Laatste Berichten Vrij harde wind op de Kaag J. P. Mulder ten grave gedragen 96ste jaargang Maandag 22 juli 1957 Derde blad no. 29192 (Van onze zeilmedewerker) De Kaagmaandag zette in met een vrij harde wind. Voor de start van de teamwedstrijd Holland—Friesland knap te een sluiting van het bakboordwant van de Regenboog van de Fries G. Zijl stra, hetgeen ten gevolge had dat zijn mast finaal afbrak. Het wedstrijdcomité verleende hierop tot 12 uur uitstel, zo dat Zijlstra in de gelegenheid werd ge steld een schip te lenen van K. Tol, de Regenboog „de Kaag". De Tandjung Priok—de Kaag team wedstrijd in de Valkenklasse evenwel vond normaal doorgang. De Kaagman v. d. Elshout nam onmiddellijk de kop maar achter kwamen de Priokmensen J. Redeker, J. Paauw en J. v. d. Eyk. Zich goed verdedigend in de kruisrakken wisten zij deze posities te handhaven. In de achterhoede werd een felle strijd gestreden tussen J. Doorschodt van de Kaag en F. Somberg van Priok. In de 2e ronde van de Noord Zuid baan, slaag de de laatste er in Doorschodt voor te tomen zodat het een fraaie Priok over winning werd voor de eerste dag. Priok behaalde 21 punten tegen de Kaag 15.1 punten. HOLLANDSE OVERWINNING De teamwedstrijd HollandFriesland gaf een gesloten start te zien en al in het eerste rak liet het zich aanzien, dat de Hollanders de taken goed verdeeld hadden. Cor Kist hield twee Friezen in de klem namelijk Alberda en J. de Wilde, terwijl A. Gebuis nauwlettend G. Zijlstra bewaakte. John Hofland koerste op de nestor der Friese zeilers af, Klaas STADSNIEUWS Prijsuitreiking Leidse Jeugd Tour Zaterdagmiddag vond in een zaal aan de Beestenmarkt het traditionele prys- uitreiken plaats van de Leidse Jeugd- Toer. Precies zoals Goddet afrekening houdt met de renners in de Tour de France, mogen de rennertjes van de Leidse Jeugd-Toer één voor één hun verdiende prijs komen halen by Dees. Dees bedankte eerst zijn medewerkers, de ploegleiders en de jongelui voor hun medewerking aan deze Toer. Deze vierde Leidse Jeugd-Toer is in alle onderdelen zó goed verlopen, dat we van een grandioos succes kunnen spre ken, aldus Dees. Hiervoor moet men ook dankbaar zijn jegens de autoriteiten in Noordwyk, die zoveel voor ons hebben gedaan. De verschillende firma's en par ticulieren, die de organisatoren in staat gesteld hebben aan iedere renner een prijs te kunnen uitreiken, werden even eens bedankt. Hierna ging Dees over tot de prijsuit reiking. Eerst mocht de ploeg van de Hoge Mors de Dusoswa-wisselbeker en de bijbehorende medailles in ontvangst nemen. Dees reikte de beker over aan die jongen van de ploeg, die naar de mening der Jury het meest had bijgedragen aan de teamgeest in de Hoge Morsploeg, nJ. K. v. Weizen. Hierna kreeg Plan-Noord B de „Tram- melan"-wlsselbeker voor een jaar in be- rit, eveneens met medailles. Hierna be- ron de uitreiking der persoonlijke prijzen. I. v. Bienden, Kloosterman en Calzijn ipenden de rij en met een toepasselijk roord voor ieder kregen zij hun prijzen. Nadat iedere jonge met een kleinig heid was bedacht, werd het „geheim" ontsluierd. De geheime jury werd gevormd door de gezamenlijke ploegleiders, die de pun ten toekenden, behalve aan hun eigen ploeg. Het geheim, waarvoor men punten kreeg was hierin gelegen, dat alles, waar in een jongen iets bijzonders presteerde, gehonoreerd kon worden met punten. De strijdvaardigste, de sportiefste, de pechvogel, zij alleen kregen punten, in dien een der ploegleiders dit zag. De geheime prijs was een koplantaarn, uitgerust met een elektrische bel. In deze stryd had de kleine Pijnacker 30 punten verzameld. Daar er nog enkele prijzen over waren, kregen ook de volgende 11 in