Laatste Berichten Voor-expeditie Nieuw Guinea met volledig succes bekroond TELEVISIE VRIJDAG 12 JULI 1957 Aanleg van vliegbanen is reeds begonnen In Sibilvallei en Mindiptanah De Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea, die enige tijd geleden de technische leider kapt. ltz. vl. G. F. Venema aan het hoofd stelde van een voorexpeditie tot het zoeken van een geschikte plek voor een vliegveld in het gebergte, heeft thans telegrafisch be richt ontvangen, dat deze voorexpeditie een volledig succes is geworden, dank zij het doorzettingsvermogen en de activi teit van de heer Venema en de grote medewerking van de resident van Zuid- Nieuw-Guinea te Merauke. In afwachting van de berichten, die overste Venema na zijn terugkomst in een persconferentie zal bekend maken, kan thans reeds worden medegedeeld, dat de aanleg van een vliegbaan in de Sibil-vallei met grote steun van de plaatselijke bevolking is aangevangen. Ook werd een begin gemaakt met de aanleg van een vliegbaan te Mindipta nah, welke bestuurspoost als doorvoer- basis zal dienen. De voorexpeditie maakte gebruik van een tweetal Bell helikopters, gecharterd van de Bahamas Helicopter Co. Terwijl veel hulp werd ondervonden van de Koninklijke Marine en van de N.N.G.P.M., werden ook belangrijk dien sten bewezen door ir. T. K. Huizinga, FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: M. L. von Filz-Waller, zn, Wenen; Hovius-Rekkers, z„ Venezuela; Macris-Eecen, z„ Bergen; Amsler-Leon- hardt ,z., Zürich. Getrouwd: S. J. Doorman en M. De gens, Amsterdam; A. Bariagen en A. E. Hoekzema. Nieuwolda; H. P. Beets en B. Vigil; Den Haag. Overleden: A. E. E. Beins-van Veen, vr. 68 j.. Scheveningen: B. M. M. Velt- man-Povel, vr., 81 j., Meerssen; A. J. de Leeuw-Aalbers; vr. 49 j., Amsterdam! Klaas van de Linde. m„ 44 j., Heem stede: J. van der Meulen, m., 77 j., Amsterdam STADSNIEUWS Markt- en Havendienst In het vandaag verschenen jaarver slag van de Markt- en Havendienst, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de positie van de Leidse veemarkt in 1956. Was Leiden ook het vorig jaar voor schapen de eerste markt in ons land (bijna 25% van de totale aanvoer), een vooruitgang werd tevens bereikt in de aanvoer van wolvee: 82.487 (in 1955: 77.146). Met een totale aanvoer van 173.354 dieren neemt Leiden thans de zevende plaats Purmerend staat met 178.648 dieren op de zesde plaats op de rang lijst van de belangrijkste markten in ons land in. Volgens het oordeel van de directeur van Markt- en Havendienst moet er binnen afzienbare tijd, wil Leiden een rol van betekenis blijven spelen, een nieuwe veemarkt komen. De totale aanvoer van kaas liep in 1956 van 709.079 kg. in 1955 terug tot 559.841 kg. De voornaamste oorzaak van deze belangrijke teruggang moet worden gezocht in het achteruitlopen van de be reiding van kaas op de boerderij. De geraamde ontvangsten op de we kelijkse marktdagen (woensdag en za terdag) gaven een stijging te zien: f. 20.296 (in 1955: f. 19.643). Een sterke daling gaf de scheepvaart door Leiden te zien. Het binnenkomend en uitgaand verkeer (inclusief schepen in vrije doorvaart) bedroeg het vorig jaar 38.821 (in 1955: 41.410). Hierbij moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat de totale tonnage is ge stegen, hetgeen tot uitdrukking komt in de ontvangst van havengelden: ƒ.41.206 tegen f. 39.590 in 1955. SLOTAVOND HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De sluitingsaond in het centrum voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting aan het Levendaal is gezellig verlopen. De dames hebben inzicht gekregen in de betekenis van het dagelijks brood. Mej. T. Delemarre, kooklerares