KERNENERGIE: NIEUW HART VOOR NEDERLANDS WELVAART Londense veiling trok enorme belangstelling van kunsthandel DemmeniE Industrieëlen en prof. Zijlstra toonden grote belangstelling voor voorlichtingsdag Met een enkel woord Agenda iï 11 DONDERDAG 11 JULI 1957 Vervolg van pag. 1 TV binnenshuis bracht uitkomst Zo groot was de belangstelling voor deze veiling, waarvoor kunsthandelaren uit de gehele wereld naar Londen waren gestroomd, dat de meer dan duizend aanwezigen over verschillende kleine zaaltjes moesten worden verdeeld, waar een speciaal aangebrachte televisie-ver binding met de grote veilingzaal er binnenshuis voor zorgde, dat zij niets misten, terwijl het publiek, waar het zich ook in het gebouw bevond, zonder enig tijdverlies kon bieden, omdat het bod onmiddellijk per telefoon naar de afslager werd overgebracht. Wat de buiten landse bezoekers het meest trof, was de typisch-Engelse rustige en waardige sfeer, waarin deze sensationele veiling geschiedde. Duizelingwekkende bedra gen veroorzaakten zelfs niet de geringste opwinding. De afslager, de kalmte zelf, deed geen enkele poging om, zoazo vaak gebeurt, de bieders tegen elkaar op te jagen en zodoende de prijzen op te voeren. Dit heeft elders vaak een averechts effect, omdat het de mensen, die nauwelijks tijd krijgen om over hun beslissing na te denken, huiverig maakt om een bod te doen. tuur, de theedrinkgewoonte en het golf- spel kwamen uit Nederland, maar zelfs de kunstveilingen, die, eerst als openbare verkopingen van boeken, twee eeuwen geleden door de firma Sotheby, toen een boekhandel, naar het Nederlandse voor beeld in Engeland werden nagevolgd.. TvVel Opbrengst komt ten goede aan liefdadigheid In zijn testament had de heer Wein berg bepaald, dat de opbrengst van zijn kunstschatten een dag tevoren werd in Londen zijn porceleinverzameling geveild geheel ten goede moet komen aan liefdadigheid en hij stelde de af wikkeling met dat doel in handen van een trustee, welker beheerders de veiling in Londen bijwoonden. Zij hebben nog niet besloten welke instellingen voor de geldschenkingen in aanmerking komen, maar het bedrag zal waarschijnlijk uit sluitend over Amerikaanse instellingen worden verdeeld, zulks in verband met de belastingen. Zoals men weet schonk de heer Wein berg een naakt van Toulouse Lautrec ter waarde van 75.000 dollar, aan het Rijksmuseum Kröller-Müller, terwijl een van de belangrijkste Renoirs, een op de rug gezien naakt, geschonken werd aan Israël. De heer Weinberg bevond zich, toen de Duitse invasie in ons land losbrak, toevallig voor zaken in Parijs, maar zijn collectie was toen reeds grotendeels in veiligheid. Via Portugal en Zuid-Ame- rika week hij naar de Verenigde Staten uit. Zijn echtgenote en drie kinderen werden gedeporteerd en kwamen om. Het is merkwaardig, hoeveel dingen er uit ons land naar Engeland zijn over gewaaid. Niet alleen de tuin-architec- UNICUM IN EUROPA? St. Truiden kan kiezen uit vijf televisie-programma's (Van onze Brusselse correspondent) Dezer dagen verbleven wij in Sint Truiden, een kleine stad op de grote weg van Leuven naar Luik. In deze Belgisch- Limburgse fruitweek, waar de heuvelen prachtige vergezichten mogelyk maken, heeft de televisie vele harten veroverd. En daar is een goede verklaring voor. Wie namelijk geen bezwaar heeft een antenne van een tien tot vijftien meter hoog op het dak van zijn huis te hebben, kan er iedere avond een keuze maken tussen vijf Europese televisie-program ma's! In de eerste plaats de Nederlandse zender, die het beste beeld geeft, daarna Langenberg, Brussel-Vlaams en Brussel- Frans en tenslotte Rijssel, die zoals be kend, de relaiszender is van Parijs. Rijssel komt niet zo bijzonder goed door en het geluid krijgt men soms helemaal niet. In ieder geval een merkwaardige prestatie. De T.V.-liefhebbers hoeven zicht niet te vervelen. Wordt één pro gramma een beetje saai, dan wordt de knop onverbiddelijk omgedraaid. De commerciële T.V. van Luxemburg zou waarschijnlijk eveneens te Sint Truiden kunnen worden opgevangen, als zijn zendkracht wat groter was. Men schat het totaal aantal geïnstal leerde T.V.