het geheime klassement nog een belo ning. In zijn slotwoord riep Dees allen op om zeker mede te doen aan de Jubileum- Toer van volgend jaar. AFSCHEID J. H. T. JACOBS Zaterdag nam de heer J. H. T. Ja cobs afscheid van het onderwijs wegens bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ruim 46 jaar is hij als onder wijzer werkzaam geweest. Bijna al die tijd bracht hij door aan verschillende scholen ln Leiden. Geruime tijd was hij een graag geziene kracht aan de scho len van de heren Van Heteren en Vree burg. Dat hij het laatste jaar nog ..ge vraagd" werd door zijn bestuur, om op te treden als Hoofd van de school aan de Os en Paardenlaan, spreekt boekde len voor zijn capaciteiten als opvoeder. In die korte tijd wist hij zich bij ieder een bemind te maken en verrichtte hij een massa arbeid ten dienste van die school. Het personeel en de leerlingen, plus hun ouders zien de heer Jacobs dan ook node vertrekken. Daarnaast is de heer Jacobs ook nog 37 jaar verbonden geweest als leraar aan de vakschool. Hoe vruchtbaar zijn arbeid daar ook was. blijkt wel uit het feit. dat leerlingen uit de eerste jaren, die inmiddels zelf kinderen kregen, hun kroost met graagte aan de goede zorgen van hun vroegere leraar toe vertrouw den. Vandaag wordt in de vakschool een officieel afscheid gevierd. SPEELTUINVERENIGING „WESTERKWARTIER" Zaterdagmiddag en -avond had bo vengenoemde speeltuinvereniging op haar terrein in de Ten Katestraat een kermis ingericht. Ondanks het buiïge weer. was er veel belangstelling en wer den er goede zaken gedaan. In totaal werd de kermis door ongeveer 1000 per sonen bezocht, zodat de verwachting ge wettigd is. dat uit de opbrengst weer enig speel tuinmateri aal kan worden aangeschaft. Ds. J. Ozinga bedankte Mr. dr. J. Ozinga te Lunteren heeft foor het beroep van de Geref. Kerk al hier bedankt. Vrolyk, die ondanks het feit, dat hij de leeftijd der sterken heeft, braaf zyn partijtje meebles. Bij de Zweilandboeien ging Ir. G. A. Bakker met Gebuis aan de kop gevolgd door G. Zijlstra en Vrolijk, die echter aan de grond liep en dus hekkesluiter werd, na vrij gekomen te zyn. Kruisend kwam Cor Kist toen op het Norremeer vlak by Zijlstra. Na het ron den van de boei halfwinds naar de Die- perpoel kwamen zij boord aan boord en toen Kist plotseling loefde ging Zijl stra niet snel genoeg mee en moest uit de strijd. Toen werd het een volledige Hollandse overwinning. De eerste vier plaatsen waren voor Holland gevolgd door de overgebleven drie Friezen. Voor Holland dus 26.1 punten tegen Fries land 9 punten. Belgen vissen achter Amerikaans luchtnet De Belgisch-Amerikaanse luchtvaart besprekingen zullen, naar men verwacht vandaag beëindigd worden, zonder dat de Belgen voor hun Sabena de route MontrealSan Francisco gekregen heb ben. De Belgische delegatie heeft er op gewezen, dat de Sabena maar één lijn heeft op Amerika, terwijl de Amerika nen kunnen landen in Brussel en in Leo- poldville in de Congo, dat Zwitserland ook twee lijnen heeft op Amerika, even als Ierland. De tegenargumenten van de Amerikanen hebben op haar weinig in druk gemaakt. De Belgen hebben er ver der de nadruk op gelegd, dat zij een regeringsdelegatie zijn en dat een totaal afwijzende houding niet in overeenstem ming zou zijn met de vriendschappelijke verhoudingen tussen beide landen Echter ook dit zonder resultaat. