam. Van der Werf park; Ten/toonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uut voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tydgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „By de Luchtbescherming" (alle leeft.) Werkd. 2.30, 7 en 9.14 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Bloedige zonsondergang" (14 Jr). werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.1'5 en 9.15 uur; dond. „De herto gin van Idaho" Luxor: „Myn hart zingt voor Jou" (alle leeft.). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 u.; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Udo: „Sport staalt spileren" (alile leeft.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uiur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Casino: „Staotsvyand nr. 1 (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, We zien op deze foto de ontwer- 4.45. 7 en 9.15 uur. per, de heer J. Veiberg (staande) in De avond- en naohtdiiens/t van de Apo- rrncnrr,!. .„„j theken te Leiden en Oegstgeest wordit tot gesprek niet de in\ liever en direc- z.-.terdagmorge-n 27 Juli te 8 uur waarge- teur van de Katwijkse firma, de heer,n?nSJSor: Kok- Rapenburg 9. j tel. 24807 en Apotheek Oegstgeest. Wil- Hoekstra. In de inzet de machine i heiminapark 8, oegstgeest, tei. 26274. in de vlucht. By geen gehoor OU üw huisarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. „Brigitte Toft" mag door het Suezkanaal Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Deense vrachtschip „Brigitte Toft"', dat met een lading goederen van Rangoon op weg is naar de Israëlische haven Haifa, vandaag door het Suezkanaal verder mag varen. Een Israëlische zeeman, Rafi Eylon, die zich aan boord van het schip be vond, is echter gearresteerd en zal aan de Egyptische militaire autoriteiten worden uitgeleverd. Sinds de aankomst van het schip zit hij in een hut opge sloten, die bewaalkit wordt door de ha venpolitie van Suez. Zyn fototoestel is in beslag genomen. Tot heden heeft de Egyptische ka naalautoriteit geweigerd faciliteiten te verlenen voor de bevoorrading van de schepen, die op .veg waren naar Israël of daarvandaan kwamen. De kanaal autoriteit heeft deze schepen echter niet belet door het Suezkanaal te varen. Macmillan ontving brief van Boelganin Het Britse persbureau „Exchange Telegraph" heeft vannacht gemeld, dat de Britse minister-president, Mac millan, gistermiddag een persoonlijke brief heeft ontvangen van de premier van de Sovjet-Unie, maarschalk Boel ganin. De brief is een antwoord op Macmillans brief van juni, waarin de Britse premier voorstellen deed voor ontwapening. Naar verluidde heefit Boelganin het Westen en in het bijzonder Groot-Brit- tannië verantwoordelijk gesteld voor vertraging by het bereiken van een overeenkomst over ontwapening. De Russische premier drong in zUn schrij ven speciaal aan op nauwere betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië, vooral op sociaal en cultu reel gebied. De Sovjetrussisdhe ambassade te Lon den en het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben geen commen taar op het bericht over de brief van Boelganin willen geven. Deskundigen van het ministerie zullen waarschynlijk twee dagen nodig hebben om deze 24 bladzijden tellende brief te vertalen. Egypte erkent jurisdictie Internationaal Gerechtshof Egypte heeft de Ver. Naties meege deeld, dat het in juridische geschillen tussen Egypte en andere ondertekenaars van de Conventie van 1888 over de in terpretatie van die conventie en over de exploitatie van het genationaliseerde Suezkanaal de jurisdictie van het In ternationaal Gerechtshof erkent. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a H bil •o A S2 3 la Q 3* Stockholm onbewolkt' nnw 2 28 go. Oslo regen windstil 28 0.1 Kopenhagen licht bew. w 4 27 0.4 Aberdeen motregen windstil 16 0.1 Londen zw. bew. wzw 2 20 0 Amsterdam regenbui wnw 4 15 0.1 Luxemburg regen w 2 18 2 Parys licht bew. windstil 20 2 Bordeaux motregen w 2 19 0.1 Grenoble zw. bew. windstil 16 11 Nice onbewolkt nnw 9 23 0 Berlijn zw. bew. nw 7 20 4 Frankfort geh. bew. nw 5 22 0.1 München regen w 9 17 27 Zürich regen w 2 15 7 Genève zw. bew. wzw 2 15 13 Locarno hagelbui w 1 26 0 Wenen geh. bew. w 12 17 19 Innsbruck regen windstil 19 15 Rome onbewolkt nno 3 27 0 AJaccio onbewolkt ano 3 24 0 Mallorca zw. bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2