POLITIEK KLIMAAT IN DE VS WORDT GAANDEWEG ZACHTER Aanzien van president Eisenhower belangrijk gestegen sinds hij flink van zich afbeet Publiek acht gevaar verminderd Nederlandse visserij-reders bezorgd over zandspiervisserij Soekarno kondigt „nieuw leven" beweging op 17 augustus aan Sclioolsportdag in Voorschoten WOENSDAG 10 JULI 1957 (Van onze correspondent in Washington) Allerlei symptomen wijzen er de laatste tijd op, dat het politieke klimaat in Amerika aan het veranderen is: het wordt zachter. Het is moeilijk alle symptomen onder één noemer te brengen, maar men zou kunnen zeggen, dat de scherpslijpers op bijna alle gebied een paar veren hebben gelaten. Sommige leiders in de regering hebben bewust bijgedragen tot de huidige, liberaler atmosfeer. President Eisenhower heeft door de be noeming van vrijzinnige rechters in het Opperste Gerechtshof een beter klimaat voorbereid, bovendien is er een wat frisser wind gaan waaien sedert Christian Herter onderminister van Buitenlandse Zaken is ge worden. Waarlijk een aanzienlijke verbetering sedert Hoover jr. Het is echter de vraag of de liberale leiders succes gehad zouden hebben tegen de scherpslijpers, indien niet de openbare mening, ten gevolge van het afnemen of schijnbaar afnemen der internationale spanningen, wat ruimer geworden was. stelling hebben voor nog een andere wet, die bij het Congres aanhangig is ge maakt: De wet tot betere garantie van de burgerrechten. Het belangrijkste in die wet is wel, dat de nationale regering, door middel van de Federale Gerechts hoven, zal mogen ingrijpen, wanneer burgers geen gelegenheid krijgen tot het uitoefenen van hun stemrecht. Men zal er zich wellicht over verbazen, dat zulk een wet nog een harde dobber kan heb ben, maar het is nu eenmaal zo, dat de blanke bevolking in verscheidene zuide lijke staten doet wat zij kan teneinde negers weg te houden van de stembus, en de vertegenwoordigers van zulke sta ten in het Congres verzetten zich met handen en voeten tegen wetten, die het stemrecht van de neger niet slechts in theorie willen erkennen, doch in de praktijk tot een alom geldende realiteit willen maken. Mogen journalisten Rood-China bezoeken Het feit alleen reeds, dat er een kans bestaat om het met de Russen eens te worden over een eerste stap in de rich ting van bewapeningsbeperking, was voldoende om bij het grote publiek het gevoel te wekken, dat het ergste gevaar geweken is. En, wanneer er geen groot gevaar meer isdan kan men zich ook wel wat groter liberaliteit veroor loven. Dan doet het er niet zo veel meer tóe of Engeland en andere West- europese staten hun handel op China gaan uitbreiden. Weliswaar weigert Amerika nog steeds om enige handel te doen met Communistisch-China, maar het ziet er toch naar uit, dat binnen af zienbare tUd Amerikaanse Journalisten eventueel met restricties toestem ming zullen krygen dat land te gaan bezoeken. Het lijkt wel, alsof president Eisen hower wederom in aanzien gestegen is, nu men enig optimisme kan hebben ten aanzien van de ontwapeningsconferen tie te Londen. Vroeg in het voorjaar was het met Eisenhowers invloed op het Congres maar treurig gesteld, doch thans heeft hij veel van het verloren terrein (niet alles) herwonnen. Het hielp toen president zijn mouwen opstroopte Het is nu ruim een maand geleden, dat president Eisenhower zich via de televisie rechtstreeks tot het volk heeft gewend, omdat met name zijn program ma voor hulp aan het buitenland in het Congres ernstig gevaar liep. Het