fes Wereldorganisatie vreedzaam gebruik van atoom-energie Wilde mail zijn medebewoner met rattenkruii vergiftigen? Tweede Kamer met vakantie tot eerste week van september Europese verdragen door Parijs met ruime meerderheid aanvaard 's nachts pijn ISRAËLISCHE PATROUILLE DOOR SYRIERS RESCHOTEN Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 10 JULI 1957 Apart verdrag met Amerika (Van ozne parlementaire redacteur) Na twee jaar van voorafgaande be sprekingen, gevoerd als gevolg van een Amerikaans initiatief in de V.N., is op 26 oktober 1956 te New York een in ternationale organisatie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie opgericht, waarbij ongeveer alle lan den ter wereld zijn aangesloten met inbegrip van Rusland en de Oost Europese landen. Daarom waren ook de communisten geen tegenstanders toen de Tweede Kamer gisteren na een zeer korte discussie het desbetref fende statuut zonder hoofdelijke stem ming goedkeurde. De organisatie heeft ten doel door internatianale samenwerking de bijdra ge van de kern-energie voor vrede, ge zondheid en voorspoed in de wereld te verhogen en er daarbij op toe te zien dat de verleende hulp niet ten behoeve van enig militair doel wordt gebruikt Het statuut bevat ingrijpende bepalin gen ter waarborging van het uitsluitend vreedzaam gebruik van de kern-energie. De vaste zetel van de organisatie zal gevestigd zijn te Wenen, waar in augus tus de eerste zitting van de algemene conferentie zal worden gehouden. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming heeft de Kamer de overeenkomst goedgekeurd ,die op 22 juni 1956 te Washington is gesloten tussen Neder land en de V.S. betreffende het niet- militalr gebruik van atoom-enrgie. Hierdoor zal Nederland gedurende de komende iaren over splijtstof de be schikking kunnen krijgen in een zodani ge hoeveelheid dat van een belangrijke bijdrage tot dekking van de Nederlandse behoeften gedurende tien jaar kan wor den gesproken. Voorts zal Nederland kunnen putten uit allerlei gegevens, die Amerika in de loop der jaren na kost bare onderzoekingen heeft vergaard. Alleen de communisten verklaarden Bevel Hr. Ms. Karei Doorman Met het bevel over Hr. Ms. vliegkamp schip Karei Doorman, waarvan de ver bouwing thans de voltooiing nadert, zal worden belast kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, die tot 5 juli j.l. commandant van de Onderzeedienst te Rotterdam was. Met de waarneming van het bevel over de Onderzeedienst is thans belast kapitein-luitenant ter zee N. J. H. Gregory, tevoren eerste officier van de Onderzeedienst. Voor de functie van eerste officier van Hr. Ms. Karei Doorman is bestemd kapitein-lui'tenant ter zee H. C. van de Stadt. zich tegen de goedkeuring van dit ver drag omdat de uitwisseling van gegevens wederkerig zal zijn. Advertentie Australië heeft de Nederlanders graag De minister van Arbeid en Nationale Diensten van Australië, Harold Holt, is gistermorgen uit Londen op Schiphol gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. „Australië heeft nog steeds grote belangstelling voor de Nederlandse immigranten. De immigratie is iets teruggelopen, maar ik neem aan, dat de belangstellng van de zijde van Nederland thans weer stijgende is. Australië heeft de Nederlanders heel graag", zo verklaarde minister Holt. Morgen vertrekt de heer Holt naar Madrid. Er zijn vele Basken, die in ver band met de schapenteelt naar Austra lië willen komen om daarin een bestaan te vinden. Karei de Groteprijs voor ds. Wit De prijs der stad Nijmegen, de „Ka- rel de Groote-prys", is dit jaar voor literatuur toegekend aan ds. J. Wit, pre dikant van de Waalse