Papoea's waren de eerste redders Het toestel brak in tweeën en de staart werd afgebroken NAVO- ATOOMWAPENDE POT WEERBERICHT Algerijnse kwestie op agenda algemene vergadering V.N.? 96ste jaargang WOENSDAG 17 JULI 1957 No. 29185 LEIDSCH DAGBLA Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na de „Neutron"-ramp Elf stoffelijke resten reeds begraven Papoea's, die aan de kust wonen, zijn de eersten geweest, die met de mededeling kwamen, dat de „Neutron" was verongelukt. Zij hadden het toestel brandend omlaag zien komen. De zee was op de plaats waar het vliegtuig was neergekomen, bedekt met brandende benzine en het water was diep. De Papoea's voeren met prauwen uit en slaagden erin twaalf men sen eerst een groep van zeven en daarna nog eens van vijf te redden, die bijna allen brandwonden hadden opgelopen. Het toestel brak, toen het met de zee in aanraking kwam, in tweeën; de staart werd afgebroken. Zij, die vlak achter het breukvlak zaten, zagen kans het toestel te verlaten, voordat dit in de diepte verdween. Volgens ooggetuigen werden deze mensen als het ware uit het vlieg tuig „gespoeld". Meer vrühe^voor^nrech* EurOJÏiarkt, 'li IM6MW h©©Mstuk Krachtens een gisteren te Boedapest gepubliceerd decreet kunnen Hongaren, die als gevaarlijk worden beschouwd voor de openbare veiligheid, onbepaalde tijd zonder verhoor worden vastgehouden. Tot dusver mocht dit niet langer dan zes maanden zijn. Direct na het ongeval is men met schepen en vliegtuigen aan het werk gegaan, om de eventuele verdere over levenden te redden. Met vliegtuigen werd boven het gebied van de ramp gezocht, met boten voer men er rond. Doch het toestel was in de diepte verdwenen en alleen brandende ben zine en bovenkomende wrakstukken gaven de plaats aan, waar de trage die zich had afgespeeld. Op zee werden verscheidene wrak stukken van enkele koffers en post zakken, met bestemming Nederland, aangetroffen. Drie zwaargewonden zijn de eerste 24 uur doorgekomen en men heeft hoop voor het behoud van hun leven. Van de andere acht gewonden in ziekenhuizen te Biak zal waarschijnlijk morgen één, volledig hersteld, ontslagen kunnen worden. Gistermiddag zijn de resten van negen volwassenen en twee kinderen geborgen. Zy zijn echter merendeels nog niet geïdentificeerd. De stoffelijke overschotten zijn onder zeer grote be langstelling op een begraafplaats in Biak elk in een afzonderlijk graf ter aarde besteld. De vertegenwoordiger van de KLM te Biak, oud-gezagvoerder G. J. C. te Roller, heeft medegedeeld, dat men over de oorzaak en de toedracht van de ramp nog volledig in het duister tast. Alle berichten van buitenlandse radiostations, die gewagen van tech nische fouten en waarin gezegd wordt, dat de bemanning een noodlanding op zee trachtte te maken, heeft hij als „volkomen onzin" bestempeld. Een zegsman verklaarde, dat er geen enkele aanwijzing is om te ver onderstellen, dat het ongeluk aan sabotage te wijten zou zijn. Het toestel had een normale start en verdween in de lucht op volkomen nor male wijze. Er was een bedekte lucht en een behoorlijk zicht; het weer was redelijk. Het ongeluk gebeurde voordat het radiocontact met het toestel tot stand kwam en er zijn geen noodseinen op gevangen. De KLM-superconstellation, die met Gouverneur Van Baal aan boord op weg is naar Nieuw-Guinea, wacht te Manilla 24 uur op de technische staf van de KLM voor het onderzoek naar de ramp. In Hollandia en Biak woeien gisteren Nieuwe rode internationale In Praag wordt steeds meer rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de communisten binnenkort een nieuwe internationale organisatie oprichten naar het model van de ontbonden Cominform. De Tsjechoslowaakse communistische partij .heeft voorgesteld weer een inter nationaal communistisch blad uit te geven en de Franse communisten zou den hebben aanbevolen een interna