Aqua-Hortus zeldzame expositie van tropische vissen en plantengroei Fraaie aquaria en terraria Duizenden vissen in rijke kleurenvarialie NCRadioV zette Leiden op stelten U proeft het fruit er bovenuit! Het einde van liet Leidse Holland - Festival Congres aquaristen AGFA films op 't eerste plan want... alles kan met ISOPAN! 9Cste Jaargang Vrijdag 12 juli 1957 Tweede blad no. 291S1» Voor de aquariumlief hebber, doch vooral ook voor de leek, wordt momenteel in de orangerie van de Hortus een buitengewoon interessante, zo niet unieke tentoonstelling van aquaria en terraria gehouden. Wat hier in deze voor een dergelijke expositie zo zeer geëigende ruimte is tentoongesteld, grenst aan het ongelooflijke. Duizenden vissen, waaronder zeer zeldzame exemplaren in een rijke kleurenvariatie, zijn hier bijeengebracht. Ditmaal staat deze tentoonstelling wel stork in het teken van de tropen. Fraaie dioramo's brengen ons in de sfeer van een baai aan de westpunt van Java, van een Preanger-landschap en van een subtropisch landschap bij de Middellandse Zee. En daarvoor en daartussen treft men de meest uiteenlopende, met zorg samengestelde bakken aan. Het zijn echter niet alleen show-aquaria, die worden tentoongesteld. Ook het eenvoudige bakje van de pas beginnende aquariumhouder heeft hier een plaats gevonden. De genodigden maakten vervolgens een rondgang over de tentoonstelling. By het betreden van de orangerie trekt al direct een sawahlandschap, over gaande in een kali, waarachter een rijstbeplanting, de aandacht. Beplanting en vissen (diverse Labyrinthsoorten) zijn hier in overeenstemming met de omgeving. Links en rechts van dit In dische landschap, zijn de aquaria en terraria in een grote verscheidenheid opgesteld. Naast de gezelschaps-, zee- en tropische aquaria, waarin een kost bare en zeldzame collectie vissen, treft men er ook school- en cicklidenbakken aan. Bijzondere aandacht trekt onge twijfeld een tropisch zee-aquarium, met zijn warm gekleurde koralen en zijn ko- raalvissen, die in kleur variëren van de diepste Rembrandtkleuren tot de mo dernste pasteltinten. In menige bak wordt duidelijk ge demonstreerd, dat een aquarium maar geen „visglas" is, het is een stukje natuur-onder-water, een bron van ge not voor het oog en een harmonisch geheel, waarbij de plantengroei pri mair is. Een bijzondere inzending (Rijks museum voor Volkenkunde) vormt de uit 1640 daterende Chinese porseleinen goudviskom, waarin Chinese sluierstaar ten. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot .toont grote belang stelling voor de door het gemeente bestuur aangeboden bak. (Foto L.D./Van Vliet) De beide Leidse aquariumverenigin gen, t.w. „De Leidse Aquariumvrienden" en „De Natuurvriend", die het initiatief tot deze waarlijk fantastische show van vissen, planten en koralen namen, heb ben eer van hun werk en bezorgen Leiden in de komende weken de expositie is t.e.m. 28 juli geopend een tentoonstelling, die een bezoek volko men rechtvaardigt. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, o.w. een deputatie van V.V.V., mr. J. Drijber namens het College van Curatoren der Leidse Uni versiteit. leden van het Comité, dat de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" voorbereidt en de heer A. Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, de „Aqua Hortus" gisteravond geopend, een plechtigheid, welke plaats vond in de collegezaal van het Botanisch laboratorium in de Nonnensteeg. De hoogleraar-directeur van dit labo ratorium en de Hortus Botanicus, prof. dr. T. H. van den Honert, heette allen hartelijk welkom. Spreker, die reeds een blik in de tentoonstelling had gewor pen, zeide, dat de smaakvolle inrichting en het tentoongestelde materiaal zijn verwachtingen verre hadden overtrof fen. Een uitzonderlijke collectie is hier samengebracht De heer J. Sieval, voorzitter van de Tentoonstellingscommissie, bracht hier na dank aan de vele werkers, die er gezamenlijk in geslaagd zijn om zulk een fraai geheel tot stand te brengen. In dit woord van dank betrok hij ook de dames, die in de afgelopen maanden hun man veel vrijheid lieten bij deze inrichting. In de dames Visser en Bar- kema, die een fruitmand ontvingen, huldigde hij allen. AQUARIUM VOOR GEMEENTEBESTUUR Namens de organiserende vereni gingen bood de heer Sieval het ge meentebestuur een thans op de expo sitie tentoongesteld aquarium aan ter plaatsing in het Stadhuis. Een geste, waarvoor de burgemeester, zelf een groot aquariumliefhebber hartelijk dankte. De heer W. Zwart, voorzitter van „De Natuurvriend" richtte zich vervolgens tot „de gastheer" van de expositie, prof. dr. Van den Honert, het College van Curatoren der Leidse Universiteit, de hortulanus, de heer H. Veendorp, de directeur van het Zoöl. laboratorium en van het Museum voor Volkenkunde en de chef van de Plantsoenendienst en dankte hen voor de grote medewerking, welke op zo verschillend terrein bij de voorbereiding en inrichting van de ten toonstelling is verleend. Nadat ook nog de voorzitter van de Ned. Bond Aqua-Terra, de heer P. C. Tolk, zich had aangesloten bij deze woorden van hulde en dank, bood de voorzitter van de Leidse Aquarium vrienden, de heer H. Laman, de heren J. Visser en M. Barkema, die zich resp. als artistiek leider der tentoonstelling en technisch adviseur zeer verdienste lijk hadden gemaakt, een krans aan. Burgemeester Van Kinschot, die hier na de opening verrichtte, prees zich ge lukkig, dat Leiden en thans voor de vijfde maal zulk een bijzonder aan- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johann Charles, zn. van J. C. Fles en C M J. J. Overdijk: Marinus, zn. van J. A. Nagtegaal en A. Kuijt; Marion Wilhel- mina Maria. dr. van W. Uiterdijk en C. J den Dubbelden: Yvonne Elisabeth Ma ria. dr. van W. Uiterdijk en C. J. den Dubbelden: Juliska, dr .van B. Lambooy en N. van Variok; Franciscus Theodoru6 Gerardus Maria. zn. van T. G. van der Hulst en A. M. Zonneveld. GETROUWD. W. C. van der Voort en J. Groen: J. W. van Leeuwen en P. H. M. Granneman; H. F. A. Kok en A. H. T. Lorist; A. van de Logt en P .S. M. Crama; J. Pardon en T. J. Brandhorst: T. van Schaik en M. F. Pleij; R. L J. Bosselaers en L. J. J. M. Witkamp; D .Hartevelt en M. de Bruyn; D. van Houten en H. J. van den Burg; J. van Dlggele en O. I. J. M. Bouwman. OVERLEDEN. J. P. Barnhoorn, 1 jr.. zoon; A. J. Mandersloot, 54 Jr., man. trekkelijke en fraai verzorgde expositie in zijn midden mag hebben. Een expo sitie, welke niet alleen voor de liefheb ber, doch ook voor de leek bijzonder interessant is. Ook spreker bracht hulde aan de organiserende verenigingen, welke hiermede hun naam wederom hebben hoog gehouden. Een staaltje uit de „Leidsche school" ziet men afgetekend in een prachtig rotsaquarium (inzending 44). De be planting is hier goed aan de steenfor maties aangepast en hiertegen opgeleid, waardoor een heel bijzonder mooi ge heel werd verkregen. Groepering, kiem en vorm passen elkaar zeer goed aan. De curiositeit van de expositie is een elektrische