gemeente te Nij megen De officiële uitreiking zal ver moedelijk in september geschieden. Friese vlag en wapen effieiëel Provinciale Staten van Friesland heb ben besloten maatregelen te treffen om bevestiging te verkrijgen van het gebruik van het provinciewapen en tot het vast stellen van de provincievlag, die beide reeds lang in gebruik zijn. Merkwaardige handeling in bejaardenhuis De Rijkspolitie van de groep Mantgum (Fr.) heeft een 73-jarige man uit Weidum aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht te hebben gepoogd de minder valide medebewoner Sterkenburg van het bejaardentehuis te Weidum door middel van rattenkruit te vergiftigen. De aangehoudene, die is overge bracht naar Mantgum, ontkent hardnekkig. reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475- A'dam - Tel 86211 Tele* 12282 De heer Sterkenburg, die te Leeuwar den werkzaam is bij de „Leeuwarder Gemeenschap voor Minder Validen", werd de laatste dagen steeds zeer on passelijk. Men besloot de boterhammen te onderzoeken die hij elke dag van het tehuis meekrijgt. Het bleek dat zij rat tenkruit bevatten. De politie werd in de zaak gemengd en de verdenking viel op de 73-jarige. De groepscommandant van de Rijks politie te Mantgum besloot de gang van zaken in het tehuis eens van nabij te laten volgen. Men zat er op een nacht op wacht in de nabijheid van het voor de heer Sterkenburg bestemde trommel- Inmiddels onderzoek Europese verdragen (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst .heeft gisteren de le den met. vakantie laten gaan tot de zo besloot de minister-president, is zioh zijn centrale positie in Europa bewust en het zal in de toekomst de schakel kunnen vormen tussen ons continent en Afrika. De afgevaardigden, die vóór stemden, waren de socialisten, de (r.k.) voüksre- publikeinen, een deel van de radicalen en 'het merendeel van de gematigden of conservatieven. De tegenstemmers wa ren de communisten, de radicale aan hangers van Mendès-France, de Pouja- disten, de Gaullisten en enige rechts georiënteerde nationalisten. Aantal voorstanders in Eerste Kamer nog groter dan thans reeds verkregen (Van onze Parijse correspondent) Met een meerderheid van 342 tegen 234, waarmee de meest optimistische ver wachtingen werden overtroffen, heeft de Franse Nationale Vergadering gisteren toestemming gegeven de verdragen voor de Europese eenheidsmarkt en de atoom gemeenschap te ratificeren. De verdragen zullen dezer dagen nog door de Raad der Republiek worden bestudeerd en behandeld, doch aangezien in dat lichaam het aantal „Europeanen" nog groter is dan in het Palais Bourbon, bestaat er geen enkel gevaar, dat er alsnog een spaak tussen de wielen gestoken zal kunnen worden. Daad van politieke moed De Franse premier Maurice Bourges- Maunoury heeft in een korte rede zijn grote voldoening over deze resultaten uitgesproken en opgemerkt, dat met deze daad van politieke moed het par- Vervolg van pag. 1 Europese verdragen Euratom In de memorie van toelichting op het Euratomverdrag, waarin veel wordt her haald van wat reeds eerder over dit onderwerp is gezegd en geschreven, wordt gesteld dat ons land in de voor ste gelederen der landen moet staan die zich op kernenergie toeleggen, wil het zich in de Europese gemeenschap hand haven. Daartoe zyn wij, evenmin als andere kleine en middelgrote landen, niet uit eigen kracht in staat. Het verdrag dient, naast bevordering van de ontwikkeling van de kernenergie, mede de politieke doeleinden welke aan het streven naar een Europese eenheid ten grondslag liggen. Ondanks de sa menwerking, ja zelfs in versterkte mate door de samenwerking, zal ieder land een