Toeristisch bezoek aan ons land blijft thans op gelijk niveau WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. Geen „goedkoopte-eilaiicF meer Ruim clrie Amerika van miljard dollar liet buitenland voor Grote voorsprong communisten bij verkiezingen op Midden-Java Cnrzio Malaparte overleden 96ste jaargang ZATERDAG 20 JULI 1957 No. 29191 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele buien en kans op onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Aanvanke lijk zwakke oot matige wind uit zuide lijke, later matige tot vrij kraohtige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 juli Zon op: 4.47 uur; onder: 20.49 uur. Maan op uur; onder: 15.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.24 en 21.53 uur. Laagwater te 4.48 en 17.17 uur. (22/7 hoogwater te 10.31 en 23.03 uur; laagwater te 5.51 en 18.30 uur). LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit pagina's. Bedrag voor propaganda te gering geacht Het toeristisch bezoek aan Nederland blijft volgens voorlopige indrukken van ANVV en Horecaf op ongeveer hetzelfde niveau als in 1956. De vooruitgang van enkele grote toeristencentra bedraagt tot op heden 2 tot 3 Alleen Rotterdam meldt voor de eerste vijf maan den van dit jaar een toename van 21 De storm rond de foutieve A-griep berichten in het buitenland is nu vrijwel geheel uitgewoed. Er is een niet bijzonder groot aantal afschrijvingen van besprekingen binnen gekomen. Een aantal afschrij vingen is, na verdere inlichtingen, toch gekomen. In de landen rond Nederland neemt het vreemdelingenbezoek jaar lijks met ongeveer 10 toe. De stijging in Nederland is, na het sterk oplopen der cijfers tot 1955 aanzienlijk minder. Daartoe echter, zo menen deze des kundigen, ontbreekt voldoende finan ciële armslag. De concurrerende lan den zijn het onze op de „toeristen- markt" ver voor. België besteedt jaarlijks vijf miljoen gulden, Duits land eveneens. Engeland 9 miljoen gulden en Italië 9.5 miljoen gulden om de aandacht van de toerist te vangen. Het hoogste jaarbedrag waarover de Nederlandse toeristische propaganda in Elders stijging De oorzaken daarvan worden in des kundige kringen op de eerste plaats gezocht in het tekort aan logiesaccom- mndatie tijdens het seizoen in toeris tische centra. Er is bij een aantal buitenlandse reisbureaus en onder nemers van groepsreizen aarzeling te bespeuren om hun clientèle naar Ne derland te laten gaan. Daarbij komt, dat uit diverse plaatsen en streken moeilijk totale gegevens over beschik bare accommodatie en prijzen te krij gen is. Tal van Duitse en Franse on dernemers wensen verbetering op dit punt. Het betreft hier ook gegevens over beschikbare zomerhuisjes e.d. „Verkoopsargument" weggevallen Een ander belangrijk aspect van deze kwestie is, zo menen deskundigen, dat Nederland zijn plaats als duidelijk „goedkoopte-eiland" heeft verloren. Onze prijzen verschillen niet zoveel meer met die uit de ons omringende landen. Hierdoor is een doorslaggevend „ver koopsargument" voor Nederland als toe- nstenland weggevallen. De propaganda voor bezoek aan ons land dient thans veel sterker, dan voorheen, te worden gebaseerd op die aantrekkelijkheden, waardoor ons land boven andere landen als toeristenland uitsteekt. Achttien doden hij treinongeval Bollene Het ernstige treinongeluk in Frank rijk heeft tot dusverre achttien men senlevens gekost, terwijl er thans nog ruim zeventig gewonden in verschil lende ziekenhuizen worden verpleegd. Het ongeluk was te wijten aan een verkeerde wisselstand. Het grootste deel der slachtoffers viel in de voorste wa gons van de sneltrein, die van Nice naar Parijs op weg was. Deze wagons schoven als een harmonica in elkaar tegen de ontspoorde locomotief, waarvan de ketel doorboord werd. Het gevolg hiervan was, dat de stoom in kokend hete stralen door de wrakken van de wagens joeg over de