van het landelijk bureau voor huishoudelijke voorlichting, die ook de cursussen in het centrum te Leiden verzorgde, heeft nog eens aangetoond hoe het met de voedingswaarde van het brood gesteld is Daarna konden de aanwezigen vragen afvuren op een forum, waarin zitting hadden een vertegenwoordiger van „Meneba", een broodfabriek te Rotter dam, een bakker van deze fabriek, de heer Van der Oord, voorzitter van de Bakkersverenigingen in Leiden, een la borant van „Meneba" en mevr. D. L. Creyghton. De vragen betroffen onder meer de bezorging van het brood bij de flatge bouwen. de waarde van bruin- en wit brood en de sanering van de bezor ging. Het vraagstuk over de bezorging aan de flatgebouwen zal ter bestude ring aan de Vrouwen-adviescommissie worden voorgelegd. Vertoning van een film over brood, en een verloting ston den voorts op het programma. Het centrum blijft tot september a.s. gesloten. Te Rotterdam slaagden voor het artsexamen eerste deel de heren U. H. M. Stheeman en J. P. Klaassen, beiden alhier. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 juli. Veemarkt. Aangevoerd 7 stieren, 30 melkkoeien, 320 vette koeien, 67 varekoeien. 83 vette kalveren, 92 nuchtere kalveren, 40 vette schapen, 202 overhouders. 944 zuig- en weldelam- meren, 25 varkens, zeugen, 207 vette schrammen. 616 biggen, 10 gelten. To taal 2703 stuks. Notering melkkoeien f 1001150, vette koeien schoon gewicht f2.703.30, vare koeien f 700950, vette kalveren, levend gewicht f 1.752.40, nuohtere kalveren levend gewicht f 1.201.40, vette schapen f90110, overhouders f90115, zulg- lammeren f 7090 weidelammeren f 50 70. drachtige zeugen f300350. schram men f60100. biggen f4555. Overzicht: handel voor melk- en vare koeien stil, vette koelen zeer matig, vette kalveren matig, nuchtere kalveren traag, vette schapen en overhouders stug, zuig en weidelammeren matig, zeugen, schram men en biggen matig. LEIDEN, 12 juli. Kaasmarkt. Aange voerd 57 Goudse partijen en zes Leidse. Notering: Goudse extra kwaliteit tot f2.46. Goudse eerste kwaliteit f2.292.35 idem tweede kwaliteit f2.232.28, Leidse eerste kwaliteit tot f2.50. Handel kalm. TER AAR, ll juli Groenteveiling: Tuinbonen 80—1.12 per 10 kg.: blauw schokkers stek 16; capdoppers stek 7 per kg. Augurken; basterd 55. grof A 50—51. grof I 34—36, CD 24—26, E 27—29, Idem geel 57, alles per kg. een Nederlandse expert op het gebied van de aanleg van vliegvelden. Aan de voorexpeditie namen tevens deel de heren Gebhart en Hermans, van het Gouvernement van Nieuw-Guinea, en de heer Van der Lende, fotograaf van de Koninklijke Marine, benevens twee vlie gers en twee werktuigkundigen van de helikopters onder leiding van de heer Jean Cecille. De Koninklijke Marine was vertegenwoordigd door de ltz. tweede klas Smelink, als commandant van een Catalina. Overste Venema wordt 21 juli in Ne derland terugverwacht. Advertentie f deskundige voorlichting ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen o A. ZWART HOOIGRACHT 11 TEL. 23951 - LEIDEN Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Meerkerk P. J. Bos. kand. te Veenendaal; te Middelharnis J. Wie- mian te Oude water; te Reeuwijk H. Jon.- gerden, kand. te Baarn. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl J. Klamer, kand. te Roodeschool. