Tweede Laura-dag begon vanmorgen in de stromende regen De eerste dag werd gekenmerkt door een zeer hoog tempo Toelichting op beursbegrippen Weinig uitzicht tussen tandarts in het conflict en ziekenfonds Adverteert in het Leidsch Dagblad puur natuur! WOENSDAG 10 JULI 1957 Geheime controles te laat ingesteld Bijna honderd deelnemers meer dan vorig jaar zijn gisteren aan de Alphense rijwielvierdaagse begonnen, en allen hebben het eind punt weten te bereiken. Het weer was ideaal, en zelfs de wind was niet al te hinderlijk. Toen de rijders en rijdsters vanmorgen op de fiets stapten was het weer ongunstiger: men startte in de stromende regen! De dag van gisteren werd gekenmerkt door een zeer hoog tempo, zó hoog dat verschillende geheime controles pas werden ingesteld, nadat er al flink wat rijders op dat punt waren gepasseerd. - - Het tempo lag zo hoog. dat een poli tieman. die dienst deed by het viaduct te Nootdorp op 30 km. afstand van Alphen aan de eerste ryders. die daar passeerden om even over acht. vroeg of zy deelnamen aan de Tour de France. Dit tempo bleef de gehele dag gehandhaafd, zodat verschillende con troleurs te laat op hun geheime controle posten aankwamen. De laatste geheime controle tussen Hoogmade en Wou- brugge werd zelfs helemaal niet gehou den. omdat de heer Lam het aangege ven punt niet tijdig heeft kunnen vinden. RUIME RUSTTIJD Er waren ook groepen, die een ruime rusttyd namen, zoals byv. de Kleon- groep uit Alphen, die in Noordwyk een bad in zee nam. Ook in de duinen hebben velen een ogenblik rust genomen. De laatste vaste stempelplaats was in Oud Berg en Dal te Bennebroek waar niet eerder gestempeld mocht worden dan om half één. Verscheidene rijders vooral jeugdigen zaten reeds om half elf te wachten op hun stempeltje. De groepen hadden over het algemeen een betere dagindeling gemaakt, maar toch was de Haagse politiegroep hun commissaris, de heer Thyssen, te vlug- af. Deze arriveerde op een bepaald punt. waar de groep juist was gepasseerd. Hij kon zyn mannen toen later toch nog opvangen. VERFRISSING Ook op het laatste gedeelte van de route had men er een stevig tempo in, en dat ging met het windje in de rug ook gemakkelyk. Bovendien kregen alle deelnemers en deelneemsters bij de Leidse Hout een halve liter karnemelk aangeboden door de Leidse melkfabrie ken in samenwerking met de Alphense melkhandelaren. Na deze verfrissing ging men vol goede moed aan het laatste gedeelte van het traject beginnen. Het laatste stukje voor Alphen had men de wind schuin tegen, doch in het gezicht van Alphen mocht dit niet meer hin deren. Ieder kon zijn stempelkaart aan het Nutsgebouw inleveren. PECH Pech is de deelnemers op deze eer ste dag niet bespaard gebleven: de re paratiewagen moest 45 maal hulp ver lenen. Enkele ryders waren flink ver brand op benen, armen of schouders, faK Het nieuwe bestuurslid van het Laura-comitè. me), dr. Bakhuizen van den Brink (links) in actie in de stempelpost te Noordwijk. Mevr. Bruins Stot-Padding, de echtgenote van de burgemeester, kijkt glim lachend toe. zodat vooral zij op niet al te veel zon meer hopen. In het Nutsgebouw spraken wy nog even de heer en mevrouw Korstanje, die met vakantie uit Zuid-Afrika in ons land vertoeven en de LAURA weer mee rijden. Hoewel zy in ruim drie jaar niet meer hebben gefietst, was de 100 km.