MALENKOF VERBANNEN TOT FUNCTIE ACHTER OERAL! Collectie-Weinberg bracht meer dan drie miljoen gulden op WEERBERICHT Geen sprake van vervolging van de ontslagen Russische leiders Russische produktie ligt nog ver bij Amerikaanse achter Grote veiling van Franse impressionisten bij Sotheby Hoge prijzen voor Van Goghs Voor schilderij van Vincent werd ruim drie ton betaald 96ste jaargang DONDERDAG 11 JULI 1957 No. 29183 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel Leiden Gir0 no- 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21507 Ironische benoeming Georgi Malenkof, na de dood van Stalin de grote man in de Rus sische communistische partij, maar vorige week ontslagen uit het presidium van de opperste Sovjet, heeft thans een benoeming ontvan gen tot directeur van een der grootste waterkrachtcentrales in Rus land, namelijk die in Oost-Kazakstan. Radio-Moskou, die deze benoeming bekendmaakte, zeide in een Engelse uitzending, dat er geen sprake kon zijn van vervolging der ontslagenen. De omroeper sprak de geruchten, als zouden Kaganowitsj en Molotof gevangen zitten, tegen. „De leden van de tegen de partij gerichte groep zijn streng, maar rechtvaardig gekritiseerd en zij hadden alle gelegenheid hun mening naar voren te brengen", aldus Radio-Moskou. Kroesjtsjef toont toegevende politiek In Westelijke kringen is men van mening, dat Kroesjtsjef met deze stap de wereld ivil tonen, dat hij een nieuwe politiek van „toegevend heid" tegenover de afgezette leiders wil voeren. Hij zou wel eens bang kunnen zijn, dat spectaculaire pro cessen een verkeerde uitioerking hebben op de publieke opinie in Rusland en het Westen. In de benoeming van Malenkof zit schep pende ironie verscholen. De voormalige minister van Elektrische Centrales wordt nu naar een streek gestuurd, die onge veer 3200 kilometer ten zuidoosten van Moskou ligt. Uiteraard is hij een des kundige inzake de programma's voor waterkrachtcentrales en in hoge mate bevoegd de desbetreffende functie te aanvaarden. Hij wordt naar Kazakstan gestuurd, het voornaamste gebied, waar voor Kroesjtsjef zijn plan om onontgon nen land in cultuur te brengen heeft ontwikkeld. Zoals bekend is een van de beschuldigingen van Kroesjtsjef tegen Malenkof, dat laatstgenoemde zich heeft verzet tegen dit plan. Nu moet hij het zelf voor een belangrijk gedeelte gaan uitvoeren. Besprekingen te Praag Intussen bevindt het Russische leiders duo zich nog steeds in Praag, waar de Vrijdag installatie Nationale Raad President Soekamo zal morgen de Nationale Raad installeren. Er zijn nog zeven vacatures in de raad, die in totaal 45 leden zal tellen. Verschillende personen, die door de president tot lid waren benoemd, o.m. als vertegenwoordigers van de intel lectuelen en van de buitengewesten, hebben voor dit lidmaatschap bedankt, terwijl voor de katholieke en protes tantse groeperingen nog vertegen woordigers in de Raad moesten wor den aangewezen. Daartegenover hebben twee vertegen woordigers van de buitengewesten, n.l. Andi Mappanjoeki. de vorst van Bone, en Abdoella, die respectievelijk Celebes en Sumatra zouden vertegenwoordigen, doch aanvankelijk hun benoeming had den geweigerd, vandaag verklaard toch bereid te zijn in de Raad zitting te nemen. De islamitische jeugdbeweging GPII heeft bekend gemaakt haar lid Dahlan Ranoemihardjo, die als vertegenwoordi ger van de jeugdgroepen in de Raad was opgenomen, uit de party te zullen stoten. De GPII is namelijk van oordeel, dat de door Soekamo beoogde geleide demo cratie het communisme in Indonesië zal bevorderen. Acht leden van de Raad worden be schouwd als communisten of meelopers. Prins Bernhard terug Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig in ons land teruggekeerd uit Parijs waar hij een vergadering van het „Stearing Committee" van de Bilderberg- conferentie heeft geleid. Het vliegtuig waarmee de Prins reisde landde om streeks kwart over vijf op het vliegveld Soesterberg. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 JULI. Zon op: 4.36 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 20.49 uur; onder: 5.