tionale communistische „coördinatie commissie" op te richten. Enige vooraanstaande Tsjechische communisten zijn van oordeel, dat de communistische partijen een organisatie naar het model van de Cominform in het leven moeten roepen als een front tegen de verspreiding van het „revisio nisme" en het „nationale communisme". Zo rx serwce de vlaggen halfstok. Alle openbare bij eenkomsten waren afgelast. De voorlichtingsdienst van het minis terie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat morgen een tweetal verte genwoordigers van de Rijksluchtvaart dienst zich naar Nieuw-Guinea zal be- begeven. Zij zullen als waarnemers van de Nederlandse regering het onderzoek bijwonen en de Nieuwguinese autoritei ten hierbij assisteren. De vertegenwoordigers zijn de heren C. L. Gosen, inspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst en de heer A. W. Four- nier, adjunct-inspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst, die tevens vertegen woordiger is van de vooronderzoeker van luchtvaartongevallen in Nederland. Hoop opgegeven De directie van de K.L.M. heeft op grond van telefoonge sprekken met haar vertegen woordiger op Biak, de oud- gezagvoerder G. te Roller, de hoop moeten opgeven dat de vermiste passagiers en beman ningsleden van de „Neutron" nog in leven zijn. Nieuw Amerikaans plan Onthulling van Dalles op persconferentie De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat de Ver. Staten op het ogenblik een methode bestuderen, volgens welke NAVO-bond- genoten in oorlogstijd gebruik kunnen maken van voorraden atoom wapens, onder controle van de opperbevelhebber van de NAVO. Men zoekt naar wegen om in NAVO-verband een voorraad atoomwapens te vormen teneinde ervoor te zorgen dat de bondgenoten in geval van een aanval niet de V.S. om atoomwapens behoeven te vragen. Maar Amerika was van mening, dat men met de bestudering nog niet ver genoeg is om een definitief plan op te stellen. .gehrfogfM. Hogewoerd 66-68 Eicon financiering Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen Iets lagere middagtemperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 juli Zon op: 4.43 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 23.00 uur; onder: 11.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.54 en 19.16 uur. Laagwater te 2.44 en 14.57 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De wijzigingen in Rusland bekeken De NAVO-opperbevelhebber vertegen woordigt de Verenigde Staten, maar tevens de andere NAVO-mogendheden. Hij zou als Amerikaans generaal de voorraad onder zijn beheer kunnen heb ben. Dulles achtte de vorming van een dergelijke voorraad voor de NAVO een vertrouwenskwestie en hij dacht niet dat de mogendheden van het Verdrag van Warschau evenveel vertrouwen van de Sovjet-Unie genoten dat een soort gelijke voorraadvorming daar tot stand zou kunnen komen. De minister ver klaarde voorts dat een mogelijke herzie ning van de Amerikaanse atoomwet geving bestudeerd wordt. Dulles verklaarde voorts dat de Russische leiders op den duur reke ning zullen moeten houden met de onweerstaanbare eis van het Russische volk voor meer vrijheid. Volgens hem is een scherpe tegen stelling in de Russische topleiding over d vraag hoe men deze situatie het hoofd zal moeten bieden, oorzaak geweest van de val van de groep Molotof. Hij zei dat Kroesjtsjef en de zijnen de strijd maar met kleine meerderheid hadden gewonnen en dat dit te danken is geweest aan de handige taktiek van Kroesjtsjef, die de hulp van het Cen trale comité had ingeroepen, dat hij met zijn aanhangers had volgestopt. Desgevraagd antwoordde Dulles dat de grondslagen van de Amerikaanse buitenlandse politiek door de wtfzi- Scherpe achteruitgang der deviezenreserve Een der meest sombere aspecten van de weekstaat van de Ned. Bank acht men het feit, dat de netto deviezenreserve