timJ Oorzaken nieuwe discontoverhoging Aanslagen komen in ijltempo om gelden binnen te krijgen MASSALE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING NUTTIG MACHTIG KRUISTALRAARSEL \M f. 96ste jaargang Zaterdag 20 juli 1957 Derde blad no. 29191 Betalingsverkeer uit evenwicht Wonderlijke situatie: Amerika wordt voor een deel door Duitsland gefinancierd (Van onze financiële medewerker) De verhoging van het disconto door de Nederlandsche Bank van 3% tot 4%%, waartoe in de loop van deze week is overgegaan, vestigt opnieuw de aandacht op het reeds lang zichtbare verschijnsel dat de financieel-economi- sche verhoudingen tussen de landen van Europa en dus ook de valuta-verhou dingen langzamerhand zo scheef zijn getrokken, dat radicale maatregelen nodig zijn om weer tot een redelijk evenwicht te komen. Amerika heeft zijn eigen moeilijkheden, maar is toch financieel en economisch altijd nog „selfsuppor ting" en kan Europa tot op zekere hoogte nog hulp bieden. Maar in Europa is er tussen de landen een onderlinge afhankelijkheid, welke reeds kort na de oorlog aanleiding was tot pogingen om te komen tot integratie, samenwerking, eenwording, of hoe men het noemen wil en waarvan de overeenkomsten inzake de Euromarkt, welke straks in de Staten-Generaal van ons land zullen worden behandeld, het sluitstuk zouden moeten zijn, doch die tot dusver op geen stuk ken na het gewenste evenwicht hebben gebracht. Integendeel, de tegenstelling tussen West-Duitsland aan de ene kant en En geland, Frankrijk en Nederland aan de andere kant spitst zich steeds meer toe, ook al heeft Engeland tijdelijk zijn goud en deviezenreserves weer kunnen ver sterken. De recente cijfers zijn echter te leurstellend, loonsverhogingen blijven in het Verenigd Koninkrijk aan de orde en bij de E.B.U. (Europese Betalings Unie) had dit land uit. mei een tekort van 321 miljoen. Frankrijk is er. wel het ergst aan toe met een tekort, dat nog groter is en Nederland heeft zijn over schot, dat uit. mei nog $99 miljoen be droeg, in juni tot ca. 87 miljoen zien dalen. West-Duitsland daarentegen heeft bij de E.B.U. een overschot van meer dan 850 miljoen, mede waardoor de goud- en deviezenreserves bij de cen trale bank, welke uit. 1952 niet meer dan 650 miljoen bedroegen, thans tot circa 4Vz miljard (bijna DM 20 miljard) is toegenomen. Men is daar met deze rijkdom letter lijk verlegen en spiegelt zich thans aan de landen als Engeland en Nederland, waar een soortgelijke positie nog niet zo lang geleden tot een overschatting van de welvaart en een bestedingsrac* heeft geleid, welke in betrekkelijk korte tijd de overschotten in een deficit heeft doen verkeren. Vandaar dat de Duitse rege ring, in samenwerking met de centrale bank de grote bedragen aan goud- en buitenlandse valuta heeft gesteriliseerd en voor een deel in de V.S. heeft belegd, zodat de wonderlijke situatie zich thans voordoet dat West-Duitsland Amerika voor een deel financiert en in eigen land de kapitaalmarkt krap houdt om te voorkomen dat de bestedingen ver der toenemen en de produktie gaan overtreffen. Hiermee is dan het ogen schijnlijk tegenstrijdige verschijnsel ver klaard, dat ook in Duitsland de kapitaal rente hoog blijft en voor handelskredie ten zelfs 8 a 12% wordt berekend. Reeds geruime tijd is er sprake van dat West-Duitsland tot revalorisatie zal moeten overgaan (opwaardering van de Mark. het tegenovergestelde dus van devaluatie) omdat de Duitse valuta thans ondergewaardeerd is en de kosten van levensonderhoud daar, als gevolg van de grote welvaart van de laatste jaren, lager liggen dan in de andere lan den van Europa. Maar de Duitse rege ring en met name minister Erhard, wil hiervan niets weten. Niet geheel ten on rechte heeft hy gezegd dat het toch niet aangaat de gezonde inplaats van de zieken te genezen. Bovendien wijst men erop dat ook in West-Duitsland de si tuatie spoedig kan veranderen als men ook daar voor grote defensie-uitgaven zal komen te staan en de problemen van een volledige werkgelegenheid een rol zullen gaan spelen. Ook hoopt