wels, een vissoort, welke thuishoort in de Nijl en daar zeer spo radisch voorkomt. Tenslotte wij doen slechts een greep zijn de tentoongestelde wand- bakjes zeer geschikt voor liefhebbers, die in hun woning over weinig ruimte beschikken en levert een schoolaqua- rium het bewijs, dat ook de jeugd op dit terrein reeds veel presteert. Kortom een tentoonstelling, die ons confronteert met het leven der vissen en die ons de natuur-onder-water, gevat in een weelderige plantengroei, naderbij brengt. Een expositie, zo ryk aan verschei denheid en zeldzaam in haar soort, dat wij een bezoek hartelijk kunnen aanbevelen. Ook voor de jeugd. „Vossenjacht" bracht honderden op de been De Ned. Chr. Radio Vereniging heeft gisteravond Leiden op stelten gezet. Het wekelijkse programma de „Vossenjacht" speelde n.l. in Leiden, „de stad van een groot medicus en van de Lakenhal". Toen het woord Lakenhal door de mi crofoon had geklonken wisten de Lei- denaars wel dat de zilvervos en de blauwvos zich in Leiden verborgen had den. Vele Leidenaars trokken er op uit om een van beide vossen te vangen. De heer G. Selier, wonende Nieuwe Rijn 3, had zeer spoedig succes, want spoedig had hij Dick van Bommel, die zich tus sen een stapel hout had verborgen, ge vonden en daarmede had hij de zilver vos te pakken. Maar dat was nog niet alles: er zat nog een opdracht aan vast en die was voor de heer Selier een witte boterham met een ui halen, en klaar maken. De heer Selier rende naar huis en was na 22 minuten en 50 seconden klaar met zijn gehele opdracht. De heer Simonis. wonende Korte Diefsteeg 1, had wat langer tijd nodig om de vos te vinden en zijn opdracht uit te voeren. Hij vond Goos Kamphuis, die zich in een groenteschuitje had verscholen en moest toen zorgen voor een haring en een wortel. Het 3-oktobermenue: haring, wittebrood, peen en ui was compleet! De wortel was gauw genoeg gevonden bij iemand op de Nieuwe Rijn, maar de ha ring was moeilijker te krijgen. De heer Simonis stuurde iemand op een scooter er op uit, die tenslotte in de Jan Vos- sensteeg succes had. Alles bij elkaar had de heer Simonis 30 minuten en 5 secon den nodig. De heer Selier was dus onbetwistbaar de snelste geweest en hij won dan ook de eerste prijs, waarbij hij de keus had uit een dames-of herenhorloge en een pick-up. Hij koos het dameshorloge. De heer Simonis ging evenmin met lege handen naar huis. Hij kreeg een taart. De belangstelling van de zijde der burgerij was zeer groot. Op de Nieuwe Rijn en bij het Stadhuis verdrongen zich vele honderden personen om dit grote radiospel gade te slaan. De heer Selier heeft tot nu toe het was de tweede uitzending de beste tijd gemaakt. Als er niemand een betere tijd maakt heeft hij de landelijke hoofdprijs bestaande uit een radiotoestel gewonnen. Nu dus maar afwachten of er nog snellere vos- senvangers zijn, elders in den lande. Eén der mooiste bakken van de expositie: het tropisch zee aquarium. een rijke variatie van kleur en vormen. (Foto L.D./Van Vliet) Trakreer tlw^fbderemen Uzelf «op bet-nieuwe heerlijk'tf risse -snoepje Van Melle Fruit tella'a de zachte fruitcarré's in- het „vierkante rolletje". citroen, sinaasappel i aardbei. Spaans ballet van groot raffinement Te veel „show" Voor wat onze Sleutelstad betreft, is het Holland-Festival gisteravond beslo ten met een optreden van het Spaanse Oud-raadslid E. J. Coster overleden In de ouderdom van 78 jaar is na een langdurig ziekbed overleden de heer E. J. Coster, die van 1923 tot 1939 voor