Duitse socialisten verontwaardigd over Bondskanselier dr. Adenauer Regeringschefs van vijf deelstaten niet op jaarlijkse ontvangst van Bondsraad Algerijnse rebellen versterken organisatie en bewapening Bouwfonds Ned. Gemeenten nam 10.000 ste woning in gebruik Grootse campagne in Engeland voor de Europese beweging 96ste jaargang Vrijdag 12 juli 1957 no. 29184 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De verkiezingscampagne in Duitsland dreigt een buitengewoon felle strijd te worden tussen de autocratische Bondskanselier, dr. Adenauer, en de voornaamste kopstukken van de socialistische partij. Adenauer, die de laatste dagen hoe langer hoe meer de allures van een dictator heeft aangenomen, heeft vooral in de afge lopen weken uitlatingen gedaan op politieke bijeenkomsten, die zijn tegenstanders tot razernij hebben gebracht. De socialisten menen, dat Adenauers wijze van optreden unfair is «n dat zij daardoor in hun eer worden aangetast. De socialistische regeringschefs van vijf deelstaten (waaronder de belangrijkste) hebben nu contact met elkaar gezocht en besloten uit protest niet te verschijnen op de jaarlijkse ontvangst, die de Bondsraad heden (donderdag) organiseert. Zij zeggen, dat zij niet meer met Adenauer aan eenzelfde tafel willen zitten en hem niet meer wensen te ontmoeten. Het betreft hier de minister-presidenten dr. Högner (van Beieren), Fritz Steinhoff (Noordrijnland-YVestfalen), dr. Zinn (Hes sen), staatspresident Kaiser (Bremen) en dr. Suhr (West-Berlijn) de regels van moraal en fantsoen het bestaan van de Duitse democratie in gevaar brengt. En hij knoopte daar de vraag aan vast ,.of zulk een man nog als Bondskanselier houdbaar is" Adenauers uitlatingen, aldus Heine, zijn een nieuw bewijs voor de steeds toenemende onzekerheid bij de CDU. Spreker bestempelde de 81-jarige Aden auer als „een grijsaard in een hoge po sitie, die door zijn ouderdom niet wys Kloof is moeilijk overbrugbaar Nog nooit hebben de socialisten een zo scherpe houding tegenover Adenauer aangenomen en wjj hebben dan ook niet de indruk dat de kloof binnenkort kan worden overbrugd. Zij zal integen deel nog wel dieper worden. Kortgeleden heeft Adenauer op een bij- eenkomsc in Bamberg verklaard, dat een overwinning van de socialisten bij de aanstaande verkiezingen Europa in de armen van het communisme zal drijven, en zaterdag zei hij in Neuren berg, dat ,een socialistische zege de „on dergang van Europa" betekent De perschef van de socialistische partij, Heine, verklaarde daarop in Bonn, dat Adenauers minachting voor Bejaarde man bestolen voor f 1300. (Van onze Haagse redactie) Een 31-jarige Haagse perser en zijn 27-jarige vriendin hebben zich, naar de politie aanneemt, schuldig ge maakt aan diefstal ten nadele van een man van 81 jaar, die in Den Haag in een ziekenhuis ligt. De perser was op kamers uit. Hij kreeg een adres aan de Herman Coster- sGraat op, belde er verscheidene keren aan, maar kreeg steeds geen gehoor. Tenslotte hoorde hij dat de hoofdbe woner, een 81-jarige man, in een zie kenhuis lag. Samen met zijn vriendin trok hU daarheen en zij wisten het klaar te spelen de sleutelbos van de be jaarde patiënt van de hoofdzuster mee te krijgen. Toen een schoonzoon van de man na enkele dagen dit verhaal hoorde, ging hij kijken in het huis aan de Herman Costerstraat en bemerkte hij dat het spaarcentje van de oude man, groot f. 1300.