-apparaten in België momen teel op 150.000 stuks, maar een officiële statistiek is er niet. De minister van Verkeer, de heer Anseele, schijnt thans definitief van de idee van een T.V.- toren van 500 A 600 meter hoogte te hebben afgezien. De toren zou minimum 500 miljoen frank of 38 miljoen gulden hebben gekost. Nieuwe Duitse industrieën bij de Nederlandse grens (Van onze correspondent in Wes t-Dui tsland In het Westduitse Rijnland is men ernstig bevreesd, dat de grote steden binnenkort overbevolkt zullen zijn. In 1871 bestond de bevolking van het Rijn land nog maar uit 2 miljoen zielen, en nu telt men er al 5.6 miljoen! Deskun digen schatten, dat er in 1970 omstreeks 6.5 miljoen zullen wonen. Tal van plaatsen, die vroeger van weinig bete kenis waren, hebben zich intussen tot zeer belangrijke industriecentra ont wikkeld en steeds meer mensen van bui tenaf tot zich getrokken. Men heeft al geconstateerd, dat en kele grote steden niet meer in staat zijn nog meer mensen op te nemen. Het aantal inwoners van Leverkusen, Troisdorf bij Siegburg en van Keilen bij Kleef, is al tienmaal zo groot ge worden. Dat van Dusseldorf (650.000) en van Bad Godesberg (60.000) heeft zich verzevenvoudigd. In het Rijnland wo nen gemiddeld 533 personen per vier kante kilometer, dat is 160 meer dan over het algemeen in de Bondsrepu bliek. Rijnlandse bevolkingsspecialisten zyn in Aken bijeengekomen om gezamenlijk diverse moeilijkheden onder ogen te zien. Ze hebben er een nieuw project uitgewerkt. Volgens hun plannen moe ten nieuwe industrieën in het vervolg in plaatsen worden gevestigd, die nog goed voor uitbreiding vatbaar zijn. Ge noemd werden 'o.a. Emmerich aan de Nederlandse grens op de oude route naar Arnhem, Kleef, niet ver van de grens van ons land bjj Nijmegen en de stadjes Gogh en Rees. Wolkbreuk in Groningen (Speciale berichtgeving) Groningen is gisteren verrast door een langdurige wolkbreuk. In drie uren van onophoudelijke stortregen vielen 72,8 mm. water. Dit is slechts eenmaal in de laatste 100 jaar voorge komen en wel op 12 juli in 1932, toen er 75 mm. water viel. Hele straatgedeelten veranderden gis teren tussen 4 en 7 uur in snelstro- mende rivieren. Kelders liepen onder water en in sommige woningen moest men de elektriciteitsaanvoer afsluiten in verband met het gevaar voor kort sluiting. Vooral in de oude huizen ont stond veel schade, doordat dakgoten de enorme hoeveelheden water niet konden verwerken. Ook bjj het gemeentelijk vervoerbe drijf ontstond enige vertraging. Minister Staf over verkorting diensttijd Dit zou „ontwrichting" zijn Naar aanleiding van de besprekingen die in de Defensiecommissie gevoerd zijn met betrekking tot een eventuele verkorting van de duur der eerste mili taire oefening heeft de minister van Defensie aan de voorzitters en de leden van genoemde commissie alsmede aan de voorzitters van de beide Kamers der Sta ten-Generaal een uiteenzetting doen toekomen, waarin hij o.a. tot de vol gende conclusie komt: Een vermindering van de duur der eerste oefening zou thans betekenen dat Nederland zjjn aan zijn bondge noten gedane toezeggingen niet meer gestand zou kunnen doen en boven dien in de vervulling van zjjn natio nale verdedigingsplichten zou moeten gaan tekortschieten. Indien Neder land zjjn Navo-afspraken zou willen blijven honoreren, zou dit slecht* kunnen geschieden ten koste van ont wrichting van de nationale verdedi gingssector en daarmee van de sa menhang en het noodzakelijk even wicht tussen deze taak en de Navo- taak. Vliegtuig liaakle zieke van boord Een vliegtuig van de Marinelucht vaartdienst heeft gistermiddag een zieke van boord van een Nederlands schip gehaald en naar de wal ge bracht, waarna de patiënt naar een ziekenhuis is overgebracht. Het Nederlandse schip „Prins Wil lem III" van de Oranjelijn seinde gis termiddag. dat het een man aan boord had, die