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: Van Loenhout-Zwart, d., Den Haag; PoortugaalVan der Maesen, d., Apeldoorn; Van der TorrenBouman, z., Zevenhuizen; R. M. van Schravendijk— Alberdingk Thijn, d., Aabadan (Iran); VersterBlom. z.. Vancouver (Canada); HondiusGelissen, z., Amsterdam. Getrouwd: H. G. Th. Crone en K. Ha ver Droeze, Amsterdam; H. Westerman en R. Kruymell, Santpoort; R. J. G. M. van Hasseltl en G. M. ten Bos. Almelol; H. Wagener en M. Wildt Meyboom, Overveen; J. van den Kerkhoff en A. W. in 't Velld, Rotterdam: mr. M. P. S. van Berckel en C. K Th. de Saryusz Bielski, Den Haag: W. J. Hoek en mr. J. Weber. Vlaardingen: A. J. de Bruyn en M. J. Keiler. Den Haag. Overleden; J Eikelenboom. m. 57 j.. Den Haag; B. Hussem. m. 78 j.. Drieber gen: A. J. Bossen—Duurentijdt. vr. 71 j., Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arutonius Fredierlous an van I. F. Meiin- ders en M. J. P. Balleker; NlcoQaas Albemtois zn van N. J. Moioisse en A. C. da Koning; Veronica Ellen, dr van G. Sohipper en S. M. van Staden; Robertus Johannes zn van J. J. Trlppe en L>. C. M. van dier Peet; Francisca Wilhetoina, dr van C. Snoep en P. J. den Herder. C J. P. Mulder, 78 jaar, main; A. A. van Neste, 17 Jaar, dochter; A. Jansen, 57 Jaar Britse troepen naar Sultanaat Oman? Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken volgt alle uren van de dag en de nacht nauwgezet de ont wikkeling van de gebeurtenissen in de Staat van Muskate en Oman aan de Perzische Golf, waar een actie aan de gang is om de pro-Britse sultan weg te werken. Vandaag zou uit Bahrein een com pagnie Schotse hooglanders naar Shar- jah vertrekken, en vandaar dichter naar het sultanaat Oman worden overge bracht. De R.A.F. heeft straaljagers (type Hunter en Vampyre) van Aden naar het sultanaat gedirigeerd, eveneens ter versterking van de strijdkrachten van de sultan van Oman. De Mohammedaanse religieuze leider, die verleden jaar met zijn volgelingen uit Oman is verbannen en de wijk had genomen naar Soeadi-Arabië, heeft een aanval gedaan op het sulanaat. Hij heeft zich meester gemaakt van een berg achtige strook grensgebied, en kan de voornaamste handelsweg van het sul tanaat afsnijden. Men acht het onwaar schijnlijk dat de sultan van Oman zon der Engelse steun de indringers kan verdrijven. In Nicosia is bekendgemaakt dat een „klein aantal" transportvliegtuigen ter beschikking is gesteld van de Britse bevelhebber op het Arabische schier eiland, luitenant-generaal Laurence Sinclair, die de leiding heeft van de Britse hulp aan de sultan van Mus. kate. Men vermoedt dat de toestellen versterkingen uit Kenya naar de ePr- zische Golf zullen brengen. Gisteravond te halfelf as de 28-ja- rige heer T. Kolkman, uit Twello, te Teuge bij het te voet oversteken van de Rijksweg aangereden door een auta en op slag gedood. Het slachtoffer was on gehuwd. Hengelaars van de Ver. Touwfabrieken hadden gezellige dag Ter opening van de vakantieweek, vond zaterdag de traditionele viswed strijd plaats voor de leden van de vis club VTL (Ver. Touwfabrieken te Lei derdorp). Per boot werd 's morgens om 5 uur de reis ondernomen naar het Aar kanaal. Vol animo werd er gevist door 64 hengelaars waarvan er slechts 15 zo gelukkig waren een visje te verschalken. De totale vangst was circa 1 kg, dus erg mager, maar de stemming was er niet minder om. 's Avonds werd in de kanti ne van de fabriek het feest door de le den met hun vrouwen voortgezet. Het gezelschap Fred Bourgonje uit Den Haag zorgde met zijn cabaretgezelschap dat er werd gel ach ten en volop genoten. Aan het einde van de avond vond de prijsuitreiking plaats waarbij de heer J. Harteveld in het bezit kwam van de wisselbeker. Na woorden van dank, uit gesproken door de voorzitter, de heer P. Hillebrand. werd deze succesvolle dag voor de visclub besloten. Hierna bleef men nog gezellig bijeen met muziek en dans. PROF. DE LIAGRE BÖHL NAAR ISRAËL (Speciale berichtgeving) Op uitnodiging van de Israëlische