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te H. I. Ambacht H. Rijksen te Vlaardlngen. STICHTING BEVORDERING VAN VERANTWOORDE GEZINSVORMING OPGERICHT Dezer dagen is opgericht de Pro testantse Stichting ter Bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming. Het be sluit hiertoe is genomen door de volgen de hiertoe samenwerkende organen: de Raad voor de zaken van kerk en gezin der Ned. Herv. Kerk, de Stichting raad voor Geref. Sociale Arbeid, de Vrijz. Protestantse Centrale voor Maatschap pelijk Werk. de Evang. Luth. Kerk, de Chr. Vereniging Zedenopbouw en de Prot. Chr. Artsenorganisatie. Het doel van de stichting is „de be zinning bij het licht van de bijbelse boodschap en het voor deze gezinsvor ming beschikbaar stellen en doen stellen van alle nodige bijstand". DE VROUW IN HET PREDIKAMBT Naar aanleiding van de beslissing van de generale synode der Ned. Herv. Kerk om de vrouw in de kerk tot het ambt toe te laten heeft het hoofdbestuur van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk de verwante kerkeraden opgeroepen tot een vergadering op donderdag 19 september te Utrecht om zich nader te beraden op de nieuwe situatie. Als sprekers zullen optreden prof. dr. J. Severijn, rustend hoogleraar en voorzitter van de Bond, dr. H. Schroten, herv. predikant te Char- lois en ds. H. Goedhart van Middelharnis. Corrien Rottschafer dingt niet meer mee De Nederlandse Corrien Rotschafer, die onlangs de titel „Miss Europa" won. zal niet meedingen om de titel van Miss Universe", zo wordt gemeld uit de Californische stad Long Beach, waar binnenkort voor de zesde keer een we reldschoonheidskoningin zal aangewe zen worden. Zij trok zich op het laat ste moment terug, omdat haar impre sario haar niet de glans van de „Miss Europa"-titel wilde doen verliezen door haar nu al weer te laten uitkomen te gen andere schoonheden. Jongen zonder rijbewijs verwondt voetgangster NA AANRIJDING OP DB VLUCHT (Van onze Haagse redactie) Op de Paul Krugerlaan in Den Haag heeft een 22-jarige man, die, hoewel hij niet in het bezit is van een rijbewijs, met een snelheid van 80 kilometer over deze drukke laan reed, een 70-jarige voetgangster aangereden. Deze stak over en was de overkant tot op één meter genaderd, toen zij door de razen de motor werd gegrepen. Met ernstige inwendige kneuzingen is zij opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. De jonge man is na de aanrijding doorgereden en op de vlucht geslagen. Hij is vannacht niet thuis gekomen en heeft zich tot- dusver niet gemeld. De Haagse politie verzoekt zijn opsporing. Grote Navo-vlootoefening in september De zeestrijdkrachten van Canada, Frankrijk, Noorwegen, Groot-Britan- nië, de V.S. en Nederland zullen te zamen opereren in een NAVO-vloot- oefening op grote schaal, welke van 19 tot 28 september zal worden ge houden. Aan deze oefening, welke 10 dagen zal duren, zullen meer dan 150 schepen van allerlei typen en honderden marine vliegtuigen deelnemen. Van Nederlandse zijde zullen aan de oefening deelnemen Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. onderzee bootjager Friesland. Hr. Ms. onderzee boten Walrus en Zeeleeuw, drie squa drons mijnenvegers, een aantal patrouil levaartuigen en hulpschepen en een aan tal Lockheed „Neptune" lange-afstands- patrouillevliegtuigen voor onderzeeboot-, bestrijding van het 320ste squadron van de Marine-Luchtvaartdienst. Het voornaamste doel van de oefe ning zal zijn het beproeven van de Atlantische zeestrijdkrachten en hoofd kwartieren op het gebied van gecoör dineerde operaties teneinde de paraat heid van de strijdkrachten, welke bestemd zijn voor het Atlantisch commando in de NAVO, te kunnen opvoeren. De oefening zal zo realistisch mogelijk worden gemaakt. Navo-oefening in de zuidelijke Noordzee Ongeveer 70 oorlogsbodems van België, Frankrijk, West-Duitsland, Portugal, Groot-Brittannië en Nederland heb ben deelgenomen aan een gemeen schappelijke oefening in de zuidelijke Noordzee, welke oefening omvatte het vegen van mijnen en het optreden tegen snelvarende vijandelijke pa