Derde dag van de Laura zal bekend blijven als de grote „berg-etappe" Oost-Indonesië blijft Djakarta nog steeds intensief bezighouden Prachtige tocht over Lek-dijk Overste Ventje Soemoeal trok zich op „nieuwe linieterug Actieve vrije tijdsbesteding voor bejaarden is een noodzaak 10% KORTING 96ste jaargang Vrijdag 12 juli 1957 no. 29184 Gezellig cabaret op het feestterrein De derde dag van de Laura bracht de deelnemers wel door zeer afwisselend landschap, waarbij tevens enkele hoogten in de omgeving van Soesterberg en Driebergen en zelfs in de omgeving van de Lek „genomen" moesten worden. Vandaar, dat deze derde rit al spoedig j in de mond van de deelnemers aangeduid werd als de bergetappe". De zonliet geen verstek gaan, zodat tal van Laurianen, die hierop niet bedacht waren nog al verbrand in het Nutsgebouw de stempel kaart weer inleverden. Flinke tegenwind op laatste dag (Telefonisch van uit Rotterdam van een onzer verslaggevers) Terwijl zich een flinke regenbui ont lastte boven Alphen zijn vanmorgen de Laurianen op pad gegaan voor de laat ste route, die over Rotterdam loopt. De A-rijders reden over Boskoop. Wad- dinxveen en Moerkapelle naar Zoeter- meer, waar de B-ryders ook kwamen via Hazerswoude en Benthuizen. Vanaf Zoetermeer ging het gezamenlijk naar Berkel, Nootdorp en Delft, waar op de markt de eerste stempelpost was. Met de wind pal tegen reed men naar Schie dam en daarna naar Rotterdam. Het tempo lag vrij laag, mede door de sterke tegenwind. De kennismaking met de Rotterdamse kinderhoofdjes beviel velen niet al te best: velen gingen op hun trappers staan, om zodoende het schok ken wat minder te voelen. Vanmorgen is één deelnemer niet ge start, omdat hij gisteravond ziek is ge worden. Hij is gisteravond nog naar zijn woonplaats Amsterdam vertrokken. Met de wind in de rug gaat het nu weer op Alphen aan, waar men zich reeds opmaakt voor de feestelijke in tocht. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouwzó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Wij doppen onze eigen boontjes Velen kregen met stijfheid van de Jjet terrein naast het Nutsgebouw Meren te kampen, waarvoor evenwel de - - - is s morgens om 7 uur altijd rus tig. behalve tijdens de Laura. Dan drommen de rijders daar samen om ®ier< ÏHB< IO, onder leiding van de heer C. van Leeuwen wel een oplossing wist, al ging dit dlkwyls niet geheel pijnloos. Trou wens over de EHBO toch niets dan lof. Zo vroeg bijv. een deelneemster een bepaald soort tabletten tegen maag kramp. Toen de EHBO-tas deze niet bevatte, zorgde men er voor, dat deze speciale tabletten even in de nabije stad gehaald werden en prompt een half uur later werd de Laura-rljdster het koker tje gevraagde tabletten gratis ter hand gesteld. Ook de diensten van de repara tie-wagen van de heer Dusoswa bleken weer onbetaalbaar. Niet minder dan ruim 50 keer werd zijn hulp weer in geroepen, waarbij een opvallend groot aantal vernieuwingen van de dryfkop- pelingen. TELEVISIE-MASTEN Zoals zo vaak, bleek gisteren het tra- I ject van Alphen langs de Rijn naar llJtrecht wel het vervelendste. De A- rljders maakten daarop hun prachtige tocht door de bossen rond Utrecht. Na Zeist werden de bossen weer de rug toe gekeerd en ging het over Odijk naar Houten en Jutfaas en vervolgens naar IJsselstein, waar een stempel gehaald moest worden. Velen zullen in Lopikerkapel en Jaars velderkapel nog nimmer de televisie- en radiomasten van zo dichtby gezien hebben als nu mogelyk was. PRACHTIG UITZICHT De pittige oprit van de hoge Lekdijk, bleek de laatste hoogte, die genomen moest worden, maar daarvoor was dan ook de beloning een prachtig uitzicht over de uitgestrekte polders en aan de andere kant de rivier de Lek