een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen.' Het schip voer tussen Noordhinder en Goeree. Van Valkenburg steeg een helikopter op, onder bevel van luitenant ter zee van vakdienst tweede klasse oudste ca tegorie H. J. Poestkoke, die met een ziekenverpleger aan boord op zoek ging naar het schip. De helikopter kon echter het schip niet direct vinden. Daarom steeg van Valkenburg een tweede toestel van de Marineluchtvaartdienst op, een Martin Mariner amfibietoestel, onder com mando van luitenant ter zee vlieger tweede klasse T. M. A. Hoebink. Dit toestel kon langer in de lucht blijven en had dus meer tijd om te zoeken. De Mariner vond het schip. Daar de zee kalm genoeg was, landde het vlieg tuig naast de „Prins Willem III" en nam de patiënt over. Daarna steeg het de leukste vakante .rrt0 11V te*1' Foto's buiten-in-de-zon zijn prachtig. Maar met Philips „Photoflux" kiekt u (flits!) nu even lustig in de tent. Of in 't pension. Of bij een avondwandeling. Bij somber weer en in de schaduw! Maak uw hele vakantie onvergetelijk! Met Philips „Photoflux"het handige, goedkope flitslampje, dat overa) komt waar de zon niet komt! Het onmisbare vakantie-zonnetje Onder btt afdak Of in't vooronder.. Een bezoek aan chateau met Photo/huf wordt elkifoto )tZo"i HEBT U NOG GEEN FLITSCAMERAD' SCHAF ER OAN NU EEN AAN* piiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Engelse en Amerikaanse lof voor Het Atoom „Dit is de beste atoomtentoon stelling. die ik ooit gezien heb", zei prof. Williard F. Libby, lid van de Amerikaanse Commissie voor Atoom-energie, gisteravond na zjjn bezoek aan de tentoonstel ling „Het Atoom" op Schiphol. „Het is van groot belang", zo ver volgde hij, „dat het publiek op de hoogte wordt gesteld van de mo gelijkheden van atoomenergie voor vreedzame doeleinden en de risico's die het gebruik mot zich mee brengt". Voorts 'heeft de directeur van het Harwell Instituut in Engeland, dr. Denis Taylor, gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom" op Sohipihol. Onmid dellijk na zijn bezoek vertelde de heer Taylor sterk onder de indruk te zijn van hetgeen hij hier gezien had. „Wanneer er 30 jaar geleden zo'n soort tentoonstelling was ge weest, zou mij dit bij mijn studie belangrijk geholpen hebben", aldus dr. Taylor. ..Ook in Genève en in Amerika heeft men tentoonstellin gen op kleinere schaal op dit ge bied georganiseerd, maar nimmer zag ik een tentoonstelling met zulk een juist evenwicht tussen weten schap en populariteit." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEER TOMATEN NAAR BELGIE. België heeft met ingang van 10 juli de invoer van tomaten uit Nederland weer toegestaan. Dit gebeurt op grond van de prijsontwikkeling voor dit pro- dukt op de Belgische markt. Wel geldt dat alleen de sorteringen A en B uit gevoerd mogen worden, maar dat was ook bij voorgaande gelegenheden steeds het geval. VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 weer op en bracht de patiënt naar Val kenburg, vanwaar deze per ziekenauto naar de Ursulakliniek te Wassenaar werd vervoerd. De helikopter werd naar Woensdrecht gecommandeerd om daar brandstof te laden en vloog toen terug naar Valkenburg. In zijn uitermate belangrijke nota over de kernenergie heeft minister Zijlstra dezer dagen duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat de Neder landse welvaart steunt op de beschikbaarheid van voldoende energie tegen redelijke prijs. Het is, aldus prof. Zijlstra, in hoofdzaak de taak van het particulier initiatief de kernenergie als nieuwe energiebron te ontplooien, nu de conventionele bronnen ons in de steek gaan laten en een zich nog steeds verhogende welvaart om steeds meer energie gaat vragen. Gisteren heeft de minister zich kunnen overtuigen van de grote be langstelling, die inderdaad bij het particuliere bedrijfsleven bestaat voor deze problemen, toen enige honderden captains of industry" een door het Reactorcentrum Nederland en de werkgeversorganisaties georganiseerde voorlichtingsdag bijwoonden in Aalsmeer en op