regering zullen enige Nederlandse hoogleraren een maand verblijven in de staat Israël. Tot hen behoort prof. dr. Th. C. Vriezen, hoogleraar in de theolo gische faculteit van de Utrechtse Rijks universiteit. Prof. Vriezen zal op het tweede „Joodse Wereldcongres" - het doel van de reis - een voordracht hou den over een grammaticaal exegetisch onderwerp uit zijn vakgebied. Na het congres wordt nog een archeologische reis door het land georganiseerd. Verder nemen aan de conferentie in Israël deel prof. dr. F. M. Th. De Liagre Böhl uit Leiden en prof. dr. J. van der Ploeg uit Nijmegen. P.V. „HET OOSTEN" De P.V. ..Het Oosten" nam deel aan een wedvlucht vanaf Vilvoorde. De jonge duiven werden om 12.45 uur ge lost met zuidwesten wind. Aankomst eerste duif 14.51.21 (snelheid 1075,02 m. per minuut); laatste duif 15.28.37 (snel heid 830.7 meter). De uitslag luidde: 1 7 H. v. d. Vecht. 2 D. Zwaan. 3. K. v. Berg, 4 B. Singerling, 5-6 W. Harteveld, 8 J. L. R. Langhout. 9. J. Roest, 10. A. Selier. Britse onderscheiding voor de heer L. Götzen De voorzitter van het Nederlands Oorlogsgrajvencomité, de heer H. Göt zen, is door Koningin Elisabeth van Engeland benoemd tot „honorary com mander" in de „Order of tlhe British Empire". Deze hoge onderscheiding is hem toegekend wegens zijn verdiensten voor de vriendschap en het begrip tus sen Engeland en Nederland, en in het bijzonder voor het werk, dat hij, in en buiiten zijn functie van voorzitter van het Oorlc sgravencomité, heeft gedaan voor de nagelaten betrekkingen van de Britten en Canadezen, die dn de oorlog hun leven gaven en nu in Nederland begraven liggen. Prinses Beatrix bij huwelijk te Eindhoven Prinses Beatrix heeft zaterdag incog nito in de protestantse kerk aan de Ten Hagestraat te Eindhoven de huwelijks plechtigheden bijgewoond van de dames Jolijntje en Marijze Oooiman uit Waalre, die met de gebroeders Van Buuren uit 's-Gravenhage in de echt werden ver bonden. Mej. J. Oooiman heeft in Lei den gestudeerd; vandaar de persoon lijke belangstelling van de Kroon prinses. N.V.V. tot regering: „Beperk huurverhoging woningwetwoningen" Het Nederlandse Verbond van Vak verenigingen heeft aan de Raad van ministers het volgende telegram ge zonden: „Het N.V.V. is ernstig verontrust door de aangekondigde verhoging van huur prijzen. met. name van de Amsterdamse woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op grond van de beschikking 1950. Evenwicht tussen huren van oude en nieue woningen dreigt hierdoor ver stoord te worden. Talloze gezinnen heb ben dure nieuwe woningen betrokken in de verwachting, dat deze vrijgesteld zou den zyn van de aangekondigde huur verhoging. Deze gezinnen dreigen in ernstige moeilijkheden te geraken. Het N.V.V. dringt met klem aan op strikte beperking van de huurverhoging voor de woningwetwoningen gebouwd onder de steunregeling 1950 tot wat verant woord is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van oudere woningen te bewerkstelligen. 19 doden in West-Java Als gevolg van de overstromingen, welke West-Java op het ogenblik teis teren, zijn minstens 19 personen om het leven gekomen. Uitgestrekte landbouw gebieden staan onder water en honder den woningen werden vernield. Het ver keer over de weg, alsook het spoorweg verkeer van Djakarta naar Midden- Java is gestremd. Zware schade door overstromingen De overstromingen in West- en Oost- Java hebben grote schade aangericht. In het regentschap Tasikmalaja. ten oosten van Bandoeng, hebben aardver schuivingen voorgedaan, waardoor tal van wegen werden geblokkeerd. In West- Java moesten 7000 en in Oost-Java zelfs meer dan 70.000 personen uit de over stroomde gebieden worden