J. Visser wees vele tienduizenden vreemdelingen in Leiden de weg Nederlands zeemanshuis in Rouaan werd officieel geopend Nam na twaalf jaar afscheid als directeur van V.V.V. Nieuwe pensioenen Kamerleden Veilig-verkeersspeldjes aan 31 jongens en meisjes uitgereikt Zaalberg wil gaan bouwen aan Trekvliet en Rijn en Sehiekanaal Andere landen zijn Nederland in dit opzicht ver vooruit Officiële publikatie Franco zal rol van Juan Carlos binnenkort nader omschrijven 96ste jaargang Woensdag 10 juli 1957 Tweede blad no. 29182 De heer J. Visser, die direct na de oorlog, toen ook het vreemdelingen verkeer weer krachtig ter hand moest worden genomen, zich volledig heeft ingezet om ook Leiden op dit terrein weer een naam in het buitenland en ook in eigen land te geven, heeft gisteravond tijdens een in café restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden bijeenkomst officieel als directeur van V.V.V. afscheid genomen. In de loop der jaren heeft de heer Visser, charmant als hij Is en steeds beschikkend over een zonnig humeur, tienduizenden vreemdelingen de weg naar en door onze stad en haar be zienswaardigheden gewezen. In Engeland en Frankrijk. België en Amerika, Zweden en Noorwegen, Italië en Duitsland, doch ook in Groningen en Zeeland, Drente en Limburg, ja over een groot deel van de wereld, weet men thans wat Leiden en wijde omge ving te bieden hebben en dit is voor een belangrijk deel te danken aan het enthousiaste werken van de heer Vis ser. Bovendien deed men op de heer Visser nimmer tevergeefs een beroep indien plaatselijke manifestaties moes ten worden voorbereid. Alvorens zeer velen in de gelegenheid werden gesteld om van de heer en mevr. Visser afscheid te nemen vond een huldiging door het bestuur van V.V.V. plaats. v.v.v.v.v. De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, die de heer Visser hartelijk dankte voor al hetgeen hij in deze twaalf jaar op zo voortreffelijke wijze beeft gedaan en waardoor de naam van Leiden in het toeristisch verkeer zulk een goede klank heeft verkregen, zeide dat met dit afscheid in Leidr een einde komt aan de vijf V.'s: Visser Van V.V.V. In het vervolg zullen wij het weer met drie V's moeten doen. Uw naam. aldus spreker, was voor Leiden een begrip geworden. Voor jong en oud. rijk en arm stond gij steeds klaar. Steeds trad gij ze tegemoet met een opgewekt gezicht en een zonnig humeur en vertelde van het velen, dat Leiden en omgeving zo aantrekkelijk maakt. Was na de tweede wereldoorlog het begin bescheiden, bij Uw vertrek naar België laat gij een bloeiende V.V.V. achter U. Als dank voor al deze arbeid bood spreker de scheidende directeur en diens echtgenote namens het bestuur een blijvend aandenken aan: een prach tige vaas en schaal, keurig met bloemen opgemaakt. G. VAN WEELDEN NIEUWE DIRECTEUR Van deze gelegenheid maakte de heer Van der Kwaak tevens gebruik om de nieuwe directeur, de heer G. van Weelden uit Alkmaar, aan de aan wezigen voor te stellen. Spreker ver wachtte ook voor de heer Van Weel den een ruim arbeidsveld in Leiden, waarbij geprofiteerd kan worden van het baanbrekende werk van zijn voor ganger. De heer Van Weelden, die vermoede lijk 1 september zijn werkzaamheden zal aanvaarden, is sinds drie jaar direc teur van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal. De heer Visser, die vervolgens dankte voor de vriendelijke woorden en de aangeboden geschenken, zeide zich bij dit afscheid