—. was verdwenen. De perser is nu aangehouden, maar hij ontkent iets van de diefstal af te weten. Installatie Raad voor Technisch Hoger Onderwijs De minister van O. K. en W.. mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gistermiddag te Den Haag de Raad voor het Technisch Hoger Onderwijs geïnstalleerd. Deze raad, waarvan dr. L. Neher voorzitter is, zal een schakel moeten vormen tussen de Technische Hogescholen te Delft en te Eindhoven en er, overeenkomstig de ln de wet gegeven opdracht, zorg voor moeten dragen dat een doelmatige samenwerking duurzaam verzekerd is. Advertentie CAMERA'S. maar kwaadaardig is geworden". De persdienst van de socialistische partij noemt hem een verbitterd man, die zijn haat wil afreageren. In de kringen van de CDU merkt men daarentegen op, dat het behoort tot de plichten van een staatsman, die zich zijn verantwoordelijkheid bewust is, het volk te wijzen op de gevaren door welke het eventueel kan worden be dreigd. Adenauer heeft gemeend de ge varen niet te mogen verzwijgen, die er kunnen ontstaan als de socialisten aan de macht zouden komen lllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vadertje Langbeen ontrouw? (Speciale berichtgeving) In IJsselstein schijnt „moeder ooievaar" haar echtgenoot wegens vermoede ontrouw te verstoten. Ook de vier jonge eibertjes wensen geen contact meer met hun vader. Het ooievaarsnest staat opgesteld op een schoorsteen van gebouw „Uzay". Sinds enige jaren zijn er geen jonge ooievaars meer in het nest geweest. Twee jaar geleden ver scheen er slechts één langbeen op het nest en vorig jaar een echt paar dat echter kinderloos bleef. Dit jaar echter keken reeds vrij spoedig na aankomst van een echt paar vier jonge eibertjes boven het nest uit. De vader, blijkbaar dol gelukkig met zijn kroost, vloog tij dens een voedseltocht tegen een staalkabel van een televisiemast en brak een vleugel. Hij werd voor herstel in een Utrechtse kliniek opgenomen. Moeder deed in die tijd het huishouden alleen. Zij draaide ook voor alle boodschappen op. Nadat vader genezen ontslagen was, werd hij vlak bij ihet nest op gelaten. Aanvankelijk scheen het hele gezin verheugd te zijn over de hereniging. Het schijnt de laatste dagen echter zó te zijn dat moe der en kinderen de vader niet terug wensen. Vadertje Langbeen is nu verplicht in de omgeving huisves ting te zoeken. Zou moeder ontrouw vermoeden na een zo lange afwezigheid 25.000 man met 15.000 wapens Voortdurende steun uit buitenland evident In Algerije vechten circa 25.000 Algerijnen met 15.000 vuurwapens tegen de Fransen en hun bewapening is in het afgelopen jaar „aan zienlijk verbeterd", aldus een verslag dat een Franse parlementaire commissie na een bezoek aan Noord-Afrika heeft opgesteld. De commissie, die drie man omvatte, verklaart, dat de opstandelin gen per maand 800 moderne vuurwapens aangevoerd krijgen, waarvan 300 uit Marokko en 500 uit Tunesië. De Tunesische regering helpt de rebellen zonder er doekjes om te winden, doch Marokko is minder actief. In Tunis is een gemengde Algerijns-Tunesische commissie aan het werk, die de aanvoer van wapens leidt. Ook zijn in Tunesië commandoposten gevestigd die de operaties van de rebel len op Algerijns gebied leiden. Voorts zijn in Tunesië opleidingscentra en rust kampen voor het Algerijnse nationale bevrijdingsleger ingericht. De commissie meent, dat de rebellen aanzienlijke vorderingen hebben ge maakt met hun politieke en admini stratieve organisatie. De opstandelin gen ontvangen subsidies van „bepaalde buitenlandse regeringen". De commissieleden geloven, dat het verzet der opstandelingen als zij geen hulp van buiten af meer zouden krijgen ongetwijfeld gebroken zou kunnen wor den. ,Een eigen woning voorkomt massijicaiie Ten aanschouwe van de Staatssecreta- smaakvolle inrichtingsmogelijkheden ris van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer W. K. N. Schmelzer, en