reizigers, die be klemd lagen tussen de resten van de wagons. Een deel der gewonden is in een zie kenhuis te Avignon opgenomen, ande ren zijn met zes helikopters naar zie kenhuizen te Marseille overgebracht. Onder de gewonden bevinden zich vier Belgische vrouwen en een in Frankrijk woonachtige Amerikaanse dame. Het is nog niet bekend of zich ook Nederlanders onder de slachtoffers bevinden. De ravage, die in het kleine station netje Bollene werd aangericht is zo groot, dat men waarschijnlijk eerst over twee dagen alle obstakels zal hebben weggeruimd en het verkeer kan herstel len. Advertentie Koningin naar en Prins Londen Met Prinsessen Beatrix en Irene H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens woensdag 24 juli a.s. met de Prinses sen Beatrix en Irene voor enige dagen naar Londen te vertrekken. Iïet bezoek draagt een zuiver privé karakter. Het vorstelijk gezelschap zal de „Horse show", alsmede het internationale jeugdspringkampioenschap in Londen bezoeken. Geef Uw zenuwen óók ontspanning 1 Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend, maar genezend I het buitenland tot dusver kon beschik ken was 1.2 miljoen gulden. Zelfs met de thans tot een aantal landen beperkte propaganda wordt dit bedrag te gering geacht. Men beschikt o.m. over te wei nig kleurenfilms. Relatief, zo menen deskundigen is de geringe toename van het toeristenbe' zoek een achteruitgang gezien de voor uitgang elders. ArrestatiegoJf in Boedapest In de afgelopen twee nachten is een nieuwe golf van arrestaties over Boe dapest gegaan, aldus berichten die uit Boedapest in Wenen zijn ontvange.i. In totaal zouden minstens 500 mensen ge arresteerd zijn. voor het merendeel ar beiders ..met een witte boord". Benauwde zege voor Bourgcs Minder dan helft van Frans parlement achter regering inzake Algerijnse politiek De Franse regering van Bour- gès-Maunoury heeft gisteren in de nationale vergadering het vertrou wens-votum over haar Algerijnse politiek gewonnen met 280 tegen 183 stemmen bij 29 blanco stem men. Voorts was er nog een hon derdtal dat niet aan de stemming heeft deelgenomen. Minder dan de helft van het totaal aantal leden van de natio nale vergadering, 597, heeft de regering dus gisteren gesteund. Voor de regering stemden de gema tigde conservatieven, de meeste socia listen, de meeste volksrepublikeinen en de meerderheid van de radicalen. Onder de tegenstemmers waren de communis ten en de radicalen van Mendes-France. De premier had de vertrouwenskwestie verbonden aan een wetsontwerp, dat beoogt de Franse politie speciale be voegdheden te geven ten aanzien van Algerijnse opstandelingen in Frankrijk. Het belangrijkste artikel van het ont werp is dat waarin de regering gemach tigd wordt personen voor onbepaalde tyd te interneren, die door een recht bank schuldig zyn bevonden aan be paalde misdreven. Hiertoe zullen dan interneringscentra in het leven worden geroepen. Verder zijn in het ontwerp voorzieningen getroffen voor uitgebrei dere bevoegdheden to huiszoeking. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan een begroting van 3.116.833.000 dollar (meer dan tien miljard gulden) voor hulp aan het buitenland. Dit is 727.800.000 dollar minder dan het door president Eisenhower voórge- stelde bedraq. Het wetsontwerp gaat thans naar een Eisenhowers oorspronkelijke voorstellen vergadering van leden van de Senaat en tegemoetkomt. De Senaat heeft het door het Huis, die het in overeenstemming Eisenhower gevraagde bedrag met slechts moet brengen met een door de Senaat i 375 miljoen verminderd goedgekeurd wetsontwerp dat meer aan1 Zal de kloof tussen centrale regering en de buitengeivesten vergroot worden Uit de laatste voorlopige uitslagen der verkiezingen voor gemeente- en pro vinciale raden, welke deze week in Midden-Java werden gehouden, blijkt, dat de communisten een overweldigende voorsprong