eerst recht bewust gewor den te zijn hoeveel hij thans in Leiden achterlaat. In de loop der jaren heb ik, aldus spreker, met tal van instan ties een hartelijk contact gehad. Een groot deel van de mij deze avond toe gezwaaide lof, komt echter niet mij toe, doch het bestuur, met wie het prettig samenwerken was. De heer Vis ser die er trots op was, dat in deze twaalf jaar nog nimmer, met wie ook, een hard woord was gevallen, zeide in Leiden een feesttijd te hebben doorge bracht. Uw aller sympathie was zeer groot DRUKKE AFSCHEIDSRECEPTIE Onder de zeer velen de heer Vis ser kent Leiden en Leiden de heer Vis ser die deze avond de scheidende directeur de hand ten afscheid druk ten, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. van Schalk, de heer O. F. Meerpoel BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frederik, zin. van J. L. Mulder en A. Brander; Johannes Gijsbertus, zn. van J. van der Zeeuw en E. Bleijie; Lilian Jo hanna Maria, dr. van C. M. L. Homan en J. Samsom; Arend, zn. van T. Vlieland en C. C. W. van Duijn; Wilhelmus Cor nells Jacobus, zn. van W. G. Zuidhoek en P. A. van Doorn; Johannes Gerardus, zn. van A. H. Disseldorp en W. C. Hogen- boom; Neeltje, dr. van J. de Jong en A. van der Vecht; Dirk. zn. van G. Lieftink en G. van Keeken: Jenneke, dr. van M. J. Ramp en M. van Willegen; Maria Johan na. dr. van J. H. Bizot en M. P. van Kempen. OVERLEDEN P. van Bemimelen, 26 jr. man; C. Hun- dersmarck. 61 Jr. man; P. van der Heiden. 55 Jr. echtgenote van P. Staring; J. Plok- ker, 63 Jr. man; J. Möhle, 59 Jr. man; D. Dreef, 56 Jr. man. De voorzitter van V.V.V., de heer D. van der Kwaak (rechts), biedt de heer en mevr. J. Visser-Bosman geschenken aan. (Foto L.D./Van Vliet) en mr. H. A. C Branderhorst. resp. on dervoorzitter en secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heren J. C. J. Lamber- mont en J. H. v. d. Kloot, voorzitter en secretaris van de Leidse Middenstands centrale, gemeenteraadsleden, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de heren H. de Wilde en M. B. de Jong, voorzitter en secretaris van K. en O., de oud-commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, de heer J. A. A. v. d. Horst, voorzitter van de afd. Leiden van de N.R.V., mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr. J. Drijber. voorzitter en secretaris van de 3 Octobervereeniging, gerij en in het bijzonder op de mid denstand. om als lid van de vereniging toe te treden. Een ledental van 215 is voor een stad als Leiden veel te ge ring! De heer Visser .die in deze vergade ring voor het laatst zijn jaarverslag uitbracht, kon daarin vele optimistische klanken laten horen. Het aantal vreem delingen was aanmerkelijk hoger dan in 1955. In dit jaar werden door het kan toor circa 7.400 mondelinge, 5.200 tele fonische en 2000 schriftelijke informa ties verstrekt. Het bezoek aan de Leidse musea loopt ook flink vooruit. De directeur gaf daarvan de volgende cijfers: Rijksmuseum voor Volkenkunde 32.607 (in 1955 27.500); Rijksmuseum van Oud heden 19.215 (16.841): Stedelijk Museum „De Lakenhal" 40.000 (25.600: Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen 2.400 (2.000); Het Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoéfer" 11.390 (5.000); Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie 2.656 (909). ONVOLDOENDE HOTELACCOMMODATIE Uitvoerig vestigde de directeur de aandacht op de schaarse en onvol doende