met de drukke scheepvaart. Velen maakten hier ran de gelegenheid gebruik een flinke rustpauze te nemen. Overal op de route naar Schoonhoven zag men dan ook rustende Laurianen, terwijl enkele stout- moedigen het zelfs waagden een duik te nemen in de Lek. In Schoonhoven, in „Lekzicht", was het weer als van ouds een drukte van belang. Men genoot hier dubbel n.l. van de drukte bij het pontveer en het uit richt over het water. Velen waren hier reeds voor half één aangekomen, maar moesten tot dit tydstip wachten omdat men anders met het tijdschema in de war zou lopen. Omstreeks twee uur werd de drukte al veel minder en bleken de meesten de tocht langs de Zilk naar Haastrecht en Gouda te zijn begonnen. Ook op dat deel van de route is weer volop genoten. NOG 24 KM EXTRA De traditionele fles melk (die uitge reikt werd by de Steekterweg) „deed" het hier weer best, waarna snel rich ting Alphen gereden werd om deze derde dag weer in het Nutsgebouw te besluiten. Voor velen betekende dit echter nog niet het einde van de fiets tocht, zo by voorbeeld de ploeg van Turkenburg, die elke dag van Bode graven komt ryden en dus elke dag deze 12 kilometer weer terug moet ook. Die 24 km extra is niet de moeite von den de dames en heren van deze groep. CABARET De Wilhelminavereniging had voor ten aantrekkelijk cabaretprogramma op hun stempelkaart in ontvangst te nemen. Vandaag voor het laatst... (Foto L.D./Van Vliet) het feestterrein gezorgd, waarvan velen genoten hebben. Er waren op het grote podium clowns, acrobaten, een jongleur en een conferencier, die er voor zorgden, dat niemand zich verveelde. In de Nuts- zaal werd onder leiding van de Vrijbui ters uit Roelofarendsveen een gezellig bal gegeven, waarbij zelfs de rock and roll niet ontbrak. Manoppo„Wij hebben Djakarta niet nodig" (Van onze correspondent in Djakarta) De chef-staf van de Indonesische Landmacht, genera al-majoor Nasoetion, vloog gelyk gemeld onlangs van Djakarta naar Makassar, voor de verdere afwikkeling van de omzetting van het territoriaal commando VII (Oost-Indone- sië) in vier militaire districten. Hy werd op het vliegveld Mandai ontvangen door een aantal autoriteiten. Daar was echter overste Ventje Soemoeal, de voormalige commandant, niet bij. Dat was zeer opvallend, want Overste Soemoeal was, by de ontheffing uit zyn functie, gelijktijdig belast met de afwikkeling der aangelegenheden, de reorga- ganisatie van het territorium betreffende. En als dus iemand iets met de komst van de chef-staf Nasoetion te maken had, dan was het zeker Overste Ventje Soemoeal. Achteraf werd duidelijk waarom de Overste niet bij de ontvangst in Makas sar was: op dezelfde dag proclameerden hij en majoor Somba, de militaire com- Tegen vereenzaming Schriftelijke cursussen ter oriëntering Russische miljoenenlening aan Indonesië Amerika beperkt hulp niet Djoeanda heeft gisteren in Bandoeng aangekondigd, dat zyn Kabinet het wetsvoorstel heeft goedgekeurd om van Rusland een lening te aanvaar den van 360 miljoen gulden. Dit zyn kredieten voor kapitaalgoederen, uit rustingen en Russische technische deskundigen. De Sovjet-Unie heeft deze lening vorig jaar aangeboden tij dens het bezoek van Soekarno aan Moskou. Het wetsvoorstel is nu bij de studie commissie van het Parlement. Djoeanda deelde verder mee. dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, beloofd heeft, dat Amerika zijn hulp aan Indonesië niet 1 *oa beperken. (Speciale berichtgeving) „Voor de rechten van de jongeren hebben wy gevochten, voor hen zijn nu de nodige subsidies gegeven en werden talrijke clubhuizen gebouwd. Nu is het tijd dat wy dezelfde moei te gaan doen voor onze bejaarden, die immers een volwaardige volksgroep uitmaken en aan