hebben behaald op hun politieke concurrenten. In de hoofdstad van Midden-Java, Semarang, lagen volgens de voorlopige uitslagen de communisten meer dan 100.000 stemmen voor op hun sterkste politieke tegenstander, de Masjoemi Volgens de bijna volledige cjjfers boekten de communisten voor de verkiezing van een gemeenteraad van Semarang een winst van 112.542 stemmen. Ook bjj de gemeenteraadsverkiezingen in Djakarta, welke de vorige maand werden gehouden, behaalden de communisten groot succes. Bij het tellen van 411 van de 433 stembureaus in Semarang behaalden de communisten het dubbele aantal stem men van dat der drie belangrijkste niet- communistische partijen samen. Tot nu toe zijn daar 113.000 communistische stemmen geteld tegen 21.000 voor de nationalisten, 18.000 voor de orthodox islamitische Nahdatoel Oelama en 8000 voor de anti-communistische islami tische Masjoemi. De uitslagen van Solo tonen duidelijk een communistische overwinning. Hun aantal stemmen ging omhoog van 71.000 stemmen in 1955 tot 84.000, terwijl de nationalisten achteruitgingen van 37.000 tot 28.000. De islamitische partyen hand haafden hun posities als kleine partijen in deze stad met 14.000 tegen 15.000 in 1955. De communisten werden ook onbe dreigd overwinnaar in Salatiga, waar zij 11.900 stemmen kregen tegen de natio nalisten, de Nahdatoel Oelama en de Masjoemi 5000 stemmen samen. In de stad Rembang, steunpunt van de nationalistische party, verloor de PNI 12.000 stemmen, terwijl de commu nisten 7000 stemmen wonnen. 69 partijen namen deel aan de pro vinciale verkiezingen en ongeveer het zelfde aantal nam deel aan de verschil lende regionale en gemeenteraadsver kiezingen, die telijktydig in Midden-Java zijn gehouden. Daar de meerderheid van de stemge rechtigden nog analfabeet is, wordt gestemd door het prikken van een gaatje in de partijsymbolen op de stem biljetten. De officiële bekendmaking van de resultaten zal niet geschieden voor de volgende week, hetgeen verband houdt met het gecompliceerde Indonesische kiesstelsel. Op 29 juli zullen in Oost-Java regionale verkiezingen volgen. Ook in die provincie zullen volgens waarne mers te Djakarta de communisten waarschynlyk aanzienlijke winst boe ken. Waarnemers te Djakarta vrezen, dat de communistische overwinningen op Java de kloof tussen de centrale regering te Djakarta en de afgelegen anti-communistische gebieden op Su matra en Celebes zullen vergroten. Hogere tarieven bij de Duitse spoorwegen De directie van de Duitse Bundesbahn heeft bekendgemaakt, dat zij zo spoedig mogelijk wil komen tot hogere tarieven voor het personen- en goederenvervoer van de Duitse spoorwegen. Zij verwacht, dat daardoor haar ontvangsten met onge- 750 miljoen D M. per jaar zullen toene men. Men houdt er echter rekening mede, dat een nieuw tarief pas over enkele maanden in werking kan treden. De Bundesbahn heeft een tienjaren plan uitgewerkt, dat investeringen van in totaal 26 miljard DM. inhoudt. Relatieve achteruitgang 19 personen werden gedood en ruim 70 gewond bij een ernstig treinongeval nabij Avignon waar de sneltrein Parijs - Nice door een verkeerde wisselstand ontspoorde. De lokomotief en de eerste twee Op de bijgaande telefoto zien we wagens kwamen ondersteboven opde onderkant van de lokomotief en de baan te liggen, terwijl zeven dt wrakstukken van de eerste twee andere wagens wel ontspoorden, i wagons, maar op de wielen bleven staan. Schrijver van KaputV en ,La pelle De Italiaanse schrijver Curzio Malaparte is na een langdurige ziekte gisteren in Rome overleden. Hij was 59 jaar oud. Malaparte, wiens werkelijke néam Suckert was, is bekend geworden door zijn oorlogs* romans „Kaputt" en „La pelle" (De huid). Curzio Malaparte, werd 9 juni 1898 te Prato in de Italiaanse provincie Florence geboren, als zoon van een Duitse vader. Hy diende als zestienjarige met de Ga- ribaldianen in