de R.K. Staatspartij zitting heeft gehad in de Leidse gemeenteraad. De heer Coster deed in 1902 zijn in trede in de gisthandel en het bierhuis van de fa Schoondergang aan de Steen straat nr. 8. welke in de loop der jaren werd omgezet in een slijterij. Sedert geruime tijd had hij de leiding van dit bedrijf overgedragen aan zijn beide zoons. De Requiemmis wordt a.s. maandag morgen om halftien opgedragen in de Hartebrugskerk. waarna om 11 uur de teraardebestelling plaats vindt op de R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „De Ionenoptiek van de Massaspectro- meter", de heer A. J. H. Boerboom, ge boren te Scheveningen en thans wonen de te Amsterdam. Aan het Chr. Lyceum te Alphen werden in de afdeling H.B.S. bevorderd naar klasse 3 IJsbrand van der Krieke en Rinus de Reede en naar klasse 4 Pane Vis en Mant Zwart, allen hier ter stede. Door prof. De Boer geopend De rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer heeft vanmorgen in het groot audito rium van het Universiteitsgebouw het congres van de Wereld Federatie van Aquaristen geopend. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de Nederlandse Bond Aqua-Terra, de heer P. C. Tolk, die van deze gelegenheid gebruik maakte om gemeentebestuur en universiteit te danken voor de betoon de belangstelling en de laatste vooral voor de toestemming gebruik te mogen maken van het universiteitsgebouw. Prof. De Boer vond het een bijzonder genoegen dit driedaagse congres te kun nen openen, speciaal daar deze plech tigheid plaats had op de plaats, waar alle grote gebeurtenissen van het univer sitaire leven plaats hebben. De slagader dus van de universiteit, die zo nauw verbonden is met de stad Leiden, waar van aan de hand van literatuur bewezen kan worden dat zij „vis-minded" is. Zelfs op zijn eigen terrein van onder zoek de bijbel kon prof. De Boer associaties met dit congres vinden. Hij doelde op de geschiedenis van Jonas in de walvis. De gedragingen van Jonas zijn welbekend, maar hoe de walvis zich gedragen heeft is nog steeds een raadsel. Wellicht zouden de congressisten nu dit raadsel kunnen ontrafelen. De universi teit, die altijd op de bres heeft gestaan voor de vrijheid, heeft in de jongste wereldoorlog, ook veel studenten gekend, die omwille van die vrijheid „onder water" moesten. In alle opzichten was dus de keuze van de stad Leiden voor het houden van dit congres te recht vaardigen. De rector magnificus was er verheugd over, dat Leiden gekozen was en hy sprak tot slot de hoop uit, dat op dit congres vruchtbaar werk geleverd kon worden. De eerste spreker was in de ochtend uren dr. J. Jahn, die een verhandeling hield over de samenhang van de ge dragingen en voedsel van tropische vissen. Na een discussie werd een wandeling gemaakt door de stad op weg naar „Den Burcht", waar door de deelnemers gegeten werd. Vanmiddag sprak de heer Dieter Vogt over de ge dragingen van Apistogramma reitzigi. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht mej. O. M. Loeff (Den Haag); doet. examen Geschiedenis de heer N. J. Maarsen (Den Haag)kand. examen Nederlandse taal- en letterkunde de I heer A. L. Jansen (Haarlem)doet. j examen Godgeleerdheid de heer A. S. j Spoor (Rijswijk)kand. examen Ned. Recht mej. D. F. M. Twaalfhoven (Den Haag), mej. E. de Grooth (Wassenaar), mej. J. A. J. I. Kok (Bentveld) en de heren R. F. A. Verschoor (Den Haag), J. D. van Maris (Arnhem), H. Hoorweg (Hilversum), C. W. Lunsingh Scheur leer (Utrecht), B. Hamburger (Rotter dam), C. D. P. van