eigen nationaal programma kunnen vaststellen en ten uitvoer brengen. Een gecoördineerd programma kan hiervoor slechts een stimulans zijn, terwijl uit wisseling van gegevens en vindingen de verwezenlijking der individuele en ge coördineerde programma's sterk zal be vorderen. Het stemt de regering tot voldoe ning dat de verdragstekst de natio nale en particuliere vrijheid volledig handhaaft, waarmee geheel aan de Nederlandse wensen is voldaan. Een tweede punt waaraan de Nederlandse regering grote waarde hecht, zijn de regelingen betreffende bescherming van de gezondheid. Ook op dit ge bied is aan de Nederlandse wensen in verregaande mate tegemoet gekomen, met name omdat voorzien is in een internationale controle op de radio activiteit van land, lucht en water. De geografische ligging van ons land aan de mond van de grote rivieren heeft tot gevolg, dat aan een dergelijke controle de grootst mogelijke waarde moet worden gehecht. Nog 56 miljoen In het thans ter tafel liggende ver drag is er niet naar gestreefd voor het probleem van het militair gebruik van kernenergie, dat veeleer in het kader der Verenigde Naties behandeling ver dient, een oplossing te vinden. Wel is voorkomen, dat de andere deelnemende landen via de in het verdrag aanvaarde verplichtingen direct of indirect mede verantwoordelijkheid zouden aanvaar den voor het defensieprogramma van een der verdragstaten Het aandeel van Nederland in het feerste week van september. „Ik ge voel mjj als een gelukkige beoefenaar van de duivensport", zei hij. die de manden opent en zijn snelgewiekte tomen de vrijheid geeft om uit te zwermen in hun element." Afgezien van veel ander voorbereidend werk zullen binnenskamers op 16 au gustus nog de wetsontwerpen worden onderzocht tot goedkeuring van de verdragen inzake de Europese gemeen schappelijke markt en Euratom. Aan dat zogenaamde afdelingsonder- zoek zal nog veel voorafgaan. De par tijen zullen die wetsontwerpen eerst willen bestuderen in fractiecommissies en dan in fractievergadering, en de com missie tot voorbereiding van de open bare behandeling zal afvaardigingen uit alle delen van het bedrijfsleven willen ontvangen. Helemaal vakantie hebben dt Kamerleden dus niet. Verwacht wordt dat de Europese ver dragen omstreeks 1 oktober in openbare behandeling zullen komen. In de eerste week van september zal het eerste boek van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek worden behandeld, j Bij voorbaat legde de heer Korten- i horst zich erbij neer dat het niet zal I gelukken de rijksbegroting 1958 voor I Kerstmis af te handelen, maar met het optimisme van een vakantiestemming lement ajn vertrouwen in de toekomst deed hij wederom een beroep op de Ka- van het land had uitgedrukt. Frankrijk, verleden zich te beperken bij de begro tingsbehandeling. Het ligt in zijn voor nemen kort na Prinsjesdag hierover een bespreking te houden met de fractie voorzitters die wel tot de conclusie zul len moeten komen dat de enige doel treffende maatregel een verdere beper king van de spreektijd is. Voorts deelde de voorzitter mee dat hij van plan is in het komende najaar de Kamer niet meer op vrijdag bijeen te roepen omdat voortaan op die dag ver gaderingen van de ministerrad zullen worden gehouden. Tot dusver kwam de ministerraad op maandag bijeen, maar tje brood, maar er gebeurde niets. Maar aan het einde van de tweede nacht, 's morgens vroeg, zag men dat de ver dachte zich naar de plaats begaf waar het trommeltje stond. Hij nam het op en ging er mee naar zijn kamer, maar men zag even later ook. omdat hij blijk baar onraad vermoedde, het trommeltje terug brengen. De politie heeft eens een kijkje genomen op de kamer van de 73- jarige en daar een hoeveelheid ratten kruit gevonden. Daarna heeft zij de bewoner van de kamer aangehouden. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat de 73-jarige in een enigs zins onevenwichtige toestand verkeert, omdat hij een dag of tien geleden zijn vrouw heeft verloren. (De thans aange houdene heeft een veroordeling tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord, vele jaren geleden te Den Haag gepleegd, achter de rug. Nadat hij 16 jaar had uitgezeten werd hij vrijgelaten. Hij her trouwde toen met de vrouw van wie hij gescheiden was. Deze vrouw is nu over leden). Advertentie en aldoor wakker AKKERTJES' helpen direct Kinderen speelden met vuur TWEE WONINGEN UITGEBRAND Twee met vuur spelende kinderen zijn er gistermiddag debet aan geweest, dat twee houten woningen, staande aan de Prinsenstraat te Zaandam, resp. be woond door de families Faassen sr. en Faassen jr. zijn uitgebrand. De kinderen stookten een vuurtje te gen een aan de woningen gebouwd schuurtje, dat plotseling vlam vatte. Weliswaar poogden omwonenden met emmers en pannen water een begin van brand te blussen, dooh veel hielp dit mei. Men zag nog kans de inboedel van Faassen sr. naar buiten te brengen, maar toen de brandweer verscheen schoten de vlammen uit de daken. De brandweer had daarbij de peoh, dat de druk op de waterleiding zeer gering was. zodat zij naar andere bronnen moe-t uitzien, hetgeen enige tijd vergde. De families zijn laag verzekerd. Incident duurde bijna tien uur ondanks V.N.-bevel tot staken van het vuren Bü de Israëlische nederzetting Gonen, ten noorden van het Hoeleh-meer aan de Syrische grens, heeft zich gisteren een ernstig incident voorgedaan, dat ruim negen uur heeft geduurd en waarbij zowel aan Israëlische als aan Syrische zyde verscheidene gewonden vielen. Het begon omstreeks het middaguur, toen Syrische soldaten met geweren en mitrailleurs het vuur openden op een Israëlische politie patrouille in het grensgebied ten zuiden van de nederzetting. Een Israëliër werd zwaar gewond en daarop gaf de patrouille „vuur terug". De Syriërs braehten toen, als antwoord, mortieren in de strijd, die een zwaar bombardement begonnen op de Israëlische „kibboets" Gonen. Nadat de gemengde bestandscommissie van de Ver enigde Naties niet minder dan zesmaal „staakt het vuren" had geboden, beëin digden de Syriërs hun mortiervuur. Gisteravond, toen het bombardement nog voortduurde, werd het incident besproken in het Israëlische kabinet, dat juist in spoedzitting bijeen was om kwesties van buitenlands belang te T>espreken in ver band met het bezoek van de vrouwelijke minister mevrouw Golda Meir aan het buitenland. Een woordvoerder van de Israëlische regering noemde de toestand „ernstig". Syriërs geven een geheel andere lezing van botsing Reeds om kwart voor drie in de mid dag hadden waarnemers van de ge mengde bestandscommissie van de V.N. order gegeven het vuur te staken, maar de Syriërs trokken zich daar niets van aan. Een uur later, toen het bombarde ment reeds 4 uur duurde, waren er nog geen tekenen, dat het zou verminderen; op dat ogenblik telde de nederzetting reeds vijf gewonden. Tenslotte zweeg het Syrische geschut om kwart voor tien in de avond, nadat de V.N.