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.25 en 15.53 u. Laagwater te 11.35 en 23.55 uur. Sovjetrussische premier maarschalk Boelganin het tijdens een maaltijd nodig oordeelde met nadruk er op te wijzen, dat „vooral de eerste secretaris van het Centrale Comité der Sovjetrussische communistische partij, kameraad Nikita Kroesjtsjef, zich verdienstelijk heeft ge maakt met het ontmaskeren en neer slaan Van de tegen de partij agerende groep van Molotof, Malenkof en Kaga nowitsj". Tijdens dezelfde maaltijd zei de Tsjechoslowaakse premier Siroky, dat „de beslissing van het Centrale partij- comité van grote betekenis was, niet slechts voor de Sovjet-Unie, doch ook voor het Tsjechoslowaakse volk en voor de overwinning van de zaak van het socialisme en het verzekeren van de wereldvrede". De eensgezindheid, die uit deze woor den sprak, kwam ook tot uiting in het communiqué, dat na afloop van de be sprekingen tussen de Russische en Tsjechoslowaakse communistische lei ders werd uitgegeven: „De besprekingen hebben opnieuw de volkomen eenheid van opinie tussen beide delegaties be vestigd". Kritiek De jongste gebeurtenissen in het Kremlin hebben niet bij alle communis tische partijen weerklank gevonden. Het officiële orgaan der Amerikaanse com munistische partij „Daily Worker" heeft nogal kritiek. „Wanneer Malenkof in derdaad schuldig is aan hetgeen hem door Kroesjtsjef ten laste is gelegd, dan dient bewijsmateriaal hiervan aan het Russische volk te worden overgelegd, terwijl voorts beide partijen moeten worden gehoord". In Oost-Duitsland heeft Walter Ulbricht, secretaris-generaal van de Oostduitse socialistische eenheidspar ty, verklaard, dat het ogenblik niet gunstig is voor wijzigingen in het par tijbestuur. Dat zou de positie van de S.E.D. tegenover West-Duitsland ver zwakken, zo heeft het anti-Commu nistische informatiebureau „West" uit betrouwbare bron in Berlijn vernomen. Op een vergadering van het politieke partijbureau zou men besloten hebben tot een agitatie-campagne onder de leuze: „Wie de eerste secretaris aan valt, valt de partij als geheel aan" en „Alleen het centrale comité heeft het recht wijzigingen in de partijleiding aan te brengen". Lonen in de Sovjet-Unie bedragen op zijn best een kwart van die in de Ver. Staten De kloof tussen de Sovjetrussische en de Amerikaanse produktie wordt nog steeds groter, doch er kan een tyd komen, dat door grotere toeneming van de produktie in de Sovjet-Unie het verschil gaat afnemen. Deze vermindering wordt echter in de naaste toekomst niet verwacht, aldus een rapport, dat werd opge steld door de gemeenschappelyke economische commissie van het Congres. Volgens het rapport is het nationale produkt der Sovjet-Unie ongeveer het derde deel van dat der Verenigde Staten. Maar „kilowatt-race" kan Moskou wel eens winnen Omtrent de lonen wordt in het rap port medegedeeld, dat de reële lonen van de arbeiders in de Sovjet-Unie op zijn allerbest slechts 14 tot 1/7 bedra gen van de lonen in Amerika. De le vensstandaard in de Sovjet-Unie zal blijven verbeteren, zij het dan ook lang niet in die mate als in de jaren 1950 1955. Het is thans nog niet te voorzien wanneer de levensstandaard in de Sov jet-Unie, die in Amerika zal benaderen. Omtrent de kernenergie wordt in het rapport opgemerkt, dat de Verenigde Staten naar het schijnt een flinke voor sprong hebben op de Sovjet-Unie op het gebied van de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden, hoewel, wanneer de bestaande Sovjet russische plannen voor de bouw van elektrische centrales worden uitgevoerd, de Sovjet-Unie de eerste ronde van de „kilowatt-race" zal winnen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Te Hoorn werd gisteren het hu welijk voltrokken tussen Jannetje Kalis en Dirk Jacob Schermerhorn. Omdat men in Hoorn deze week het 600-jarig bestaan van de stads rechten op feestelijke wijze her denkt. maakte men van dit huwelijk een boerenbruiloft in Westfriese stijl. Op de foto ziet men het jonge po ar in een sjees. De Londense politie wordt uitge breid met een groep motoragenten, welke een speciale patrouilletaak Icijgt toebedeeld. Ruim 450 man van