trouilleboten. De oefening heeft tien dagen geduurd en is zo juist beëein- digd. Dc algehele leiding berustte bij admiraal Sir Frederic Praham, com mandant van de North Sub Area van het Kanaalcommando van de Navo. De deelnemende Nederlandse eenhe den waren Hr. Ms. onderzeeboot jager „Rotterdam" en de squadrons mijnen vegers 123 en 127. Vele van de schepen liggen thans te Sheermess en Chatham, waar een slotconferentie wordt gehou- den. B. en W. van Amsterdam over IJ-tunnelkwestie B. en W. van Amsterdam delen naar aanleiding van het communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienst over de IJ-tun- nel men zie pag. 1 het volgende mede 1. B. en W. hebben uit het feit, dat de regering de motie Romme heeft aan vaard, alsmede uit de door hen na de Kamerdiscussies met verschillende mi nisters opgenomen contacten de over tuiging geput, dat de tunnelwerken voortgang zullen kunnen hebben, zodra met de regering over de wijze van uit voering en over het investeringsschema overeenstemming is verkregen. Van een en ander hebben zij in het prospectus voor de IJ-tunnellening me dedeling gedaan; 2. B. en W. zijn er erkentelijk voor, dat de minister van Verkeer en Waterstaat met voortvarend heid een breed overleg, dat op 23 juli e.k. aanvangt, heeft voorbereid; 3. B. en W. hebben nimmer de bedoeling gehad op het overleg op enigerlei wijze vooruit te lopen. DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR „NIEUWSGIER" VRIJ De directeur-hoofdredacteur van het ir. de Nederlandse taal in Djakarta verschijnende dagblad „Nieuwsgier", is in vrijheid gesteld. De aanhouding van mr. Hafas was volgens mededeling van militaire zijde een gevolg van het feit. dat deze geen gehoor had gegeven aan een oproep om voor de militaire autoriteiten te ver schijnen voor het afleggen van een ver klaring over een in zijn blad opgeno men artikel. Öe „Nieuwsgier" verklaarde vandaag, dat door een misverstand deze oproep niet door mr .Hafas was ontvangen. Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de tentoonstelling ..Amsterdam diamantstad" in de Apaliohal. Hier ziet men hem bij een diamantklover Links naast de Prins de heer Ph W. Dumig. voorzitter van het werkcomité Diamantstad. NIEUWE UITGAVEN. „De zee slaapt niet" is de titel van het nieuwe verhaal van Age Scheffer, dat door de N.V. De Arbeiderspers in Amsterdam is uitgegeven. De gehele geschiedenis speelt zich af in nog geen vier en twintig uur. Maar in die korte tijd kijken wij geboeid naar. of wel licht nog beter beleven wij het grim mige avontuur van zeventien mannen, die met een oude. nauwelijks zeewaar dige. treiler moeten optomen tegen het niets ontziende geweld van een loeien de orkaan over de verraderlijke Noord zee. Een simpel verhaal, maar in al zijn eenvoud een epos aan de dapper heid, het doorzettingsvermogen en de vakmanschap van de Nederlandse vis sersman. belichaamd in de robuuste maar diep-menselijke figuur van schip per Hendrik van der Zande. De wur gende angst van de families thuis in het havenplaatsje, de moeilijke momen ten van de mannen op zee. die zich klein weten tegen de opgezwiepte na tuurelementen, maar desondanks niet aarzelen eigen veiligheid op het spel te zetten als anderen in nood verkeren, het is geschilderd in rechte lijnen zon der enige franje en daardoor met een grote dramatische kracht. De auteur, die reeds meer boeken over het leven op zee heeft laten verschijnen, ver loochent ook in dit werk zijn grote liefde voor het water en het zeevarende volk niet. Installatie Nationale Raad door Soekarno President Soekarno heeft gisteren zijn Nationale Raad formeel geïnstalleerd. Deze plechtigheid, die in het Paleis werd gehouden, werd