-waarnemers zes bevelen tot staking der vijandelijk heden hadden gegeven. Juist gisteren was kolonel Byron Leary. plaatsvervan gend leider van de Commissie van toe zicht der Ver. Naties, die generaal-ma- joor Burns vervangt, naar de Syrische hoofdstad Damascus gereisd ter bespre king van de vele grensincidenten, die zich in de laatste tijd hebben voorge daan. Hammarskjöld. secretaris-generaal der V.N. heeft, van Genève uit, zowel in verband met de toegenomen minis tersbesprekingen op internationaal ge bied. speciaal in Benelux-verband. zou den de ministers gaarne de maandag voor zulke besprekingen vrij willen hou den. Het is de bedoeling de vrijdag te vervangen door een of meer avondver gaderingen op dinsdag, woensdag en donderdag. BINNENLAND Bij K.b. is benoemd tot Comman deur in de orde van Oranje-Nassau prof. mr. C. W. Star Busmann, vice-voorzltter van de Staatscommissie inzake herziening van de Nederlandse Burgerlijke Wetgeving. Na vele lange jaren met verschei- deze organen samengewoond te hebben in één grachtenhuis heeft de Nationale Fe deratie voor de Geestelijke Volksgezond heid eindelijk een nieuw eigen huis. Het gebouw aan de Viottestraat te Amster dam werd gistermorgen officieel in ge bruik gesteld door de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff. heeft gistermiddag in de Eerste Kamer mede gedeeld. dat binnenkort een advies tege moet kan worden gezien van de Gezond heidsraad over de tandheelkunde. Aan de hand van dit rapport zal een nota aan de Tweede Kamer worden voorgelegd Uit mededelingen van de Engelse minister van Landbouw in het Englse Lagerhuis ls gebleken, dat er ln de loop van deze weck besprekingen gevoerd zul len worden met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering over Engelse maat regelen. die moeten voorkomen, dat er door de export van gesubsidieerde En gelse eieren schade wordt veroorzaakt aan de Nederlandse afzet op markten, waar heen Nederland normaal exporteert Gistermiddag heeft in de Zand- voortse duinen langs de spoorlijn Zand- voortHaarl«m een felle brand gewoed, die door de krachtige wind snel om zich heen greep. Na een uur was de brand weer het vunr meester,: ruim zes hectare beplanting ging ln vlammen op. Een felle brand heeft gistermiddag een boerderijtje aan de Balktsweg te Hen gelo (O) verwoest. Het werd bewoond door het uit tien personen bestaande ge zin J Kippers In een voorraad hooi vond het vuur volop voedsel. zodat het huisle reeds brandde als een fakkel, toen de brandweer arriveerde. Inmiddels hadden omwonenden en pprsoneel van de Kon Ned. Zoutlndustrie kans gezien een eroot deel van de inboedel te redden De schade wordt door verzekering geeikt. De oor zaak van de brand ls niet bekend BUITENLAND Premier Tsjou En-lal van Communis tisch China, heeft medegedeeld, dat zijn land en Birma het eens zyn geworden over «.ailucc, us. d« totale demilltarlsering van de drie .r 1 ir™i omstreden gebieden aan de grens tussen onderzoek- en onderwijsprogramma Birma en communistisch China. De on- volgens het Euratomverdrag zal over derhandelingen ter bepaling van de Juiste vijf jaar tjjds ongeveer 56 miljoen grens tussen beide landen zullen worden gulden bedragen. 1 voortgezet, aldus Tsjou En-lal. Een Zweedse. Britse en Ameri- groep kaanse geleeraen heeft dinsdag te Chi cago de ontdekking bekendgemaakt van het 102-de element, nobelium Het ls het tiende synthetische element van het atoomtijdperk. Het is verkregen in een cyclotron door curium, ook een sythetisuh element, te bombarderen met ionen, die versneld zijn door positief geladen kool stof. Nobelium ls zeer onstabiel en kan niet langer dan tien of twaalf minuten bestaan. Dinsdag zijn op een internationaal wetenschappelijk congres in de West- duitse stad Erlangen nieuwe apparaten getoond voor het meten van radio-acti viteit. Een Duits apparaat is niet groter dan een vulpotlood, maar er kan heel nauwkeurig de door het menselijk lichaam opgenomen hoeveelheid radio-activiteit mee worden gemeten. Het