- tocht hen best bevallen, al waren zij wel wat vermoeid. De grote routekaart in het Nutsgebouw gemaakt door de heer P. Groenhart. had gisteravond veel belangstelling, zodat de maker alle eer van zijn werk heeft. VELE NIEUWE GEZICHTEN Er zijn dit jaar weer vele nieuwe ge zichten onder de deelnemers: niet min- der dan 144 personen ryden voor de i eerste maal mee. dat is ruim een derde j van het totaal aantal deelnemers, dat I ruim 400 bedraagt. Het aantal deelne- mers uit Alphen is 125. De oudste ryder is opa Berkouwer, terwyl de oudste dame mevrouw By de Vate uit Dedemsvaart is, die dit jaar voor de tiende maal meerydt. De jongste jongen is de 13-jarige J. Belt en het jongste meisje is de 14-jarige Margriet Bruggeling. „PRETMARKT" Op het marktterrein naast het Nuts gebouw is een zeer geslaagde ..pret- markt" gehouden, die veel belangstelling trok en hedenavond zal worden her haald. In het Nutsgebouw trad een ca baretgezelschap op, onder leiding van Joop Theunisz. Vele Laurianen kropen bijtyds onder de wol om vanmorgen weer fit te zyn. A-rijders in A'dam in moelijkheden (Telefonisch uit Lage Vuursche van een onzer verslaggevers) De Laurianen zfjn vanmorgen ge start ln de stromende regen, hoewel vele rUders even afgewacht hebben of het nog droog zou worden. Maar om even over acht moesten toch ook de laatsten op de fiets stappen, gehuld ln regenkleding. Aan alle stempel posten kwamen de Laurianen druip nat aan. Het ging allereerst in de richting Ter Aar, Nieuwveen en Uithoorn, waar de groepen A en B een verschillende rich ting insloegen. De B-groep ging rechtsaf in de richting Hilversum over Mijdrecht. In Hilversum was de eerste vaste stem pelplaats in het theehuis Sporthaven. De A-groep ging rechtuit naar Amster dam. Helaas bleek daar door een ver- keersomlegging over de Berlagebrug een moeilijkheid te liggen voor vele rijders. Velen reden verkeerd en kwamen op de grote weg over Naarden naar Hilversum, inplaats van over Nigtevecht en Vree land. Gedeeltelijk kwam dit ook door dat een verkeerd nummer was opge geven van een ANWB-wijzer. Velen dachten de goede wegwijzer nog te zul len ontmoeten, en reden rechtdoor, zo dat men op de verkeerde weg kwam, en daardoor een hele omweg maakte. Een voordeeltje voor deze rijders was echter, dat zij daardoor een geweldige onweers bui misten, die zich boven Vinkeveen ontlastte. Zij, die goed gereden waren, hebben voor deze bui een uur moeten schuilen. De stempelpost in Hilversum kon tijdig gewaarschuwd worden, zodat die wat langer open bleef. In Lage Vuursche was het om even voor twaalf weer prachtig weer. zodat de regenjassen weer opgeborgen konden worden. Met een heerlijk zonnetje boven zich, ging men opgewekt verder. Harmonie van Mheer naar grafelijke bruiloft De Koninklijke Harmonie Sint Cecilia j van Mheer (Zuid-Limburg) is gistermid dag vertrokken naar het kasteel Berger- hausen bij Blatzheim (Kreis Keulen). I Vandaag wordt daar in de oude pa- rochiekerk van Blatzheim het huwelijk Ingezegend van baronesse Anna Marga- retha von Loe met Richard Graaf von Preijsing. De bruid is de enige dochter van Walter Reichsfreiherr von Loe, een zoon van de vroegere kasteelheer van Mheer. De bruidegom is de neef van Kardinaal Graaf von Preijsing. Op uit nodiging van baron Von Loe. die be schermheer is van de Harmonie van j Mheer gaf dit muziekkorps gisteravond i een concert in het park van het Kasteel i Bergerhausen. Verder werd deelgenomen j aan een prachtige fakkeloptocht en tot besluit kwamen bestuursleden van de Harmonie byeen in het versierde kasteel. In de stromende regen reden van-1 Ter Aar. Enkele rijders in regen morgen vroeg de Laurianen naar kleding op de Westkanaalweg. (Foto L.D./Van Vliet) De koersvorming van obligaties De moeilijkheden tussen de tandartsen en de ziekenfondsen zijn nog lang niet de wereld uit. Dit blijkt wel uit een mededeling van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde. die laat weten bericht te hebben ontvangen van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen. Deze kan zich niet scharen achter een voor stel, dat