heeft inderdaad geholpen, dat de president „zijn mouwen heeft opgestroopt". Er be staat thans kans, dat er 3,9 miljard dol lar voor buitenlandse hulp zal worden uitgetrokken en dat is slechts 300 mil joen minder dan Eisenhower tenslotte had gevraagd. De president zal zeker grote belang- STADSNIEUWS Veertigjarig jubileum van de heer I. Hartevelt Heden herdacht de heer I. Hartevelt ziin veertigjarig dienstverband bij de KV. P. Clos en Leembruggen alhier. De jubilaris, die baas op de afdeling haspel- kamer is. werd door mr. C. J. Leem bruggen in diens privé-kantoor gehul digd. Naast het gebruikelijke geschenk onder couvert ontving de jubilaris nog enige mondelinge en stoffelijke blijken van waardering van collega's, het per soneel van zijn afdeling en het jubi- leumfonds, waarvan hij voorzitter is. EENDAAGSE REIS VAKANTIE KINDERFEEST FIJNE DAG EN IDEAAL WEER Gisterochtend heerste er zoals altijd bij de ééndaagse reizen van het Leids Vakantie Kinderfeest weer een gezellige drukte bij het vertrek van de bussen. Moeders en vaders, die in het vroege ochtenduur tijd vonden hun kroost uit geleide te doen. Bedrijvige commissie leden die controleerden of alles in orde was; onderwijzers (essen), die nog geen moeite hadden hun leerlingen bij elkaar te houden; rustige chauffeurs, die des kundige blikken over de bezetting van hun wagens lieten dwalen. In elke wagen was radio „aan boord", zodat de muziek en optreden van de kinderen zelf de stemming er spoedig inzat. Na Utrecht werd langs de bekoorlijke oude weg in de richting Rhenen gere den. Op de Koerheuvel werd enige tijd gepauzeerd. Daarna ging het via de Grebbeberg Wagenlngen Renkum, Heelsum naar Arnhem. Door het niet nakomen van een gemaakte afspraak werd de commissie voor een moeilijkheid geplaatst want de hier geprojecteerde tocht op de Rijn moest naar een later tijdstip op de dag verschoven worden. De hoofdleiders de heren Slegtenhorst en Klinkhamer zijn echter niet voor één gat gevangen en besloten eerst een be zoek te brengen aan het golfslagbad te Doiorwerth. Wat hebben de kinderen en de leiders daar genoten. De tempe ratuur van het water was heerlijk. Er werd gestoeid en geravot waarbij vele onderwijzers (essen) zich niet onbetuigd lieten, hetgeen de vreugde niet weinig verhogde. Te vroeg naar de zin van allen kwam een einde aan deze heerlijke ont spanning. Hierna werd de leerzame tocht op de Rijn gemaakt. Voor vele kinderen was deze korte reis op een echte rivier, met haar zomer- en winterdijk, kribben, ui terwaarden met steenfabrieken een zaak, waar zij wel over hadden horen spreken, maar nog nimmer van nabij aan schouwd. Na deze waardevolle afwisseling reed men door prachtige bossen en lanen naar Lunteren .waar op de Goudsberg de inwendige mens werd versterkt. Tenslotte werd de terugreis aanvaard, met nog een korte onderbreking voor de distributie van een traktatie in 't Zeis- terbos. Ongeveer half negen arriveerden de bussen op het Stadhuisplein .waar va ders en moeders reeds klaar stonden de opgetogen schare in ontvangst te nemen en de geestdriftige verhalen van hun kinderen aan te horen. Zuidelijke Democraten gaan „filibusteren"... Het zyn vooral de Democraten uit het zuiden, die in de Senaat dergelijke wet ten willen tegen houden. Zij domineren in de diverse commissies en in de regel wordt een wetsontwerp dat de zuidelijke Democraten niet aanstaat, niet doorge geven aan de voltallige Senaat voor be handeling. Om te voorkomen dat ook de jongste wet voor