wederom aanmerkelijk is achteruitgelo pen en wel van f. 730 miljoen tot 695 miljoen, waardoor goud en deviezen samen nu gekomen zyn op f. 3745 miljoen. Bovendien blijkt, dat juist de goede deviezen ons land hebben verlaten. Het convertibele bedrag is n.I. gedaald van f. 190 miljoen tot f. 164 miljoen. De verslechtering van de deviezensituatie treedt wel bijzonder scherp aan het licht wanneer men ziet, dat op 24 juni het convertibele bedrag nog f. 222 miljoen beliep, zodat in korte tijd een waardevol bezit aan harde valuta is verloren ge gaan. gingen in Rusland niet veranderd zullen worden. Deze" houden o.m. in de aanmoedi ging van de aspiraties voor lotsver betering van het Russische volk. De eerste fase van Deltaplan geslaagd Het eerste deel van de door Rijks waterstaat ontworpen plannen, die tezamen het z.g. Deltaplan vormen en beogen enige zeearmen in zuid west Nederland af te sluiten, is de afsluiting van het Haringvliet, de circa vijf kilometer brede zeearm tus sen Voorne-Putten en Goeree-Over- flakkee. Zou men zonder meer een dam in dit Haringvliet optrekken, dan zou volgens deskundigen het ge volg zijn, dat de binnenwateren en ook de Nieuwe Waterweg geen vol doende afvloeiing zou hebben. Daarom moet in de dijk tussen de beide eilan den een spuisluis komen, die een kilo meter breed zal zijn. Gezien de stromingen wordt het be slist noodzakelijk geaoht allereerst deze sluis te bouwen, dooh dit gaat ook weer niet zonder meer. Men moet de sluis diep in de bodem verankeren en daar voor heeft men. zoals de ingenieurs het uitdrukten, een „droge plek" nodig. Deze droge plek. de z.g werkput. zal binnen een ringdijk komen, waaraan vier aannemersfirma's, verenigd in de N.V. Haringvliet, momenteel met vijf honderd man personeel en voor 25 mil joen gulden aan materieel werken. De kosten van deze ringdijk worden op zo'n kleine achttien miljoen gulden ge schat. De bouw van deze ringdijk, die dus de werkput en de bouw van de dui zend meter lange spuisluis zal moeten beschermen, is thans zover gevorderd, dat dezer dager, aansluiting is gekregen met een bastion van stortsteen op het kraagstuk, dat bij de afbuiging op de noordwestelijke punt is gelegen. De afgesloten eerste fase van dit werk wordt door de deskundigen als geslaagd beschouwd. Bij deze werk zaamheden speelt het weer uiteraard een grote rol. De bereikte aansluiting brengt echter mee, dat de golfslag van de zee kan worden opgevangen. „Maar we zijn er nog niet", zo zeggen de mannen, die aan deze ringdijk werken, „over enkele maanden is de dijk eohter zo hoog. dat we niet bang meer behoeven te zijn". HM. Koningin Juliana heeft gis teren onverwachts een bezoek ge bracht aan het Jeugdhuis ..De Leemkule" te Hattem. een der va kantieoorden van de stichting ..Het vierde Prinsenkind"De 16-jarige Mies Hebeis uit Hemert bood HM. de Koningin voor Prinses Marijke drie vilten ballen aan. welke door de kinderen in het tehuis zelf vervaar digd waren. Ontsnapte Hongaarse verzetstrijders weer gegrepen De Hongaarse politie heeft drie ver zetsstrijders, die vorige week uit de gevangenis wisten te ontsnappen, ge arresteerd, aldus meldt Radio-Boeda- pest. Twee kunner, de 23-jarige Zsigmund Sipos en de 30-jarige Joszef Erdesz, wer den gisteren gevonden, de 25-jarige Pal Bakosi reeds eerder. Alle drie waren ter dood veroordeeld, omdat zij een majoor van de militie zouden hebben vermoord en de bedoeling zouden hebben gehad nog meer leden van de militie te doden; voorts waren zij beschuldigd van het organiseren van een opstand ter omver werping van het regime. NA de verwerping door Frankrijk van de Europese Defensie Gemeen schap bleef het Europese toneel van samenwerking stil en verlaten achter. De kruistochten van de Ministers Mans- holt, Stikker en Beyen voor Europese samenwerking waren gestrand. De koude oorlog kwam op de