de Metropolitan Politie volgt op dit moment een cursus bij een rij school te Hendon. Het zijn lichte motoren, waarmee men zich vlot kan bewegen in druk verkeer. (Van onze correspondent in Londen) Londen, dat zich sinds de oorlog tot wereldcentrum voor de kunsthandel heeft ontwikkeld, is op het gebied van veilingen wel het een en ander gewend. Maar gisteren werd bij de firma Sotheby in Bond Street de belangrijkste veiling van Franse impressionisten gehouden, welke de Britse hoofdstad ooit heeft gezien. Het betrof hier de nalatenschap van de jarenlang in Amsterdam en vervolgens in New York gevestigde bankier, filantroop en kunstverzamelaar Wilhelm Wein berg. De collectie, waaronder ook enig beeldhouwwerk en bronzen, omvatte tien Van Goghs (schilderijen en tekeningen). Verder waren er o.a. werken van Pissarro, Gauguin, Manet, Monet, Corot, Utrillo, Degas, Renoir, Seurat, Courbet, Odilon Redon, Delacroix en Fantin Latour. De collectie, 56 stuks omvattende, bracht een bedrag op van 326.520 pond ster ling of ruim drie miljoen gulden! Slechts eenmaal werd dit bedrag op een Londense veiling, en dan nog maar met een gering verschil, overtroffen. Het hoogste bedrag, hoewel geen veilingrecord, namelijk 31.000 pond, werd gis teren betaald voor Van Goghs „Les usines a Clichy" uit zijn Paryse periode (1887), door de internationale kunsthandel Knoedler. Dit illustreert hoe fantastisch de pryzen op de kunstmarkt thans zijn, vergeleken by de toch al flinke bedragen, die voor de oorlog voor deze meesters werden geboden. Twee werken naar Nederland Een andere Van Gogh, uit hetzelfde tijdvak, „La tête de l'ange" (Het hoofd van de engel) door Rembrandt geïn spireerd en geschilderd tydens Van Goghs verblijf in het gesticht in St. Remy. bracht 26.000 pond op. Een aquarel, „Uitzicht op de Schenkweg", gezien uit het raam van Vincents ate lier (1882) haalde 2200 pond. Zijn ge kleurde tekening „Moeder en kind", in 1883 in Den Haag vervaardigd, werd door Frederick Müller te Amsterdam aangekocht voor 2800 pond. Dezelfde kunsthandel betaalde 14.000 pond voor Paul Cézanne's beroemde portret van zijn vrouw. Dit zyn de enige twee wer ken uit de collectie Weinberg, die naar Nehroe in Egypte Nasser wil contact met het Westen normaliseren Premier Nehroe van India is giste ren per vliegtuig uit ons land in Egypte aangekomen voor besprekingen met president Nasser, die de Indiase gast op het vliegveld van Cairo verwel komde. Naar verluidt zal Nehroe de opvattin gen van de landen van het Britse Ge menebest, die onlangs te Londen een conferentie hebben gehouden, over het Midden-Oosten bekendmaken. Ook zal er naar verwacht wordt, gesproken wor den over de Brits-Egyptische betrekkin gen. de kwestie van het Suezkanaal, het geschil om de Golf van Akaba, het ontwapeningsoverleg, de proeven met kernwapens en de jongste ontwikkelin gen in de Sovjet-Unie. Een diplomatieke commentator van Radio-Cairo heeft juist dezer dagen ver klaard, dat Egypte bereid is zijn betrek kingen met het Westen te normaliseren, mits de druk van Amerika ophoudt, de Arabische kwestie in haar geheel wordt bezien en er een einde komt aan de in menging van het Westen in de binnen landse aangelegenheden van Egypte. Over het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen merkte hij op, dat de enige oplossing hiervoor bestaat in de terug keer van deze mensen naar hun voor malige woonplaatsen. Deze oplossing, die is vastgelegd in een besluit van de Ver. Naties wordt door de Israëlische leiders verworpen, aldus de commentator. Nederland gaan, behalve het „Zittend naakt" van Toulouse Lautrec, dat Wein berg testamentair aan het Rijksmuseum Kröller Müller heeft geschonken. Claude Monets simpel, maar hoogst indrukwekkend „La maison bleue a Zaandam" van 1871, haalde 22.000 pond. De beroemde expressieve en poëtische Renoir „Jeune femme au corsage rouge" bracht 22.000 pond op. Een topprijs, na melijk 12.000 pond, werd ook betaald voor een stilleven van Odilon Redon. De heer Weinberg, die uit Duitsland afkomstig was, had zich reeds kort na de eerste wereldoorlog in Amsterdam gevestigd, waar hij, bijgestaan