Ned. Roode Kruis vierde plechtig zijn 90-jarig bestaan in Kurhaus Dr. Drees bracht dank over voor het werk van naastenliefde Seizoen-Opruiming Met een enkel woord Communistische overwinning op Java overtrof alle verwachting Agenda MAANDAG 22 JULI 1957 Uitreiking van hoge onderscheidingen (Van onze Haagse redactie) „Het is een eer als God je roept voor dit werk en het is genade als hij de kracht schenkt om het te volvoeren. Wij gaan de honderdste verjaardag van onze vereniging tegemoet in de geest van de Barmhar' tige Samaritaan". Aldus de voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, zaterdag- middag aan het slot van een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheve- ningen, waarin het 90-jarig bestaan van deze vereniging plechtig was herdacht. In deze zelfde geest van nederigheid en van eenvoudige dienstbaarheid in het werk van naastenliefde had de voorzitter tevoren dank gebracht aan H.M. de Koningin, die telegrafisch een gelukwens had gezonden en aan de vijf sprekers van de herdenkingsbijeenkomst, onder wie de minister-president, dr. W. Drees. De gelukwensen van het Internatio nale Comité werden overgebracht by monde van de vice-president, de heer P. Siordet en die van de Liga door de secretaris-generaal, Com te Bonabés de Rougé. Défilé op Boulevard De viering van het 90-jarig bestaan werd besloten op de Boulevard achter het Kurhaus, waar zich eerst de drum band van het Rode Kruis Korps voor het eerst in het openbaar presenteerde en waar vervolgens circa 1250 vrouwe lijke en mannelijke leden van het Rode Kruiskorps uit alle delen van het land defileerden langs de voorzitter, de ver tegenwoordigers van de zusterorganisa ties, de commandant van het R.K.K. en andere Rode Kruis-functionarissen, van de Kurhausterrassen af gadegesla gen door degenen, die de herdenkings- De herdenking werd geopend meteen welkomstwoord van baron Van Tuyl aan alle aanwezigen en in het byzonder aan de minister-president, de Belgische am bassadeur in Nederland, de vertegen woordigers van het Internationale Co mité van het Rode Kruis, van de Liga van Rode Kruisverenigingen, van het Duitse en Belgische Rode Kruis, aan de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht, Limburg en Overyssel en aan de vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Den Haag, wethouder mr. J. van Aartsen. De in gala-tenue gestoken Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van majoor-directeur R. van Yperen, speelde vervolgens het Wilhelmus, waarna het woord was aan de minister-president. Dr. Drees gaf uiting aan de waardering van de regering voor hetgeen het Ned. Roode Kruis in de afgelopen 90 jaar voor ons land en ons volk heeft bete kend. „Al lag aan de oprichting van uw vereniging een Koninklijk" Besluit ten grondslag en al bleven de banden met het Koninklijk Huis en met de regering nauw. het Rode Kruis is geen overheids instantie geworden", aldus de minister president. ..Het is een particuliere ver eniging gebleven, met thans een aantal leden, zoals maar weinig verenigingen hebben". Dr. Drees sprak zijn grote bewon dering uit voor de snelle en doeltref fende hulp van het Rode Kruis in tal van gevallen waarvan hy met name noemde de watersnood in 1953 en de hulp aan Hongarye. Een byzonder as pect van het Rode Kruiswerk achtte dr. Drees het feit, dat de medewerking van het gehele volk wordt verkregen als de nood aan de man komt. Hy sprak de hoop uit dat de jubilerende vereniging nooit meer geroepen zou worden tot de taak waarvoor zij in feite werd opgericht de hulpver lening aan gewonde krijgslieden maar dat zy haar zegenrijke arbeid in volle vredestijd zou mogen voort zetten. Tenslotte maakte dr. Drees bekend, dat H.M. de Koningin een der di recteuren van het Rode Kruis, jhr. G. Verspeyck, heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hy speldde de directeur de versierse len van deze onderscheiding op. Vele gelukwensen Nog vier sprekers brachten vervolgens de gelukwensen over, respectievelijk van de Belgische regering, van het Rode Kruis van België, van het Internationale Comité van het Rode Kruis te Genève 'en van de Liga van Rode Kruisvereni gingen, welke eveneens