men nog steeds op een her eniging met Oost-Duitsland, waardoor het land zodanige lasten te dragen krijgt dat van overschotten in het han delsverkeer geen sprake meer zal zijn. Meer rationeel acht men het dat de andere landen en met name Frankrijk gaan devalueren, teneinde de import te beperken en de export te prikkelen, in zoverre een juist standpunt, omdat ten slotte een verbetering van de handels balans de remedie moet zijn tegen de moeilijkheden, waarmee men in Enge land. Frankrijk en Nederland heeft te kampen. Waarmee echter niet is gezegd dat de valuatie het beste middel is. Beperking van overheidsuitgaven, stabilisatie van lonen en salarissen en verminderde be stedingen zijn gezondere maatregelen. Maar de ervaring van de laatste tijd heeft wel geleerd hoe moeilijk dergelijke maatregelen zijn door te voeren en hoe verleidelijk het is in deze lijn van de zwakste weerstand (devaluatie) te vol gen. Het blijkt meer en meer dat minister Hofstra deze lijn van de zwakste weer stand niet wil volgen en ook de jongste discontoverhoging kan daarvan als een bewijs gelden. Sinds begin 1956 hebben we nu vier discontoverhogingen gehad, maar tot dusver hebben zij helaas nog niet tot de gewenste ontspanning op geld- en kapitaalmarkt geleid. De Nederlandse buitenlandse handel beweegt zich nog altijd in de verkeerde richting, gelijk wij meer dan eens heb ben aangetoond. Dat wil zeggen de in voer stijgt in sterkere mate dan de uit voer, met het gevolg dat de Nederlandse goud- en deviezenpositie voortdurend achteruit gaat. Uit. februari 1956, dus nog geen anderhalf jaar geleden, had de Nederlandsche Bank een goud- en de viezenvoorraad van f. 4756 miljoen, op 15 januari van dit jaar was ze terugge lopen tot f. 3900 miljoen, thans bedraagt ze nog slechts f. 3745 miljoen, terwijl ze op grond van onze invoer, ca. het dub bele zou moeten bedragen. Het is dan ook geen wonder dat het verloop van de betalingsbalans, in tegenstelling met de prognose van het Centraal Planbureau voor dit jaar weer een groot tekort doet verwachten en de kapitaalschaarste er groter dan kleiner wordt, vooral nu de Ameikaanse aan kopen van Nederlandse fondsen veel ge- ringer zijn dan in 1955 en het vorig jaar en Engeland thans maatregelen heeft getroffen om de aankoop van dollar waarden in het buitenland (ook in Nederland) voor de ingezetenen te be perken. De regering worstelt thans, zoals bekend is. met een lege schatkist, welke haar noopt voortdurend bij de Nederlandsche Bank geld op te nemen en waardoor het totale tegoed, dat zij bij de Bank heeft van ca. f. 1500 milj len in 1954 tot rond f. 175 miljoen is terug gelopen. Temeer is dit opmerkelijk, omdat in 1956 de belastinginning is vervroegd, waardoor ca. f. 700 miljoen extra aan het bedrijfsleven werd onttrokken en ook ten aanzien van de voorlopige aan slagen voor 1957 in een ijltempo wordt gewerkt om toch maar zoveel mogelijk belastinggelden binnen te krijgen. De regering is derhalve genoodzaakt via de uitgifte van schatkistpapier haar geld middelen te versterken, waartoe dan ook op 19 juli a.s. weer een inschrijving zal plaatsvinden. Mede teneinde deze inschrijving te bevorderen is thans het disconto verhoogd en terwijl bij de vo rige inschrijving nog voor 3}|% schat kistbiljet-ten konden worden geplaatst, zal ditmaal vermoedelijk tenminste 4% moeten worden betaald. Het rentegamma van 4Vi% voor lang lopende leningen is nu wel een anachro nisme geworden en heeft alleen nog betekenis als een inderdaad afdoend middel om de uitgifte van gemeentele ningen te verminderen. Waarmede deze nog altijd geen noemenswaardige in krimping te zien is. Door de nieuwe discontoverhoging wordt intussen de kapitaalnood op nieuw geaccentueerd en het is dan ook geen wonder dat- de koersen van staats- en andere obligaties teruglopen. Om een voorbeeld te noemen, de 2N.W.S. welke niet door jaarlijkse uitlotingen worden gesteund, noteerden uit. 1955 77%%, uit. 1956 70%, maar worden thans voor ca 58% verhandeld, een laagtepunt dat sedert 1945 niet is voor gekomen. Het ziet er