geëvacueerd. In Oost-Java werden op een oppervlakte van 12.000 hectaren de te velde staande gewassen weggespoeld. De overstromingen zijn veroorzaakt Qoor de aanhoudende, nu reeds tien da gen durende regens. De meeste rivieren zijn sinds de Japanse bezetting niet meer uitgebaggerd, zodat zich de laatste jaren tijdens het natte seizoen steeds meer overstromingen voordoen. Pref. Brouwers: „Alle krachten inspannen veer onze export"! In de te Den Haag gehouden leden vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor Amerika heeft prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, van daag gesproken over de Nederlandse ex port. Hij plaatste zijn beschouwing tegen de achtergrond van de bestedingsbeper king. Stabiele groei van onze export, gespreid over een zo ruim mogelijk gebied blijft een essentiële voorwaarde voor een ge zonde ontplooiing van ons economisch leven, zo zeide prof. Brouwers. Deze groei verwerkelijkt zich niet van zelf. Zij vraagt, naast het vervuld zyn van alge mene fundamentele voorwaarden, een toenemende krachtsinspanning. De we tenschap dat onze economische positie staat en valt met het vervullen van de exporttaak moge niet alleen voor het exporterende bedrijfsleven, doch ook voor dat deel dat verder van de export af staat, aansporing zijn alle krachten hiervoor in te spannen. Wanneer wij ge zamenlijk aan deze gemeenschappelijke nationale taak werken, behoeven wij de ontwikkelingen, die zich gaan voltrek ken niet te vrezen, en zullen wy versterkt daaruit te voorschijn komen, aldus prof. Brouwers. VAN VLIJMEN SCHILDERDE KONINGIN ELIZABETH De News Chronicle heeft een vraag gesprek gepubliceerd met de Neder landse schilder Bernard van Vlijmen, die Koningin Elizabeth schildert, zon der haar ooit te bezoeken. Hij zond iemand naai- het Hof om te informren naar de juiste kleur van haar ogen. ha ren ene., op wHoe vragen Van Vlijmen schriftelijk antwoord kreeg. Enige tyd later liet de vorstin de Nederlandse am bassadeur naar haar portret vragen. De Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen kocht het schilderij en bood het de Koningin aan. Lifters beroofden vrachtautochauffeur In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half vier heeft de re cherche te Arnhem de Utrechtse politie op de hoogte gesteld van een beroving van een vrachtautochauffeur door twee lifters. De chauffeur miste by aankomst te Arnhem zyn portefeuille met een be drag van ongeveer f.550.—; hy deed onmiddeliyk aangifte by de Arnhemse politie. Het bleek, dat de twee lifters een taxi naar Amsterdam genomen hadden. De Utrechtse politie werd door de recher che te Arnhem gealarmeerd en de ad judant van dienst zond onmiddeliyk twee radiowagens naar Ryksweg 12. De wagens waren nauweiyks op de weg ArnhemUtrecht aangekomen toen een taxi uit de riohting Arnhem met grote vaart naderde. By aanhouding bleek dat de twee lifters, beiden uit Arnhem zich in de taxi bevonden. Eén van hen was in het bezit van de vermiste portefeuille, Het geld hadden zy reeds verdeeld. zy legden een volledige bekentenis af en zyn voor de Officier van Justitie ge leld. Aardappelvoorziening 1957 Vaste bodem voor pootaardappelen Na overleg tussen de minister, het landbouwschap en de Aardappelmeel- industrie is de garantie van fabrieks aardappelen vastgesteld op f. 6,85 per 100 kg en geldt voor een te verwerken kwantum van 17 miljoen hl fabrieks aardappelen. De voorstellen van het Landbouwschap inzake de aardappelregeling zijn door de overheid nog niet aanvaard. Ten aanzien van pootaardappelen heeft het bestuur van het Landbouwschap thans besloten tot een areaalheffing van f. 130 per ha (inplaats van f. 150. zoals oorspronkelyk voorgesteld), terwyl de exportheffing zal worden verhoogd tot 75 cents per 100 kg. De inkomsten uit deze heffingen strekken tot financiering van de overnameregeling, de reductiere geling en de pootaardappelpropaganda in het buitenland. Het is mogelijk gebleken, de stop- pryzen voor oogst 1957 het karakter te geven van vaste minimum garantie- pryzen, waarop, ook bij grote over schotten, geen kortingen meer zullen worden toegepast. Er is thans derhalve een vaste bodem in de pootaardappel- markt. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BELG Een stoffelyk oversohot, dat vrydag jl. door een Texelse vissersboot in Den Heldr aan land is gebracht, is dat van de Belgische sergeant-vuieger Pondant uit Luik, die tydens onlangs gehouden N.A.V.O.-oefeningen verdiween en, naar thans hiykt, met zyn vliegtuig dn zee is gestort. Het stoffelyk overschot zal morgen naar België worden overgebracht. (Deze pag. is gedeeltelyk gecorrigeerd) LEIDERDORP BRAND BIJ DURISOL. Vanmiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in een krullenopslagplaats van de N. V. Durisol alhier. De brand weer was snel ter plaatse en slaagde er in het vuur meester te worden. WARMOND SCHOOL MET DE BIJBEL. Kinderen namen afscheid. In de School met de Bijbel werd op feestelijke wijze afscheid genomen van de kinderen, die dit jaar de schooll gaan verlaten. Aanwezig waren alle leer krachten van de School. Het hoofd der school, de heer J. Schippers, sprak de kinderen toe. Ria v. d. Sleet overhan digde namens de kinderen aan de heer Schippers een boekwerk. Dickie Roest bood een sleutelétui aan; ook de andere leerkrachten werden niet vergeten. Na de vertoning van enkele filmpjes werden de kinderen getrakteerd op limo nade en snoep. POSTDUIVENVERENIGING WARMOND De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Duffel. Afstand 123 km. De dui ven werden gelost om 8.20 uur met een zuidwesten wind. De eerste prysduif bereikte haar hok om 9.53.57 uur, de laatste om 10.04.42. Uitslagen: D. Son- nega 1-5. P. v. d. Drift 2-6-7, B. ter Beek 3, J. Diemei 4-8, N. v. d. Horst 9, J. de Dunne 10. Ook werd er een wedvlucht gehouden voor oude duiven vanaf Bordeaux. Af stand 900 km. De duiven werden ge lost zaterdag 20 juli om 6 uur. De eerste prijsduif bereikte haar hok zondagmor gen om 04.20.03. de laatste om 8.24.53. Uitslagen: J. de Weert 1-3-8-9-10. Q. Beugelsdijk 2-6. P. v. d. Drift 4. Th. Verwoerd 5-7. WASSENAAR Ongevallen op de weg Doordat de bestuurder van een per sonenauto op de hoek Ryksstraatweg— Rust en Vreugdelaan geen voorrang ver leende aan de 40-jarige bromfietser H. A. Hartum uit Den Haag, had een aan- ryding plaats, waarby de 11-Jarige Michael, die by zyn vader op de duo zat, een flinke hoofdwond opliep. De jongen werd met zijn vader naar het r.-k. ziekenhuis te Den Haag overge bracht. Tegen de autobestuurder is pro cesverbaal opgemaakt. Op het rywielpad langs de Ryks straatweg had een aanryding plaats tussen een 16-Jarige wielryder uit Oesgt- geest en de 45-Jarige bromfietser B. L. Schenau uit Den Haag, welke laatstge noemde een hersenschudding en een hoofdwond opliep. Hy werd naar het r.-k. ziekenhuis te Den Haag vervoerd. ZOETERWOUDE - Op 7 juli j.l. werd J. Vaneman uit deze gemeente te Mill-Hill priester ge wijd. Zaterdagavond werd de jonge priester aan de Lammebrug afgehaald door ruiters, verteegenwoordigingen van de sportver. S.J.Z., de jeugdbeweging en de St.