wie de hele maat schappij veel te danken heeft". Aldus mr. D. Schaafsma. directeur van de stichting voor opleiding van maatschappelijk? werkers te Haarlem, op een persconferentie, die gistermid dag in het Domhotel te Utrécht werd gehouden. Rond de bejaarden rijzen vele pro blemen op het gebied van psychologie, op het medische vlak en zeker wat be treft de huisvesting. Het meest naar voren komt echter de vraag: wat moet de oudere, die van de ene dag op de andere zijn pensioen heeft gekregen, en meestal daarna volkomen is uitgescha keld, nu hij plotseling beschikt over een zee van vrije tijd. met die vrije tijd doen? Wanneer de bejaarde niet wordt opgevangen, leidt dit tot vereenzaming en hij krijgt een terughoudendheid en zelfs achterdocht tegen de maatschap pij. Er moet dus bezigheid komen en de Stichting meent, dat dit niet dient te geschieden door passief vermaak tegen betaling, zoals voorstellingen. Mr. Schaafsma pleitte voor een ac- actieve vrye tijdsbesteding en om hiertoe ook in ons land op verant woorde wijze te komen, besloot de Stichting een schriftelijke oriënte ringscursus over het vrije tijjdsbeste- dingswerk voor bejaarden te geven. majoor Somba, die tevens commandant mandant van Noord-Celebes, te Goron- talo vergaderend met voorstanders van „Het handvest voor de algehele strijd van territorium VII" (het handvest van 2 maart j.l.) de nieuwe provincie Noord- Celebes! Dat was de tweede eigenmachtige daad van Ventje Soemoeal. Want eerder, op 2 maart, had hij immers met de uit vaardiging op eigen houtje van de staat van oorlog en beleg in geheel Oost- Indonesië het volledig gezag in dit ge bied in handen genomen. Situatie toegespitst Die zaak leek afgedaan toen hij zich begin juni scheen te hebben neergelegd bij het presidentieel besluit, waar by hij uit zijn functie werd ontheven en het territorium in vier militaire districten werd verdeeld. Maar wie gedacht heeft, dat dit het begin was van een oplossing der moeilijkheden tussen de centrale legerleiding en een aantal territoriale commandanten, ziet zijn verwachting wèl ineenschrompelen. Het heeft er integendeel alles van, dat zeker op Celebes de situatie is toegespitst. Dat is niet alleen een gevolg van de proclo- matie van de provincie Noord-Celebes. Ongeveer gelijktijdig immers kondigden De cursus bestaat uit twintig schrif telyke lessen en vijf mondelinge. De leiding van deze cursus heeft mevr. M. J. Nuyl, uit Utrecht. De bejaarde wil zijn omgeving tonen, ciat hy nog levenswaarde bezit. Men moet hem de gelegenheid geven een be zigheid uit te oefenen in een gemeen schap, waar hij zich in zekere zin kan laten gelden. Incidenteel werken thans goedwillende vrijwilligers met de ouden. Er zijn inderdaad mensen, die zich voor dit werk interesseren, maar vaak spreekt nog te veel de persoonlijke voor keur, die voortkomt uit ongeoefendheid. Bij deze'cursus krijgen de mensen aan wijzingen, hoe zij tot een verantwoorde vrije-tijds-besteding met bejaarden kunnen komen. Het adres van bovengenoemde stich ting is: Kleine Houtwëg 41, te Haar lem). van het 24ste regiment is, de algemene mobilisatie in Noord-Celebes af. Öij deed dit door de regeling op de algemene verdedigingsplicht van het ge hele gebied van Noord- en Midden-Cele bes van kracht te verklaren. In de be kendmaking werd er aan toegevoegd, dat zulks geschiedde in het kader van een proefneming, by wyze dus van „generale repetitie" voor de uitvoering van de „wet op de algemene verdedi gingsplicht". Majoor Somba blijkt, wat deze wet betreft, een voortvarend man te zyn. Want die wet is nog niet eens in het Parlement behandeld, laat staan goed gekeurd. Regeringsgezinde bladen heb ben dan ook opgemerkt, dat zij niet zo naief zijn om de door majoor Somba opgegeven motivering van zijn besluit tot algemene mobilisatie zon der meer to aanvaarden. Zij wilden majoor Somba er niet van beschul digen militaire voorbereidingen te treffen, doch zij geloven wel, dat hy het op een krachtmeting met het cen trum wil laten aankomen. Het P.N.I.