naar uit dat er andere, meer radicale maatregelen nodig zullen zijn om in de kapitaalbehoeften van overheid en bedrijfsleven te voorzien, wil men een verdere inflatoire finan ciering door geld bij de Ned. Bank op te nemen, voorkomen, zullen de moeilijkheden, waarin de Ne- Jong gezin bivakkeert in portiek te Delft Te Delft bivakkeert een 22-jarige man met zijn even oude vrouw en hun tien maanden oude baby al enige nachten in een winkelportiek. De man wil n.l. trachten door deze actie het Huisvestingsbureau te bewegen hem woonruimte te verschaffen. Van de zijde van het Huisvestings bureau vernemen wij, dat de man des tijds in Rijswijk in het huwelijk is ge treden en vervolgens is gaan inwonen bij familie in de Raamstraat te Delft. Vorige week nu, werd hem verzocht uit te zien naar een ander onderkomen, waarna hij zich tot het Huisvestings bureau wendde, dat hem uiteraard niet direct kon helpen. De man was door zijn familielid niet op straat gezet, doch hij wenste daar niet te blijven en zocht met vrouw en kind het portiek uit, waar zij zich nu hebben geïnstalleerd. Gezien de onwillige houding van de man wenst de Delftse politie niet in te grijpen, omdat dit zou betekenen, dat zij het gezin iedere nacht onderdak op het bureau zou dienen te verschaf fen. W.H.O. is van oordeel: De commissie van deskundigen voor kinderverlamming van de Wereldgezond heidsorganisatie (de WHO), die thans in Genève bijeen is, is van oordeel, dat op grote schaal mensen ingeënt moeten worden met een entstof vervaardigd uit levend virus. Deze stof, die door de mond wordt toegediend, zou langere immu niteit kunnen geven tegen kinderverlamming. De proeven met de entstof zijn thans zo ver gevorderd, dat inenting van mensen mogelijk is geworden, zo meent de commissie. De deskundigen hebben een overzicht gegeven van de ervaringen in verschei dene landen met het gebruik van de entstof verkregen uit dood virus. In Frankrijk is de inenting tegen kinderverlamming officieel op 1 juni 1956 begonnen. Het merendeel van het in Frankrijk vervaardigde vaccin wordt uitgevoerd. Van 800.000 inentingen zul len de resultaten kunnen worden nage gaan. Er is nagenoeg geen ongunstige uitwerking van deze inentingen gesig naleerd. In Engeland heeft de inenting tegen kinderverlamming geen volkomen be scherming tegen de ziekte verschaft. Er zijn verlammingen waargenomen bij in- geënte kinderen. De Britse autoriteiten hadden, na de tegenslag die bij het be- V.S. werd ondervonden, besloten een vaccin te laten vervaardigen waarbij overigens steeds meer in een benarde van de inentingscampagne positie komen te verkeren, nu de minis ter nog eens de waarschuwing heeft herhaald dat nieuwe projecten niet met kort geld (kasgeldleningen) mogen wor den gefinancierd. De vlottende schuld van de gemeenten is thans tot ca f. 1 miljard opgelopen en consolidatie door langlopende leningen zou dus als een eis van goede financieringspolitiek moeten worden gesteld. Maar met het huidig rentegamma is hiervan natuurlijk geen sprake. Nog meer komen de gemeenten in de knel door de aankondiging van een wets ontwerp inzake de uitkering uit het Ge meentefonds, waarmee beoogd wordt de meeropbrengst van de belastingen te blokkeren, waardoor de gemeenten dus wel een stijgend tegoed by het Ryk krijgen, doch hierover niet kunnen be schikken. Men zal nu moeten afwachten in hoe verre de discontoverhoging tot een verdere kredietbeperking en een vermin dering van de investeringen zal leiden. Maar ook als dit het geval mocht zijn, derlandse economie zich thans bevindt, niet worden opgelost, omdat het kwaad I niet in de laatste plaats bij de particu liere en de overheidsbestedingen moet worden gezocht, ten aanzien waarvan werd uitgegaan van een minder viru lente stam van het kinderverlammings virus dan die welke in de V.S. wordt gebruikt. In Zuidoost-Azië heeft de kinderver lamming zich meer by de vreemdelin gen geopenbaard. Bij de inheemse be volkingen komt de ziekte nagenoeg niet voor. In de Verenigde Staten zijn in 1956 15.400 gevallen geregistreerd; het ge