Schiphol. sitie op Schiphol en vooral de nota van de minister van economisch zaken. Maar zijn rede was een heldere samenvatting van deze twee aspecten: de dringende noodzaak en de ongekende, nog steeds niet ten volle overzienbare mogelijkhe den. De invoer van de energiegrond stoffen der Euratomlanden bedroeg voor de jongste oorlog 5 procent, nu 25 en zou zonder nieuwe maatregelen in 1975 niet minder dan 40 procent bedragen. Neder land zou in dat jaar zonder kernenergie zelfs tweederde van zijn energiegrond stoffen moeten importeren. Grote taak voor R.C.N. Deze noodtoestand is tijdig onderkend hetgeen onder meer blykt uit de op richting van het Reactor Centrum Ne derland, waarin staat, wetenschap, energiebedrijven en particulier be drijfsleven samenwerken. Aan dit cen trum is een grote taak toebedacht in de omschakeling van Nederland op kernenergie. Prof. Milatz wees nog eens op de drie mogelijkheden voor ons land: import van volledige centrales, centralebouw in licentie en de ontwikkeling van eigen projecten. Op dit laatste gebied wordt Noodzaak en perspectief De belangstelling voor deze dag was buiten verwachting groot, waardoor het programma niet geheel kon worden af gewerkt op de wijze waarop de organi satoren zich dit hadden voorgenomen. In het bijzonder het ingelaste bezoek aan de tentoonstelling Het Atoom heeft hieronder moeten lijden. Niettemin bood dit een waardevolle llustratie van het gesproken woord, waarnaar de deelne mers hebben kunnen luisteren in de tot de laatste plaats gevulde grote zaal van De Drie Kolommen in Aalsmeer. Daar werd door de voorzitter prof. dr. J. M. W. Milatz in het bijzonder prof. Zijlstra welkom geheten en geluk ge wenst met het tot stand komen van het stoutmoedige plan tot bouw van kernenergiecentrales, waarmede ons land na Engeland het tweede ter we reld is dat dit nieuwe hart voor een verhoogde welvaart inschakelt. In zijn uiteenzettingen over de nood zaak en de mogelijkheden van de kern energie vertelde prof. Milatz weinig nieuws na de uitvoerige beschouwingen die op dit terrein de laatste weken ge geven zijn naar aanleiding van de expo- reeds veel verdienstelijk werk gedaan, maar aanvankelijk zal bij de realisatie van de centralebouw nog in sterke mate op het buitenland moeten worden ge steund. Men kan zeggen dat de wetenschap van de atoomkern, gecombineerd met de zusterwetenschappen, in haar vreed zame toepassingen het thans mogelijk maakt, dat iedereen op deze planeet een meer dan voldoende materiele levens standaard krijgt. Moge, aldus besloot prof. Milatz. de Nederlandse bevolking en de industrie hiervan haar passende bijdragen ontvangen. Kans voor industrie In de middag hield prof. ir. L. H. de Langen, directeur van de AKU een voor dracht over de visie van de industrie, die bij hem als industrieel waren opgeko men. Volgens prof. De Langen ziet het er niet naar uit, dat de industrie de eer ste jaren een eigen atoomcentrale gaat bouwen, omdat een kleine centrale ta duur is. Wel zag spreker de mogelijk heid van de bouw van een centrale door een combinatie van grootverbrui kers van energie, doch wetwijzigingen zouden hiervoor nodig zijn. Voorts behandelde spreker de leve ringsmogelijkheden van de Nederland se industrie bij de bouw van atoom centrales. Wij zullen geld voor de bouw in Nederland moeten besteden, dit is een dwingende eis van onze eco nomische positie, want anders komt er volgens spreker o.m. een verstoring in de betalingsbalans. De Nederland se industrie is wat achter geraakt op het buitenland, doch volgens de hoog leraar zijn er kansen om bij te ko men. Behalve de leveringsmogelijkheden aan de centrales noemde prof. de Langen verder nog de meetmethoden en toepas sing van isotopen in apparatuur, waarbij hij speciaal dacht aan de kleinere in- dustriëen. Beroep op bedrijfsleven De research arbeid is nu gemakke ker geworden door de collectieve sa menwerking in het Reactor Centrum Nederland. Er is, zo voegde spr. hier aan toe, een actie in voorbereiding, om alle bedrijven, die nog niet bijdroegen in de exploitatie van het RCN te be wegen daaraan een subsidie te geven. Na afloop van deze inleiding volgde een discussie over de lezingen. BINNENLAND Wegens organisatorische moeilijk heden heeft de heer G. Greyn, Initiatief nemer tot het houden van een wereld- oongres voor weduwen en weduwnaars, besloten dit congres niet in Nijmegen te houden, zoals oorspronkelijk was bepaald, maar in Enschede, op 27, 28 en 2© sep tember 1957. De Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag zal van 23 tot 28 september op feestelijke wijze haar 275-jarlg bestaan vieren. 