Frankrijk en werd daar bij zwaar gewond. In 1919 schaarde hy zich achter de eerste fascisten. Hy werd aangeduid als het hoofd van de literaire richting van het „Strapaese". Hy deed zijn naam veranderen in Malaparte en werkte geruime tijd te Parijs. Bij zijn terugkeer in Italië werd hij gevangen gezet en naar een dwangverblyf ge zonden. Na de tweede wereldoorlog hield hij zich buiten de politiek. Zijn werk, voorheen van het poëtische genre, kreeg toen een ander karakter. Toen hy tijdens de eerste wereldoor log in Frankrijk en Italië onder dienst was, kreeg Malaparte een longziekte, die acuut werd tijdens een reis, die hy in het begin van dit jaar door commu- nistisch-China maakte. Na drie maanden in ziekenhuiszen te Hankou en Peking verpleegd te zijn, werd hij per vliegtuig naar Italië ge bracht, waar hij in een kliniek te Rome werd opgenomen. In mei van dit jaar kreeg hij twee maal een hartaanval. Hij kwam er ech ter weer bovenop. Twee weken geleden kreeg hij weer een hartaanval. Malaparte's roman ..La pelle" (De huid) verscheen m 1949. Het boek werd door het Vaticaan op de index geplaatst. Kort voor zijn dood verzoende Mala parte zich met de r.-k. kerk. Correspondentie Eisenhower—Saoed Over Israël en de Golf van Akaba Het Witte Huis te Washington heeft gisteren meegedeeld, dat President Eisenhouwer en Koning Saoed van Saoedi-Arabië hebben gecorrespondeerd over de kwestie van het recht van Is raël op doorvaart door de Golf van Akaba. Er werd vernomen, dat Eisen houwer heeft getracht het Amerikaanse standpunt over vrijheid van scheep vaart in de Golf uiteen te zetten. Generaal B. D. Alons heeft gister- avond tijdens een bijeenkomst in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht namens het Nederlandsche Roode Kruis het kruis van verdienste uitgereikt aan de Colonne Utrecht in verband met het verdienstelijke werk voor de Hongaarse vluchtelingen. Op de foto zien we hoe de generaal de on derscheiding aan het vaandel van de colonne hecht. Opstand tegen sultan Muskate Een officiële Britse woordvoerder te Bahrein bij de Perzische Golf heeft gisteren bekendgemaakt, dat er tegen Sultan Said bin Caimoer van Muskate, die een vriendschapsverdrag met En geland heeft gesloten, een opstandige beweging gaande is, die tot dusver „enig succes" heeft gehad. De woord voerder was echter van mening, dat dit succes waarschijnlijk slechts een tijdelijk karakter zou dragen. Het particuliere leger van de sultan wordt geleid door Britse officieren. De opstandelingen opereren in de omge ving van Nizwa. dat ongeveer twee honderd km ten zuidoosten van oase van Boeraimi bij de Perzische Golf ligt. Deze oase. een oliegebied. vormt een twistappel tussen Engeland en Saoedi-Arabië. Ziekenfondsen akkoord met arbitragevoorstellen De Ziekenfondsorganisaties, verenigd in het gemeenschappelijk overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) hebben na ontvangst van de brief van de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid zich over een en ander bera den en kwamen, na ampele overwegin gen tot de conclusie, dat de verlening van tandheeldkundige hulp aan de zie kenfondsverzekerden zo spoedig moge lijk dient te worden hervat. De verzekerden zijn door het besluit van de Mij tot Bevordering van de Tandheelkunde, inhoudende verbre king van de overeenkomst Ziekenfond sen-tandartsen, nu reeds meer dan drie maanden van hulp voor rekening van het Ziekenfonds verstoken. Het gemeenschappelijk overleg nam het besluit de minister mee te delen, dat het zonder opnieuw in discussie te willen treden over details, onvoorwaar delijk akkoord gaat met de door de minister gedane voorstellen voor wat betreft arbitrage. De Ziekenfondsorga nisaties vertrouwen, dat door het aan vaarden van de arbitrage de tandartsen spoedig de werkzaamheden zullen her vatten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1