ringste aantal sinds 1947. Of deze ver mindering het gevolg is van de inen tingscampagne (het aantal ingeënten Advertentie ,,Het Achterhuis"het perceel op de Prinsengracht 263 te Amsterdam is door een schenking het eigendom geworden van de „Anne Frank Stichting", die het achterhuis wil loten restaureren en in de oorspron kelijke staat inrichten als gedenk plaats, terwijl het voorste gedeelte van het huis een niet-commerciele bestemming zal krijgen. De foto links toont de deur tot het achter huis waarvoor tijdens de tweede wereldoorlog, toen de familie Frank hier was ondergedoken, een archief kast stond. Alleen door verraad heeft de Duitse Sicherheitspolizei de familie Frank naar Duitsland kun- V.V.Y. VIJFF YLIEGHEN VOLENDAM aan de Zuiderzee. Haven 5 - Tel. k 2993—790 Zaterdagmiddag 20 juli, 5 uur opening Tentoonstelling van schilderyen over Volendam door leden van Arti et Amicitiae. bedraagt zeventig miljoen), kan even-r wel niet met zekerheid gezegd worden. Het aantal gevallen van kinderver lamming in de Sovjet-Unie is in 1955 Derving van inkomsten herhalingsoefeningen NOG GEEN BESLISSING OVER VERGOEDING Minister Staf heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Vliet, over een in te voeren inkomstendervingsvergoe ding voor dienstplichtigen tijdens herha lingsoefeningen. Hy deelt hierbij mede, dat hy nog geen beslissing genomen heeft op het vorig jaar door een werkgroep op zijn verzoek uitgebracht rapport tot invoe ring van een inkomstendervingsvergoe ding voor dienstplichtigen tijdens her halingsoefeningen. Voorbereidingen wor den getroffen om, indien tot .het invoeren van een dergelijke vergoeding zou wor den besloten, een zodanige regeling per 1 januari 1958 te kunnen doen ingaan. Voorts deelt de minister mede, dat het beraad, waarvan hij in de Tweede Ka mer gewaagd heeft en dat betrekking had op de mogelijkheid om voor de dienstplichtigen, die hun eerste oefening verrichten, te komen tot een verdere verbetering van de kostwinnersvergoe dingsregeling, of wel tot invoering van een inkomstendervingsvergoeding, dan wel een uitkering ineens na afloop van de eerste oefentijd, nog niet tot een be slissing heeft geleid. Het ligt in de be doeling in de Memories van Toelichting bij de begrotingen der militaire departe menten de te treffen maatregelen uit een te zetten. Geen redding meer voor vermiste student Naar wij vernemen is de hoop op gegeven de uit Den Bosch afkomstige 23-jarige student in de geologie aan de Utrechtse Universiteit J. F. Smoor, die sedert het begin van deze maand in de Spaanse Pyreneeën wordt ver mist, nog terug te vinden. De vader, die direct nadat hy van de vermissing op de hoogte was ge steld, per vliegtuig naar Spanje ver trok, is onverrichter zake in zijn woonplaats Den Bosch teruggekeerd. Niettegenstaande uitgebreide onderzoe gestegen. Ook in 1956 en 1957 was er kingen in het eenzame en woeste berg- geen teruggang van de ziekte te consta- J plateau op de Frans-Spaanse grens, teren. De meeste gevallen, ongeveerdoor militairen en berggidsen is de ver- 85 komen voor bij kinderen beneden j miste student niet gevonden, zodat aan- de zeven jaar. In het voorjaar van dit genomen moet worden, dat hy is veron- jaar zijn 80.000 kinderen ingeënt. 1 gelukt. Het wil niet erg tussen Moskou en Belgrado NAUWELIJKS COMMENTAREN OVER BESPREKINGEN Er is gisteren te Belgrado nog geen officieel commentaar gegeven op de be sprekingen van de vice-presidenten Kar- delj en Pankovis met de Russische, Bul gaarse en Albanese communistische lei ders, maar in diplomatieke kringen te Belgrado werd gezegd, dat de geringe mate van publiciteit over het contact erop zou kunnen wijzen, dat alles niet even vlot is verlopen. Volgens buitenlandse waarnemers is het niet waarschijnlijk, dat de ideologi sche meningsverschillen tussen Moskou en Belgrado zijn besproken. Er zouden nen deporteren waarvan haar vader 1 pogingen worden gedaan tot verbete- alleen is tenweekeerd. Rechts ziet rl°= van de betrekkingen. van erpwnnnliilr vupIijiop men de vader van Anne, de heer Otto