door zijn vriend, de kunstkenner dr. J. B. de la Faille, een grote verzameling opbouwde, die zyn huis in een museum herschiep. Zijn grootste liefde ging uit naar de Franse impressionisten. Alle meesters in deze categorie waren dan ook in Wein- bergs collectie vertegenwoordigd. Hy koesterde bijzondere verering voor Vin cent van Gogh. De heer Weinberg had reeds in Amsterdam de levendig en vrolyk geschilderde „Fabrieken in Cli chy" aan zijn bezit toegevoegd, dat Van Gogh toont nadat hij de invloed van de impressionisten had ondergaan en zijn stijl verder had ontwikkeld. In dit werk kondigt de latere Van Gogh zich reeds duidelyk aan, opvallend door durf en wilskracht. Slot op pag. 2 Staking bij de Franse banken Geldverkeer lag plat (Van onze Parijse correspondent) Nadat het sinds enkele dagen op ver scheidene plaatsen al wat gerommeld had, is gisteren de stakingsbeweging onder het personeel der Franse ban ken, dat 10 loonsverhoging eist, plotseling veel ernstiger en algemener geworden. Voor zeventig a tachtig procent lag het hele geldverkeer giste ren plat en alleen cheques konden door klanten voorzien van evenveel geduld als goed humeur op de duur meestal nog wel worden verzilverd. Deze coulante behandeling van het publiek door de almachtige stakings- comité's zal vermoedelijk echter niet van lange duur zyn en het ziet er naar uit dat de banken wel zeer spoe dig geheel zullen moeten worden ge sloten. Ook in de provincie breidt de stakingsbeweging zich nu zienderogen uit. Aangezien eveneens de chauffeurs van de gepantserde vrachtauto's waarin 's avonds de zak geld van de filialen naar de hoofdbanken plegen te worden ver voerd .het er bij hadden laten zitten, moesten gisteren die transporten onder zware politie-escorte per taxi worden verricht. De grote banken op de Parijse bou- lcards werden gisteren allemaal door politieagenten met stenguns bewaakt, doch tot ernstige botsingen tussen sta kers en werkwilligen is het niet geko men. De voornaamste toeristenbureaus had den hun voorzorgen intussen al geno men en buitenlandse bezoekers is mee gedeeld dat zfj hun geld daar altijd nog wel tegen Franse francs zullen kunnen wisselen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllim Nu ook nog griep in getroffen Perzië Nationale ramp zou reeds 4600 levens Visben geëist Volgens de jongste, niet-officiële schat tingen bedraagt het aantal slachtoffers van de aardbeving in Noord-Perzië 4.600, dat is bijna tweemaal zo hoog als de hoogste schatting, welke totnutoe is ge publiceerd (2.500). Gisteren werden in het getroffen gebied weer aardschokken gevoeld. In het rampgebied is nu boven dien nog een griepepidemie uitgebroken, waardoor reeds vijfduizend mensen ge troffen zijn. Verscheidene landen, o.a. Engeland, India en de Sovjet-Unie, heb ben hulp aangeboden voor het lenigen van de grote nood in de zwaar getroffen Noordperzische gebieden. De Sjah en zijn Nieuw vervolgverhaal „In de ban van Temoedsjin" Vandaag beginnen wij met de publikatie van een nieuw dagelijks vervolgverhaal „In de ban van Temoedsjin" van de hand van de Duitse auteur Alfred Kostner. De inhoud van het verhaal doet in menig opzicht denken aan de avontuurlijke boeken van Rider Haggard „Zy", .Atlantis", „De mijnen van Koning Salomo" e.a., welke reeds vele jaren over de gehele wereld verslonden worden. Wy bevelen de lezing ervan ten zeerste bij onze lezers en lezeres sen aan. lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||!IIHIIIItllllil|||||lllll| Minister Luns weer naar Genève De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is gistermiddag met het KLM-toestel naar Genève vertrokken ter bijwoning van de verdere zittingen van de Economische en Sociale Raad der V.N. Zaterdag j.l. is minister Luns uit Genève teruggeko men teneinde aanwezig te zijn bij het officiële bezoek van eerste minister Nehroe van India. Dinsdag heeft de minister in de Tweede Kamer enkele wetsontwerpen verdedigd. echtgenote vlogen vandaag met een ge huurd vliegtuig naar Teheran terug. Zjj hebben hun vakantiereis door Europa onderbroken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1