hotelaccommodatie in Leiden. De vreemdeling van tegenwoordig, aldus de heer Visser, stelt andere eisen dan vroeger. In het algemeen wenst h(j een geriefelijke hotelkamer met bad of douche; bedienend perso neel en nachtportier, die hem in zijn landstaal te woord kunnen staan; een lounge waar hij zich kan verpo zen of eventuele zakenrelaties kan ontvangen. Deze en andere gerieven ontbreken grotendeels in Leiden. Daarbij komt nog het feit, dat onze stad, buiten 5 bioscopen, de vreem deling des avonds vrijwel geen recrea tiemogelijkheden biedt. Voorts betreurde hij het. dat er nog steeds niets tot stand is gekomen voor een praktische bezichtiging van het verblijf der Pilgrim Fathers in Leiden in het begin der 17e eeuw. Dit voor het Amerikaanse volk zo belangrijke feit moet toch in Leiden door de Amerikaan gezien en beleefd kunnen worden. Spre ker dacht hierbij o.a. aan het inrich ten van een Pilgrim Fathers-huisje. Tenslotte weidde de heer Visser uit voerig uit over de vele activiteiten, waaraan de V.V.V. haar medewerking verleende en aan de vele groepen bui- RADIO-ZANGRECITAL HENRI WELBOOREN Vrijdagochtend van 11.05 tot 11.35 uur zal door de VARA over Hilversum I een Schubertprogramma worden uitgezon den, geheel samengesteld uit opnamen van de zanger Henri Welbooren. Het programma bestaat uit de liederen: Liebesbotschaft, Aufenthalt, Das Fischer- madchen, Am Meer, Der Doppelganger, Die Forelle, Der Erlkönig en Der Musen- sohn. De pianobegeleidingen in deze opnamen werden verzorgd door Jan Nederpelt. VAKSCHOOL VOOR MEISJES (RAPENBURG 23) Voor het examen kinderverzorgster in koloniehuizen, uitgaande van de Cen trale Raad voor Kinderuitzending zijn geslaagd de dames: A. Burgemeester, Voorschoten; G. A. Keuning, Leiden; A. M. van der Lee, Voorschoten; W. J. van 't Oosten, Leiden en M. Wille, Koude kerk. Bij aftreden een aflopende uitkering (Van onze parlementaire redacteur) Op voorstel van de regering heeft de Tweede Kamer gisteren zonder discussie met algemene stemmen een nieuwe regeling van het pensioen voor haar leden aangenomen. Een Kamerlid, dat de 65-jarige leeftijd heeft bereikt en aftreedt, krjjgt een pensioen van 3.5% voor ieder lidmaatschapsjaar tot een maximum van 70% (na 20 dienstjaren dus) van de laatstgenoten schadeloosstelling, die thans f. 10.000 per jaar bedraagt. Het weduwenpensioen bedraagt de helft van het bedrag waarop het Kamerlid aanspraak zou hebben gehad. Het wezenpensioen bedraagt een vijfde van het weduwenpensioen voor een halve wees en tweevijfden voor een volle wees. Van de schadeloosstelling wordt 3% ingehouden als pensioenbijdrage. Het pensioen van een Kamerlid be staat thans nog (dadelijk ingaand met zijn aftreden) uit f. 240 voor elk jaar Kamerlidmaatschap met een maximum van 4800 gulden per jaar. In bepaalde gevallen kan binnen een zekere termijn Foutloos verkeersexamen doorlopen „Het gaat niet best met het verkeer in Leiden. Je hebt aan het staatje in de krant kunnen zien, hoeveel onge lukken er de laatste maanden hebben plaats gehad". Deze ernstige consta tering moest de wethouder van Onder wijs. de heer J. C. van Schaik, gister middag maken, toen hij in de grote zaal van Den Burcht veilig verkeers speldjes uitreikte aan 31 jongens en meisjes, die het verkeersexamen in maart schriftelijk en in mei mondeling geheel foutloos hadden kunnen doorlopen. tenlanders. die een bezoek aan de Sleu telstad brachten. Voorzitter Van der