-blad „Soeloeh Indonesia" zegt het optreden van Overste Somba vooral gevaarlyk te achten, omdat de afkondiging van de algemene mobili satie inhoudt, dat daarmee 20.000 ex- KNIL-militairen onder de wapens zul len komen. Beu van beloften Op de laatste dag van zyn aanwezig heid in Makassar heeft generaal-majoor Nasoetion een driehoeksbespreking ge had met de commandant van territo rium V (Oost-Java), kolonel Sarbini, en met overste Andi Mattalatta, comman dant van het militaire district Zuid- en Oost-Celebes, een der vier districten, waarin het voormalige territorium Oost- Indonesië is verdeeld. Kolonel Sarbini was diezelfde morgen, met enkele officieren uit Soerabaja, komen overvliegen. Gemeld werd, dat de kolonel een plan naar voren zou bren gen betreffende de bUstand van een heden uit zyn territorium en van de militaire commandant van Z. en Z.O. Celebes. In dit gebied bevinden zich immers nog steeds enkele bataljons, af komstig uit Oost-Java, en dus uit Oost- Javanen bestaande, die deel hebben uitgemaakt van het eveneens opgeheven speciale pacificatie-commando van kolo nel Soedirman. Het is daarna opgevallen, dat, nadat generaal-majoor Nasoetion in Djakarta was teruggekeerd, een aantal hoge offi cieren van het leger-hoofdkwartier naar Makassar zyn vertrokken. Gemeld werd, dat zij medewerking zouden verlenen by de verdere afwikkeling van de leger- reorganisatie in Oost-Indonesië, hoewel eerder de indruk was gewekt, dat die reorganisatie reeds zyn beslag had ge kregen. Dat men echter in een of ander de driehoeksbespreking en het vertrek der officieren uit Djakarta verband zocht met de mobilisatie in Noord-Celebes ligt voor de hand. De regering heeft verklaard, dat het uitroepen van de provincie Noord-Cele bes een „foutieve daad" was, ook al lag het dan in haar voornemen aan bepaal de gebieden in Oost-Indonesië de status van autonome provincie te geven, en heeft zij zulks inmiddels ten uitvoer ge bracht. In hoeverre laatstgenoemd besluit overigens werd bespoedigd door de eigenmachtige actie in Noord-Celebes laat zich natuurlijk slechts gissen, j Onder andere hebben de Molukken, j West-Noesatenggara (Kleine Soenda eilanden) en Oost-Noesatenggara de status van autonoom gebied gekregen. Noord-Celebes is er echter nog niet by. Men wacht eerst „de rapporten af". De voorstanders van het 2 maart handvest" in Noord-Celebes schynen zich daar weinig van aan te trekken. „We zijn beu van de beloften der centrale regering om ons te helpen met geld en middelen voor de opbouw" zei H. D. Manoppo, die in Gorontalo tot gouverneur van Noord-Celebes werd uitgeroepen. „Elf Jaar hebben we tevergeefs gewacht. Nu zullen we onze eigen „economische boontjes doppen". In de eerste plaats door mid del van barter-handel. De copra waar borgt voldoende economische stabili teit. En dan zyn er nog de kruidnage len, nootmuskaat en koffie", aldus ongeveer zei de nieuwe gouverneur. Met andere woorden zei hij dus: „Wy hebben Djakarta niet nodig". Probleem niet opgelost Uit dit alles blykt wel, dat al heeft overste Soemoeal zich begin juni neer gelegd bij het besluit inzake de ophef fing van zyn territorium, hy niet voor nemens is het „Handvest voor de totale strijd" op 2 maart uitgevaardigd te verloochenen. Men zou kunnen zeggen, dat hy zich op een nieuwe linie in Noord- en Midden-Celebes heeft teruggetrokken. En dat hy daar niet voornemens is werkloos de ontwikkeling