achtergrond en de Russische politiek van de scheve glim lach gaf een ontspanning aan de West- europese volken, welke hun gelegenheid bood de ogen te sluiten voor de harde realiteit van de machtspolitiek van onze grote Oosterbuur, die voor het Europese gebouw meer dan slechts commerciële belangstelling koestert. Het besluit van de Ministers van Bui tenlandse Zaken van de 6 landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, Italië, Frankrijk, Duitsland en de Beneluxlan- den, tot instelling van een commissie om een regeling te ontwerpen voor een ge meenschappelijke markt maakte in 1955 meer de indruk van een goedbedoelde poging het Europese échec van 1954 in het Franse parlement geleden, te willen verzachten dan het reëel begin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de Europese integratie. Ook de ontvangst van een uitgewerkt voorstel van deze commissie in het wel naar zijn voorzit ter genoemd „rapport-Spaak" in 1956 was lauw. De logeplaatsen waren bezet, maar de publieke tribune bleef leeg. DE gebeurtenissen in Hongarije en het Nabije Oosten het vertrek ken van glimlach tot grijns schokten de wereld, bovenal de dicht by het moordtoneel gelegen landen diep. Engeland en Frankrijk grepen naar de wapenen, maar het resultaat van .Suez" was weinig geschikt de bewoners van het Europese huis gerüst te stellen. Het kli maat was gunstig voor het aanvaarden van een regeling voor een gemeenschap pelijke Europese markt. De invloed en onvermoeide activiteit van de heer Spaak voerde het tempo der besprekingen over het voorstel tot niet gekende hoogte op en de uitputtingsverschynselen bij de onderhandelaars zullen wellicht anecdo- tisch worden, voor zover zij ten aanzien van hetgeen bereikt is niet althans incidenteel omineus zijn. De in-één- adem-door-gevolgde ondertekening van het verdrag in Rome op 25 maart 1957 betekende behalve vlaggen, klokge beier en een dag vry voor onderwijzers en kinderen een zucht van verlichting voor de weinigen, die by de onderhan delingen waren betrokken en een uitroep van verrassing voor de velen, wier lot zal blyken ten principale te zyn gewyzigd ten gunste dan wel ten ongunste. Na de ondertekening werden de uit het bedrijfsleven in een adviescommissie voor de Regering aangewezen vertegen woordigers van de hun opgelegde zwyg- plicht gedurende de lopende onderhan delingen ontheven en even later kwam de nog algemene reactie in woord en geschrift los. HET verdrag 248 artikelen, 176 pagina's en een aanhangsel van slechts iets mindere omvang stelt regels omtrent het vrije goederen verkeer, de landbouw, personen-, dien sten- en kapitaalverkeer, het transport, Y. S. ontslaan 100.000 militairen Van de bijna 3 miljoen President Eisenhower heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een in krimping van de Amerikaanse strijd krachten met 100.000 man binnen zes maanden. De Minister van Defensie, Charles Wilson, kondigde de maatregel af, na dat hy de goedkeuring van het Witte Huis had gekregen. Hy zei, dat onge veer 200 miljoen dollar bespaard zou den worden. De vermindering voor de verschillen de onderdelen van de strijdkrachten is: leger: 50.000 man (op de goedgekeurde sterkte van een miljoen man), marine: 15.000 man, marinierscorps: 10.000 en luchtmacht: 25.000 man. De sterkte van de strijdkrachten was op 31 mei JJ. 2.789.642 man. Franse premier op bezoekMoch lanceert nieuw plan voor twee-eenheid De groep Afrikaanse en Aziatische leden van de V.N. heeft gisteren besloten het secretariaat van de volkerenorganisatie te vragen, de kwestie-Algerije te plaatsen op de agenda van de zitting der Alge mene Vergadering, die op zeventien september a.s. begint. Premier Bourges-Maunoury van Frankrijk is van plan deze zomer, vermoedelijk in augustus, een bezoek aan Algerije te brengen. Hij wil daar met Franse en Mohammedaanse leiders van