bijgewoond door alle leden van het drie maanden ge leden door de president gevormde Ka binet. In zijn rede noemde Soekarno deze raad een „experiment", waarvoor hij zelf verantwoordelijk is. De Raad zal moeten dienen als een brug tussen de gemeenschap en de regering, en zijn werk zal een bijdrage moeten zijn voor het bereiken der idealen van Indonesië's onafhankelijkheidsprocla matie van augustus 1945. De president legde er de nadruk op, dat de Raad geen afbreuk zal doen aan de positie van het Kabinet en die van het Parlement. Het Kabinet blijft ver antwoording verschuldigd aan het Par lement, aldus Soekarno. De instelling van de Raad is door Na tionalistische en linkse bladen warm toegejuicht .De onafhankelijke „In- doneia Raya" voorspelde echter, dat de Raad alleen maar een „monument van de mislukking" van Soekarno's plannen zal zijn. Het blad noemde de Raad in strijd met de grondwet. Bankdirecteur vrij De Engelsman William Watson, plaatsvervangend directeur van de chartered bank in Djakarta, is van daag door het Landgerecht van Dja karta veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 maanden en 12 dagen, wegens het onrechtmatig in zijn bezit hebben van een Colt-pistool. De heer Watson, die precies dezelfde tijd in voorarrest had doorgebracht, werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Hij was gearresteerd nadat speciale veiligheidstroepen in april razzia's in tal van bankgebouwen in de hoofdstad hadden gedaan en in het gebouw van de chartered bank het bewuste pistool had den gevonden. Braziliaans vliegkampschip wordt omgebouwd Morgenochtend zullen de sleepboten „Thanes" en „Barentszee" van L. Smit en Co's internationale Sleep dienst het Braziliaanse vliegkampschip „Minas Gerais", een gevaarte van 13.190 ton draagvermogen, op sleep touw nemen en naar de Rotterdamse haven brengen. Maandag wordt het voor de Nieuwe Waterweg verwacht, waarna het in de Waalhaven komt te liggen. De Nieuwe „Vcrolme" Scheeps werven op Rozenburg hopen het schip j omgebouwd en gemoderniseerd in de eerste helft van 1960 Aveer aan de Braziliaanse Marine te kunnen ople veren. Het definitieve contract voor deze om bouw is op 6 juli j.l. getekend. De werk zaamheden zullen door het gehele con cern worden uitgevoerd, maar in hoofd zaak op Rozenburg. De „Minas Gerais" werd in de oor logsjaren voor de Britse Marine ge bouwd. Het schip heette toen „Vengean". Later werd het aan Brazilië verkocht. Het is een zusterschip van onze „Karei Doorman". Op de onbewaakte overweg in de Den- nendijk te Winterswijk is vanmorgen een bestelauto bestuurd door de heer W. T. Timmer uit Winterswijk door de elektrische trein gegrepen. Ernstig ge wond werd de heer Timmer naar het Algemeen Ziekenhuis in Winterswijk overgebracht, waar hij na aankomst "is overleden. Tunesische leider weer vrij De Tunesische leider Chaker wiens arrestatie wij elders berichten is van ochtend voorwaardelijk in vrijheid ge steld, nadat hem „inbreuk op de vei ligheid van de Franse staat" ten laste was gelegd. De Tunesische leider is een van de advocaten van Ben Bella, de militaire leider van het Algerijnse „Nationale Be vrijdingsfront" die met vier andere lei ders van deze organisatie te Parijs ge vangen wordt gehouden. Geen gevaarlijke hoeveelheid van strontium 90 De hoeveelheid strontium-90, die zich als gevolg van de radio-actieve neer slag van kernproeven in het mense lijk lichaam bevindt, is „ruim be neden de grens, die voor de algemene bevolking aanvaardbaar wordt ge acht". Dit wordt gezegd in een rapport, dat door de dienst voor speciale wapens van de Amerikaanse strijdkrachten is opgesteld onder leiding van de che micus dr. Glasstone. In