der dingen af te wachten, bhjkt uit het bericht, dat hij van Menado uit een bezoek heeft ge bracht aan het eiland Ternate, met het plan vandaar naar Ambon en Koepang te gaan. Het probleem Oost-Celebes is —althans voorlopig nog lang niet opgelost. Het lykt nu zelfs weer verder daar vandaan geraakt. Dat is weinig bemoedigend voor het voornemen der regering om door split sing van de andere territoria's in militaire districten rechtstreeks aan Djakarta verantwoordelijk de moei lijkheden tussen het centraal gezag en de daerahs op te heffen, vooral ook als wij denken aan Midden- en aan Zuid-Sumatra, waar Soemoeal's „Evenknieën" Hoessein en Barlian het gezag hanteren. VERKOOP A.S. MAANDAG 1.30 UUR Op alle KINDER- EN DAMES BOVENKLEDING WOL RESTANTEN VOOR Vz PRIJS. FA. WED. M. OVERDEIN Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN TELEFOON 25650 Deze klim tegen de Lekdijk in i Laurianen te veel. zij moesten af-1 trappers staan, zoals de foto Jaarsv elder kapel bleek vcor vele stappen. Anderen gingen op de I zien geeft Prijsverlaging stookolie, petroleum enx. Naar wy vernemen zullen de pryzen voor een aantal olieprodukten worden verlaagd. Met ingang van 15 juli a.s. zullen de prijzen van stookolie worden verlaagd met f. 7.50 per 1000 liter, of 1000 kg, afhankelyk van de soort. De pryzen voor Dieselolie, lichtpetro- leum, tractorpetroleum en huisbrandolie worden verlaagd met f. 1.per 100 liter. De pryzen van benzine blyven nor maal. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Geniale bus Miss Fisher wierp dezer dagen een brief in de bus, die tegen het postkantoor van het Engelse plaatsje Scunthorpe is geplaatst. Prompt werd de brief terugge duwd. Nogmaals wierp miss Fisher de brief door de gleuf. Nogmaals kwam hy terug, en een stem vanuit de bus zei „er zit geen postzegel op". Miss Fisher haalde een postzegel uit haar tasje, plakte deze op en wierp de brief ten derde male in de bus. „Zo is het goed", sprak de stem. Kort daarop kwam een arbeider, die de bus van binnen schoon maakt. naar buiten. De brief had hem tweemaal op het hoofd ge troffen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Passagiersbus in brand Negen doden Op de weg van Palembang naar Djam- bi zijn negen personen om het leven ge komen en vyf ernstig gewond, toen een passagiersbus in brand vloog en vervol- j gens explodeerde. Twee generaals met eervol ontslag Geen verband met zaak majoor K. (Van onze Haagse redactie) Op hun verzoek heeft minister Staf eervol ontslag verleend aan luit-gene- raal J. H. L. Bos, oud-directeur Ma terieel Landmacht en aan luit-gene- raal J. D. Backer. Beiden hadden reeds twee jaar geleden de pensioen gerechtigde leeftyd bereikt, doch wa ren op verzoek van de minister in functie gebleven. Generaal Bos trad op als persooniyk adviseur van ir. Staf. Enige tyd geleden heeft hij een studiereis naar de Ver. Staten gemaakt, teneinde de aankoop techniek van het Amerikaanse lger te bestuderen. Hierover zal binnenkort een rapport worden uitgebracht. Generaal Backer heeft, na het berei ken van de pensioengerechtigde leeftyd, de leiding gehad van het Bureau Wa pencontrole van de West Europese Unie. Hij beschikt over een buitenhuls in Zuid-Frankryk en heeft het voornemen te kennen gegeven zich daar definitief te vestigen Van bevoegde zyde is ons meege deeld, dat deze eervolle ontslagen in generlei verband staan met de affaire van majoor K. Zoals men weet loopt tegen deze officier een strafzaak, welke vermoedelijk in september a.s. zal dienen. Majoor K. heeft indertyd beschul digingen geuit tegen luit.-generaal Bos. Het onderzoek daarnaar blykt geen positieve resultaten te hebben opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7