gedachten wisselen over de hervormingen, die in oktober ter goedkeuring aan het parle ment zullen worden voorgelegd. Twee rechtsgemeenschappen voorgesteld De Franse socialistenleider Moch heeft in het blad „Le Monde" voorgesteld, dat in Algerye twee rechtsgemeenschappen worden gevormd, een Algerijnse staat en een twaalftal Franse departementen, die samen Algerye zullen vormen. In de Algerynse staat zullen de Mo hammedanen moeten wonen, die zulks wensen, in de Franse departementen de Europeanen en die Mohammedanen, die aan deze gebieden de voorkeur geven. Bepaalde diensten zullen in deze twee eenheid dubbel dienen te zyn, zoals die voor onderwijs, godsdienstaangelegen heden, landbouw (met uitzondering van de bevloeiing), de industrie (behalve vervoer en elektrificatie) en handel. De overheidstaak op het gebied van do irri gatie, het vervoer, de elektrificatie, de posteryen en andere verbindingen, de douane en het geldwezen zullen door gezamenlyke diensten moeten worden behartigd. Elk der beide gemeenschappen dient, aldus Moch haar eigen politie te heb ben. Naast rechtbanken voor elk dei- beide delen, dienen er rechtbanken te zyn voor het geheel ter behartiging van de zaken, die het geheel betreffen. De Algerynse staat dient in elk ge val zelfbeschikkingsrecht te hebben ten aanzien van zyn binnenlandse aangele genheden. Moch wilde zich er nog niet over uitlaten of deze staat ook een eigen leger en een eigen diplomatieke dienst diende te hebben. De Sahara dient, zo gaat Moch ver der, te worden ontgonnen ten bate van de belanghebbende landen en gebieden: de Franse republiek, de Algerijnse staat, M ikko, Tunesië en de autonome ge- bie in u gebied van de Sahara. de concurrentie, fiscale voorzieningen, het met elkaar in overeenstemming brengen van wetgeving en administratie, voor zover deze de gemeenschappelyka markt raken, conjunctuurpolitiek, beta lingsbalans, handelspolitiek, sociale voor zieningen, een sociaal fonds, een Euro pese investeringsbank, de opname van landen en overzeese gebiedsdelen, de organisatie van het apparaat van de ge- meenschappelyke markt en financiën. Uit deze summiere opsomming blijkt dat de kritische bespreking van het verdrag zich voorlopig bepalen tot de betekenis van het verdrag voor het be drijfsleven in het algemeen en uiter aard tot de wijze, waarop door onze Ministers de voorbereidingen en onder handelingen zyn gevoerd en het stand punt, dat zy hebben ingenomen met betrekking tot de redactie en inhoud van de in het verdrag neergelegde regels. Ook na nauwgezette studie is het niet of nauwelyks mogelyk een duidelijk oor deel te geven over de vraag, hoe een be paalde bedryfstak onder dit nieuwe regime zal varen. Deze overigens on- vermijdelyke vaagheid neemt niet weg, dat het bedrijfsleven in al zijn ge ledingen en ons gehele volk wy noe men slechts de uit de toepassing van het verdrag indirect voortvloeiende loon- en prijsverhoging ten volle en in econo misch opzicht deels ten gunste, deels ten detrimente, hierbij zal zijn betrokken. Het Kabinet heeft dit verdrag aan vaard, de voordelen belangrijker achtend dan de nadelen. By Koninklijke Bood schap van 4 juli 1957 is het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag aan de Staten-Generaal aangeboden. Onze volksvertegenwoordiging mag thans aan de studie en straks in september aan het woord over deze zaak, welke diep ingrijpt in onze maatschappy en in belangrijke mate haar toekomst zal gaan bepalen. WANNER men de reacties uit het bedrijfsleven nagaat, blykt dat de zeer grote industrieën zich (nog) niet dan wel in zeer positieve zin uitlaten over het verdrag. De spreiding van deze industrieën met eigen vestigin gen in de verschillende landen maken deze positieve instelling verklaarbaar. De middelgrote en kleine industrie, die bui ten ons territoir geen stabiliserende ver