-Jansfanfare. In optocht werd naar het raadhuis gereden, waar de neomist werd toegesproken door burgemeester H. J. J. A. Smeets. Vandaar werd de tocht voortgezet naar de kerk in de Zuidbuurt, waar een lof werd gecelebreerd. Zondagmorgen droeg de neomist onder grote belangstelling van de parochie zyn eerste H. Mis op. Des middags werd nog een plechtig llof gecelebreerd, waarna gerecipieerd werd in het Graalhuis. Zeer vellen hebben van deze gelegenheid, om de neomist er zijn familie te felilciteren. gebruik gemaakt. Advertentie Ze^r grote belangstelling op „Rhijnhof" Onder zeer grote belangstelling is he denmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. P. Mulder sr. ten grave ge dragen. De heer Mulder was in kerke- lyke en grafische kringen een zeer be kende persoon ,en uit beide kringen be wezen velen hem dan ook op „Rhijn hof" de laatste eer. In de aula werd in de eerste plaats het woord gevoerd door de heer H. Gijs man, namens het college van kerk voogden. Spr. herinnerde er aan dat de heer Mulder eerst als diaken en daarna als kerkvoogd de hervormde ge meente van Leiden had gediend en het afscheid van al dit werk kostte hem moeite in 1952. Hoewel hy officieel uit het werk was toonde hij toch steeds zijn belangstelling vooral het werk van de kerkvoogdij. Wij zijn met grote dank baarheid vervuld voor alles wat hij ge daan heeft voor de hervormde gemeen te te Leiden. De heer G. Veenma sprak als voorzit ter van de Kon. Bond van Steen- en offsetdrukkerijen, van welke bond de heer Mulder "jarenlang voorzitter was en thans nog ere-lid. De heer Mulder heeft onze bond vele goede diensten be wezen. Het leven heeft hem niet ge spaard. maar wat ons steeds weer op viel was zijn blijmoedigheid, aldus spr. Hij was een beminlijk collega, die wij met respect gedenken. De heer Steketee sprak namens het bestuur en het curatorium van het Chr. Lyceum. Tot het laatste ogenblik heeft de heer Mulder belangstelling getoond voor het lyceum. Zijn belangstelling ging vooral uit naar het christelijk ka rakter van het onderwijs, doch daar naast leefde hy ook intens mee met de materiële zaken van de school, aldus spreker. Tot slot voerde de heer M. H. de Ree- de namens de Ver. voor Christelijk On derwijs het woord. De heer Mulder heeft sinds 1921 warme belangstelling getoond voor onze vereniging en ons werk. en wij zullen hem zeker missen, aldus spreker. Mr. Niemever sprak een woord van afscheid als vriend. Ds. J. de Wit, die ook thuis reeds een rouwdienst geleid had. sprak naar aan leiding van Psalm 103 enkele woorden. Hij wees er daarbij op dat de heer Mul der zijn houvast zocht, in zijn gezin en daarnaast nog tyd overhield voor al die andere werkzaamheden. De heer Mul der is niet verdronken in al die activi teiten. hy hield het oog open voor de kern van de zaak: hij heeft alles ge daan in het besef dat door moeite en zorgen heen wij in mogen gaan in het Koninkrijk van God. aldus ds. De Wit. Nadat 'de organist had gespeeld ..Op uw woord, o Leven van ons leven, wer pen wij het doodskleed af", werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedra gen. BEURSOVERZICHT Olies en Unilevers beter De politieke gebeurtenissen in Oman naby Saoedi Arabië waar min of meer de oliebelangen van Engeland en Ame rika in dit gebied in het geding zyn ge komen, hebben de beurs vandaag wel een enigszins afwachtende houding doch geen lagere koersen tot gevolgd gehad. Integendeel, 's morgens werd op be scheiden schaal Kon. Olie voor Zwit serse rekening uit de markt genomen tegen een koers van f. 223.10. Deze prys was blijkbaar te laag en lokte meer vraag uit. waardoor de koers snel steeg tot f. 224.90. 's Middags schommelde de prys rond de f.225.waarmee de aan delen f. 1.boven New Yorkse pari teit lagen en circa f.3.