burgerrechten de com missie-doofpot zou ingaan, hebben Re publikeinen, gesteund door liberale Democraten de wet meteen op de agenda van de Senaat geplaatst. Een hoogst on gewone manoeuvre en de conservatieve zuidelijke Democraten zijn daarover dan ook zeer gebelgd. Zou er gewoon over zulk een wet ge stemd worden, dan behaalde zü gemak kelijk een meerderheid, maar de conser vatieve elementen beschikken over een middel om een wet ontsnapt aan bovengenoemde doofpot alsnog tegen te houden. Senatoren hebben namelijk het recht net zo lang te spreken als hun belieft. Conservatieve zuidelijke Demo craten hebben nu reeds aangekondigd, dat zü van plan zijn de wet eenvoudig dood te gaan praten, dat wil zeggen, dat zü zich hebben voorgenomen het debat te rekken tot de sluiting van het Con gres. Deze onelegante taktiek staat hier bekend onder de naam „filibuster" en het is heel moeilijk deze tactiek te bre ken. De Senaat kan beperking van het debat instellen, maar daarvoor heeft men twee derden van de stemmen nodig en in de regel beschikken de zuidelüke conservatieven wel over ruim een derde. Invloed ten goede Men vraagt zich af of president Eisen hower ook in dit geval niet een libera liserende invloed ten goede zou kunnen hebben. Wanneer hij de principes van de wet uiteen zou zetten aan het volk, dan zouden wellicht enige weifplende Senatoren vatbaar kunnen blijken voor drang van de openbare mening. Hele maal zeker zijn de conservatieven niet van hun veto-macht in de Senaat. Het houdt er namelijk om of zij wel ruim een derde van de stemmen halen. Juist tydens deze vleug van liberalisme, of wanneer de internationale situatie zich gunstig ontwikkelt tydens deze kli maatsverandering ten goede, zou aan drang van Eisenhower misschien een goed effect kunnen hebben. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Jacht op olieliaring eveneens bedenkelijk Vele Nederlandse reders ter visserij zijn ernstig ongerust, over de ontwikke ling van het vissen op „zandspier" en „olieharing" op de Noordzee. Deense, Duitse en Nederlandse kotters zoals wij reeds eerder schreven enorme hoeveel heden „zandspier", een bijzonder vet palinkje van 10 tot 15 centimeter leng te. van de Noordzeekusten weg. Dit palinkje zit in het zand en dient tot voedsel voor schol en tong. Het is büzonder olie-rijk en wordt voor f 100,per 1000 kilogram door de vis- meelfabrieken gekocht voor de pro- duktie van visolie. Tegen de 70 Nederlandse kotters van gen op contract zandspier voor de Ne derlandse industrie. Per twee dagen wordt per schip tussen de 15 en 40 ton aangevoerd. Gisteren waren de vangsten zo groot, dat een deel van de aanvoer als mest op het land moest worden ge worpen. Bovendien vielen zeven Duitse kotters boordevol zandspier IJmuiden binnen omdat ze hun vangst in de over bezette Duitse fabrieken niet kwijt kon den. Ook hier vingen ze bot. Met de zandspier worden in de fijn mazige netten der kotters ook jonge schollen en tongen van de broedplaat sen weggevangen. De visstand wordt hierdoor naar mening van vele Neder landse reders ernstig bedreigd. Dit „potverteren" met het voedsel van platvisbroed heeft er naar hun mening toe geleid, dat dit seizoen nog niet de helft van de platvisvangsten van het vorig jaar aan land is gebracht. Het feit. dat zeer vele Duitse en Deen se kotters zich met de vangst op zand spier bezig houden, heeft er vermoede lijk toe geleid, dat de Nederlandse vis serijautoriteiten en het ministerie van landbouw zich afzijdig houden van enig