congres houdt zich alleen bezig met vraagstukken van het meten van radio-activiteit. Er nemen ongeveer 120 geleerden tilt Oostenrijk, De nemarken. Noorwegen. West-Duitsland en Nederland aan deel. De eerste Britse helikopter met straalaandrijving, de Westland „Wessex", heeft dinsdag zijn eerste vlucht gemaakt. De Britse marine wil de Wessex gebrui ken voor onderzeebootbestrijding. Een zeventienjarige verkoopster ln een wijnhandel nabil Innsbrtick heeft de tweede prijs van een prijsvraag ln een blad. een jachtexnedltie van vier weken ln Afrika, niet willen aanvaarden, omdat zij nog nooit per trein heeft gereisd. Tot dusver was zij alleen nog maar met de plaatselijke autobus gegaan Het meisle zei aan de prijsvraag te hebben meege daan. omdat zi.i graae een breimachine, een troostprijs, had willen winnen. Op een kermis ln Mülhelm (Roerge bied) heeft een te zwaar belast ..duivels- r,id" het begeven. Het gevaarte stortte ln en begroef tientallen mensen onder sta ketsels en stellingen Er waren tien zwaar - en twintig lichtgewonden. Daar er geen concrete bewijzen van schending van het asielrecht door de Ar- eentiinse ex-oresldent Peron ziln. zal deze in Caracas blijven, zo heeft de Venezo laanse minister van Buitenlandse Zaken Loreto Arlsmendl tHdens een onderhoud met de correspondent van AFP verklaard. Over het verbreken van de diplomatieke betrekkineen waartoe de Argentijnse re gering besloot, zei de minister: de op niet te rechtvaardigen wllze door Argentinië veroorzaakte situat'e ls zeer te hetreoiren, z!1 Is t.e wijten aan de houding van de Areent'inse ambassadeur te Caracas. Lo renzo Montero Het Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft dinsdag besloten toe te staan, dat er tussen de V.S. en de Rus sische satellietlanden ruilhandel gedre ven wordt. Dit besluit ls opgenomen in j toren te hebben, die paarsgewijze zijn irn het wetsontwerp Inzake de beschikbaar- gebouwd in de vleugel wortels aan weers- stelllng van landbouwoverschotten. I zijden van de romp, aldus Baldwin. Het 4-motorige DC 6B toestel van de Sabena heeft op 8 juli J.l. om 19 uur vliegveld Melsbroeck verlaten met bestem ming Ellsabothville. Daarmede is de 5000ste vlucht BrusselKongo, welke HJn ln 1935 werd ingesteld, een feit geworden. Op 23 februari 1935 om 4 uur 's morgens nu dus 2 Jaar geleden, vloog Prosper Coc- quyt met een 3-motorige Fokker F-VII. de ..Edmond Thieffry" voor de eerste maal van vliegveld Haren naar Leopola- ville. Generaal-majoor Teimoer Baktiar, plaatsvervangend premier en hoofd van de Perzische veiligheidspolitie heeft me degedeeld dat een bende is gevangenge nomen. wier leden sabotage wilden plegen in de oliestad Abadan. Hij verstrekte geen verdere bijzonderheden Een Amerikaanse chemische fabriek heeft aangekondigd dat zy beginnen zal met de produktie van een nieuw type brandstof „Hef-2", die o.m. borax bevat, waardoor de grote straal bommenwerpers van het type „B-58" in staat zullen zijn de vlucht om de wereld te maken zonder onderweg brandstof in te nemen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft een resolutie aangenomen, voorgesteld door de democratische Senator Sparkman. waarin de vorming van een permanent leger der Verenigde Naties wordt aanbevolen. Dit leger zou op de been moeten worden ge bracht door alle V.N.