januari van dit jaar bedroeg de hoeveelheid van het gevaarlijke stron- tium-90 iets mnder dan een duizendste microcurie op een kilo calcium, terwijl over het algemeen pas een hoeveelheid boven een tiende microcurie gevaarlijk wordt geacht. De bestaande hoeveelheid strontium- 90 is „veel minder dan het percentage waarvan men verwachten kan. dat het in aanwijsbare mate het aantal geval len van beendergezwellen zal vergro ten". „Hoewel dit aantal iets zal toe nemen. is het vrijwel zeker dat. als de kernproeven op ongeveer dezelfde schaal als tot dusver worden voortgezet de biologische gevolgen van strontium- 90 op lange termijn niet te bespeuren zullen zijn", aldus het Amerikaanse rapport. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Wasmachine gevonden; de eigenaar niet (Van onze Haagse redactie) „Ik heb een wasmachine gevon den" zei een eerlijke vinder een week geleden op het politiebureau Loeve- steynlaan, te Den Haag. „Hij lag midden op de Erasmusweg". „Zet hem daar maar neer", zei de postcommandant, „Daar komen ze natuurlijk om vragen". Maar hij vergiste zich. De was machine, die in prima staat ver keert, staat er nog steeds. Niemand deed aangifte van dit merkwaardige verlies .Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOORSCHOTEN Feestelijk afscheid leerlingen Parkschool De leerlingen van de Openbare Park school, die de school gaan verlaten, hebben het laatste officiële contact met de school in een feestelijke af scheidsavond gehad. In Allemansgeest waren deze leerlingen met hun ouders aanwezig, waar ze werden verwelkomd door de voorzitter van de Oudercom missie, de heer H. R. Mol. Nadat de winnaars van de schoolsport wedstrijden de schoolprijzen officieel aan het hoofd der school hadden over handigd, werd door een groep meisjes o.l.v. de dames Vink en Van Eist, een serie liedjes gezongen, waarin op koste lijke wijze iedere leerkracht van de school getypeerd werd. Deze bijdrage sloeg zo in, dat ze na de pauze herhaald moest worden. Nadat een team van vijf kinderen een hersengymnastiekwedstrijd van vijf ouders op overtuigende wijze had ge wonnen en de leerkrachten nog in het nauw gedreven waren met enkele vreemde vragen, kregen de kinderen in de pauze een traktatie. Het officiële afscheid werd door de heer Krooshof geleid, die namens alle onderwijzers en onderwijzeressen eerst in het algemeen en daarna van ieder kind persoonlijk afscheid nam. De kin deren kregen als aandenken een prach tige klassèfoto, een getuigschrift en een gedichtenbundeltje. De leerkrachten werden door de schei dende leerlingen met een aardigheidje verrast en tevens werd voor de school een geschenk onder couvert aangeboden om na de zomervakantie het aquarium weer geheel te kunnen opknappen. Het was een zeer geslaagde avond, die ouders en kinderen nog wel lang zal heugen en die een prettige herinnering zal geven aan het laatste officiële con tact met de lagere school. WARMOND UITSTAPJE SCHOOL MET DE BIJBEL Gisteren maakte de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van de School met de Bijbel een uitstapje onder het wakend oog van het onderwijzend personeel. Om 9 uur vertrok het gezelschap per bus vanaf de Baan in de richting Wasse naar waar gestopt werd bij het Dieren park waar de kinderen volop konden ge nieten. Van hier vertrok men naar Duin- rell. waar allerlei spelletjes gedaan werden; ook werd een bezoek gebracht aan de speeltuin. Om 4 uur werd de thuisreis weer aanvaard en kwamen de kinderen voldaan in Warmond aan. RETRAITE-VERENIGING ST. AGNES. Met voldoening kan het bestuur van de Retraite-vereniging „St.