vele andere autoriteiten heeft de heer Schouten te Baarn gis teren zijn bruid over de drempel van zijn woning gedragen, de 10.000ste wo ning, die is gebouwd door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Dit ge- haar was het slot, van de plechtigheid waarmee vanmiddag in Baarn deze 10.000-ste woning in gebruik werd ge steld. In de toespraak, die de heer Schmel zer ter gelegenheid hiervan hield, stelde ae staatssecretaris vast. dat de regering vooral waarde hecht aan de eigen wo ning als een vorm van bezitsvorming. De heer Schmelzer vervolgde: „De regering is voorstander van het bevorderen van duurzaam persoonlijk bezit. Men kan zich dit in een aantal ver schillende vormen denken. De regering die nog dit jaar met enkele concrete voorstellen voor de bezitsvorming zal komen en wel in de eerste plaats met een jeugdspaarregeling met premie, wil geen voorkeur laten gelden voor één be paalde vorm van duurzaam bezit." Na er vervolgens de aandacht op te hebben gevestigd, dat zich onder de eigenaren van de bouwfondswoningen mensen uit alle maatschappelijke ge ledingen bevinden, sprak de heer Schmelzer als zjjn mening uit. dat de eigen woning een voorname factor is in de strijd tegen de massificatie. Ook als men de woning niet naar eigen in zicht heeft laten bouwen, dan toch is de eigenaar .eerder dan de huurder, geneigd aan de inrichting extra kos ten en moeite te besteden. Spreker vond het in dit verband een voortreffelijke gedachte, dat het bouw fonds ter gelegenheid van het gereed komen van de 10.000ste woning, in Baam en nog op 39 plaatsen elders in Neder land. een tentoonstelling heeft ingericht waar voorlichting wordt gegeven over voor moderne, niet al te grote wonin gen. „Goed voor dames, die filter sigaretten", zei mijn man, maar sinds ik Essex filter meebracht, is hij even en thousiast als ik! Ja, ik ben chauffeur en kom zo'n beetje door heel Europa. Ik weet wat er te koop is op sigarcttengebied. En dat is nou precies waarom ik Essex filter rook. Zelfs met geen duizend ar gumenten praten ze mij een sigaret aan. Ik rook wat ik lekker vind en dat is Essex filter, die is prima en altijd gelijk van kwaliteit. Als tekenaar kijk je natuur lijk naar het uiterlijk. Bij Essex is dat in orde. Maar ik koop dat pakje toch in de eerste plaats, omdat die sigaret mij geweldig goed smaakt. Hoe ze 't doen weet ik niet, maar die Essex filter laat werkelijk de smaak van de tabak volledig tot je komen. i 2057 Essex filter bewijst dat „zui ver roken" en „heerlijk ro ken" samen kunnen gaan: 't is een heerlijke, koele sigaret! Als telefoniste heb je 't soms op eens razend druk. Geluk kig ligt mijn doosje Essex altijd klaar; even een geurig trekje en je bent de kalmste en vriendelijkste telefoniste. Ik geloofde niet in filter si garetten, maar sinds ik Essex filter rook, zeg ik: „eindelijk een lekkere filter sigaret!" Tunesisch leider gearresteerd De administratieve directeur van het politieke bureau van de Tunesische Neo-Destourpartij. Abedel Majid Chaker is gisteravond bij zijn aan komst op het vliegveld Orly bij Parijs door de Franse politie gearresteerd. Hij kwam uit Tunis. De Tunesische ambassadeur in Frank rijk heeft bü de Franse autoriteiten tegen de arrestatie geprotesteerd. Volgens een mededeling van het I hij de vorming van een gemeenschappe- Franse ministerie van binnenlandse za- lijke markt welkom heet, mits het de ken was Abedel Majid Chaker in het eerste stap is naar een vrijhandelsge- Natuurlijk stond Churchill weer vooraan met een oproep tot grotere eenheid Nauwere band met Europa verzwakt Gemenebest niet (Van onze Londense correspondent) Op het ogenblik, dat de Franse