de andere ziekenfondsorganisa ties hadden gedaan tijdens de bespre kingen onder leiding van minister Suurhoff. Onder deze omstandigheden blijft naar de mening van het hoofd bestuur der Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde geen andere weg open dan die der arbitrage. Dit heeft zy dan ook aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid laten weten. Tevens heeft dit hoofdbestuur verzocht te willen bevorderen, dat aan de ver zekerden restitutie wordt geleend voor gedane betalingen ter zake van tand heelkundige hulp. Het is nu nog niet te zien, hoe lang de moeilijkheden nog zullen duren. Er doen zich reeds meer en meer gevallen voor van mensen, die zich te laat tot de tandarts wenden voor een behandeling. En intussen blijven de verzekerden premie betalen en versto ken van een tandheelkundige behande ling XVIII Nu wy achtereenvolgens de onder scheidene soorten aandelen en obligaties en de pandbrieven in het kort hebben behandeld, zal de vraag rijzen hoe de koersvorming van effecten tot stand komt. afgezien van de plaats waar dit gebeurt. Wy beginnen met de koersvorming van obligaties. Gelyk men uit het dage lijks leven weet, gaan de voorwaarden waarop men geld kan uitzetten of geld kan lenen, steeds op en neer. Is het geld ruim. zoals men dat noemt, dan daalt de rente, wordt het krapper de oorzaken van beide omstandigheden kunnen wij hier buiten beschouwing laten dan zal men niet dan tegen een hogere rente of tegen een relatief zeer hoge rente kunnen lenen. Dit geldt zowel voor de geldmarkt, waar geld voor korte termijn wordt verstrekt en opgenomen, als van de kapitaalmarkt, waar vragers en ver strekkers van geld op lange termijn el kaar ontmoeten. Het resultaat van vraag en aanbod op de geldmarkt en op de kapitaalmarkt is de rentestand. De grote kapitaalverstrekkers van geld op lange termijn zijn de dusgenaamde institutionele beleggers, waaronder men kan rekenen de levensverzekeringsmyen, de grote particuliere personeelsfondsen, de spaarbanken, de Rijksfondsen (n.l. de sociale verzekeringsfondsen) en de Rijksinstellingen: de Rijkspostspaar bank, het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, de Indische pensioenfondsen en de Girodienst. Deze verkeren in de noodzakelijkheid, teneinde aan de op zir'i genomen verplichtingen te voldoen, de hun ter beschikking komende gelden te beleggen en het is geen wonder, dat zij zich in de dertiger jaren, toen de rentestand tot omstreeks 3% daalde, te weer hebben gesteld tegen de voor hen rampspoedige gevolgen daarvan. zy hebben zich toen aaneengesloten in het z.g.n. Beleggersfront, dat minimum eisen aan haar leden oplegde. Daar on geveer driekwart va»" de grote beleggers in het front verenigd was, konden zy behoorlijk voor hun belangen opkomen. Gezegd moet zyn, dat zy het landsbe lang nimmer uit het oog hebben ver loren. Na de oorlog heeft de regering het heft in handen genomen en via een aan de lagere publiekrechterlijke lichamen (provincies, gemeenten) opgelegd rente gamma, waarbij de rentepercentages, welke mogen worden vergoed werden vastgelegd bij verschillende looptijden, heeft zij getracht de rentestand zoveel mogelyk in de hand te houden. Dit is slechts zeer ten dele gelukt. Na vele aanpassingen is het thans zo. dat de gemeenten aan een dusdanig rentegam ma gebonden zyn. dat zij met geen mo gelijkheid geld kunnen lenen. Zo ergens, dan is in de economie de natuur sterker dan de leer. Een obligatie, de pandbrief inbegre pen. zo zagen wy reeds eerder, geeft een bepaalde rente en de lening heeft een nauwkeurig geregeld aflossingsschema. Op het monfent van uitgifte sluiten voorwaarden zich nauw by de situatie I op de kapitaalmarkt aan. maar de koersverschillen