Kwaak, die de heer Visser hartelijk dankte voor „dit testament", zeide. dat het de schei dende directeur ongetwijfeld grote vol doening moet schenken, dat in het jaar. dat hij afscheid neemt, zijn har- tewens: de inrichting van een Pilgrim Fathershuisje, in vervulling gaat. Nadat ook d e penningmeester, de heer G. A. F. Everstijn, zijn jaarverslag had uitgebracht er is een nadelig saldo en de aftredende bestuurs leden. de heren dr. J. Keuning en E. Wijnans. waren herkozen, werd de vergadering gesloten. Nog geen overeenstemming met Gistermiddag is ten kantore van de vennootschap de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering gehouden van de N.V. Koninklijke Nederlandse Fabriek van de heer M. Weima,. directeur van de Wollen Dekens,v.h^ J. .9-_?aa„ar? en Markt- en Havendienst, de heer F. Verstegen namens het bestuur van de Vebo, een deputatie van het Rijns- burgse Corso-comité en vele anderen. Ook uit V.V.V.-kringen toonde men uiteraard belangstelling voor dit af scheid. Aanwezig waren o.m. jhr. W. Boreel .directeur van de A N.V.V., de her O. v. d. Gronden, hoofd Binnen land A.N.V.V., mr. R. H. Woltjer, di recteur van de Prov. V.V.V. Zuid-Hol land, de heer J Vet, voorzitter van de Ver. van directeuren van V.V.V.. de heer J. N. Strijkers, directeur V.V.V. te Amsterdam en voorts afgevaardig den van V.V.V.-besturen uit de omge ving. V.V.V. LEIDEN HAD EEN GOED JAAR. Aan dit afscheid ging de jaarverga dering vooraf. In zijn inleidend woord merkte de heer Van der Kwaak o.a. op, dat 1956 voor de Leidse V.V.V. een bijzonder goed jaar is geweest. Tal van activiteiten werden met succes be kroond. Spreker bracht hiervoor dank aan het personeel, dat veel werk heeft verzet. De heer Van der Kwaak deed tenslotte een beroep op de Leidse bur- Zn. De afgetreden president-commissa ris, de heer A. B. Henny, droeg de lei ding over aan de nieuwe president-com missaris, mr. J. H. B. Kernkamp, waarna hij als commissaris werd herkozen. Tijdens de bespreking van het jaar verslag werd van directiewege medege deeld, dat van de zijde van de afnemen de confectie-industrie een zekere aarze ling wordt getoond als gevolg van de bestedingsbeperking, maar dat het be drijf ruim met orders is volgeboekt. De afzet zou met enige honderden procen ten verhoogd kunnen worden, maar daarvoor is uitbreiding van het produk- tie-apparaat en een meer efficient Gemeente Leiden mogelijkheid, dat de fabriek wordt overgeplaatst naar Vlijmen, waar zich thans reeds de zeer gemechaniseerde spinnerij bevindt. In dat geval zou een reeds aangekocht pand in de binnenstad van Leiden (Vismarkt) tot showroom worden om gebouwd. Een team deskundigen heeft na zorgvuldige studie gerapporteerd, dat de besparingen in een efficient ingerich te nieuwbouw zo groot zullen zijn door sneller materiaaldoorstroming en voor koming van arbeids- en tijdverlies, dat de nieuwbouw uit deze besparingen over een periode van enkele jaren zou kun nen worden bekostigd. Het is nog niet te voorzien in hoeverre de bestedingsbeperking de realisatie van de bouwplannen beïnvloeden zal. De jaarstukken werden goedgekeurd De wethouder roemde hun prestatie, maar maakte van deze gelegenheid meteen nog even gebruik om hun de uiterste voorzichigheid op het hart te binden. „Wij moeten niet alleen aan onszelf denken, maar ook aan anderen. Als wij fouten maken in het verkeer brengen wij ook anderen in gevaar." Een en dertig jongens en meisjes