-leden behalve de Grote Vijf. In een communiqué, uitgezonden door Radio-Madrid, wordt gezegd, dat premier Salazar van Portugal en het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, op de conferentie te Ciudad Rodrigo beslo ten hebben., ln het verdrag tussen beide landen, het zogenaamde ..Iberische pact", ook economische aangelegenheden op te nemen. Tot heden had het slechts be trekking op kwesties van politieke en mi litaire aard. Een 21-jarige jongeman. Thomas Henderson, is te Nashville in de Ameri kaanse staat Tennessee gehuwd met mevr. Florence Norris, een 65-jarige weduwe met acht kinderen. De militaire deskundige van „The New York Times", Baldwin, schrjjft dins dag. dat er in de afgelopen weken een nieuwe, snelle middelzware bommenwer per boven Moskou ls gezien, aldus ln de Verenigde Staten ontvangen berichten. Volgens enkelen is het nieuwe toestel een zware bommenwerper van de klasse van de Bison". In Washington werd het toe stel omischreven als een middelzware bom menwerper en een verbeterde ..Badger". De bommenwerper schijnt vier straalmo- WOENSDAG Hoogl. Kerk: Avondstilte te 7* u. nam. Pieterskerk: Holland Festival. Bach- concert Szymon Goldberg en Flor Pee- ters. 8 1/4 uur nam. Warmond. Huize St. Lidulna: Re traitevereniging „St. Agnes". 8 uur nam. DONDERDAG Café „De Valk": Ruilbeurs te 7* uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Ge tuigen. 7.30 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. OStation N.S.: K .en O.-excursle naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Ximanez-Vargas. 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond DAP. 8 uur nam. Café De Valk: Ruilbeurs. 7.30 uur nam. Levendaal 1: Slotavond Cie voor Huis houdelijke Voorlichting. 8 uur nam. Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg 3): Officiële opening Aquarium-tentoon stelling „Aqua-Hortus". 7i uur nam. j VRIJDAG Gymnasium (Frulnlaan)Diploma-uit reiking Genootschap „Kennis is Macht". 7} uur nam. AcademiegebouwOfficiële opening Congres Wereldfederatie van Aquarium houders. 91 uur voorm. Rehoboth: Ds. J. A. Smink. 8 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. Zoölogisch Laboratorium (Kaiserstraat) Congres Wereldfederatie van Aquarium- houders. Lezingen te 10 uur voorm. en 2 en 8 15 uur nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. Zool. Laboratorium (Kaiserstraat): Con gres Wereldfederatie van Aquariumhou ders Lezingen en demonstraties te 10 en 11 uur voorm. en 2.15 en 3.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5-30 uur nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. ZONDAG Zoölogisch Laboratorium (Kaiserstraat): Congeres Wereldfederatie van Aquarium- houders. Lezingen te 10 en 11.30 uur v.m. DINSDAG Hortus Botanicus: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische eVT. naar Aquariumten toonstelling. 7± uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— voorm tot 4 uur na/m Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- riumtenltoonstelLing „Aqula-Hortus". (12 tot 28 Juli). DE BIOSCOPEN. Trianon „In de bus van Coronado" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchien". 18 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zeven zwarte beha's", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 tjur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 Juli 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en Apo theek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor by Uw hutsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Syrië als Israël verzocht herhaling van grensincidenten te voorkomen. Volgens een Syrische lezing van het jongste ge vecht zouden Israëlische troepen met steun van pantserwagens de stryd heb ben geopend. De Syriërs hadden op ver zoek van de V.N. de strijd gestaakt, maar de Israëliërs gingen voort met mortiervuur af te geven. Aangezien het gehele gevecht door waarnemers der V.N. werd bijgewoond, zal het mogelyk zijn de uiteenlopende lezingen van het