treden op wanneer deze situatie zich wijzigt! Zo ziet men op het ogenblik, nu de rentestand omstreeks 5% is. de 2%% N.V/.S. (Nederl. Werke lijke Schuld, Staatsschuld dus) waarop geen aflossingen worden verricht, hoewel I inkoop ter beurze mogelijk is, op 55%% I genoteerd. De 3%% Grootboekobligaties, j ook eeuwigdurend perpetuele schuld genaamd) noteren op het moment van schrijven 78%%. Nu ontvangt men op i deze stukken een rente van f. 25, resp. f. 35 per jaar *^er stuk van f. 1000. maar omdat men er op de huidige koers geen f. 1000, maar resp. f. 555 en 785 hoeft in te steken, kan men zeggen dat hier ren te wordt ontvangen over resp. f. 555 en f. 785, hetgeen neerkomt op een feitelij ke rente van omstreeks 4%%. Dit nu noemt men het rendement, dat dus lang niet hetzelfde is als rente. Rente is het bedrag, dat jaarlyks op een obligatie i wordt betaald, rendement is het jaarlyks rent?bedrag, uitgedrukt in procenten van wat men reëel voor de obligatie heeft betaald of moet betalen. Behalve het rentepercentage, waarte gen de lening is aangegaan, is ook de looptyd <het aflossingsschema) van in vloed op het koersverloop. Neem een 3%% obligatie Nederland, byv. die van 1951, welke thans binnen twaalf jaar moet zyn afgelost. Dit betekent, dat de belegge-, die er op de beurs thans ruim 90% voor moet befalen, in elk geval na 12 jaar f. 1000 voor terug ontvangt. Behalve de rente, maakt men dan in twaalf jaar f. ln0 kapitaalwinst. Deze omstandigheid steunt de koers, vergelijk hem slechts met de 3%% perpetuele schuld welke 78%% noteert. Het rende ment met de kapitaalwinst erin ver werkt noemt men het effectief rende ment, zonder de uitlotingskans heet het couponrendement. Wil men vandaag het effectief rendement berekenen van een obligatie, dan neemt men daarvoor de gemiddelde looptyd in aanmerking, d.w.z. de gemiddelde uitlotingskans. Men kan immers het volgend jaar even goed al met f. 1000 uitloten dan over een paar jaar. of in het ongunstigste geval, in het laatste jaar. Het voordeel voor de particulier van zulk een winst bij uitloting is ook, dat daarvan geen belasting verschuldigd is, omdat dit een zuivere vermogensaan- was en geen inkomen is. Is de rentestand laag, maar hebben staat, provincies, gemeenten, bedryven, hypotheekbanken enz. nog hoog renten de obligaties of pandbrieven uitstaan, dan lossen zij die. zodra de aflossings- voorwaarden zulks toestaan, ylings af. Een clausule, die dit mogelyk maakt, ontbreekt doorgaans niet. Wel moeten zy in een tijd als deze. nu het geld ondanks de hoge rentestand nog moei lijk te krygen is, vaak de bepaling op nemen. dat byv. gedurende de eerste tien jaar geen vervroegde aflossing mo gelyk is. Zelfs zyn er momenteel lenin gen, waarvan vervroegde aflossing is Drie vakanties De Amerikaanse komiek Red Skelton is dinsdag met zyn vrouw, dochter en negenjarige zoon Richard naar Europa vertrokken. Richard lijdt aan leukemie (bloedziekte) en heeft niet lang meer te leven. De afgelopen twee weken heeft Red Skelton de jongen New-York en Washington laten zien. De familie Skel ton gaat over de Noordpool naar Europa, waar Kopenhagen Stockholm, Duits land, Frankrijk, Italië en Spanje zullen worden bezocht. „Ik wil mijn jongen laten zien hoe mooi de wereld is. Voor het overige zyn wij in Gods hand", zo vertelde Red Skelton by zyn vertrek uit Hollywood. De filmactrice Ingrid Bergman (sinds enige jaren gehuwd met de Italiaanse regisseur Roberto Rossellini en woon achtig in Rome) heeft gisteren haar dochter Jenny, uit haar huweiyk met dokter Lindström, Parys laten zien. Het is een reünie na een scheiding van zes jaar. Jenny is thans achttien jaar De Sjah van Perzië zal zijn vakantie in West-Europa