kregen deze veiligverkeersonderscheiding opge speld, maar in de zaal waren ook nog 270 kinderen aanwezig, die zich op andere wijze verdienstelijk hadden ge maakt in het belang van het verkeer: de verkeersbrigadiers. Aan de brigadier- tjes, die de school gaan verlaten en die in het afgelopen jaar hun belangrijke taak naar behoren hebben vervuld, werd een oorkonde uitgereikt. De kinderen kregen een aantal filmpjes voorgescho teld, een sportfilmpje, wat tekenfilmpjes en een vrolijke rolprent van Stan Laurel en Oliver Hardy. In de pauze van deze gezellige middag werden alle kinderen getrakteerd. De jongens en meisjes, die foutloos het verkeersexamen doorliepen, zijn: G. Stemmer, W. v. d. Tuin, W. v. d. Berg, C. Snoek, J. Mulder, M. Steenber gen, N. v. d. Berg, B. Dieben, Th. Kroon, A. v. Leeuwen, A. IJsselmuiden, M. Zandbergen, L. de Wit, P. C. v. d. Peet, J. van Vliet, J. Heymans, D. Holswilder, S. Weeda, F. P. Pjjnnaken, M. Serdijn, A. v. d. Heyden, W. de Roos, A. v. Nieu- wenhoven, E. v. Peenen, A. Lepelaar, F. Koet, P. Mieloo, J. de Leeuw, M. C. Mol, J. Stapper, R. v. Gaaien. gebruik van een nieuw fabriekscomplex i eVenals het voorgestelde dividend van nodig. Met de gemeente Leiden worden be- tien procent (vorig jaar 8 procent). De gang van zaken in het reeds ver- Eindexamen Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar slaagden voor het einddiploma H.B.S.-B.: de dames: E. A. E. Albarda, H. Elout, M. B. Eschauzier, A. B. Klaa- sesz, O. J. M. Lukowski; de heren: K. van Amerom, Warmond; J. A. Beker, Oegstgeest; C. J. Bloys van Treslong, T. W. N. Coenen, A. Jansen, A. H. Koch; J. A. Kutterink, Voorschoten; W. Leeu- wenburgh, 's-GravenhageC. Locher, Oegstgeest; S. Prins, W. R. Driessen, H. Ph. Elzerman, W. M. Groenewegen, J. M. Hazenberg, H. A. M. Juddu, H. A. C. Kerckhoff; Th. Laurentius, Voorscho ten; H. Mulder; H. Oerlemans, Noord- wijk aan Zee; P. M. Toolens, J. H. H. Vermeer, B. A. de Vet, A. D. van Wal raven, J. M. Willemse. 3 Kandidaten werden afgewezen. Waar geen plaatsnaam werd vermeld, is deze Wassenaar. MULO-EXAMENS Voor het Mulo-examen zijn geslaagd de heren H. B. v. d. Leeden, P. v. Dom melen (voor B), G. van Dam, G. Kra mer, N. H. v. Leeuwen, D. J. Lock, G. J. v. Heijningen. S. Brussee, W. Schipper, M. J. Alting J. C. de Roode G. C. nog worden gekozen tussen de oude of de nieuwe regeling. Nu de nieuwe regeling is gebaseerd op uitgesteld pensioen, ingaande op 65- jarige leeftijd, indien men geen Kamer lid meer is, is ook voorzien in een af lopende uitkering by aftreden op jongere leeftijd dan 65 jaar. Deze aflopende uit kering wordt toegekend voor een periode gelijk aan het tijdvak, waarin het Kamerlidmaatschap is bekleed, doch ten minste voor de duur van twee jaar en ten hoogste zes jaar. In het eerste jaar bedraagt de uitke ring 80%, in het tweede jaar 65% en vervolgens 50% van de schadeloosstel ling. De uitkering houdt op of wordt verminderd zodra het gewezen Kamerlid inkomsten gaat genieten uit arbeid of bedrijf na de dag van aftreding. Met 117 tegen 0 stemmen heeft de Kamer voorts het wetsontwerp aange nomen tot verhoging met een algemene bijslag van de pensioenen van gewezen ministers, Staatssecretarissen en leden der Tweede Kamer, alsmede van de pensioenen van hun weduwen en wezen. De kosten van deze verhoging worden geraamd op f. 140.000. De stemming was nodig omdat voor een dergelijk wetsont werp volgens de Grondwet de instem ming van twee-derden van de Kamer leden is vereist. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heer J. C. van Munster van Heusen (R'dam); kand. examen A Wis- en Natuurkunde mej. W. H. M. Voor hoeve (Leiden), mej. T. Geilman (Lei den) en de heer J. W. Maassen (Rijs wijk) kand. examen F Wis- en Natuur kunde de heren J. von Ham (Leiden) en P. M. Dieleman (Leiden); kand. examen F' Wis- en Natuurkunde de heer J. Laban (Rotterdam)kand. examen C Wis- en Natuurkunde de heer C. R. Traas (Leiden); kand. examen L Wis- en Natuurkunde mevr. J. K. Y. BongLie (Leiden); kand. examen K Wis- en Natuurkunde mej. E. Pees (Leiden), mej. H. André de la Porte (Leiden), mej. W. E. de Boer (Leiden), mej. M. Korink (Leiden) en de heren J. C. Rinner (Leiden), C. J. den Otter (Noordwyk), J. W. M. Oss (Leiden) en F. Tuyn (Leiden); doet. examen Schei kunde de heer W. Dorst (Leiden); doet. examen Geologie de heer W. A. W. Leeflang (Den Haag); doet. examen Biologie de heer C. A. W. Jeekel (Heem stede) kand. examen Geschiedenis mej. E .Kamp (Bloemendaal)doet. examen Wijsbegeerte de heer H. van 't Veer (Den Haag)doet. examen Geschiedenis de heer H. W. van Helsdingen (Den Haag)prop. examen Godgeleerdheid de •heren T. A. D. W. Aris (A'dam) en W. Bax (Arnhem). CORRESPONDENTIE H. B. te L. Leiden, Utrecht, Drie bergen, Leersum, Wageningen, Ooster beek, Arnhem, De Steeg, 127 km. H. te L. Het sap van een perzik geeft inderdaad een moeilijk te verwij deren vlek. Wij geven U in overweging het eens te proberen met ossegalzeep. In de ouderdom van 83 jaar is overleden de heer J. Groot, gepensio neerd ambtenaar van de NB., die ruim 23 jaar voorzitter is geweest van de afd. Leiden van de Ned. Bond van Gepen sioneerden van Spoor-, Tram- en Ver- voerspsersoneel. sprekingen gevoerd over de verkoop I streken deel van 1957 is gunstiger dan Schaap en J. Groeneveld en de van de bestaande fabrieksgebouwen j die in de overeenkomstige periode van dames: L. A. Knegtel, m. v. Dommelen, en de bouw van een nieuw complex het vorige jaar, zo werd tijdens de rond- j l. Dys, W. N. v. Leeuwen, A. Bout. c. aan het Rijn- en Sehiekanaal en de vraag medegedeeld. De produktie is nog j e. van Tilburg, c. m. Vis L. m. Ver- rr1„4 Kornrnbinimn liohhnn I ioor lnnonH nnrfonVc nipt in Hp T»rii7Pn V.nnü i AT TTormi Trekvliet. Deze besprekingen hebben j nog niet tot een definitief resultaat geleid, zodat over de details van de nieuwbouwplannen nog geen mede delingen konden worden gedaan. Mocht geen overeenstemming met Leiden bereikt worden dan bestaat de zeer lonend, ondanks niet in de prijzen doorberekende kostenstijgingen. Voorals nog wordt geen gebruik gemaakt van een nog veroorloofde prijsverhoging van vijf procent, omdat de winstmarge vol doende is en bij verhoging gevaar van klantenverlies zou bestaan. Zeelieden staken de handen uit de mouwen (Van onze Parijse correspondent) In de stad Rouaan heeft de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk mr, C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout gisteren het eerste Nederlandse zeemanshuis officieel geopend. Rouaan is in belangrijk heid de tweede haven van Frankrijk en na Rotterdam - als nummer één - de derde van Europa, zodat heel wat Nederlandse zeelieden deze haven aan doen. Verscheidene Franse autoriteiten waren aan wezig bij de opening, onder wie de prefect en de burgemeester van Rouaan, terwijl een autobus met 33 zeemansvrouwen, onder