maatregel om aan dit „potverteren" een einde te maken. OLIEHARING Een tweede punt, waarover de Neder landse rederijen zich ernstig ongerust maken is de jacht op „olieharing"; die in augustus weer gaat beginnen. Voor de haringvangst is geen maaswydte vastgesteld. De ..olieharing" is doorgaans broed va ndit jaar, dat speciaal voor de vis- olie-industrie wordt gevangen. Denen en Duitsers doen hieraan op de Noordzee nog harder mee als een aantal Neder landse schepen. Naar mening van de vissers op consumptieharing is de vangsr van „olie-haring" funest voor deze tak van visserij .waar mee het dit seizoen niet al te best schynt te gaan Het weghalen van het voedsel voor de jonge platvis en van de jonge haring dreigt de visserü op de Noordzee te vernietigen, zo menen vele reders. De Noordzee wordt uitgemoord, zo stellen zy en daarmee zal de Nederlandse vis serü grotendeels ten dode opgeschre ven zqn. Het Nederlandse instituut voor visse rij-onderzoek te IJmuiden maakt inmid dels een studie van de situatie. Zolang echter Duitsers, Denen en Nederlanders geen conventie maken om de vangst op de zandspier en olieharingvisserij te sta ken of te beperken, zal er aan de hui dige omstandigheden weinig kunnen worden veranderd. Juwelenkistje gestolen (Speciale berichtgeving) Bü notaris H. C. Labberton, te Huis ter Helde is gistermiddag een juwelen kistje, inhoudende f. 20.000 aan fami liejuwelen gestolen. O.m. zün vier grote gouden ringen, bezet met briljanten, twee halssnoeren met goudwerk en een platina horloge ontvreemd. De dieven, die van de tydelijke afwe zigheid van de 37-Jarige huishoudster een dankbaar gebruik hebben gemaakt, moeten van de situatie ter plaatse vrij goed op de hoogte zün geweest. In de korte tyd tussen 4 en 5 uur, toen de huishoudster even naar het dorp was, en mevrouw Labberton in Den Haag op bezoek was by haar man in een zieken huis, hebben de daders volop de gelegen heid gehad het huis te doorzoeken. Een geldkistje met byna f. 100.aan huishoudgeld, dat, met de sleutelbos er naast, op tafel stond, is niet meegeno men. Door nalatigheid was het juwelen kistje niet opgeborgen in een brandkast, waarin zich ook nog tal van voorwerpen van waarde bevonden. De werkeiyke waarde van de juwelen ligt veel hoger dan f. 20.000, daar het voornameiyk familiejuwelen betreft. RUIM 2H MILJOEN NEDERLANDERS ONTVANGEN ONDERWIJS Het C.B.S. heeft berekend, dat 2.660.000 personen (waaronder byna 11/4 miljoen vrouwen) in ons land onderwüs ontvan gen. PRINS BERNHARD OPENT MUNITIEFABRIEK. Prins Bernhard zal op donderdag 18 juli, des ochtends om elf uur in Zaan dam een nieuwe munitiefabriek openen. Deze fabriek is eigendom van de N. V. Nederlandse machinefabriek „Artillerie- inrichtingen". Zü is speciaal bestemd voor de vervaardiging van zogenaamd 50' munitie, dat is munitie voor zware mitrailleurs. Het volk moet tot zelf-correctie overgaan In een door hem vandaag in Bodjone- goro, Oost-Java, gehouden redevoering heeft president Soekarno verklaard, dat de 12 jaren van Indonesië's onaf- hankelükheid hebben bewezen, dat wat achter ons ligt, volkomen verkeerd Is geweest' De president zeide, dat de jonge repu bliek zich ziet geplaatst voor een aan tal crises, waaronder een morele crisis, een politieke crisis, een gezagscrisis, en een crisis onder de gezagsorganen zelf. Nu Syrische aanval op kibboets „Dan" Na een kalme nacht hebben de Sy- riërs hedenochtend het vuur geopend op de ederzettlng „Dan" in het uiterste noorden van Israël, aldus een medede ling van een Israëlische militaire woordvoerder. Een boer werd gewond. Eenzelfde incident deed zich voor in het dorp Le'havot Habasjan, dat niet ver van de bronnen van de Jordaan ligt. Zoals bekend werden gisteren by een vuurgevecht aan de Syrisch-Israëlische grens verscheidene Israëliërs gewond. Het bly'ken er zeven te zijn. Voorts werd één Israëliër gedood. Israël heeft bij het hoofd van de V.N.