voortijdig afbreken in verband met de natuurrampen, die zyn land geteisterd hebben en morgen, don derdag, naar Iran terugkeren. Noord- Perzië werd verleden week in een gebied langs de Kaspische Zee getroffen door een zeer zware aardbeving, die totnogtoe het leven kostte aan 2000 personen en 5000 anderen verwondde. „Elektrisch oog" in den Haag Grote voldoening (Van onze Haagse redactie) Sinds enkele maanden bezit Den Haag als eerste stad in ons land een „elektrisch oog", dat op de politie post aan het Buitenhof is geplaatst en by een bepaald lichtniveau de straatverlichting in de gehele bin nenstad automatisch inschakelt. Dat dit elektrisch oog een foto- electrische cel goed functioneert, is vorige week woensdag wel heel duidelijk gebleken, toen de residentie in het mid daguur plotseling in het duister werd gehuld. Zonder dat mensenhanden er aan te pas kwamen, gingen de lan taarns in de binnenstad branden en toen het noodweer achter de rug was en het lichter werd. floepten de lantaarns auto matisch weer uit. Deze proefneming een idee van de heer J. Bolten, chef van de afde ling openbare verlichting van het Haagse gemeentelijk Elektriciteitsbe drijf heeft alle verwachtingen over troffen. De directeur van het bedrijf heeft dan ook opdracht gegeven haar voort te zetten. Recordmaand woningbouw In mei 1957 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 8012 woningen gereed gekomen. Het totale aantal gereed gekomen woningen in de eerste vyf maanden van dit jaar, nl. 33.864, is eveneens belangryk hoger dan in de overeen komstige periode van 1956, toen 2247 woningen gereed kwamen. Doordat in mei 1957 met de bouw van meer woningen werd begonnen nl. 8561 dan er werden voltooid, be reikte ook het aantal op 1 juni in uit voering zynde woningen een nieuw hoogtepunt met 100.107. In totaal waren eind mei 1957 sinds de bevrijding 542.025 nieuwe woningen gereed gekomen. Uitgifte van bijzondere postzegels in Nieuw-Guinea Evenals vorig jaar zal over enkele maanden de PTT in Nieuw-Guinea byzondere postzegels uitgeven, die met een toeslag zullen worden verkocht. Was de toeslag op de vorige zegels bedoeld voor de bestrijding van de lepra, ditmaal zal de extra opbrengst ten bate komen van de kindersterfte- bestrijding in Nederlands Nieuw- Guinea. De Simavi in Nederland is van plan in Hollandia een kliniek te openen om te helpen by de bestrydng van de kin dersterfte. Men heeft in gedachten een gedeelte van de opbrengst der nieuwe zegels straks ook aan deze instelling over te maken. uitgesloten. Maar onder normale om standigheden behouden de geldnemers zich alle rechten ve r, ook wel eens die van inkoop beneden pari (100%.- voor het nakomen der aflossingsverplichtin gen. Wie leent, is de leners knecht, schreef de Spreukendichter. Ten aanzien van obligaties en pandbrieven is het door gaans andersom. (De vorige artikelen in deze serie verschenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari, 1, 9, 23 en 25 maart, 1, 5, 18 en 20 april, 10 mei, 7 en 12 juni en 8 juli). FANTAstisch lekker... „Zet jouw moeder die óók elke week op Kaar boodschappenlijst „Natuurlijk, de nieuwe FANTA is immers de lekkerste chocoladereepf' Een VAN HOUTEN product ......stukken beter! Tot de laatste druppel: Goed zo, kleine meid. Laat je glas maar flink vollopen. Want voor jou is er niets beters, niets gezonders dan HEROI Neerlands veiligste vruchtendrank, bereid uit puur fruit. HERO verkwikt en sterkt het jonge lichaam door zijn zuivere natuurkracht. En alle 9 smoken éven lekker I Hero Perl Cassis Ananas Cerise Hero Smos Frambozen Grape Fruil Hero Tonic Tomalensop Appelsop 'eromilk En nieuw Hero Frulomil HHKi

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6