23 september zal een plechtige academiezitting worden gehouden tijdens welke prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar ln de kunstgeschiedenis te Leiden, de feestrede zal uitspreken. Gistermiddag is de SO.OQOste bezoe ker één bezoekster de tourniquet- tes van de tentoonstelling „Het Atoom" te Amsterdam gepasseerd. Het was me vrouw M. KnibbeLeistra uit Rijk-Haar- lemmermeer. Mevrouw Knibbe ln gezel schap van haar man, die ln Rijk een boe renbedrijf exploiteert en landpachter van Schiphol is, en van haar 10-jarig doch tertje Marijke. Namens het Stichtingsbe stuur bood de heer C. P. G. van den Handel deze 50.000ste bezoekster bloemen en het boek „Het Atoom"' aan. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zich gewend tot de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening met verzoe"k het zoveel mogelijk daarheen te leiden, dat de vergiften die in de landbouw worden ge bruikt. voor het bespuiten van groenten en bossen zodanig worden samengesteld, dat deize zo min mogelijk gevaar opleve ren voor de mens. alsmede voor de die ren. op wier verdelging die vergiften niet gericht zijn. Hot is bekend dat oa ln Zeeland vogels in ernstige mate worden uitgeroeid, doordat deze dieren vergiftige gewassen nuttigen. - Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Ar gentinië: m.s. ..Uruguay Star" (16 Juli): Australië: via Engeland (20 juli): Brazi lië m.s. „Uruguay Star" (16 Juli): Ca nada- s.s. ..Maasdam" (17 Juli): m.s. ..American Angler" (20 Juli); Chili: via New York (17 juli); Ned. Antillen: m.s. Sarpedon" (15 juli): Nieuw Zeeland- vla Engeland (13 juli): via Eneeland (20Juli) Suriname- s.s. „Cottica" (17 lull): Brlts- Oost-Afrika: via Frankrijk (20 Juli). - De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond benoemd tot gewoon hoogleraar in de obstetrie en gynaecolo gie dr. G. J. Kloosterman, geneesheer- directeur van de Stichting „Kweekschool voor Vroedvrouwen" te Amsterdam. BUITENLAND De gemeenteraad van Fort Lauder dale ln de Amerikaanse staat Florida heeft, nadat een rechter had bevolen negers toegang te verlenen tot de ge meentelijke golfbaan, er de voorkeur aan gegeven de baan voor de helft van de waarde te verkopen. I Een Amerikaanse arts. dr. Bay Ja- cobs, heeft In Chicago een metalen plaatje I getoond, dat hij wil gebruiken om ver- j wisseling van baby's in ziekenhuizen te I voorkomen. Het plaatje, waarop de Initia len van de moeder en de dokter voorkomen kan aan de navelstreng worden bevestigd, voordat moeder en kind worden geschei den. Het blijft aan het lichaam van het kind. wanneer de navelstreng wordt weggenomen. Als de baby naar het huis van de ouders wordt overgebracht, kan het plaatje worden verwijderd, aldus dokter Bay Jacobs. Een expeditie heeft ln een woestijn gebied in het midden van Australië een onbekende bevolkingsgroep van ongeveer vijftig personen ontdekt, die nog nooit een blanke hadden gezien. De leden van de groep zijn uiterst primitief. Zij voeden zich met ratten, muizen en hagedissen en jagen met houten speren. De Japanse ambassadeur in Peczië heeft medegedeeld, dat vertegenwoordigers van drie Japanse maatschappijen de vol gende maand naar Perzië zullen komen voor het voeren van onderhandelingen over de exploitatie van olieconcessies. De als ,,beul van Buchenwald" be rucht geworden Martin Sommer is in Bayreuth (Beleren) opnieuw aangehou den, nadat verscheidene artsen