-waarnemers, kolonel Leary, gepro testeerd tegen een uitzending van Radio-Cairo, waarin werd meegedeeld, dat Egypte Syrië te hulp zou komen, indien het conflict zich zou uitbreiden. De Israëlische pers maakt melding van een bericht, volgens hetwelk zich thans 400 Russische instructeurs in Sy rië bevinden. Wisselbekers voor r.k. en openbare scholen Gisteren is weer de traditionele schoolsportdag gehouden, die deze keer georganiseerd was door de heer Jongkind met assistentie van mevr. Slik- voort—Van Veen. Ook dit jaar weer klopte de organisatie precies en het mag gezegd worden, dat de heer Jongkind met de eerste door hem geleide sport dag veel succes heeft gehad. Hij kondigde aan op 17 augustus a.s., de 12e verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid, een „nieuw leven"- beweging te zullen entameren. De pre sident bedoelde daarmee een nieuwe geestelijke revolutie onder het volk. die een nieuw ras zou moeten scheppen, „niet gelijk aan dat uit het verleden, dat conservatief ls en orthodox, en over alles twist". De koloniale manier van denken moet worden uitgebannen en worden vervangen door een nieuwe geest. Sprekende over het jongste optreden van. verschillende legerofficieren in de buitengewesten, dat een uitdaging van de centrale regering betekende, vroeg Soekarno zich af: „Hoe bestaat het, dat leden van de weermacht zich met poli tiek bemoeien?". Hij deed een beroep op de gelederen van de gewapende machten om zich van deelneming in politieke activiteiten te onthouden. De president kondigde aan de 12e on afhankelijkheidsdag te zullen gebruiken als beginpunt voor zyn „nieuw leven"- beweging, ter verwezeniyklng van de nationale aspiraties. In dit nieuwe leven moet het volk tot zelf-correctie over gaan. Tot slot betoogde Soekarno met na druk, dat hü tot zün laatste ademtocht zal blijven aandringen op toepassing van het „gotong rojong"-systeem, het systeem van gemeenschappelijke sa menwerking, en op eenheid, als voor waarden voor het bereiken van voor uitgang en welvaart. Met veel enthousiasme, misschien ook wel door het bijzonder gunstige weer, hebben de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen on derlinge wedstryden gehouden In een driekamp: 60 m. hardlopen, vèrspringen en balwerpen. Er werden door sommige kinderen goede prestaties geleverd, die hen zeker zullen aanmoedigen het be oefenen van atletiek in de toekomst voort te zetten. 's Middags bekampten de beste drie van iedere school elkaar om de hoogste eer, waarna de finales korfbal en voet bal gespeeld werden. De sportdag werd met een tweetal estafettes besloten. Toen burgemeester C. J. v. d. Hoeven na afloop de pryzen kon gaan uitreiken, begon hy met de individuele pryzen voor de onderlinge wedstryden. De winnaars waren: van de Hervormde School (meisjes): J. v. Klaveren. N. Sies, D. du Chatinier en L. Zonneveld. Hervormde School (jongens)D. Regterschot. J. Panders, K. Nell en A. v. Leeuwen. Ds. Fortgensschool (meisjes)O. Bout hoorn, E. de Neef, H. Tol en A. Zelden- thuis. Ds. Fortsgensschool (jongens): H. Pen, J. Pen en B. Madera. Gereformeerde School (meisjes): W. v. Vliet, N. v. Reine en D. Oosterom. Gereformeerde School (jongens)T. Westhoek. P. Westhoek en R. Kooy. Openbare Parkschool (meisjes): A. v. Goor. R. Weduwer en E. Kuyl. Openbare Parkschool (jongens)H. Eisma. T. Braggaar en C. Vink. R.