Natio nale Vergadering dinsdag de Europese verdragen aanvaardde, vond in Londen de grootste vergadering voor Europese eenheid plaats, die ooit is gehouden en die werd ingeleid door Sir Winston Churchill. Hij verklaarde, dat zijn bood schap nog steeds dezelfde is als tien jaar geleden, toen hij meehielp de Euro pese beweging op te richten, namelijk: .Europa, verenigt U". Churchill zei. dat bezit van documenten waarvan hij ver klaarde de inhoud niet te kennen pn over de herkomst waarvan hij weigerde uitleg te geven. Deze documenten waren bestemd voor vooraanstaande leden van het Algerijn se bevrijdingsfront die op het ogenblik gevangen worden gehouden. GEEN ANIMO! Enkele maandei} geleden werden ge gadigden opgeroepen voor opleiding tot officier bij de verschillende wapens der Koninklijke Landmacht, Luchtmacht en Marine. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat niet een persoon zich voor deze opleiding heeft opgegeven. bied, dat tenslotte geheel Europa moet omvatten. Indien daarentegen de Euro- Gistermiddag werd te Hoorn in het kader van de feesten ter ge legenheid van het 600-jarig bestaan van de stadsrechteneen biervaten- race gehouden voor dames en heren 1 van 16 tot 60 jaar en ouder. Op de foto ziet men een tweetal dames, die kennelijk moeite heb ben het biervaatje op het juiste spoor te houden. pese handelsgemeenschap permanent tot zes landen zal worctai beperkt, zal het resultaat slechter ziff dan indien er in het geheel niets zou worden gedaan, zo waarschuwde hij. De bijeenkomst vormde het begin van een grootse campagne in het gehele land, waarop vooral in de industriële gebieden de zakelijke kant van het Europese vraagstuk in speciale confe renties onder ogen zal worden gezien. Premier Macmillan evenals Chur chill een van de pioniers van de Euro pese beweging gaf de verzekering, dat een nauwer samengaan met Europa de banden met het Gemenebest niet zal verzwakken. Het was een rumoerige vergadering, welke Mosley-fascisten en zogenaamde „Empire-loyalists" voortdu rend door interrupties en het uitgooien van pamfletten in de zaal trachtten te verstoren. Maurice Schuman sprak in plaats van Guv Mollet, die verhinderd was, en ook werd het woord gevoerd door dr. Kie- singer, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Duitse Bondsdag, die een „boodschap" voorlas van dr. Adenauer. „The Kid" blijft in roulatie De vice-president van de Amster damse rechtbank heeft gisteren in zijn uitspraak van het kort geding over de oude Charley Chaplinfilm „The Kid" (Het Jochie) overwogen, dat on voldoende vaststaat, dat eiseres de Roy Film Mij. in Liechtenstein de rechten van de film heeft en deze valt onder de Berner conventie t.a.v. de auteursreohten. Derhalve werd het ge vraagde verbod tot vertoning op te leggen aan gedaagden: de Meteoorfilm (verhuurder) en City-concern (huur ster) geweigerd. Eiseres werd veroor deeld tot de kosten ad f. 215. De uitspraak betekent, dat de film, die vorige week reeds in Den Haag en Rotterdam liep, nu ook morgen in Am sterdam in vertoning kan komen. NEDERLANDSE UITVOER VAN EIEREN Volgens opgave van het Nederlandse Eiercontrolebureau heeft de Neder landse uitvoer van eieren in de eerste helft van dit jaar in totaal 1.063.941 396 stuks bedragen, waarvan 1.053.309.802 kippeëieren en 10.631.594 eendeëeieren. West-Duitsland was wat verse kippe- eieren betreft de grootste afnemer met ruim 944 miljoen stuks. Van eende eieren was Italië de 'grootste afnemer met bijna 8!a miljoen stuks. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. E. VAN KAALTE Gistermiddag heeft de Belgische am bassadeur baron Van der Straeten- Waillet aan dr. E. van Raalte medede ling gedaan van diens benoeming tot Officier in de Kroonorde van België en hem de versierselen daarvan overhan digd. De ambassadeur sprak daarbij zijn grote waardering uit voor de voorlich tende en overtuigende arbeid, die dr. Van Raalte in zijn lange journalistieke loopbaan voor de goede verstandhou ding tussen Nederland en België heeft verricht. Nederland wil India's ontwikkeling steunen Nederland is gaarne bereid zoveel als het kan bij te dragen aan de ontwik kelingsplannen van India. De bijdrage die Nederland zou kunnen verlenen ligt eerder op het terrein van de tech nische kennis dan op dat van het ka pitaal. Aldus heeft minister-president dr. W. Drees verklaard in een vraag gesprek dat de verslaggever van „AU India Radio", dr. K. S. Shelvankar, met hem heeft gehad. Dr. Drees zeide voorts zeer verheugd te zijn over de mogelijkheid die het be zoek van premier Nehroe heeft geboden om met hem de problemen van beide landen te bespreken. Dr. Drees acht het van uitermate groot belang de samen werking tussen Nederland en India krachtig te stimuleren. Hij herinnerde in dit opzicht aan het langdurig onder houd dat premier Nehroe tijdens zijn bezoek aan ons land heeft gehad met de minister van Landbouw, "Visserij en Voedselvoorziening. Dit onderhoud was temeer belangrijk, zo zeide minister president Drees. omdat dr. Mansholt, door het bezoek dat hij aan India heeft gebracht, goed geinformeerd is over de specifieke agrarische vraagstukken van dat land. Dr. Drees zeide tenslotte te hopen dat het bezoek van premier Nehroe aan Ne derland tot een nauwere samenwerking en een beter begrip tussen beide landen zou bijdragen. Culturele prijzen Drenthe Aan de toneelschrijver Jan Fabricius en aan de oud-landarbeider A. Boe lens, te Schoonoord zijn de provin ciale culturele prijzen van Drenthe over 1956 toegekend. De jeugdprijs is toegewezen aan de Lyceumvereniging „Vester" te Meppel. Jan Fabricius, die verleden jaar 85 jaar is geworden, heeft een omvangrijk oeuvre aan toneelspelen, zowel voor het beroeps- als voor het amateurtoneel op zijn naam staan en met die werken zowel in binnen- als in buitenland grote bekendheid verworven. De heer Boelens heeft zich, aldus de motivering van het besluit, in de loop van de laatste jaren bijzonder verdienstelijk gemaakt voor 't openluchtmuseum te Schoonoord. Het bevat reconstructies van plaggehutten die nog slechts een halve eeuw geleden in groten getale in Drenthe voorkwa men. De Lyceumvereniging „Vester" vierde verleden jaar haar 40-jarig bestaan met een zeer goede opvoering van „Pygma lion" van Shaw. Reeds vaker echter gaf deze vereniging in de afgelopen jaren goede opvoeringen. Zij houdt jaarlijks voordrachtswedstrijden onder haar leden. Diefstal juwelen kistje te Soest opgehelderd DADER GEARRESTEERD Te Soest is een 29-jarige Utrechtse machinehandelaar gearresteerd, die verdacht wordt van de inbraak, welke dinsdagmiddag werd gepleegd in de woning van notaris H. C. Labberton te Soesterberg. In zyn woning werd de buit, bestaan de uit juwelen en sieraden ter waarde van f. 25.000 aangetroffen in de met thee gevulde theepot en in de dubbele bodem van een bureau. De man legde een volledige bekentenis af en is te Soest ingesloten. Het is gebleken, dat hü de diefstal alleen heeft gepleegd. Hij kwam op de fiets langs het huis van notaris Labber ton. zag dat een dame de voordeur af sloot en de sleutel op een raamkozijn deponeerde. Vyf minuten later was hij in de woning en trof in de slaapkamer het juwelenkistje aan. Een geldkistje, waarin f. 650 kon h(j niet open krijgen en liet het toen staan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5