te Genève is ge vestigd. Hun toespraken werden afge wisseld met muziek door de K.M.K. en met zang van het Chr. Haags Knapen koor. De ambassadeur van België, baron F. X. J. M. G. van der Straten—Waillet, reikte namens de Belgische regering onderscheidingen uit aan baron Van Tuyll, aan de heer A. van Emden, direc teur van het Rode Kruis, prof. A. Pitlo, voorzitter van het Comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburcse samenwerking, afd. Amsterdam, de heer R. Hoefsmit, directeur van de boekhouding van het N.R.K. en aan de heer M. J. Smets. voorzitter van de „Tempeleers van Maastricht". Prins Frederic de Mérode, voorzitter van het Rode Kruis van België, reikte het erekruis van deze vereniging uit aan baron Van Tuyll. De heer Van Emden, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, penningmeester van het hoofdbestuur van de N.R.K.de heer Van Dam van Isselt en de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Hoeben, ontvingen de Gouden Eremedaille en deze medaille in zilver ontvingen prof. Pitlo en de heer Hoefsmit. Scheuring dreigt onder Franse socialisten Robert Verdier heeft zaterdag ont slag genomen als voorzitter van de par- lementsfractie van de Franse socialisti sche party. Deze stap volgde op geruch ten van een mogelijke scheuring in de .partij ten aanzien van Algerië. Ook een vice-voorzitter trad af. Vrydag was een van de populairste leiders. Edouard De- preu, uit het dagelijks bestuur getreden als protest tegen de Algerynse politiek van de meerderheid. Churchill komt op voor St. James Theater Sir Winston Churchill heeft zich za terdag gemengd in de actie van de En gelse toneelspelers voor het behoud van het 122 jaar oude St.-James-theatre in Londen, dat de volgende maand dreigt te worden afgebroken ten behoeve van de bouw van een groot handelskantoor. De toneelspeelster Vivien Leigh, die de actie heeft ingezet, las op een grote bijeenkomst van acteurs en actrices een brief van de Britse staatsman voor, waarin hy zijn sympathie betuigde met de actie en een som van 500 pond ster ling (5000' gulden) toezegde voor een openbaar steunfonds. Noord Vietnam wil de eenheid herstellen DOOR ALGEMENE VERKIEZINGEN Communistisch Noord-Vietnam heeft in een nota aan Zuid-Vietnam het voor stel gedaan een gemeenschappelyke vergadering over algemene verkiezingen te beleggen, teneinde het land te her enigen, aldus een bericht van Radio Hanoi. vergadering hadden bygewoond. De Drumband van het Rode Kruis korps, tot stand gekomen dank zy een speciaal voor dit doel bestemde gift, be staat geheel uit vrywilligers en omvat dertig man. zy boden, nadat zy waren aangemarcheerd, aan het hoofdbestuur een vaandel aan, dat onmiddellyk daar na door de voorzitter werd overhandigd aan de tamboer-majoor en in gebruik gesteld. Aan het défilé, waarby het muziek korps van de Ned. Kabelfabriek te Delft voor de begeleiding zorgde, namen o.m. deel een kleine afdeling parachutisten van het R.K.K. en een aantal leden van het korps, die langere tyd in Oostenryk en Hongarye werkzaam zyn geweest ten behoeve van de Hongaarse vluchtelin gen. ■I Advertentie COR VAN REEDE speelt in JARDIN DE PLAISANCE 2 WARMOND Z (Five Flies Chalet) a Oranje Nassaulaan 11 y 200 meter voorby Tolhek. a m Spec.: Forellen en Poulardes Res: K 1711—855 Vergaderingen, recepties, promo- ties, modeshows en tentoon- a a stellingen. Dekkingspercentage 69 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juni 1957 f. 1.299 miljoen (v. m. f. 1.444 miljoen), terwyi voor een waarde van f. 900 miljoen (v. m. f. 996 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 69 (v.m. 69); het invoersaldo bedraagt voor de eerste helft van dit jaar 2.322 (v. j. 1.434) miljoen gulden. diplomat "47" Naturel lederen heren- loafer lederen zool en hak pracht schoen spijkerloos! Er is een Bata-filiaal vla.lc.toij Amerikaans Marinevliegtuig tegen rotswand gevlogen Een Amerikaans Marinevliegtuig met tien inzittenden is gisteren nabij Turijn in de bergen neergestort. Slechts één Üd van de bemanning overleefde het onge luk; de man werd met ernstige brand wonden naar een Turijns ziekenhuis overgebracht. Het toestel nam deel aan de speur