hem ge deeltelijk toerekeningsvatbaar hadden verklaard. Sommer was ook al in 1950 gearresteerd, maar toen was hij spoedig in vrijheid gesteld, omdat men hem met het oog op zijn ernstige oorlogsverwon- dingen lichamelijk en geestelijk niet in staat achtte, zich voor het gerecht te verantwoorden. De Engelse minister van Financiën. Peter Thorneycroft, heeft gisteren de waarschuwing laten horen, dat Engeland het vraagstuk der Inflatie ronduit onder, ogen moet zien, daar het anders de waarde van zijn munt voortdurend zal zien verminderen. Bedrijven, overheid en particulieren moeten hun begrotingen be snoeien. zo verklaarde hij. De premier van Pakistan, Soerawardl, ls gisteren voor een officieel bezoek van drie dagen ln Washington aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met president Elsenhower en minister Dulles. Verwacht wordt, dat volgend jaar april een luchtdienst zal beginnen tussen Moskou en Londen, zo heeft de ..British European Airways" bekend gemaakt. Van Engelse zijde hoopt men de voornaamste steden van Oost-Europa op te nemen ln het net van de B.E.A. Te Nashville ln de Amerikaanse staat Tennessee is de tienjarige John Smith, die 's nachts uit z(Jn bed was gekomen om met zijn twee Jonge honden te spelen, doodgeschoten door zijn vader,, die dacht met een inbreker te doen te hebben. De bekende Jiddische schrijver Sjo- lem Asch is gisteren op 77-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was uit Israël naar de Britse hoofdstad gekomen voor een bezoek aan zijn dochten In de Argentijnse stad Tucuman zijn dinsdagavond zeventien personen in hech tenis genomen wegens deelneming aan een betoging ten gunste van oud-pre6l- dent Peron. Aan de betoging namen in totaal ongeveer 200 personen deel. De betogers riepen tijdens hun mars door de stad Jeve Peron" «n „leve Venezuela". Een delegatie van een groep Franse ondernemingen heeft te Moskou een over eenkomst getekend met de Sovjet-Unie, welke voorziet ln een goederenruil ter waarde van 5 miljard frank. Frankrijk zal krachtens de overeenkomst aan de Sov jet-Unie 35 elektrische locomotieven le veren. In ruil hier,voor zal Frankrijk o.m. steenkolen en andere grondstoffen uit de Sovjet-Unie ontvangen. „De Britse regering houdt vast aan de overeenkomst van Potsdam, volgens welke de westgrens van Polen voorlopig ls vastgesteld en een definitieve regeling in een vredesverdrag moet worden ge troffen", aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, gisteren in het Lagerhuis ln antwoord op een socialistische vraag verklaard. Op een conferentie te Pretoria heb ben 25 r.-k. bisschoppen de apartheids politiek van de Zuidafrlkaanse regering godslasterlijk" genoemd. De bisschoppen besloten oen dringend beroep te doen op alle blanke Zuid-Afrikanen om het kwaad van de rassenscheiding te over wegen en er naar te streven dat er on middellijk wijziging komt in de politiek van de regering, voordat het land gecon fronteerd wordt met een „massale slach ting". Overal in Europa schynt nu een einde aan de hittegolf gekomen te zijn. In Italië zijn 210 mensen het slachtoffer van de hitte geworden, ln Oostenrijk 75 en ln Frankrijk 42. In Milaan heeft men doodgravers van vakantie moeten terug roepen om de vele slachtoffers van ae hitte te begraven. De aanleg van de oliebuislelding van Wilhelmshaven naar het Roergebied on dervindt verdere vertraging doordat de onderhandelingen tussen de oliemaat schappijen en de vertegenwoordigers der boeren oven de schadeloosstelling voor de terreinen voorlopig zijn afgebroken. Men kon geen overeenstemming bereiken, aan gezien de zes betrokken oliemaatschap pijen een door de boeren verlangde per manente jaarlijkse schadeloosstelling van 3 pfenning per vlerkante meter princi pieel van de hand wezen en in plaats daarvan een bedrag ineens van 10 pfen ning per vlerkante meter aanboden. De Westduitse regering heeft be sloten tot verlaging van invoerrechten op industriële goederen met gemiddeld 25 procent miet ingang van 15 augustus aa., mits