-Agnes" te rugzien op een succesvolle avond. Een zeer groot aantal leden heeft de belang rijkheid van het onderwerp, hetwelk door Pater L. van Elburg werd behan deld begrepen, en gevolg gegeven aan de oproep om de recollectie-avond bij te wonen. Door pater van Elburg werd op boei ende wijze behandeld het onderwerp „Moeder en de opvoeding van haar kin deren". Met gezangen door de leden zelf en het zingen van het St.-Agnes- lied werd deze mooie avond gesloten. Bij de gehouden actie voor het uniformenfonds is duidelijk gebleken, dat er zeer veel Matthiasvrienden zijn, die de harmonie graag in uniform wil len zien. Eén persoon is zelfs zo ent housiast- geweest, dat hij de stof voor de uniformen cadeau gaf. Er is n.l. nog ruim f 4.000 nodig om deze kostuums te laten maken. WASSENAAR Volksonderwijs In Wassenaar be staat sinds 1866 een afdeling van Volks onderwijs. maar deze was al enige jaren z.g. slapend. Om haar tot nieuw leven te wekken vormde zich een voorlopig bestuur als volgt: J. A. Reneman, voor zitter, T. Verzaal. penningmeester, mej. J. H. van der Slooten, mr. J. W. A. Huibregtse, drs C. H. Burgemeister. Het ligt in de bedoeling de afdeling te activeren door het houden van ver gaderingen, lezingen enz. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerda M. C. M, dr. van G. Zoetemelk en M. P v d. Hoorn; Aart, zn. van C. Jongeneel en H. E. Schutte; Floris J., zn. van J. D. J. Idenburg en J. Y. G. A. v. d. Kuil; Helena J. M.. dr. van J. E. T. Knynenburg en M. H Remmerswaal; Maria H. C dr. van J. C. Verhart en C. W. v. d. Ploeg. Ondertrouwd: W F. J. v.d. Kolk en E. M. A. Kampscheur; H, J. Motshagen en M. v. d. Woude; E. Marbus en A. J. M. Buitendijk; R. A. V baron v. Haersolte en A. J. L.' Dijk; M. v .d Splinter en A. P. v. d Hulst: J- C Gramme en G. den Haas; B. Knoop en P. C. de Planken. Getrouwd: A. A. Clrillo en G. C. Brons veld; J. v. Spronssen en M. J. Schoorl; J. Goor en E Starkenburg: T.v. d. Scheer en A. Haspels; K v. Blezen en S. S. Hoo- gendoorn: O. J. Matray en C. G Visser; D. A. I. J. v .d. Oever en B, A Meijer; J. N. v. Brecht en M. J. T. Paardekooper. Overleden: J. Kleijweg, 61 Jr.; G. Rulg- rok van de Werve, 74 Jr.; A. M E. H. Schreurs, wed van A. L. H. v ,d. Heijden, 94 Jr.; A. A. M. Onderwater, 44 Jr. ZOETERWOUDE —Geslaagd Aan het Chr. Lyceum te Alphen werden bevorderd in de afdeling H.B.S. naar klasse 4: Huub Zaalberg en naar B5 Nel Verhoorn, alhier. BEURSOVERZICHT Olie en Unilever flauw; K.L.M. vast AMSTERDAM. 12 juli De laatste beursdag van deze week bracht voor de internationale waarden zeer teleurstellende koersen, behalve voor aandelen KLM. Deze teleurstelling was hoofdzakelijk het gevolg van de lagere koersen uit New York. waarnaar Amsterdam zich de laatste weken regelt. Vandaag kwam Londen met stukken aan de markt. Bij gebrek aan steun zakten de koersen snel. Na 's morgens nog op f. 225.20 te zijn verhandeld, opende Kon. Olie vanmiddag op f. 223.80. Enige vraag voor Belgische rekening deed de koers tot f. 224.50 oplopen, doch bü het schelden van de markt werden de stukken rond de f. 224 afgedaan, te gen gisteren slotprijs f. 228.70. De aan delen lagen ruim f. 2 beneden New- yorkse pariteit. Ook Unilevers namen met een gevoelig verlies van circa 9 punten afscheid van deze beursweek. Het uitblijven van kooporders door Engeland wordt duidelijk in de koers gedemon streerd. Philips en AKU moesten circa 2 punten verlies incasseren. Aandelen KLM waren gevraagd. In de avondhandel van gisteren werd een koers van bijna f. 140 bereikt. Vanmor gen begon de handel op f. 138.50, doch de opening hedenmiddag was f. 136.80. In het verdere verloop schommelde de koers rond de f. 137 tegen f. 133 giste ren. De belangstelling voor het fonds gaat speciaal