incident op haar waarheid te toetsen. De Syrische stellingen zijn gelegen op een heuvelrug van 600 meter hoogte, die de Israëlische nederzettingen in de Hoeleh-vallei beheerst. Gonen ligt aan de voet van deze heuvelrug. Gonen heeft reeds tal van Syrische aanvallen doorstaan. In oktober 1955 werd een Is raëlische soldaat ontvoerd door Syrische commando's en Israëlische commando's namen toenw raak door vijf Syriërs te ontvoeren. Ook in begin van dit jaar deden zich daar incidenten voor. In de vallei van Jordaan. ten zuiden van het Meer van Galilea, is een Israë lisch vliegtuig, dat een oogstbesproeiing uitvoerde, onder vuur genomen en neer geschoten. De piloot wist een noodlan ding uit te voeren. Na hitte bijna bevroren Nauwelijks na de hittegolf is de heer W. Munsters te Arcen (L.) bijna het sladhtoffer geworden van een bevrie- zingsdood. Slechts aan de bezorgdheid van zijn eohtgenote is het te danken, dat hij het avontuur nog kan navertel len. dat hij in de gistkelder van de Brouwerij „De Vriendenkring" te Arcen heeft doorstaan. Rond middernacht is hij op een controleronde over een ver hoging in deze kelder gestruikeld en daarbij zodanig gevallen, dat hij het bewustzijn verloor. Hier heeft hij een tijdlang in een temperatuur van onge veer 3 graden onder mil gelegen. Inmid dels was zijn echtgenote ongerust ge worden over zijn uitblijven en op haar verzoek gingen omwonenden een kijkje nemen. Zij troffen de man bewusteloos in de koude kelder aan. De ontboden geneesheer constateerde bevriezings verschijnselen aan het onderlichaam en aohtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. De gevolgen bleken echter mee te vallen en over enige da gen zal hij weer huiswaarts kunnen keren. RUSSISCHE KRAAN GEZONKEN Vanmorgen om halfnegen is de kraan, die gisteren door het Russische schip „Trjazino" nabij Texel is verloren, daarna is gekapseisd en aan de grond is gelopen, gezonken. De kraan moet lek geweest zijn, en men vermoedt zelfs dat de Russen reeds op maandagavond met dit euvel hebben gekampt, want de sleep heeft toen enige uren stilgelegen in zicht van het liohtsdhip „Terschel ling erbaink". De kraan moet als verloren worden beschouwd. 900 miljoen verwacht uit belasting op vreemdelingen Volgens een vandaag bekend ge maakte raming, wordt uit de nieuwe belasting op in Indonesië wonende buitenlanders een verhoging van de staatsinkomsten met ongeveer 900 miljoen roepiaJi per jaar verwacht. Het aantal in Indonesië wonende bui tenlanders werd per 3 decemiber J.l. ge schat op 225.000 personen, voor het over grote deel Chinezen. Het totale aantal Nederlandse inwoners wordt geraamd op 60.000. Ter vereenvoudiging van de heffing is een belastingtermijn ingevoerd van drie jaar. In een toelichting op de betreffende noodwet, verklaart de regering, dat het een gunst is voor buitenlanders om zich in Indonesië te mogen vestigen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) - ti ie •3 Z c s S x'ü SM O 3 Cn Stockholm licht bew. wzw 6 19 1 Oslo zwaar bew. ozo 3 20 0 Kopenhagen zwaar bew. n 2 20 0 Aberdeen zwaar bew. wnw 4 15 0 Londen zwaar bew. w 2 21 9 Amsterdam geh. bew. zw 3 20 0 Luxemburg zwaai' bew. wnw 5 28 2 Parijs regen w 3 23 0.3 Bordeaux regen w 2 25 1 Grenoble half bew. nw 7 29 0 Nice licht bew. naw 4 27 0 Beriyn half bew. nw 2 24 0 Frankfort regen windstil 27 2 Munchen regen z 1 25 0.6 Zurich zwaar bew. wnw 1 26 9 Genève half bew. z 3 27 0 Locarno zwaar bew. windstil 31 1 Wenen regen w 4 30 0.3 Innsbruck regen windstil 28 8 Rome onbewolkt zzw 4 35 0 AJacclo licht bew. ono 3 29 0 Mallorca half bew. n 2 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2