Frank. in gesprek met mevr. G. Wijsmuller-Meijer voor het huis op de Prinsengracht 263. Links een bestuurslid van de Stichting. Van gewoonlijk welingelichte zyde te Belgrado werd vernomen, dat men o.m. waarschijnlijk zal trachten tot deze ver betering te komen door een bezoek van de president van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilof, aan Belgrado. In bijgaande figuur moeten ditmaal niet woorden maar getallen van een bepaalde omschrijving worden ingevuld. Horizontaal met de eenhedencijfers rechts, verticaal met de eenhedencijfers links. Vrijwel alle getallen zijn machten (kwadraten, derde machten etc.). Het cijfer 0 komt in de in te vullen getallen niet voor. Met een beetje berekening en een beetje proberen valt de oplos sing heus wel mee! Horizontaal: 1. derde macht maal vierde macht 3. twee maal een kwadraat 5. acht verticaal in het kwadraat 7. zevende macht 9. kwadraat 11. verschil van de kwadraten van twee getallen die 3 verschillen 13. vijfde macht of vijfde macht maal tiende macht 16. vierde macht 17. derde macht min tweede macht 19. kwadraat 20. omgekeerde van een kwadraat 21. derde macht plus 1 22. kwadraat 24. som van de kwadraten van twee getallen die 13 verschillen 26. kwadraat van een getal van gelijke cijfers 28. omgekeerde van een zesde macht 30. getal waarvan de linker twee cijfers een kwadraat vormen en het rech ter cijfer een derde macht is, ter wijl het linker maal het rechter cijfer een vierde macht is 31. getal waarvan het middelste cijfer een kwadraat is en het rechtei cijfer de derde macht van het linker 32. zesde macht min 10 34. kwadraat 37. achtste macht 39. zelfde als 17 horizontaal 40. getal waarvan de som der cijfers een kwadraat is 41. dit tot de eerste macht 42. som van de kwadraten van twee getallen die een kwadraat ver schillen 43. vyfde macht 47. getal tot de eigen macht verheven 49. zevende macht min 1 50. vijfde macht 52. derde macht 53. derde macht 54. kwadraat Verticaal: 1. vierde macht 2. vierde macht 3. kwadraat 4. vijfde macht 5. som van twee opeenvolgende kwa draten en tevens verschil van twee opeenvolgende kwadraten 6. kwadraat, dat in de vorige om schrijving genoemd werd 8. als 40 horizontaal 10. tweemaal getal waarvan 6 verticaal het kwadraat is 12. kwadraat 14. kwadraat 15. verschil van de kwadraten van twee getallen waarvan het ene tien maal zo groot is als het andere 16. zesde macht plus kwadraat 18. vyfde macht 20. vijfde macht van een getal dat 1 groter is dan dat waarvan 18 verti caal de vijfde macht is 22. zevende macht 23. kwadraat plus derde macht 25. vijfde macht 27. kwadraat 29. kwadraat min 1, tevens drie maal een derde macht 33. zevende macht 35. kwadraat 36. vierde macht min twee 38. negende macht 42. derde macht, tevens kwadraat maal zevende macht 43. derde macht maal tweede macht 44. kwadraat maal zesde macht 45. zesde macht 46. tweemaal getal tot de eigen macht 48. derde macht 49. vierde macht 51. vijfde macht. Oplossingen onder het motto „Kruis- talraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f. 5.en twee 9-4' ''-Y/V •v(C-i I 1' m-A. 1 t4n stukje uiiDc. ouxL LOuiövi WAoui 3ÜJX- auYlU-'j A 5 G tour. V' P f f O oo^ tcvtc^ciuyleïcLs StadAuzL->vl^vt.»«zamooi r V Uu.d2.Qckt tAm njocd z&cjiulzuck. oodiühite bij Havndujey (Jym yiac.: jaJuvi sloot S uJLzDQsh »T!Cl GrvdöJC - LuMf. wetLsteyd- Vtydoy o s ktuti U erPi icltaUoortS?. zcunq hoaw \ia stausygyvooe^aui prijzen van f. 2.50 beschikbaar waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal 1. veertien; 2. orde Reno; 3. evident 0; 4. rat eland; 5. trio as os; 6. U eelt ste; 7. in psi ei I; 8. gisteren. Verticaal: 1. voertuig; 2. ervaren I; 3. editie ps; 4. rede Olst; 5. T relatie; 6. ie Nasser; 7. ent notie; 8. nood sein. De eerste prijs van f. 5.werd toe gekend aan de heer J. Koevoet, Utrechtse Jaagpad 116 te Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer D. Hoek, Baron van Wassenaerlaan 44 te Katwijk a. d. Rijn en aan mevr. A. Scholten—de Vries, De Sitterlaan 94 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9