uit van Amerika. De moge lijkheid dat de vrachttarieven voor de luchtvaart een goede kans maken te zullen worden verhoogd, waardoor dan ook de KLM zal profiteren, was oorzaak van de vraag naar deze aandelen. Scheepvaarten min 2% voor van Ommeren en Rotterdamsche Lloyd. De overige fondsen - punt lager. In cultu res kwam pas heel laat een notering tot stand. HVA's werden geadviseerd min 2%, Deli Mij onveranderd en Amsterdam Rubber goed prijshoudend. De Staats fondsen herstelden zich 1/4—1/2%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 juli Londen 10.63^ 10.64. New York 3.82^—3 82ft, Mon treal 4.01ft—401U. Parijs 1.0845—1.0855, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 91.06'2 —91.114, Zürich 87.19—87.24, Zürich (ivr. fr.) 89.15489.204Stockholm 73.49473.544, Kopenhagen 54984 55.034, Oslo 53 214—53.264. Milaan 61.22462.274, Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Vrijdag 12 juli ACTIEVE ObLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 884 884 Grootboek obl. 34 87 Ned. '47 34 (3) 864 864 Ned '51 34 904 904B Ned '53 34 88 88 4 Ned. '56 3 4 88% 884 Ned. '48 34 834 84 Ned. '54 34 84 4 844 Ned '55 I 34 844 84% Ned. '55 II 34 864 86 4 Ned. '37 3 85 4 Dollarlng '47 3 93 4 93 4 Investeringscert. 3 89 4 89g Ned. 62-64 3 894 89 4 Cert NWS 594 59 4 Indië '37A 3 864 864 Grootboek '46 3 867/8 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 464 454 Nat. Handelsbank 1034 1024 Ned. Handelmij156 4 159 A.K.U198 4 196% v. Berkel's Patent (v) 205 Calvé Delft cert. 3604 3584 Kon. Pap. v. Gelder 1904 1914 Hoogovens cert305 304 Müller en Co. N.B. 367 367 Ned Kabelfabr283 283 4 Philips 298 4 296 4 Philips pref1574 1574 Unilever 4704 4614 Wilton Feyenoord 247 247 Biliton 2de rubr 250 250 Dordtse Petr gew. 10784 10544 Kon. Petr <f.20.—229.20 224.80 idem (50 A f. 20.—) 228.70 223.55 A'dam Rubber 75 754 Deli Mijen (Ver.) eva. 914 914 H V-A 1194 1164 Java Cult48 48 Senembah 63 63 Vorstenlanden 294 29 Holl Amerikaiyn 1824 1824 Java China Paket 173 172 Kon N Stoomb 1514 150 Kon Paket Mij 155 154 Stoom vaartmij Ned 189 188 Van Ommeren cert 264 2604 Kon Rott Lloyd 175 172 Ned Scheepv Unie 168% 1674 KL.M133 137 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (34) 3 90 Den Haag 1937 1 3.. 954 954 Leiden 1947 92 R'dam '37 I-III 3 4 90 89% Industr. Obligaties Philips Dollar lng '51 99% 99 B Premieleningen A'dam *33 3 1024 102% A'dam '51 24 87 L 87L A'dam '56 I 24 78 78 A'dam '56 n 24 984 99 Eindhoven '54 2 4 79 794 Enschede '54 24 80 79% Den Haag '52 I 24 88 idem II 24 86 B 87 R'dam '52 I 24 90 idem II 24 86 B 87 Utrecht '52 24 914 89% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en KredietinsteUingen Amst. Bank 197 198 H.B.U. eert202% 202 Rott. Bank 165 166 Twentsche Bank 168 169 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 255 B Borneo Sum. HJVIij70 4 70 4 Ned G. en Sp. Fabr 175 1754 Kon. Ned. Grofsm. 103 [nternatio89 4 884 Rott. Droogdok Mij. 588 587% Tieleman en Dros 15% 154 Ned. Mij. Walv.vrt. 604 604 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 36ft Intern Nickei 104 1024 Anaconda 69%exd. 68% Bethlehem Steel 200% 1974 Cities Service 70A 70% General Motors 44% 454 Kennecott1134 112% Republic Steel584 58 Shell OU 914 90 Union Pacific 30% Un. States Steel 72 704 Nog enkele fondsen oit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref w.a idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnijv Int Kunststof! Lnd Leidsche Wuispinn Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwtabrieken Wernink 's Betonm. Van Wijk Textiel VX. 61 70 346 378 L 122 38 J50GB 4204 170 82 84 11/7 60 1704

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11