bindingen heeft dan in enkele takken bepaalde afspraken met zuster-onderne- mingen in de deelnemende landen, zal rechtstreeks onder de regels omtrent de concurrentie vallen en zich los van de historisch gegroeide verhoudingen, met haar produktie- en afzetbeleid moeten baseren op het nieuwe patroon van de Europese markt. Dat daarbij voor de als vrucht van het ten onzent gevoerde industrialisatiebeleid opgerichte indu strieën byzonder moeilyke posities zul len ontstaan, behoeft geen betoog. Het systeem van één gemeenschappe lijk invoertarief, In principe berekend naar het rekenkundig gemiddelde van de bestaande invoertarieven der deel- nemende landen, zal voor ons land met een laag eigen tarief, een verhoging van invoerrechten betekenen. Uiter aard brengt dit voor onze veredelings industrie, die grondstoffen importeert, een kostenverhoging mede. Tezamen met de kostenstijging ten gevolge van de zgn. sociale harmonisatie, het over nemen door de overige landen van een aantal sociale regelingen van Frank rijk, zoals loontoeslag boven de 40 uur per week, gelijke betaling voor mannen en vrouwen en betaalde vakantie, zal dit volgens gemaakte berekeningen een totaal toename van ongeveer 10% te zien kunnen geven. Gezien de sinds geruime tijd steeds moeilijker concurrentiepositie van onze industrie is dit zeker geen aanlokkelyk beeld. Het transport wy zyn de vracht vaarders van Europa vindt in het ver drag geen vrije concurrentiebasis. Het elders toegepaste systeem van bescher ming door subsidies en premies wordt ontzien. De landbouw vindt na de bittere Bene- lux-ervaringen evenmin een open markt in de vijf overige landen. Minimumprys- regelingen op de eigen markt van een deelnemend land zullen de invoer effec tief kunnen keren. DE enkele hierboven kort aangeduide bezwaren doen de vraag rijzen, waarom Nederland ten aanzien van bepaalde onderdelen niet een voorbe houd heeft gemaakt. Frankryk heeft op tal van punten een speciale regeling ge kregen van zo vérstrekkende aard. dat de reële betekenis van de goedkeuring, dezer dagen door het Franse parlement gegeven, voor de gemeenschappelijke Europese markt voorshands waarlijk niet groot is. Italië heeft reserves gemaakt voor zyn tienjarenplan; Duitsland deed hetzelfde met het oog op het gedeelde gebied; Luxemburg maakte een voorbe houd voor zyn landbouw. Mogen, zo vraagt men zich af, de In donesische stapelprodukten, vrucht van onze investeringen, niet op eenzelfde regime aanspraak maken als de produk- ten uit de Franse overzeese gebiedsdelen of de thans zelfstandige staten als Laos en Cambodja? Kan de bevolkingsaanwas, ten onzent het sterkst, en de voor ons bestaan nood- zakelyke industrialisatie, kan het trans port voor ons land met een groter han delsbelang buiten Europa dan in Europa geen reden vormen eveneens een voor behoud te maken ten aanzien van het tempo van de sociale harmonisatie? Zo dit blykbaar onder de internationale druk en het jagend tempo in Brussel niet kon worden opgebracht, is er dan niet, zo vragen wy ons af. een mogelijkheid het voor ons allen economisch nood- zakelyke in een weliswaar eenzijdige verklaring te hechten aan de goed keuring van dit verdrag? Dit verdrag ligt er, met vele tekort komingen juist ook ten aanzien van een werkelyke economische integratie. Een verwerping van het verdrag lykt niet mogelyk. De bezwaren en consequenties daarvan zouden te groot zyn. Blijft der halve nog de vraag: Kan ons parlement vandaag de dag de realiteitszin en zo men wil: de moed opbrengen eens het economisch noodzakelijke bij de goed keuring van een economisch verdrag, waarvoor door ons vele offers zullen moeten worden gebracht, alsnog in een duideiyke verklaring een plaats te geven naast het politiek wenselyke, gelegen in de goedkeuring van dat verdrag

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1