-K. Meisjesschool: C. den Hollander, M. v .d. Krogt en W. Nederpel. R.-K. Jongensschool: F. Teunissen, G. Niersman. W. Zonneveld en H. Keyzer. Bü de meisjes-finalisten won R. We duwer (Parkschool) de eerste prys. J. v. Klaveren (Herv. School» de tweede en A. v. Goor (Parkschool) de derde prys. By de Jongens waren dat resp. H. Eis ma (Parkschool), F. Teunissen (R.-K. Jongensschool» en T. Braggaar (Park school De prijzen van de korfbalwedstrüden gingen naar: 1. R.-K. Meisjesschool: 2. Openbare Parkschool: 3. Ds. Fortgens school. De voetbalprijzen werden gewonnen door: 1. R.-K Jongensschool: 2. Open bare Parkschool: 3 Ds. Fortgensschool. De estafette meisjes werd gewonnen door de Openbare Parkschool, gevolgd Gisterochtend, in alle vroegte heeft een groep studenten van het Dis puut H.E.B.E. van het Amsterdams studentenkorps in een convair van de KLM een korte rondvlucht boven Amsterdam gemaakt. De dames en heren waren gekleed in avondtoilet, hetgeen verklaard kan worden uit hel feit. dat zij de gehele nacht fees tend hadden doorgebracht i.v.m. het 65ste lustrum van de Amster damse universiteit. De foto toont de groep voor de vlucht bij het toestel op Schiphol. door de R.-K. Meisjesschool en de Her vormde School. Dc estafette Jongens was eveneens voor de Openbare Parkschool, gevolgd door de R.-K. Jongensschool en de Ds. Fort gensschool. Voor het eerst dit Jaar was door het gemeentebestuur van Voorschoten een wissclbeker beschikbaar gesteld voor de beste schoolprestatie bij de drie kampen. Bü de meisjes werd deze be ker gewonnen door de R.-K. Meisjes school, bü de jongens door de Open bare Parkschool. Door de Kon. Wilhelminavereniging was in 1950 een wisselbeker beschikbaar gesteld, die dit jaar gewonnen werd dooi de r.-k. scholen met 199 punten. De Openbare Parkschool volgde met 179 punten op de tweede plaats, terwijl de andere vijf scholen de 100 punten niet konden behalen. By de prysuitreiking op de binnen plaats van het gemeentehuis was de Consulent voor de Lich. Opvoeding, de heer Den Haan uit Leiden, eveneens aanwezig. Voor het eerst dit jaar werden deze sportwedstryden op de gemeentelijke sportvelden gehouden, die hiervoor uit stekend geschikt bleken, vooral doordat nu de spelen van de jongens en van de meisjes in tegenstelling tot andere ja ren. vlak by elkaar gehouden konden worden. Hoewel er misschien Iets meer belang stelling was dan andere jaren, was toch de belangstelling van de ouders nog uitermate gering. BEURSOVERZICHT Kon. Olie flauw Het bericht uit Amerika, dat de omzetten en resultaten van de Shell Oil in het tweede kwartaal 1957 niet veel zullen afwüken bü die van 1956 tengevolge van een verminderde vraag en de onstabiele prüs van het produkt in verschillende afzetgebie den van de Shell, veroorzaakte in New York een lagere koers voor het fonds. Een en ander was van invloed op de markt in Amsterdam voor aandelen Kon. Olie, die flink werden aangebo den, waartegenover byna geen vraag aanwezig was. Londen was hier vrywel de grote verkoper. De aandelen werden belangryk beneden New Yorkse pariteit verhandeld op f. 226.40, waardoor een verlies van circa f. 3.50 werd geleden. Philips trok na 297 aan bot 298 en moest zodoende met een verlies van 2 