de wet waarbij de regering tot wij ziging der invoerrechten krachtens decreet wordt gemachtigd door de Westduitse Bondsraad wordt goedgekeurd. Een woord voerder der regering zei. dat de verlaging van invoerrechten niet zou gelden voor agrarische produkten. steenkool, staal en enige andere produkten. Zondag 14 Juli wordt op de Newa bij Leningrad een vlootschouw gehouden waaraan kruisers, torpedobootjagers, on derzeeërs en andere typen schepen zullen deelnemen: talrijke buitenlandse mili taire afgevaardigden z(jn hiervoor uitge nodigd. aldus meldt Tass. Nova-Zembla wordt warmer. De gletsjers worden kleiner. Er zijn rlvier- tles die zelfs bij koud weer niet bevriezen. In het uiterste zuiden van het eiland groeit gras en 's zomers bloeien er bloe men. aldus meldt het Sovj®trus«ische persbureau Tass. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Ge tuigen. 7.30 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. 6tatlon N.S.: K .en O.-excursle naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Ximenez-Vargas. 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond D.AF. 8 uur nam. Levendaal 1: Slotavond Cie voor Huis houdelijke Voorlichting. 8 uur nam. Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg 3): Officiële opening Aquarium-tentoon stelling „Aqua-Hortus". 7i uur nam. VRIJDAG Gymnasium (Frulnlaan): Diploma»-ult- reiking Genootschap „Kennis ls Macht". 7i uur nam. Academiegebouw: Officiële opening Congres Wereldfederatie van Aquarium- houders. 9J uur voorm. Rehoboth; Ds. J. A. Sm Ink, 8 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. Zoölogisch Laboratorium (Kalserstraat) Congres Wereldfederatie van Aquarium- houders. Lezingen te 10 uur voorm. en 2 en 8 15 uur nam. ZATERDAG KaasmarktKindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. Zoöl. Laboratorium (Kalserstraat)Con gres Wereldfederatie van Aquariumhou ders Lezingen en demonstraties te 10 en 11 uur voorm. en 2.15 en 3.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. Zoölogisch Laboratorium (Kalserstraat) Congeres Wereldfederatie van Aquarium houders. Lezingen te 10 en 11.30 uur v.m. DINSDAG Hortus Botanicus: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische eVr. naar Aquariumten toonstelling. 7i uur nam. WOENSDAG Pieterskerk; Avondstilte te 7J uur nam. Ambachtsschool Ctaagweg 4) Afscheids receptie B. TI. J. .ieljdemann en A. v. Zekveld. Oegstgeest (Geversstr. 30): Aan deel houders verg. Kamsteeg's Automobiel bedrijf N.V. 2 uur nam. Wassenaar (Raaphorst): Zendings dag Chr. Geref. Kerk 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— TOOirn. tot 4 uiur nam. Rijksmuseum voor VolkenkundeTen toonstelling „De mens in mlnlaituuir; do wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- riumtenjtoonstelllng „Aqua-Hortus". (12 tot 28 Juli). DE BIOSCOPEN. Trlannn „In de bus van Coronado" a, 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon* dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchten", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zeven zwarte beha's", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 juli 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406: Apotheek Zuider, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor b(J üw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d th 1 k a ce$ Stockholm zwaar bew. zw 2 19 0 Oslo zwaar bew. zzo 3 20 2 Kopenhagen zwaar bew. n 8 20 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 14 0 Londen licht bew. windstil 21 4 Amsterdam zwaar bew. windstil 19 17 Luxemburg licht bew. wnw 2 18 8 Parijs onbewolkt w 1 22 13 Bordeaux mist zw 1 23 3 Grenoble regenbui nw 3 22 15 Nice onbewolkt n 5 31 0 Berlijn regen n 4 24 3 Frankfort licht bew. nnw 2 22 1 München regen wnw 6 18 18 Zürich regen w 3 21 22 Genève zwaar bew. w 2 22 6 Locamo zwaar bew. O 2 25 2 Wenen regen wnw 6 25 24 Innsbruok regen wzw 6 20 29 Rome licht bew. windstil 30 0 AJaccio licht bew. wnw 4 29 0 Ma llor ca zwaar bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2