Aalst (Den Haag), C. G. Burgersdijk (Amsterdam), W. C. L. M. de Munnik (Haarlem), H. A. van Ee (Leiden), F. J. E. Walters (A'dam), D. C. Hoevers (Amersfoort), H. J. van de Roemer (Den Haag), K. Stam (De venter), J. Bloemsma (Wolvega), Th. J. F. Zeegers (Utrecht) en C. Benschop (Sassenheim). DRIEDAAGS SCHOOLREISJE PRINSES-IRENESCHOOL De leerlingen van de zesde klassen der Prinses-Ireneschool hebben een drie daags schoolreisje gemaakt. Maandag ochtend vertrokken ze per bus via Utrecht naar Amersfoort. Daar stonden hun karretjes klaar, zodat ze maar be hoefden op te stappen om een prachtige fietstocht te maken door de bossen en langs de golvende korenvelden naar het kampeercentrum „De Instuif" bij Put ten op de Veluwe. Deze dag werd beslo ten met terrein verkennen, sport en spel. Voor dinsdag stond er een trip naar Harderwijk op het programma, waar ge zamenlijk is gezwommen in het IJssel- meer en voorts een bezoek werd gebracht aan het Robarium. De volgende dag werd een bezoek ge bracht aan de wekelijkse marktdag in Putten. Ze waren hier in de geler mheid wat meer van het Gelderse dorpsleven te zien en het dialect te horen. 's Middags werd de terugtocht naar Leiden aanvaard. Eindexamen R.-K. Lyceum Voor het eindexamen H.B.S., afdeling A, zijn aan het R.-K. Lyceum geslaagd: J. v. d. Born, 's-Gravenhage; N. van Dijk, Voorburg; M. Flapper, Roelof- arendsveen; H. Gieben, 's-Gravenhage; L. van der Ham, Delft; A. van der Hoeven, J. van de Kamp, R. Koevoets, |C. Langezaal te Leiden; L. Neefjes, W. van Rhijn te Noordwijk; B. van Rooden, Wassenaar; N. van Vliet, Voorschoten; K. Warnau, Leiden; H. van Zijl, Lisse, afgewezen 2 kandidaten. Sloping van panden aan Watersteeg en Hogewoerd RAADSBESLUIT TER VERNIETIGING AAN KROON VOORGEDRAGEN Het raadslid .de heer A. van Dijk (K.V.P.), heeft een beroep op de Kroon gedaan om het raadsbesluit van 8 juli j.l., waarbij besloten werd tot het af breken van de panden aan de Water- steeg en de Hogewoerd en het maken van voorbereidingen tot de bouw van een nieuwe Gansoordbrug, nietig te verklaren. MU DER NED. LETTERKUNDE PROTESTEERT TEGEN ARRESTATIE VAN TIBOR DÉRY De alhier gevestigde maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft in een telegram aan de minister-president van Hongarije, Kadór geprotesteerd te gen de arrestatie van dé schrijver Tibor Déry, die zich sinds 21 april in hechte nis bevindt. Zij verzoekt Kadar de schrijver volgens recht en wet in vrij heid te stellen. De maatschappij noemt Tibor Déry een eminente persoonlijk heid die als overtuigd communist niets tegen de staatsorde heeft ondernomen, maar openlijk de aandacht heeft geves tigd op fouten van het regiem. CONCERT CONCORDIA IN PLANTSOEN De Chr. Muziekvereniging „Concor dia" geeft morgenavond onder leiding van haar dirigent, de heer H. W. A. Chr. Warnas, een concert bij het sport terrein op de Zoeterwoudse Singel. Het programma voor dit concert luidt als volgt: Royal Standard, mars, Paul Chesterton (arr. H. Mortimer); Sophonisbe (ouverture), Klughart - Zurmiihle; Cephale et Procis, suite, Grèty-Moerehhout; Londonderry Air, met trombonesolo van A. v. d. Nagel; Aquarelles. Alyre Delhaye en Trafalgar, mars, W. Zehle. Na de pauze zal de drumband een taptoe verzorgen. dansgezelschap Ximenes-Vargas. De Schouwburg was tot de laatste plaats bezet en toonde zich zeer enthousiast, om niet te zeggen ovationeel over het ge brachte. Zelden of nooit hebben we na afloop zulk een applaus in onze schouw burg meegemaakt. Er scheen