— hoger dan vrydag. K.L.M. kon zich in een rustige markt vier dubbeltjes verbeteren. Unilevers trokken in kleine mate belangstelling van Londense zijde en verbeterden op 460 ciroa 4 punten. Ook Pihiilips ont moette lichte vraag van over het Ka naal en kon zich 2 punten verbeteren. Aku's waren kalm gestemd en goed pryshoudend. Scheepvaarten deden heel weinig; HollandAmerika Lyn was 2 punten lager: de overige fondsen in deze sector gaven geen koersveranderin gen van betekenis te zien. De communistische overwinning tij dens de verkiezingen op Java haa niet veel invloed op het koersverloop van de cultuurwaarden, waarvan Amsterdam Rubber 3/4 lager werden geadviseerd, Deli Mij. 1 punt terwyl HVA's onver anderd werden vernomen. Voor de Staatsfondsen opende de staffellening een vol procent hoger op 86. De investeringscertificaten een half punt beter. Deze hoogte kon niet ge handhaafd blijven en door wat aanbod in een kleine markt liepen de koersen snel terug. De investeringscertifcaten kwamen zelfs onder het vorige slot. Beurs van Amsterdam Maandag 22 juli ACTIEVE ObLIGATIES Staatsleningen ad £.1000. Vorige Slotkoere koers v. heden Ned. '53 3% 87% 87 Grootboek obl. 3% 78 L 77L Ned. '47 3% (3) 84H 85% Ned '51 3% 89% 89% Ned. '53 3% 87% 87 Ned. '56 3% 86% 86H Ned. '48 3% 83% Ned. '54 3% 81% 81% Ned. '55 I 3% 81% 81% Ned. '55 n 3%83V4 84% Ned. '37 3 84^ 84 Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert 3 89 89 Ned 62-64 3 87 88% Cert NWS 57% L 57 L Indië '37A 3 84 84% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 43% 42% Nat. Handelsbank lOOys 100% Ned. Handelmy157% 156 AJK.U188% 188% v. Berkel's Patent (v) 202 Calvé Delft cert. 356 357 Kon Pap. v. Gelder 191 190 Hoogovens cert300 300 Miiller en Co. NJ. 359% 356 Ned Kabelfabr281 260 Philips 294% 296% Philips pref155 155 Unilever 456 461 Wilton Feyenoord 244% 244 Biliton 2de rubr. 250 Dordtse Petr gew. 1053% 1070 Kon. Petr. (£.20.— 223.00 225.80 Idem (50 20.—) 222.25 225.25 A'dam Rubber 72% 71 Deli My en (VerJ cva. 90 89% H V A 116% 118% Java Cult45 44 Senembah 63 Vorstenlanden 28 27% Holl Amerlkaiyn 178% 175% Java China Paket 167% 166 Kon N Stoomb 147% 146% Kon Paket My 154 154% Stoom vaartmy Ned 187 187% Van Ommeren cert 258% 258 Kon Rott Lloyd 174 173 Ned Scheepv Unie 163% 164 KJjM 136 136.40 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 89 L 88 Den Haag 1937 13.. 95% Leiden 1947 90L R'dam '37 I-m 3% 89 89 Industr. Obligaties Philips Dollarlng'51 98% 99 Premieleningen A'dam *33 3 93 93L A'dam '51 2% 84% 82 A'dam '56 I 2% 79 A'dam '56 II 2% 98% 89% Eindhoven '54 2% 78% Enschede '54 2% 77% 80 Den Haag '52 I 2% 85 88 idem H 2% 85% 85% R'dam '52 I 2% 87 idem n 2% 85 Utrecht '52 2% 90 88% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 197% 197 H.B.U. cert 199% 198% Rott. Bank 165V4 165 Twentsche Bank 165% 164 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 L 268 Borneo Sum. HMy. 70 68 Ned. G. en Sp. Fabr. 174 175% Kon. Ned. Grofsm. 104 L 102 L Intematio88% 88% Rott. Droogdok Mij. 587% 585 Tieleman en Dros 15% 15% Ned. My. Walv.vrt. 60 B 60 B Spoorwegen Deli 8poorweg My. 14% 14% Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. 36^ 36% Intern. Nickel101 100% Anaconda 68% 69 Bethlehem Steel 51 50% Cities Service 69% 69% General Motors 46% 46% Kennecott110% 111% Republic Steel.. 57% 57% Shell Oil 90 99% Union Pacific 30ff 30% Un. 8tates Steel 69% 70% WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 juli Lon'den 10.63% —10.63%, New York 3.82fj—3.83A, Mon treal 4.03—4.03%, Parys 1.0842% 1.0852%. Brussel 7.59%—7.59%, Frank furt 91.07—91.12, Zlirich 87.18—87.23, ZUrich Ovr. fr.) 89.30%—89.35%, Stock holm 73.68%73.73%, Kopenhagen 54.97%—55.02%, Oslo 53.18%—53.23%, Milaan 61.20%—€1.25%, Wenen 14.71% —14.72%.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7