punten genoegen nemen. Atou's vrijwel onveranderd. Daarentegen openden Unilevers flauw op 464 (471%), doch konden zich later 'herstellen tot 468. KLM wederom een paar dubbeltjes la ger. Scheepvaarten waren over het al gemeen lager; verliezen van 1 tot 2 punten werden genoteerd. In Staats fondsen ging byna niets om. De koer sen waren nauwelijks prysihoudend. Van de cultuurwaarden lagen HVA's aangeboden op 119% (122). Ook Dell Mij. en Amsterdam Rubber verloren 1 Voor de Introductie van de certi ficaten van de Inland Natural Gas Co. Ltd. gevestigd te Vancouver, West Ca nada, bestond goede belangstelling. De eerste verhandeldag van de certificaten was op basis van 12% dollar Amster damse usance neerkomende op circa f 490.—. Claims Billiton nog steeds aan geboden, werden geadviseerd op f. 113 (120). WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10 juli. - Londen 10.64% 10.64*4New-York 3.82-3.821 iMon treal 4.01%4.01%Parijs 1.0847%— 1.0857%; Brussel 7.59%—7.60: Frankfurt 91.08'91.13%; Ztlrlch 87.23—87.28; Ziirich vr. fres 89.19—89.24; Stockholm 73.54-73.59; Kopenhagen 55.01%-55 06% Oslo 53.24%53.29%Milaan 61.20%— 61.25%; Wenen 14.72—14.73. Woensdag 10 juli ACTIEVE ObLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned '53 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37A 3 Grootboek '46 3 Vorige Slotkoers koers v. heden 88% 87 86% 83% 84 84 86% 85% 93% 89 89A 9f a 86% 86A 90% 88V4 88% 83%. 83|| 83 Lg 86% 85 y4 93% 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned Handelmy A.K.U v. Berkel's Patent (v) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de rubr. Dordtse Petr gew. Kon. Petr. <f. 20. Idem (50 A f.20.— A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) eva. H V_A Java Cult Senembah Vorstenlanden Holl Amerlkalyn Java China Paket Kon N Stoom b Kon Paket My Stoomvaartmij Ned Van Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 46% 103% 156 196% 2083/4 362 193% 308 372 284 299% 156% 471% 246% 250 1090L 230.70 230.15 75% 92% 122 50 63 30 183% 174 151% 156% 189 264% 175 169% 104% 156% 197% 360% 190% 305 366% 280 297% 157 467% 245% 250 1071% 227 226.35 74% 92 120% 47% 63 29% 183 173 150% 156% 188% 262% 174% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92 R'dam '37 I-III 3% 90 90 lndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen 105 87%L 87% L A'dam '56 12% 80 78% A'dam '56 n 2% 98% 98 Eindhoven '54 2% 80 78% Enschede '54 2% 79% 80 Den Haag *52 I 2% 88 idem II 2% 87L 86 R'dam '52 I 2% 88% 89L 86 Utrecht '52 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen 200 199 H.B.U. cert 203% 200% 166% 166 rwentsche Bank 170 169 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 252R Borneo Sum. H-My. 70% 70% Ned. G. en Sp. Fabr. 174 174 Kon. Ned. Grofsm. 102 102% fnternatio 88% 87% Rott. Droogdok My. 588 587 rieleman en Dros 16 Ned. My. Walv.vrt. 60% 60% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 15% 15 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 36% 105% 104% 70% 69% Bethlehem Steel 199 198 70% 70 General Motors 43H 43 Hl 113% 111% 57% 56% 92 91 27% 30% 69% Un. States Steel 71 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 9/7 Edelmet Kon. AA 61 61 Pref wa idem 70% 70 Electrolas B 346GB 346 Holl Constructie 378 L Ing our v Bouwnyv 120 B 75% Int Kunststof! ind 39 38% Leidsche Wolspinn 255 251 Sikkens Lakfabr '53 424 Ver Touwfabrieken 171 170 Wernlnk's Betonm 81 82 Van Wük Textiel 84GL 84GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9