leiding van de Rotterdamse havenpredikant ds. Schokking, eveneens was overgekomen. Aan de plechtigheid werd speciale luister bijgezet door de uitreiking door Hare Majesteits ambassadeur van de versierselen, verbonden aan de waardig heid van Officier van de Orde van Oranje Nassau, aan de Deense inge nieur T. Dons Petersen, vertegenwoordi ger in Parijs van een belangrijke Neder landse scheepswerf, die als voorzitter het initiatief had genomen tot de stichting van de Nederlandse zeemansraad voor de Seine .waardoor de oprichting van dit centrum mogelijk werd gemaakt. Nederland, zo vertrouwde de secretaris van het centrum, de heer J. Pieterse, ons tijdens de receptie, die na afloop op een Nederlands schip gegeven werd, toe. heeft als zeevarende mogendheid het getij gedurende lange tijd eigen lijk laten verlopen. Engeland is met eigen zeemanshuizen in buitenlandse havens ons al ongeveer een eeuw ge- den voorgegaan .terwijl ook de Scan dinavische landen reeds sinds lange tijd in de voornaamste wereldhavens hun eigen centra hebben ingericht. De stichting van het Nederlandse zee liedenhuis .waaraan de regering, de voornaamste Nederlandse scheepvaart ondernemingen en de Ned. Hervormde kerk hun materiele medewerking had den verleend, had zich voor een schap pelijk bedrag een paar jaar geleden in Rouaan een huis kunnen verwerven, waar de vaderlandse schippers te allen tijde nu hun eigen onderdak zullen kun nen vinden. ZEELIEDEN AAN HET WERK Dat de Nederlandse zeevarenden het bezit van een eigen huis op prijs wis ten te stellen, heeft de havenpredikant ds. Baart, die zelf van huis uit machi nist van de kustvaart is, onweerleg baar weten aan te tonen, want de in richting en het schilderwerk van het centrum werden door Nederlandse schippers op de doorvaart verricht. Het huis, dat niet ver van de haven is gelegen, ziet er fris en welverzorgd uit en bevat naast lees- en speelgelegenheden, ook nog een paar kamers, waar de vrou wen van zeelieden kunnen logeren. We mogen de schilders en binnenhuis architecten-zeelieden de eer dan ook niet onthouden, dat zij van hun eerste zeemanshuis in Frankrijk een bijzonder smaakvol geheel hebben gemaakt. EEN EERSTE STAP Zeker niet minder groot zijn echter de verdienste geweest bij de voorberei ding van ds. Baart en zqn charmante echtgenote, die de dagelijkse leiding over het zeemanshuis verder zullen Nadat ds. Baart zijn oog had laten val len op het gebouw van de Noorse missie onder de zeelieden, een fraai 18de eeuws herenhuis, had hij zich bijzonder inge spannen om de nodige gelden, ongeveer een halve ton te vergaren. Per maand wordt verwacht, dat ongeveer 400 Neder landse zeelieden gebruik zullen maken van dit centrum in Rouaan. waarvan in voorbeeld bestond. Het betekent een eer- Antwerpen reeds sinds enkele jaren een ste stap op de weg zo merkte de Ne derlandse ambassadeur in zijn wel komstwoord op waar andere landen ons reeds geruime tijd zijn voorgegaan. Ruim 30.000 landgenoten doen dagelijks buitenlandse havens aan. zonder daar vandaag nog een eigen huis te kunnen vinden. En we mogen daarom slechts met ds. Baart hopen, dat ook in andere havensteden Singapore en Londen staan als volgende centra op de ver langlijst ook spoedig Nederlandse zee- vaartcentra geopend kunnen worden. booij M. Vergunst H. Seelbach en M. Wilschut De kandidaten zijn bovendien ge slaagd voor het Middenstandsexamen. Hier ter stede is een plaatselijke afdeling opgericht van de Pacifistisch Socialistische Partij, welke sedert zij in het begin van dit jaar werd gesticht, thans over het gehele land ruim 650 leden telt. Als voorzitter der Leidse af deling treedt op de heer C. Perfors; secretaris is de heer J. P. Kruithof, Lysterstraat 32. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „De meervoudige nationaliteit—, de heer Ko Swan Sik, geboren te Magelang (Ind.) en thans wonende te Den Haag. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Kuituur en kuituurveranderingen in het Moejoe-gebied)-, de heer J. W. Schoorl, geboren te Den Helder en thans wonende te Noordwyk aan Zee. ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan bet bepaalde bij artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis* dat met ingang van 11 Juli 1957 tot en met 31 Juli 1957 ter gemeente-secretarie (Stadhuis, afdeling Openbare Werken, kamer 111) voor een leder ter Inzage zal liggen het besluit van de gemeenteraad van 8 Juli 1957 tot onteigening ten name van de gemeente Leiden in het belang der volkshuisvesting Ingevolge het bepaalde bij artikel 77, eerste lid, onder 40, der Onteigeningswet, van eigendommen, welke zijn gelegen aan de Morsweg en de Lop- senstraat. en zulks ter uitvoering van het goedgekeurde uitbreidingsplan „Leiden- Lopsenstraat", vastgesteld op 23 Januari 1950, overeenkomstig het b{j dit besluit behorende grondplan, kaart gemerkt K4- 1292, en verdere bescheiden, als genoemd ln artikel 80, tweede lid, der Onteige ningswet. Lelden, 10 Juli 1957. De Burgemeester voornoemd, f. H. VAN KINSCHOT. STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het Steenschuur met Ingang van heden tot 1 september a.s. zal zijn afgesloten voor alle scheepvaartverkeer. Troonpretendent heeft officiersopleiding aan academie van Saragossa beëindigd Generaal Franco zou van plan zjjn op de nationale feestdag van 18 Juli de wederinstelling van de monarchie af te kondigen, aldus meldt het Franse pers bureau AFP uit de Spaanse hoofdstad. In gewoonlijk welingelichte kringen van Spaanse monarchisten neemt men dit niet zonder meer aan, maar men oor deelt het wel waarschijnlijk, dat Franco op die dag iets zal zeggen over de rol, die Don Juan Carlos, de kleinzoon van ex-Koning Alfons XII' in de toekomst in Spanje zou moeten spelen. Weldra naar Zwitserland Don Juan Carlos, zoon van Don Juan, de pretendent naar de Spaanse troon, is zaterdag in Madrid aangekomen. Hij heeft zijn officiersopleiding aan de mi litaire academie van Saragossa beëin digd en zou nu op de hoogte worden ge bracht van de werking der fundamentele instellingen in Spanje. Op 10 juli gaat hy naar Saragossa om de rang van tweede luitenant te ontvangen en daar na naar Zwitserland, waar zijn groot moeder, ex-Koningin Victoria-Eugenie van Battenberg, de gemalin van Alfons XIII, verblijft. Op 31 maart 1947 verklaarde generaal Franco, dat Spanje weer een monarchie zou worden, met een regentschapsraad en hemzelf als staatshoofd. Ingeval van ongeschikheid of dood van het staats hoofd moet de regentschapsraad met een meerderheid van twee-derden een koning of regent voorstellen, die dan door een meerderheid van twee-derden van de Cortes (parlement) moet worden aanvaard. Op 6 juli werd deze opvol- gingswet by volksstemming aangeno men, waarbij veertien miljoen van Je zeventien miljoen stemgerechtigden voor stemden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3