tocht naar een ander Amerikaans mili tair vliegtuig, dat met elf mensen aan boord vrydag op een vlucht van Marokko naar Venetië boven Italiaans grondge bied verdween en tot nu toe nog niet terug is gevonden. Het verongelukte red dingstoestel was tegen een rotswand ge vlogen. Volgens een groep Italiaanse bergbeklimmers, die het ongeluk hoor den gebeuren, zou het toestel door een krachtige en verraderlijke windvlaag ge grepen kunnen zyn. Eisenhower: „Onttrek onze militairen niet aan buitenlandse rechtspraak" President Eisenhower heeft zaterdag verklaard, dat de veiligheid van de Verenigde Staten „ernstig" in gevaar zal worden gebracht door voorstellen (zoals reeds aan het Huis van Afge vaardigden zijn gedaan) om buiten landse gerechtshoven de jurisdictie te ontzeggen over Amerikaanse militai ren die op buitenlands grondgebied een misdaad hebben begaan. President Eisenhower deed een bijzon der beroep tegen het ontwerpen van een desbetreffende wet in een brief aan de republikeinse leider in het Huis van Af gevaardigden, Joseph Martin. „Naar mijn oordeel zou door de aan vaarding van een dergelyke wet door het Congres onze veiligheid ernstig wor den bedreigd, onze vrienden van ons vervreemd en hulp worden gegeven aan diegenen, die onze wyze van leven wen sen te vernietigen", aldus de President in zyn brief. De brief werd geschreven in verband met de desbetreffende wetsontwerpen die ingediend zyn naar aanleiding van het geval van de Amerikaanse soldaat, William S. Girard, die beschuldigd van het doodschieten van een Japanse vrouw door een Japanse rechtbank zal worden berecht. Passagiers van de „Van Waerwijck" in nood Vier uur gestrand in Australische branding Vyf officieren van het Nederlandse schip „Van Waerwijck" en negen pas sagiers hebben vier uur lang in een mo torbootje gestrand gezeten op een zand bank voor Bunbury Harbour, een Aus tralische havenplaats op 135 km ten zuiden van Perth. Het gezelschap - vyf officieren, vijf vrouwelijke en vier mannelijke passa giers - had op de, kust gepiknikt. Op de terugweg raakte de motorboot door de getijstromen op drift en strandde in de branding. De boot liep langzaam maar zeker vol en was reeds zwaar door de golfslag beschadigd, toen de derde machinist van de Van Waerwyck, de heer Cor nells Vertoom besloot naar land te zwemmen en om hulp te vragen. Zijn tocht tegen stroom en branding in duurde ruim 40 minuten; hij was bij aankomst vrywel uitgeput. BINNENLAND Reeds 20 Jaar wordt op de ..Paall- beng" te Ermelo het model bouwerakamp van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart gehouden. Van 27 juli tot 3 augustus a.s. zullen ruim 80 modelbouwers een week ln de gelegenheid zijn hum hobby maar har telust te beoefenen. De Ryksbouwmeester ir. G. Priend- hoff, die 1 augustus as. met pensioen de Rijksdienst verlaat, heeft zaterdagmorgen in de Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag afscheid genomen v>an de dienst en zyn medewerkers. Het Nederlandse motorschip Fiducla (228 ton) is gasteren te Waxham, bij Great Yarmouth., bij miistlg weer aam de grond gelopen. Het schip lag by eb ge heel droog. Een poging om gistermiddag by hoog water de Fiduola weer Vlot te krygen, mis lukte. Badgasten en dorpelingen trachtten hierbij te helpen. Het schip had als be stemming Boston in Lincolnshire, en heeft een lading fruit aan boord. De 16-jarige P. Koelman uiit Heems kerk is gistermiddag tijdens het baden in zee by het Heemskerks» strand tussen wyk aan Zee en Oastricu/m verdronken. BUITENLAND Volgens officiële oyfers zyn 1.200 mensen om het leven gekomen door de aardbevingen, die deze maand het gebied aan de Kaspische Zee in Perzië hebben getroffen. Het oostelijk deel van die V.S. wordt voor de tweede maal ln dilt seizoen getrof - fen door een hittegolf, die tot dusverre aan minstens dertien personen het leven heeft gekost. Ook in Oost-Canada worden zeer hoge temperaturen gemeten. Het aan bal slachtoffers van de hitte bedraagt hier eveneens dertien. Voor het eerst sedert de oorlog zul len Amerikaanse schepen een geregelde dienst tussen Texas en Louiisiiama in de V.S. en Gdynlia, Danzig en Stettin in Po len onderhouden. Krachtens