geen einde aan te zullen komen; het gezelschap werkte daaraan zelf trouwens ook braaf mede. Eensdeels kunnen we ons dit enthou siasme wel verklaren, want dit gezel schap heeft inderdaad wat in zyn mars, werkt met een aanstekelijke fleu righeid in prachtig verzorgde kos tuums, die 't oog strelen en biedt grote afwisseling. Maar, en dat is voor ons de keerzijde van de medaille, het doet dit met overtuigend show-element. Alle klavieren van deze etalage-kunst worden wijduit open getrokken en met zeldzaam raffinement bespeeld; zelfs zodanig, dat er o.i. soms een erotisch element aan wordt toegevoegd. En dit alles is nu juist hetgeen wij betreuren. Het Spaanse ballet en speciaal in een Holland-festival moet meer zijn dan een divertissementsgenot. Al wordt in dit opzicht dan wel zo ongeveer het hoogste bereikt (hetgeen het enthou siasme verklaart), niettemin kunnen wij minder tevreden zjjn, want het ge- bodene doet afbreuk aan de zuiverheid van de Spaanse dans, met name de volksdans der overlevering. Het gezelschap, dat voor de tweede maal een tournee door ons land maakt en bljjkbaar enigszins is uitgebreid, bezit in Roberto Ximenes en Monolo Vargas ongetwijfeld een paar kundige leiders, in Victor ia Salcedo een pittige danseres, zoals na de pauze bleek, in Ana Mer cedes een meer naar het dramatische neigende danseres en in Pepita Reyes een charmeuse. Op het terrein van de dans geven zij de toon aan. Daarenbo ven is Emilio een gitarist van allure, ter wijl Fina Vivo zich een Flamenco-zange res toont van grote klasse met een in nemende podiumgestalte en suggestieve mogelijkheden. De zanger Monolo Leiva is al bekend van grammofoonplaten. En beide pianisten kwijten zich onberispe lijk van him begeleidende taak. Men ziet, aan waardering voor deze danstroep ontbreekt het niet, doch, zoals gezegd, het kunnen is te veel in verkeer de richting «toegespitst. Begonnen werd met enige Baskische dansen, gevolgd door 'n jaloezie-drama. Dan volgden enkele Aragonische en An- dalousische dansen. De laatste voldeden ons nog het meest, al werd er te zwaar met de castagnetten gewerkt (op zich zelf echter weer kunstig en kundig). Na de pauze werden eerst enkele Zuid- amerikaanse dansen gebracht, waarvan het Mexicaanse nummer misschien wel het toppunt van raffinement voor een deel moest worden gebisseerd. Beslo ten werd met enkele Flamenco-dansen, waarbij Roberto Ximenes vooral toonde de trappeldans goed meester te zijn. Maar ook hier werd te veel geofferd aan concessies tegenover het publiek, waardoor aan zuiverheid werd ingeboet. Wij hopen, dat dit Spaanse ballet de weg terug zal weten te vinden, al wordt dan geofferd aan de smaak van de be zoekers, die zich gaarne laten wiegen op het ritme van opzwepende dans met show-facetten. M. Nader onderzeek in moordzaak Schattenberg (Speciale berichtgeving) In de zaak tegen een Ambonnees uit het woonoord „Schattenberg" (bij Wes- terbork), heeft de Asser rechtbank van morgen een nader onderzoek gevraagd. Onderzocht dient te worden hoeveel sublimaat één tablet bevat. Tevens werd een psychiatrisch onderzoek ge vraagd. De Officier van Justitie had tegen de verdachte 18 jaar gevangenisstraf ge- eist. De man wordt er van verdacht zijn vrouw, die pijn had, te hebben overreed een tablet, dat een sublimaat-tablet bleek te zijn, te slikken. Tijdens haar ziekte liet de man niemand bij haar toe tot de kampraad ingreep. De vrouw is daarna op 24 januari overleden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3