een tussen Amerikaanse scheepvaartmaatschappij en Polen gesloten contract kunnen maande lijks twee tot drie vrachtschepen de Pool se havens aan doen. Aartsbisschop Maikarios van Cyprus ontkent niet het recht ven de Turkse minderheid om naar verhouding een stem te hebben ln de besllsing over de toe komst van het eiland, aldus werd ln Athene vernomen. De Westduitse Bondsraad heeft een verordening goedgekeurd, op grond waar van met Ingang van '1 september ln be bouwde kommen geen enkel voertuig sneller mag rijden dan 50 km per uur. Zes Tsjechen zijn er onder leiding van een elektricien ln geslaagd door de onder stroom staande grens vers p erring heen te ontkomen naar Oostenryks ge' bied. Zy hebben asiel gevraagd'. Een Japanner heeft een raket ge maakt met een motor van plastiek, waar door het geheel veel lichter wordt. Zohx raket heeft al een hoogte van 2 km be reikt. Volgens gisteren ln Peking ontvan gen berichten zijn meer dan vijfhonderd mensen verdronken by overstromingen die de provinoies Sjantoeng en Monam, ln centraal Oost-Chdna. teisteren. Bovendien zyn er vele duizenden gewonden en dak lozen in deze dichtbevolkte landbouwge bieden. De president van de communistische republiek in Vietnam, Ko TsJd-Min, is gis teren in Warschau aangekomen. Het aantal slachtoffiers van de ont sporing van de trein Nice-Parijs by Bol- lene-la-Crolsière is vanochtend tot een en twintig gestegen. De Amerikaanse schrijver Kenneth Roberts is gisteren in Kennebunkport in de Amerikaanse staat Maine overlieden. Hij was 72 Jaar. Roberts verwierf vooral be kendheid door zijn historische romam "Northwest De seorebaris-generaal van de Fran se communistische partij, Maurice Thoree, ls gisteren miet het Russische schilp „Balti- ka" naar de Sovjet-Unie vertrokken. De franse comimuniistenleider Jacques Duclos ls zaterdag per vliegtuig naar Moskou ge gaan. Hij weigerde het doel van zyn be zoek bekend te maken. Het 298 brt. metende motorschip Nanna uit Hamburg heeft vanochtend vroeg geseind1, dat het ten noorden van het Oostfriese Waddeneiland Juist in aanva ring is gekomen met het Britse Jacht Lyd- die. Het Jacht Ls gezonken. Van de drie opvarenden werden er twee gered'; de der. de wordt vermist. Advertentie Want Rivella is een natuur, product uit melk. Het bevat B-vitaminen, koolhydraten en 13 minerale zouten. Drink het koel! Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij de Hareca-bedrijven en Uur wijnhandelaar. Het hoofd burgerluchtvaart, de heer W. Hamers, ondervraagt de bevolking van de kampong Menoe- jas op het eilandje Owi. over het ongeluk met de „Neutron". Aan de hand van een model van een superconstellation gaven de in woners hun visie op de toedracht van het ongeluk. In Buitengewesten liggen kaarten anders De successen, tvelke de communistische partij bij de verkiezingen voor de provinciale en gemeenteraden in Midden-Java heeft geboekt, hebben alle ver wachtingen van politieke waarnemers in Djakarta overtroffen. Het is nu wel zeker, dat de PKI in deze dichtbevolkte, doch arme provincie de grootste partij ls geworden. Zij behaalde een absolute meerderheid in Semarang, Solo, Salatiga, Demak, Koedoes, Blora, Wonogiri. Soekohardjo, Karanganjar, Bojoladi, Klatan en Poerwodadi, terwijl ln alle andere districten en steden in vergelijking met 1955, toen de algemene verkiezingen voor het Parlement werden gehouden, het aantal op de communisten uitgebrachte stemmen eveneens is gestegen. De grootste verliezer is de Nationalis tische Party. Volgens de jongste gege vens kregen de communisten twee maal zoveel stemmen als de nationalisten. In sommige districten verloor de nationa listische party 40 van het aantal stemmen, dat zy in 1955 kreeg. Politieke waarnemers verwachten, dat de communistische zege in Midden-Java door een soortgelijke overwinning zal worden gevolgd in Oost-Java, waar de volgende week- de provinciale verkiezin gen zullen worden gehouden. West-Java is het bolwerk van de sterk anti-communistische Masjoemi, doch verwacht wordt dat ook daar de nationalisten, evenals de twee andere islamitische partijen, de Nahdatoel Oe- lama en de PSII, stemmen zullen ver liezen als in deze provincie de verkie zingen zullen worden gehouden. De da tum daarvoor is nog niet vastgesteld. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Djakarta klommen de communisten van de vierde naar de tweede plaats. In de buitengewesten liggen de kaarten héél anders. In Noord-Celebes werden volgens ra dio Menado dit weekeinde ongeveer 30 arrestaties verricht van personen, die beschuldigd worden van ondergrondse activiteit. De meeste gearresteerden wa ren lid van de communistische party. In Midden-Sumatra werden sinds het aan de macht komen van de Banteng- raad in december j.l. reeds plaatseiyke communistenleiders en bestuursleden van de communistische federatie van vakverenigingen, de Sobsi, gearresteerd. Ook ln Zuid-Sumatra werden de laatste tijd communisten aangehouden. Advertentie Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig by voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennie begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pyn MAANDAG Pieterskerk: Orgel-concert Ad<rl Foruteijn. 8.30 uur nam. Oegstgeest: Zijzaafl. Willem de Zwijgertcerk, BapfasfengemeenteSpr. H. Schouten jr. 8 uur nam- DINSDAG Voorschoten (Leldiseweg 98): Bazar ten bate van Kindertehuis .Nleuiw-Voordorp' 2.30'5 en 79.30 uur nam. WOENSDAG Mar» 1Aaoudeeahoudiersverig. N.V. Leids* Broodfabriek. 3 uur nam. PieterskerkAvondstilte te 7.30 uur nam. Oegstgeest (Ballstraat)Open luchtsamen komst Baptisten Gemeente. 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Italiaans opera concert. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van bet poppenspel" (Tot 1 okt.) Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumtenitoonstelling „Aqua-Hortuis". (12 tot 28 Juli). Dagelijks 10 uur voorm. tot 10.30 uur nam. Van der Werf park: Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen HO uur voorm. tot 11 uur nam. (18 juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal „Tydigenoten van Ver- ster". Werkd. 105 uur zondags'15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 J-uill 28 september). BIOSCOPEN Trianon: „By die Luchtbescherming" (alle leeft.) Werkd. 2.30, 7 en 9,14 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.1'5 uur. Rex: „Bloedige zonsondergang" (14 Jr). werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.1-5 uur; dond. „De herto gin van Idaho" Luxor: „Mijn hart zingt voor Jou" (alle leeft.). Werkd. 2.30. 7 en 9.1'5 u.; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. LJdo: „Sport etaatt spieren" (alle leeft.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uuir; zond. 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Staatsvyand nr. 1 (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 27 Juli te 8 uur waarge nomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Apotheek Oegstgeest. V.'il- helmln-apark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BH geen gehoor 0(J Ow halsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. PROF. HENDRIK ANDRIESSEN ONDERSCHEIDEN By K. B. is met ingang van 1 septem ber 1957 aan prof. Hendrik Andriessen op zyn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Koninklyk Conser vatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen gewichtige dien sten. Ter gelegenheid hiervan is prof. Andriessen bij K. B. benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende by deze hoge koninklyke onderscheiding, zyn hem zaterdagmorgen in intieme kring ten departemente uitgereikt door de minister van O., K. en W. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 g o3 «5 p la si e - a 3 Stockholm onbew. ono 2 26 0 Oslo zw. bew. nno 2 27 26 Kopenhagen half bew. n 5 20 10 Aberdeen zw. bew. nnw 4 16 0.1 Londen half bew. nw 4 20 5 Amsterdam onweer nw 2 19 4 Luxemburg regenbul nw 2 17 10 Parijs regenbul nw 4 20 go. Bordeaux zw. bew. w 1 21 0.4 Grenoble regen nno 6 19 24 Nice onbew. no 1 30 0 Berlijn regen wnw 4 22 1 Frankfort regen w 2 20 3 München regen wzw 5 15 14 Zürlch regenbul wzw 3 18 15 Genève sw. bew. ÏZO 4 18 20 Locarno zw. bew. 0 3 22 23 Wenen regen wnw 5 24 25 Innsbruck ?eh. bew. windstil 14 54 Rome onbew. 3 28 2 Ajacclo half bew. windstil 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2